MAANDAG 25 MEI UitgaveFinn F. VAK DE VEIDE li., Klein Meitt SI, Vlissingen. Felnleen Intern. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON I «1111 SSI1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Deabonnés.in tbeziteener bij levens- gulden bij dood Aftfl gulden bij verlies^ gulden bij verlies A A gulden bij verlies f^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- lange ongeschikt- «"IIB door <I|B§ van een hand, iTll van llflil vaneen /K van eiken kerd tegen ongelukken voor: LJ UUU heid tot werken B UU een ongeluk UtJU voet of oog lt£U een duim 1UU wijsvinger L4%J anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam Het Deensche koningspaar te 's Gravenhage. Het gastmaal dat Zaterdagavond ten Koninklijken Paleize, bij gelegen heid van het Vorstelijk Deensch be zoek plaats heeft, werd gegeven in de groote halzaal. De Koninklijke Militaire Kapel, geleid door den directeur luitenant Bouwman, voerde gedurende het eere- maal een muziekprogramma uit, dat ook Deensche compositiën bevatte. Op den vastgestelden tijd, even vóór half tien kwamen Zaterdagavond H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met hunne koninklijke gas ten aan het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage tot het bijwonen van den galafeestavond, door het gemeentebestuur aangeboden. De voorvestibule was evenals de loges ter eere van het hooge bezoek gedrapeerd. In de vestibule was voorts een weelderige groen-versiering aan gebracht door een rijken overvloed van hooge palmen met aan den voet groepen hortensia's, zoodat het een plantentuin gelijk zou zijn geweest, zonder het fraaie Perzische tapijt, dat den vloer bedekte. Bij het binnentreden van de hooge gasten, onder het spelen van het Deensche volkslied, verhieven alle aanwezigen zich van hun zetels, voor welke hulde het vorstelijk gezelschap groetend dankte. Koningin Wiiheimina droeg een wit zijden kleed met goudbrocaten sortie, de Deensche Koningin een wit kleed met roodzijden mantel. Koning Christiaan en Koningin Wiiheimina droegen beiden de linien van het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw, de Prins en de Koningin van Denemarken het lint der Huisorde van Oranje. Het eerste deel van het program was geheel en al muzikaal en be stond uit de ouverture van „Tann- hauser," en „Peer Gynt," uitgevoerd door het Residentie-orkest, onder lei ding van den heer Henri Vioita en twee arria's (Sier der Zeit und Wahr- heit van Handel en de aria uit Ido- menco van Mozart) gezongen door mevrouw Noordewier—Reddingius. Het viel op, dat het orkest in an dere lijst was gevat dan gewoonlijk. Ditmaal zai het in een tooneelkamer, met smaak ingericht en blijkbaar ter vermijding van het verloren gaan van geiuid, zorgvuldig geplafoneerd, de vergulde muzieklessenaartjes maakten te midden van deze omgeving een niet onaardiger, indruk. Heel deze regeling was getroffen met het oog op het tweede gedeelte de levende beelden, waarvoor het tooneel binnen zeer korten tijd moest DOOB FLORENCE WARDEN. 65) O(N?d uk verboden) Van alle tragedies, die den laatsten tijd in de familie hadden plaats ge had, was deze verreweg de meest ge heimzinnige, daar er niemand in het huis was, die ook maar in de verste verte geacht kon worden eenig be lang te hebben bij der. dood van een lid der familie. De meesten der bedienden waren pas in hun betrekkingen, terwijl Mat thew, Randolph en Hammond, drie leden van het huishouden, terwijl het nog te Teddington was, allen afwezig waren geweest. Cora ook was een nieuwe huisgencote, en de arme miss Bensington en haar jonge gast merkten spoedig, dat de oude geruchten, die lord Bensington beschuldigden, zijn mogelijke erfgenamen te vermoorden, weer veld wonnen onder de bedienden. Nu was het duidelijk geworden, dat zijn gereed gemaakt, hetgeen alleen mogelijk werd doordat de tooneel kamer ir. enkele minuten geheel kon verdwijnen. Geen geluid van de snelle opstelling van het tableau drong tot het publiek door, waartoe vermoede lijk veel had bijgedragen, dat het brandscherm in de pauze dicht was. Het levend beeld stelde het schil derij van Dirk Hal „Feest in het Park" voor, waarvan verschillende figuren