2000 JE, VRIJDAG 24 APRIL, [ENS. 'MAGEN ODE No. 96 52e Jaargang 1914 Rid |settcn, «uj "valk ijzen van atrcnen] I RMAN. ifeiBi nj ;en§njf©n 3.5. jlEDINGEN persoon, meisjê Fin F. VIS Dl VEIDE Ir. Kleine Harkt SS, Vlissingen. Iiieleon Inlerc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND VAN DEN HAK OP DEN TAK. |n. \LSTRAAT 25. n g. ften >g' rdijnen 5" pn banden 5; en en M lekens =s I jper El. kleuren en gemaakt. m en Kapok atrassen. Portwijn ad pima Advocaat i Heerlijke 1 per liter-pot. Rossi (Origi- ipialiteit, aan •lend, LSTRAAT 8. j ziek aan hen ÏERLINGEN deri II en Avond- idwerksiieden, |Groenewoud41,1 fof 10 ure. Leerlingen en |n in het Teeken- vorden tot een 1914. Directeur, OPPEJAN [r. 0.35, iedere Zonder rabat, wordt twee- •evraagd voor lap „Volksverz." rensverz. Mijen. ;n geschikiheid en uitbreiding t uitv. inl. lett. HILDERNiS- bureau „Vliss. 1 Mei een 18 jaar. Adres: (boven.) VAN HEEL, 's Gravenhage, Mei eene f 120-f26 :n. verstrekt Mej- rn van Burgh' VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens- r7r*$% gulden bij dood ft gulden bij verlies .J gulden bij verlies f|fhgulden bij verlies ft P*gulden bij verlies lan§e ongeschikt- II door <||l| van een hand, 1*^11 van II lil vaneen van eiken jjerd tegen ongelukken voor: IJVJ U W heid tot werken f UU een ongeluk UUU voet of oog 1UU een duim JLUU wijsvinger £j%3 anderen vinger Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewlls, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam ne abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- Vergadering van Donderdag Nog een dag replieken. De zesde dag en nog is het einde der algemeene beschouwingen niet jfl het zicht. De voorzitter dreigt al weer met verlenging der vergaderin gen. Dat is altijd een leelijk teeken. En het was zoo interessant dat vanmiddag toen de heer de Monfé Verloren in eindelooze rede zijn eerste oratie aanvulde, achter in de ministerstafel, op de donzige venster bank een zeer geacht oud-minister met zijn beenen op de bank uitge strekt lag en een ander lid vlak vóór hem gezelschap hield in een zalige siesta. Beurtelings spreken de replicenten hun genoegen uit of hun teleurstel ling, al naarmate de minister meer «f minder vriendelijk tegenover hun bezwaren of wenschen bleek gezind te zijn. De heer Tydeman is verheugd over de mededeeling des ministers dat hij geen wijziging wil brengen ir. het tarief, de heer Bos teleurge steld, de heer Tydeman wil herschat ting van de belastbare opbrengst der onroerende goederen, de minister niet, de heer Tydeman vindt indi recte belastingen niet zoo uit den booze, de heer Teenstra fulmineert er tegen. De heer Patijn zegt: er bestaat geen suikerpotje, de heeren Bos en-Teenstra: er bestaat er wel een. Allemaal zijn ze voor verlaging van den accijns, maar het gebeurt lekker niet. Vijf centen minder be- feekent niets, zegl de heer Patijn 'I is wel zegt de heer Bos. De dividendsbelasting is prachtig, roept de heer Vliegen uit 1 Als je die dividendsbelasting niet inslikt, zegt de heer Van Vuuren, stem ik tegen de wet. Zoo zouden we kunnen voortgaan. Alle punten in dit ontwerp zijn aan gevochten en allen zijn ze verdedigd. Rest alleenStemmen mijne heeren Maar eer dat het zoover is, zullen de Handelingen nog menig bladzijde dikker geworden zijn. De heer Bos is halverwege in zijn repliek blijven steken. Hij heeft sedert de vorige maal een vondst gedaan. Men herinnert zich hoe hij pleitte voor betere budgetpraktijken, waarbij dan als eerste eisch voorop staat, dat de gewone uitgaven door de gewone inkomsten worden gedekt. Nu de heer Patijn uit den treure heeft betoogd dat het suikerpotje zoek is, heeft de heer Bos dit als een sterk^ staaltje van slechte budgetpraktijk aangevoerd. De begrooting had jaarlijks moeten sluiten met een overschot, n.l. het bedrag dat voor het suikerpotje be stemd was. Op papier is nu welge- FLORENCE WARDEN. 