m van af 13 ft e malt; ^>ELSe ierman. VRIJDAG 3 APRIL, BLAUWE Snijboontjes, binnenland ilders Stbode, feuilleton ming, WSTRAAT 3S ARTE van af f 3.o0 C. SOLEER. rerkrijgbaar 52e Jaargang m: Firma F. MS DE VE1DE Ir., kleine Hl 51, Vlissinp. Iiliiion luiere. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en aigemeen erkende Christelijke feestdagen INBiED» stbode. of MAGAZIJN VAH DEH HAK OP BEU TAK. epende SCHOo^ hout gepend. nbevelend, ™J SRING van dc geldt voor alle sen, Schippers,] ant", in het bezit sj kt, is zoowel in- J n- en feestdagen, |st slechts 10 cent s 31N0SCHE COU- ke ze met die van I des te beter uit. J» por flesoh. Standaardmark, flesoh. tt. jn, Rijnwijn, Sa- ndard Invalid falaga enz. enz, irroerde prijzen, [id, Telefoon 46. rich aan het woonhuis cent de vijfkop. cent. ent per pond. a 4% 's jaars. Billijke laKkeiijKe aflossing n vooruit. De te lee- "dt zonder korting |contanten uitbetaald te Middelburg JOH 3DEN J.Mzn. Kromme Kantooruren: 12.30- (Ook op andere uren, Ind bericht.) NO. 79 1914 5= V'LISSI [NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Deabonnés, in t bezit eener Of|nngulden bi5 levens" f7Cngulden biï dood gulden bij verliest p'flg"10611 bii verlies J f|ffcgulden bij verlies f%f*gulden bij verlies olis, zijn GRATIS verze- lange ongeschikt- f"||| door <ig|| van een hand, |*"||l van 11III vaneen /K van eiken ferd tegen ongelukken voor: U Vil V heid tot werken f UU een ongeluk UUU voet of oog 1UU een duim JLUU wijsvinger LiU anderen vinger 5Ke ullkeerlngen worden VERDOBBELD Indien dc verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, booi oi tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. flig. Verzek. Bank" te 5chiedam Oe Schelde. Bet „Hdbl. v. Antw." meldtIn jen Senaat heeft de heer Wiener aan jen minister gevraagd, of hij wist. of, tengevolge van besluiten in Nederland getroffen, de toelating der Nederland- scbe regeering voortaan moet ge vraagd worden door vreemde oorlogs schepen, om de Schelde op ie varen. De minister weigerde een antwoord te geven, onder voorwendsel, dat die vraag geen verband hield mei de be handelde kwestie. Uitsluiting der bedeelden. Ter wegneming van het misverstand waartoe een gepubliceerd bericht omtrent de voornemens van den mi nister van landbouw, nijverheid en handel inzake de uitsluiting der be deelden aanleiding zou kunnen geven, is het Haagsche Corr. Bureau ge machtigd, het volgende mede te deelen Bedoeld bericht is slechts in zoo verre juist dat uit den aard der zaak de mededeelingen omtrent beslissin gen ot voornemens van den minister van landbouw, nijverheid en handel, inzake het doen vervallen van de uitsluiting van ae bedeelden, uit de lucht zijn gegrepen. Zoolang immers het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp- ouderdomsrente niet zal zijn versche nen, wordt in geen enkelen zin eenige beslissing genomen en kan er dus ook geen sprake van zijn van een voornemen, de uitsluiting van de bedeelden ie doen vervallen. 'egels f 0.23, iedere eeufc. Zonder rabat, plaatsen wordt twee- d. J. ROELSE, Schelde- 23) RESTAURATIE vraajl ijk der tegenwoordige, fatsoenlijke :RME1SJE, leeftijd 15 laatsing in een ïureau „Vliss.Courant' tegen 1 Mei een nette an een werkvrouw uis. Adres: bureau Courant." De lijkverbrandingskwestie Omtrent de kwestie der lijkverbran ding, welke eergister in 't crematorium te Westerveld plaats had, vernemen we nog het volgende Het departement van justitie is met den officier van justitie te Haarlem overeengekomen, dat laatstbedoelde