muziekinstrumenten voeren. Toen men eenigeoogenblikken het prachtige beeld had aanschouwd en het tijdstip was gekomen, waarop bij levende beelden het doek pleegt te vallen om al het schoons aan het oog te onttrekken, toen kwam juist het mooiste, dat uitermate verrassend zou zijn geweest, wanneer het pro gramma het niet reeds had beloofd: enkele van „de levende beelden" be wezen, dat zij levend waren en geen beelden, namelijk die welke in zin gende en spelende houding hadden geposeerd. Zij gingen inderdaad zingen en spelenmevrouw Hanna Verbena liet heerlijke oud-Hollandsche liederen hooren en werd daarbij begeleid door de heeren Henri Hack, Jacques van der Burg, E. Benedictus en Ch. van Isterdael (violen) en den heer F. L. Vink (clavecimbel). Onderwijl bleef het overige van de schilderij onbewegelijk, z >odat men van deze groep ongeveer 10 minuten genoot in plaats van de halve mi nuut, gedurende welke gewooniijk al het moois wordt gezien, dat zoovele uren van voorbereiding kost. De tweede groep levende beelden stelde het vroolijker heller, moderner schilderij v n- Alma Tadema voor Feest, gewijd aan Bacchus, en ook hier kregen de beelden levende dan- set essen gingen dansen, voorgegaan door mejuffrouw Jacoba van der Pas, terwijl mej. R. (een dilettante met de geoefendheid van een professional) een solo dans uitvoerde. Na elk nummer werd op voorbeeld van de koninklijke gasten luid geap plaudisseerd. Vrijz. Dem. Bond. Op een Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van den vrij- zinnig-democratischen bond is mei algemeene stemmen besloten tot een fusie van het Algemeene Nederl. Werkliedenverbond en de Vrijz. de- mocratrsche bond. In het openingswoord van den voorzitter, den heer Herman Snijders, zeide deze, dat van de V.-D.-partij geldt, dat zij hoewel naar de uitspraak van een vertoornd politicus ten doode opgeschreven, ja terwijl zij naar diens inzicht zelfs al dood behoorde te zijn niettemin in een Hugh geen zelfmoord had gepleegd en dat zijn dood niet het gevolg was van een ongeluk. Deze beide theoriën waren eerst opgeworpen, maar het getuigenis van den dokter en die van Richards en het dienstmeisje schenen afdoende. Hugh kon niet, zooals de dokter zei, het gas hebben opengedraaid, hetzij bij ongeluk of met opzet, en toen de kamer er vol van was, de ramen geopend hebben, om de gas- lucht te verdrijven, waarop hij weer naar bed zou gegaan zijn en toch was gestikt. Als hij nog genoeg bewustzijn had, om twee ramen zoo ver mogelijk te openen, zou hij later niet bezweken zijn, nadat er genoeg frissche lucht was binnengestroomd. De vragen van den detective sche nen er op gericht een persoon te ont dekken, die het gas had opengedraaid, en, teruggekeerd toen het gas zijn doodend werk gedaan had, de ramen had opengeworpen, om de verrader lijke gasiucht te verdrijven. Maar geen vragen, geen vermoedens konden eenig persoon aanwijzen, die de misdaad kon bedreven hebben. volmaakt goede gezondheid zich mag verheugen en zich dan ook zeer wel gevoelt. Ten duidelijkste is gebleken, dat onze toetreding tot de concentratie geen nadeel behoeft te doen aan de werfkracht ten bate van onze eigen partij, mils wij wakker zijn en de propaganda, met onze eigen begin selen voorop, niet laten verslappen. Wij zijn nog lang niet waar wij wezen moeten aldus spr. en waar wij ook best komen kunnen, nu in steeds ruimer kring de overtuiging veld wint, dat in staatsbestuur en maatschappelijk leven toepas sing en verwezenlijking van de vrij zinnige beginselen in zuiver en con sequent democratische richting van de hoogste urgentie is. 