40) O(Nadruk verboden) Het antwoord, dat zij kreeg, was verrassend maar teekenendf. Zij kwam 'erug bij haar moeder en b oer, nadat zij den dokter, de verpleegster en een half dozijn andere personen tot een interview gedwongen had, met een vreemden blik van boosheid en opgewondenheid op het gelaat. „Er zijn anonieme brieven gezon den", zei zij, in antwoord op de vragen barer moeder, „aan iedereen, die betrokken was bij het geval, dok ter, lijkschouwer, iedereen, met be doeling. Matthew Bensington te be zwaren en vragende, dat er een ge streng onderzoek zou worden inge steld naar zijn gevoelens jegens zijn neef Brady." „Wie kan de brieven geschreven nebben?" vroeg mevrouw Schmidt opgewonden. schreven dat de staat het suikerpotje ais crediteur erkent, maar aangezien deze crediteur dezelfde is als de debiteur is de geheele spaarpot een ficiie. De zaak dient feitelijk omgekeerd te worden, en er moet gezegd worden de staat heeft 47 millioen vlottende schuld, waarvan het suikerpotje een aandeelenbedrag van tien millioen bezit. Hoe het zij, dat is wel zeker, uit het suikerpotje snoepen, om den accijns op den suiker te verlagen, dat doen wij niet. De Koningin naar Luxemburg. Naar aan de „Vossische Zeitung" uit Luxemburg wordt geseind, zal de Koningin in den herfst een officieel bezoek brengen aan de groothertogin van Luxemburg. Bezoek van het Deensche koningspaar. Ter gelegenheid van het bezoek van het Deensche koningspaar aan de hoofdstad, zal van gemeentewege in den Stadsschouwburg den konink lijken gasten een voorstelling worden aangeboden. Het Concertgebouw-orkest, onder leiding van den heer Dopper, zal o.m. muziek van den Deenschen com ponist Niels Gade ten gehoore bren gen, alsmede „Ein Heldenleben" vaa Richard Strauss. Tijdens de voorstel ling zal ook een drietal historische tebieaux worden vertoond. Het voornemen bestaat daarvoor de volgende fafereelen te kiezen I. Het verbond door den Deenschen koning Christoffel III, die van 1438 tot 1448 regeerde, met de stad Am sterdam gesloten. De politiek van dezen Deenkoning was tegen de Hansa gericht. Hij be gunstigde den handel der Nederland- sche steden. II. Een voorstelling van het feit, dat Amsterdam, in den zomer van 1523 Christiaan II ontving, uit zijne Deensche landen verdreven en die hier, op last van Karei II, heer der Nederlanden, een vriendelijk onthaal ten deel viel. III. Het derde tableau zal voorstel len het overhandigen in 1659 van den gouden keten van den toenma- ligen koning van Denemarken aan onzen admiraal Michiel Adriaanszaon De Ruyter. De Ruyter was met een vloot naar de Oostzee gestevend, om de Denen tegen dë Zweden te helpen. Hij ver sloeg de Zweedsche vloot voor Fu- nen, forceerde de vesting Nyborg en redde Denemarken van een wis sen ondergang. Voor het oogenblik weet niemand het nog. Zij waren met de schrijf machine geschreven en uit Londen verzonden. In éen ervan wordt gezegd, dat Matthew geen goede vrienden met zijn neef was en men wenscht te onderzoeken, waarom hij hem eigenlijk ging opzoeken." „Wel, nu je er van spreekt," zei mrs. Schmidt, „moet