25' Richmond. "AANVRAGEN ,0b@rkeifner j allner. BOUWEN. 'BODE WOENSDAG 29 APRIL, gemeentebestuur feuilleton binnenland -No. ÏOO 52e Jaargang I914=s TiSLEPHOOH ill !DEN. ilsen. la fGEN ongen UFfROUW. ïenstbode tbode Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Teleloon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT. drie afdeelingen. acten, enz. enz. 1311. 1 els f 0.25, iedere nt. Zonder rabat, aatsen wordt twee- agd een neffe [ON- mesttS h mSfwas. straat 94. ht voor een netge- i tunnel de behelpen I len. Van zeer goede oorzien. Jaren in 't r O. Z., bureau dezer omerseizoen kan in "EL een nette die in het hotelvak te worden. DE DIRECTIE. „EIGEN HULP" L vraagt voor eenige linke in Koloniale Waren en nette pgaaf waar thans Ietter H. V., bureau ant." ede getuigen voor- en f30— wasch- ienstbode", bureau ant." Cnocke (Belgie) een on f 15 per maand- /ISSE, Melksalon, erkstraat 11. VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent Se. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener Oftftrtgf'den bij levens- F7 F*f"| gulden bij dood Qfr|gulden bij verlies A r* gulden bij verliesgulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- ƒ1 II I lange ongeschikt- *T|| I door 111 van een hand, van 11111 van een Icerd tegen ongelukken voor: £J\J li1 U heid tot werken l UU een ongeluk CPIJU voet of oog Lwv een duim 1.UU wijsvinger Deze uitkeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot oi tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Hoii. Alg, fgulden bij verlies van eiken anderen vinger Verzek. Bank" te Schiedam PUBLICATIE. Opneming wegen en voetpaden. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat te beginnen met 11 Mei 1914 eene algemeene opneming zal plaats hebben van de wegen en voetpaden met de kunstwerken in deze gemeente. Vlissingen, 28 April 1914. Burg. en Weih. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Vergadering van Dinsdag Kinderaftrek. Behalve aan eenige meer admini stratieve bijkomstigheden was deze dag gewijd aan de kwestie van den kinderaftrek. Met de bestaande be lastingen weten wij allen, dat de af trek voor het bezit van kinderen, niet veel beteekent en ook in deze belas ting zal ze niet veel beteekenen. De minister stelt voor 50 gld. af te trek ken voor ieder minderjarig kind, dat niet zelf in de belasting is aangesla gen, tenzij het inkomen van den vader boven de vijfduizend gulden reikt. Wie een dergelijk inkomen heeft, meent hij behoeft daarvan niet te profiteeren. Er waren van twee zijden amendementen op dit voorstel inge diend, die beide in dezelfde richting gingen. Ze bedoelden een progressie te brengen in het bedrag van den aftrek. Daarbij redeneerden de voor stellers, de heeren van Vuuren en Drion, aldus. Een rijkere vader legt meer ten koste aan zijn kinderen, dan een minder rijkere: ergo is het bil lijk dat hij hooger bedrag mag af trekken. De minister nu houdt aan het denkbeeld vast, dat alleen voor de lage inkomens deze kleine tege moetkoming gewenscht is, en dat bo ven 5000 gld. dit overbodig is. Het betrag voor levensonderhoud is ook voor allen gelijk en het lag al even zeer voor de hand dat dit zich dan zou wijzigen.De consequentie van den heer van Vuuren leidde er toe dat iemand met een millioen gulden in komen vijf duizend gulden voor éen kind mag aftrekken, terwijl hij daar naast voor levensonderhoud voor zich en zijn vrouw f650 moet aftrekken. Vreemd is het dat nu ook niet eens een poging is gedaan om tegenover gehuwden billijker te zijn en voor twee menschen hooger bedrag van levensonderhoud te laten aftrekken als voor een vrijgezel. Subsidiair had de heer van Vuuren voorgesteld de grens van 5000 gld. DOOK FLORENCE WARDEN. 44) O(Nadruk verbaden) Er was eenigen tijd stilte. Ieder der twee dames bleef bij haar eigen opinie. Eindelijk zei Cora: „Ik weet wel, dat er éen persoon is, die ons iets zon kunnen zeggen, als hij wilde. En dat is Hammond, de bescheiden bewaarder van alle familiegeheimen." Miss Bensington zag haar verschrikt aan. „Hij zou iets kunnen gissen", zei zij zenuwachtig, „maar hij kan niets weten." „Wilt u het beproeven Vraag het hem dan." Miss Bensing'on schudde het hoofd. „Liever niet," sprak zij. „U weet niet, welk 'n vreeselijk gevoel er hier in huis is; de bedienden zijn bijna bang, hier te blijven. Ik wil hen niet laten blijken dat ik ook zenuw- te doen vervallen, waardoor dus de