iranfiën IELER-di Lsedi enz. enz. DINSDAG 3 JUNI VRIENDIN stbode. Dienstbode JONGEfl Jaargang BEKER. 3DISTE: serjongen. UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 19 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON Hel festival. 1914—— nde beveelt zich aan -gen van ASSURAN- rspolis te Rotterdam redels, Koopmansgoe- Land-, Rivier- en ieenenbeer 3. >r het vervaar* ien van gels t 0.85, iedere ent. Zonder rabat, plaateen wordt twee. leeftijd 20—30 jaar. „Vriendin". Bureau ourant." Middelburg voor het en in een fijne dair.es- wame aagd eene nette Idsstraat 46 (boven). loon. Wasch buitens- alstraat 64. se (extern). Br. fr- kb. C. N. J DE VEY >r Amsterdam, tegen Mevr. FRANK, Ach- (boven). M. DE PLAA. ische Timmerwinkel. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent Bureau „Vlissing' COURANT ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener rtgulden bij levens- n t* ffc gulden bij dood Q ft f| gulden bij verlies A ft gulden bij verlies A gulden bij verlies ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- My II III lange ongeschikt- /*%l| door 4111 B van een hand, |*^|l van R IR1 8 van een van eiken kerd tegen ongelukken voor: uUUU beid tot werken i" een ongeluk OUIJ voet of oog ÏUU een duim JIUU wijsvinger anderen vinger Oeze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Het Koninklijk gezin op Het Loo. De Koningin en de Prins hebben Zaterdag omstreeks kwartier over drieën met prinses Juliana het Huis ten Bosch verlaten, om zich naar Het Loo te begeven voor 't gewone zomerverblijf aldaar. De koningin en de prins namen met hun dochtertje tegenover zich in een open landauer plaats, terwijl in een tweede rijtuig een hofdame volgde. Bij het weg rijden steeg uit de menschenrijen een hartelijk gejuich op. De vorstelijke familie arriveerde om 5 uur 38 min. met een extra- trein aan het paleisperron van het Loo. De Koningin nam even een bouquet rozen van de Prinses aan, om haar te doen wuiven, wat opnieuw luide hoera's uitlokte. Met het ge volg wandelde de koninklijke familie daarop naar het paleis, waar zij werd ontvangen door den hofmaarschalk. Bij aankomst ten paleize werd de standaardvlag geheschen. Kamerverkiezing Katwijk. Een aantal katholieken te Voorhout zal, aldus meldt de Leidsche Ct., den heer Passtoors in het district Katwijk candidaat stellen voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer. Nader meldt men echter dat van het stellen van een katholieken can didaat wordt afgezien. Naar aanleiding van het besluit der katholieken in het district Katwijk om zich neer te leggen bij de Chr.-hist. candidatuur, schrijft „De Tijd": Wij moeten waarschuwen tegen een opvatting, die, bij gebrek aan gege vens, in den lande zou kunnen ont staan, als zouden de katholieke leden de commissie van accoord en als zou het centraal bestuur der katho lieke kiesvereenigingen in het district Katwijk, door zich neer te leggen bij een christelijk historischen candidaat een recht hebben prijsgegeven op een katholieken zetel. Op dit mis verstand moet gewezen worden om dat wij reeds in een onzer bladen zien gewag gemaakt van de inschik kelijkheid der katholieken. Van inschikkelijkheid mag wel ge sproken worden maar niet in zoover dat wij goedsmoeds een zeiel zouden laten bezetten door een der coalitie- genooten, wanneer wij er een onzer eigen mannen op konden krijgen. Men spreke daarom liever niet van een prijsgegeven recht, maar van een prijsgegeven geringe kans. Men zal zich herinneren, dat de katholieken reeds in 1901 een eigen candidaat hadden en er toen bleek dat zij slechts over 42.6 pCt. van de uitgebrachte stemmen konden be- DOOB FLORENCE WARDEN. 