ik zeggen, dat ik het zelf ook vreemd vond, dat lord Ben sington om Matthew zond om zijn neef te bezoeken, inplaats van Ran dolph, die nog bij hem logeerde." De dames wandelden de zaal uit, waar het verhoor had plaats gehad, toen Randolph, die op eenigen af stand gestaan had, haastig op haar toekwam en groote verontwaardiging uitdrukte over de manier, waarop Matthew behandeld was. Cora zag hem koel aan. Het verhoor zou waarschijnlijk voortgezet worden over eenigen lijd. „Wie heeft die anonieme brieven gezonden?" vroeg het meisje. „Ik heb er geen flauw vermoeden van," zei hij. „Ik heb er nu pas van gehoord." „is er een schrijfmachine in lord Bij het vertoonen der tableaux zal het Concertgebouw-orkest op het too- neel zijn opgesteld. Voorts vernemen we, dat het Deen sche koningspaar een bezoek zal brengen aan het praalgraf van De Ruyter en aan zijn graftombe een krans zal hechten. („Tel.") Te kort aan luitenants. Bij het 22ste regiment infanterie te Ede zijn behalve de adjudanten op dit oogenblik slechs 3 dienstdoende luitenants. In het geheel zijn er 5 luitenants, van wie er reeds eenigen tijd 2 ziek zijn. Bij het regiment zijn thans 9 compagnieën miliciens onder de wapenen, zoodat het te kort aldaar wei zeer groot is. Een gift van f25.000. Door het hoofdcomité van de ver- eeniging „Het Roode Kruis" is een gift van vijf en twintig duizend gulden ter beschikking gesteld van het co mité voor hulpverschaffing aan de bevolking van de door de pest ge teisterde gewesten in Ned. Indië. Stadhuisbouw Rotterdam. De gemeenteraad heeft gisteren langdurig beraadslaagd over een adres, waarin door eenige ingezetenen her nieuwde overweging van en terugko men op het ongeveer een jaar gele den gevallen besluit in zake den raad- huisbouw gevraagd wordt. De heer Spiekman, in zijn beschouwingen ge steund door de heeren Nolst Trenité en Van Aaiten, steme voor het adres eerst in een volgende vergadering te bespreken, de heer Visser daarentegen om het voor kennisgeving aan te nemen. Na langdurige bespreking werd het eerste voorstel verworpen met 32 tegen 9 stemmen en het tweede met 33 tegen 9 stemmen aangenomen. Als men zoo geregeld door in de nieuwsbladen leest van allerlei be driegerij, knoeierij, flessehentrekkerij en meer van die liefelijke rij's, dan krijgt men vaak den indruk, dat de geheele wereld éen verlakkerij en beetnemerij is, en dat het menschdom in zijn geheel gansch verdorven is. Wij weten gelukkig beter, en wij willen ook niet alles slechtst, dat het menschdom aangewreven wordt, voor goede munt aannemen. Zoo willen we niet dadelijk gelooven ofschoon we het niet kunnen betwisten dat het volgende staaltje vanschelmsch bedrog overeenkomstig de waar heid is. Adolphine, een jonge dame uit de provincie, te Parijs gekomen, geheej Bensington's huis?" vroeg zij. „Ja. Maar niemand daar zou iets ten nadeele van mijn neef schrijven. Daarvan ben ik zeker. Miss Palmer, de secretaresse van mijn grootvader, heeft haar trouwens in bewaring." „De arme jongen schijnt dan vij anden te hebben," zei mevrouw Schmidt. „Het doet er niet toe, mama, wij zullen hem laten zien, dat hij ook vrienden heeft," zei Cora. Zij waren weer op haar plaatsen teiug, vóór het verhoor werd voort gezet en toen, na een vervelenden maddig, waarin niets van het minste belang werd gezegd door de verschil lende getuigen, de jury haar uitspraak deed van „Dood door een snelwer kend vergif, maar hoe en doorwien kan niet bewezen worden," toen wa ren zij onder de