un piling 1ILST. INGER NECNT !LIEDEfi 'bode BODE DINSDAG 19 MEI BODE. r— NO. 117 52e Jaargang 1914= ÏTER worden DNDEN m Firma i. VAH Dt VELDE Ir.. Kleine Markt 51, Raapt Ttltloon Intern. ID Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON SPORT oop van prachtig id (een iarige teef) ior bastaard Collie onden toekomstig iten worden gaarne ledéi'tt - Zonder rabat, fcaen wordt 1 wee* iskantoor kan ge- een JONGSTE handig geschreven 350, bureau dezer gepensionneerde. pknecht", bureau e Stoomtimmerfa- 'raagt 10 bekwame uur. aatst worden in me te Middelburg netjes werken. Te CRAMER, Boule- t Gasthuis te Vlis- oedig mogelijk in zenden bij Dok- Badhuisstraat 114. een nette GERMAN. Walstr. er tegenwoordige llamypark 4. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regej De abonnés, in 't bezit eener AA tflgulden bij levens- fj gulden bij dood Gf|f| gulden bij verlies,! gulden bij verliest AA gulden bij verlies rt^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M111111 lange ongeschikt- /*l|| door -€||T| van een hand, |>^l| van lllll vaneen van eiken jcerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken t t3\D een ongeluk UUU voet of oog ltlil een duim 1UU wijsvinger IUU anderen vinger Oeze uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam SCHULDVORDERINGEN 1913. Burg. en Weth. van Vlissingen verzoeken hun, die nog schuldvor deringen over het jaar 1913 ten laste der Gemeente hebben, deze, ter voor koming van verjaring, ten spoedigste in te dienen. Vlissingen, 19 Mei 1914. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Evenredige vertegenwoordiging. Naar de „Nieuwe Courant" ver neemt, beveelt het rapport der Staats commissie voor de Evenredige Ver tegenwoordiging, hetwelk eenstemmig is vastgesteld en geen afzonderlijke nota's bevat, een stelsel aan, dat niet alieen op de Tweede Kamerverkie zingen, maar ook op die voor de Eerste Kamer door de Provinciale Staten en op de Gemeenteraadsver kiezingen (ook in steden, die thans I meer dan één kiesdistrict tellen) toe passelijk is. Volgens het stelsel van de com missie zullen de partijen lijsten in dienen, waarop de candidaten ge rangschikt zijn in door haar bepaalde volgorde, waaraan de kiezers zich evenwel niet behoeven te houden. Echter komen bij de telling de stem men, welke op een candidaat van zekere lijst mochten zijn uitgebracht hoven het aantal, dat hij behoeft om gekozen verklaard te worden (het kiesquotiëni), ten deele aan no. 1 van de lijst, indien deze er niet genoeg mocht hebben bekomen, vervolgens aan no. 2 enz. Men kan er dus vrijwel zeker van zijn, dat althans de voormannen van een partij steeds herkozen zullen worden en dat de door de partijen vastgestelde volgorde der lijsten een overwegenden invloed op den uitslag der verkiezingen zal oefenen. Ook groepen van kiezers, geen partij vormend, zullen bevoegd "zijn een lijst van een of meer candidaten in te dienen, zoodat de mogelijkheid om „wilden" of door geen partijen gestelde candidaten in de Kamer te brengen niet is uitgesloten. Een gevolg van de toepassing van het stelsel zal zijn, dat de vaststelling wie gekozen zijn, eerst betrekkelijk lang (veel langer dan nu) na de sluiting der stembus zal kunnen ge schieden. Men zal evenwel reeds zeer vroeg in den avond van den verkie zingsdag kunnen bekend maken, welke i DOOR FLORENCE WARDEN. Gl) O(Ngd-uk verboden) „Tenzij Randolph voelt dat hij niet in een positie is om met zijn aanzoek u te dringen." Zeer siecht geluimd trok hij zich terug en Cora ging naar miss Ben- sington, met een bleek gelaat en zeer geagiteerd. „Ik ben bang", spraK zij, „dat ik het bij lord Bensington verkorven heb, miss Frida." De dame zag haar aan en begreep alles. „Ik was wel bang,*zei zij metzachte slem, „dat er iets niet in orde was. Hebt u hem afgewezen „Ja, ik heb zoo'n moeite gedaan, het te voorkomen. Ik herinnerde hem aan Randolph". Miss Bensington keek zeer bezorgd. „Ik wist, dat hij die jongens zou beschouwen als zijn medeminnaars". de getalsverhouding der