ambtenaar de zaak behandelen zal hij zal zich hebben te vergewissen van de verschillende feiten, die bij de lijkverbranding hebben plaats gehad, en van de verschillende bij zonderheden daarvan. Met deze ge gevens zal hij hebben te beslissen of er een strafvervolging zal worden in gesteld dit laatste zal naar alge meen verwacht wordt het geval zijd. De officier van justitie zal voorts hebben na te gaan tegen wie(n) de strafvervolging zal worden ingesteld; dit zal waarschijnlijk geschieden tegen een bloedverwant van dt. Vaillant, te Schiedam, die zich met de regeling der begrafenis be'ast heeft; het kan echter ook zijn tegen den voorzitter van de vereeniging voor Facultatieve DOOR FLORENCE WARDEN. —O(Mldruk verboden) „Het speet me zoo, ziet u, omdat ik gezegd had, dat uw oom niet wer kelijk ziek was. Het kwam als een schok, dat hij juist moest stervan, om ons te laten zien, dat hij toch een invalide was geweest." „Ja. Wij allen hebben een schuldig gevoel gehad, dat wij hem onrecht deden. Dit maakt bijna, dat wij hem neer betreuren, dan wanneer hij een meer belangrijke factor in ons leven v/as geweest." „Dat kan ik begrijpen." Zij wendde eich plotseling tot hem, leunend op haar riem en zij zag hem strak aan. «Hoe neemt Randolph het op? Ik wed, dat hij het zich niet erg aantrekt." „0, nu vergis je je. Hij heeft het zich meer aangetrokken dan éen van °ns allen. Het schijnt hem geheel van s,reek te hebben gemaakt." Lijkverbranding. Verder zal de officier van justitie te Haarlem hebben na te gaan door welken offficier de straf vordering zal worden ingesteld. De minister van justitie blijft buiten deze kwestie slechts wanneer de partijen het onderling niet eens kunnen wor den, zal men de beslissing in deze zaak aan den minister onderwerpen; anders zal de geheele zaak het ver loop hebben van een gewone straf- vervolgi r.g. Vlootbemanning. De vlootuitbreiding, die voorna melijk voor de verdediging van Indië noodzakelijk wordt geacht, brengt mede dat, in ieder geval en afgezien van de vraag omtrent den aard der te bouwen schepen, een voorziening zal moeten worden getroffen, teneinde te geraken tot een oplossing van het personeel-vraagstuk. Zooals bekend is, zijn plannen in voorbereiding om de bemanning der schepen in Indië voor een deel te doen bestaan uit inlanders, doch dit neemt niet weg, dat ook een nieuwe regeling noodig zal zijn ora over een voldoend geschikt Europeesch per soneel te kunnen beschikken. Daarvoor komen twee middelen in aanmerking, namelijk verkorting van het dienstverband, met het doel de vrijwillige dienstneming te bevorderen en uitbreiding van de getalsterkte en verlenging van den diensttijd van de zeemilitie. Naar wij vernemen, moet het thans echter niet liggen in het voornemen der regeering, voorstellen te doen, welke zouden leiden tot verzwaring van den militieplicht ten behoeve van den zeedienst. Gemeenteraadsverkiezingen. Gisteren had te 's Gravenhage de herstemming plaats vaor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad in kiesdistrict 1 (vacature Ter Laan.) Uitgebracht aantal geldige stemmen 7489. Daarvan kregen de heeren L- Buurman (S. D. A. P) 3961 M. H. A. D. Schalekamp (A.R.) 3528 stemmen, zoodat gekozen is de heer L. Buurman. Kiesdistrict III (vacatures Van Mal- sen en Th. H. de Meester). Uitge bracht aantal geldige stemmen 5766. Daarvan kregen de heeren mr. A. C. Crena de jongh (U. L.) 3154J. M. Maurij (Kath.) 1992 W. A. T. de Meester (U. L.) 3508N. A. de Niet (A- R.) 2378. zoodat gekozen zijn de heeren De Meester en