BES STAAL DONDERDAG 9 APRIL nave: firma f. VAH DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON SPORT 52e Jaargang 1914 f 0 80 en f 1.— 'Open ga eerst eensi Wagensarstraat ll| lize en nieuwste mo- srhet verrichten! alle mogelfjKë eden aan Hui» is en anderszins is bij) j 99, Timmerman I doorl IONING den prijs vanj ovengaande. Brieven ;>sche Courant." gels 1 0-38, iedere bant. Zonder rabat, lilaatsen wordt twee' worden. Brieve" I bureau „ViissingschM voor hulp i'1 j gen 1 Mei, liefst 111 fr. no. 30, bureau J VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent 36. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel ne abonnés, in't bezit eener Ofï fï rtgu'den bii levens" *7 Cfl gulden bij dood A AA gulden bij verlies J gulden bij verlies J |N|\gulden bij verlies ^gulden bij verlies oolis, zij" GRATIS verze- M\ IIIII lange ongeschikt- *^11 door van een hand, I hll van ||||l vaneen /K van eiken jerd tegen ongelukken voor: MUUU heid tot werken f HU een ongeluk UUU voet of oog XtlU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger p!Z4 ulikeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Fantasie. Be „Deutsche Tageszeiting" ver ent uit Amsterdam, aldus seint de Berlijnsche correspondentvan de„T el." dat de Nederlandsche regeering bevel heeft gegeven den bouw der foiten hij Vlissingen te bespoedigen, zoodat deze voor het einde van dit jaar vol tooid zullen zijn. De vestingwerken »an Rammekens zullen opnieuw in orde worden gebracht. De forten aan beide zijden van den Scheldemond zullen van nieuwe kanonnen voorzien worden. Ten slotte zal Vlissingen de basis van een groote onderzeevloot worden, zoodat de Scheldemond elk oogenblik afgesloten kan worden. Oc redactie van de „Tel." zegt naar aanleiding hiervanBovenstaand bericht van de „Deutsche Tageszei- tung" illustreert weer eens treffend op welke wijze de Duitsche conser vatieve pers over Nederland wordt ingelicht. Van plannen lot aanbouw van een groote onderzee-vloot, die in Vlissingen gestationneerd zal wor den, is, behalve bij den Amsterdam- schen correspondent van het agrari sche orgaan, bij ons te lande niets bekend. Ook wat gezegd wordt over de bespoedigde voltooiing van het I fort bij Vlissingen en het herstel der 1 oude vestingw rken aan den Schel demond, zal wel geheel uit de luchi gegrepen zijn. Bezoek van het Deensche Koningspaar. Bij gelegenheid van het bezoek van den Koning en de Koningin van Denemarken aan H. M. de Koningin, dat in de laatste week van Mei zal plaats hebben, zal, zooals reeds is medegedeeld, H. M. hare gasten in bet Paleis op den Dam te Amsterdam ontvangen. Gedurende het verblijf daar ter stede zal o.a. een galavoorstelling in den Stadsschouwburg worden gege ven, waarbij tableaux-vivants uit de Deensche geschiedenis zullen worden opgevoerd. Het orkest van het Con certgebouw, onder leidisg van den heer Willem Mengelberg, za. hierbij zijn medewerking verkenen en toe passelijke muziek van Corneüs Dopper ten gehoore brengen. Australië en het vraagstuk der defensie in het Oosten. Het is den Britschen koloniën in Australië, onzen naasten buren in het verre Oosten, thans ernst met het zich brengen in staat van tegenweer, teneinde zoo noodig aan Japan of China het hoofd te kunnen bieden. De „Economists Francais" deelt hieromtrent het volgende mede. FLORENCE WARDEN. 28) 0(Ssdmk verboden) „Neen", zei zij scherp, „ik wil die persoon zelf zien. Wij hebben hier genoeg en meer dan genoeg gehei men gehad den laalsten tijd. En ik haat geheimen. Ik haat ze zeer." Hij stond met moeite op, met behulp "an zijn stok en bewoog zich lang ham in de richting van de glazen deur, Nadgie Claughton uitte een soort van krijgskreet, toen zij den ouden heer zag naderen. Eindelijk had zij haar kans van wraak. Wi d, hartstochtelijk, met den wees- ten wensch eener vrouw, om den man te straffen, die haar had verwaarloosd, stond Nadgie in de houding van een helleveeg, met de éene hand op de J'up, haar groote, zwarte oogen fon kelend starrnd over den schouder to kleine dame voor haar naar den ln het laahte dienstjaar is voor de verdediging uitgegeven ruim 125 mil- lioen francs, waarvan 45 millioen voor vlootbouw. Er valt te dezen op zichte zegt het blad in Australië een merkwaardige