2000 I 31 MAART GEBRUIK. VOL AROMA. IAÜBIEDU ISTAANVRAGEN nsfbede, Smensch nsfoffen en flets is pn een wel een vil- 52e Jaargang 1914 erkrïjgbaar bij Piisssngen :eljuffrouw DINSDAG Firma F. VAH DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 19 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen der i i tumes. ^BINNENLAND FELiLLETON SPORT ZOON. tie-Inrichting. ,j^O. 7© JS is een BON, zer bons geven lTIS toezending Hopjes, een pak pak Tabletten, :ao, enz. partij nieuwe KAR- fiok gebloemde,te koop halige Stadsbank van lenaarstraat 11. regels I O.S5, iedere S cent. Zonder rabat. LI plaatsen wordt twee- tegen 1 Mei een flinke jaar. voor halve dagen, meldenBadhuisstraat |nufacturenzaak kan een I worden. Salaris naar I. Brieven letters A. B., dit blad. avonduren vrij heb- ie gaarne bezet. Brieven V, bureau „Vlissingsche 2.54 12.35 6.54 7.66 5.53 6.25 7.06 6.45 7.50 8.19 8.54 9.34 9.51 10.18 7,50 Ë.SS Vg 10.33 10.31 10.51 10.59 11.3 7.14 I 10.52 11.52 8.57 8.20 9/7 3.54 11.02 12.0 >nton. Komt do boot later Daitechland, a. en b. doch, Oberhausen, goaar g op do D-treinen z onder Hiadsl-Buroptsscha tiid VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel zijn gulden bij levens- n gulden bij dood A|"|fïgulden bij verlies A gulden bij verlies A rtftgulden bij verlies O ^gulden bij verlies lan8e ongeschikt- I door ><||l| van een hand, van II III vaneen van eiken jjerd tegen ongelukken voor: mvW heid tot werken f tJ\j een ongeluk voet of oog een duim J.UU wijsvinger uV anderen vinger geze uitkeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam ATjonnés, in 't bezit eener I polis, ziin GRATIS verze- FfilTZ. Invaliditeitswet. gen wetsvoorstel is ingediend om I aan de uitspraken van de Raden ïan Beroep, waarbij een door de Rijksverzekeringsbank geweigerde ou derdomsrente wordt toegekend, on- middellijk uitvoering te doen geven, alzoo dadelijk de rente te doen uit- betalen van af uen dag van ingang der rente, zulks totdat door den Cen- tialen Raad van Beroep uitspraak is Hetvrouwenklesrecht-petition- nement. Aan het „Utr. Dagbl". wil het voor komen, dat ten opzichte van het vrouwenkiesrechtvraagstuk de huidige regeering (blijkens de Troonrede) en de huidige Kamermeerderheid (blijken» het concentratiemanifest en het be ginselprogram der S. D. A. P) niet die onaandoenlijkheid hebben getoond, dat een volksbeweging op touw gezet moest worden om méér te eischen dan waaraan de vrouwen zelf, bij de jongste verkiezingen, hun vollen steun verleend hebben. Uit niets neg is gebleken, dat èn Kamer èn regeering niet bereid zijn de 6tembusbeloften betreffende vrou wenkiesrecht, neergelegd in het ma nifest der vrijzinnige concentratie, op loyale wijze in te lossen. Thans, bij volkspetitionnement, aan te dringen op méér dan de leiders der concen tratie bij het opstellen van het program practisch mogelijk geacht hebben, is in hooge mate ontstaatkundig en Der- schouwen wij als een niet op de ge- wenschte wijze hanteeren van het recht - an petitie. Voorts schrijft het blad o.m.Het pclitionnement strekt om te geraken lot grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw, hetgeen zeggen wil om bij de komende grondwetsher ziening reeds het algemeen kiesrecht dok voor vrouwen vast te leggen. Het wil ons voorkomen, dat de wer kelijke voorstanders van algemeen vrouwenkiesrecht met dezen eisch te stellen bezig zijn de glazen van de eigen woning in te gooien. Wanneer men den huidigen politieken toestand beziet, dan zal niemand ontkennen dat een grondwetsherziening, gelijk in de Troonrede aangekondigd, alle kans van slagen heeft, maar dat men uitermate voorzichtig zal moeten zijn met door méér te verlangen din be loofd is na zorgvuldig onderzoek van wat kans van slagen had—het goede dal bereikbaar is te verliezen. De heer Roodhuyzen. De heer Roodhuyzen, lid van de Tweede Kamer, is thans hersteld van zijn ongesteldheid en heeft zijn werk- FLORENCE WARDEN. 