WOENSDAG 3 JUNI No. 128 33e Jaargang ilgava: Fin I. VIN 01 HEIDE li. Kinine Mailt SI, Vlissingen. lelelnnn lateis. ID Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON 1914!= VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige Janden der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege[ De abonnés, in 't bezit eener ft ftftft gulden bij levens- f71"* ft gulden bij dood A ft ftgulden bij verlies .f r* ft gulden bij verlies 4 ft ft gulden bij verlies ft J^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- Mg111g1 lange ongeschikt- /ftgg door 1111 van een hand, IftgR van ||ll| van een van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken M uU een ongeluk VvV voet of oog JUCPU een duim lUU wijsvinger anderen vinger Oeze uiikeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Kamerverkiezing Katwijk. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Katwijk, ter voorziening in de vacature mr. O. J. E. baron van Wassenaer van Catwijck, werden can- didaat gesteld de heeren mr. H. W. C. J. de Jong (vrijz.), R. de Miranda (S.D.A.P.), en dr. J. Th. de Visser <C. H.) De ramp der ,.Empress." Terstond na het bekend worden van de ramp der „Empress of Ireland" heeft het Nederlandsche ministerie van buitenlandsche zaken aan de be trokken consulaire ambtenaren ver zocht, op te geven, of bij die ramp ook Nederlanders waren omgekomen. Van den vice-consul te St. John (New Brunswich) is heden bericht ontvan gen, dat zich aan boord dertien land- genooten bevonden, van wie één ge red werd. Aangezien de namen in het telegram waarschijnlijk verminkt zijn overgekomen wordt het, ter vermijding van onnoodige ongerustheid, beter geacht, deze nog niet te publiceeren. Belanghebbenden, zoo verneemt men, kunnen evenwel aan het ministerie van buitenlandsche zaken inzage van het telegram bekomen. Nadere infor- matiën worden nog ingewonnen. Post en Telegrafie. De opleidingsschool voor surnu merairs, die bestemd zijn voor den rang van commies, hoofdcommies en de hoogere rangen bij den Ned.-In- dischen post-, telegraaf en telefoon dienst, zal waarschijnlijk te Leiden worden gevestigd. Het leerplan zal zal omvatten theorie en praktijk van de posterijen en telegrafie in den meest uitgebreiden zin, aardrijkskunde, be paaldelijk van Ned.-Indië en Maleisch. De cursus zal, zooals reeds vroeger is gemeld, met inbegrip van 7 maan den practische opleiding 23/4 jaar duren. Kadernood. In verband met het bestaande in compleet aan onderofficierskader bij de infanterie, wordt bij het departe ment van oorlog overwogen, om, bij wijze van proef, de voorzitters der keuringsraden te Amsterdam, 's Gra- venhage en Rotterdam, in plaats van twee onderofficieren, twee burgers, zoo mogelijk gewezen onderofficieren, toe te veegen, om de keuringsraad behulpzaam ie zijn bij hare werk zaamheden. Door de keuringsraden, 33 in getal, worden nu gedurende 5 a 6 weken per jaar, in totaal 66 onderofficieren aan de instructie onttrokken, hetgeen, door DOOB FLORENCE WARDEN. 72) O(Hadtak verboden) „Dan zou je gezond verstand toonen, is 't niet, Matt Matthew lachte. „Er is éen factor in de kwestie, «lie u beiden ontsnapt schijnt te zijn," zei hij droog. «Wat bedoel je „De dame zelf. Ben je zoo zeker van haar Zoo niet, dan heb je je zeer vreemd gedragen, om haar zoo te ver- waarloozen, als je den laatsten tijd gedaan hebt." „Hoe kon ik haar gaan opzoeken net zoo verbonden hoofd vroeg Randolph kort. „En hoe kon hij gaan, als ik hem tt|et wilde laten gaan vroeg Nad- §ie er bij op nadrukkelijken toon. «Het kan mij niet schelen, wat je 2egt, ik ben de vrouw, waar rekening Bee gehouden moet worden en niet het toch reeds bestaande belangrijk incompleet, vrijwel ondoenlijk is. Aan gemelde burgers zal alsdan een dag geld van f2 worden toegekend voor eiken dag op welken zij voor den keuringsraad diensten verrichten. Mocht deze proef slagen, dan ligt het in de bedoeling volgende jaren alle keuringsraden in plaats van twee onderofficieren, twee burgers toe te voegen. Een zelfde maatregel ten opzichte van de militieraden zal vermoedelijk volgen. In de gisteren ie Amsterdam ge houden jaarvergadering van de ver- eeniging van chr. onderwijzers en onderwijzeressen deelde de voorzitter