Crena de Jongh. Instructie bataljon. Bij het instructie bataljon te Kam pen werden 31 Maart 22 jongelieden van 157a tot 16 jarigen leeftijd, voor opleiding tot sergeant bij de infante rie aangenomen. „Werkelijk i Ik zou gedacht hebben, dat hij het slechts zou beschouwen als éen slap minder tusschen hem en het pairschap." Matt was verontwaardigd. „Kom, miss Cora, dat is uwer ont- waardig", zei hij warm. „Dat is een leelijk ding om van iemand te zeggen." Een lichte blos bedekte haar wangen. „Och, ik zou het tegen niemand zeggen behalve tegen u. Ik zeg u de waarheid, mr. Matthew soms ten minste," voegde zij er droogjes bij. „tn elk geval, als hij zegt, dat hij het zich aantrekt, geloof ik hem niet, want bij heeft dikwijls gezegd, dat zijn oom een „quantité negligeable" was." „ik zou zeggen, dat zijn plotseling einde hem te meer treft, daar hij altijd zoo weinig eerbiedig over hem ge sproken heeft." „En ik veronderstel, dat dat de reden is, waarom ik niets meer van hem gezien heb." zei Cora. „Niet, dat ik er mijn hart over gebroken heb." „Laat hem dat niet denken. Hij zegt mij, dat u met hem zult trouwen," zei Matt. „Heeft hij dat gezegd? Ik geloof, Deze volontairs volgen nu een voor- cursus, waarbij in hoofdzaak,gymna- stiek, schermen en zwemmen, naast de gewone schoolvakken, worden on derwezen. 1 October a s. kunnen de 16 tot 19 jarigen toegelaten worden dan begint voor allen de tweejarige op leidingscursus voor onderofficier. De meeste jongelui wachten of moeten daarom wachten tot dien datum. Uit het aantal verzoeken om in lichtingen blijkt meer en meer animo. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week tn Nederland uitgesproken 37 faillis sementen tegen 35 in dezelfde week van het vorige jaar. Woensdag is te Putten op de Veiuwe het eerste kosthuis van de door den Volksbond tegen drankmis bruik gestichte Vereeniging voorgoede en goedkoope kosthuizen voor gep. O. Indische militairen geopend. Dit kosthuis zal worden bewoond door 13 van de 65 militairen die zich hadden opgegeven. Het woord hebben daarbij gevoerd dr. Middelburg, voorzitter van de af- deeling Putten; dr. W. P. Ruysch, voorzitter van den centralen gezond heidsraad te Utrecht, als gedelegeerde van het hoofdbestuur van den Volks bond jhr. J. B. Six, lid van het per manent comité van den Volksbond, en de heer W. C. van Haefien, alge meen secretaris va> den Volksbond. Ernstig spoorwegongeluk te Batavia Op de brug nabij Tandjong Priok ontspoorde gistermorgen een trein, waardoor een botsing ontstond welke door de buffers werd gebrok n. Een gedeelte van de brug sloeg evenwel weg. De locomotief en vijf personenwagens vielen in de rivier. Twintig inlanders werden gedood vijftig gewond. De Europeesche reizigers bleven ongedeerd, daar zij in een ander ge deelte van den trein zaten. Caruso, de meest beroemde zanger der wereld, wil zich dien roem ook behoorlijk laten betalen. Hij zingt in Amerika voor f6000 per avond. Dat is toch eigenlijk geen geld, meent hij. En waar de groote wereld Caruso nu eenmaal wil hooren zingen, heeft hij de New-Yorksche opera directie een nieuw contract afgedwongen, waarbij hem f7200 per avond zal worden uitbetaald. Elke noot die hij zingt is een goudstuk. dat hij wat te ver gaat. En er was een voorwaarde verbonden aan mijn belofte of mijn halve belofte. Weet u, wat die voorwaarde was Zij boog het hoofd wat en zag hem in het gelaat met die vreemde uit drukking, half ondeugend, half on derworpen, d e een van haar grootste attracties was. „Neen. Wat is het Zij boog