WOENSDAG 15 APRIL No. 88 52e Jaargang 1914 Firma F. VAN OE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke ieestdagen BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 ,per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel ,De abonnés, in 't bezit eener f> f| gulden bij levens- gulden bij dood ft f|f| gulden bij verlies .1 f*,f| gulden bij verlies A ftft gulden bij verlies f*gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 111111 lange ongeschikt- 11 door van een hand, I H I van g IIII vaneen van eiken jjerd tegen ongelukken voor: UUUU heid tot werken B UU een ongeluk UUU voet of oog JIUU een duim JIUU wijsvinger BJMJ anderen vinger DeU uiikeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam ij deze Courant behoort een Bijvoegsel Rotterdamsche Lloyd. Uit het jaarverslag van de Rotter damsche Lloyd blijkt, dat de directie zich vleit, dat het dubbelschroefstoom- schip .Insulinde", gebouwd op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, spoedig een bijzondere favorite in het passagiersverkeer zal blijken. t« zijn, zoodat tot den bouw van meer dergelijke schepen zal moeten worden besloten. Ongetwijfeld zullen deze, zegt de directie, weder van groetere ataelingen moeten zijn; de mede dinging leidt daartoe. De Koninklijke Maatschappij „de Schelde", die ons steeds voortreffelijk werk leverde, zal dan echter niet meer kunnen mede dingen naar onze opdrachten, tenzij tijdig van regeeringswege maatregelen worden genomen om de doorvaart- wijdte en lengte van de sluizen alhier belangrijk te vergrooten. Wij hopen dat het gemeentebestuur er in moge slagen de regeering te overtuigen van de urgentie van de uitvoering dezer werken. Het is niet alleen een plaatselijk, doch wel degelijk ook een nationaal telang dat hiermede gemoeid is en wij spreken den wensch Hit dat men te 'sQravenhage met deze omstan digheid rekening zal houden, waardoor de Rotterdamsche Lloyd de verdere uitbreiding van haar vloot ook aan „de Schelde" zal kunnen opdragen en niet verplicht zal worden de nieuwe mailstoomers in het buitenland te laten bouwen. Bezoek Deensch Koningspaar. Bij gelegenheid van het bezoek van den Koning en de Koningin van De nemarken, de volgende maand aan Amsterdam te brengen, zulien een viertal Nederlandsche oorlogschepen inde Amslerdamsche haven vertoeven. Vermoedelijk zullen dltzijnrde „Noord- Brabant", „Heemskerck", „Zeeland" en „Gelderland". Officieren voor Albanië. Het verzoek aan de korpsen van de landmacht hier te lande om op gave van de officieren, die genegen zijn tot het aangaan van een dienst verbintenis in Albanië, welk verzoek eenige dagen voor het departement van ooilog werd gedaan, had voor namelijk ten doel om na te gaan of de officieren, die zich bij de vorige gelegenheden voor een eventueele dienstverbintenis hadden aangemeld, DOOS FLORENCE WARDEN. .32) 0(Jlsdruk verboden) „O, ja", zei zij, antwoordende op deze uitdrukking in zijn gelaat en met een knikje klemtoon leggende op haar woorden „hij nam alles wat hij kon krijgen, als ik het te geven had en noteerde het op de algemeene rekening tusschen ons. Ik zou zijn vrouw zijn, zoo spoedig hij het zou kunnen bekostigen en hij had een koninklijken tijd met mijn auto en mijn jacht en als hij niet buiten bij me was, dan was hij in mijn hotel. Herinner hem daar maar eens aan en 2ie, wat hij te zeggen heeft." Matthew kéék bedenkelijk. „Waarom is hij toen niet met u getrouwd vroeg hij nog altijd in twijfel. „0, ik had toen geen haast om te houwen. Ik genoot van het leven en hij ook. En hij scheepte me af met wellicht door de veranderde omstan digheden in Albanië, van gedachten veranderd zijn. Het resultaat van het verzoek is echter geweest, dat er z'ch nog een aantal nieuwe gegadig den hebben aangemeld. Het getal bedraagt thans tusschen 20 en 30. Men zendt echter geen nieuwe officieren uit, voordat namens den vorst van Albanië een dergelijk ver zoek gedaan wordt. De Emmabioem. De Emma-bloem, ten bate van de tuberculoselijders van alle gezindten, zal dit jaar op Dinsdag 21 April ver kocht worden. In afwijking van andere jaren is het bloempje nu niet van