71) 0(Nadruk verboden) Matthew had gemeend, dat het eer ste gezicht van zijn neef voldoende zou zijn, om hem in staat te stellen, «r zich van te overtuigen, of hij de aanvaller van den afgeloopen nacht Was. Maar toen hij Randolph nog ziek in bed vond, en nog altijd met sen verbonden hoofd, was hij nog even ver als altijd. Eén ding wist hij, dat zijn aanvaller geen verbonden hoofd had gehadmaar eigenlijk zijn zulke dingen geen onfeilbaar bewijs een verband kan omgedaan en ver wijderd worden naar verkiezing en kan gedragen worden, zonder dat er een Wond onder is. Toch kon Matthew niet gelooven, dat hij door zijn neef was aangevallen, "•aar dat Randolph hem iets zeggen k°n, als hij wilde, hiervan was hij zeker. schikken. Bij de herstemming kreeg onze candidaat mr. Aalberse 45.7 pCt. der stemmen en het geheele Protestantsche deel der kiezersbevol king stelde zich er tegenover met 54 2 pCt. der stemmen. Is er nu geen reden om aan te nemen, dat de betrekkelijke sterkte der katholieke kiezers sedert is vooruitgegaan, dan zou het stellen van afzonderlijke candidaten door elk der coalitiepar tijen geen ander gevolg hebben gehad dan eenzelfden uitslag als in 1901. Men had een herstemming gekregen van katholieken tegen protestanten. Het Slagschip. De „Standaard" schrijft: Aange naam doet het aan, dat men van meer dan éene zijde in onze anti revolutionaire pers er zijn ongenoe gen over verluiden laat, dat minister Rambonnet niet al te precies in het nakomen van zijn woord was. Het slagschip zou, zoo heette het in September, dadelijk voorkomen, en nu is het nog niet eens gepraaid. Toch doet zich hierbij als vanzelf een afleidende vraag op. Indien nu de minister, 't zij door nadere rapporten, 't zij door bespre king in de pers, 't zij door eigen nadenken, tot het inzicht is gekomen dat het komen met éen slagschip hansworsterij zou wezen, en dat hij in de eerste vlucht er tenminste drie tegelijk onder de vlag moet brengen, is het dan af te keuren, dat hij het doen naliet van een stap, die z.i. niet langer verdedigbaar was te achten? Is hierop antwoord te geven, zoo zal 't ons een voorrecht zijn, hiervan kennis te nemen. Zooals nu de zaak staat, ligt er in deze scherpe critiek iets, dat we ons niet kunnen verklaren, noch rij men kunnen met 's lands belang. Barbaarsch Nederland. Prof. dr. B. D. Eerdmans, het Ka merlid voor Rotterdam III, heeft tot den minister van justitie de volgende vragen gericht: le. Zijn de klachten van den heer Jules Romain over de bejegening door hem, en eenige hem vergezellende Franschen in ons land ondervonden, die door bemiddeling van den Fran schen gezant tot de kennis van den mi nister van Buiter.l. Zaken zijn ge bracht, reeds aan den minister van justitie medegedeeld? Indien dit niet het geval is, wil de minister van justitie zich van deze klachten op de hoogte doen stellen? 