eersten, om het hof te verlaten en Matthew te ontmoeten, die reeds buiten was. Cora ging naar hem toe met uitge strekte handen. „Mr. Matthew," zei zij terwijl haar lief gezichtje bleek en vertrokken was van den angst, dien zij om hem ge voeld had, „wilt u niet met ons naar onbemiddeld, zou gaarne werk heb ben om in haar onderhoud te voor zien. Een oom, die haar den weg wees, zocht met haar een kantoor op, waar men inlichtingen bekomen kan, en de vrouw die haar te woord stond, somde de onderscheidene baantjes op, die een jong meisje in de wereld stad in staat stellen fatsoenlijk te verhongeren. Niets daarvan vond oom of nicht geschikt. Toen hij eindelijk aan de vrouw, die de inlichtingen verstrekt had, toevoegde, dat het meisje althans één groot voordeel had, dat ze kern gezond was, riep madame verrukt uit Maar dat is een ware schat en toen verklaarde ze opeens, dat ze voor Adolphine „alle artsen van Pa rijs had." En toen de oom nu verbaasd vroeg, wat Adolphine, die toch zoo gezond als een visch in 't water was, met de artsen moest beginnen, antwoordde madame juist daaromZij moet de „ge lukkig genezene" spelen. En met echt Fransche levendigheid ging ze voort: Weet u dan niet, dat in de wachtkamers van zekere artsen zich altijd een blozende, zeer levendige en mededeelzame dame bevindt, die den wachtenden patiënten den lof verkondigt van haar lieven dokter en wonderbare staaltjes van zijn uitstekende behandeling verhaalt Bleek, mager, wegterend, krachteloos door alle doktoren opgegeven (hier haalt madame uit haar zak de afschrik wekkende photographie van eene teringiijdster), zóo zag zij er uit; maar deze doktf r heeft haar gered Zij behoeft in 't geheel niet meer terug te komen, wsnt ze is nu frisch en gezond, maar komt eenigermate uit dankbaarheid. Bij deze woorden moet de „wonderdadig genezene" die gedurende haar kleine geschiedenis maar even geglimlacht heeft, een van geluk en gezondheid stralenden lach ten toon spreiden. Wanneer het hare beurt is, staat zij die gaarne af aan een der wachtenden, en dit spelletje wordt voortgezet zoolang als 't geen wantrouwen verwekt. Eindelijk moet zij zelve dan wel binnengaan maar in de kamer van den arts gekomen, verlaat ze die weer door een tweede deur, om zich aan de belangen van een anderen geneesheer te wijden. Wanneer uw nichtje mooie tanden heelt, kan ze dergelijke bezigheden ook bij den tandarts waarnemen. En ik zeg u, zij kan op deze wijze zich een rustigen ouden dag verschaffen." Adolphine ging er op in en heeft nu eindelijk een beroepdaarbij is ze thans op weg, zichzelve en op den koop toe zes doktoren en drie tandartsen schatrijk te maken Van doktoren en tandartsen spraken huis gaan U hebt ons den laatsten tijd schandelijk verwaarloosd. Wij kunnen u nu niet laten gaan." Matthew was juist niet in een stem ming, om zich zijn belofte aan Ran dolph te 8erinneren. Hij was uitgeput door den angst van een vreeselijken dag, geheel van streek door het af schuwelijke van zijn positiewant hij kon op elk gelaat zien, en ine.kge fluister, dat rondom hem van mond tot mond ging, hooren van welke leelijke verdenking hij het slachtoffer was. Men herinnerde zicli de tragedie van den dood van Joe Ruggles, en een soort van legende werd er aan zijn naam verbonden. Op zu'k een tijd kon het niet wel anders, of de vriendelijke blikken en glimlachjes van de mooie Cora moes ten een kalmeerende uitwerking heb ben op den overspannen jongen man. En plotseling gooide Matthew zijn vroegere besluiten over boord en en haar uitnoodiging aannemend, keerde hij zich om naar Randolph, die eenige passen achter hem was, en zei hem dat hij mee terug ging naar „Ceder Bank." we hierboven. De laafsten kunnen, dunkt me, tegenwoordig een goed bestaan hebben wie is er niet „tand- ziek" En goedkoop zijn die heeren ook niet. 