celluloid, maar van stof vervaardigd, waardoor het een veel natuurlijker en lieflijker aanzien heeft. De prijs is niettemin slechts 10 cent. De weldadigheidsbloem is door de leveranciers naar de 217 plaatsen in Nederland verzonden, waar zij ver kocht zal worden, verpakt in 6550 doozen, elk 100 stuks bevattend en als bouquet vereenigd, wat bij el kaar een inhoudsmaat geeft van 30 M'. Jaarvergadering „De Unie." Gisteren werd te Utrecht de 33e jaarvergadering gehouden van „De Unie," een school met den Bijbel. De voorzitter, ds. A. de Geus van De Lemmer, herinnerde in zijn ope ningswoord aan het overlijden van den oud-voorzitter baron Schimmel- penninck van der Oye en herdacht in hem een onverdroten strijder voor de scholen met den bijbel. Voorts herinnerde spr. aan de omstandighe den, waaronder men verleden jaar samenkwam. Het verkiezingsjaar, zei- de spreker, was ons niet gunstig, maar overigens is het jaar nog niet zoo slecht geweest. De Unie collecte had een schitterend resultaat en de kroon op die collecte was het school- congres. Niemand zal trouwens be weren, dat ons volk verleden jaar gekozen heeft voor of tegen de vrije school. Wat de pacificatiecommissie be treft, meende spreker, dat wij goed doen met alleen maar naar haar te zien en intusschen luide te spreken van het gewijzigd Unie-rapport, zoo dat de heeren pacifisten het hooren. Verder waarschuwt spr. niet te veel van staatshulp te verwachten, zelfs als we gekrenkt worden in onze rechten zooals verleden jaar bij de Unie collecte te Leeuwarden. Onze verwachting is van den Heere. Op voorstel van het bestuur werd besloten een telegram van deelne ming te zenden aan de familie van den overleden oud voorzitter baron Schimmelpenninck van der Oye. te zeggen, dat hij eerst klaar moest zijn met zijn studie. „Hoe lang is dat geleden „O, het is zoo drie of vier jaar doorgegaan en toen verleden jaar brak ik mijn been en met mijn goed geluk was het gedaan. Nu wel hij zelfs mijn brieven niet beantwoorden. Maar hij moet. Hij moet mij helpen. Denk daaraan 1 Ik wil niet hard tegen hem zijn. Maar het is niet meer dan fair." Matthew was op de hand der vrouw. Als zij niet de eenvoudige waarheid vertelde, dan was zij zeer slim, want het scheen hem toe dat er een toon van zuivere oprechtheid in elk woord was. Intusschen moest hij het beste doen, wat hij kon, t#t hij in de gelegenheid zou zijn, met zijn neef te spreken, of tot zij 't doen kon. „Ik weet zeker, dat hij zelf „op" is", zei hij, „Misschien heeft hij niet geschreven, omdat hij u niet kon helpen." Zij schudde ongeloovig het hoold. „In de dagen van ouds, als hij geen geld meer had, dan zei hij het. Nu zegt hij niets. Dat is het verschil. U Het 35e jaarverslag werd vastge steld. Verder werden mededeelingen gedaan van huishoudelijken aard door den secretaris, den heer B. Derksen en door den penningmeester, den heer C. j. Thomassen a Thuessink van der Hoop, rapporten uitgebracht om trent de kas van fondsen, bestemd voor stichting van scholen met den bijbel en in zake de schoolfondsen. Landweeroefeningen. Nadere bepalingen met betrekking tot de in het jaar 1914 le houden landweeroefeningen bevatten o. a. De oefeningen worden, voor zoo ver zij niet geheel of ten deele plaats hebben onder leiding van een stel lingscommandant, gehouden onder leiding van de commandanten der landweerbataljonsdeze, alsmede de fungeerende bataljons-adjudanten zijn, tenzij de betrokken bataljonscomman dant anders bepaalt, tijdens de oefe ningen bereden. Paarden, stalling enz, worden door de landweer-bataljonscommandanten zelf aangevraagd. De inspecteur der infanterie kan zich in het toezicht over de oefenin gen doen bijstaan door de brigade c. q. regimentscommandanten der in fanterie, na ter zake met de divisie commandanten overleg te hebben gepleegd. Voor de voorafgaande oefening van officieren en lager kader der land weer worden de noodige officieren en onderofficieren (goede instructeurs) van het leger ter beschikking gesteld bovendien de noodige soldaten. De zesdaagsche oëiening der land- weerplichtigen heeft zooveel mogelijk plaats onder verlofskader (officieren