wijziging in de openbare meening waai te nemen. Een twaalftal jaren geleden voelde men in Austra'ië niets voor militaire uitgaven, en scheen het vraagstuk der landsverdediging daar zelfs niet te bestaan. Het budget voor legeren vloot bedroeg in 1902 nog geen 22 millioen francs. Eerst door den Russisch Japanschen oorlog werd de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van maatregelen ten behoeve der defensie. Aan het einde van het jaar 1910 zond de Engelsche regeering een harer bekwaamste admiraals naar Aus tralië om, ter plaatse en in overleg met de regeering der kolonie en met den bevelvoerenden admiraal van het Engelsche Zuid zee-eskader, een vlootprogram samen testellen. ln het door hem uitgebrachte rap port kwam admiraal Henderson tot de conclusie, dat moest worden over gegaan tot den aanbouw van 52 schepen en wel van 8 groote gepant serde kruisers, 10 beschermde kruisers, 18 torpedojagers, 12 onderzeebooten, 3 depotschepen en een schip voor speciale diensten. Voorts werden voor vlootbasis noodzakelijk geacht 17 versterkte plaatsen, verdeeld in 6 der eerste en 11 der tweede klasse. Dit vlootplan, dat in 22 jaar zou moeten worden uitgevoerd, zou kosten uit sluitend voor aanschaffing van ma terieel omstreeks 600 millioen francs. In den loop van bovengenoemd tijdperk zouden de jaarlijksche uit gaven voor de bemanning gaandeweg stijgen van 7 tot 15 millioen francs Het plan werd door de federale regeering onveranderd goedgekeurd, behoudens enkele wijzigingen, die ten doel hadden de uitvoering eeniger- mate te verhaasten. In October j.l. zijn de gepantserde kruiser „Australië," met een inhoud van 19.000 ton, en de „Sydney," ter grootte van 5.600 ton, beide in En geland gebouwd, in Australië aange komen, alwaar zich toen bevonden de kruiser „Melbourne" en 3 torpe dojagers. Men ziet hieruit, dat Australië er thans gang achter zet. En dit is geheel in overeenstem ming met de openbare meening, wel ke daar te lande omtrent de urgentie van het tot stand komen van verster king der weermiddelen met het oog op den algemeenen toestand in het Oosten heerscht, en die nog onlangs haar uiting vond in de „Daily Te legraph" van Sydney, toen dit blad, schrijvende over het defensie-rapport der Nederlandsche Staatscommissie, viscount, zooals hij de glazen deur naderde. Maar toen zij keek, zag zij meer dan dat. Plotseling in de schemering der kamer, doemde er een ander gelaat voor haar op, doodsbleek, met holle oogen. Randolph, met een uitdrukking van zwijgend protest op zijn gelaat, zijn lippen zich bewegend in een bede tot haar om genade, was zijn grootvader zacht gevolgd en achter hem staande, keek hij naar de ver toornde vrouw, door niemand gezien dan door,haar. Nadgie's gelaat veranderde van uit drukking. Zij zag er nog steeds op gewonden, wild uitmaar er was toch een verandering in haar. Zij begon zich onrustig te bewegen, op de lip pen te bijten, met haar handen te gesticuleeren. Onderwijl had lord Bensington de glazen deur berikt en zag haar door zijn brilleglazen onderzoekend en wantrouwend aan. Hoe weinig hij ook voorgaf te we ten van de gewoonten der jonge man nen van het tegenwoordig geslacht, is het zeer waarschijnlijk, dat hij niet die op Java, in verband met den in ternationalen wedijver in vlootbouw, bestaande bezorgdheid volkomen ge grond noemde en daarbij de meening uitsprak, dat de voorstellen in Indië terecht voldoende werden geacht. Die voorstellen, zoo zeide de„Daily Telegr." zijn ook onvoldoende, al thans om een ernsligen aanval te weerstaan. En behoeft met deze mo gelijkheid geen rekening te worden gehouden, dan heeft Indië in het ge heel geen vloot noodig. Het bouw plan toch loopt over 32 jaren, een tijdperk van onberekenbare mogelijk heid 1" Nederland moet, zegt het blad verder voor zichzelf ai zijn krachten inspannen en voor de verdediging van zijn koloniën bovendien zijn kracht zoeken in bondgenootschap pen. Indien deze staatkunde wordt aanvaard, zou met Nederland Au stralië zich veel veiliger gevoelen. Java is een buitengewoon rijk land, waar de vreemde Oosterlingen de Europeanen in getalsterkte ver over treffen. De wensch der Aziatische vol keren naar gebiedsuitbreiding, opdat zij niet langer hun overbevolking be