de heer Th. R. Schreuder, in zijn openingsrede mede, dat in tien jaren tijds het aantal christelijke scholen in Nederland met ruim vijtig procent is vermeerderd. Einde 1903 waren er 721 christelijke scholen, thans 1113. Het 40 jarig jubeleum der Margarine. Onder bovenstaand opschrift komt in „de Telegraaf" een artikel voor, handelende over de uitvinding, de samenstelling en het voordeel der Margarine. Het was in de vorige maand Mei, dat de Maigarine 40 jaren bestaat, omtrent welker uitvinding hei vol gende gezegd wordt Deze uitvinding behoort tot de schoonste en zegenrijkste die ooit gedaan zijn. Men kent de romantiek, daaraan verbonden Een piekeren van Napoleon III over de dure boter- prijzen in Frankrijk in 1868? Een raadplegen met Chevreuii, of voor leger en vloot een surrogaat van bo ter zou kunnen gemaakt worden Een opdracht aan dezen „zoo iets te vin den", een opdracht, door Chevreuii aan zijn assistent Mouriés overgedaan Het slagen van Mouriés, en een zóó volko.nen slagen, dat al, wat de heden- daagsche margarine-industrie biedt, niets anders is dan een verdere uit bouw van het procédé in zijn patent? En van schier onberekenbare draag wijdte, die" wellicht niet beter is aan te geven dan door deze twee getal len dat de jaarlijksche productie van margarine meer dan 300.000.000 K. G. beloopt en een waarde van meer dan f275.000.000 vertegenwoordigt! Wat de voedingswaarde van het artikel betreft, diene het volgende: Eenige weken geleden besloten de regenten van de Bermondsey Ge stichten de margarine, die in hun ziekenhuis en werkinrichtingen ver strekt wordt, te vervangen door na tuurboter. Deze heeren ontvingen nu een schrijven van de „Local Govern ment Board." In dit schrijven wees de Board er o.m. op, dat de voe dingswaarde van margarine gelijk is deze Yankee of iemand anders. En ik zeg, het is de vrouw, die je verpleegd heeft in dezen zwaren tijd, die je behoort te trouwen, de vrouw, tot wie je gekomen bent, toen je niet wist, waarheen te gaan of wat te doen. Wat zegt u, mijnheer Matthew „Ik zeg ja, zeker," zei hij haastig. Nadgie wendde zich triomfantelijk tot den zieke. „Daar nu," zei zij. „je hoort, wat hij zegt." Zij wendde zich weer tot den be zoeker met een glimlach, die iets humoristisch had. „Al hadt u het niet gezegd, zou het toch voor mij hetzelfde geweest zijn," bekende zij. „Omdat ik mijn besluit genomen heb." „Nu dan, ik veronderstel, dat er niets meer te zeggen is", zei Matthew. „O ja, dat is er wel," riep Randolph ongeduldig. „Het helpt niet, of we zoo al voortgaan. Zij moet naar rede luisteren. Ik sta op en ganaarGros- venor Place. Het zal vreemd schijnen, als ik het niet doe, nu ze om me ge telegrafeerd hebben." Nadgie keek eenducoment in, dat zij uit 'n werktasch had genomen, aan die van boter. Margariné, boter spek en cocosolie hebben nagenoeg dezelfde verteeringscoëfficiënt. De ca lorische waarde van boter en de ver schillende vetten, waaruit de marga rine gefabriceerd wordt, verschilt ook zeer weinig. Alle vetten, die voor de margarinefabricage gebruikt worden, moeten geheel kleurloos en smakeloos zijn, daarvoor is groote zindelijkheid en zuiverheid noodig. Het voordeel, dat boter boven margarine heeft is meer een kwestie van smaak dan van voedingswaarde, en of de verbruiker van boter genegen is voor deze luxe het groote verschil in prijs tusschen boter en margarine te betalen. Na dit schrijven besloten de regenten de voor genomen wijziging die hen op f18.000 per jaar zou komen te staan niet uit te voeren. Scheepvaartbeweging. In de haven van Hamburg zijn in Mei binnengekomen 1309 schepen, metende 1,301,782 ton, tegen 1242 schepen, metende 1,193,526 ton in Mei 1913, zijnde een vermeerdering met 67 schepen en met 108,256 ton. In de haven van Antwerpen zijn in Mei binnengekomen 630 schepen, metende 1,070,470 ton (herleid), te gen 617 schepen, metende 1,040,495 ton, (herleid) in Mei 1913. Er is dus een vermeerdering van 13 schepen en met 29,975 ton. De cijfers van de havenbeweging over de vijf eerste maanden van 1914 en 1913 zijn (met herleiding van de Antwerpsche cijfers om ze vergelijkbaar te maken) Hamburg: 1914, 5974 schepen, 5,974,075 ton; 1913: 5767 schepen, 5 712,074 ton. Er is dus een vermeer dering van 207 schepen en 262,001 ton. Antwerpen1914, 2960 schepen, 5,021,861 ton 1913, 2916 schepen, 4,912,784 ton. Er is dus een vermeer dering van 44 schepen en 109,077 ton. N. Waterweg: 1914, 4694schepen, 5,654,220 ton; 1913: 4674 schepen, 5,552,511 ton. Er is dus een vermeer dering van 20 schepen en 101,709 ton. Over de vijf eers'e maanden van 1913 heeft dus de havenbeweging van den Nieuwen Waterweg die van Antwerpen met 632,359 ton over troffen, terwijl het verschil ten gunste van den Nieuwen Waterweg over de vier eerste maanden 415,183 ton be droeg. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s bureaux voor den handel zijn over de algeloopen week in Nederland uitgesproken 36 faillis sementen tegen 45 in dezelfde week van het vorige jaar. waar het in gezelschap was geweest van een schoen, een beduimelden sixpence-roman zonder omslag, eenige eindjes touw en de sporteditie van een avondblad. Matthew zag, dat zij hem als 't ware uitnoodigde, ook een blik te staan in het document en merkte, dat het een huwelijksakte was. Nadgie zei meesmuilend „Dit heb ik gisteren gebaald. Hij weet er nog niets van." Matthew voorzag meer ruzie, als Randolph het wèl zou weten, maar hij knikte slechts. Toen vroeg hij „is hij wèl genoeg, om uit te gaan Is hij gisteren nog uit geweest Zij schudde het hoofd. „Hij is niet meer uit geweest, sinds hij hier kwam, ziek, mij smeekende, hem op te nemen. Dit is mijn beloo ning, dat hij wil opstaan, om een an dere vrouw op te zoekenMaar ik zal het hem betaald zetten, dat zal ik." Zij had de deur tusschen de twee kamers gesloten en nu liet zij haar stem dalen en keek, met al het vuur eener jaloersche vrouw in de cogen, den jongen man in 't gelaat. Openlucht-Samenkomst. Gistermiddag had op de hofstede „Torenzicht" aan den weg van Vlis singen naar Koudekerke alhier, de 3e openlucht-samenkomst plaats van de afdeelingen „Patrimonium", den Chr. Nat. Werkmansbond en de Chr. Jongelingsvereenigingen te Vlissingen en Middelburg. Te 1 uur werd door genoemde vereenigingen met hunne fraaie banie ren en met het muziekgezelschap „de Harmonie" van het Bellamypark naar de plaats van samenkomst ge marcheerd. Na het zingen van Ps. 6810 opende de heer L. v. d. Veide, voorzitter der regeiingscommissie deze samenkomst. Daarna gaf hij het woord aan ds. H. C. Hogerzeii, die na gebeden te hebben een korte openingsrede hield. Z.Eerw. wees op het feit dat de vereenigingen nu voor de derde maal een openlucht-samenkomst houden, waarin het bewijs ligt, dat deze bij eenkomsten onder ons burgerrecht verkrijgen en met het oog op hunne belangrijkheid noodzakelijk ook in het geheele land behooren gehouden te worden. Vervolgens wees hij op de roeping der Christenen, die niet onverschillig mogen blijven omtrent het arbeidersvraagstuk, al wijst dit op een moeilijk te vervullen taak, waarbij als ideaal moet gesteld worden: wij vermogen alle dingen, door Christus die ons krachten geeft. Als tweede spreker trad op ds. M. van Empel van Middelburg met het onderwerp „Roeping". Zullen wij, zoo begon ds. v. Empei, in staat zijn om onze plaats in te nemen in den strijd der geesten en bij de vraagstukken, die het leven beroeren, dan moet het ons duidelijk zijn, wat dit leven is en wat de we reld beweegt. Vastheid in dit leven is hiervoor noodzakelijk. Die vastheid komt als wij een roeping hebben. Spreker zeite de gewone beteekenis van dit begrip uiteen. Elk mensch volvoert een roeping, in de allereerste plaats in het dagelijksch werk. Met treffende voorbeelden wees ds. v. Empel er op, hoe wij nu bij het kiezen of ver krijgen onzer roeping gaan idealiseeren en dan weldra zien, hoe de werke lijkheid tegen onze idealen botst, en hoe moeilijk het dan valt, onze roe ping op te volgen en onze idealen los te laten. De ervaring is dan, dat het leven ons bitter teleurstelt. Die teleurstellingen tracht de mensch dan te ontgaan. Men gaat dan de dingen nemen zooals ze zijn en roept het anderen toe„Laat ieder voor zich zelf zorgen". Door zulk egoïsmedenkt men dan zijn roeping in het leven te vervullen. Is het nu zaak om onze idealen maar los te laten en de dingen te „Denkt u, dat ik het verdragen zal, nu voor haar op zij geschoven te worden, terwijl