20) o(Nf-d uk verboden) ,lk wed, dat wij in de familie de «nigen zijn, die verbaasd zullen zijn, te te hooren. Hij deed zich altijd voor alsof hij met één voet in 't graf stond, en nu zien wij, dat hij gelijk bad. Dat is alles. Natuurlijk is het zeer Plotseling maar ik begrijp niet, waarom k het je zoo aantrekt. Je hebt nooit vte om hem gegeven." Maarde woorden werden gesproken 'oorooren, die ze nauwelijks hoorden. Randolph zat voor zich uit te staren, huiverig en anstig. Zijn gelaat was j>r°2n, zijn oogen stonden hol. Mat- 'tev begreep er niets van. Natuurlijk was de tijding een schok, ®aar waarom Randolph, die nooit le,s om zijn oom gegeven had, zoo te'offen zou zijn door den slag van !1n dood was een gek iets, een ver anderlijk, zelfs een verdacht iets. zaamheden als hoofdredacteur van „Het Vaderland" hervat De S. D. A. P. en het algemeen kiesrecht. Naar „het Volk" meldt is in de vergadering van het partijbestuur der S. D A. P. besloten de volgende resolutie inzake den kiesrechtstrijd aan het congres der S. D. A P. voor te stelten Het congres der S. D. A. P., overwegende, dat de regeering voor hare voor stellen ter uitvoering der kiesrecht- eischen van het concentratieprogram recht heeft op den steun der partij, die ten aanzien van algemeen vrouwen kiesrecht, leeftijdsgrens en uitsluitin gen voor verwezenlijking van het gewijzigd or.tweip van de soc.dem. K merfractie blijft strijden en zich tegen al wat afbreuk zou doen aan een loyale uitvoering van het con- ceniratieprogram ten sterkste zal ver zetten det op grond der afgeloopen ver kiezingen van de meerderheid der Tweede Kamer aanneming der aan gekondigde regeeringsvoorstellen moet worden verwacht, maar dat verzet van de rechtsche meerderheid der Eerste Kamer niet schijnt uitgesloten dat met het oog op de uitspraak der kiezers, de groeiende beweging voor algemeen kiesrecht, de houding der vrijzinnige partijen, en de toene mende instemming met dezen eisch onder de Christelijke arbeiders en in de partijen der rechterzijde, de regeé- ring de invoering van algemeen kies recht terecht kon noemen een poli tieke noodzakelijkheid dat dan ook de Eerste Kamer, door dit tegen te houden, rechtstreeks zou ingaan tegen de geleidelijke ontwik keling van ons staatsleven en inbreuk zou maken op den geest onzer grond wettelijke instellingen, zoodat hare vervanging door het Volksreferendum volgens het grondwetsvoorstel der soc. dem. Kamerfractie een der eerste punten van aktueele politiek zou worden besluit wanneer dit gedurende de behande ling in de Staten-Generaal noodig mocht zijn, het geheele kiesrechtleger te mobiliseeren, om de eischen der arbeidersklasse met allen nadruk te doen hooren de verkiezingen voor de Provinciale Staten,welken uitslag verzwakking van de rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer ten gevolge kan hebben, met name in de provinciën Zeeland, Zuid- Holland, Gelderland en Overijsel, aan dit doel dienstbaar te maken en daarvoor in die districten, waar het partijbestuur dit noodig mocht achten, met "de vrijzinnigen samen fe we ken voor het geval de mogelijkheid van Had hij een of andere grap met zijn oom uitgehaald, die mogelijk zijn dood