colaadi teisje, DONDERDAG INGEN. kameroverzicht. No. lOl 52e Jaargang KIrI oor onze iJlfjgr. ►ngen UffROUW. leis je Fin F. W DE VELDE Ir.. Kleine Markt 18, Vlissingen. Tnlefeon Inleic. 10 30 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen ££,5?s,k '*H »v aa. rr SCHERIÏ" MNVRAGENI 1014 orscttcn, tu, vervaardigd. *gd een nette |0N- tenti hst ff was. traat 94. it voor een net ge- kunnende behelpen j en. Van zeer goede jorzien. Jaren in 't O. Zbureau dezer „EIGEN HULP" in Koloniale Waren n nette Jgaaf waar thans etter H. V., bureau »ant." GERZEIL vraagt net ich te vervoegen er kinderen, Zon- Badhuisstraat 47 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel peabonnés, in 'tbezit eener AAA ffïgulden bij levens- gulden bij dood O dl gulden bij verliest f* O gulden bij verlies J f"| éA gulden bij verlies ff*^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- J11 j 11 lange ongeschikt- /*^|l door <l||| van een hand, |*"|l 8 van II gig vaneen M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voor: uUUl) heid tot werken ff 1/U een ongeluk UUU voet of oog JLuU een duim lUv wijsvinger anderen vinger ge» uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam IK ZOON. I loskade1 1-KLOP. SSTE ADREsl en van allerlei trfjscourant. »k, afzonderljjlt erstrekt. !;1 iteriën, St. Ja- HEIIIEN! lis f O.S5, iedere pt. Zonder rabat, atsen wordt twee- agd een nette TIMMERMAN. rsknecht ILSE, Scheldestraal.l Uwaclilei. gorden gevraagd een j TER en een STRAND-1 ntrent deze betrek- komen aan het bu- klhier, alwaar solli- ten aanmelden. Vergadering van Woensdag De pest op Java. De geheele dag is gewijd geweest aan de interpellatie over de pest op Java en nog is de behandeling niet afgeloopen. Aan het einde van een lange rede, die voor wien de kranten leest, wei nig nieuws bevatte, heeft de heer van Deventer aan den minister een ze vental categorische vragen gesteld, die gezamenlijk hierop neer komen is de regeering wel zeer diligent? Het aantal pestgevallen is in het afgeloopen jaar enorm gestegen,angst wekkend en het laat zichaanzien.dat de gevreesde ziekte niet is te stuiten, indien niet krachtiger wordt ingegre pen. De ratten zijn de leveranciers van de pest en de vlooien de com- mis-voyageurs voor de ziekte-kiemen. Tegen beide wordt de strijd gestre den. In Malang werden in een korten tijd zes millioen ratten gedood, maar de vruchtbaarheid onder deze dieren is zoo groot, dat het tekort weer zeer spoedig is aangevuld- Thans voert men den strijd op groote schaal door de uitzwaveling der huizen, waarin de ratten zich veilig weten op te bergen. Het belangrijkste in de zeer lange causerie van den minister betrof de kwestie van de uitzending van Neder- landsche medici. Er is ach en wee geroepen over het feit dat slechts elf jongelui zich beschikbaar hebben ge steld. De minister meent dat het ge- boden salaris voldoende is. De heer de Muralt heeft echter betoogd dat dit niet het geval is en wij geloovea dat deze heer gelijk heeft. Er worden zeer vele belangrijke factoren vergeten, die deze kwestie beïnvloeden. De stu die der medicijnen is in ons land zeer lang, en wordt steeds langer. Da jongelui naderen dicht de drie kruisjes eer ze klaar zijn. De meeste verlangen er naar eens een plaats in de maat schappij te vervullen. De meeste wenschen eindelijk te trouwen. De concurrentie in het krij gen van een goede praktijk is zeer scherp. Is het nu niet duidelijk dat de jongelui geen lust hebben er éen of twee jaar uit te trekken De mi nister vergeet dat de jongelui staan voor de vraag wat te doen na die twee jaar? In kennis zijn zij achter uitgegaan, het getal collega's is weer vergroot. Of ze die twee jaar nu al eens een drie duizend gulden hebben overgehouden, wat hebben ze daar aan Bovendien, een gewone ambtenaar, die in Indië op zijn kruk zit uit te drogen, heeft al spoedig een salaris van 350 gld. per maand. De jonge medici die hun leven wagen krij- FEUILLETON FLORENCE WARDEN. 