het hoofd nog dieper en schonk hem een blik uit haar donker grijze oogen, die het bloed sneller door zijn aderen deed stroomen. „Wel, vraag 't hemsprak zij, terwijl zij zich oprichtte en de riemen met haar slanke witte armen weer opheffend, vervolgde zij haar weg met een betooverenden glimlach en een knikje van haar mooie hoofdje. Zoo liet ziji hem achler meer bekoord dan oot, in verwarring en eenigszins opgewonden. Eindelijk, toen hij zag, dat zij naar hem omkeek en dat haar blik uitda gend was, keerde hij zijn sloep om en was spoedig naast haar. „Houd op zei hij. „Ah Ik wilde juist, dat u dat zoudt zeggen", riep zij ondeugend, toen zij Ja, zdo kan men doen als men eenmaal in trek is, wanneer men „naam" heeft. Maar niet ieder is gezocht en niet alle gelegenheden van vermaak trekken zeoveel menschen. Dan moet er reclame voor gemaakt worden. Nu, daar heeft men slag van, en de vindingrijkheid is op dat gebied groot. In een Berlijnsche correspondentie van het „Hbl." lezen we o. a. over de volgende reclametruc, die in de hoofsfad aan de Spree is uitgedacht „Weken lang reeds kan men in de Berlijnsche vervoermiddelen een vreemd paar zien. Een ouden man met een gtijzen, langen baard en een jongen man met een zwart snorretje. Waar men ze ontmqet, in tram of omnibus of ondergrond, ze krakeelen. Want de oude is doof en verstaat geen woord. „Hoe heb je je gisterenavond geamuseerd?" vraagt hij den jongen vriend. „Prachtig, ik was in de Kientopp. Zus en zoo en in het kabaret Zus en zoo." „Waar ben je geweest De jonge man herhaalt, de oude verstaat nog steeds niet. De passagiers lachen, helpen een handje mee. „In den Kientopp Zus en zoo, in het kabaret Zus en zoo." „De arme oude man rijdt den heelen dag met zijn jongen vriend door de stad. Van de autobus stapt hij over in de tram, van de tram in den „ondergrond". En steeds vraagt hij zijn makker: „Waar heb je je gisteravond geamuseerd?1' En steeds verstaat hij de namen van de etablissementen niei, ook al btuïlen de passagiers mee. „Deze twee vormen een rec'.amepaar. Ze zijn geëngageerd door den kientopp en het kabaret. „Het schitterende denkbeeld is voor uitbreiding valbaar!" Een reclame in denzelfden trant is het volgende: In Moskou, verhaalt Haskelt Dale, de vertaler van Tolstoï's werken, zag ik zekeren avond een kind, dat jammerlijk weende. Het liep door eene der hoofdstraten en zijn gehuil verzamelde een aantal menschen. Wat scheelt er aan, arm kind vroeg men medelijdend. De kleine kwam eindelijk tot bedaren. Hij zag de verzamelende menschen- menigte rondtoen verhief hij zijne stem, die tamelijk schel klonk. Ik ben verdwaald. Wil iemand zoo goed zijn, mij naar huis te brengen, bij Iwan Trubetzkoy, het grootste magazijn Van gemaakte kleeren die de laatste nouveautés van cos'uums, overhemden, dassen en parapluies ontvangen heeft, welke hij goedkooper levert dan eenig ander winkelier in de gansche stad. dadelijk gehoorzaamde, en tegen hem glimlachte. „ik zal mijn neef niet vragen", welke die voorwaarde is, waarover u zooeven sprak. Ik zal het u vragen. Kom, wat is het Cora deed of ze nadacht. „Het zal de zaak voor u en hem niet gemakkelijker maken, als ik het u zeg', zei zij. „Dat doet er niet toe". „En bovendien, ik wou liever niet z»ggen, wat de voorwaarde was. Ik ben er zeker van, dat u het niet zult goedkeuren." „Nog eens, dat doet er niet toe. Wat geeft u om zijn gevoelens of de mijne „Wei, om de zijne misschien niet veel. Wat de uwe betreft, dat is iets anders." Het was duidelijk, dat zij hem trachtte te