partijen in de nieuwe Kamer zal zijn. Indien deze gegevens juist zijn dan zegt „de Tijd", zou de Staatscom missie een radicale hervorming van ons kiesstelsel aanbevelen, waarbij zij blijkbaar een systeem heeft uitge werkt dat rok ons als het meest logische voorkwam, daar het in hoofd zaak het stelsel-Hare vojgt, waarbij het land, de provi cie, r^gjemeente tel kens als één district wffat beschouwd. Nieuw in het rapport der Staats commissie is, dat het evenredigheids- stelsel ook bij de zoogenaamde ge trapte verkiezing, die van de Eerste Kamer, wordt toegepast. Wij zijn benieuwd, hoe de Staatscommissie zich dit heeft voorgesteldnl. of men daarbij in iedere provincie een afzon derlijke verkiezing voor Eerste Kamer leden zal houden, dan wel of de leden van de elf Statencolleges ge/anenlijk als kiesmannen van de 50 senatoren zullen optreden. In elk geval ziet men ook nu reeds, dat wat wij schreven over de E. V. en over 't ingrijpen daardoor in de verhoudingen onzer politieke organi satie, de volle aandacht blijft ver dienen onzer kiesvereenigingen. Tus- schen het rapport der Staatscommissie en het voorstel der regeering is nog een afstand, en die kan lang, doch ook zeer kort zijn En daar er geen verschil van mee ning bleek in de gemengde Staats commissie en er derhalve ook spoedig een overeenstemming tusschen de verschillende politieke partijen kan tot stand komen, moet iedereen voor bereid zijn op dan nieuwen toestand. Wie zich zich daardoor laat ver rassen rijdt achterop in het kattebakje. Monument voor prof. Asser. Naar de „N. Ct." verneemt heeft de commissie voor het Asser-gedenk- teeken, dat in 't Vredespaleis zal worden geplaatst, de vervaardiging van een ontwerp opgedragen aan prof. A. W. M. Odé, hoogleeraar in de beeldhouwkunst aan de Technische Hoogeschool. Van het aanvankelijk plan, om een borstbeeld van Asser te doen maken, is afgezien. Het zal een zittend beeld zijn in brons, zoodat van een tijds bepaling, aanvankelijk had men het monument in September e.k. bij gelegenheid van de samenkomst der International Law Association willen onthullen voorloopig nog geen sprake kan zijn. Partijbestuur S. D. A. P. Tot leden van het dagelijksch be stuur zijn gekozen de heeren W. H. Vliegen met 8726, F. M. Wibaut met 7941 en A. B. Kieerekoper met 6562 stemmen. sprak zij. „Ik hoop alleen maar, dat hij het hun niet zal doen misgelden." Córa lachte bij dit denkbeeld, maar zij voelde zich niet gelukkig. Zij voel de zich nog ongelukkiger, toen den volgenden dag lord Bensington alles scheen vergeten te hebben van zijn aanzoek en deed, of er niets gebeurd was. Hij vertelde de dames, dat hij Hugh geschreven had, om hem te vragen aan het einde der week een paar dagen bij hen door te brengen. De vacantie was nog niet begonnen, maar Hugh werkte goed en kon wel een paar dagen verlof krijgen. „Dat", z i miss Bensington, toen de beide dames weer alleen waren, „is zijn manier om te laten zien, dat de andere twee jongens uit de gratie zijn." Cora wilde heengaan, maar miss Bensington haalde haar over, nog eenige dagen bij hen te blijven. Zij en haar vader zagen er beiden tegen op, haar vroolijk bijzijn te missen, dat zoo prettig de eentonigheid van hun huiselijk leven brak. „Mijn vader zal u niet meer lastig vallen met een hernieuwd aanzoek, daarvan ben ik zeker", sprak miss Tot leden van he? partijbestuur werden gekozen de heeren mr. P. Troelstra met 8781, J. H. Schaper met 7653, L. M. Hermans met 6470, J. A. Bergmeijer met 5656 en L. Hoejenbos met 5522 stemmen. De Dam. Na ongeveer zes weken is de Dam te Amsterdam thans weer een open plein geworden. De groote houten schutting, met haar kieurenwemeling van reclame biljetten, welke in den ronde om het Eendrachtsbeeld was opgeslagen, is gisterenmorgen neer gehaald. Het plein heeft daardoor ook door de verwijdering van het beeld eenruimer aanzien gekregen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van de? Graaf Co's Bureaux voer den Han del zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 