■BIED iongen sje, [LIEDEN- DONDERDAG 14 MEI [AANVRAGER TBODE No. 113 32e Jaargang 1914 Rig «rsrtfca, «nz. ipte. iters. linn F. VU DE VEIDE Jr.. Heine Mailt 51, Vlissingen. lelefeea Inters. ID Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen zullen in een kBRIEK, Wil. den gegeven, onds van half. vijf weken en elalen. •OPMEISjE yffrouw. KAMEROVERZICHT. FEUÏLLETON BINNENLAND ^Dordrecht, Hout- Tanguinose. ival van krachten, geworden en thans nik van de eerste 1 publiek maken ïeene verslapping, n heeft, en probeer zich uit, waar de ot aantal genees- eproefd middel bii g-" im f 1.50, de 6 fl kk. bn Haag. iNIEST. vUSSlINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regei De abonnés, in 't bezit eener Oftfïf>g"Wen bii levens- f7 f* A gulden bij dood C|C|fl gulden bij verlies A gulden bij verlies.! gulden bij verlies OPf gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- #|l| III lange ongeschikt- *%|l door van een hand,11 van l||ll vaneen i*\ van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken tfU een ongeluk voet of oog |UU een duim 1UU wijsvinger uU anderen vifiger peze uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam [trsus wensclten aan liet MA* pis i W.S8, iedere ist, Zonder rabat, aatsen wordt twee- |che Stoomtimmerfa- vraagt 10 bekwame per uur. na C. M. DOMMIS- j alaatst worden in pn net 116 jaar. Adres: bur. |u/ant." ■Mej. C. THOMSE ïetfe flinke n de 22 jaar, loon- 'al. AdresBureau rrant." ette aaf van tegenwoor- letters Z E. bureau irant." Vergadering van Woensdag Een vreemd slot. Wat op dezen dag in de Kamer is voorgevallen is wel het zonder lingste dat in lange te boekstaven viel. Het amendement van de com missie van Rappateurs om in strijd met den uitdrukkelijken wensch van den minister de aanslag regeling van het dienstvak der registratie over te brengen naar dat der directe belas tingen, is zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nietlegen- I staande de minister, in dezen de vakman, het tot het laatst toe heeft ontraden. Alleen de heer van Nispen bleef hem trouw, doch vroeg niet eens stemming. Inderdaad een zon- Ïderling slo', dat verre van aange naam is voor den minister, die te genover zijn ondergeschikten, welke hem zoo hevig bestookten, wel een zeer eigenaardig figuur maakt. De verdediging van den minister was volstrekt niet raakalleen kwam niet genoeg uit waarom hij het be middelingsvoorstel van de commissie niet aanvaardde. Feitelijk kwam het verschil alleen hierop neer, dat de minister de registratie stelde boven de directe belastingen, terwijl het amendement bedoelde beide dienst vakken op gelijken voet te behande len. Het eenige argument van den minister voor de registratie is dat deze dienst beschikt over een enorme massa betrouwbare gegevens, die niet door speurdersdienst. niet door buren-praatjes zijn verkregen. Zijn die betrouwbaarder dan de gegevens die een gemeentelijke inkomstenbe lasting bezit? Het stelsel van den minister noem de hij zelf eenvoudiger van admini stratie, omdat alle dubbele werk er bij uitgesloten is en voor het publiek aangenamer omdat het er minder be slommeringen door krijgt. Al deze argumenten zijn door de geheele Kamer verworpen. De aan slagregeling zal bij de directe belas tingen worden gebracht en daar waar door de vermogensbelasting de mede werking wordt geëischt van de regi- stralie, zal dit dienstvak als gelijke in rechten naast de directe belastingen zetelen in de commissie van aanslag. De minister scheen zijn nederlaag laconisch te dragenhij verloor zijn goede humeur niet, maar was zelfs heel spoedig bereid een amendement over te nemen, waarbij het mogelijk wordt dat een vrouw tot niet-ambtelijk lid van de commissie voor aanslag wordt gekozen. Het amendement van den heer Knobel werd fel bestreden door den Kamper afgevaardigde, öen heer Beumer, die met zijn anti-femi nistische beschouwingen wat leven in de brouwerij bracht. De heer Beu- eneden de 15 jaar straat 4. DOOS FLORENCE WARDEN. 