DINSDAG 26 MEI No. 122 32e Jaargang 1914 Uitgavefirma f. VAM DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 en BINNENLAND FEUILLETON SPORT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent pPL ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener Oft Afl gulden bij levens- n gulden bij do#d GDOgulden bij verlies.* Pf|"| gulden bij verlies* GDgulden bij verlies ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- f 111111 lange ongeschikt- door van een hand, |*TJ| van l|l|| vaneen M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken i JU een ongeluk JUU voet of oog IJ V een duim 1UU wijsvinger anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Het Deensche koningspaar. Gisterenmorgen vertrok de konink lijke trein uit Den Haag met het Deensche Koningspaar naar Amster dam. Om 10.56 kwam de trein aan. Vandaar ging het te voet naar den voormaligen steiger, die in een paviljoen was herschapen, waarin zich de verschillende autoriteiten be vonden, waarvan door de vreemde Vorsten afscheid werd genomen. Men stapte daarna in de koninklijke sloep om naar de „Danebrog" te worden geroeid. Toen de sloep in het gezicht kwam werden door H.M.'s oorlogssche pen kanonschoten gelost. Om half 12 arriveerde men aan de „Danebrog", waarop door de muziek het Wilhelmus werd gespeeld, terwijl de „Heimdahl" schoten loste. Nadat het dejeuner aan boord was gebruikt, had het afscheid plaats. De Vorstinnen omhelsden elkaar. Koning Christiaan deed H. M. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik uitgeleide. H. M. de Koningin en Prins Hen drik vertrokken om kwart over twee naar de residentie. 4 Neder landsche torpedobooten vergezelden de Deensche schepen tot IJmuiden. De Koning en Koningin verschenen op de commandobrug en wuifden de op den Kanaaldijk staande menigte toe. Overal langs het kanaal tot IJmui den toe stonden de menschen op den dijk. Te IJmuiden werden de vertrekkende Vorsten enthousiastisch .toegejuicht, waarna zee werd gekozen. De nieuwe Gouverneur-Generaal. De „Nederlander" meldtVan door gaans welingelichte zijde wordt de in indische en Nederlandsche bladen verspreide mededeeling, dat de heer Idenburg als zijn opvolger den heer Van Rees zou hebben aanbevolen, ons in de hoogste mate onwaarschijn lijk genoemd. Tegelijkertijd bereikt ons het bericht, dat in Indische krin gen als opvolger van den heer Iden burg wordt genoemd, de Alg. Secr. jhr. mr. A. C. D. de Graeff, thans van Nederland weer op weg naar lndië. Bij informatie bleek ons, dat hier te lande ook aan dat gerucht geen waarde wordt gehecht. Religieuze Democraten. In „Parkzicht" te Amsterdam werd gister de door het Comité-Bierens de Haan uitgeschreven vergadering ge houden, belegd met het doel te komen tot stichting van een religieus-demo- cratischen kring. De bijeenkomst was zeer druk bezocht en werd gepresideerd door prof. dr. Ph. Kohnstamm, een der leden van bet comité dat indertijd 66) O(Nad.uk verboden) „Wat r ij bang maakt, wat mij het gevoel geeft, zelf een moordenares te zijn", sprak zij fluisterend, „is, dat ik vrees dat het iets is, wat ik tot iemand anders gezegd heb, dat er toe heeft bijgedragen, om al dievreeselijke dingen te doen gebeuren 1" „Iets wat jij gezegd hebtherhaal de hij verbaasd. Zij knikte. „Ik heb je neef gezegd, dat ik in een 'Engelsche familie met een titel wilde trouwen. Denk je dat „Groote Hemel „O waarom die uitroep |e weet, dat je hem verdenkt." „Dat zou ik misschien doen, als ik begrijpen kon, hoe hij zoo'n vreeselijk iets tot stand kon brengen. Maar dan, weer" Matthew schudde zich, alsof hij de herinnering aan een boozen de bekende circulaire richtte „tot allen die belang stellen in het gees telijk en maatschappelijk leven van ons volk". Deze commissie bestond uit de heerendr. J. D. Bierens de Haan, dr. H. Brugmans, H. van Einden de Ridder, dr. F. H. Fischer, G. Fopma, dr. J. H. Gunning Wzn., dr. G. J. Heering, F. H. G. van Iterson, dr. Ph. Kohnstamm, A. Roest Crollius en A. C. Schade van Westrum. In de circulaire deelden deze heeren mede, dat zij zich hadden vereenigd in de overtuiging, dat 't voor het geestelijk en maatschappelijk leven van ons volk dringende