en lager kader.) De Zaterdag wordt zooveel moge lijk besteed voor oefening, De Israëlietische militairen, die aan de oefeningen deelnemen moeten, zoo zij zulks verlangen, des Vrijdags tijdig voor het invallen van den Sabbath met groot verlof worden gezonden. De inspecteur der infanterie wordt gemachtigd om vergezeld van een der hem toegevoegde officieren, de noodige dienstreizen te verrichten. Congres S. D. A. P. Gisteren den laatsten dag van het congres, werd van haifnegen tot om streeks halfelf huishoudelijk verga derd. Na de heropening werd de reso lutie over het verstrekken van grond aan arbeiders aangenomen. Deze luidt als volgt „Het congres der S. D. A P. zich uitsprekend naar aanleiding van het ontwerp Talma-Treub inzake het grondgebruik door arbeiders, overwegende dat de landarbeiders denkt toch niet, dat ik hard tegen hem wil zijn Neen 1 Ik houd te veel van hem. Hij kon mij altijd om zijn kleinen vinger winden, maar nu doet hij er niet eens moeite voor." Dit scheen Matthew het eenige, wat voor Randolph sprakdat hij niet de moeite nam, deze vrouw tot zwijgen te brengen,die beweerde, recht op hem te hebben. Als zij werkelijk brieven had gehad van zooveel belang, scheen het onbegrijpelijk, dat hij haar zoo had durven behandelen. „Nu," zei hij, „u kunt geen goed doen, met hem nu te dwingen. Daarvan ben ik zeker." „Hem dwingen 1 lk wil geen dwang op hem uitoefenen. Maar hij moet me wat helpen, lk weet, dat hij dat doen kon, als hij wilde. Zichzelf kon hij altijd helpen," voegde zij er bitter bij. „ik geloof niet, dat hij voor het oogenblik iets zou kunnen deen." „Wel, hij zal de rekening moeten betalen van de kamer, waar ik vannacht gelogeeid heb en mij reisgeld geven, om naar de stad terug te gaan." „O, dat kan ik doen." Hij voelde in zijn zak. Hij had een goudstukje, nam het uit zijn portemonnaie en bood bij het huren van akkerland om er vruchten voor gezinsgebruik op te kweeken ten prooi vallen aan den woeker uitgeoefend d x>r particuliere, kerkelijke en andere grondeigenaren, die den arbeiders onderling concur- reerend de gewenschte stukjes grond schromelijk duur verhuren, zoodat deze niet slechts als loonarbeiders doch ook als grondgebruikers worden uitgebuit, terwijl zij tevens als zoo danig in afhankelijkheid worden ge houden, van oordeel, dat de landarbeiders allereerst hun kracht hebben te zoe - ken, om door een stevige organi satie verhooging van hun levens standaard als loonarbeider te ver krijgen, dat de sociaal-democratie geroepen is een gezonde richting te geven aan een algemeen bestaand streven in de arbeidersklasse en de arbeiders te beschermen tegen woeker en uit buiting, verklaart zich ten gunste van wet telijke maatregelen, waarbij, met be hulp van een doelmatig onteigenings- recht, aan landarbeiders de gelegen heid wordt geboden onder billijke voorwaarden zooveel grond te huren dat zij daarop de voor het gezinsge bruik benoodigde producten kunnen verbouwen, wijst evenwel af het pogen om de landarbeiders te verlokken zich als kleine eigenaren kunstmatig te doen binden aan een bepaalde streek waar door hun bewegingsvrijheid als loonarbeiders wordt belemmerd, hun economische kracht wordt verzwakt, en in hoofdzaak de belangen hunner werkgevers worden gediend, en roept bovenal de landarbeiders op om gezamenlijk met de arbeiders van industrie en handwerk den klas senstrijd op politiek, vakvereenigings coöperatief gebied te voeren om ten spoedigste te komen tot een goede sociale- en onderwijs-wetgeving, een billijk belastingstelsel, en ten slotte tot het brengen van grond en arbeids middelen in handen der gemeen schap." Spoorwegambtenaren. Maandag heeft de algemeene ver- eeniging van ambtenaren, in dienst bij de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen een druk bezochte algemeene vergadering te Rotterdam gehouden. De vergadering droeg het bestuur op bij de directie der S- S., in af wachting van de invoering van het door de A. V. A. S. samengesteld ontwerp dienst-,rust- en arbeidstijden, er op aan te dringen, dat de gemid delde arbeidstijd van ambtenaarsper- soneel per dienstdag op niet meer dan 