57) O(Nadruk verboden „Het was juist iets voor u," ant woordde hij, plotseling zeer vroolijk, „om een anoniemen brief te schrijven en mij daarin te vragen iets te doen, wat u zeer goed wist, dat ik even graag zou gedaan hebben, als „Als wat?" „Wel, als u zelf geschreven hadt." Cora liet haar stijfheid varen en werd weer de coquette. „Nu, naar wat ik van u gezien heb," zei zij met een zacht stemmetje, „zou ik gedacht hebben, als ik zelf geschreven had, om u te vragen, mij te ontmoeten, dat u Randolph zoudt gezonden hebben." in plaats van den lach, dien zij ver wachtte, zag zij een gefronsd voor hoofd. Matlhew richtte zich op. „Dat zou ik zeker niet," zei hij. Toen begreep zij, dat er iets ge- mer staat op een antiek standpunt, dat door zeer vele leden van de rech terzijde reeds bleek verlaten te zijn. Hij is nog voorstander van de vrouw als kousenstoppende en etenkokende en kinderopvoedende machine. Hij bracht de principieele kwestie te berde, terwijl hier slechts de vraag gold of een vrouw, al was ze geschikt voor het lidmaatschap van zoo'n commissie zou worden uitgesloten, omdat ze vrouw is. De heer Schaper kon niet nalaten den Kamper afgevaardigde eens in het zonnetje te zetten en hij ging daarbij zooveel verder dan het ontwerp wel toeliet, dat de voorzitter hem moest tegenhouden. De geheele kwestie was hier totaal misplaatst. Het amendement werd met groote meerderheid ook van rechts aange- men. Zelfs de heer Lohman, die toch waarlijk niet van feministische denk beelden kan beticht worden, stemde voor, wat wel een bewijs is dat de heer Beumer geen gelukkigen greep deed toen hij er een principieele kwestie van ging maken. De heeren de Geer en Lohman ver klaarden zich nadrukkelijk los te ma ken van de verdediging die de heer Schaper had gegeven, doch niettemin te zullen voorstemmen. De onderstel ling trouwens dat de vrouw niet in staat is een belastingoiljet in te vul len, ging toch waarlijk al te ver. Eenige stekelige opmerkingen over en weer tusschen de heeren Beumer en Schaper strekten niet tot verzach ting der principieele behandeling en droegen ze er toe bij om de discus sie eens wat gekruider te maken. Verworpen werd nog een amende ment-de Meester om een straf te stel len op het niet invullen van belas tingbiljetten. Er dreigt veel te veel gevaar dat een dergelijke straf onver diend za! worden opgelegd wanneer de aangever inderdaad in de onmo gelijkheid verkeerde het biijet in te vullen. Heusch de fiscus heeft mid delen genoeg om het knijp- en piep systeem toe te passen, dan dat een speciaal middel daaraan behoeft te worden toegevoegd. Vermelden wij nog even dat de heer Limburg, de Groningsche afgevaar digde, verlof heeft gevraagd om tot den minister van waterstaat vragen te mogen richten naar aanleiding van het rapport nopens het spoorwegon geluk bij Hooghalen. Nu de heer Brummelkamp nog over de Zaandamsche vlaggenhistorie c-n dan liggen er vier interpellaties in het vat, die tegelegenertijd eens zul len worden opgediend. Bezoek Koning en Koningin van Denemarken. De gaia-soirée, welke ter geiegen- beurd was, iets dat een verandering had gebracht in Matthew's gevoelens jegens zijn neef. „Waarom niet U pleit altijd voor hem, verveelt me doodelijk met hem, laat me hem slikken op alle mogelijke en onmogelijke tijden, totdat ik geloof, dat als hij en ik op een onbewoond eiland werden achtergelaten, ik hem zou doodschieten en liever alleen zou blijven, dan door hem langer verveeld te worden." Matthew keek nog altijd ernstig. „Ik zal niets meer over hem zeg gen", zei hij eenvoudig, „ik zal hem in 't vervolg voor zichzelf laten spre ken." „Ik geloof, dat dat hem al evenmin eenig goed zal doen." „Wel, hoe gaat het u bij mijn groot vader Saai, is 't niet „Ik ben niet saai. Dat ben ik nooit. En ik heb een beetje detectivenwerk gedaan op eigen houtje. Ik heb natuur lijk den boel verknoeid. Toch heb ik één ding uitgevonden. Het was Ran dolph niet, die joe Ruggles geld schuldig was. Matthew luisterde oplettend naar haar verhaal van haar expeditie naar heid van het bezoek van den Koning en de Koningin van Denemarken aan de Koningin en den Prins der Ne derlanden door de gemeente 's Gra- venhage Zaterdag 23 Mei in het Ge bouw voor Kunsten enWetenschappen wordt aangeboden, zal 's avonds 9 uur aanvangen. De verkiezing te Katwijk. Het bestuur der centrale kath. kies vereniging in het district Katwijk heeft besloten, aan de algemeene ver gadering, die hedenavond te Leiden zal gehouden worden, in zake de candidaatstelling, voor te stellen geen besluit te nemen voor baron Van Wassenaei van Catwijck zijn benoe ming tot lid der Eerste Kamer heeft aangenomen. Departement van Defensie. Bij Kon. besluit is ingetrokken het besluit van 3 