RLANDl i pil [BIEDINGEN iongen tbode ONGEN. DINSDAG No. 99 32e Jaargang 1914 peS/iowor5 iERMAN. IR. Neerlandsch Ri ilfiG k £nJ 'ienstbode B iaveFirma F. VAN DE VELOE Jr., Kleins Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON „O!" Voor 75 X 81 CM. 7i"e. poi-twiju a, - Prima AdvocaatI sch. Heerlijk '0.70 per liter-pot i mi Rossi (Orjgj; I •k). la qualiteit, a31]| pevelend, ERSTRAAT ieo zich aan het 1 UREN NIET rijwielen verkoopen te verwaandheid zijn', U slechts om een I t li onze 30 ver- llen ook eens komt Onderzoek en i Uw gezond oordeel :ennis. 1 'ijwielen zullen "Ie handhaven. tnbanden (6 gld.) iltenbanden (f4.) erkrijgbaar.) TEL. 106 t ©.SS, iedere Int. Zonder rabat, laatsen wordt twee- d een nette 1 TIMMERMAN. iagd een nette [ON- ment/ halfwas straat 94. [ij J. GOETHEER, ;ezin wordt direct ge- iDHüLP, halve dagen, netjes kan werken, I Ie 16 jaar. Adres: ,sche Courant." Kerkstraat 11. oede getuigen voor- en f30— wasch- Dienstbode", bureau irant." 7.14 7.50 <J f* 8 3 BM |a E: p. CL 10.38 10.52 1» 11.38 11.52 8.57 8.20 9.47 8.54 11.02 12.0 Komt de boot later achland, a. en b. i, Oberhansen, l naar ie D-treinen zonder l-Eiroptsacht tijd» VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweern aal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel pe abonnés, in't bezit eener OAfttf>gulden b'j levens- rjr*f\ gulden bij dood O ffcft gulden bij verliest PfD gulden bij verlies^ fltfï gulden bij verlies O rfgulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 1 fl 1111 lange ongeschikt- 11 door <||l| van een hand, 1*^11 van vaneen /h van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f %J%3 een ongeluk UUU voet of oog 1(IU een duim JLUw wijsvinger anderen vinger Deze uiikeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Hieuwe portretten van het Prinsesje. Heden verschijnen er nieuwe por- ireijes van H. K. H. Prinses Juliana, opnamen van den fotograaf H. Deut- tnsnn, uit de Zeestraat. De „N. Ct." heeft ze reeds mogen zien en kan op grond daarvan zeggen, dat het goed geslaagde opnamen zijn, zoowel wat de gelijkenis als wat de afwerking betreft, 't Zijn vijf portretten, waar van er een Prinses Juliana te zien geeft met H. M. de Koningin, zittend op een bankde andere stellen het Prinsesje voor, staande by een stoel en zittende in ern armstoel, op een wagentje met paardje en zittende op een bank. Al deze foto's zijn zeer goed van gelijkenismoesten wij een keuze doen, welke opnamen het aantrekke lijkste zijn, dan zouden we noemen die van het Prinsesje met Haar Moeder en die, waarop de Prinses dragend een grooten witten hoed, gezeten op een bank. Gedeeltelijke herziening Leerplichtwet. Door den minister van binnert- landsche zaken zijn bij nota eenige wijzigingen voorgesteld in het wets ontwerp tot gedeeltelijk herziening van de Leerplichtwet. Voorgesteld wordt te doen verval len de bepaling, dat het schoolbe - zoek gebracht wordt geregeld plaats ie vinden, indien gedurende twee achtereenvolgende maanden niet meer dan twee schooltijden zonder geldige reden wordt verzuimd. Qe maximum duur van een speci aal verlof voor veldarbeid wordt te ruggebracht tot vier wekende be voegdheid van den gemeenteraad tot regeling van den tijd of tijden, binnen welke het verlof moet val len, wordt omgezet in eene verplich ting en die tijdsruimte bepaald op ten hoogste vier achtereenvolgende maanden, welke voor afzonderlijke deelen der gemeente verschillend kan worden genomen. Het maximum der geldboete bij eenvoudige overtreding wordt ver hoogd van 15 tot 30 gulden, tenge volge waarvan het O. M. in hooger beroep zal kunnen gaan, als eene zoo geringe straf wordt opgelegd, dat de eerbied voor de wet daardoor noodzakelijkerwijs verzwakt wordt. Ten slotte wordt een bepaling voorgesteld, om werkgevers strafbaar te stellen (met een geldboete van ten hoogste 50 gulden) bij wie leer plichtige kinderen in dienst zijn. Voorwaardelijke veroordeeling. Het „Handelsblad" breekte en lans voor het wetsontwerp op de voor- FLORENCE WARDEN. 