ik hem heb liefgehad en meer voor hem gedaan heb dan eenige andere vrouw gedaan zou heb ben? Neen, neen. Luister." Zij greep hem bij den arm en een gevaarlijke blik kwam in haar oogen, toen zij voortging„Ik weet iets. Ik weet ge noeg, om hem te ruïneeren. En denkt u, dat ik hem zal laten gaan en hem verliezen wil voor een andere vrouw, zoo ik een geheim als dat moet mee dragen Wees daar maar niet bang voor I" Matthew's hart scheen op te sprin gen. Hier, voorzeker, was de sleutel in het bezit dezer jaloersche vrouw. Als, zoo redeneerde hij, Randolph werkelijk de schurk zou zijn, zooals hij door de woorden van Nadgie een oogenblik gelooven moest, dan be hoefde hij ook zoo teergevoelig om trent hem niet te zijn. Zoo hij, aan den anderen kant, slechts zijdelings betrokken was in de tragedies, hoe eer dit dan uitkwam en de verant woordelijkheid op den rechten man werd gebracht,des te beter zoujhet voor hem, zoowel als voor ieder ander zijn. nemen zooals ze zijn, zoo vroeg spreker Neen, is hierop het antwoord. Zij hebben onze plaats jte midden der werkelijkheid in te nemen. En dan alleen zullen wij onze roe ping in dit leven vervullen als wij deze zien in de werkelijkheid der eeuwige dingen, dat is in God. Als derde spreker trad ds Hogerzeii op, in plaats van den heer C. Smeenk, redacteur van „Patrimonium", die verhinderd was. Ds. Hogerzeii sprak over„Waarom Christelijke vakorganisatie Spreker wees op de organisatie van den arbeid vóór de Fransche revolutie n.l. op de gilden. De Fransche revolutie schafte onder de leuze van vrijheid, gelijkheid en broederschap deze organisatie van den arbeid af, maar gaf er niets voor in de plaats. De theorie„vrijheid in het bedrijf" was mooi, maar de wer kelijkheid vormde hiermede een schril contrast. De arbeiders kwamen hierbij in gedrang en hur.ne afhankelijkheid kwam aan het licht. De oud-liberale school en de Christenen, die het ver gaten te zeggen dat organisatie van den arbeid eisch is, staan hieraan schuldig. Door het groot bedrijf in de bestaans- onzekerheid, wordt de drang naar vakorganisatie geboren en hiermede is de vraag: „Waarom vakorganisatie," beantwoord. Een tweede vraag moet nu beant woord worden„Waarom Christelijke vakorganisatie Daar de Christenen den klassenstrijd verwerpen, is het hunne roeping zich afzonderlijk te organiseeren en het Christelijk beginsel, dat ook in den arbeid een organisme ziet, ten volle te handhaven. Spreker wekte daartoe de arbeiders met kracht op. Na de pauze betrad de oud-minis ter A. *S. Talma de tribune. Met ap plaus werd zijn optreden begroet. Het is nu 23 jaar geleden, zoo begon spreker, dat hij hier zijn werk begon. Hij herinnert zich goed hoe hij toen met de vrienden sprak over het ver handelde op het le Christelijk sociaal congres. Wat is er na dien tijd ge beuld? In hoever zijn wij vooruitge gaan Als wij het onder cijfers bren gen niet buitengewoon. Schitterender is de vooruitgang der soc.-democraten en de bij het Nederl. vakverbond aan gesloten vereenigingen. Als wij met cijfers gaan werken maken wij een droef figuur. Is het soms eene ver gissing als wij probeeren iets aan Chr. socialen arbeid te doen Geluk kig neen I Hebben wij ons eene voor stelling te maken om met de socia listen te concurreeren Spreker wijst er op dat wij Chris telijk sociaal willen zijn en zet hiervan de beteekenis uiteen. Intusschen verheugde hij zich, te denken, dat hij eindelijk de waarheid op het spoor was. Ais hij haar slechts in deze stem ming kon houden I „U zoudt toch niet werkelijk zijn geheim verraden, wel vroeg hij. „Zou ik niet, als hij mij in de modder liet stikken 1 Ziezoo, nu weet uhet!" riep zij hartstochtelijk. Er was slechts éene hoop, dat zij in deze stemming mocht blijven Mat thew was blij, dat Randolph, vast besloten, zijn plan te volvoeren reeds opstond. Mrs. Ciaughton glimlachte met een boosaardige uitdrukking op het gelaat. „Zou hij durven gaan?" vroeg Matthew. „O, hij magMaar als hij het doet, mr. Matthew, zal ik u morgen iets te vertellen hebben. Waar kan ik u spreken „Zal ik hier komen Zij dacht na. „Neen. Ik zal bij u komen. Geef mij uw adres en wacht mij morgen middag (Wordt vervoldg.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1