December 1912, waarbij de departementen van marine en van oorlog werden opgeheven, een de partement van Defensie werd inge steld en eenige in verband daarmede noodzakelijke regelingen werden ge troffen. Het Eerste Kameriid Van Kol. Wij vernemen dat de heer van Kol, lid van de Eerste Kamer, opdracht krijgt in Japan een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de in- landsche nijverheid daar te lande is bevorderd. Aan den heer van Kol is toege voegd de heer Ph. i, Ketner, referen daris bij het departement van Ned. Indië, met verlof hier te lande. Ouderdomsrente. De „Leeuwarder Ct". schrijftZoo als bekend is, wenscht het bestuur der Rijksverzekeringsbankgeen tweede aanvragen om ouderdomsrente in be handeling te nemen, ook al worden daarbij nieuwe gronden aangevoerd, doch is 't van oordeel dat deze bij beroepschrift behooren te worden opgegeven aan den Raad van beroep. De raad van beroep te Leeuwarden echter weigerde over deze nieuwe gronden te oordeelen. Thans heeft de Centrale raad van beroep te Utrecht, in hoogste instantie over deze kwestie beslissend, het be stuur der Rijksverzekeringsbank in het gelijk gesteld. Aan een beslissing ontleenen wij de vólgende overwegingen „dat de raad van beroep echter ten onrechte heeft nagelaten een oordeel uit te spreken over de door eischeresse in hooger beroep bij klaagschrift nieuw aangevoerde feiten, welke de zelfde zijn als bij beroepschrift ver meld dat deze raad de opvatting van den Brixton. Maar hij toonde niet genoeg verbazing naar haar zin. „Dacht u niet, dat het Randolph was?" „Neen." „Wist u dan iets „Ik wist niet veel, maar dat wist ik wel." „Dus u denkt of geeft voor te den ken, dat Randolph te goed is, om iets verkeerds te doenzei zij op gepiqueerden toon. „Bij den Hemel neen, dat denk ik niet" „Waarom, bij den Hemel „Wel, het was Randolph, die in de laatste zaak betrokken was. Hij viel Hammond aan, of Hammond hem. Nu u besloten bent, deze zaak nauwkeurig te onderzoeken, zal ik u al de inlich tingen geven, die ik kan." Cora was geheel in de war. Een oogenbiik staarde zij hem zwijgend aan. toen zei zij„Maar Randolph kan toch uw oom en uw neef niet ver moord hebben „ik zou zeggen, dat zulks onmo gelijk is." „Natuurlijk", ging zij na een poos fluisterend voort, „Randalph had iets raad van beroep, dat de nieuwe feiten eigenlijk te beschouwen zijn als een nieuwe aanvraag, waarover eerst het bestuur der Rijksverzekeringsbank be hoort te oordeelen, niet deelt dat toch het onderwerp van het bij klaagschrift voor denrechteraanhangig gemaakt geding is de vraag, of aan vraagster al dan niet aanspraak heeft op een rente, als bedoeld in art. 369 der invaliditeitswet en de bijgebrachte feiten alleen dienen om de aanspraak aannemelijk te maken, zoodat, waar partijen in iedere instantie nieuwe bewijzen kunnen aanvoeren, ook de nieuw aangevoerde feiten hadden behoored te worden onderzocht.' Protestantsch Centraal Infor matiebureau. Heden wordt, naar „de Ned." meldt, in Den Haag een vergadering gehou den, teneinde te komen tot de op richting van een Protestantsch Centraal Informatiebureau voor socialen arbeid, waarvoor ds. H. C. Hogerzeil alhier het initiatief genomen en het plan van werkzaamheden ontworpen heeft. Raad van State. Bij Kon. besluit is ongegrond ver klaard het beroep van den gemeen teraad van Ritthem tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den gemeenteraad betreffende het verhaal van inkoop sommen en pensioensbijdragen op gemeente ambtenaren in verband met de pensioenwetten voor die ambte naren, en zulks op grond dat bij het raadsbesluit het maximum gesteld voor het verhaai was overschreden. Ook zijn ongegrond verklaard de beroepen van de gemeenteraden van St. Maartensdijk en van Meliskerke tegen de niet goedkeuring door Ged. Staten van Zeeland van de door die gemeenteraden vastgestelde pensioen regeling voor de gemeenteambte naren. Wat St. Maartensdijk betreft werd het beroep ongegrond verklaard niet alleen omdat het verhaal op een hoo ger bedrag was bepaald dan de pen sioenwet toelaat, maar ook omdat bovendien bij de regeling geen reke ning was gehouden met de bestaande pensioenverordening, volgens welke ambtenaren op wie de regeling van toepassing is zonder storting van bij dragen tot pensioen gerechtigd zijn. Alsnog is goedkeuring verleend aan de pensioenregelingen van de