NBIE0IN6 OOP: -TJM. foorkamer merman. ;tbode kameroverzicht. No. 114 jNING. RLIEDEft Bediende. Kellner Btbode VRIJDAG 15 MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON BINNENLAND VAN DEH HAR OP DEH TAK. 1914= 01 met 3 j. c. a Inden HAWSCHOQl c. te mm. or het 1ste toelatings. aats hebben tot en met fteiijk met opgave van im en datum van ge- e(n) candidaat, van de or examen wordt aan- van de school, waar oten is, met vermelding eltelijk) kostelooze toe- wordtmandeling eiken lve Woensdag en Zater- choolgebouw tusschen TEUR DER SCHOOL, /aschvrouw wordt TE een zindelijke trieven letter S. J. aan Vlissingsche Courant". gevraagd, een 16 gulden per maand, fers A. G. 415, Bureau Courant." fRDIEPINGSHUISJES, te het Woningbureau de 5. Witte Portwijn ad Prima Advocaat JLescli. Heerlijke f 0.70 per liter-pot. Irtini Rossi (Origi- ïerk). ima qnaliteit, aan .nbevelend, ÏIERSTRAAT 8. men zich aan het VLISSINGSCHE COURANT asctedan) LS. nbevelend, igels i 0.2S, iedere sent. Zonder rabat, plaatsen wordt twee- t.sche Stoomtimmerfa- ijk vraagt 10 bekwame per uur. oor alhier wordt ge- ppgaaf van leeftijd etc. Bureau „Vlissingsche iplaatst worden in nette flinke en de 22 jaar. loon. rval. Adres: Bureau fcurant." elijk der tegenwoor- res: Mej. POLDER- Walstraar. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent (in F. FiH DE VELDE Ir., Klein) Miitt SI, Vlissingen. Mm Intere. 10 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regej Sis, zijn GRATIS verze- /lll||l lange ongeschikt- Jjll jJIJU voefof ooftlüU een duim iUU wijsvinger Li) anderen vinger Lrd tegen ongelukken voor: uUUU held tot werken f OU een ongeluk ijijij s ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Je« ultkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultlceenng worox g w Vergadering van Donderdag. Overleggen van boeken. De behandeling van het ontwerp inkomstenbelasting vordert zeer traag. Op dezen dag, die later dan gewoon lijk begon en vroeger eindigde werd slechts éen kwestie afgedaan, die nog niet eens van veel belang was. Een andere werd aan het begin der ver gadering stopgezet omdat de minister nog eens wilde overleggen, en de derde bleef aan het slot liggen tot morgen, omdat de commissie van rap porteurs er over beraadslagen wilde. De bespreking daarvan dienen wij dus ook r.og tot morgen uit te stel len, omdat dan wel weer een nota van wijziging ons heeft bereikt en het aantal amendementen weer mef eenige zai vermeerderd zijn. Dagelijks toch arriveeren deze en worden be slaande amendementen nog nader gewijzigd. De kwestie waar het vandaag dan om ging betrof de vraag of in de wet verplichtend zal worden gesteld boe ken en bescheiden over te leggen, indien de fiscus zulks gewenscht acht in verband met de bepaling of een aangifte al dan niet juist is. Het voor stel van den minister luidt verplich tend stellen. Bekend is dat in het Wetboek van Koophandel wordt voorgeschreven wie er een boekhouding op na moet hou den. Buiten hen, die verplicht zijn het te doen, zijn er zeer velen, die hei uit eigen beweging doen, terwijl de groote massa zich aan al dat ge peuter in boeken niets gelegen laat liggen. Als iemand dus niei verplicht is volgens het wetboek van koophan del er boekhouding op na te houden, kan van hem kwalijk gevergd worden, dat hij zijn boeken overlegt. Zwaarzichtige principieele bezwaren heeft de heer van Vuuren tegen het verplichtend stellen. Hij vreest dat er geknoeid zal worden in de