45) O(Nadruk verboden) Cora, die er zeer aardig uitzag in baar wit serge japonnetje en duif- kleurige ^auto-muts, kwam door de kamer naar hem toe. „Denkt u, dat ik me in het hol van den leeuw zou durven wagen vroeg zij fluisterend, terwijl zij haar hand op miss Bensington's arm legde. „Om dat ik wei geloof, dat ik hem tot tede kan brengen." „O, zoudt u dat willen doen? Ik zou zoo blij zijn, als u het deedt 1 Hij mag u graag en ik wed, dat u meer met hem kunt doen dan wij, aan wie bij gewoon is en die hij beschouwt als zijn nederige vazallen, te onderge schikt, om hem in de rede te vallen of tegen te spreken." „Ik zal er hem wel van genezen", zei Cora, met een knipoogje, terwijl zij met de oude dame naar boven gen 400. 'tis hier weer de oude krenterigheid, die vraagtvoor hoeveel krijg ik het misschien gedaan. De minister dreigde de jongelui in Nederland, dat hij als hij geen vol doende aantal gegadigden krijgt, naar het buitenland zal gaan. Echt-Hol- landsch op een koopje loopen dus. Ernstig was het verwijt van den heer de Muralt, die in 1899 reeds opdracht kreeg pest-etablissementen te bouwen. 1 oen reeds zag men dat Indië ter eeniger tijd aangegrepen zou worden door de vreeselijke ziekte. In 1905 deden zich de eerste ge vallen voor, in 1911 begon het erg te worden en nu in 1914 moet de strijdwijze nog worden uitgedachten de dienst nog georganiseerd worden. Dit verwijt is wel heel erns'igen de heer Schaper dikte het nog eens ge ducht aan. Op de categorische vragen van den heer van Deventer heeft de minister niet rechtstreeks geantwoord. Hij gaf een historisch overzicht over de pest op de geheele wereld, over de komst ervan in Indië, over alles en nog wat, maar over de vragen wat er nu eigenlijk gedaan is en had behooren gedaan te zijn, liep hij heen. Met een koe! hoofd en een warm hart zal hij den strijd aanbinden. En met een volle portemonnaie, riep de heer Schaper uit, want de bestrijding zal geld kosten. De middelen ter bestrijding zijn ratten-verdelging, vaccinatie (die weinig succes had), evacuatie, verbe tering van den wonirgtoesFand Voor al dit laatste middel zal worden aan gegrepen. De huizen der Inlanders zijn gebouwd van bamboe en in dit holle hout vindt de huisrat een kos telijk verblijf. Een woning-ordonnantie zal worden uitgevaardigd, om de onwilligen te kunnen dwingen. Aan middelen geen gebrek, maar middelerwijl sterven de inlanders bij hoopjes. Kunnen die rijkaards in indië daaraan niet bijdragen, vraagt de heer Schaper. Het is toch hun belang, dat de pest bezworen wordt Op den buitenstaander maakt het heel vaak den indruk dat er over Indië te veel gepraat en in Indië te weinig gedaan wordt. Zoo ging het ook met de pest. Men heeft het zien aankomen, bijna zeker geweten dat de pest zou neerstrijken op Java, doch men heeft gewacht met maatre gelen tot duizenden gevallen zijn. in den toon der discussie waaraan de heeren Tock, Schaper en Ter Spill deelnamen, was duidelijk die ontevre denheid over de weinige voortvarend heid der Indische regeering te be luisteren. ging- Matthew bleef met zijn sombere gedachten voor een half uur alleen, waarna Randolph terugkeerde, uitge put