kinderaftrek voor alle inkomens 50 gld. per minderjarig kind zou be dragen. Hij grondde zijn verdediging voornamelijk op de stelling dat de belasting naar draagkracht zou ge heven worden, terwijl de heer Drion principieel voorstander is van groote gezinnen en als gevolg daarvan ver lichting van belasting wil geven aan de rijk gezegende ouders. Van de zijde der heeren de Meester en Vlie gen werden de amendementen be streden. Feitelijk is de sop de kool niet waard, want het bedrag waar mede de belasting wordt verminderd door den kinderaftrek is al zeer ge ring. De amendementen werden alle ver worpen. Het subsidiaire van den heer van Vuuren met slechts éen stem, 35 tegen 34. Het waren voor namelijk de vrij-liberalen, die met rechts meestemden. In de morgen-vergadering was een administratieve kwestie behandeld, de vraag n.l. of daar, waar het inko men niet preciec te schatten is, dit zal geschat worden naar éen jaar of naar het gemiddelde der drie voor gaande. De minister stelde het laatste voor, de heer Tydeman verdedigde het eerste, en stelde tenslotte voor de redactie van de desbetreffende arti kelen te redigeeren zooals dat in het ontwerp de Meester het geval was geweest. Zijn betoog kwam hierop neerWanneer het inkomen al niet te schatten is over het afgeloopen jaar, hoe zal men het dan van de beide daaraan voorafgaande jaren ook nog kunnen schatten. De minister meende juist dat men meer de wer kelijkheid nabij zou komen indien men een schatting over drie jaar liet loopen. Het eind was dat de minister het verloor en de oude redactie werd hersteld. Het begin was voor den minister dus niet prettig. Het gold weliswaar geen principieele kwestie, doch het was niet prettig voor hem, dat de Kamer in de praktijk van het belastingwezen meer vertroawen stelt in den heer Tydeman dan in hem. Enfin zóo zwaar zal de minister het wel niet opnemen. In de principieele kwestie won hij het, zij het op het randje af. Morgen volgt een principieel debat dat wel dieper zal gaan. Op het tarief van deze belasting zijn eenige amen dementen ingediend, die ingrijpende veranderingen aanbrengen en het is te wachten dat hierover menig woord zal worden gesproken. 's Middags presideerde de heer Troelstra, wat weer eens eene variatie was. De leider der sociaal-democraten is maar wat een eerbiedwaardige figuur op den voorzitterstoel. Hij zit er bij of hij nooit anders va* zijn vak achtig en bang ben." „Maar hoe meer u ontdekt, des te meer kunt u hen laten weten, en des te minder zullen zij de geheimzin nigheid voelen, die over de plaats hangt. Vergeef mij, dat ik u zoo plaag maar het feit is, ik ben bang voor wel, misschien kunt u wel raden voor wien." Miss Bensington zag haar onder zoekend aan. „Ik veronderstel, dat het Randolph behoorde te zijn," zei zij twijfelend. „Maar dat is toch niet zoo", zei Cora scherp. Miss Bensington zag haar strak aan en strekte toen haar hand uit naar de schel. „Wij zullen Hammond roepen", zei ze, „als u dat wilt." De twee dames zaten zwijgend bij - een, tot de deur geopend werd, en Hammond zelf binnen kwam. Hij zag er even kalm en ernstig uit als altijd, alsot hij zich de zorgen der wereld niet aantrok. Menschen konden komen en menschen konden gaan, maar de machine van lord Bensington's huis houden moest op rolletjes loopen. Het bleek ech'er spoedig, dat de is geweest en gevoelt zich zeer op zijn gemak. Bij den aanvang der vergadering van morgen zal de heer van Deventer zijn interpellatie over de pestbestrij- ding op Java houden. Een, zij het lugubere, afwisseling. Hofbericht. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, heeft het eerevoorzitterschap aan vaard van het eerecomité, gevormd voor het liefdadigheidsconcert, het welk gegeven wordt door de Konink lijke Nationale Zangschool, op 6 Mei a.s. in het Gebouw voor K. en W. te 'sGravenhage ten bate van de Centrale Vereeniging voor Gezond heidskolonies voor Zwakzinnigen. Tevens heeft Z. K. H. voor dit doel een belangrijke gift aan het bestuur der Koninklijke Nationale Zangschool doen toekomen. Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. in de te Zwolle gehouden alge meene vergadering van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht werd o.a. be handeld een voorste! van het hoofd bestuur, dit te machtigen, zoodra een ontwerp grondwetsherziening inge diend is, een adres aan het ministerie te zenden. Tegelijk werd behandeld een voor stel van de afdeeling Den Haag: „De Nederl. Bond voor Vrouwen kiesrecht, met vreugde kennis geno men hebbende van LJ in de Troon rede uitgesproken oordeel der regee ring, dat bij de a.s. Grondwetsher ziening de grondwettelijke belemme ring tegen het toekennen van kiesrecht aan vrouwen zal moeten worden weg genomen spreekt den wensch uit, dat bovendien in de Grondwet zal worden opgenomen een bepaliHg krachtens welke de wetgever verplicht zal zijn, reeds bij het vaststellen der nieuwe kieswet, kiesrecht aan de vrouwen toe te kennenen noodigt het hoofdbestuur uit, deze gevoelens ter kennis van de regeeringen volks vertegenwoordiging te brengen." Het hoofdbestuur zelf diende nog een motie in, luidende als volgt: „De Nederl. Bond voor Vrouwen kiesrecht, met vreugde kennis geno men hebbende van het in de Troon rede uitgesproken oordeel der regee ring, dat bij de a.s. Grondwetsher ziening de grondwettelijke belemme ring tegen het toekennen van kies recht aan de vrouwen zal moeten worden weggenomen, spreekt zijn ge voelen uit, dat op deze wijze de in voering van vrouwenkiesrecht op het oogenblik het snelst en het zekerst bereikt zal wordenspreekt het ver bescheiden oude dienaar bereid was, de dames naar vermogen te helpen. Zij gaven hem een kort verslag van het verhoor en hij riep dadelijk uit „Wel, ik kon hem geholpen heb ben, mevrouw, als ik het maar ge weten had. Ik weetalles van de pillen." "Ja?" r, „Ja, freule. Jongeheer Brady was nooit zonder die pillen, en zij werden altijd voor hem gemaakt door een apotheker hier uit de buurt, wiens naam en adres ik aan het hof had kunnen opgeven. En wat betreft de colchiHoe noemde u het ook weer, miss Bensington „Colchicum", zei miss Bensington. „Zoo is het, miss. Mijnheer Cyril nam het in voor zijn jicht, dat weet ik. En zijn medicijnen werden klaar gemaakt door denzelfden man. Denkt u niet, miss, dat het misschien de apotheker was of de bediende, die het colchicum voor iets anders hield en er te veel van in de medicijnen deed Miss Bensington was getroffen door deze meening. „Ik weet het niet, maar het schijnt trouwen uit, dat de regeering met dit programpunt de bedoeling heeft gehad het vrouwenkiesrecht in prin cipe in de grondwet neer te leggen en noodigt het hoofdbestuur uit, deze gevoelens ter kennis van de regee ring en volksvertegenwoordiging te brengen." De motie Den Haag werd na langdurige discussie verworpen met 172 tegen 69 stemmen, die van het hoofdbestuur aangenomon met 224 tegen 17 stemmen, nadat een voor stel om de woorden„dat op deze wijze de invoering van vrouwenkies recht op 't oogenblik het snelst en zekerst bereikt wordt" te schrappen, was verworpen. Het voorstel van het hoofdbestuur inzake het adres aan de regeering, is met algemeene stemmen aange nomen. Prins Hendrik-Stichting. Te Amsterdam is de algemeene ledenvergadering van de Prins Hen drik Stichting te Egmond aan-Zee ge houden. Aan het verslag van den directeur ontleenen we de volgende gegevens. In het verslagjaar, moesten, oischoon zich geen buitengewone ziekten heb ben voorgedaan, 32 verpleegden ten grave worden gedragen, een aantal dooden, dat gedurende het geheele bestaan der stichting nog nooit werd bereikt; 13 hunner waren meer dan 10 jaren in de stichting verpleegd. Van de nog levenden zal dit jaar een 88-jarige verpleegde zijn 25-jarig ju bileum als zoodanig herdenken. Aan het einde van het verslag kwam de directeui voor een zee van moei lijkheden te staan door de invoering van art. 369 derlnvaliditeitswet-Talma. Sommige der verpleegden kwamen wel in aanmerking voor een uitkee ring, anderen, soms juist zij, die het 't meest kunnen gebruiken, niet. Dat dreigde een jalouzie- en een mop pergeest geboren te doen worden, waarvoor de directie terecht vreesde. De moeilijkheden werden echter voor komen door de bevoorrechte verpleeg den te verplichten hun uitkeering in de kas der stichting te storten. Dankbaar herinnert het verslag echter ook vele goede dingen als be wijzen van sympathie en medewerking om den verpleegden den tijd te hel pen verdrijven, en vele gaven in geld en anderszins. O. a. konden hierdoor den verpleegden gedurende den winter eenige bioscoop-avonden verschaft worden. De winst- en verliesrekening wijst als totaal der exploitatie-kosten een bedrag aan van f 28,775,71'/s, dat is f800 hooger dan in het vorige jaar en f 1600 hooger dan in 1911. mogelijk", zei