boekhou ding en meent dat de ambtenaar die een aangifte niet vertrouwt, ailereerst verplicht is te zeggen op welke gron den zijn vertrouwen berust. Voorts is hij er beducht voor dat het geheim der boekhouding niet ongeschonden aal blijven. Ook ontzegt hij aan veel wat boekhouding zou heeten, de waarde als juiste gegevens. Daarom wilde hij het bewuste ar tikel schrappen. Een stapje minder ver ging de heer Kooien. Hij wenschte alleen hen tot inzage geven te verplichten die krach tens het wetboek van Koophandel verplicht zijn officieel boek te hou den. Hiermede wilde hij voorkomen dat zij die daartoe niet verplicht zijn ervan zullen afzien vrijwillig boek te houden. De minister wilde bemidde len en wijzigde zijn voorstel zóó dat FLORENCE WARDEN. 58) O(Nsd uk Ttrbode») „Wel, hij is de eenige, die gevoch ten heeft met Hammond, den ouden hamerdienaar van uw grootvader, nietwaar „Maar wij weten daar immers niets van. In de worsteling kan het recht aan Randolph's zijde geweest zijn Hij sprak met zooveel ernst dat Cora hem met open mond aanzag en een 'ingeving kreeg.® „U weet iets", zei zij vol gezag. „ik weet alleen", zei hij eenvou dig, „dat Randolph niet de hand kan gehad hebben in deze twee sterfge vallen in onze familie, en dat ik, al was mijn leven ermee gemoeid, niet tan zeggen, wie het wel gedaan heeft Cora zat met de handen samenge vouwen in haar schoot. „Ik ben het niet met u eens", zei overgelegd moeten worden die boeken en bescheiden, die op een bedrijf be trekking hebben. Hier loopt de be paling echter weer vast, omdat bij voorbeeld de landbouwers wel een bedrijf hebben, doch niet verplicht zijn boek te houden. Toen de heer Kooien zijn amendement had inge trokken ten gunste van de wijziging des ministers, diende de heer Lohman het weer in, omdat hij de verplich ting tot het geven van inzage alleen aan hen wilde opleggen van wie de wet eischt, dat hij boeken heeft. Het werd er dus al ingewikkelder op; en ten slotte stelde de heer Vlie gen weer voor de oude redactie van het regeeringsvoorstel te herstellen zoodat allen verplicht werden. Ten slotte werd aangenomen het door den heer Lohman overgenomen amendement-Kooien. Dus: Zij die krachtens het wet boek van Koophandel verplicht zijn boek te houden, zijn verplicht, in dien de belastingambtenaar dit wen- schelijk acht, koopmansboeken over te leggen. Gaat nu iemand officieel reclamee ren tegen zijn aanslag, in appèl dus, dan was hij volgens den minister natuurlijk ook verplicht, zijn boeken voor te leggen. Na de aanneming van het eerste amendement, wijzigde de minister dit echter zóo dat ook in hoogste instantie alleen zij, die wettelijk verplicht zijn boek te hou den, hun boeken hebben over te leggen. Neen, zei de heer Teenstra, in appèl is het heel wat anders. Dan is er geschil en is het noodzakelijk dat iedereen verplicht is alle stuk ken aan te dragen, welke maar kun nen dienen om het geschil op te lossen. Hier wordt dus ieder, die al dan niet verplicht, er boeken op- na houdt, verplicht ze ovei te leggen. Met éen stem meer besliste de Kamer dat aldus zal geschieden Wie dus in appèl gaat van zijn aanslag, zal zijn boekhouding moeten meezenden naar de reclame-com missie. Ziedaar, waarmee de Kamer zich vandaag bezig hield. Nog zij vermeld dat de heer Lim burg verlof kreeg om zijn vragen nopens het spoorwegongeluk bij Hooghalen op een nader te bepalen dag tot den minister van waterstaat te richten. Eerste Kamer. De Eerste Kamer deed