CHE iüii 750 25' aroma. instbode ;j|e: w*a»i, i NGEN MAANDAG 20 AiPRIfL 300 150"100 gemeentebestuur BRUIK, Tabletten, jgbaar bij singen. INVRAGENI KELLNER,, 'OUW. No- 92 52e Jaargang 1914 uiFinn F. MS SF VELSE Ir., Kleine Mt SS, Vlissiniin. Tileieon latere. IS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen brandweer. "^BINNENLAND FEUILLETON Land= en Tuinbouw I HHHI s practisch, :t te onder- R dan het OOED. n g e n bij ienplein 23, 22, C. BER- DAMAVE, en Schelde- J militairen 5 een BON, »ons geven toezending es, een paK nz. 0.25, iedera - Zonder rabat, fen wordt twee- jiette 6 jaren. Zonder aodig zich aantel W. SCHRöDER.I lelie", Boulevard! oor tijdelijk ge-j |M. DOMMISSE! at, hoek Hen-I iBadhuisstraat 47.j .gd een |ar Te bevragen:] Courant." fordt gevraagd] |liss. Courant." 5, uitsluitend] AdresMevrouw] 31. C3 N P- 8.57 20.38 10.52 I) 11.38 11.52 it de boot later ad. a. ea b. )erhau3en, saar -treinen zonder 12.0 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener ffcffcflÉfl polis, zijn gratis verze- /lllill kerd tegen ongelukken voor: U%J Dfze gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken dood gulden bij door ongeluk een gulden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een wijsvinger uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. 'gulden bij verlies van eiken anderen vinger Verzek. Bank" te Schiedam De Opperbrandmeester van Vlis singen brengt ter algememeene ken- pis dat de Stoombrandspuit vanaf deden tot nadere aankondiging bui len dienst wordt gesteld en zulks in verband met te houden keielonder- eoek en eventueele reparatiën. Vliss'ngen, 20 April 1914. De Opperbrandmeester voornoemd, P. J. wemelsfelder. Prins Hendrik. Juist den dag voor zijn 38sten ver jaardag is de Prins der Nederlanden teruggekeerd om in het koninklijk gezin en de stad zijner inwoning het familiefeest te vieren. De driemaandsche kuur van Z. K. H. is geëindigd en men verzekert dat de Prins zich zeer gezond gevoelt. De beste wensch dien wij hem op dezen dag kunnen toebrengen is dat de nadeelige invloed van het Neder- landsche klimaat zich niet wederom op zijn gestel doen gelden. Wij verheugen ons zeer in des Prinsen herstel en hopen voor hem en voor Hare Majesteit dat hij zich in liet jaar hetwelk gisteren voor hem is aangebroken, ten onzent lichame lijk even behagelijk zal gevoelen als hij bewezen heelt in zijn hart een warm vriend van ons land en het Neder- landsche volk te zijn. („N. Ct.") Wijzigingsontwerpen der Verzeke ringswetten. Overeenkomstig de toezegging door minister Treub in de Tweede Kamer gedaan, dat de wijzigingsontwerpen der verzekeringswetten omstreeks het Paaschreces waarschijnlijk zouden kunnen worden gezonden naar der. Raad van State, kan thans worden medegedeeld, dat behoudens onvoor ziene omstandigheden vóór het eind van deze maand wetsontwerpen toi wijziging der Invaliditeiiswet, alsmede een nieuw wetsontwerp ter vervan ging van de Renlewet bij den Raad van State zullen zijn. De voorzitter der Eersts Kamer. De „Standaard" schrijft: Met het oog op de vacature in het praesidium der Eerste Kamer maakt de redactie van de „Nieuwe Courant" de op zich zelf juiste opmerking, dat onder het kabinet Kuyper, toen in Maart 1902 de toenmalige voorzitter, de heer Van Naamen, stierf, een lid aan H. M. de Koningin is voorgedragen, dat tot de minderheid behoorde. Hieruit wordt afgeleid, dat ook DOOK FLORENCE WARDEN. 35) O(Nfd-uk verboden) „ls er antwoord, miss vroeg hij. Maar hij wist, toen hij haar gelaat gadesloeg, dat er iets vreeselijks was in de boodschap, die zij had ont vangen, iets waar geen antwoord op was. Verschrikt wendde zij zich naar hem toe. „O, Hammond", zei zij, „de tijding >s slecht, verschrikkelijk. Jongeheer Brady Het stijve gelaat van den ouden die naar toonde geen zweem van aandoe ning, maar zijn hand beefde. „Niets ergs, miss, hoop ik Zij keerde zich om en zag hem sen oogenblik strak aan, voor zij sprak. „Hij is dood" zei zij eindelijk. „Dood zij herhaalde het woord, alsof zij het nauwelijks begreep. thans het liberale kabinet een liberaal lid zou kunnen voordragen, en hierbij steun zou kunnen ontleenen aan het precedent van 1902. Is dit juist? Staan de gevallen