DONDERDAG 2 APRIL binnenland 52e Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen IVO. 1014 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent i: Fiima F. VAN DE VELDE lf„ Kleine Markt it, Vlissingen. Tnlnlnen Inleie. 10 ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel 1 ne abonnés, in 't bezit eener Ortf|f|gulden bij levens- f7^f| gulden bij dood O AA gulden bij verliest f*f| gulden bij verliest ftrtgulden bij verlies f% l-fgulden bij verlies" polis, zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- I door <IGI| van een hand, van 11III vaneen 7K van eiken leri tegen ongelukken voor: U UU GJ heid tot werken S UU een ongeluk UUU voet of oog 1(JU een duim 1UU wijsvinger IU%J anderen vinger pe;e ultkeerlngen worden VERDOBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam Het ouderdoms-ontwerp. Alen deelt mede dat de minister van landbouw, handel en nijverheid zjjn eenmaal ingenomen standpunt inzake de uitsluiting der bedeelden bij de Ouderdomswet niet zal wijzi gen. Ir. verband met het gerucht om trent het tegendeel, maakte men ons er opmerkzaam op, dat de minister, j zou hij wijzigingen aanbrengen, Hiertoe toch niet zou overgaan voor dat hem het voorloopig verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp heeft bereikt. Eerste Lijkverbranding in Nederland. Gisterenmiddag is in het cremato rium der Vereeniging voor Faculta tieve Lijkverbranding op de begraaf plaats „Westerveld" voor de eerste maal in Nederland een lijk verbrand, n.l.datvan dr. Vaillant, uit Schiedam. De vereeniging had zich vooraf in verbinding gesteld met den minister van justitie en men herinnere zich de verklaring der regeering in de Kamer, dat zij hieromtrent een uit spraak wilde uitlokken. De verzekering werd verkregen dat de plechtigheid zonder incidenten zou kunnen plaats hebben. Bovendien waren alle mogelijke voorzorgen geno men, ais een schriftelijke verklaring van den overledene dat hij gecremeerd wilde worden en de officieele zeker heid dat het te verbranden lijk wer kelijk dat van dr. Vaillant was. Bo vendien was de Haariemsche jusiitie nog eens officieel van de voorgeno men crematie in kennis gesteld. Op de begraafplaa's zelf werd de grootste grtumzinnigheid in acht genomen enden aanwezigen journalisten namens het bestuur der vereen, voor faculta tieve lijkverbranding medegedeeld dat zij als particuliere personen de plechtigheid konden bijwonen, maar niet mochten rekenen op een enkele officieele inlichting. De verdediging van Indie. In een vorig nummer deelde het „Ned. Zeewezen" mede, dat device- admiraal Tydeman en de luit. ter zee ie kl. Westerveld naar Indiëzcu- den vertrekken om besprekingen te voeren in verband met de vlootplan- nen der regeering. Nader verneemt het blad, dat hoofddoel dezer zending is om na te gaan welke plaats voor de stichting van een vlootbasis het meest in aan merking komt. Soerabaja is als hoofd- basis nog niet van de baan. Voor Dwars in den Weg schijnen de kan sen zeer klein te zijn, daar de gun stige strategische ligging geacht wordt niet op te wegen tegen de totale af FEUILLETON i DOOB FLORENCE WARDEN. 22) o(Nsd uk verboden) De zaak was natuurlijk, dat de Honourable Cyril, die zijn eigen fami ne niet had kunnen doen gelooven in de werkelijkheid van zijn ziekte, bij de buitenwereld doorging voor dan invalide, die hij zelf meende te zijn, zoodat zijn plotselinge dood geen verbazing wekte onder zijn ken nissen. Er was echter eer. algemeen gevoel van medelijden met den ouden lord Bensington, wiens zielerust zoo ver stoord was door twee tragedies, en «en er van een huiselijke ramp, binnen zulk een kort tijdsverloop. Er werd gezonden om de twee zoons van den Honourable Cyril en zij kwamen terug van de vrienden, wie zij de zomervacantie door dachten, om hun vaders begrafenis bij te wonen. wezigheid van al hetgeen een vloot basis zou behoeven. Tandjong Priok schijnt het meest in aanmerking te komen, maar de meeste kosten te verslinden. Op den vasten wal toch schijnt het niet wel mogelijk een punt te vinden, dal de haven volle dig bestrijkt, zoodat men zou moeten overgaan tot het bouwen van een tort op aangeplempten grond in zee of van een drijvend fort. Dit laatste is wel