en vermoeid en klagende over de anderen, die hem in den steek hadden gelaten. „Ik werd verveeld door den dokter en een half dozijn andere ellendelin gen, die ik nooit tevoren gezien had en hoop nooit meer te zien," zei hij, „terwijl jij en Cora samen wegreden zonder mij. Het was te erg, bij den Hemel, het was te erg „Wel, je trok je de geheele zaak zooveel meer aan dan een van de rest, dat jij natuurlijk als slachtoffer werd uitgekozen," zei Matf. „Maar je had geen recht, om er van door te gaan met Cora." „Laat ons nu niet kibbelen, oude jongen", zei Matthew, zijn hand door den arm van zijn neef stekend, „wij moeten gemeene zaak maken. De autocraat is in het slechtste humeur, dat ik ooit gekend heb, zelfs voor hem, en hij zweert, dat hij van avond onze gezichten niet meer zien wil. Het eer ste, wat we morgen te doen hebben, is onze biezen te pakken en ons als BINNENLAND De verjaardag ven Prinses Juliana. De vijfde verjaardag van prinses zal heden te 's-Gravenhage alleen gevierd worden door het uitsteken der vlaggen en het illumineeren van de openbare gebouwen. Ten hove zal het verjaarfeest alleen huiselijk her dacht worden, zoodat er geen receptie en geen diner is. Het Deensche bezoek. Het bezoek van het Deensche ko ninklijk paar is in hoofdzaak aldus geregeld. Vrijdag 22 Mei, aankomst der gas ten te Amsterdamaldaar verwel komd door H. M. Koningin Wilhel- mina 's avonds gala-maaltijd ten paleize met het corps diplomatique, dat vooraf door den souverein ont vangen wordt; daarna bijwonen van den kunstavond, aangeboden door de gemeente. Za erdag 23 Mei, uit Amsterdam bezoek aan Rotterdam en de haven werken en daarna vertrek naar Den Haag tot Maandag. Zaterdagavond gastmaal ten paleizs der residentie, gevolgd door een bezoek aan het concert in het Gebouw voor K. en W., door de gemeente aan te biedende Zondag wordt als rustdag beschouwd's nam. wellicht een rijtoer door de stad en omstreken. Maandag 25 Mei, terugkeer naar Am sterdam, ten einde van daar met het Kon. Deensche jacht raar Kopenhagen terug te reizen. Ouderdomsrente. Bijna dagelijks komen bij de Twee de Kamer adressen van adhaesie in van gemeenteraden aan het adres van den raad der gemeente Velsen inzake het wetsontwerp tot verleening van ouderdomsrenten aan behoeftigen. Niet minder van andere zijden als Bonden, Vereenigingen op landbouw gebied, Werklieden-bonden en -ver eenigingen enz. stroomen der Kamer adressen naar aanleiding van het wefsontwerp toe. Mr. F. Th. Westerwoudt. f Gisternacht is te Amsterdam op 83jarigen leeftijd de heer mr. F.Th. Westerwoudt overleden. Hij werd te Amsterdam geboren en promoveerde te Leiden tot doctor in de beide rechten. De overledene maakte vroeger deel uit van de Piov. Staten van Noord-Holland en was geruimen tijd lid van Oed. Staten. Voorts bekleedde hij gedurende vele jaren het voorzitterschap van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M. De overledene was commissaris onterfd te beschouwen." Randolph wierp zich in een stoel als het toonbeeld van wanhoop. „Dan is het met mij gedaan," zei hij. „Met jou is het iets anders. Je bent een voorzichtige vent en je bent een goede jongen, deugdzaam en niet buitensporig in je uitgaven, en je kunt wel rondkomen", sprak hij met een grijnslach. „Nu, ik kan het niet. Ik heb geen geld en ik heb niet het soort hersens, om het te maken, of iets anders te doen. Als ik word bui tengesloten, voor goed en •nvermij- delijk, dan is het met mij gedaan. Dan kan ik even goed in de Theems springen en er een eind aan maken." Matt ging naar hem toe en