gemeenten Haamstede, St. Philipsland, Brouwershaven, Wemeidinge. De besluiten van Ged. Staten van Zeeland houdende bevel tot verster king van de zeedijken van den Oost- polder en d n Stroodorpepolder zijn op de daartegen door de besturen te winnen bij drie sterfgevallen." „Stilzei Matthew scherp. „Het helpt niet, of u mij het zwij gen oplegt. U weet het even goed als ik. Als u en uw oom en uw neven, Hugh en Brady, allen dood waren, zou hij de naaste erfgenaam zijn tot uw grootvaders titel en geld, is het niet zoo vroeg hij spottend. Matthew lachte. „Ja, maar wat u daar zegt, is on gerijmd. U veronderstelt toch niet, dat een man, hoe doortrapt slecht hij ook zijn moge, het wagen zou, alle menschen te vermoorden, die staan tusschen hem en een of andere bezit ting? Er is toch zooiets als de politie." „O, daar weet ik alles van. En het kan me niet schelen, of u mij uit lacht. Maat dit zult u mij toch toe stemmen, nietwaar?Dat er op 't oogen biik slechts drie personen ter wereld zijn, die voordeel hebben bij deze msterfgevallen." „Slechts drieIk wist niet, dat er iemand was, die er voordeel bij gehad had Maar Cora wilde niet van haar stuk gebracht worden. Zij wees Matthew een plaats naast zich aan en ging dier polders ingestelde beroepen bij Kon. besluit vernietigd met gegrond- verklaring van de bezwaren dier be sturen tegen de verbetering van de waterkeering op de wijze en in den omvang als door Ged. Staten is ge- gelast, inzonderheid tegen de bevolen verhooging van den zeedijk door middel van een muur of schot van gewapend beton. De noodzakelijkheid daartoe werd niet aanwezig geacht. Mobilisatie-oefening. Bij verschillende korpsen van het leger zal, zoo meldt de „Avondp.", een oefening in het mobiliseeren worden gehouden naar dezelfde be ginselen, volgens welke in het vorige jaar een soortgelijke oefening werd gehouden bij het 4de reg. inf. Met medeweten van den comman dant van het veldleger zijn eenige gegevens, welke bij deze oefening van nut zijn gebleken, aan verschil lende autoriteiten toegezonden. Ex. Radio-telegrafist. In de maand Juni zal een examen worden gehouden voor het verkrijgen van certificaten voor radiotelegrafist le af 2e kl. Verzoeken om tot dit examen te worden toegelaten moeten voor 25 Mei, onder nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats en met overlegging van een geboorte akte, tot den directeur-generaal der posterijen en telegrapbie worden ge richt. Voor het examen-programma wordt verwezen naar de „St-Ct." van 21 Maart, No. 68. Ned. Barbiers- en Kappersbond. De Barbiers- en Kappers vereeni- ging „Hulp in Nood," afdeeling Vlis singen van den Nederl. Barbiers- en Kappersbond, hield, naar men ons verzocht mede te deelen, in het lokaal „Admiraal de Ruijter" een ge combineerde vergadering met de af deeling Middelburg, om te trachten door samenwerking verbetering der vaktoestanden te krijgen. Tot deze vergadering waren ai de nog niet aangesloten collega's uitge- noodigd. De opkomst van hen was niet erg bevredigend. In deze vergadering werden door den heer W. van de Woestijne uit Middelburg uitvoerig uiteengezet de vaktoestanden van vroeger en thans. Vroeger bepaalde de kapper zich spe ciaal tot het kappen, en de barbier tot scheren, doch die tijden zijn ver anderd. De kapper ging zich gaande weg op het scheren ook toe leggen, en de barbier op het kappen. Hier door gingen zij elk op zich zelf elkaar concurrentie aandoen, en zij dus bei den van hun zelfstandig vak niet kalm voort met haar redevoering „In de eerste plaats", zei zij vast beraden, „kan men zeggen, dat u er zelf bij geprofiteerd hebt, want u is twee plaatsen dichter bij den titel gekomen." „U beschuldigt mij toch niet, mijn oom en neef uit den weg geruimd te hebben, wel?" „Zoover ik weet, doe ik dat ook niet. Toch, wat ik geconstateerd heb, is de waarheid, nietwaar U staat er twee plaatsen dichter bij „O,ja." „Nu, dan, Hugh, uw neef, die te Oxford is, heeft er ook evengoed voordeel bij, is 't niet?" „U zult toch dien armen Hugh niet verdenken „Ik verdenk niemand. Dat is mijn zaak niet. Ik constateer alleen feiten. Nu, dan ten laatste is daar Randolph Hij is ook twee stappen dichter bij den titel gekomen." „Ja." „Nu, van u drieëen is Randolph de eenige dien wij erop kurnen aanzien." „Ik zou niet weten waarom." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1