BEEF VALK' VRIJDAG 1 MEI ENS. No. 102 32e Jaargang 1914 jon van tronen] ÏEJN ai echt bsrkellner er. ngen fFROUW- Firma F. VAK DF VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 18 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND LSTRAAT 25. en O. •dijnen g" n banden gï: ?n cS* m ekens 5- ca per El. kleuren en gemaakt, n en Kapok atrassen. »fSJl) lend, ©.35, iedere Zonder rabat. ;n wordt twee- ïerseizoen kan in een nette in het hotelvak worden. E DIRECTIE. Scheldestraat. den gevraagd een en een STRAND- rit deze betrek- nen aan het bu- er, alwaar solli- aanmelden. oor een nefge- nner.de behelpen Van zeer goede zien. Jaren in 't Z., bureau dezer HOEN HULP" Coloniale Waren nette taf waar 'hans r H. V., bureau t." VL1SSIINGSCH ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel pe abonnés, in 't bezit eener AtflifSft gulden bij levens- n Pf f| gulden bij dood Affcfl gulden bij verlies A r*f| gulden bij verlies A |\#|gulden bij verlies ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M\ II I lange ongeschikt- door <1111 van een hand, I I van I H111 vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LvUU heid tot werken i UU een ongeluk UUU voet of oog i.Cr w een duim iUu wijsvinger tU%3 anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Vergadering van Donderdag De Pestbestrijding. - Art, 33. De behandeling van de interpellatie over de pestbestrijding op Java heeft pog iot diep in den middag geduurd, zonder dat eenig nieuw gezichtspunt is geopend en eenig licht is geworpen, dat gisteren niet reeds scheen. Een treffend staaltje heeft de heer De Muralt nog gegeven ter staving van zijn bewering dat het uitgeloofde salaris voor de jonge medici, die naar het pestgebied zuilen vertrekken, te gering is. Toen indertijd de veepest in Indië heerschte, zijn veeartsen uit gezonden op een salaris van 500 gldterwijl nu aan de menschen- artsen slechts 400 gld is geboden. Dat is wel teekenend. De zware beschuldiging dat in 1899 de ambtenaren in Indië hebben geweten, dat de pest in aantocht was en zij nalieten alle maatregelen te treffen welke de komst konden te gengaan, heeft de heer de Muralt onverzwakt volgehouden, al gaf de minister ook een overzicht van de ordonnaties en voorschriften, die sedert 1893, de eerste pestconferentie te Venetfe, zijn uitgevaardigd. Het ging hiermede als met zooveel in indië: 'tstaat alles prachtig op pa pier, maar in de praktijk is er niets van ie vinden. Thans is een woning ordonnantie gereed in den geest van de Neder- landsche woningwet, die de overheid macht geeft in te grijpen, waar on willigheid blijkt. Maar zijn er nu menschen, die den woningbouw kun nen leiden en uitvoeren Reeds nu spreekt men ervan dat jongelui aan on ze ambachtsscholen technisch onder legd, een ruimen werkkring zul en kunnen hebben. Maar die jongelui moeten er nog heengaan en de pest is er al. Misschien heeft de bespreking van de pestbestrijding, in de Tweede Ka mer, invloed op den geest in Indië en gevoelt men een oogenblik dat het Moederland iets meer zal doen. Sr is nu raad genoeg gegeven, nu daden. Koel hoofd, warm hart, volle beurs, straffe hand, ijzeren wil, dat alles heeft men successievelijk in de Ka mer noodig geacht voor de pestbe strijding. Afgewacht dient te worden wat er van de woorden in daden wordt om gezet. Het heeft de algemeene aandacht getroffen, zoowel in als buiten de Kamer, dat de Sneeksche afgevaar digde, dr. Scheurer, die èn medicus èn Indische specialiteit, geen voet in de Kamer heeft gezet gedurende deze discussie, nog veel minder het woord heeft gevoerd. Waaraan dit zonder- FLORENCE WARDEN. 