's Avonds werd de vergadering voortgezet in „Bellevue", waar dr. D. Bos als spreker optrad over het onderwerp„De regeering in de Partijen". Spr. wees er op, dat het een zwakheid der vrijzinnige partijen al tijd geweest is, dat wanneer de overwinning door haar gelederen werd behaald, dan een verslapping viel op te merken. Gelukkig is na deze laatste overwinning daarin een kentering ten goede gekomen. Dan,, ging spr. na welke politiek is gevolgd door de vorige regeering. Spr. wenscht dank en hulde te brengen aan mr. Cort van der Lin den, voor het op zich nemen van de regeeringstaak en voor de wijze waarop hij zijn taak heeft aange vangen. Wat de plannen betreft tot ver sterking van d< viooi zullen wij, aldus zegt sprhebben af te wach ten, omdat wij nog niet weten wat er k ^men zal. Minister Treub heelt in voortva rendheid, in snelheid van handelen, zijn meester niet gevonden. Wat de uitsluiting der bedeelden aangaat, betreurt spr. het, wanneer dat het geval zou zijn. Als wij onze aandacht schenken aan het vraagstuk van het Vrouwen kiesrecht, dan zullen wij zien, wij zullen het voelen, dat wij van rechts een krachtige tegenkanting zullen ondervinden. Spr. hoopt, dat met medewerking van de vrijzinnig-de mocratische partij het vrouwenkies recht zal worden toegekend en spoedig de eindpaal mag worden be reikt. Over de school quaestie zei dr. Bos, dat schoolvrede een voorwaarde is voor krachtige ontwikkeling van het onderwijs. Kamerverkiezing Katwijk. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkie zing voor een lid van de Tweede Toen de detective het huis verlaten had, keerde Matthew terug naar den salon, waar hij Cora alleen vond. Zij liep de lange kamer op en«heer, met de handen achter zich gevouwen, haar mooie bruine haar in wanorde langs haar gezicht vallend. Zij uitte een kreet, toen hij binnen kwam, wrong de handen en stond hem met groote, schitterende oogen aan te zien, toen hij haar naderde. „Wat denkt de detective vroeg zij heesch. Matthew haalde de schouders op. „Wat hij denktWel, hij denkt, wat de lijkschouwer en de jury dachten, toen Brady stierf, dat ik het ben, die deze moorden begaan heb, om de erfgenamen van mijn grootvader uit den weg te ruimen en voor mezelf ruim baan te maken", zei hij. Hij was zoo gewoon geraakt aan den vreeselijken toestand, dat deze verdenking en twijfel zoo lang boven zijn hoofd zweefden, dat hij in staat was, de algemeene opinie kalm uit te spre'ren, alsof het hem zelf niet betrof. Cora uitte een kreet en wrong haar kleine hasden. Kamer in het district Katwijk zal plaatshebben op Dinsdag2Juni e.k., de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 12 Juni d.a.vv de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 23 Juni d a.v. De praatzucht in de Kamer. Ons parlement maakt een in-treurig figuur in de internationale politiek, vooral met betrekking tot de sociale wetgeving, schrijft htt „Katholieke Volk". Twintig, vijf en twintig jaar lang is hier gepraat over verzekeringswet ten eindelijk, na redevoeringen, die een duizend kolommen van de „Han delingen" vullen en waaronder er een is van den heer Duys, die alleen 9 uur duurde, speelde minister Tal- ma het klaar zijn verzekeringswetten in het Staatsblad te brengen. Maar daarmee was het niet afge- loopen. Een nieuwe regeering kwam en zette alles weer op losse schroeven. Men zal er nog eens over gaan praten, overde verzekeringswet ten nóg een duizend kolommen van de „Handelingen" zullen wel vol ge redeneerd worden, om onder een volgende n geering stof te geven voor weer andere beschouwingen Heusch, ook zonder vrouwen ver tegenwoordiging in de Tweede Ka mer, zal dit achtbaar college wel aan de praat blijven Maar zijn aanzien bij hetvolk.dat op de beloofde daden zit te wachten, zal er niet op vooruitgaan. Een vergelijking. Terwij! wij hier verleden jaar bij de behandeling der verzekeringswet ten in den doolhof der Nederlandsche welsprekendheid zaten, kwam het Engelsche parlement in acht dagen tijds klaar met een geheel nieuw ver zekeringssysteem. De Belgische Kamer doet hieivoor niet onder. Die was verleden week, na 10 dagen, gereed met verzekerin gen tegen de geldelijke gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom. In andere landen, bijv. in Duitsch- land, gaat het niet zoo vlug, maar de werkwijze van ons parlement is toch zonder voorbeeld in de internationale politiek. Absenteisme van Kamerleden. Naar de „Res. bode" mededeelt, werd in de Vrijdagavond gehouden vergadering van het 3e distiict der R K. kiesvereeniging te 's Hage onder algemeene instemming afkeuring uit gesproken over het meermalen (o.a. bij de stemming over het amendement- Van Vuuren op het ontwerp Inkom stenbelasting betreffende den kinder aftrek) te constateeren absenteïsme van