ge lijk Op 24 Juli 1904 verwierp de Eerste Kamer het ontwerp van het Hooger Onderwijs met 27 tegen 22 stemmen. Toentertijd bleek er alzoo een liberale meerderheid in die Kamer te zijn van niet meer dan vijf stem men. Thans staat het 31 rechts tegen over 19 links. Alzoo een meerderheid rechts van twaalf stemmen. Het staat alzoo niet gelijk. En dit te minder, omdat destijds de Staten van Zuid-Holland reeds naar rechts waren omgegaan, en men alzoo wist, dat de kleine liberale meer derheid dadelijk minderheid zou wor den, zoo de stemming in de Provin ciale Siaten in de Eerste Kamer had doorgewerkt. Dit is op dit oogenblik niet te beweren. In de gezamenlijke Provinciale Staten zijn de verhoudin gen van dien aard, dat een ontbinding op dit oogenblik geen verplaatsing van de meerderheid tengevolge zou kunnen hebben. Toen lag er in de benoeming van een man uit de min derheid profetie, wijl men vooruit wist hoe 't worder zou. Thans staat bet omgekeerd en daarom zou de conclusie niet kioppen. En dit te min der, nu van achteren blijkt, hoe de organen van alle partijen thans om strijd erkennen, dat destijds Schim- melpenninck een trouvaille was en zich vanzelf als een geboren praeses aanbood, door wiens benoeming, voor wat de rechten der andere partijen betreft, niets hoegenaamd gewaagd werd. Kan nu gezegd, dat zulk een ge boren president zich ook thans oncUr de leden van de minderheid der Ka mer als vanzelf aandient Het mag betwijfeld. Ons wil het daarom voor komen, dat wie het kabinet min of meer lokken wil op den weg om een voorzitter uit de kleine minderheid voor te dragen, te kort schiet in het len volle eer en van den constifutio- neelen eisch. Prof. Kraus. Het Eeiste Kamerlid prof. dr. J. Kraus, oud minister van waterstaat, die na beëindiging van de opdracht in zake de havenwerken in Peru op de terugreis naar Nederland nog een bezoek bracht aan West-lndië, is thans in Den Haag teruggekeerd. Do hser Van Kol naar Jspan. Wat de veel besproken opdracht aan den heer Va"n Kol betreft, kan „het Volk" mededeelen, dat zij strekt om te onderzoeken, welke regeerings- maatregelen in Japan zijn genomen, •m het land te ontwikkelen van een „Dood Jongeheei Brady O, miss, hoe zuilen we het mijn meester mee deelen Zij zag hem aan en huiverde, maar antwoordde niet. Hij bleef staan wachten op haar orders en miss Bensington nam het telegram op en las het nog eens. „Waar zijn de jongeheeren?"vroegzij. Mr. Randolph is in de stoomboot uitgegaan, miss. Naar de dames Schmidt, denk ik. Hij heeft tenminste een massa bloemen en vruchten mee genomen. En rar. Matthew is nog niet beneden Miss Bensington stond op. „Ik zal naar hem toegaan," zei zij. Maar zij was nog niet bij de deur, toen zij de voetstappen van haar neef op de trap hoorde en het volgende oogenblik opende Hammond de deur en zij ontmoette den jongen man, toen hij beneden kwam. „Ja, tante, ik ben weer laat. U moet mij maar vergeven. Ik heb me verslapen." Hij kwam niet verder, want hij zag aan de uitdrukking van haar gelaat, dat er slecht nieuws was. „Toch weer niets kwaads vroeg hij, plotseling van toonveran- landbouwend volk tot den modernen, door de industrie beheerschten toe stand. Ons Belang. In het jongste orgaan van den Al- gemeenen Bond van onderofficieren der marine, wordt door Leo, uit Helle- voe'sluis, instemming betuigd met het plan van den marine-minister, tot het stichten van een kaderschool voor onderofficieren. De schrijver ziet ii) de oprichting van zoodanig instituut de voorbode van een hooger ontwikkelingspeil der toekomstige onderofficieren en is van meening, dat de kinderen van de tegenwoordige onderofficieren, die maar zeiden de loopbaan hunner ouders volgen/voortaan door de ouders met meer graagte ter opleiding aan de zet macht zullen worden toever trouwd. Hij geeft tenslotte een beknopt overzicht van de vakken, welke aan de voorgestelde school zullen dienen te woraen onderwezen en verwacht voor het onderricht een keuze uit de bekwaamsten der thans actief dienende onderofficieren. Waardeering, ook in die kringen, van 's ministers pogingen tot oplossing der kaderkwestie, kan slechts bevor derlijk zijn aan het slagen. Droogmaking dsr Zuiderzee. t. Voor