in den ga loppas een lange reeks wetsontwer pen af waarover niet gediscussieerd werd. He opcenten-wetje, de verbouwing van het Tweede Kamer gebouw, het academisch ziekenhuis te Leiden, de overeenkomst tusschen de S. S. en mr. Doude van Troostwijk in zake het zij eindelijk eenvoudig. Inplaats van haar een vraag te doen, zag Matthew haar eerst aan en wendde toen zwijgend het hoofd af. „Ik geloof niet, zooals de bedien den doen, dat het een krankzinnige was, die deze dingen gedaan heeft", hield zij vol. „Ik geloof, dat er een beweegreden in was en dat zij wel degelijk met 'n bedoeling verricht zijn. En wie anders kan zulk een bedoeling gehad hebben, dan iemand, die er voordeel bij had En wie an ders dan één van u drieën zou er voordeel van kunnen trekken? Het komt dus hierop neer, dat ik geloof, dat de sterfgevallen moorden waren en dat zij gepleegd werden door iemand, die zich voorstelde er voor deel bij te hebben. En daar er slechts drie personen ter wereld zijn, die er bij zouden profiteeren, en deze drie zijn u, en Randolph en uw neef Hugh, geloot ik, dat u, óf Randolph, óf uw neef Hugh de hand hadden in de moorden en het geheim." „Dan, hoe eer u de politie waar schuwt en ons allen laat inrekenen, des te beter het zijn zal." „O, u moogt lachen, mr. Bensington. stoppen van treinen te Nieuwersluis, en nog eenige onteigeningswetjes gingen in een kwartier onder den ha mer door. Tot nadere bijeenroeping ging de Kamer weer huiswaarts. Bezoek van het Deensche Koningspaar. Na aankomst van den koning en de koningin van Denemarken, Vrijdag 22 Mei, aan het Centraal-station te Amsterdam, zullen in de koninklijke wachtkamer de autoriteiten van re geering, provincie en gemeente, als mede van zee- en landmacht, aan de hcoge gasten worden voorgesteld. De ministers en departementshoofden zul len mede daar tegenwoordig zijn. Van het station wordt in galarijtui gen naar het koninklijk paleis op den Dam gereden. Te 6 u. 30 's avonds zal Z.M. koning Christiaan in audiën tie ontvangen de hoofden van vreemde missiën, standplaats hebben de te 's Gravenhage. Het gala-diner, te 7 uur ten paleize, wordt gegeven voor ongeveer een 120-tal genoodig- den. Na afloop van dit diner wordt cercle gehouden in de troonzaal. Katwijk. De Centrale R. K. Kiesvereeniging in het district Katwijk, die gisteravond te Leiden vergaderde, heeft bes'oten zich te gedragen naar hetgeen op de vergadering van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland ver leden jaar te Utrecht is besloten, waarbij is bepaald, dat men zich bij tusschentijdsche verkiezingen, waarbij de eenheid der coalitie in gevaar zou komen, zat gedragen naar de uitspraak der Commissie van Advies. Mevr. Booth bij de Koningin. Gisterenmiddag om half twee is mevrouw Bramwell Booth, de echtge- noote van den tegenwoordigen gene raal van het Leger des Heils, door H. M. de Koningin in het paleis het „Huis ien Bosch" ontvangen. Evenredigs vertegenwoordiging. Naar „de Tel." verneemt wordt in het Rapport der Staatscommissie voor de Evenredige Vertegenwoordiging, dat 25 Mei a.s. aan de Koningin zal worden overhandigd, in den breede een stelsel uitgewerkt, waarbij het geheele land wordt beschouwd als éen kiesdistrict, onderverdeeld in 18 kieskringen. Het stelsel zit zóo in elkaar, dat het mogelijk blijft afgevaardigden te kiezen voor iedere provincie en voor de steden die thans meer dan éen afgevaardigde in de Tweede Kamer hebben. maar ik weet, wat ik zeg." „Ja, dat