Katholieke Kamerleden. Den af gevaardigde naar de Bondsvergade „Hoe kunnen zij zoo krankzinnig zijn vroeg zij verontwaardigd. Hij lachte. „Dom hernam hij. „ik geef je mijn woord, dat, als ik mijzelf niet was, maar plotseling tegenover dit geval werd gesteld, ik zonder eenigen twijfel zou zeggen, dat de persoon, die het meest waarschijnlijk al deze overigens doellooze moorden begaan had, niemand anders was dan Mat thew Bensington." „Maar je hebt het niet gedaan „Neen." Zij staarde hem in 'tgelaat;adem loos. Toen kwam zij dicht bij hem en zag op. „Weet je, wie het gedaan heeft?" Hij aarzelde en knikte toen. „Ofschoon het ongelooflijk,onmoge lijk schijnt, geloof ik toch, dat ik het weet", antwoordde hij fluisterend. „En kun je het bewijzen „O, neen. En dat zal ik nooit kun nen, voor zoover ik zien kan. Het meeste, wat ik kan hopen is, dat ze geen bewijs genoeg zullen vinden, om mij op te hangen, en dit zeg ik met vertrouwen, daar ik weet, dat ik ring werd opgedragen deze quaestie ter spiake te brengen bij de rond vraag op die vergadering. Beoordeeling reserve-officieren. De minister van oorlog heeft, naar aanleiding van den brief van den in specteur der infanterie, ter kennis ge bracht, dat de rapporten van verlofs officieren die onder de wapenen zijn geweest, voor practische oefeningen, te wenschen overlaten en niet altijd voldoen aan het daaromtrent bepaal de. Dikwijls wordt volstaan met het vermelden van algemeenheden, welke voor de hoogere autoriteiten geen basis vormen tot het vellen van een juist oordeel, waardoor bevordering zou kunnen geschieden van hen, die daarop geen aanspraak kunnen doen gelden. De vermelding van algemeenheden als „heeft met ijver de oefeningen gevolgd," of„heeft deelgenomen aan de oefeningen van het bataljon" kun nen als geheel nutteloos veilig ach terwege blijven. Een Middenstandstentoonstelling. Het plan tot het houden der Mid- denstandstentoonsteIlingl915te 's Gra venhage uitgegaan van de 's Graven- haagsche Middenstandsvereeniging, die weldra haar lOjarig jubileum viert, heeft de instemming van den Mid denstandsbond, terwijl samenwerking werd verkregen met „De Hanze" en den Bestuurdersbond van vereenigin- gen, behoorende tot den handeldrij- venden en industrieelen middenstand. B. en W. van Den Haag zeiden offi cieus toe de beschikking over het terrein, waar verleden jaar de land bouwtentoonstelling werd gehouden. Er zal komen een groote machinehal voor de klein industrie. Dan zal men er zien het vak uitgeoefend ais in vroegere tijden. Ook zal er komen een groot modepaleis om te doen zien, dat men niet in het buitenland behoeft te koopen. Nog is er gedacht aan een gebouw voor congressen en tijdelijke tentoonstellingen, een ge bouw voor het vak- en leerlingwezen (reeds is met verschillende ambachts scholen overleg gepleegd). Dit alles zal veel geld kosten. Het plan bestaat als eere-voorzitters uit te noodigende ministers van landbouw, nijverheid en handel en binnenland sche zaken, den Commissaris der ningin in Zuid-Holland en den bur gemeester van den Haag. Vaarplan van Hr. Ms. „Gelderland." Vertrek van Amsterdam 26 Mei, aankomst te Christiania 2 Juni, ver trek van Christiania 9 |uni, aankomst te Bergen 13 juni, vertrek van Bergen 16 juni, aankomst te Trondhjem 20 Juni, vertrek van Trondhjem 22Juni, nooit eenige gedachte heb gekoesterd omtrent zulk een vreeselijke serie moorden, nooit een wenschheb gehad, om in de positie te komen, waarin ik door deze misdaden gebracht ben." Zij nam een zijner handen in de beide hare en hield ze tegen haar borstheel zacht, hee! eerbiedig deed zij het, zoodat hij niet wist, wat zij ging doen, tot hij het kloppen van haar hart tegen zijn hand voelde. Toen zag zij naar hem op. „Matt", fluisterde zij, „Matt, wat kun nen wij doen ?"v Hij legde zijn andere hand op haar schouder. „Wij moeten wachten", zei hij, „en zien wat de politie zal uitvinden." „Zal 't de waarheid zijn, denk je? Kun je hem op het goede spoor bren gen Hij schudde het hoofd. „Neen, dat kan ik niet. En ik weet ook niet, of ik het doen zou, als ik kon." Zij huiverde en legde haar wang tegen zijn hand. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1