46) 0(Nadruk verboden) Randolph ging voort „Nu, ik zal m ar geen oude koeien uit de sloot halen. Wat ik van je wensch, is dat je voor mij een goed woord doet bij Cora. Kom, dat is toch niet zoo erg en het is verduiveld hard en moeilijk voor me, om mezelf te vernederen en het je te vragen. Want, in eik geval, ik kende haar, ik Was met haar geëngageerd, vóór zij je ooit ontmoet had." „Zij zegt, dat je niet geëngageerd waart met haar." „Maar je weet, dat het niet waai is." „ik kan haar niet dwingen met je te trouwen", zei Matthew ongeduldig. „Dwingen, neen, natuurlijk niet. Maar je kondt haar overtuigen. Je weet heel goed, dat zij spoedig ge noeg met me zou trouwen, als zij de stille hoop niet had, dat je, met je linge verschijnsel is toe te schrijven, weten wij niet en het wordt te vreemder, wanneer wij in aanmerking nemen, dat hij wel de presentielijst teekende. Van de pestbestrijding op Java naar de heffing eener inkomstenbelasting in Nederland, het is maar een stapje. De behandeling van de inkomsten belasting is genaderd tot het be langrijkste punt, het tarief der be lasting. Hierover zal wel heel wat strijd worden gevoerd, nu door de vrijzinnig-democraten een amende ment is voorgesteld, dat bedoelt de progressie te vergrooten, waardoor de groo ere inkomens zwaarder wor den beiast en de opbrengst der be lasting met vier millioen gulden zal stijgen. Reeds bij de algemeene beschou wingen over deze wet is tegen dit amendement te velde getrokken. Men achtte het zonderling, dat een mi nister meer geld wordt gegeven dan hij zelf vraagt. Voorts heeft de heer de Savomin Lobman betoogd dat progressie in consequentie leidt tot nivelieering van de vermogens. In een gedocumenteerd betoog heeft de heer Marchant het amende ment verdedigd. Tegenover het eerste bezwaar stelt hij de opvatting dat de minister zelf veel meer geld vraagt, doch het alleen elders zoekt n.i. in bier- en tabaksbelasting. Te genover het bezwaar van den heer Lohman stelt hij een wedervraag: deze afgevaardigde is voor verhoo ging van het tarief, dat als uiterste consequentie verbod van invoer in zich vat. Is de heer Lohman met zijn tarief dus voor verbod van invoer? Met de hem eigen geestige scherp zinnigheid heeft de Deventer afge vaardigde het beginsel van progressie verdedigd en aangetoond, dat de billijkheid en de redelijkheid aan zijn amendement ten grondslag liggen. Natuurlijk zal het amendement van vele zijden worden aangevochten en zal het wei verworpen worden, maar de discussie belooft warm te zijn. De verdediger heeft zijn positie aangenomen, zijn argumenten in het gelid geplaatst, morgen zuilen de aanva'len beginnen. Bij dit zelfde artikel is nog een amendement van de sociaal-democra tische groep, dat bedoelt de eerste klasse vrij te stellen. Jaardag Prinses Juliana. Op den verjaardag van Prinses Ju liana maakte de brigade grenadiers en jagers een militaire wandeling door de hoofdstraten der met vlagge n getooide residentie. Het huzarenregi- onmogelijke groote oogen en je knap pe gezicht, wat iedereen ziet behalve ik „O, houd op!" „Om kort te gaan, als zij niet dacht, dat je eindelijk wei met haar zoudt trouwen. Zweer me, dat je dit niet zult doen, en zweer, dat je je best zult doen, dat zij haar woord jegens me houdt. Het zou mijn redding zijn, want ik ben nog nooit ia zoo'n moei lijke positie geweest, het is, of ik den strop om den hals voel." Matthew gevoelde een sterke ver zoeking, om zijn neef te zeggen, dat hij zelf maar naar de hand van een meisje moest dingen en dat bij er zich niet mee wilde bemoeien. Maar er was iets, dat hem weer hield. In de eerste plaats, hij wist, dat wat Randolph zei, waarheid be vatte, dat hij Cora het eerst gekend had, dat ais Matthew er niet bestond, zij nu misschien mrs. Randolph Ben- sington geweest was. In de tweede plaats, hij wilde werkelijk graag zijn neef helpen uit het moeras waarin hij verzonken was en hem in staat stellen een nieuw leven te beginnen. En in de derde plaats, de bedreiging ment trok op een wandelrit met stan daard en muziek langs het Huis ten Bosch. Ter eere van het Prinsesje, was er in de manége der Koninklijke stallen voor 30 kinderen van haar leeltijd een voorstelling van een spe cialiteiten-gezelschap uit Amsterdam, dat goochelkunst en dressuur >an papegaaien, honden en apen vertoon de, in tegenwoordigheid ook van de Koninklijke ouders en de Koningin- Moeder. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, wap perde te Apeldoorn van de openbare gebouwen en vele particuliere wonin gen de vlag. De felicitatieregisfers werden ten Paleize Het Loo druk geteekend. Het gemeentebestuur zond een gelukwensch en de Oranjever- eenjging zond namens ide burgerij, nevens een schriftelijken gelukwensch ook bloemen. De correspondent te Zaandam van het „Hbl." schrijft: Wie gisteren, op den verjaardag van Prinses Juliana, aan Zaandam een bezoek bracht, zal niet gedacht hebben in een stad te zijn waar de sociaal-de mocraten de meerderheid hebben in den Raad en waar aan het hoofd der gemeente een soc.-dem. burgemeester staaf. Is dat nu rood Zaandam Reeds vroeg in den morgen zag men de timmermansknechten met viaggestokken op wagens in alle rich tingen gaan, en hoe later het werd, hoe meer vlaggen, de meeste voor zien van den Oranjewimpel, werden uitgestoken, die vroolijk wapperden in de lucht. Vooral in de hoofd straten (de Westzijde, Oostzijde, Ge dempte Gracht en Stationsstraat) werd druk gevlagd. In de Westzijde had zelfs iemand zijn Zaanerf met oranje- en nationale viaggen een feestelijk aanzien gegeven. In de haven hadden eveneens de schepen en booten de vlaggen in top geheschen, zoodat ook daar de aan blik recht feestelijk was. In het Westzij derf eld, waar de hout zagerijen staan, die in staking zijn, waren op alle gebouwen vlaggen ge plaatst. Geen van de bij den Bond van Werkgevers aangesloten firma's maakte hierop een uitzondering. Ook de kerken en scholen hadden het dundoek uitgehangen. Nu er van de torens, die het eigen dom der burgerlijke gemeente zijn, krachtens een besluit van het college van burgemeester en Wethouders niet zou worden gevlagd, hadden de kerk besturen er dit op gevonden, dat de vaderlandsche driekleur uit een hoog venster boven den ingang der kerk werd gestoken, zoodat nu toch het kerkgebouw vlagde. Zoo had men het in de Oostzijde en ook in de West zijde gedaan. Alles vlagde, alleen het gemeente van lord Bensington, om zijn klein zoons te onterven, en niets meer met hen te maken te willen hebben, deed veel om de (wee jongelieden te zamen te brengen in een gemeenschappelijk gevoel, dat zij elkaar terzijde moes ten staan en er van maken, wat ze konden. Het eind van alles was dus, dat na nog eenige aarzeling nog meer overreding, Matthew eindelijk norsch zei„All right," en beloofde de zaak van zijn neef te bepleiten, ofschoon niet zonder menigen steek in 'thart, want hij had het Amerikaansche meisje leeren liefhebben. De gelegenheid, om zijn goede trouw op de proef te stellen, werd hem dade lijk gegeven. Hij schrikte, toen hij de stem van Cora in den gang hoorde; en toen het meisje binnenkwam met miss Ben sington en Randolph zich dadelijk van zijn tante meester maakte, om haar het laatste nieuws te brengen van de gebeurtenissen van den dag, voelde Matt, dat hij een verloren man was. Cora, die ernstiger was dan ge woonlijk, ging naar het zijtafeltje, waar zij haar handschoenen had laten huis niet. Zelfs vlagde voor een korte poos het huis van.... den burgemees ter K. ter Laan. Een vurige oranje klant had heimelijk, onder bescher ming van den duisternis van den nacht, een vlag bevestigd aan het huis van den burgemeester op de Gedempte Gracht. Zoodra het ont dekt werd, werd de vlag zoo spoedig mogelijk verwijderd. De verjaardag van Prinses Juliana is in Zaandam met grooter opgewekt heid gevie'd dan ooit te voren. De Christelijke Oranjevereeniging hield 's avonds een feestvergadering in de Gereformeerde -Kerk aan de Staiionsstraat. Prins Hendrik. In den loop van den aanstaanden zomer zal, volgens het „Hbld.", Z. K. H. de Prins der Nederlanden een buitenlandsche reis maken aan boord van Hr.Ms. pantserdekschip.Zeeland". Zijn wij goed ingelicht, schrijft de „N. R. Ct", dan betreft het hier de uitvoering van een plan van den Prins, dat reeds geruimen tijd bestond, doch echter tot nu toe niet tot uitvoering is kunnen komen, n.i. om een bezoek te brengen aan de Noordsche hoven. Oneerlijke concurrentie. Bij de Tweede Kamer is ingeko men een memorie van den voorzitter en den waarn. secretaris namens het hoofdbestuur der Nederiandsche Ban- ketbakkersvereeniging, gevestigd te Amsterdam, houdende betuiging van instemming met het door den heer Aalberse ingediende voorstel van wet tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht. De