EOIKGEH EN JE VRIJDAG 8 MEI iVRAGEN Jongen 1EISJE. rouw. No. lO® 52e Jaargang illen in gegeven. s van half, weken e„ en. wenschea &n het MA. fleesch. 'ELMAN. SLAAPKAMER ister Gasthuis meisje Firma I. VIII BI TELDE Ir, Kleine Muil 51, Vlissinp. Ttltta Inters. ID Verscfeijnl dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEU1LLET0N VAN DE N HAK OP OEN TAK. 1914 de bericht on- ■nde aan 2jjn by geen Argen- r heeft, doch anbevolen voor Dw. Dr., ots. per pond DR vraagt bij Burgerlieden en bed en meu- fr. lett. P. R. Courant." /ethouders van op naar de an Secretaris- Basthuis in die /angsjaarwedde drie vijfjaarlijk- f 50,kan agt f3000. lp zegel, in te jk op den 16en ^emeester. 314. voornoemd, OUDEKERKE. j Secretaris, /ITTEVEEN. 9.25, iedere ■j Zonder rabat, wordt twee- lkost en inwo- week, leeftijd IL DES PAYS J jaar, bij J. W. NG, Badhuis et Juni een DöPERATIEVE te Vlissingen schriftelijk aan taris T. BLAN- unnende wer- \LTE, Houtka- dagen een VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk I.SO. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener flft |S°| gulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies 4 gulden bij verlies A f|C| gulden bij verlies pgulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M\ IIIII lange ongeschikt- 9 door van een hand, van fl 1811 van een van eiken kerd tegen ongelukken voor: wvUU heid tot werken f Vv een ongeluk OW voet of oog AOW een duim JLOW wijsvinger lj%3 anderen vinger Oize ulikeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam HAVENTERREINEN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis: dat de door den raad dier gemeente, tn zijne vergadering van den 27 Maart j 1. vastgestelde verordeningen op de heffing van kaai- en liggeld, kraan gelden en rechten wegens gebruik van grond, inrichtingen en materieel op de haventerreinen in de gemeente Vlis singen bij Koninklijk besluit van 27 April 1904 no. 50 zijn goedgekeurd dat van deze verordeningen ter gemeente-secretarie door belangheb bende inzage kan worden genomen en deze, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zullen worden gesteld. Vlissingen, 7 Mei 1914. Burg. en Wetb. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Hofberichten. De vorstin van Waldeck vertrekt hedenav.-nd per gewonen trein van 8 uur 58, waarin een salonrijtuig wordt gehaakt, van 's Hage over Rot- teidam en Vlissingen naar Engeland. De Koningin-moeder zal in Enge land, waarheen zij 14 Mei vertrekt, vergezeld worden door jonkvrouwe van de Poll, hofdame en graaf van Limburg Stirum, kamerheer. üe Kamerzetel van Katwijk. Aan de „Nieuwe Crt." wordt uit Leiden bericht, dat onder een groep anti revolutionairen te Katwijk sterk wordt geijverd voor een candidatuur van mr. P. E. Briët, die bij de perio dieke Kamerverkiezingen candidaat was voor Leiden en Gorinchem. De „Leidsche Courant" bepleit het goed recht der r. katholieken, om ditmaal een r. k. candidaat te stellen en wel uit tweeërlei oopgunteer stens omdat Katwijk volgens de pas door „De Standaard" gepubliceerde cijfers overwegend r. kath. is en de r. katholieken volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging op meer zetels recht hebben, dan zij tot dusver bezetten, en ten tweede, om dat er nog genoeg r. k. zijn, die het ambt van lid der Tweede Kamer uit stekend zouden kunnen vervullen. De heer Snoeck Henkemans heeft aan het bestuur der Chr. Hist. Kies- vereeniging fe Katwijk medegedeeld, dat hij alleen een candidatuur zal aanvaarden warneer dr. De Visser, daarvoor gevraagd, mocht bedanken. De drieslarschrijver in „De Stan daard" laat zich als volgt hooren: Het liep in Arnhem dan toch zoo- DOOS FLORENCE WARDEN. 