noodzaak is het vraagstuk omtrent het verband van godsdienst en politiek anders, zuiveider te stellen en te beantwoor den dan in ons land gebruikelijk is, en dat zij willen opkomen tegen de op vatting, alsof godsdienst en politiek twee volkomen gescheiden gebieden waren, waarvan elke aanraking ver meden zou moeten worden. Wij zijn er diep van overtuigd, zoo stond er dat wij in onzen godsdienst bezitten ons kostelijkste goed, dat wij van God ontvangen, al onze kracht tot handelen en strijden en dat er geen terrein des levens is, dat wij kunnen betreden zonder Hem. Wij willen ook in politicis spreken als godsdienstige menschen en zonder te vervallen in „antithese"-politiek, de poging om ons volk te verdeelen in „geloovigen" en „ongeloovigen". Een afstraffing van den Aarts bisschop. In het „Centrum" komt een schrij ven voor van den aartsbisschop van Utrecht, waarin deze opkomt tegen het „schrikbewind" van het tijdschrift „Rome," dat noodzakelijk verlammend moet werken op de Kathilieken. De Aartsbisschop zegt de heftige aanvallen yan het tijdschrift „Rome" tegen het clagblad „het Centrum" af te keuren, welk laatstgenoemd blad nog 16 Mei j 1. werd gesignaleerd als een „modernistisch getint blad van bedenkelijke catholiciteit." Tegen dergelijke verdachtmaking meent de aartsbisschop openlijk te moeten op komen,terwijl hij de redactie van „Ro me" in overweging geeft wat meer vertrouwen te stellen in het woord van den Apostel, dat „de H. Geest de bisschoppen heeft gesteld om Gods Kerk te besturen." Alg. Bond van R. K. Kiesvereeni- gingen. 48 Katholieke centrale kiesveree- nigingen waren Zaterdag te Utrecht vertegenwoordigd op de jaarvergade ring, die door het Kamerlid mr. dr. Kooien gepresideerd werd. Een voorstel Rotterdam om de droom wilde afschudden „ik kan het niet gelooven, ik kan niet, ik kan niet." „Iemand heeft het gedaan 1" Hij stond op. „Ik moet gaan", zei hij, „ik heb grootvader beloofd, dat ik geen tijd zou verliezen." „Gaje Randolphopzoeken?" „Jaik zal hem meebrengen." Zij hiiverde. „Doe dat niet," zei zij. „Ik moet." Hij nam haar bij de schouders en zag neer in haar gelaat. „En koester niet zulke gedachten om trent hem. Ik geloof, dat je hem ernstig onrecht doet." „Je gelooft nog altijd „Ja nog altijd." Zij haalde de schoudeis op. „Wel, van alle afgoderij is jullie Engelsche familie-afgoderij 't ergste sprak zij minachtend. Hij stak haar zijn hand toe met een zwakke poging tot glimlachen. Zij nam die handtoen onder een uitbarsting van tranen, wierp zij zich in zijn armen. „O, ga niet, ga nietriep zij harts tochtelijk. „Als je gaat, zul je nooit jaarvergadering steeds op Tweeden Pinksterdag te houden, werd verwor pen. Een motie-Nijmegen voor algemeen kiesrecht werd met 104 tegen 13 stem men niet in behandeling genomen als inopportuun. Besloten werd een commissie te benoemen om het voor en tegen van stemplicht te onderzoeken. Een motie-Zwolle voor meervoudig kiesrecht werd ingetrokKen, evenals een voorstel-Amersfoort tot stichting van een centrale partijkas. Aangenomen werd een motie-Rot terdam ten gunste eener uitbreiding van het aantal uren waarin op ver kiezingsdagen kan gestemd worden. Een anti-militaristische motie van Nijmegen werd ingetrokken, evenals een motie van dezelfde afdeeling tot verhooging der onderwijzerssalarissen Opleiding reserve-kader. De inspecteur der infanterie heeft bepaald dat de opleiding tot den rang van vaandrig van reserve-sergeanten, die krachtens hun vetbintenis op 21 Juli a.s. onder de wapenen moeten komen, zal plaats hebben aan de scholen voor verlofsofficieren, terwijl de reserve korporaals en de adspi- ranten vaandrigs tot den. naast hoo- geren rang zullen worden opgeleid bij de korpsen en wel brigades ge- wijze vereenigd. Verder heeft de inspect, der infan terie aan de korps commandanten opgedragen een onderzoek in te stel len, bij welke schocvoor verlofs- officieren (Amersfoort, Breda of Maas tricht) de reserve sergeanten, die on der de wapenen moeten komen, wen- schen te worden opgeleid tot vaandrig. Met dezen wensch zal dan zooveel moge ijk rekening worden gehouden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van