8 uren zal worden gesteld. Ten bewijze van de groote teleur- het haar aan. „Kan dit u van eenigen dienst zijn?" Zij nam het aan, glimlachte dankbaar en met een blos, waaruit was op te maken, dat zij nog niet gewoon was, geld te leenen. „Dank u. Het is zeer goed van u." „En u zult hem niet hard beoordee- len?" „Ik zal er mijn best voor doen. Maar hij moet me fair behandeien. Ter wille van wat ik voor hem gedaan heb en wat ik voor hem voel. Als hij mij zei, voor hem in de rivier te springen, zou ik het doen, zelfs nu. Ofschoon ik weet, dat ik gek ben, om me zoo geheel voor hem op te offeren. Nu dan, gisteren was ik op het punt, den ouden Lord alles te vertellen, maar toen ik Randy daar achter hem zag met zoo'n ongelukkig gezicht, toen had ik het hart niet. Daar nu Nu weet u het." Zij nam haar zakdoek en veegde de oogen af. Matt was getroffen. „Och," zei hij, „hij heeft ook zijn zorgen, ziet u." „|a, misschien wel. Ik zal u niet langer ophouden, mr. Bensington. Ik kaH zien, dat u van de goede soort stelling, welke er nagenoeg onder het geheele S. S. ambtenaarspersoneel over de op 1 April ingevoerde loons verbetering heerscht, werd staande de vergadering de navolgende motie ingediend en met algemeene stemmen aangenomen „De algemeene vereeniging va» ambtenaren in dienst bij de S. S., in algemeene vergadering bijeen te Rot terdam op Maandag 13 April 1914, kennis genomen hebbende van de op 1 April 1914 voor verschillende ambtenaarsgroepen ingevoerde sala- risverbeteringen, spreekt haar teleur stelling uit over het feit, dat de in gevoerde nieuwe regeling geen oogen- blikkelijke verhooging van inkomstea medebrengt, juist voor die ambtena ren, die daaraan de grootste behoefte hebben, spreekt haren wensch uit, dat de directie er alsnog toe moge besluiten, aan die ambtenaren, die door bedoelde regeling niet onmid dellijk hunne inkomsten zien ver meerderd, een extra-verhooging van bezoldiging toe te kennen en draagt het bestuur op die stappen te doen, welke tot inwilliging van dezen wensch kunnen leiden." Hoofden van Scholen. In een te Utrecht gehouden ver gadering van de Vereeniging van hoofden van scholen werd met 34, tegen 11 stemmen de volgende con clusie aangenomen „De Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland spreekt naar aanleiding van de in 1912 en '13 in de afdeelingen gehouden besprekin gen en de ingekomen adviezen van haar algemeene leden als haar over tuiging uit dat voor het verkrijgen eener be tere verzorging voor het onderwijs in al zijn onderdeelenvoor de totstand koming van een gelijkmatige verdee ling der onderwijszorg over de ver schillende scholen in alle deelen van het land; voor de vereenvoudiging en verbetering van het schooltoezicht voor het verkrijgen van een welge ordend benoemings- en bevorderings systeem voor den onderwijzernoo- dig is, dat de zorg voor het lager onderwijs, thans door Rijk en Ge meente te zamen gadragen, geheel overga in de handen van het Rijk." RECHTSZAKEN. De Bossche archiefkwestie. De Hooge Raad deed gisteren uit spraak in de zaak van mr. C. C. D. E., rijksarchivar's in Noord-Brabant te 's Hertogenbosch, door het Hof aldaar veroordeeld tot één dag ge vangenisstraf wegens het opzettelijk gebruik maken van een valsch ge schrift als ware het echt en onver- valscht, zes maal gepleegd. bent. Goeden dag." Zij had zich hersteld en glimlachte alweer. Matthew verliet haar met het gevoel, dat hij nog lang niet alles van deze zaak wist, en de zekerheid, dat Randolph's verhaat, dat hij in de ne'ten verstrikt was van een vrouw veel ouder dan hij zelf, ver bezijden de waarheid was. In het park van de „Towers" ont moette hij zijn neef en sprak hem dadelijk aan „Ik heb zoo juist een vriendin van je ontmoet, Randolph." „Wie „Mrs. Claughton." „De drommel hale haar 1" „Ik moest haar het geld leenen, om haar naar de stad terug te laten gaan." Randolph werd boos. „Waar ter wereld heb je dat voor gedaan „Als ik het niet gedaan had, zou ze hier weer geweest zijn." Randolph keek hem van ter zijde aan. „Welk praatje heeft zij ja op de mouw gespeld?" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1