2e. Vindt de minister van justitie in deze klachten aanleiding om mid- deien te overwegen, waardoor der gelijke gebeurtenissen die ais zij inderdaad hebben plaats gehad hoogst betreurenswaardig zijn, in de Doch toen hij aan de deur van mrs. Claughton's zitkamer kwam, woedde er een storm zoo hevig en luidruchtig, dat hij eenige oogenblikken aarzelde om aan de deur te kloppen, en toen hij klopte, werd zijn geklop niet ge hoord. Het was onmogelijk, een gedeelte van den twist niet te hooren en Mat thew maakte er spoedig uit op, dat Randolph, wiens gedempte stem van het bed in de binnenkamer scheen te komen, zijn aanzoek bij Cora wilde herhalen, vooral nu de laatste gebeur tenissen den weg voor hem geëffend hadden, daar hij op 't oogenblik op éen na de naaste opvolger was tot den titel van zijn grootvader. Matthew kon niet anders dan den ken, dat dit al een heel brutale daad van Randolph zou geweest zijn, als hij zelf de personen uit den weg had geruimd, die hem in den weg stonden. Niet langer willende luisteren naar een intiem gesprek, opende hij de deur en keek naar binnen. „Mag ik binnen komen?" vroeg hij. „ik heb geklopt, maar niemand hoorde me." Nadgie siond met een verhit gelaat toekomst zooveel mogelijk zullen kun nen worden voorkomen Het Vredespaleis. In het Vredespaleis werden vanwege de Carnegiestichting in twee nissen ter weerszijden van het trappenhuis beeldgroepen geplaatst, die electrische luchters dragen. De bronzen groepen levensgroot, symboleeren de Ooster- sche en Westersche beschaving. Elk der beide g oepen wordt gevormd door een rijzige vrouwengestalte, die in den hoog opgeheven rechterarm een luchter draagt, terwijl aan weers zijden van deze figuur jongelingen neerhurken, die eveneens luchters torsen. Iedere luchter draagt een aantal electrische lampen in omhul lingen van geslepen glas. De Marinebond. Het „Vad." kan uit de beste bron melden dat het bericht uit het „Volk" waarin gezegd werd, dat de minis ter van marine, in de nieuwe wer vingscontracten voor de matrozen het recht van vereenigen wil uitsluiten zijn ontstaan dankt aan pure fantasie. De intocht van Jezus. In het Panoramagebouw aan de Plantage te Amsterdam is thans een nieuw kunstwerk te bewonderen „De intocht van Jezus." Het pano rama, dat in Rusland en Keulen is tentoongesteld gev eest, is geschil derd door bekende kunstenaars in München, het ontwerp en de figuren door S, Reisacker, het landschap door J. Krieger, de gebouwen door prof. Frosch. Het schilderwerk vertoont de Heilige Stad met omgeving vol zon nige lichteffecten en stemming, de Olijfberg ten Oosten van Jeruzalem. In het blauw-wazig verschiet ligt het gedeelte van het blauwe water dat in de Doode Zee is te zien. Het geheele landschap wordt doorsneden door ravijnen, beken, rotswanden en akkers. De stoet, waarbij Jezus op een ezelsveulen, beweegt zich voort op den weg van Jericho naar Jeruzalem. Van Bethanië en van uit de stad over den Olijfberg komen troepen volks, die Jezus tot Koning willen maken. Voor de Postbeambten. In Maart j.l. had het hoofdbestuur van den „Ned. Bond van post- en telegraafbeambten De Post" aan den directeur-generaal een uitgebreid en volledig grieven-dossier verzonden, waarin de klachten en verzoeken van alle categorieën van het lagere per soneel werden uiteengezet. De directeur-generaal heeft hierop, en slordig haar met de handen in de zij, boos en opgewonden voor hem. De deur tusschen de kamers stond wijd open en Randolph, die opzat in bed, met veel kussens achter zich, zag er even ziek uit als bij zijn vorig bezoek. Matthew vond eigenlijk, dat hij er slechter uitzag. Nadgie echter nam hem in beslag, zoodat hij niet langer over het uiterlijk van zijn neef kon denken. „U gehoord Neen, natuurlijk niet," zei zij kort. „Terwijl Ran zoo tegen me schreeuwde, was het niet waar schijnlijk, dat ik iemand zou hooren. Matthew's eigen meening was, dat zijn neef niet veel aandeel had gehad in hel schreeuwen, maar hij wist zeer goed, dat hij nooit een dame moest tegenspreken