't Moet gezegd, dat het tandtrekken heel wat aangenamer pardonminder aangenaam is dan vroeger, en dat ook de kunstgebitten heel wat verbeterd zijn. Reeds in het oude Griekenland werd de kunst van tandentiekken uitgeoefend. Dokter Celsus, een destijds ver maard man, die dertig jaar voor Chris tus leefde, was specialiteit in het genezen van kiespijn. Toen bij be paalde al zijn geneesmiddeltjes als, opium, myrrhe, mosterd, aluin of zwavel, niefs hielpen, besloot hij den tand uit te trekken. Eerst woelde hij het omliggend vleesch los, om daarna met zijn odon-tagoog (woor delijk tanduittrekker), een iooden instrument, de operatie te volvoeren. Hij durfde echter niet te hard te trekken, uit vrees het hoofd te zullen verrekken. De Arabiersche arts Aboelkasem, omstreeks 1100, had een bijzonder hardhandige manier van tandtrekken. Hij hield het hoofd van den patient tusschen de knieën en rukle met beide handen uit alle macht. Als hem dat niet gelukte, trachtte hij ze uit te lichten met behulp van een soort koevoet. De eerste kunsttanden vinden we reeds bij de Egyplenaren. Ze waren gesneden uit ruw hout en daarbij absoluut ongeschikt om mee te kau wen. Ze dienden uitsluitend ter opvulling, dus als sieraad. In den bloeitijd van Rome werd reeds druk gebruik gemaakt van kunsttanden. De dichter Martialus nam vaak een loopje met de valsche tanden der Romeinsche schoonen. Ook in de middeleeuwen kende men kunsttanden, die echter nog zeer gebrekkig waren. Pas in de 18de eeuw kon men er toe overgaan slechte tanden te vervangen door kunsttanden die beter aan hun doel beantwoordden. Men vervaardigde ze van de schenkel beenderen van runderen, of ook wel van de tanden van koeien, paarden, honden, potvisschen of walrussen, van ivoor of parelmoer. Hun vorm was volmaaktde kleur minder mooi, hoewel men dit met beits trachtte te verbeteren. Later kwam men op het idee menschentanden te gebruiken. Men nam toen personen, die op de snijtafel omgekomen waren, het gebit uit. Als leeftijd prefereerde men 18 tot 40 jaar. De duurzaamheid dezer tan den bleek echter niet bijzonder groot te zijn. In Frankrijk is men overge gaan tot het vervaardigen van koperen tanden met een laagje emaille bedekt. Het eerste porceleinen gebit dateert van 1774. Chement verbeterde de- Op Randolph's gelaat was dadelijk de verontwaardiging te lezen over dit verraad. „En je belofte?" vroeg hij kort. „Loop naar den drommei met mijn belofte Ik heb vandaag te veel door gemaakt, om aan eenige belofte te denken," antwoordde Matthew. Vóór Randolph hem kon terugroepen tot een gevoel van deugd en decorum, had Matthew de dames in haar auto geholpen en ook zijn plaats ingeno men. „Ik vind 't vervelend, u vragen te doen over deze afschuwelijke geschie denis", zei Cora, toen zij op weg waren naar „Cedar Bank", maar er is éen ding, dat ik van u zou willen weten", „All right." „Waarom werd u gezonden, om uw neef op te zoeken, inplaats van Randolph, die bij uw grootvader lo geerde Matthew antwoordde dadelijk: „Ik heb er mij steeds over verwon derd van het oogenblik af, dat groot vader mij vroeg, te gaan." (Wordt vervolgt.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1