gaf hem een klap op den rug. „Onzin," zei hij. „Met niemand is het gedaan op jou leeftijd. De autocraat kan wel van opinie veranderen, ais hij merkt, hoe verschrikkelijk eenzaam het is, in een groot huis te wonen en niemand, die je daar komt opzoe ken dan je advocaat. En als hij niet van opinie verandert, nu, dan zullen we er nog wel komen. Om te begin nen kan ik je tien pond leenen." Randolph klaarde al wat op. der Nederlandsche Bank, lid van den Raad van Toezicht van de Maat schappij voor Gemeente crediet, iid van het besiuur van de Nationale Hypotheekbank en hoofdingeland van het Hoogheemraadschap van de Wa tergraafsmeer. De heer Westerwoudt was ridder in de orde van den Ned.Leeuw, officier in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, commandeur in de orde van den H. Oregorius den Groote, officier van het Legioen van Eer en officier in de Leopoldsorde van België. „Onze Vloot." In Café „Brinkmann" te Haarlem werd gisteren de jaarvergadering van „Onze Vloot" gehouden. De voorzitter, de heer H. M. van Bemmelen stelde voor en het werd met veel applaus goedgekeurd om telegrammen -van hulde te zen den aan de Koningin, Prins Hendrik, vice-admiraal Ellis, oud-voorzitter, en Koster te Parijs, eere-lid van de vereeniging. Hierna deed de secretaris mede- deeling van het jaarverslag over 1913. Meegedeeld werd, dat het ledental steeg van 5729 tot 6827. Het vorige jaar bedroeg de stijging 1200 leden. Toen had de heer Koster t 1000 toe gezegd, als meer dan 1000 nieuwe leden in dat jaar 1912) zouden worden gewonnen. Thans had de heer Koster 1100 uitgeloofd voor de beste wijze van ledenwinning. Van de 31 inzen dingen is bekroond die van mevr. H. Jongemans, Den Haag. Haar pian ken nog niet uitgewerkt worden. Herinnerd werd aan het verschijnen van de brochure „'s Lands Welvaart" in gevaar, die wel critiek, maar ook zeer veel instemming heeft gevonden. Het aantal afdeelingen bedraagt 28, weldra zal de eerste in Nederl. Oost- Indië worden gesticht, n.l.te Soerabaja. Ingekomen was een telegram van vice-admiraal Ellis, oud voorzitter, waarin hij wegens verhindering om tegenwoordig te zijn, telegrafisch zijn beste wenschen voor de vereeniging, onder leiding van haar ij verigen voor zitter, uitsprak. De voorzitter deed daarna de mede- deeling, dat wat ledenwinst betreft, 1914 waarschijnlijk het recordjaar zou zijn. In het eerste kwartaal zijn reeds 850 nieuwe leden toegetreden. Nieuwe afdeeiir.gen zijn gesticht te Eindhoven, Oost-Java, Tilburg en Zeist wordt opgericht. De afdeelingen Breda en Maastricht gingen deze drie maanden al vooruit met 150 en 80 nieuwe leden. Arnhem won op éen vergadering 142 nieuwe leden een record-cijfer. Medegedeeld werd, dat de brochure over ons belang bij het behoud van Indië gereed is om afgedrukt te wor- „Het is niet de kwestie van tien pond", zei hij met schorre stem. „Het is heel iets anders. Matt, je bent een beste jongen en je zult niet al te hard zijn voor een ander, die niet zoo ge lukkig is, wat temperament betreft als jij, wel „Wat bedoel je met temperament Randolph leunde over de sofa, waar op hij was neergevallen, en zag op met hartstochtelijken ernst in zijn gelaat. „Zie eens hier.Ik ben in een moeilijk parket. Lach niet. Ik meen hei. Aanden éénen kant is een vrouw, die ik geleerd heb te verachten, ruw, gierig, hebzuch tig, afschuwelijk,een vrouw,diemet mij wil trouwen als zij kan, een vrouw, met wie ik naar den duivel zougaan.Enaan den anderen kant is een meisje, dat ik liefheb, hartstochtelijk - ja, ik zeg hartstochtelijk." Hij sloeg met de