43) o(Ned,uk verboden Cora slaakte een zucht van verlich ting, boog het hoofd en fluisterde „lk geloof, dat het een vriend of bloedverwant is van dien man, Rug- gles, die in de rivier verdronken is." „Wat Dat zulk een idéé nooit bij miss Beisington was opgekomen, werd bewezen door den verbaasden blik, waarmee zij Cora in het ernstige ge laat zag. Het meisje knikte. „Voor dien tijd gebeurde er niets vreeselijks. Ik ben er zeker van, dat de twee sterfgevallen in uw familie een gevolg zijn van wat er dien nacht gebeurde." „Wat was dat „Wel, de man werd in de rivier geworpen." Mis Bensington zag het meisje ver- waardelijke veroordeeling, die het een dringenden eisch van onzen tijd noemt. De schrijver teekent daarbij het voor zeker niet algemeen bekende feit aan, dat deze instelling reeds in 1650 uit Nederland ingevoerd werd in de ko lonie Nieuw Nederland. Hij betoogt, dat de voorwaardelijke veroordeeling aan den eenen kant is eene verhoo ging van de persoonlijke vrijheid. Zij verdringt Jin menig geval de opslui ting, de vrijheidsstraf. Aan den ande ren kant roept ze evenwel eene nieuwe en groote afhankelijkheid in 't leven. De veroordeelde zal onder „bijzonder toezicht" gesteld worden en jarenlang allerlei verplichtingen kunnen hebben na te komen. Dit is ook ongetwijfeld de goede, opvoedende kant van den maatregel. Toch ligt hier tevens een gevaar men schijnt zich het „toezicht" te denken, uitgeoefend door de leden en besturen van reclasseeringsvereeni- gingen, welke zich daaraan willen wijden. Zeer goed. Doch dan zij te vens bedacht, dat hiermede onge woon groote en nauwelijks te contro leeren macht van mensch over mensch wordt gegevendat hier de moge lijkheid van ondragelijke bemoeizucht en bedillen ligt. Dit zal de wetgever en dit zullen de leclasseeringshuizen niet willen. Maar de practijk kan het brengen. Het instituut vordert toepas sing in vrijheidlievenden zin. Het blad meent daarom het ont werp zoo te moeten verstaan, dat het toezicht voor een groot deel zal wor den uitgeoefend door personen, amb tenaren of vereenigingsleden, die onder directe leiding werken van rechter of openbaar ministerie. Gebruik van Vliegtuigen. De chef van den generalen staf heeft den commandant van het Veld leger het volgende bericht Ofschoon de oefeningen van het veldleger zich dit jaar slechts zullen bepalen tot brigade-oefeningen, en evenlueele garnizoens - manoeuvres, acht ik toch de mogelijkheid niet uitgesloten, dat bij die oefeningen op beperkte schaal zal kunnen worden gebruik gemaakt van de diensten der militaire vliegeniers, wellicht niet zoozeer om de taak van de bevel voering te verlichten, maar voorna melijk om de bedrevenheid van de viiegeniers in de waarneming uit de lucht te Devorderen. Wanneer dus in den loop van dit jaar oefeningen gehouden mochten worden, waarbij de vliegdienst nuttig werkzaam zou kunnen zijn, zal het wenschelijk zijn, dat daarbij militaire vliegeniers worden ingedeeld, en heb ik de eer u te verzoeken den divisie commandanten te willen