30 faillisse menten tegen 35 in dezelfde week van het vorige jaar. De brand te Nieuwkuik. De plaats waar de brand heeft ge woed en die midden in de kom der gemeente aan den Langstraatschenweg is gelegen, levert een droevig schouw spel op. Alles bijeen zijn veertien woningen.vier pakhuizen er. een koets huis door het vuur vernield, terwijl dertien huisgezinnen dakloos zijn. In het open veld langs den weg zitten de van hun dak beroofden als in een bivak geschaard, wachtend op de buren, die hen tijdelijk zullen huisvesten. De laatsten hebben zelf echter nog zooveel te redderen, want tijdens den brand hebben ook zij hun have en goed uit huis gehaald en op het weiland ver achter hunne wo ningen opgeborgen. De getroffen bewoners troosien zich echter in hun lot en zijn daarbij ge rustgesteld door het feit, dat alles was verzekerd en geen menschenlevens zijn te betreuren en zelfs het vee kon worden gered. Op de puinhoopen van de gebouwen der firma A. L. van Mol, grossierster in granen en koloniale waren, schar relen tal van vrouwen en opgeschoten meisjes en jongens rond, om halfver brande en nog smeulende kistjes kren ten, rozijnen, kaneel en kandij te zoe ken, en menig kind snoept al van deze smeltende zoeijgheden. Bedenkelijk is het echter te zien, hoe eenige boeren de nog half op staande muren neerhalen om de ruïne en schade blijkbaar nog grooter te maken en hoe een paar landbouwers knechts uit den kelder van het eerst afgebrande perceel van een tapper flesschen bier wegkapen en den in houd van het jenevervat in hun klom Bensington. „En nu Hammond weg is, weet ik, dat hij hem zeer zal mis sen en ik ben dankbaar, dat hij iemand heeft, die jong en vroolijk is, om mee te praten." Cora was dus nog te Grosvenor Place, toen Hugh van Oxford kwam, om er een paar dagen door te brengen. Hij was een zeer weinig interes sant jongmensch, die alleen van zijn bull-dog hield en van niemand anders en die blijkbaar met tegenzin dit plichtmatig bezoek bracht. De doofheid van zijn grootvader iriteerde hem, terwijl zijn slordige maaier van spreken zijn grootvader boos maakte. De avond, die hij met hen door bracht was vervelend voor iedereen en Cora was blij, toen hij voorbij was. Den volgenden morgen, toen zij en miss Bensington elkaar aan de ontbijt tafel ontmoetten was Hugh nog niet verschenen. De dames misten hem nietmaar toen het half elf werd en elf uur en toen twaalf, begonnen zij elkaar aan te zien en eindelijk zond miss Ben sington een boodschap aan haar neef, om te vragen, of hij zijn ontbijt boven pen laten loopen. Dan wordt de jenever rondgedeeld en weldra heeischt er een levendige stemming, die eer doet de»ken aan een kermis of vas tenavond dan aan een tijd van onheil en ramp. De onderscheidene ploegen der brandweer houden de wacht, om zoo noodig den nog rookenden en smeu- lenden gloed der puinhoopen en hooischelven te kunnen smoren. En tusschen deze menschendommen fla- neeren tal van kijklustigen uit Den Bosch, Waalwijk, Heusden en daar tusschen gelegen gemeenten, terwijl de marechaussee uit Heusden de orde handhaaft. Opmerkelijk is hef, hoe de vlammen over de twee met lei ge dekte huizen van den heer Van Mo! zijn gewaaid en de daarnaast gelegen woningen met rieten daken hebben vernield, terwijl die tusschen gelegen panden slechts licht werden bescha digd. Algemeen hoort men dan ook de klacht„waarom verbiedt de bouw commissie in de kom eener zoo dicht aaneengebouwde gemeente de rieten dakbedekking niet?" Het vuur, door de kruinen der langs den weg geplaatste boomen overge bracht naar den overkant, vond ook door in tal van met riet bedekte hui zen gretig voedsel. Bij de firma Van Mol is de schade van den verbranden goederenvoorraad zeer groot, alleen ging aan stroop en olie zesduizend liters verlorende rij- en voertuigen konden gedeeltelijk nog worden gered. Nadat de eigenaar van het pand, De Jong, waar de brand ontstond, door de Bossche jusiitie in lang ver hoor was genomen, werd hij weer in voorloopige vrijheid gesteld. Een