hoeven te doen emigreeren naar een vreemd land, maakt de vooruitzich ten voor de Hollanders op Java duis ter, en die vooruitzichten zullen niet verbeteren, zoolang niet zeer afdoen de stappen om ze beter te maken worden gedaan. Wij zullen hieraan niets toevoegen en onthouden ons van eenige con clusie. Wij achten het nochtans nut tig, dat hier wordt 'gehoord ook het geen buiten onzen eigen kring over ons en onze aangelegenheden wordt gezegd. Marine. Binnenkort zal de Tweede Kamer bereiken een wetsontwerp betreffende het aannemen van schepelingen met kort dienstverband bij de marine. Ouderdomsrente aan beh08ftigen. De Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij toejuicht, dat in de Invaliditeitswet zal worden bepaald, dat bij de uit voering der Ouderdomswet vrije ren ten krachtens de Invaliditeitswet tot een zeker bedrag niet in aanmerking zullen mogen worden genomen bij de beoordeeling, of een persoon ai dan niet behoeftig is. Zulk een bepaling acht zij in het wezenlijk belang der vrije invalidi teitsverzekering, maar adr. kan niet inzien, waarom het aan die b paling verbonden voordeel uitsluitend tot de „vrije" d. w. z. „overheids" verzekering moet biijven beperkt en waarom dit voordeel niet tevens zou de manieren had vergeten van zijn eigen geslacht in hun jeugd, al deed hij, of hij er zich niets meer van her innerde. Ip elk geval, hij kon zeer goed de boodschap gissen van de bezoekster. „Wie wenscht u te spreken vroeg hij kalm vriendelijk. Zijn zachte maar koele manieren en toon hadden de uitwerking van een douche van koud water op den woesten aanval der dame. „Ik moet mr. Bensington spreken," zei zij norsch. En terwijl zij sprak, staarde zij naar het witte gelaat achter den rug van den ouden viscount. De lippen van den jongen man be wogen zich weer smeekend, zij wend de plotseling het hoofd af en over het grove, mooie, hartstochtelijke ge laat kwam een golf van emotie sterk oprecht, onbeschaald, zooals zij zelf was, de emotie der primitieve vrouw. Lord Bensington zag weer naar haar en beschouwde met kritischen blik het profiel, wat nu alles was vrat hij zien kon van het gelaat der vrouw en constateerde dadelijk, dat de on derlip te dik en dat de r.eus te kort mogen ten goede komen aan dege nen, die bij een „particuliere instel ling" een verzekering hebben gesloten of die van een werkgever een pen sioen ontvangen. Adr. is integendeel van meening, dat bedoeld voordeel juist aan de-e personen behoort te worden toegekend, wanneer men de vrijwillige verzekering, waarvan zij voorstandster is, en de pensionneering van arbeiders, wil aanmoedigen. Een wetsbepaling, die dit verder strekkend voordeel brengen zal, is echter niei op hare plaats in de nog te wijzigen Invaliditeitswet, maar be hoort veeleer reeds te worden opge nomen in de thans aanhangige Ou derdomswet. Adr. verzoekt, dat alsnog in het ontwerp Ouderdomswet een bepaling worde opgenomen, waarin wordt vastgelegd, dat alle vrijwillig verze kerde uitkeeringen en de door een werkgever toegekende pensioenen, tot een zeker, niet te laag te stellen, bedrag bij de beoordeeling of een renteaanvrager al dan niet behoeftig is, niet in aanmerking zullen mogen worden genomen. De „Noord-Brabant". Den 16den April wordt het pant- serdekschip „Noord-Brabant* be schikbaar gesteld voor den actieven dienst en het bevel over dien bo dem is opgedragen aan den kapi tein-luitenant ter zee H. O. Surie, terwijl daar aan boord worden ge plaatst: luitenant ter zee le klasse E. H. Friderichs, als le officierlui tenants ter zee der le klasse W- Brandt en M. J. Verloopluitenants ter zee der 2e klasse J. A. V. Swen- ker, K. W. F. M. Doorman en C. Noijonadelborst der le klasse P. F. de Bruijn Tengbergen als dienst doend luitenant ter zee der 2e klasse officier van gezondheid der Ie klasse F. M. R. Schmifzofficier van ad ministratie der le klasse L. J. Mou- ton, onder tijdelijke ontheffing als magazijnmeester van kleeding en le vensmiddelen te Amsterdamofficier van administratie der 2e klasse P. Rijnders; officier-machinist der le klasse B Verheijofficieren machi nist der 2e klasse H. Schneider en J. Jongepier; hoofdmachinist J. Vader; machinisten G. den Hertog, G. Brandenhorst, J. N. Kramer, W. F. Hoedemaker, A. van Strij en H. van Laarchef der equipage schipper S. Piso. Verkiezing Prov. Staten. Bij de verkiezing voor de Prov. Staten in het district Enkhuizen werden uitgebracht op den heer N. Dekker (R. K.) 4097 en op den heer J. Zijp Kz. (U.