opdragen, zich ter verkrijging van die mede werking van vliegtuigen in verbinding te s'eHen met den commandant der schrikt aait. „Maar wij weten niet, hoe dat ge beurde 1" riep zij. Cora aarzelde. „Voor wat ik nu ga zeggen," zei zij vriendelijk, „moet ik uw vergiffe nis vragen, omdat ik weet, dat het u pijn zal doen. Maar ik denk dat het een uwer neven was, die, waarschijn lijk toevallig, betrokken was bij dat verdrinken." Misschien was dit niet geheel een nieuw vermoeden voor miss Bensing ton, of misschien raaxte zij gewoon aan Cora's vasthoudendheid. In elk gevai vroeg zij fluisterend „Wie van de twee Cora's antwoord was hartstochtelijk, boos. „Is het mogelijk, dat u kunt twij felen Miss Bensington zuchtte. „Ik weet niet, wie van hen beiden zooiets vreeselijks zou kunnen doen," zei zij. „Ik heb hen beiden zoo innig lief. Misschien is het van Matt het onwaarschijnlijkst, om zooietsgeweld- dadigs te doen. Maar Randolph zou hartstochtelijk berouw hebben, als hij het zou gedaan hebben." luchtvaartafdeeling, die ter zake door mij van instructiën zal worden voor zien. Het Militair Opleidingskorps. De meeste afdeelingen der Konink lijke Nederlandsche Weerbaarheids- vereeniging hebben den naam veran derd in „het Militair Opleidings korps." Hierdoor wordt zuiverder aangegeven het doel, dat de leiders zich voorstellen. Jongelieden, die verlofsonderofficier wenschen te worden en voor hun diensttijd zich reeds willen inwerken in het militaire leven en zich de ken nis eigen maken voor den rang van korporaal en sergeant, kunnen dit met weinig kosten bij het Militair Opleidingskorps bereiken. Evenals vorige jaren wordt ook dezen zomer een kam betrokken. De commandant de reserve le luitenant der infanterie J. W. Klein, te Sloterdijk, geeft ver der alle gewenschte inlichtingen. Kinderherstellings- en vacantiekoloniën. Zaterdag werd te Zeist de gewone algemeene vergadering van het Cen traal Genootschap voor Kinderher stellings- en Vacantiekolonies ge houden. De voorzitter van het genootschap, de heer tnr. J. N. Roodenburg, con stateerde in zijn openingswoord met groot genoegen, dat het genootschap als kerngezond mag beschouwd worden. Spr. brengt in lerinnering de groote actie van het Hoetijzerver bond, welke ook van directe propa gandistische waarde is voor het ge nootschap, en voorts het toenemen van de verpleging voor langeren duur. Op dit geb'ed heeft het ge nootschap een roeping en een groote toekomst, daar het vooral hier geldt een strijd tegen de tuberculose. Reeds mag 't bedrag, tot heden door het verbond verzameld, geschat wor den op I 45.000. Spr. brengt warme hulde aan den heer A. C. Bos en aan de vele da mes, die dit mooie werk volbrengen en eindigt met den wensch, dat het volgend jaar een gebouw te Nun- speet zal worden geopend. Jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden hierop goed gekeurd, waarna als lid van den raad van toezicht werd gekozen de heer J. van Muijlwijk, te 's Graven- hage. Na uitvoerige discussie werd het voorstel van de afdeeling Amsterdam 1, om het dagelijksch bestuur aan te vullen met een vrouwelijk lid, inge trokken, waarna een tweede voorstel dier afdeeling, luidende: „In elke gemeente, waar door onze vereeni- Cora knikte twee of drie keer uit drukkelijk. „Dat is een zeer goede kritiek van hen beiden," zei zij met een aardig beschermend airtje. „Maar ik geloof niet, dat er veel twijfel bestaat omtrent den schuldige. Wie van de twee heeft zich deze twee laatste sterfgevallen het meest aangetrokken Wie