en hij glimlachte slechts en gaf haar de hand en zei iets onver schilligs, in de hoop het gesprek te brengen op minder storm verwekken de dingen. Om Nadgie's eigen woorden te ge bruiken echter, haar „bloed kookte", en zij wilde liever het onderwerp voorzetten, dat haar zoo opwond en er zelfs den bezoeker, zeer tegen zijn naar de „N. R. Ct." meldt, geantwoord dat hij geen aanleiding vindt om op alle daarin ter kennis gebrachte aan gelegenheden een positief antwoord te geven. De daarin voorgebrachte wenschen zullen hem tot richtsnoer zijn bij het streven naar verbetering der dienstvoorwaarden van het per- soneel.Ten deele zal men daarvan den invloed zien in de suppletoire be grooting en voor een ander deel in maatregelen, die nog in overweging zijn. Niet alle wenschen zijn evenwel voor verwezenlijking vatbaar. Waterleiding eiland Tholen. Reeds 5 van de 7 gemeenten in het eiland Tholen hebben besloten tot aansluiting bij de waterleiding in het eiland Tholen, zoodat nog twee moeten volgen, wat dezer dagen wordt beslist. St. Annaiand besloot deel te nemen met een kapitaal a f 81,000 en f 13,500 renteScherpe- nisse mei f 44,000 en i 6600 reserve deze bedragen zijn berekend naar de bevolking. Men deelde ons mede, dat naar alle waarschijnlijkheid in het najaar 1915 de waterleiding reeds in werking zal zijn. Te Oud* Vosmeer en te Stavenisse is nog geen beslissing genomen. Scheepvaartbeweging. Gedurende Mei 1914 zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 1044 schepen, metende 1.287,994 netto register ton, waarvan 18 zeil schepen, metende 15,830 netto reg. ton, 6 zeelichters, met 4269 netto reg. ton, 20 vreemde sleepbooten, 2 bijliggers, 1 proefstoomer, 1 stoom jacht, 1 stoomhopper, 1 siooper, 14 marine-vaartuigen en waaronder ook 1 stoomschip, welke te Rotter en 16 schepen, die aan de Vondelingenplaat hebben gebunkerd. Hiervan waren bestemd voor Rot terdam 955 schepen,metende 1,211,133 netto reg. ton. Van Viaardingen en Pooitershaven vertrokken 5 stoom schepen naar Rotterdam, bovendien legden 18 inkomende en 39 uitgaande schepen aan den Hoek van Holland aan. In Mei 1913 kwamen de Nieuwen Waterweg binnen 1020 schepen, me tende 1,260,725 netto register ton, waarvan 12 zeilschepen, metende 12,789 netto register ton, 11 zee lichters, metende 7491 netto register ton, 18 vreemde sleepbooten, 9 ma rinevaartuigen, 2 baggermachines, 1 stoomjacht en waaronder ook 23 stoomschepen, die aan de Vondelin genplaat hebben gebunkerd. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 943 schepen, metende 1,183.290 netto re gister ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen In Januari 1914 kwamen den Nieu- wil, in halen. „Zoudt u wel willen gelooven, mr. Matthew," zei zij, „na alles, wat ik voor Ran verricht heb, en nadat hij tot mij gekomen is, toen hij ziek was en ik hem heb opgenomen en ver pleegd en mijn best voor hem gedaan, dat hij het hart heeft, om te willen opstaan en weer naar dat Yankeemeis je te gaan!" Matthew haastte zich, om vrede te stichten. „O, neen," zei hij, „hij wil alleen zijn grootvader gaan bezoeken. Het is alleen toeval, dat miss Schmidt daar nog is." „Onzinzei Nadgie verijnig. „Hij stemt toe, dat hij met haar wil trou wen, als hij kan. Daar nuHij wil u er uit knikkeren en mij over boord gooien en zoo al meer! Wat zegt u daarvan „Wel", zei Matthew, „ik zeg, breek er uw hoofd niet te veel mee, zelfs al spreekt hij er over zooieis. Miss Schmidt zelf moet in aanmerking ge nomen worden en tot nu toe schijnt zij