geloof ik graag. Maar u hebt toch nog niets tegen één van ons drieën op touw gezet?" „Zooiets moet eerst rijpelijk over dacht worden." „(ntusschen zou het wijs zijn, als u weigerdet iets te doen te hebben met één van de drie, tot wij alien onzengoedennaam gezuiverd hadden," „lk geloof, dat twee van die drie geen zuivering noodig hebben 1' „Ik begrijp het al. U hebt het koord reeds om den nek van dien armen Randolph 1" „Dat zeg ik niet. Maar het helpt niets meer, of u zijn zaak al bij mij komt bepleiten." „Dat is niet eerlijk totdat u meer weet dan nu." „In elk geval, hij blijft me nu uit den weg. Hebt u dat wel opgemerkt „Ik veronderstel, dat u al te onaardig waart den laatsten keer, dat hij u ge zien heeft." „Ik was niet onaardig. Ik was zoo zoet als suiker." „Dan moet u iets gezegd of gedaan hebben, om hem te ontmoedigen." Cora schudde het hoofd. Met het al of niet noodzakelijke der invoering van slemplicht heeft de commissie, van .oordeel, dat dit geens zins lag op haren weg zich niet be moeid. Wordt het stelsel van het rapport door de Staten-Generaai aanvaard zonder dat men stemplicht invoert, dan zal eerst na de stemming mogelijk zijn vast te stellen, welk stemmental een candidaat minstens hebben moet om gekozen te zijnin ieder geval zal het vaststellen van den einduitslag geruimen tijd duren en zullen de kranten eerst laat in den nacht in de gelegenheid zijn, den on- officieelen uitslag mee te deelen, om dat gewacht moet worden op het eind-resultaat van honderdtal minia tuur-gemeenten. Een ander gevolg der invoering van dit stelsel zal zijn, dat de districts grootheden zullen verdwijnen, evenals het dikwijls zoo animeerend gevecht om een bepaald district. Het zal er dan bij den verkiezingsstrijd voor iedere partij om gaan, het aantal stemmen op hare candidaten in het geheele land uitgebracht, zooveel mo gelijk op te voeren. De partijvergaderingen bepalen fei telijk wie naar het Binnenhof zal gaan en veranderingen in de samenstelling der Kamer zullen minder dan thans plaa's hebben. Aan de Mij. voor Scheeps- en Werktuigenbouw „Fijenoord", te Rot terdam, is door het departement van Marine opgedragen de bouw van het stoom-loodsvaartuig no. 13, voor de som van f 197,000. Jaarwedde burgemeester Rotterdam. De gemeenteraad te Rotterdam heeft het voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den burgemeester van f 12000 tot f 18000 aangenomen met 39 tegen 5 stemmen, die van de so ciaal-democraten. Ook in onzen tijd kan een jongen met een goed hoofd, die z'n handen uit de mouw weet te steken, het ver brengen. Zeker, ook het geluk moet erbij komen. Men kan altijd wanbof fen, daar is niets aan te doen. Dezer dagen vierde de directeur van een onzer groote industrieele ondernemingen een jubileum, en zoo wel de commissarissen als het per soneel hadden besloten dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Het werkvolk verscheen met een hoed op, de commissarissen kwamen in rok, er werd getoast, gejubeld, ge zongen, en de verdiensten van den directeur werden gereleveerd. Die directeur, die jarenlang hon derdtallen arbeiders en ook tee kenaars, technici, zelfs ingenieurs— „Neen, dat heb ik niet gedaan. Ik had u beloofd, aardig voor hem te zijn, en ik was aardig. Het is hard voor me, dat geen man me trouw blijft, wat ik ook doel" Zij zag voor zich uit naar de rijen glazen kasten, haar aardig rond kin netje opgeheven, haar geheele gelaat en gestalte welsprekend door een