-L.) 3351 stemmen, zoodat gekozen is de heer N. Dekker. was, terwijl de hals de jeugdige zacht heid en rondheid had verloren en te vol was geworden. „En welke mr. Bensington moetu spreken vroeg hij op den zelfden milden, kouden toon van afkeer strijdend met natuurlijke ridderlijk heid. Er was een oogenblik van stilte. De arme miss Bensington, zacht, angstig, wist niet, wat zij doen zou zij wilde haar vader niet alleen overlaten aan de woedende vrouw en toch niet den schijn aannemen, dat zij tusschenbeide wilde komen. En nog altijd stond Randolph, bleek, met holle oogen, waarin een stomme smeekbede, in den achtergrond der kamer. Plotseling gaf de vrouw toe. Zij keer de zich vlug om, wierp éen blik op Randolph en toen mompelde zij met heesche siem besluiteloos „Ik ik weet niet, welke het is." Randolph streek zich met zijn zak doek over het voorhoofd, wuifde haar met bevende hand toe en toen, bang dat hij door zijn grootvader met haar geconfronteerd zou worden, sloop hij haastig uit de kamer. De „executie* voltrokken. Gisteren is in het morgenuur de „executie" van het eendrachtsbeeld le Amsterdam voltrokken. Niet in stilte is zij van ons weggegaan, zij die zoovele jaren als het ware trouw de wacht op den historischen Dam heelt gehouden en alles om haar heen heeft kunnen gadeslaan. Neen velen hebben het historische moment be leefd. Eergisteren reeds was „Naatje" stevig met touwwerk bevestigd en omstrengeld, en begonnen de werk lieden het beeld van zijn steunpunten los te werken. Maar tot zes uur eergisteravond gebeurde er niets Maar gistermorgen, ja, toen waren de laatste oogenblikken geslagen. De zon wierp haar morgenglanzen over het grijsgele monument, ais wilde zij nog luister bijzetten aan en niet af wezig zijn bij de droeve plechtigheid. En toen, omstreeks acht uur, werd Naatje opgetrokken en even later liet men haar naar beneden zakken. Langzaam zonk haar ontzield en koud lichaam ter aarde Nederlandsche voetbalspe lers te Antwerpen. „Het Sportblad" bevatte de vorige maand het volgende aardige gedichtje over Fransch sprekende Nederlandsche voetbalsupporters. Holland's grootste voetbaltelgen Gaan weer naar het land der Belgen En supporters trekken thans, Evenals in voor'ge ja en, Weder mee in groote scharen En ze spreken Fransch Zestienjarige scholiertjes, Doodgewone winkeliertjes Spreken „als-maar" Fransch Als ze gaan door Antwerp's straten, Kunnen ze geen Hoilandsch praten, Doch alléén maar Fransch Lange opgeschoten lummels, Houterige boerenpummels, Allen spreken Fransch Wanen zich héél sjieke heeren, Door in 't Fransch te redeneeren, „Als-maar" in het Fransch. Maar om werk'lijk Fransch te praten, Houdt vooral dat in de gaten Zien ze heusch geen kans. Toch is dit geen droevig teeken Zullen ze niet éen woord spreken In het Nederlandsch 1 Neen, ze zullen het wel laten ln een Vlaamsche stad te praten 'tRuwe Nederlandsch! Dietsch in Vlaand'ren „Détestabei! DégoutantAbominabel 1 Als-maar, als-maar Fra sch 1 „U weet niet, welke het is," her haalde lord Bensington, boos en ver- drietig.niet gissende dat dit een teeken van zwakheid was der dame, maar geloovende, dat een zijner kleinzoons niet eerlijk was geweest in zijn han delwijze jegens haar en haar in on wetendheid had gelaten omtrent zijn waren naam. „Dan is het naar alle waarschijnlijkheid geen mijner klein zoons, die u zoekt, maar iemand, die zich voor een van hen heeft uit gegeven." De vrouw schreide. Haar hand beef de toen zij haar zakdoek naar haar oogen bracht. „Misschien," zei zij heesch. Lord Bensington was waarschijnlijk veel minder onschuldig dan hij scheen te zijn. Zijn volgende woorden ver rieden, dat hij de geheeie situatie begreep. „Ik hoop oprecht, dat het niet een van mijn kleinzoons is, die zoo slecht zijn wereld verstaat, om een dame te noodzaken, zich op deze weinig con- ventioneele manier aan mijn huis te vertoonen," zei hij, de indringster met ijzige beleefdheid behandelend, (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1