VRIJDAG MEI I Pil No. HQ 52e Jaargang 1914 enst. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND Het Turnfeest 05bg, 6.40b ).05g, 10.40, I.30g, 12.50, 2.50, 3.10g, 5.10, 5.80, 7.30, 7.50, 0.15,10.50, 10a, 5.15a, >.55, 9.30g, 1.10, 12.30, !.30g, 2.50, 4.50, 6.10g, .10a, 7.30, 1.15 10.50, ren alleen 6.20, 6.5, .20, 10.40 .-, 1.30* 1.50, 5.2 6.30, 0, 10,30, .10, 12.45, 4.10,4.40, 8.—, 8.80 n. igg nit VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent lilliiiFirma F. VAH DE VElOi Ir., Kleine Mirtt SI, Vlissingen. Taleioen Intern. II ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regej De abonnés, in 't bezit eener fflO O rt gulden bij levens- m gulden bij dood O f| ft gulden bij verlies A rfrt gulden bij verlies Ofl gulden bij verlies ff\ r»gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- B g I j I lange ongeschikt- I H door 5 H11 van een hand, l*^|l van BI gil vaneen /K van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken ff (ffU een ongeluk UUv voet of oog een duim iUU wijsvinger anderen vinger Deze uilkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. flig. Verzek. Bank" te Schiedam Vergadering van Woensdag. Het einde. Het einde is ondethaald, de stem ming over het geheele ontwerp zal op een nader te bepalen dag plaats vinden. Het laatste bedrijf is voor den mi nister geen echec geweest, al is het dan aan de verdeeldheid der linker zijde te wijten dat het amendement- Paiijn, waarin den minister een meerder bedrag van twaalf ton werd opgedrongen, met een meerderheid van slechts zes stemmen (39 tegen 33) werd v.rworpen. Het amende ment-Bos was even te voren met 48 tegen 19 stemmen onthoofd, waarbij slechts de vrijzinnig-democraten, de sociaal democraten eneenenkeleUnie- liberaal zich aan de zijde van den heer Bos schaarden. De minister wenschte de amende menten niet te aanvaarden, dat van den heer Bos niet, omdat het niet paste in zijn stelsel, dat van den heer Patijn niet omdat hij meent in zijn ontwerp voldoende rekening gehou den te hebben met de draagkracht der vermogende belastingbetalers. Uit de regionen der hoogere weten schappelijke financieele wijsbegeerte, waarin de rede van den heer Mar- chant zweelde, zijn wij op dezen dag afgedaald tot den beganen grond, de practijk des dageüjkschen levens. 'tls weiletjes, meenden verschil lende leden, 't is weiletjes wat de minister van de kapitalisten vraagt en er is ten slotte een grens. 't Zal den menschen wel weinig kunnen schelen of de vermogens belasting een aanvullingsbelasting is, aldus meent de heer Vliegen, voor hen is het slechts de vraag wat zij hebben te betalen. De vraag of er een progressie in de aanvullingsbeiasting mag aange bracht worden heeil ten slotte alleen theoretische waarde. De vraag is allerleerst of er nog wat meer gehaald kan worden daar waar het zit. De discussie verliep ten slotte in een soort sociale kwestie debatje, waaraan de heeren Lobman, Van Bij- landt, Schaper en Rutgers deelnamen en waarbij de grondslagen van de zware politiek werden aangevoerd. De heer Van Bij landt prees de ka pitaal-vorming die meest het gevolg is van sparen, een theorie die na tuurlijk door den lieer Schaper werd bestreden. Feitelijk had dat kleine tournooi nieis te maken met het belasting- ontwerp. Het eind van het debat was dat 's ministers ontwerp op het punt der vermogensbelasting ongerept bleef, 't Was maar goed dat de minister het kort maakte, want de aandacht FLORENCE WARDEN. 63) O(Nsd'uk verboden) Verder onderzoek en de ontdekking van de gasvorming in het bloed van den doode versterkte den dokter in zijn theorie. Maar deze veronderstel ling maakte de zaak slechts te geheim zinniger, daar het onmogelijk was, dat de jonge man op deze manier kon gedood zijn, terwijl de ramen wijd open waren en Richards vol hield, dat hij ze open gevonden had, wat werd bevestigd door een der dienstmeisjes, die aan het werk was op de trap, toen hij de kamer inging. Verscheidene leden van het gezin konden nu constateeren, dat zij een ontsnapping van gas in huis geroken hadden, maar niemand had gevonden, van waar het kwam. Er was een kort beraad tusschen lord Bensington, den dokter, miss Bensington en Cora, toen het eerste was weg en men verlangde op dezen dag gereed te komen. Een weinig beduidend amendement van den heer De Wijkersleoth, dat een wijziging der successiebelasting vooruitloopt, nam