dei Graaf Co's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 28 faillisse menten, tegen 47 in dezelfde week van het vorige jaar. RECHTSZAKEN. Loterijwet. De advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad heeft gisteren conclusie ge nomen in de zaak van L. F. D., win kelier te Vlissingen, door het gerechts hof te 's Graver.hage tot 2 geldboeten van f2.50 of 1 dag hechtenis voor elke Jboete vercordeeld wegens het verkoopen en afleveren van Tijdgeest loten. Op grond, dat recht was ge daan op een erkentenis, betreffende feiten welke den requirant niet per soonlijk betroffen, concludeerde adv. terugkomen, nooit tot mij terug- keeren Hij hield haar in zijn armen, hij kuste haar liet gezichtje, hij trachtte haar op te vroolijken, haar vrees weg te lachen. Maar hij kon niet Hoe meer hij praatte, des te meer kiemde zij zich aan hem vast, des te bitterder klaagde zij „Nu is het jou beurt, om te gaan. O, ik weet het. Ik weet het. Jij bent de laatste op de lijst de laatste, de laatste. O, Hemel, help mij Matthew trachtte haar te kalmeeren, verzekerde haar, dat hij niet in ge vaar verkeerde, dat hij wel op zichzelf kon passen, dat zij zichzelf en hem belachelijk maakte. Zij veegde haar tranen weg en zag tot hem op met brandende oogen. „Het kan me niet schelen, het kan mij niet schelen Ik wil liever bela chelijk wezen, erg belachelijk, dan je te verliezen 1 O, Matthew, ik weet, dat je me liefhebt, is 't niet, is 't niet „Je weet, dat ik je liefheb. Je hebt het altijd geweten van het eerste oogenblik af, dat ik je gezien heb." „Nu, dan, doe dit om mij genoegen te doen. Beloof mij om Plotseling gen. tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aan grenzend hof. Uitspraak 22 Juni. Het O. M. bij den Hoogen Raad heeft gisteren conclusie genomen in de zaak van W. v. S. en F. v. S., kooplieden in rijwielen en naaima chines te Zaamslag, door het gerechts hof te 's Gravenhage, met vernieti ging van een vonnis van de rechtbank te Middelburg, ieder veroordeeld tot. 1V3 jaar gevangenisstraf wegens be- driegelijke bankbreuk Aangevoerd was, dat de dagvaar ding nietig behoorde verklaard te worden, omdat daarin is ten laste ge legd het niet verantwoorden van goe deren ter waarde van f 3400 en van een schuldvordering tot genoemd bedrag en bekl daardoor den indruk moesten krijgen dat hun cumulatief twee onvereenigbare feiten werden ten laste gelegd en omdat in elk ge val de dagvaarding eene onduidelijke omschrijving inhielden voorts dat niet is gemotiveerd, dat beklaagden bekend waren met de aanwezigheid der goederen tijdens de inventarisatie in een pakhuis. De advocaat-generaal achtte geen dezer middelen gegrond en co-clu- deerde tot verwerping. Uitspraak 22 Juni. „Nicht rauchen". De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in de zaak van den Utrecht- schen student A. J. van V., door de rechtbank te Utrecht met bevestiging van een vonnis van den kantonrech ter te Breukeien—Nijenrode veroor deeld tot f4 boete of 2 dagen hech tenis, omdat hij een sigaar had gerookt in een 3e klasse spooiwegcoupé der S. S. onder Abcoude—Baambrugge met opschrift„nicht rauchen". Geconcludeerd was tot ontslag van rechtsvervolging op grond dat het opschrift „nicht rauchen" niet vol doet aan den eisch dat het verbod duidelijk is gesteld. De Hooge Raad overwoog dat een verbod vanwege de Nederlandsche overheid moet zijn gesteld in de Ne derlandsche taal, behoudens bijzon dere omstandigheden en ontsloeg dus den requirant van alle.rechtsvei volging. KERK- EN SCKOOLMIEUWS. Ger. Kerken. Bedankt voor het be roep te Stellendam, door ds. H. Lan- ning te Baarland. Ger. Gem. Drietal te Aagtekerke ds. A. Janse te Barneveld, B. van Neerbos te Rijssen en G. van Reenen te Opheusden. Als no. 1 op de voordracht ter benoeming als hoofdonderwijzeres aan de openbare bewaarschool in het St. Elisabethshof te Leiden is geplaatst mej. E. B. Ets, hoofd der Fröbelschool alhier. liet zij hem los en viel op de sofa, schokkend van het snikken. „Neen, neen; ik kan je niets laten beloven. Als je hier komt, ben je niet vei liger dan ergens anders. O, neen, neen ik zal je verliezen, ik weet het, ik vod het. Ik kan