hand tegen den zijkant der sofa als een protest tegen den twijfelenden blik van zijn neef. „Ik aanbid Cora. Zij zou juist aan vullen, wat in mij ontbreekt." „Ja. Geid," zei Matt droogjes. „Neen, bij den Hemel, ik bedoel geen geld. Ik bedoel fijnheid, beschaving, den. Deze brochure behelst het resul taat van een enquête onder autoritei ten, economen, handelaars, industriee- len, Kamers van Koophandel enz. Wanneer de Kamer, met die gege vens voor oogen, weigert, om de vlootplannen van den minister van marine goed te keuren, zal men niet kunnen zeggen, dat „Onze Vloot" haar plicht niet heeft gedaan. Men zal dan, zei de heer Van Bem melen, als Indië verloren gaat, de Kamerleden, die tegen hebben ge stemd, nawijzen als degenen, die de ellende en armoede over ons land hebben gebracht. Bij ëe rondvraag critiseerde de heer Van Aalst uit Delft het optimisme, dat er in de vereeniging leeft, omtrent de ledenwinning. Als er duizend nieuwe leden komen elk jaar, is dat nog geen 20 pet. Voor een dergelijke zaak van algemeen volksbelang is dat geen percentage dat reden geeft tot optimisme. Bovendien zijn van alle leder, er misschien nog geen 20 pet. geestdriftigen voor de zaak zelf. Men wordt lid om allerlei redenen. Spreker raadde aan als propaganda middelen jeugdorganisatie op het voetspoor der S. D. A. P. en bios coop-films in den vorm van boeiende filmverhalen. De voorzitter meende dat „Onze Vloot", die in 8 jaar bijna 8000 leden heeft geworven, geen reden tot klagen heeft. Voor de jeugd worden lees boekjes aangekocht,nieuwe bioscoop films zijn reeds in aanmaak. Het be stuur doet dus was het kan. Pensioenen voor onderofficieren en minderen. De afdeeling Hoorn van de Veree niging van Onderofficieren „Ons Be lang" heeft een motie aangenomen, waarin zij verklaart, dat zij door het ingediende wetsontwerp tot regeling van de pensioenen voor de onderof ficieren en minderen van land- en zeemacht ten zeerste in haar verwach tingen is teleurgesteld, zoowel over de lage standpensioenen, als voor den korten tijd van terugwerkende kracht bij aanneming van het voorgestelde wetsontwerp. Aan de leden der Tweede Kamer wordt verzocht aan dit ontwerp hun stem niet te geven, tenzij hierin zoodanige belangrijke wijzigingen wor den aangebracht, dat de verhouding van pensioenbedragen tot die van het totale jaarlijksche inkomen (hieronder begrepen vergoeding voor woning- huur) ongeveer evenredig is aan die der ofiicieren en de datum van in werkingtreding der wet eveneens worde gesteld op 1 April 1911. Prov. Statenverkiezing. De uitslag van de gisteren in het district Steenwijk gehouden stemming bekoorlijkheid. Zij is alles, wat een vrouw moet zijn." „Ja, en veel te goed, om alleen om haar geld getrouwd te worden," viel Matt hem scherp in de rede. Randolph wierp zich languit op de sofa met trillend gelaat en brandende oogen. „Zul je me dan altijd verkeerd be- oordeelen Je hebt het mis, totaal mis. Ik mag verkeerde dingen gedaan hebben, buitensporige dingen ik mag Hij zag haastig op met een zijde- lingschen blik naar het knappe ge zicht van zijn neef. „Ik mag beloften gedaan hebben, die ik niet kon na komen. Maar, dan, jij hebt ook niet je belofte gehouden, jegens mij, omtrent Cora, wel Matt antwoordde niet. Zeker hij kon niet volhouden, dat hij strikt eerlijk zijn belofte had gehouden, niet tusschen Cora en zijn neef te komen. Hij wist wel, dat zij hem hallweg tegemoet was getreden, maar dat ver anderde niets aan het feit, dat hij de andere helft gegaan was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1