nieuwe stoomvaartlijn. Een tweetal stoomvaartlijnen te Amsterdam, de stoomvaartmaatsch. „Nederland" en de „Kon. Hoilandsche Lloyd", zijn doende met het tot stand brengen van een nieuwe verbinding van Amsterdam met Zuid-Afrika. De bedoeling is in de eerste plaats een geregelde vrachtvaart van perso nenvervoer is vooralsnog geen sprake in te richten op Zuid-Afrika, ver moedelijk met Kaapstad als bestem mingshaven. De booten van de „Ne derland" zouden dan verder om de kaap heen koersen naar Batavia, die van den Holl. Lloyd den steven wenden naar Buenos-Ayres. Voor het handelsverkeer tusschen indië en Amerika zou Kaapstad dan tevens doorvoerhaven worden. RECHTSZAHEK. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens overtr. der jachtwetA. B., Aagte- kerke tot f5 b. s. 3 d. h.K. S., wilde hebben. Zij ging door met haar breiwerk en Cora nam de courant op, die zij had laten vallen. Na eenige minuten hoor den de dames vlugge voetstappen, het sluiten van deuren en luide stemmen boven. Cora stond op, doodsbleek. „Weet u niet vroeg zij in angstig gefluister „wat al dat leven beteekent?" „Stil", zei miss Bensington heesch. Vlugge voetstappen kwamen de trap pen af en Richards kwam inde kamer bleek en bevend. Cora zag hem aan en wendde zich tot miss Bensington. „Hij is dood", sprak zei. Richards knikte. „O, miss, hoe wist u het?" Miss Bensington klemde zich vast aan de leuning van haar stoel. „Hoe gebemde het?" hijgde zij nanwelijks in staat een woord te spreken. „Ik weet het niet, miss. Er is niets te vertellen. Hij ligt daar, zoo kalmalsof hij s!iep,"stamelde de jongen. Het was waa<\ Miss Bensington ging later naar boven en zag den jongen man, koud en dood, maar Vlissingen, tot f 2 b. s. 1 d. h.B. G„ I. van S., beiden Middelburg, C. D. Meliskerke, C. C., C. M., beiden Arnemuiden, L. B Koudekerke, allen tot f 2 b. s. 2 d. h E. W. F., Kou dekerke, tot f2 b. s. 1 wt.E. W. F., S. de P., beiden Koudekerke, no. 1 tot f 3 b. s. 1 wt., no. 2 tot f 2 b. s. 1 d. h.overtr. der arbeidswet M. K., Vlissingen, tot 2 maal f 1 b. s. 2 maal 1 d. h.te paard in draf rijdenJ. W. de K., Nieuwland, tot f 1 b. s. 1 d. h.als berijder van een rijwiel zich door een in beweging zijnd voertuig laten voorttrekkenD. C., Serooskerke, tot f I b. s. 1 d. h. het gebruik maken van gemeente grond G. G., Middelburg, tot f 2 b. s. 2 d. h.het fietsen zonder licht G. G., Brigdamme, tot f 1 b. s. 1 d. h.G. B., Souburg tot f 1 b. s. 2. d. h.dronkenschap: P. C. G.,Middel burg, tot f 5 b. s. 3 d. h.K. L„ P. L„ P. J. de K„ beiden Middelburg, ieder tot f 10 b. s. 3 d. h.J. van E., Middelburg, tot f 15 b. s. 3d. h C. L„ Vlissingen, tot 3 d.h.E. P. van O., Vlissingen, tot 4 d. h.H. J. Middelburg, tot 7 d. h. Vrijgesproken is: J. H. M,, Vlis singen, aangeklaagd wegens overt, der arbeidswet. Gymnastiek. Als gij op Hemelvaartsdag gaat zien. Op Hemelvaartsdag, de dag welke voor Zeeland en wel voor Vlissingen in 't bijzonder gewijd is aan de licha melijke opvoeding, komt hier even aan de oppervlakte wat elke week in elke plaats van ons gewest in het gymnastiek vereenigingswezen wordt gewerkt en gezwoegd. Dan werpt het publiek een blik in een leven, een wereld op zich zelve, het is de we- zoo vreedzaam, aisof hij in diepen slaap was. Geen teeken van pijn op het gelaat, geen spoor van een wor steling of strijd. Lord Bensington was ais een man, die door een harden slag bedwelmd was. „Dezen keer", sprak zij met heesche stem, „is het een zaak voor de politie." HOOFDSTUK XI. „De politie O, papa stamelde miss Bensington met zwekke stem, terwijl zij zich van het bed afwendde naar haar vader. Lord Bensington, die op een stoel bij het raam zat lette niet op de smeekende stem. Zij keer weer terug tot het bed en raakte het gelaat van haar neef aan. Het was geheel koudhij moest reeds uren dood geweest zijn. Hij lag op zijn zijde, de dekens waren tot zijn hals opgetrokken, geen spoor of teeken, dat sprak van pijn of van een worsteling. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1