ten gevolge had gehad Dit was de eenige verklaring, die Matthew geven kon van de verbazende verwondering in de houding van zijn neef. Hij stond op van het bed, waarop hij gezeten had, en merkende, dat Randolph hem nauwelijks zag, ging hij naar de deur. Op dit oogenblik werd er zacht op de deur geklopt. Randolph sprong met een kreet op. „Wie is het Niemand kan binnen komen," riep hij. Matthew staarde hem verbaasd aan. „Het is Hammond maar, Ik ken zijn kloppen," zei hij. Randolph kroop weer in bed. „Hammondherhaalde hij op schor ren fluistertoon. Matthew bewoog zich ongeduldig. „Ja En ik zal hem binnenlaten," zei hij. „Hij zal ons kunnen zeggen, boe het gebeurde." Maar Randolph schudde het hoofd. „Laat hem niet binnenkomen," zei hij heesch. 1 Matihew werd deze belachelijke verwerping door de meerderheid der Eerste Kamer blijft bestaan op een Dinsdag tegen de openbare behande ling der voorstellen in die Kamer, zoo mogelijk op den dag dei opening var. de Staten Generaal, een groote demonstratie fe houden in den Haag, gesteund door demonstraties in ver schillende plaatsen van het land, waarvoor de arbeiders zich zooveel mogelijk zullen vrij maken- Het congres roept de Nederland- sche arbeidersklasse op, fe bedenken, dat het thans van haar strijdvaardig heid kan afhangen, of de vrucht van jarenlangen moeizamen strijd zal wor den binnengehaald dat de thans te behalen overwinning het begin kan worden van een tijdperk van nieuwe veroveringen voor hare politieke, economische en intellectueele verhef fing en dat zij dus werkzaam moet zijn en gereed voor een laatsten be- slissenden slag, waar deze van haar mocht worden gevorderd. De „Koningin Regentes". Blijkens een te 's Gravenhage ont vangen telegrafisch bericht is het pantserdekschip „Koningin Regentes" in Ned. Indië op een nog niet beken de plaats aan den grond geloopen, maar kort daarna weer vlot gekomen, zonder beschadiging te hebben on dervonden. Lconactie onder het Spoorweg personeel. Zondag had te Amsterdam op uit - noodiging van de Nederlandsche Ver eeniging van Spt or- en Tramweg personeel een bijeenkomst plaats van afgevaardigden van een achttal cate gorische vereenigingen en van de R. K. vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphael", ter be spreking van een gemeenschappelijke actie van het geheele Nederlandsche spoorwegpersoneel ter verbetering der arbeidsvoorwaardenzulks mei het oog op de herziening van het regler ment-arbeidsvoorwaarden 1916. Besloten werd in beginsel door de afgevaardigden van zeven categorische vereenigingen der S. S.- en H. IJ. S. M. personeel, en der beide onderlinge organisaties een commissie te benoe-" men bestaande uit éen lid van elk der deelnemende organisaties. Deze organisaties zijn de Nederlandsche vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel R. K. vereeniging „St. Ra- phaëi" bond van Locomotiefperso- neel S. S.bond van conducteurs S. S.bond van remmers S. S bond van schrijvers S. S.bond van admi nistratieve ambtenaren S. S.de ver eeniging A. G. A. Sen hei Tractie personeel H. IJ. S. M. In verband met een schrijven van den voorzitter van den Prot. Christ. Bond aan de Ned. Ver. zai getracht tentoonspreiding van overdreven ge voel mee. „O, all rightzei hij ongeduldig. „Ik ga hooren, wat hij te zeggen heeft." Hij verliet de kamer en ontmoette den bottelier op het portaal buiten de deur. „Zeg er mij alles van," zei hij. „Is er geen hoop Is de dokter er Hammond schudde het hoofd. „Neen, mijnheer. Zijn Lordschap is bij hem, en ik zou juist om den dokter zenden. Natuurlijk, mijnheer, is