betooveren. En hij wel, hij liet zich betooveren niet zoo heel gewillig, maar ook niet heel onwillig. Als zij bekoorlijk wilde zijn, goed, dat was niet onaardig. Natuur lijk was zij een flirtdat moest ze wel zijn, of zij zou niet zoo haar best doen, hem in te pakken, als zij half 'tZijn wel eigenaardige manieren om aan den kost te komen en de dubbeltjes van de menschen tot zich te trekken. Maar ze blijven binnen de grenzen der eerlijkheid. Wat dezer dagen een „koopman" te Rotterdam uithaalde en misschien nog bezig is te doen, kan den toets der eerlijkheid niet doorstaan. Het „R, Nbl". vertelt hetalsvoigt Hij belt aan en vraagt aan de vrouw des huizes bijv. zooals bij een bewoonster van den Schicdam- schenweg geschied is of zij ook antiquiteiten te koop heeft. Neen Of zij dan misschien in de loterij speelt? Neen Dan heb ik toch nog wat voor u. En de „kaopman" haalt een soort opgevouwen dambord te voorschijn, op welks vakken de namen staan geschreven van tal van voorwerpen; goud horloge, portemonnaie, gouden ring, enz. enz. De „koopman" blijkt voorts ge wapend met een paar dobbelsteenen en naar het aantal oogen dat men gooit heeft men kans op de op het bord opgschreven prijzen. De juffrouw verspeelde tot aan een bedrag van f 10 en zette ten laatste ook haar sieraden in, welke zij even eens verloor. Toen vond de onvoorzichtige juf frouw het welleljes en ze was blij, dat de „koopman" tenslotte goed schiks ophoepelde. Eenige weken geleden maakte de prefect van politie te Parijs er de commissarissen op attent, dat hun in bijzondere gevallen nog bommen met een verstikkenden inhoud ter be schikking staan. Deze projectielen zijn h el handig om bandieten, of krankzinnigen machteloos te maken. Het is oorspronkelijk een Chineesche uitvinding, die sedert het begin van dit jaar in Frankrijk in gebruik is bij de krankzinnigenverpleging en bij de politie van Parijs. Een man plotse ling gek geworden, die zich de men schen van het lijf houdt met revol verschoten, is door deze bommen in een oogwenk onschadelijk te maken. De chemische stoffen in deze bom- meH doen de oogen hevig tranen en geven den getroffene een gevoel van benauwdheid. Oogen noch luchtpijp worden door de stof gedeerd. Wat deze bommen als wapen tegert misdadigers betreft, de projectielen genieten reeds nu zoo'n groote be kendheid, dat het geenszins onmo gelijk is, dat de misdadiger ze meer gebruikt tegen de politie, dan omge keerd. Tot een modeine bandieten uitrusting behoort stellig deze nieu we „benauwdheidsbom." Iets nieuws op ander gebied geen uitvinding, maar een nieuwe en half geëngageerd was met zijn neef. Maar toch, als zij nu eenmaal wilde bekoren, dan was het nutteloos haar hier in tegen te gaan. „Wei, wat is uw voorwaarde?" „Nu dan, ik heb hem gezegd dat ik met hem zou trouwen misschien ais hij Zij hield plotseling stil. een blos bedekte haar gelaat. Toen sloeg zij de oogen neer, lachte en zei„En nu vertel ik u niets meer." „O ja, toe U komt juist aan het belangrijkste gedeelte," zei Matt. „ik kan het niei doen. U weet toch, dat men altijd afbreekt bij het be langrijkste gedeelte," zei Cora. „Nu dan, het kan mij niet schelen, als er maar „wordt vervolgd" achter ons gesprek komt," zei Matt. „Dat heb ik niet beloofd. Ik heb niets beloofd," zei Cora. „Ik doe nooit beloften." „U hebt toch éen belofte gedaan aan Randolph," zei Matt. Cora zag hem aan. „Dat moest ik wel," zei zij. „Ik begrijp het niet. U kunt toch niet trouwen onder voorbehoud." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1