52) O(Nadruk verboden) Hij was bijna bedolven onder de dekens en toen Matt hem riep, ant woordde hij niet. Matthew trok dus de dekens weg en schudde zijn neef bij den schouder. „Hier, word wakker, ik moet je spreken 1" Matthew verwijderde zich van het bed en draaide het electrisch licht op. Randolph antwoordde vanonder de dekens, die hij weer over het hoofd had getrokken „Wat is er gaande? Toch niets nieuws en weer.iets akeligs, hé?" Hij sprak op slaperigen toon, zon der zich om te keeren. Matthew kwam bij hem op het bed zitten. „Ja," zei hij, „er is weer iets nieuws. Hammond is aangevallen, zijn gezicht is opengesneden en zijn hoofd en als voorzien was. Er is toch weer een vacature voor de Tweede Kamer gemaakt. Gemaakt in Katwijk. En al- zoo (och weer een vacature, waarin de onderlinge verhouding van de par tijen Rechts niet conform de kleur van het Kamerlid was. Was dit nu noodig Beschikt nu de Christ, partij niet over uitnemende candidaten voor de Eerste Kamer buiten haar Tweede Kamerclub Waartoe, zouden we zeggen, nu dezen twistappel weer opgeworpen Niet dat we ook maar iets tegen den gekozene als persoon of politiek man hebben. Steeds heb ben we den heer Van Wassenaer ge waardeerd. En ook in de Eerste Ka mer zal hij zeer goed op zijn plaats zijn. Doch hierover gaat het niet. Zulk een vacature, als nu in Katwijk kwam, zou niet de minste bedenking hebben opgeleverd, zoo 't een district had gegolden, waarvan aanwijsbaar was, dat de Christ. Hist, kiezers er een besliste meerderheid hadden, üe bedenking die nu rijst, spruit alleen daaruit voort, dat dit juist niet het geval is. Toch zullen we, als redactie, ook onzerzijds doen wat in ons vermogen is, om de zaak tot een goed einde te brengen, en we twijfelen geen oogen- blik, of ook van antirevolutionaire zijde zal èn het centraal èn het pro vinciaal èn het districts-comilé doen wat doenlijk is, om ongerief te voor komen. Maar instaan voor den ge- wenschten uitslag kunnen we natuur lijk niet. Het is een gemaakte, geen van zelf onstane vacature. En juist daarin schuilt het gevaar. „Moed, Beleid en Trouw". Aan het 24ste jaarverslag der ver- eeniging onder de zinspreuk „Moed, Beleid en Trouw" wordt het volgende ontleend De geldmiddelen bedroegen in 1913 f 9093. Daarvan is besteed aan onder stand f 6453 en aan onkosten f 438, totaal f6891, zoodat op 31 December in kas bleef f2201. In October werden aan ridders der Militaire Willemsorde verzonden 160 circulaires. Daarvan kwamen 43 in gevuld terug, n.l. 7 met giften voor éénmaal tot een gezamelijk bedr3g van f 146.50, éen van een donateur, die zich verbond tot een jaarlijksche contributie van f 25 en 35 van leden die een totaal van f 190 jaarlijks zul len inbrengen. Volkszang. De Nationale Vceeniging voor den Volkszang zal haar algemeene verga dering houden op Zaterdag 6 Juni, te Rotterdam. Daarin zullen o.m. aan de orde komen de volgende voorstel len van het hoofdbestuur f. De Nationale Vereeniging voor hand gewond." „O, ik ben blij, dat ook hij een beurt krijgt. Ik haat dien gladden, ouden schurk!" „Ja, dat is goed, maar wij moeten uitvinden, wie het gedaan heeft. In zijn kamer vond ik de geschilderde knots, die in de groote zaal hangt." „Groote Hemel „Het ziet er uit, alsof het iemand was in het huis en niet van buiten, die hem aanviel, is 't niet „Denk je, dat het Richards was „Richards neenHammond zei zelf, dat hij den jongen kon vertrou wen, en hij was het, die om den dokter ging." „Misschien om ons een rad voor de oogen te draaien." „Neen. Ik ben ar zeker van, dat hij het niet was. Zie eens hier, dit is een ernstige zaak. De vraag is, of het weer een van die leelijke dingen is, die ons den laatsten lijd achtervolgd hebben." „Och, hij leeft, is 't niet?" „O, ja." „Waarom zouden we er dan onze nachtrust voor opofferen Ik zal het j morgen vroeg wel met je bespreken." i den Volkszang geve een bundeltje verzen uit, welke eenvoudig van taal en gedachten moeten zijn en verkre gen worden door een oproep, gericht tot de Nederlandsche dichters. De bedoeling is, bij de uitgave van deze liederen een verzoek te richten tot onze toondichters, om ze op muziek (in volkstoon) te zetten. Een commis sie van deskundigen zal daaruit de beste liederen kiezen, waarna het slotoordeel wordt overgelaten aan de zangers op de liederenavonden onzer afdeelingen. II. De Nationale Vereeniging voor den Volkszang neme het initiatief tot pogingen, om de belangstelling in het echt Nederlandsche beiaardspel te verhoogen en stelle daartoe een com missie samen. Pestbestrijding op Java. Het te 's Gravenhage gevormde comité tot steunverleening aan het Nederlandsche Roode Kruis tot uit zending