goedkooper, doch heeft het nadeel niet geheel veilig te zijn tegen torpedoaanvallen. Kosten van gevangenen. Blijkens de publicatie van het Centraal bureau voor statistiek be droegen de uitgaven voor gevangenen in Nederland f 2.332.587, gedurende 1911, de baten uit aibeid, f833 435, zoodat de netto kosten f 1.499.152 waren. In 1912 werden nieuw opgenomen 26.741, d.i. 904 minder dan in 1911. Beperking schrijfwerk. De commandant der 2e divisie heeft volgens „de Avp." het volgende schrijven den korpscommandanten toegezonden Van verschillende zijden komen bij mij klachten in omtrent te verrichten schrijfwerk. Ik verzoek u mij na aan dachtige overweging te willer. mede- deelen of, en in hoeverre, zulks bij 't korps onder uw bevel het geval is en mij een opgave te doen toekomen van al die stukken, welke naar uwe meening achterwege zouden kunnen blijven, dan wel vereenvoudiging zouden kunnen ondergaan met ver melding van de reden, waarom zulks door u geacht wordt het geval te zijn. Wetenschappelijke reis door Nederland. Professoren en studenten van de Ko ninklijke Export Academie te Fiume zullen onder algemeene leiding van professor dr. Hajnal begin April een wetenschappelijke reis maken door West-Europa en ook gedurende eenige dagen ons land bezoeken. in het bijzonder zullen zij onze groote havensteden bezichtigen, ais- mede een aantal groote export-indus trieën. Met het oog op onze scheep vaart en handel met Oostenrijk-Hon- garije is deze excursie van groot be lang. De leiding door ons iand van het gezelschap werd toevertrouwd aan de Nederlandsche Vereeniging voor Economische Geographie te 's Gra- venhage, die in deze samenwerkt met het Bureau voor Handelsinlich- ttngen te Amsterdam. Beide instellin gen hebben reeds vroeger hare orga nisatie-talenten met succes in dienst van de studeerende vreemdelingen gesteld. Beiden, Hugh, de oudste, een jong- mensch van negentien studeerende te Oxford en Brady, de jongste die 15 was en nog te Eton, namen de zaak zeer philosophisch op. Het wa ren onsympathieke jongens, beiden en zij hadden hun familie reeds veel last veroorzaakt. De oudste was ver slaafd aan het kaartspel en de jongste ongeneeslijk lui. Toen de begrafenis voorbij was en de twee jongens vertrokken waren, deed lord Bensington Hammond voor het eerst een vraag, die hij niet had willen doen, voor alles voorbij was. „Heeft mr. Cyril zooals gewoonlijk zijn slaapdrankje ingenomen den avond voor zijn dood. Hammond vroeg hij op zekeren avond, toen zijn trouwe dienaar hem mar boven ge bracht had. „O, ja, rrylord. Hij nam zijn pil en zijn slaapdrankje, precies zooals hij altijd gedaan heeft de laaistevier jaar." „En heeft dr. Oills gevraagd, ze te zien „Neen, mylord." „Wat is geworden van wat er nog van over was Te 's Gravenbage zullen voor het gezelschap eenige voordrachten wor den gehouden over de Nederlandsche nijverheid en handel, in het bijzon der voorzoover deze in betrekking staat tot Oostenrijk-Hongarije, en over de Nederlandsche koloniën. Voorloopig overzicht van het weer in de maand Maart. De afgeloopen maand Maart heeft zich gekenmerkt door een buitenge wonen regenval, die gemiddeld voor het geheele land twee tot driemaal de normale hoeveelheid bedraagt. Voor zoover tot heden bekend is, kwam de grootste maandsom 178 m.M. te Borne voortot dusver was het record in 1912 te Meppel met 168 m.M. bereikt. De tempera tuur was gemiddeld twee graden boven normaal. Het aantal uren met zonneschijn te D: Bilt bedroeg 102, tegen 99 uren normaal. Het boschpark te Rotterdam. Ten einde voor den aanleg van een boschpark tijdig de noodige hoo rnen te krijgen, achtten B. en W. van Rotterdam, in overleg met het bestuur der Heidemaatschappij, wier voor lichting werd gevraagd, de oprichting eener eigen kweekerij wenschelijk. Daartoe biedt de Heidemaatschappij thans een geschikt terrein groot 11 H.A. met woning, aan voor f9005, gelegen in de gemeente Haps (N.B) en gunstig gelegen voor het vervoer per spoor en water. Verder wil zij voor het kweeken van boomen, die zwaarderen grond noodig hebben, een terrein groot 2 HA. onder Ze venaar, dat zij in huur heeft voor den zelfbetaalden prijs van f 130 per H.A. aan de gemeente in onderhuur afstaan. B. en W. stellen den Raad voor tot aankoop en huur te besluiten en voor de exploitatie over 1914 f 12.380 op de begrooting aan te wijzen. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. in de gisteravond te Middelburg ge houden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap derWetenschappen werd door den secretaris, den heer mr. W. Polman Kruseman, het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend Wanneer men de notulen van het verhandelde in de vergaderingen van het Zeeuwsch Genootschap gedurende den Franschen tijd nalees', blijkt dat het wetenschappelijk leven in Mid delburg en op Walcheren zijn gewo nen, lradilioneelen loop gevolgd heeft en dat de tijdsomstandigheden daarop weinig of niet van invloed waren. Behoudens hier en daar een toespeling op de slechte tijden en een klacht „Ik denk, dat miss Efrida ze meege nomen heeft mylord." Lord Bensington deed den volgenden dag over dezelfde zaak een vraag aan zijn dochter. Had zij iets gezien van de medi cijnen, die haar broeder had nage laten „Ja, papa. Ik heb ze alle wegge borgen." Hij zag haar van terzijde aan. „ik zou wel eens willen weten, óf er eenige vergissing gemaakt is in de doses," zei hij- „Als u wilt, dat ze scheikundig on derzocht worden, papa, kan ik ze u alle geven", sprak zij. Hij maakte een ontkennende be weging. „Neen, neen, zeker niet. Ik zou niet graag willen, dat de zaak weer opge rakeld werd. Alleen het scheen me vreemd, dat hij er uitzag alsof hij pijn geleden had. En wij weten, dat hij gewoonlijk niet leed. De zachte Elfrida had een bezorg den trek op 't gelaat. „Ik heb dit zelf ook gedacht, maar ik wilde niets zeggen." Lord Bensington keek zeer ernstig. over het uitblijven van de gebruike lijke geschenken, bleef in het Genoot schap alles bij het oudeals een neutraal terrein bemoeide het zich niet met de openbare zaak en onder vond het dan ook van de overheid geen andere belemmering dan die uit de censuur voor het drukken van bekroonde prijsvragen voortvloeide voor de leden en directeuren van het genootschap was toen eveneens Phy- sica en de Teekenacademie in het door de Perre geschonken huis in de Latijnsche Schoolstraat als het ware een wijkplaats, een kalm en vredig vereenigingspunt, waar de zorgen en beroeringen van het dagelijksch leven (en oogenblik vergeten werden, om zich onverdeeld en aandachtig te wijden aan de beoefening van zoo genaamde vrije kunsten, welke het embleem van het genootschap, als zeven maagden zittende op een rots in zee, te aanschouwen geeft. De vergaderingen werden iedere maand gehouden en evenals thans nog gebruikelijk is werd telkens naar volgorde een spreekbeurt vervuld. Zoo geviel het, dat de heer mr. P. Pous nu honderd jaar geleden, op den eer sten Woensdag van April in het jaar 1814 een lezing hield „Over de nood zakelijkheid der complimenten" en in dezelfde vergadering werd bepaald dat de vier zomervergaderingen zou den gehouden worden den eersten Woensdag der maanden Mei, Juni, Juli en Augustus „de werkzaamheden te beginnen ten een uur en te citeeren tegen half een op de halve boete". De notulen der vergadering van Mei zal men echter te vergeefs zoeken. Op de plaats, waar zij moesten staan, leest men in het notulenboek met groote letters „In Mei geen comité uithoofde van de heuchelijke tijds omstandigheden". De notulen van 1 Juni 1814 ver melden simpel „De presideerende directeur inplaats van den heer mr. N. C. Lambrechtsen, die ongesteld was, feleciteert de vergadering in gepaste termen met de heuchelijke omkeering van zaken, welke geluk- wensching met genoegen is aangeno men". Doch de groote omkeer werd uit voerig herdacht in de rede welke voornoemde president Lambrechtsen op het einde des jaars, op den 14en December 1814, uitsprak en waarin het Fransche tijdperk uitvoerig wordt beschreven. In het verslag van den toestand en de werkzaamheden van het Genoot schap gedurende het afgeloopen jaar, wordt allereerst herinnerd aan het overlijden van de directeuren W. A. graaf van Lijnden en mr. A. P. Snouck Hurgronje en van de ieden prof. mr. Asser, mr. F. Coninck Liefsling J. H. Goester, J. H. C. Heijse, dr. P. C. „Natuurlijk, als bij pijn had gehad, zou hij iemand geroepen