ouderdomsrente. Door het bestuur van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" is een adres tot de Tweede Kamer ge richt, waarin verschillende bezwaren worden aangevoerd tegen het bij die Kamer ingediende wetsontwerp ouderdomsrente van minister T:eub en er speciaal de aandacht op ge vestigd wordt dat door dit ontwerp de tolstandkoming eener verzekering tegen invaliditeit, waarop reeds zoo vele jaren wordt gewacht, geheel onzeker wordt gemaakt. Redenen, waarom adressanten de Kamer met aandrang verzoeken het ontwerp- ouderdomsrente niet aan te nemen, maar veeleer bij de regeering aan te dringen op een spoedige uitvoering van de Invaliditeitswet in haar geheel. Militaire berichten. De inspecteur der infanterie heeft een aanschrijving gericht aan de re gimentscommandanten, waarin be- paa'd wordt, dat a! het tot de land liggen, en nam ze op, om heen té gaan. Matthew ging beschroomd naar haar toe en ziende, dat zijn neef zijn tante reeds had meegenomen naar de bin nenkamer, maakte hij dadelijk van deze kans gebruik, om zijn noodlotti ge belofte te vervullen. „Miss Cora", zei hij, „ik heb u een gunst te vragen." Zij wendde zich tot hem met een bekoorlijken glimlach op haar guitig gezichtje, maar zoodra ze hem aan zag, stierf de glimlach weg op haar gelaat. Er was niets in zijn gezicht, om haar hoop te geven, dat hij iels zou gaan zeggen, wat zij graag hoorde. „Ik geloof dat het de eerste keer is, dat u me iets vraagt, mr. Matthew," zei zij. Ik ben werkelijk nieuwsgierig te weten wat het is." „Het moest niet zoo moeilijk te raden zijn," zei hij. En toen ziende, dat een aardige verlegenheid zich over haar gelaat verspreidde, haastte hij zich, verder ie spreken„ik wil de zaak van mijn neef bij u bepleiten." Zij zag op in oprechte teleurstelling. „Die van uw neef I" mf, weer behoorende kader den verplich ten werkelijken dienst moet doorbren gen bij het legeronderdeel, waaruit de landweeronderdeelen voortkomen, uitgezonderd de reserve-luitenant kwartiermeesters der landweer, die ook hun verplichten dienst bij een ander leger-onderdeel mogen vol brengen. Ingevolge beschikking van den minister van oorlog, zal, gedurende het tweede halfjaar 1914 met de ver strekking van bevroren Argentijnsch rundvleesch ten behoeve van de sol- datenmenages van het leger, zooveel mogelijk in alle garnizoenen worden voortgegaan. De door de commandeerende offi cieren van de corpsen uitgebrachte rapporten omtrent de qualiteit van dit vleesch, luiden over het algemeen zeer gunstig. Vlissingen, 1 Mei. Jaardag Prinses Juliana. In de stad heerschte gisteravond een prettige drukte, nadat door den ommegang van „Ons Genoegen" de stemming was aangebracht. In het Bellamypark werd door dit gezelschap een mooi concert gegeven, dat door honderden werd bijgewoond. Jammer, dat nu juist dezen avond de weersgesteldheid niet medewerkte tot het rustig genieten van de muziek het was erg rillerig weerdesondanks bleven zeer velen zich in den omtrek van da muziek bewegen. Ook de eilandbewoners hebben gezorgd, dat de dag niet onopge merkt voorbij ging. Op het eiland werd door hei mu ziekgezelschap „St. Caecilia" de op gewekte stemming gaande gehouden. Omstreeks vijf uur marcheerde een Matthew ging voort, dapper en met nadruk, die belachelijk zou geweest zijn zonder de aandoenidg die op beider gelaat te lezen was. „Ja. Ik geloof, dat u onbillijk jegens hem geweest bent en ik ook." „Sinds wanneer hebt u dat ontdekt?" vroeg zij, met haar handschoenen zwaaiend en met koele onverschillig heid sprekend, in sterk contrast met de zachtheid van haar manieren van straks. „Sinds een gesprek dat ik zooeven met hem gehad heb. Hij is wanhopig ernstig omtrent deze zaak, zoozeer in ernst, dal hij niet voor zichzelf durft spreken. „Daarin kon hij weieens gelijk heb ben „Zoozeer in ernst, dar hij zich voelt als een man aan den rand van een afgrond." „Geen hoogdravende woorden, als 't u belieft," „Het zijn geen hoogdravende woor den, 't is niets dan de waarheid. Hij aanbidt u. Hij vroeg mij, u te zeggen, waartoe hij zetf geen moed heeft." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1