van verplegend personeel en materiaal naar de peststreken in Ned. Indië, deelt mede, dat gebleken is, dat in sommige plaatsen van ons land reeds plannen gemaakt en ten deele zelfs al tot uitvoering gekomen zijn om bijdragen in te zamelen voor het door genoemd comité beoogde doel. Hoezeer met genoegen ontwarende, dat zijn streven instemming vindt, meent het comité toch nogmaals in herinnering te moeten brengen, dat binnen enkele dagen door een eere comité, bestaande uit hoogstaande personen op elk gebied, een oproep zal worden gericht tot het geheele Nederlandsche volk met verzoek om geldelijken steun voor het aangegeven doel. Waar dus een ieder in de gelegen heid zal worden gesteld aan dezen algemeenen oproep gevolg te geven, doch het resultaat van dezen alge meenen oproep geschaad zou kun nen worden door plaatselijke versnip pering van actie, daar zou het comité het zeer op prijs stellen, indien men zich in afwachting van de resultaten van den algemeenen oproep, voors hands zou willen onthouden van elke plaatselijke actie tot inzameling van gelden voor het beoogde doel. Een nieuwe scheepswerf te Schiedam. B. en W. van Schiedam hebben den gemeenteraad voo gesteld aan de „Furness" (firma Furness Witbey en Corap.), scheepvaart- en agen tuurmaatschappij, gevestigd te Rot terdam, een terrein in erfpacht te ge ven, vormende de Zuid-Oost punt van het Sterrebosch, om daarop een scheepswerf te exploiteeren. De overeenkomst zal worden aan gegaan voor 60 jaar tegen een canon van circa 46 cent per M2. en in het „Wij zullen er niet veel tijd voor hebben. De autocraat wil, dat we morgen vroeg vertrekken. Hij heeft gezegd, dat hij onze gezichten niet wil terugzien. Je herinnert je dat toch „Ja. Ik herinner het mij. Die be- minnenlijke oude duivelNu, je kunt me in de stad spreken." „Wij zien elkaar nooit in de stad. Zie eens hier, ik moet je iets ver tetien. Er wordt een atschuwelijke geschiedenis rondgebazuind door de bedienden." „Waarom zou je je hoofd vermoeien met bediendenpraatjes „Omdat het een ontrustende ge volgtrekking is. De geheele bende gaat ons verlaten. Dat zijn dingen, waarover gepraat wordt, die schandaal veroorzaken. Kortom, het is vreese- lijk, afschuwelijk. „Zeer waarschijnlijk zullen zij al.en wel bijdraaien. Bedienden haasten zich gewoonlijk niet, om betrekkingen te verlaten, waar zij het zoo goed heb ben als bij ons. En doen zij het toch wat komt het er op aan „Wil je soms dat de familie het mikpunt wordt van de stuiverspers geheel tegen f 42000 per jaar, ge durende de eerste 20 jaar. Voorts wordt voorgesteld zich in principe bereid te verklaren tot uit gifte van nog 1 H.A. grond ten Noor den van het uit te geven terrein te gen een canon van 65 cent, even tueel met eenige verhooging voor het recht een tweede dok in de ha ven te meeren. Wij zagen in ons vorig „Hakje", dat de oude vergelijking „Zoo gezond als een visch in het water", niet meer kan gelden, nu gebleken is, dat de vischjes in het water al evenmin ver schoond blijven van ziekten en epi demieën ais de andere schepselen op het droge. Iedere vergelijking trouwens hinkt, ook het veelgebezigde „zoo stom als een visch", want er bestaan inderdaad visschen. die geluid kunnen geven. Verschillende natuuronderzoe kers hebben nl. onder water geluiden waargenomen, die door de inboor lingen aan visschen werden toege schreven. Wanneer men in het water dook werden deze geluiden duidelijker en kon men onderscheiden dat ze uit verschillende kelen kwamen. Zulke verschijnselen zijn o.a. op Borneo bij Pontianak en de Kambotscha waar genomen. Ook in Ecuador komen dergelijke visschen voor en worden daar „misici" of „sirena" genoemd. Ook de „stomme visschen" hebben dus, naar het schijnt, een taal, waar door zij zich met elkaar onderhouden. Een der nieuwste ontdekkingen is, dat zelfs de wanden zouden spreken. Dat de wanden kunnen hooren, is niet nieuw, maar dat ze ook nog kunnen spreken, is iets van den alleriaatsten tijd. Dit „wonder" wordt teweeg ge bracht door een combinatie van toe stellen, die op het principe van den gewonen mikrofoon berust. Diktograaf heeft de uitvinder zijn instrument ge noemd, daar het het gesprokene (dic tum) noteert. Door dit toestel, verbor gen in den wand van een vertrek, aan te brengen kan men ongemerkt op verren afstand alles hooren wat in dat vettrek gesproken wordt, wanneer men nl.een draadverbinding aanbrengt Een toestel dus dat zoowel ten goede voor ontmaskeren van dievenben den enz. als ten kwade voor spionage e.d. kan worden aange wend. Maar ditzelfde geldt eigenlijk van alle uitvindingen. Het ligt er maar aan welke partij er de hand op legt, de goedgezinde of de kwaadwillige. Was die oude tijd in alle opzichten beter, zooals wel wordt beweerd Volstrekt niet. Bijvoo beeld De huisvrouwen klagen steen en been over de steeds stijgende prijzen. Wordt dan niets goedkooper hoort Natuurlijk niet hé? Nu dan, ga op zitten en luister, inplaats dat je daar met je hoofd onder de dekens blijft liggen en van de tien woorden, die ik spreek, nog niet éen verstaat Ongeduldig trok hij den sprei weg. Toen hij het gelaat van zijn neef zag, uitte hij een luiden kreet. „Goede Heme! Want in het korte oogenblik, dat Randolph's gezicht te zien was, voor het weer in de kussens verborgen werd, had hij geconstateerd, dat éen oog zwart was, terwijl de andere volkomen bedekt was door een zak doek, die om het hoofd was gebonden. Randolph ging opzit'en. Terwijl hij dit deed, zag Matthew ook zijn rech ter pols. was Die erg gezwollen en bloedde. „Nu dan, wat heb je nog meer te zeggen Voor den dag ermee en maak dan, dat je wegkomt," zei Randolph, die kinderachtig woedend werd, half van pijn en half uiterge- nis, omdat hij gesnapt was. Maar Matthew zat op zijn bed, en staarde verbaasd op zijn misvormd gelaat. „Bij den Hemel", zei hij eindelijk, men zuchten. We zullen nu tot troost eens een lijstje geven van voedings middelen, die bij vroegere prijzen vergeleken, nu spotgoedkoop zijn. In de veertiende eeuw kostte een sinaasappel in Parijs twee gulden vijftig volgens tegenwoordige geldswaarde, ongeveer twaalf en een halven gulden, in den fijd van Lodewijk XiV werd voor 3.5 liter kleine groene erwten, die op de tafels in de eerste kringen verschenen, en die zeer zeldzaam waren, 50 thaler, volgens ons geld 120 gulden, betaald. Rijst was in de middeleeuwen, en ook nog later, eveneens een luxe artikel, daar de prijs voor 1 kilo otige veer een gulden twintig bedroeg. De prijs van de thee schommelde in de middeleeuwen tusschen tien en twintig gulden het kiloin Londen was zelfs de beste soort niet onder de vijf en twintig a dertig gulden te krijgen. Een kilo chocolade kostte aan het eind der zeventiende eeuw elf tot vijftien gulden, koffie was daarentegen door zijn prijs drie a drieguldenvijftig, ook voor een eenvoudige buishouding niet onbereikbaar. Zulke mededeelingen uit vroeger tijd doen ons getroost zijn tegenover het tegenwoordige. Zich zelf weten te troosten, blijft trouwens immer noodig bij al de wederwaardigheden des levens. Want de teleurstellingen en verdrietelijk heden zijn vele, en zelfs de zegeningen kunner zoo overstelpend zijn, dat we er onder gebukt kunnen gaan. Men leze het volgende: Ir.- het „Zentralblati für Gynako- logie" vermeldt Berger uit Weenen een geval van heel rijken kinder zegen. Een 45jarige vrouw was in een tijdsverloop van 25 jaar moeder geworden van in totaal 36 kinderen «55» terwijl hij de armen over eikaar sloeg en zijn neef ongeloovig en ontsteld aanstaarde. „Was jij het dan, die Ham mond aanviel en den armen drommel half dood sloeg Randolph lachte schaapachtig. „Wij hebben ons beiden, belache lijk gemaakt," zei hij. „Hij hield mij voor een inbreker en ik hem. Maak er maar geen drukte van. Als de waarheid bekend werd, zouden wij in den geheelen omtrek worden uit gelachen. „Uitgelachent" herhaalde Matthew ongeloovig. „Neen, ik geloof niet, dat men zal lachen om iets, wat hier gebeurt." „Nu, goeden nacht," zei Randolph wat onzeker, terwijl hij weer ging liggen. „ik zou maar liever den dokter naar die pols laten kijken," zei Matthew op gedwongen toon. Maar Randolph weigerde, ofschoon hij kermde van pijn. „Wij hebben geen vervloekt gebab bel meer noodig," zei hij. „Maar het schijnt wel, dat je pols gebroken is (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1