hebben, nietwaar?" „Ongetwijfeld. En ik, die in de kamer er naast slaap, zou hem gehoord hebben." „Ja." „Het is alles in orde. Natuurlijk was er niets verdachts in. Maar de zaak was zoo onverwacht, dat men eerst wel denken moest aan een on geluk of een misdaad, zonder het elkaar te willen bekennen." „Dr. Oills scheen te denken, dat het eenvoudig hartverlamming was." „Ja." Lord Bensington maakte een licht gebaar van verachting. „Dr. Oills wilde denken, wat wij dachten," zei hij. „Nu dan, het zou geen goed doen en wel veel kwaad, om de zaak weer op te rakelen. Maar het was zoo plotseling dat het bijna geheimzinnig was," zei lord Bensington. „Dat is juist, wat ik dacht, papa." De viscount gat zijn dochter geen gelegenheid verder op het onderwerp door te gaan hij begon dadelijk over iels anders te spreken en zij durfde P. Hoek, dr. A. van der Loeff, A. Sassen, H. C. Sayer, W. F. Versteeg en J. F. A. M. van Waesberghe. Op een na namen alle (23) in de vorige algemeene vergadering be noemde leden hunne benoeming aan. Een reeds vroeger benoemd lid be dankte voor het lidmaatschap, ter wijl een lid verzocht tot directeur te worden overgeschreven en drie nieuwe directeuren toetraden. Het aantal directeuren en directrices bedraagt thans 35, het aantal leden 466, waarvan 91 te Middelburg ge vestigd zijn volgens het vorige jaar verslag waren die cijfers onderschei- delijk 33, 457 en 88. De oudheidkundige commissie telt door het overlijden van den heer H. C. Heijse slechts twee leden meer jhr. mr. A. A. van Reigersberg Ver- sluijs en J. A. Frederiks. In plaats van den heer dr. L. W. A. Lasonder trad de heer dr. H. Heeringa toe als lid der commissie van redactie voor het archief. Het aantal betalende bezoekers tot de verzamelingen bedroeg in 1913 2456, waaronder 617 tot den werken- stand behoorden, tegen 2870 en 649 in 1912. In de maanden Juli, Augus tus en September leed het bezoek kennelijk onder de mededinging van de tentoonstelling van Zeeuwsche klee derdrachten, welke in de Abdij ge houden werd, nadien werd de toeloop van vreemdelingen weder normaal. Heeft die tentoonstelling op die manier een weinig afbreuk gedaan, daarentegen wachtte het genootschap eene blijde en we'komen verrassing, toen het besiuur der tentoonstelling aan het bestuur van het genootschap op 12 Januari jl. een brief schreef, waarin het de poppen, welke op de tentoonstelling dienst deden, aan het genootschap aanbood, voorzien van kleederen in de verschillende Zeeuw sche kleederdrachten. Met een brief van dankbetuiging werd dit kostbare en smaakvolle ge- schenK aanvaard. Het plan bestaat de belangrijke verzameling in de bovenkamer grenzende aan de ouder- wetsche kamer op dezelfde wijze te groepeeren als op de tentoonstelling. Aan deze schenking sluit zich een gift aan van de dames M. G. A. en A, M. de Man van een ouderwetsch Nieuwlandsch costuum dat mede op voornoemde tentoonstelling een plaats had gevonden. Als een bijzonder geschenk wordt nog genoemd dat van den heer mr. J. Loeft te Koudekerke, bestaande uit een vluchtberg met omgeving liggende in de gemeente Koudekerke. Onder de talrijke andere aanwin sten wordt verder nog afzonderlijk genoemd een op 14 Maart jl. door schipper G. J. van den Ende te ler- seke bij het werken op een oester- er niet op terug te komen. Matt had graag de zaak met zijn neef willen bespreken, maar Randolph liet het er niet toe komen. Hij zei, dat de dood van zijn oom hem te zeer geschokt had om er over te kunnen praten, en hij zou grootvaders huis verlaten hebben, als hij een goed excuus had kunnen vinden, om heen te gaan. Er scheen een verandering over hem gekomen te zijn; hij was grillig en rusteloos geworden, vermeed het ge zelschap van zijn neef en verwaar loosde de Schmidts. Het was een dag of veertien na de begrafenis, dat Cora, die op 'n middag alleen de rivier kwam afroeien, Mat thew in een sloep ontmoette. „Hallo!" riep zij. „Het is langge leden, sedert ik iets van een vas u alien gezien heb, mr. Matthew." „Jau hebt gehoord, wat er ge beurd is „Ja, en ik neem er zeer vee deel in. Ik heb geschreven, zooals u weet. Voor mama en mij, om te zeggen, hoezeer het ons speet. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1