eenige dagen heeft het hoofd- estuur van den Zuiderzeevisschers- bond een onderhoud gehad met den minister van landbouw ter bespreking van een wetsontwerp tot droogmaking der Zuiderzee. Naar aanleiding dezer conferentie heeft het hoofdbestuur thans een ver zoek gericht tot de afdeelingen, om de meeningen der visschers te mogen vernemen, welke bepalingen in het wetsontwerp moeten worden opge nomen in zake de schadevergoeding die aan visschers zou behooren uit gekeerd te worden tevens, of er ook nog regelingen te treffen zouden zijn in andere opzichten, bijv. het in uit zicht stellen van Rijksbetrekkingen, het geven van voorkeur bij de bevis- sching op de blijvende wateren, het gelegenheid geven om op de kustvaart te gaan en wat verder fer sprake kan komen. Hulpfonds Officiersweduwen. Voor de stichting van een kapitaal ten behoeve van het hulpfonds voor de Oificiersweduwen en A gemeene on dersteuningskas van den Bond van gepensioneerde en eervol ontslagen militaire officieren van Moederland en Koloniën en hun weduwen, zijn reeds verscheidene jaailijksche con- tributiën toegezegd en gestort en een derend. Zij wenkte hem. haar ie volgen naar de ontbijtkamer, die zij juist verlaten had. „Malt," zei zij. „Het is hartbrekend. Weet je het niet?" „Wat weten „Wel, kun je het niet gissen Hij staarde haar zwijgend aan, greep toen het telegram uit haar hand en las de enkele woordien, die het be- vatle. Toen viel hij neer op een sioel, bleek en huiverend. „Het is het is wat is het?" Hij wendde zich tot zijn tante met wilde oogen. „Het is om gek te wor den. Hij ziet er uit alsof waar ziet het naar uit, tante Frieda Zij legde zacht haar hand op zijn schouder. „Je voelt zooais ik, dat zie ik", zei zij fluisterend. „Men zegt het niet graag, maar men voelt, dat ieder ander het zal zeggen, vóór de dag voorbij is." Hij knikte. „Als men bijgeloovig was het schijnt een soort van zwart noodlot te zijn, dat boven ons hoofd hangt, is 't niet?" ruime som geschonken door een Ned.- Indische Maatschappij. Voorts is door een Bond per adres aan den minister van binneniandsche zaken adhaesie betuigd aan het stre ven der Vereeniging van Leeraren voor het Middelbaar Onderwijs om het „jus promovendi" te verkrijgen voor oud-leerlingen der H.B.-scholen met öjarigen cursus en daarmede ge lijkgestelde inrichtingen. Torpedoboofjagers in den storm. Aan het „Hbid." wordt geseind uit Batavia, dat daai het gerucht loopt, dat de torpedojagers „Vos" en „Pan ter" in de Golf van Biscaye door een zwaren storm zijn beloopen, waarbij een sergeant en een matroos van den torpedodienst zijn verdronken. Hieromtrent kan worden opgemerkt dat ongeveer 14 dagen geleden een dergelijk gerucht ook hier te lande heeft geloopen. Door de marine di rectie zijn toen inlichtingen ingewon nen, waaruit bleek, dat beide schepen behouden te Vigo zijn aangekomen. Nader wordt nog uit Nieuwediep gemeld, dat de torpedojagers „Vos" en „Panter" het laatst te Aden zijn gesignaleerd, zonder eenig bericht v.n een ongeval, zoodat de geruchten onjuist zijn. Bestrijding van Alcoholisme onder het Spoorwegpersoneel. Uit de nationale commjssie tegen het alcoholismè' (samengesteld uit de hoofdbesturen van alle Neaerlandsche drankbestrijders-vereenigingen) is een bijzondere commis ie gevormd, die tot taak had na te gaan, welke maat- reg len gemeenschappelijk zonden kunnen worden genomen en voor gesteld in het belang van de bestrij ding van het alcoholisme, speciaal onder het Nederlancische spoor- en tramwegpersoneel. Deze commissie is er in gesiaagd een programma te ontwerpen, waaraan alle groote ver eenigingen voor drankbestrijding en alle algemeene vereenigingen van spoorwegpersone 1 hare instemming konden geven. Het ligt in de bedoeling der com missie, aan alle be rokken lichamen binnenkort medewerking tot uitvoe ring van de plannen te vragen. De commissie zou het echter waardeeien indien zij vooraf gelegenheid kon krijgen de plannen mondeling toe te lichten en heeft mitsdien den minister van waterstaat, den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, de directies van de Nederiandsche spoorweg maatschappijen, de hoofdbesturen van de Ned. drankbestrijdersorgani- saties en de hoofdbesturen