de minister over en zoo geschiedde het dat omstreeks te vier uur het einde was bereikt. Over het algemeen is de minister er zonder kleerscheuren afgekomen alleen de kwestie der aanslagregeling moest hij verliezen. Aan het systeem van zijn wet en vooral aan het tarief is niet geraakt. Hij kan dus tevreden zijn. Er is menige hevige strijd gevoerd speciaal tusschen de leden der con centratie, wier verschil van inzicht omtrent enkele punten, scherp aan den dag is gekomen. Een vreed zaam beeld gaf die strijd niet altijd. Maar minister Bertling heeft er niet onder geleden. Dinsdag begint de Kamer aan de Raden van Beroep die voor de in komstenbelasting zullen worden in gesteld. Tevens zullen Dinsdag eenige klei nere ontwerpen aan de orde worden gesteld, voor zoover ze geen discussie uitlokten. Die weUe debat gaan uit lokken, zullen weer worden afgevoerd van de agenda, aldus de voorzitter, een mededeeling die de hilariteit opwekte. Een kleine herademing tot Dinsdag is lang niet te versmaden aan de vaak taaie discussies der laatste dagen, die alleen op dezen dag eenigermate werden afgewisseld door de vreugde die de rechterzijde had over de verdeeldheid der overzijde, een vreugde die door den heer Scha per wat getemperd werd, toen hij er op wees, dat althans ter linkerzijde een sterke strooming is naar de de mocratie, terwijl aan de rechterzijde het naakte kapitalisme nog wordt aangebeden. Het was een van die kleine mo menten waarin de politiek om den hoek komt kijken en grijnslacht. Rapport over een Staats- werkloosheidsfonds. Betreffende den stand en de ont wikkeling der werkloosheidsverzeke ring en een van rijkswege te treffen regeling op dit terrein is een rapport verschenen, samengesteld door een commissie benoemd door het bestuur van den Nederlandschen Bond van Vakvereenigingen. Dit rapport omvat eigenlijk 3 an dere rapporten. De commissie, die door genoemden Bond in April 1913 met de opdracht, dit onderzoek in te stellen, werd benoemd, splitste zich, wegens den omvang der stof, onmid- onderzoek van het lijk had plaats ge had. De heer des huizes bleef bij zijn plan, de politie te hulp te roepen zijn dochter protesteerde heftig en wees op de vreeseiijke protesten, die onvermijdelijk komen zouden. „De couranten zuilen er vol van zijn, papa, en zij zullen ook al die andere dingen opnemen." Maar haar vader bleef standvastig. „Als wij niet om haar zenden", zei hij, „zal zij komen, zonder dat wij haar roepen. En dat zou erger zijn, veel erger." Cora knikte, dat zij het begreep. „U hebt gelijk, lord Bensington," zei zij, met overtuiging. En toen wend de zij zich tot miss Bensington en voegde er met zachte stem veelbe- teekenene bij„Maar, goede Hemel, er zal een vinnige strijd zijn 1" De dokter ging heen en beloofde later met een anderen dokter terug te komen, om nog een tweede, nauw keuriger onderzoek te doen. Toen ging Cora brutaalweg naar lord Ben sington en waagde een opmerking. „Denkt u niet," zei zij, „dat het goed zou zijn, om Matthew en Ran- dellijk in drie subcommissies, die elk eenafzonderiijk gedeelte van de groote taak op zich namen. Het rapport is ten gevolge van die splitsing een lijvig boekwerk ge worden, dat veel belangrijks bevat. De conc'usie waartoe het onder zoek heeft geleid is, dat de regeering moet stichten een Staatswerkloozen- fonds. Dit fonds moet rechtstreeks in betrekking treden tot de kassen der vakbonden. Deze kassen moeten wor den gevoed door bijdragen van de verzekerden en van den Staat, die zoo noodig een deel zijner uitgaven kan verhalen op de gemeenten. De steun van het rijksfonds moet het mogelijk maken dat ook in vakken met groote werkloosheidsfrequentie, zoowel in tijd van goede als slechte conjunctuur, aan de leden gedurende een ruimen termijn een redelijke on dersteuning kan worden verstrekt zonder exorbitant hooge contributies te heffen. De weikloosheidskassen moeten blijven zuiver instellingen der vak honden, waarvan het bestuur en be heer uitsluitend door deze wordt ge voerd. De staat kan waarborgen treffen dat de gelden dezer kassen uitsluitend worden besteed voor het doel, waarvoor zij zijn opgebracht, terwijl hij zich een uitgebreid recht van contröle op de werking der kas sen kan verzekeren. Aan de rijksregeling moet het be ginsel van zelfbestuur door de ver zekerden ten grondslag worden ge legd. Het staatsfonds moet beheerd worden door