niets doen, om je te redden, ofschoon ik mijn leven voor je zou geven Matthew ging de kamer door, tilde haar in zijn armen omhoog en drukte haar vochtige wang tegen de zijne. „Luister, Cora", fluisterde hij. „Er is gevaar en wij weten het. Maar wij zullen er wel doorkomen en schitte rend ook. Wees niet bang, ik zal veilig zijn. Zij zullen den domper niet zoo gemakkelijk op mij zetten, nu ik het mooiste en liefste meisje ter we reld heb, om voor te leven. Kus mij, Cora en veriies den moed niet en houd je gereed mij een hartelijk wel kom te geven, als ik terugkeer, „Als je komt! Wanneer zal dat zijn?" „Morgen, zonder fout." „Waarom niet vandaag „Omdat ik iets te doen heb, wat mij tot van avond laat kan ophouden. Vraag mij nu niet meer. Vaarwel." Hij kuste haar nog eens, scheurde Ged. Staten dezer provincie heb ben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad te Oost- en West Souburg, waarbij de onderwijzer S. Frelier met ingang van 1 Juli a. s. werd ontslagen. Zaterdag vergaderde de afdeeling „Zeeland" van R. K. Bijzondere onder wijzers in het bisdom Haadem in de zaal aan het hotel „Zeeboulevard" alhier. De opkomst was flink. Na opening heette de voorzitter, de heer R. G. van Nieuwkuyk, de aanwezigen hartelijk welkom, met name de nieuwe leden, die voor het eerst ter vergade ring aanwezig waren. Na afloop der vergadering bracht het gezelschap gezamenlijk een bezoek aan de „De Ruijterschool". De dir1 cteur dezer in korten tijd tot zoo hoogen bloei gekomen inrich ting had welwillend verlof fot dat kijkje verleend en was zoo vriendelijk, zelf de bezoekers rond te leiden en hun de vele merkwaardige en interes sante hulpmiddelen en toestellen bij het onderwijs aan deze school onder duidelijke toelichting te laten zien. De voorzitter dankte bij het einde den directeur der De Ruyterschool voor diens bereidwilligheid, voor zijn vele moeiten, om de vergadering een aangenamen en leerzamen middag te verschaffen. („N.Z.Ct.") Gaaischieten. Gisteren werd de koningschieting gehouden door de Sociëteit gaai- en doelschieten „de Eendracht" alhier, waarbij na grooten strijd de koningsvogel werd geschoten door den heer André De- paep. Nadat de voorzitter, de heer A. Loekemeijer, den nieuwen koning de medaille had overhandigd, werd de schieting met een gezellig samenzijn gesloten. Vliegen. De vlieger Gus- taaf Hamel is van een vliegtocht van Parijs naar Londen niet teruggekomen. De nasporingen duurden Zondag tot laat in den nacht, echter zonder re sultaat. Men heeft dan ook alle hoop opgegeven den vlieger weer te vinden en men houdt hef er voor, dat Hame1 over het Kanaal heeft willen vliegen, in den nevel den weg is kwijtgeraakt, te water is gestort en verdronken. Zes torpedobooten en twee marine vliegtuigen hebben Zondag den ge- heelen dag tevergeefs in 't Kanaal naar Hamel gezocht, 't Was de eerste dag van een grooten vliegwedstrijd in En geland, die op deze wijze treurig inzet. Nu er te Kingstown bij Deal ver schillende stukken van een vliegtuig zijn aangespoeld, is alle hoop, om hem levend terug te vinden, vervlogen. Zaterdagochtend verliet Hamel Vli- zich los, riep een taxi aan, zoodra hij buiten was en reed rechtstreeks naar de kamers van Nadgie Claughton, Zoodra hij de slordige zitkaner bin nentrad, wist hij, dat zijn neef er was. Want hij herkende een tabakszak op den schoorsteenmantel en een siga rettenkoker op de versleten sofa. Mrs. Claughton, in een soort van huisjapon, die eens heel mooi was geweest, maar er nu zeer slordig uit zag, zat bij een kleine ronde tafel thee te drinken. Zij schonk de thee in een gebarsten kopje uit een theepot met slechts een half deksel. Toen hij de kamer binnenkwam, duwde zij de deur van de binnenka mer aan, zoodat zij bijna gesloten was, toen Matthew de tafel bereikte „U, mr. BensingtonWel ik ben verwonderd, u te zien riep zij, zoo als het hem toescheen, met een zenuw achtige lach, terwijl zij hem de hand toestak. „Zoo? Ik begrijp niet, waarom u verwonderd zou zijn. U was zoo vrien delijk, mij te zeggen, dat het u altijd genoegen zou doen, mij te zien, als ik in uw buuit kwam", zei Matt. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1