van hen beiden scheen er door overweldigd Miss Bensington richtte zich ople vendig herinnerde zij zich de totale verslagenheid van Randolph na de ontdekking van de plotselinge sterf gevallen van zijn oom en zijn neef. „Matthew was getroffen natuurlijk, zooals ieder ander zou zijn. Maar Randolph, toen zijn neet kwam en hem Brady's dood meedeelde scheen er geheel door overstuur. Hij viel ach terover in zijn stoel als een doode. Toch had hij niet zooveel van zijn neef Brady gehouden 1" „O, ik zou zooiets vreeselijks niet graag denken!" mompelde miss Ben sington. „Maar wij moeten er overdenken, is 't niet? Of wachten, tot de rest van de familie op dezelfde wijze be ging kinderen wordt n verpleegd, wordt door het hoofdbestuur een commissie van toezicht in het leven geroepen", met algemeene stemmen werd aangenomen. De openbare leeszalen in Nederland. De April-aflevering van het „Maand blad voor Bibliotheekwezen" is ge heel gewijd aan een overzicht van den tegenwoordigen stand der open bare leeszalen in Nederlandde ge gevens sluiten aan bij die in 1909 in „De Boekzaal" gepubliceerd en vor men dus een vijfjaarlijksch overzicht. Van Rykswege ontvingen de lees zalen in 1914 subsidies totaal ten bedrage van f 19.995die van ge meentewege verstrekt bedroegen f 58.205. Het hoogste Rijkssubsidie bedraagt f 3180 (Utrecht), de hoogste gemeente-subsidies zijn f 20.350 (Rot terdam) en f 10.000 ('s Gravenhage.) De bibliotheek, welke het grootste aantal boeken (opgegeven in'banden) bezit, is Rotterdam circa 50.000, daar op volgen Hilversum1815, Dor drecht 13255, 's Gravenhage 10243, Utrecht 10203, Leeuwarden circa 10.000. Het laagste aantal bezit de bibliotheek te Appingedam 963. Van het aantal uitleeningen nolee ren wij de volgende cijfersDordrecht 65386, Rotterdam 54594, Utrecht 46409, Leiden 38648. Het laagste cij fer had die te Alkmaar 480. In aantal bezoekers staat vooraan Rotterdam 96550, dan volgen Gro ningen 89072, Dordrecht circa 80000, 's Gravenhage 69188, Utrecht 52258. Het laagste aantal heeft Weesp ió57. 1 Meidag te Zaandam. Burg. en Weth. van Zaandam heb ben besloten, dat er op den 1 Mei dag van gemeentewege niet zal wor den gevlagd. De roode "vlag komt dus niet op het stadhuis, zooals na de toezegging van den heer Duys van het balkon van „Ons Huis" kon ver wacht worden, dat gebeuren zou. Aan de ambtenaren zal dien dag vrijaf worden gegeven evenals aan de werklieden voor zoover de dienst dit toelaat. De gemeente bureaux, zoowel in als buiten het gemeentehuis, be halve het havenkantoor, zullen geslo ten zijn. Alleen de scholen krijgen geen vacantie. Des avonds zal een optocht ge houden worden, terwijl daarna twee openbare vergaderingen in „Ons Huis" en in het Café Neut zuilen plaats hebben, waar als sprekers zul len optreden de heeren K. ter Laan, burgemeester, en A. de Vries, onder wijzer aan school E aldaar. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- handeld is. Het is vreeselyk voor mij, om het gevaar nader en nader te zien komen tot Het meisje had vlug gesproken met een gloeiend gelaat en oogen vol tra nen. Plotseling brak zij af, en alsof zij zich bewust was, dat zij te veel liet blijken, bloosde zij sterk en stond op van haar stoel. Toen zij terugkwam bij miss Ben sington vond zij haar zitten met ge vouwen handen en een uitdrukking van grooten angst op haar zacht ver vallen gelaat. „Ik kan niet gelooven, dat Randolph de hand heeft gehad in het verdrin ken van den man Ruggles", zei zij. „Als het zoo was, zou Matthew het geweten