het van veel belang, dat dr. Oills weet, dat mr. Cyril een zwak hart had. Zijn Lordschap is in groofen angst, dat er weer een gerechtelijk onderzoek zal noodig zijn." Matthew keek eenigszins bezorgd. „Ik zie niet, hoe we dat vermijden kunnen," zei hij. Maar de oude Hammond dacht wel, dat het gaan zou. „O, ik geloof wel, dat we dat zuilen klaar speien, mijnheer," zei hij, „met dr. Oills. Hij is nog een beetje in de familie van zijn Lordschap Matthew haalde de schouders op. Hij wist zeer goed, dat er een ge worden om deelname aan deze orga nisatie mogelijk te maken, door zoo mogelijk niet des Zondags te verga deren. Verpachting van Visscherij perceelen. Bij de te Bargen-op-Zoom gehou den openbare verpachting van eenige mossel- en oesterperceelen in de Ooster-Schelde en in het Sloe wer den bijna alle perceelen in het Sioe bezuiden den Spoorwegdam gepacht door visschers uit Philippine. Tenge volge van onderlinge concurrentie werden hooge pachten betaald. Dit alles vindt zijn oorzaak in de om standigheid, dat de Braakman, naar het oordeel der visschers, zeer veel van zijn waarde voor de mosselteelt verloren heeft. Philippine heeft steeds zijn goeden naam op 't gebied der mossetteelt te danken gehad aan de goede perceelen in den Braakman daar werden de mossels in korten tijd van een uitstekende qualiteit. Door inpoldering en verzanding is de gebruikswaarde dier perceelen zeer gering geworden. Vandaar dat de visschers uit Philip pine een betere plaats zoeken tot het zoogenaamd verwateren van hunne mossels, een plaats, waar de vol wassen mossels spoedig vet worden en die tevens gelegenheid biedt om ze binnen één tij in de haven te brengen. Dit laatste nu kan van uit 't Sloe zeer goed, vooral nu er steeds meer motorschepen in gebruik wor den genomen. Schijnt dus het Sloe de reddingsplank te wezen om den roem van Philippine hoog ie hou den, ook deze medaille heeft haar keerzijde. Ei doet zich namelijk bij de mosselvisscherij in het Sloe een zeer vreemd en tot heden toe onver klaarbaar verschijnsel voor. In de laatste jaren hebben verschillende vis schers kleine pertijtjes mosselen in het Sloe uitgezaaid. Daarbij is geble ken, dat de mosselen er van goede qualiteit werden. Inde maanden Juni en Juli waren zij menigmaal beter dan in den Braakman. Nauwelijks was echter eind Juli of het begin van Augustus gekomen, of de visch verdween uit de schelpen, de mos sels werden mager en stierven spoe dig. De visschers waren dan ver plicht hun mossels in juni of Juli van de hand te doen, wat dan meestal tot verminderde prijzen aanleiding gaf. Een legaat- Door wijlen den heer Chr. F. Evers, overleden te Nijmegen, is voor de arme gezinnen van alle gezindten te Dieren een legaat besproken. Uit de rente van dit legaat zal jaarlijks aan elk gezin tegen Kerstmis een uitkeering van f 10 worden gedaan. rechtelijk onderzoek moest plaats hebben; maar hij begreep, hoe on aangenaam het zou zijn, en hoeveel er gebabbeld zou worden door dit geval van een tweede tragadie te Bensington Towers zoo spoedig na het eerste. „Wel," zei hij na een oogenblik, „het moet gebeuren, zooals grootvader wenscht, natuurlijk. Wil je om den dokter zenden, terwijl ik naar binnen ga, om hem te zien „Zeer goed, mijnheer." Hammond ging dadelijk naar be neden om de noodzakelijke orders te geven. Hij was over den eersten schok der ontdekking heen en had de auto matische kalmte herkiegen van het onmisbare familiefactotum, handig, gereed om alles te wagen, teneinde de familiewaardigheid op te houden. Matthew ging naar de slaapkamer, waar lord Bensington bij het bed zat, waar zijn oudste zoon dood lag. Want de Honourable Cyril had ongetwijfeld zijn zwsk en onbetee- kenend leven geëindigd. Hij lag kalm op den rug met de ééne hand ineen- geklemd boven de dekens en de andere op de borst. VOETBAL. „Neptunus" I „Unitas" I. Gelukkig is dan toch eindelijk de strijd gestreden, 't Werd tijd ook, want van zenuwachtigheid en nieuwsgie righeid kon ik Zondagmiddag niet eten. Nog erger dan b. v. 