zij. „Maar ik moet u zeggen, dat er twee doosjes met dezelf- pillën gevonden werden,elk met slechts twee of drie pillen er meer in, en dat zij onderzocht zijn, maar dat er niets schadelijks in gevonden werd-" Hammond sprak een heel slim ver moeden uit. „Misschien waren de pillen, hoe onschuldig zij ook schenen, te sterk voor jongeheer Brady", zei hij. „Als hij over zichzelf ging medicineeren, terwijl zijn maag van streek was na het eten van een massa vruchten, zouden dan de pillen geen ontsteking hebben kunnen geven, miss Beiden, miss Bensington, die de vragen deed, en Coia, die achter in de kamer zat te luisteren, waar zij voorgaf een boek te lezen, vonden dit vermoeden nog zoo dom niet. Vóór iemand echter meer kon zeg gen, werd aan het onderhoud een einde gemaakt door het binnenkomen van Matthew, die er zeer ernstig uit zag en die op de vragen van zijn tante antwoordde, dat hij zijn groot vader alles had verteid, wat bij het verhoor had plaats gehad en dat, wel verre van voldaan te zijn, lord Ben- Blindenverzorging te Amsterdam. Aan allen, die belang stellen in het lot der blinden kunnen wij het vijfjaarlijksche verslag (1908—1913) van het „Instituut tot onderwijs van blinden" en „Gesticht voor volwassen blinden" zeer ter lezing aanbevelen. Het bevat tal van wetenswaardige gegevens en toont, dat goede blin denverzorging de meest bevredigende vruchten afwerpt. Bijzonder verwijzen wij naar het betoog, dat de blinden voor het slagen in de maatschappij over het algemeen meer baat hebben bij handenarbeid dan bij muziekstu die en dat het een fabel is, dat de blinden bijzonderen aanleg voor mu ziek zouden hebben. De instellingen hadden groot succes met het plaatsen van hun kweekelingen, ook in onze koloniën. Letterlijk in alles wordt on derwijs verstrekt. Groote steun blijft noodig, daar het bestuur wil, dat de kweekelingen ook in zake hygiëne niets te kort komen. Dank wordt gebracht aan de direc tion van H.S.M. en S.S., die bij de jaarlpsche vacantie de kweekelingen met hun geleide kosteloos vervoeren. Van 1858—1913 werden in het instituut verpleegd 509 kweekelingen (328 jongens en 181 meisjes). Aan legaten werden in de vijf verslag jaren ontvangen plm. f 70.000. Tegen piagerijen. Zooals is meegedeeld, had een inwoner van Arnhem in den tuin naast het gerechtsgebouw een orgel geplaatst, dat hij liet spelen tijdens de zittingen van de rechtbank. De gemeenteraad heeft nu een verorde ning aangenomen, waarbij bepaald wordt dat het is verboden binnen een afstand van 50 M. van gebouwen waarin bijeenkomsten van krachtens wettelijk voorschrift bestaande colle ges gehouden worden, gedurende den tijd van die bijeenkomsten muziek te maken ol op eenige andere wijze hinderlijk gedruiseh té veroorzaken, zoodanig (dat het geluid tot de plaats der bijeenkomst doordringt. Op overtreding is een geldboete van f25 of hechtenis van 6 dagen gesteld. De verordening is reeds gistermid dag afgekondigd. SlCiTSiaiEM. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft J. v. d. S., 19 jaar, schaapher der te Schijndel, thans gedetineerd, beklaagd van poging tot doodslag, gepleegd in den nacht van 21 op 22 Februari te Schijndel, op den on be zoldigden rijksveldwachter J. de Bie, die hem even te voren op jachtdelict h d betrapt, en het doodschieten van diens politiehond, veroordeeld tot 5 sington boos was op den lijkschouwer, op de getuigen, op de jury, de uit spraak, feitelijk op alles en iedereen. Hammond trok zich bescheiden terug, vóór Matthew zijn verhaal begon, wat Cora echter mee aanhoorde. „Ik geloof wel, dat zijn jicht hem leelijk plaagt", voegde Matthew er bij, „maar dat is geen excuus voor de houding, die hij aannam. Hij deed, alsof Randolph en ik de oorzaak waien van al deze ongeluk ken. Hij zegt, dat hij morgen naar de stad gaat, en dat hij niet wenscht, ooit deze plaats, noch de gezichten van zijn kleinzoons terug te zien." Miss Bensington zag Matthew van terzijde aan. „Waarom vereenzelvigt hij jou en Randolph met de plaats vroeg zij. „Omdat hij onaangenaam wil zijn, denk ik", zei Matt. „Hij heeft hel natuurlijk niet in zooveel woorden gezegd, dat wij de oorzaak waren van al zijn ongelegenheden, maar hij doel de er op. O, werkelijk zeer sterk. Ik ging dus uit de kamer, uit vrees mijn geduld te verliezen en iets te zeggen, wat beter ongezegd moest blijven." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1