niet te veel haast gehad te heb ben, met hem te trouwen." „Dat is het juist, wat ik hem zeg", wen Waterweg binnen 4694 schepen, metende 5,654,220 netto register ton, en in 1913 4674 schepen, metende 5,552,511 netto register ton. In 1914 kwamen te Rotterdam binnen 4309 schepen, metende 5,330,058 netto re gister ton, en in 1913 4295 schepen, metende 5,213,881 netto register ton. Donkere wolken dekten den hemel op tweeden Pinksterdag-morgen. Wat een somber vooruitzicht! Die som berheid maakte spoedig plaats voor biijder verwachting, toen nl. de wind uit den noordoosthoek ging waaien, waardoor de kans op droog weer werd verhoogd. En moeder natuur was haren kinderen gunstig de vriendelijke zonne drong door het reeds gebroken wolkengevaarte heen en de eerstkomende gezelschappen konden hunne marschen in opgewekt heid doen klinken, nu ook zij de ver wachting koesterden, dat het sombere van den «morgen door het vroolijke van den namiddag zou worden ge volgd. Te half een kwamen de voorzitters en directeuren van de deelnemende gezelschappen in de zaal van den heer Buning samen en werden daar door den voorzitter van het Festival comité, den heer M. Geelhoed, wel kom geheeten met de volgende toe spraak Mijne Heeren Namens het festival-comité heet ik u in Vlissingen allen hartelijk wei- kom en zeg ik u dank, dat gij aan onze uitnoodiging hebt gevolg gege ven om aan ons festival deel te ne men. Aanvankelijk hadden we ge dacht dat de deelname grooter zijn zou, doch aangezien er op meerdere plaatsen in Zeeland festivals zijn ge organiseerd, kunnen we toch tevreden zijn, omdat er toch 10 gezelschappen aan ons festival deelnemen. Het comité hoopt dat alles in geregelde orde en tot ieders genoegen zal af- ioopen en dat het voor u allen een prettige dag in Vlissingen zijn zal. Verder kan ik U nog mededeelen, dat aan ieder gezelschap ais herinnering aan dit eerste festival een zilveren herinneringsmedaiüe zal worden uit gereikt en dat ook ieder gezelschap bij loting een geldprijs te beurt valt, varieerende tusschen f30 en f 15. Ik stel u thans voor dit glas te ledi gen op den voortdurenden bloei van al de gezelschappen en op den goe den afloop van dit festival. De heer A. van Houte, voorzitter van „Oefening na den Arbeid" te Nieuw- en St. Joosland antwoordde hierop ongeveer het volgende De tweede Pinksterdag staat in het teeken der festiviteiten Daar is veel voor, want voor ieder is die dag de zei Nadgie triumiantelijk. „Er is er slechts éen, die zijn vrouw wil zijn, en dat ben ik. En ik verdien het, na alles wat ik voor hem heb gedaan, om nog niet te spreken van zijn be lofte, die ik op schrift heb. O, ja, daarvan heb ik mij verzekerd 1" Randolph viel haar met schorre stem en driftig van het bed in de rede. Hij zag er niet alleen ziek, maar ook verdrietig en moedeloos uit en bij Matthew hadden twee gevoelens de overhand, toen hij naar hem keek: het éene was medelijden met zijn neef, den vriend uit zijn jeugd, het andere tegenzin bij het denkbeeld, dat hij ge noemd zou kunnen worden in de vreeselijke tragedies, die de familie den laalsten tijd hadden bezocht. „Je spreekt als een gekkin", zei Randolph boos. „Hoe zouden wij moe ten leven, als ik met je trouwde Jij hebt niets, en zoo mogelijk heb ik nog minder. Wij zouden gebrek lijden. Terwijl, als je verstandig wilde wezen en mij laten trouwen met dit Ameri- kaansche meisje, ik goed af zou zijn en iets voor je doen kon, iets moois. (Wordt vervoldg.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1