eenUijkswerkloosheidS- commissie, waarvan de leden geko zen worden door de algemeene ver gadering van afgevaardigden der bij het staatsfonds aangesloten kassen. Aan het hoofd dezer commissie moet komen ie st?an een door de regeering te benoenen voorzitter den re- geeringsvertegenwoordiger in engeren zin, die met bijzondere bevoegd heden kan worden toegerust. Ambtenaar-gemeenteraadslid. Ambtenaren en beambten in dienst der Posterijen en Telegrafie moeten ingevolge beschikking van den direc teur-generaal van dat dienstvak, ge meenteraadslid zijnde, zooveel moge lijk in de gelegenheid worden ge steld de daaraan verbonden functie waar te nemen. Verzoeken om ruiling of omzetting van dienst voor dit doel behooren mitsdien steeds te worden ingewilligd, tenzij het dienstbelang zich daartegen bepaaldelijk verzet of de belangen van anderen worden geschaad. Is het in dienst nemen van hulppersoneel of assistentie van elders noodzakelijk, dan komen de hieruit voortspruitende kosten voor de helft op d: administratie en voor de an dere helft op den betrokkene. dolph te zenden, als er een gerechtelijk onderzoek zal plaats hebben Laat hen eerlijk vertellen, alleen wat zij weten het zal beter voor de familie zijn, als men ziet, dat zij zooveel mogelijk alle hulp en inlichtingen willen geven." Het idéé waszoogoed, dat, ofschoon zeer tegen zijn persoonlijke neiging, lord Bensington erin toestemde en Cora verzond zelf de telegrammen naar de beide jonge mannen. Zij schreef slechts deze woorden „Kom dadelijk. Dringend." Miss Bensington had van haar va 'er gedaan gekregen, niet om de politie te zenden, vóór zijn kleinzoons waren aangekomenzoo kropen de uren voort, traag en zwaar, tot na de lunch, toen Matthew in een taxi- cab kwam aanrijden en dadelijk in den salon werd gelaten, waar hij de twee dames bij het vuur vond zitten, de jongste met haar hand in die der oudste. Toen hij binnenkwam, zagen zij dadelijk aan zijn geloof dat hij alles wist. „Hoe, wist je het9.Ikkanzieh.dat e het weet," hijgde Cora, terwijl zij De Eere avond. De Vlissingsche Turnvereeniging opende Woensdagavond het feest van haar 15 jarig bestaan en van de groote gewestelijke gymnastieuitvoering op Donderdag met een eere-avond, aan geboden aan eere-comité, feestcom missie, Turners en Introances in de groote zaal van het Concertgebouw aan de Emmastraat. Voor den aanvang van het program werd in een der voorzalen de jury voor hetGymnastiekfeest geïnstalleerd. De heer M. Geelhoed, voorzitter van het feestcomité, heette de heeren har telijk welkom in onze veste. Hij her innerde aan het feest van 5 jaar ge leden, toen hij eveneens zich van die aangename taak mocht kwijten en drukte de hoop uit, dat het feest naar wensch zou slagen en de jury geen gemakkelijke taak zou hebben,hetgeen pleiten zou voor de degelijkheid van de uitvoeringen. Nadat in de groote zaal de voor stelling van de leden der „Vlissing sche Turnvereeniging" had plaats gehad, hield de voorzitter, de heer J. Meijer, de volgende toespraak Hooggeachte leden van het Gemeen tebestuur van VlissingenEere- Comité en Feestcommissiever tegenwoordigers van het N G. V., het Gewest Zeeland en Zuster verenigingen. Dames en Heeren Als voorzitter der „V. T. V." is mij de aangename taak opgedragen U alle.c, een hartelijk welkom toe te roepen en hartgrondig te danken voor de eer, die gij ons heden bewijst door uwe tegenwoordigheid en voor den steun, dien wij steeds mochten onder vinden. Die steun, zoo onmisbaar voor een krachtig leven der vereeniging, kwam van verschillende zijden. Zeer zeker is hier de plaats er voor allen dank te zeggen. Ik dank in de eerste plaats H. M. de Koningin-Moeder en zijne Excellentie den Commissaris der Koningin voor de hooge eer, ons bewezen, door het schenken van medailles voor ons feest, benevens de andere schenkers, die mede van hunne gewaardeerde belangstelling hebben blijk gegeven. Ik dank het gemeentebestuur van Vlissingen, waarvan wij steeds de grootste welwillendheid en medewer king hebben ondervonden; de heeren leden van het Eere-comité en de feestcommissie, die zoo bereidwillig hun ta?k op zich genomen hebben voor een giansrijk slagen van dit feest. Het bestuur van het N. G. V. en het gewest Zeeland, die alle moeiten ge daan hebben, om de gewestelijke uit voering hier te doen plaats hebben, om aan ons feest nog meer luister bij opsprong en hem