van alge meene organisaties van spoorweg personeel uitgenoodigd, een of meer vertegenwoordigers te zenden naar Zij zag hem scherp aan. „|a, o, ja", zei zij. Maar dat was niet de gedachte die de dame gekweld had. „Weet grootvader het?" „Nog niet." „Of Randolph „Neen. Hij is uitgegaan, naar Cora, geloof ik om daar teontbijten,denkik." „Ik moet het hem gaan zeggen." Zij zag hem anstig aan. „Ontbijt eerst", zei zij, „en laat ons denken denken wat te doen. O, Matt, denk aan de praatjes Alsof wij den iaatsten tijd nog niet genoeg geleden hadden. Ik ben bang voor de uitwerking, die het op je grootvader zal hebben." „Ja. En op dien armen Hugh 1" Hij nam het telegram weer op en las het nog eens over, alsof hij de waarheid van het bericht nauwelijks kon be grijpen. „Ik kan me niet indenken hoe het zoo plotseling gekomen is. De jongen scheen gisteren goed in orde, en was zich zeker niet bewust, dat hij ernstig ziek was. Ik moet er heen, Randolph en ik zal spoedig gaan en er alles van zien te weten te komen. Het schijnt een samenkomst, die zal worden ge houden op Zaterdag a.s. te Utrecht. Legaten. Men schrijft aan de „Rott." dat mej. de wed. P. van Driel geb. Oliemans, 10 Maart jl. te Bleiswijk overleden, de volgende legaten heeft vermaakt aan de Geref. Kerk te Bleiswijk haar huis en f500; aan de Diaconie dier Kerk f 500aan de Chr. School in de Dorpstraat aldaar f500; aan de Chr. School te Bergschenhoek f 2000 aan de Vrije Universiteit te Amster dam f 1000aan de Oer. Kerk te Zevenhoven f 1000; aan de Diaconie dezer Kerk f 500en aan de Chr. School aldaar f500; alles vrij van successierechten. Nieuwe vorm van Loierijwets- overtreding. De Haarlemsche politie heeft een nieuwen vorm van het loterijwez-n meenen te ontdekken. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de Naaml. Ven- nootsch. Eau- de- Colognefabriek, voor heen firma Boldoot te Bussum, die in de pakjes Dubbel-Blankzeep een letter van het woord „Dubbel Blank" verpakt. Wie nu alle letters bij elkaar heeft, krijgt een prijs. De Haarlemsche poiiiie beschouwt dit als een verboden loterij. Een pro ces-verbaal wegens een dergelijk feit is opgemaakt tegen de Haarlemsche boferfabriek van de firma Cohen en Van der Laan. Voor den Moestuin. In den moestuin is nu het werk in vollen gang. In den vollen grond zaait men thans, om later uit te planten, koolsoorten, sla, zomeran- dijvie, bieten, zuuring, toekruiden enz. Rammenas en radijs groeien het best in den vollen grond. Tegen het einde der maand kan men hier en daar reeds asperges steken. Uit de broei bakken worden de sla-, kool- en sel derijplantjes in den vollen grond ge zet. Bij nachtvorsten moeten de jonge plantjes door toedekken tegen be vriezen beschermd worden.De bakken iuchte men voortdurend en men ver- gete ook het begieten niet. Op zon nige dagen kunnen de ramen bij groentezaden geheel afgenomen wor den. Bakken met meloenen en kom- kommerplanten iuchte men zorgvul dig, anders wordt de groei belem merd. Het is nu in de volgende weken een tijd van zaaien en plan ten. Hoeveel zaad heb ik voor mijn tuin noodig is voor velen, die een tuin hebben, een vraag, waarop zij geen antwoord weten. Menigeen be stelt of koopt zaad in hoeveelheden, voor het oogenblikzeergeheimzinnig." „Geheimzinnig, ja. Dat is het. En dat zullen en menschen ook zeggen." De jonge man staarde zijn tante verschrikt aan. „U denkt toch nietbegon hij. En toen zweeg hij weer. Miss Bensington ging terug naar de ontbijttafel en schonk een kop koffie voor hem in. Hij dronk het gulzig leeg, zonder iets meer te zeggen en zijn tante nam geen notitie van den onvoltooiden zin. Toen stond hij op. „Kan ik de auto hebben, tante?" vroeg hij. „Ik moet zoo vlug ik kan, naar Randolph." „Ja, zeker. Ik zai het Hammond zeggen. En nu komt voor mij het moeilijkste gedeelte." En zij begon haar kleine witte handen tegen elkaar te wrijven, zachtjes; haar oogen waren vol zorg en haar mond beefde. Hammond kwam op het bellen zij ner meesteres en nam bet bevel voor de auto in ontvangst. Hij trad de dame in den weg, toen zij naar de deur ging. „Oaat u zijn Lordschap opzoeken, miss?" vroeg hij met zachte stem. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1