teedere, bekoorlijke coquetterie. Geen oogenblik deed zij Matthew vergeten, dat hij het was en niet Randolph, dien zij wilde behagen en dat, toen zij zich verzoende met haar neef, zij dit alleen gedaan had met de bedoe ling om zijn advocaat tevreden te stellen en niet hemzelf. En nu, terwijl zij deze woorden uitsprak, was net 'gemakkelijk te zien, dat de trouw, die zijn wenschte, niets te maken had met haar afwezigen minnaar, dat zij die verlangde van den man aan haar zijde, den man die zoo volhardend zich in de ach terhoede hield voor den ander. Matthew echter begreep blijkbaar niets van haar bedoeling. Waar is het, dat hij was beginnen te twijfelen of hij wel wenschte, dat Randolph zou slagen bijCora,dat hij zich afvroeg, moest leiden, begon z'n carrière als gewoon werkman. Langen tijd werkle hij voor negen gulden per week. Maar hij klom op, hij werd opzichter, baas, chef in Amsterdam is baas en chef lang niet hetzelfde tech nisch leider, technisch directeur, ein delijk directeur zonder meer. De groote uitbreiding van het bedrijf kwam onder zijn leiding tot stand. Gelukkig het land, waar men met zijn talenten woekeren kan 1 Talent schijnt ook een jonge Indiër te hebben, een mathematisch genie, die aan de universiteit te Cambridge studeert en de bewondering van alle professoren en mede-studenten op wekt door zijn buitengewone mathe matische begaafdheid. S Ramanigan werd te Madras geboren en telt thans 26 jaar. Tot voor korten tijd vervulde hij een bescheiden secretarisambt. Anderhalf jaar geleden zond hij aan den hoogleeraar te Cambridge een aantal oplossingen van mathematische problemen, voornamelijk betrekking hebbende op de getallentheorie en op de theorie der elliptische functies- Vele daarvan waren geheel en al nieuw. Andere waren reeds vroeger gevonden, doch den jongen Indiër niet bekend. Thans is hij naar Enge land gekomen om zijn mathematische begaafdheid tot volle ontwikkeling te brengen. Tot volle ontwikkeling zal, helaas, het niet brengen de mooie „foksia", door zekere Amsterdamsche juffrouw op de bloemmarkt gekocht. Op hare bovenwoning in de Spa- redamstraat aangekomen plaatste zij de bloemen op de vensterbank en bleef zeker een kwartier lang in be wondering verzonken. Toen ging zij water halen om hare bloemen te drenken. Kwistig gooide zij het water in de potten en op de bloemen, zoo dat het met straaltjes langs de ven sterbank afdroop. of zijn neef de bekoorlijke Ameri- kaansche wel waard was. Maar Mat thew was trouw en eerlijken nu Ran dolph behalve zijn andere rampen en tegenspoeden nog bedreigd werd met een zekere verdachtmaking betreffende de tragedies in zijn familie, voelde zijn neef, dat dit niet het oogenblik was, hem te verlaten. Hij bleef eenige minuten zwijgen, nadat Cora haar klacht geuit had over de mannelijke onstandvastigheid en toen zei hij op ernstigen toon „lk denk, dat Randolph voelt, dat het nu geen tijd is voor hofmakerijen." „En als hij zoo denkt, dan heeft hij volkomen gelijk," zei Cora scherp, „Het is in elk geval voor hem geen tijd, iemand het hof te maken." Matthew stond op. „ik ben bang," zei hij, „dat ik u niet vfcel heb kunnen helpen, miss Cora. Als ik het vooruit geweten had, zou ik u de moeite hebben kunnen besparen naar Brixton te gaan, om te ontdekken, dat Randölph niet de man was, aan wien Rugg'es geld schuldig was. Maar meer dan dat kan ik u niet zeggen." (Wordt vervolgd.) mMMHM

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1