de hand toestak. „De bediende, die mij de deur open de heeft het mij gezegd. Dus dezen keer is het Hugh," zei Matthew met heesche stem „Bij den Hemel wan neer zal het eindigen Cora, die de tegenwoordigheid van een derde persoon vergat, die alles vergat in haar hartstochtelijken angst, sloeg de armen om hem heen en snikte het uit. „O, Matt, Matt, nu kom jij aan de beurt. Ik weet het, o, ik weet het! Blijf hier, blijf bij ons, laat ons allen opblijven en hem dooden, als hij komt." Hoe tragisch de omstandigheden ook waren, Matthew kon bij deze uitbarsting nauwelijks zijn lachen in houden, de soort van lach, dien iemand heeft, als hij zoo opgewonden is, dat hij voor het oogenblik alle evenwicht verliest. Met Cora's armen om zijn hals en haar bioemengezichtje opgeheven naar het zijne, was hij in zulk een toesiand van zenuwachtigheid, dat hij niet wist, wat hij deed. „Wien wil je dooden?" vroeg hij met haar kleine, warme handjes in de te zettenik dank ten slotte alle do nateurs en kunstlievende leden en weldoeners der V. T. V. voor hun steun. Want, dank zij al dien steun heeft de V. T. V. thans 15 jaar ach ter den rug en nog mag zij zich ver heugen in een goede gezondheid. Met trots mag de vereeniging op haar verleden terugzien. Niet, dat het haar altijd voor den wind gegaan is, neen, zij heeft ook donkere dagen gekendze heeft zeer zeker de wis seling gekend van vooruitgang en bloei, van stilstand en achteruitgang en weder opbloeidoch innerlijk sterk tengevolge van eendrachtig samenzijn, heeft zij allen tegenspoed het hoofd geboden. Alle middelen en alle ge legenheden heeft zij aangegrepen, om in het openbaar op te treden, om te propageeren voor de schoone gym nastiek. En met succes want meer en meer toch vindt het turnen in Vlissingen ingang. Is ook de V. T. V. niet de moeder van het vrouwenturnen in Vlissingen Gij allen weet toch, dat de V. T. V. daarmede is begonnendoor hare advertenties in de plaatselijke bladen van 1909 gaf zij het sein, om een aanvang te maken met de oprichting eener meisjes afdeeiing en wederom met succes. En steeds zal ze b'ijven voortgaan, nieuw bloed stroomt thans weer door hare aderen en met uw aller medewerking hoopt de V. T. V. krachlig te kunnen blijven werken voor de lichamelijke opvoeding in Vlissingen, gedachtig aan het devies van het N. G. V. „Een gezonde ziel in een gezond lichaam", en hiermede verklaar ik den eeréavond voor ge opend. Door den heer Joh. Heijnen, voor zitter van het Ned. Gym. Ve bond, daartoe uitgenoodigd door den voor zitter van het Gewest,den heer Herman Snijders, werd deze openingsrede met een hartelijke toespraak beantwoord. Spr. wees er allereerst op, dat de oogen van een groot deel van Neder land thans op Zeeland zijn gevestigd Niet zoo zeer de Iustruums, die door de turnvereenigingen worden gevierd trekken de aandacht, maar vooral, wat in het tijdperk van haar bestaan door de feestvierende vereeniging is ge presteerd geworden. De V. T. V. heeft de verwachting die men van haar heeft gekoesterd sinds haar toetreden tot het Ned. Gym. Verbond, geenszins beschaamd. Daarom te meer wenscht hij deze vereeniging van harte geluk met haar 15 jarig bestaan. Hij dankt haar tevens dat zij het feest heeft dienstbaar ge maakt aan de propaganda in Zeeland door de gewestelijke uitvoering hier te doen plaats hebben en hoopt, dat zij nog lang en met succes zal mede werken aan het lichamelijk heil van de jeugd. zijne, terwijl hij haar teeder in 't ge laat zag. „O, ik weet heCnieten als ik het wist,zou ik het nietdurven zeggen." Zij liet hem los, opdat hij zijn tante zou begroeten, en toen zaten zij allen rondom het vuur en bespraken de tragische gebeurtenissen met zachte sternen met een zekere onbestemdheid, alsof zij voelden, dat 't noodlot, 't welk over de familie hing, een on tastbaar iets was, rondom hen in de lucht zwevend, waaraan men niet ont snappen kon en dat niette vermijden was. „Is Randolph gekomen vroeg hij plotseling. Cora's gelaat veranderde. „Neen", zei zij. „Hij is nog niet gekomen, bedoel je", zei miss" Bensington angstig. Cora ging rechtop zitten en keek strak in het vuur. „Hij zal in 't geheel niet komen," zei zij. „O, onzin, lieve Natuurlijk zal hij komen. Wij weten immers niet, waar hij was, toen het telegram zijn kamers bereikte," zei miss Bensington zenuw achtig. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1