'n Holland- België wedstrijd was ik bij den uit slag geïnteresseerd. 't Resultaat is mij nu bekend, dies ben ik weer geheel de oude en zal trachten eenige bijzonderheden van den. wedstrijd weer te geven.'t Is an ders zoo gemakkelijk niet, om als doodgewoon buitenstaander een ver slag van een dergelijke belangrijke match te leveren. Hoewel ik niets cp de keurige regeling af wil dingen, honderden kwamen er voor niets op, moet ik de commissie in overweging geven, als ze trnminste prijs stelt op 'n verslag, in den vervolge voor de pers een fatsoenlijke schrijfgelegen- heid te plaatsen, want nu zag ik ettelijke verslaggevers hunne notities maken, de bloc-note tegen den rug van den een of andere gedienstigen vriend of kennis en nu apprecieeren we ten volle de welwillendheid van zulke gedienstige snaken, doch wij, mannrn van de courant, verlangen wat beters bij dergelijke ontmoetingen. ik heb dit kleine aanloopje noodig gehad om eigenlijk te vertellen dat „Neptunus" zoowaa- Zondag „Unitas" met 4—1 klop gaf. Arm, „Unitas"! dat had nog wel zulke goede voor nemens. Dat heb je er ook van als je vast denkt te zullen winnen, dan worden de heeren overmoedig, en het resultaat van dergelijke groot doenerij is maar al te goed bekend. Die heertjes van de Zeevaartschool zijn om den drommel niet voor de poes. Voor den wedstrijd had ik het ge noegen in gezelschap van eenige der „Neptunus" spelers te zijn. Het onder werp was natuurlijk de wedstrijd van 's middags. Men vertelde-mij tevens dat er den geheelen nacht doorge- traind was, wat werkelijk wel aan 't uiterlijk der verschillende heeren te bespeuren viel. Langzamerhand groei de het gezelschap aan en eindelijk was het geheele „Neptunus'-elftal bijeen. Een, die zoo'n beetje voor aanvoerder speelt, gaf de laatste wen ken aan de diverse spelers en getrouw als 'n lam ging de club reeds een uur voor den wedstrijd uiteen. Zelf heb ik dat zaakje zoo'n beetje afgeluisterd, en kwam toen al ras tot de conclusie dat „Unitas" wel in pakken kon vanmiddag. 'k Ben toen ook maar naar huis gegaan, want om twee uur moest ik weer present zijn, bij het vertrek der spelers, die zich lieten rijden naar Er was niets in de houding, be halve de ineengeklemde vingers der éene hand, waarin men kon afleiden, dat hij acute pijn had geleden; maar de uitdrukking op zijn mager gelaat was niet die van volmaakte rust en vrede. Geen kreten of geroep om hulp waren gehoord gedurende den nachtdit feit werd geconstateerd door zijn vader en het bracht hem in de war. Matthew kwam stil binnen en keek naar het doode gelaat en toen zagen hij en lord Bensington eikaar aan. „Vreemd, is 't niet?" zei lord Bensington plechtig, „dat wij niets gehoord hebben Hij ziet er niet uit, alsof hij in zijn slaap gestorven was." „Dat dacht ik juist. Ik ben nieuws gierig te hooren, wat de dokter zal zeggen I" Maar deze opmerking bracht lord Bensington terug van de theorie tot practische zaken. „Hij zal zeggen," zei hij met gezag, „dat het een geval van hartzwakte was. En dat is natuurlijk correct." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1