hebben, daar Matthew toe stemde, dat hij een der stemmen half herkende." „Ja, ik herinner het mij", zei Cora zwakjes. Dit feit was de oorzaak geweest van haar twijfel omtrent de juistheid harer theorie. „Neen, neen",hield miss Bensington vol, „als Randolph Ruggles gedood had zou Matt het geweten en hem wel tot een bekentenis gebracht hebben, delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 63 faillis sementen tegen 29 in dezelfde week van het vorige jaar. RECHTSEASfEN. De Hooge Raad verwierp de cassa tieberoepen van J. J. B., logement houder te Vlissingen, door de recht bank te Middelburg veroordeeld tot f 10 b. s. 2 d. h. wegens jachtwet overtreding en van M. C. de W. Pz., landbouwer te Scherpenisse, door het Haagsche hof veroordeeld tot 2 geld boeten van f 20 of 4 dagen hechtenis voor elke boete wegens jachtwet- overtreding met verbeurdverklaring van het jachtgeweer en bij niei uit levering daarvan betaling van f5 of 3 dagen hechtenis. Nicht rauchen. Voor den Hoogen Raad heeft gis teren gediend de zaak van denUtrecht- schen student A. v. V., die in een derde klasse coupé der S.S. onder Abcoude-Baanbrugge met opschrift „nicht rauchen", een sigaar had ge rookt en deswege door den kanton rechter te Breukeien-Nijenrode was veroordeeld tot f 4 boete of 2 dagen hechtenis, welk vonnis door de recht bank te Utrecht was bevestigd. Bij memorie voerde requirant aan, dat art 4, 1 b en 13 van het regle ment op het vervoer door de spoor wegen was gehouden door aan te nemen, dat in een coupé van een tiein Amsterdam Utrecht de Duitsche woorden „nicht rachen" een verbod aanduiden om in die treinafdeeling te rooken. Betoogd werd in de memorie dat niet een subjectieve, maar een objectieve maatstaf moet gelden voor de bepaling, dat het verbod om te rooken „op duidelijk.zichtbare wijze" in de coupé's moet zijn aangebracht. Immers, indien dit verbod in een vreemde taal mocht worden gesteld, dan zouden sommigen dit kunnen verstaan, doch anderen niet. En dan zou men het ook evengoed mogen aanbrengen in het Hongaarsch, ltali- aansch, enz. Adv. gen. mr. Besier was met den requirant van meening, dat het op schrift „nicht rauchen" niet voldoet aan den eisch, dat het verbod duide lijk is gesteld. „Duidelijk zichtbaar" beteekent toch niet alleen, dat men de woorden duidelijk kan zien, maar eerste klas piano: 1DJAAIÏ GARANTIE KUNST5PEL enELECTR: PIANO'S; VLEllGELSisHET ADRES IW^-KESSEI.S'KON.FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOSUS - OOK TTRMÜNBETALING zoo het bij een gevecht was geweest. Maar als het iets ergers was, zou Matt niet op goeden voet mei hem gebleven zijn." „Wie denkt u, dat Ruggles doodde?" „Ik weet het niet. Ik breng zijn dood niet in verband met de andere, en over de andere sterfgevallen denk ik altijd. Zij schijnen zoo doelloos, zoo geheimzinnig, dat ik slechts kan gelooven, dat zij het werk waren van iemand, die niet geheel verantwoor delijk is voor zijn daden." Alsof zij bang was teveel gezegd te hebben, veranderde miss Bensington van onderwerp „De dood van Ruggles was een geheel andere zaakik geloof, dat die in verband stond met een geschil over weddenschappen." „Nu, als dat zoo is, dan moesten we in staat zijn den persoon uit te vinden, aan wien hij geld schuldig was." „Stil 1" zei de oude dame gebie dend. „Wij willen de zaak niet opge rakeld hebben. En ik kan het niet met u eens zijn, om te denken dat het in eenig verband stond met de twee andere sterfgevallen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1