750 1NBIEDIN6EK kSSSovüzicht.' Se Wondei- lüü koot ISVRIEND. leine Markt. SSCHERIJ |TAANVRAGEN LRSOON 'ROUW iensfbode sfbode meisje VRIJDAG Gemeenteraad. Engelsche Buitenhan^ „DE RENBAAN," 52e Jaargang -TAART. BESTE ADRES phen van allerlei prijscourant. stok, afzonderlijk (verstrekt. lanteriën, St. Ja- pa Couiant behoort sen Bijvoegsel Nieuwe Forj 'lissingen. jaar garantie 1,95. Jsiraat - Glacisstraat, I pjo- 1014 Mlt per Ons, net Slagroom. vanaf IO Cent, LOSKADE, I 0.25, iedere cent. Zonder rabat, plaatsen wordt twee- Iiebbende van de mo ed kunnend stellenen kf bezigheden voor van 6—12. Loop- of Magazijn- Iiten. Br. lett. Abur. ourant." in burgergezin een Öes huizes in aiie he lpen of een zindelijke 9E. Adres bureau "ourant." res"Beursplein 3. itle ied kunnende koken, dezer Courant. nd a 15 jaar. Aanmel' iskenstraat 70. VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent i: firma f. VAÜ DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. lelelosn Interc. 19 27 MAART ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Versohijnt rfaggiijks, uityszonderd op Zonday en algemeen ellende Christslijke feestdagen InJabönnés, in 't bezit eener AAaa polis, zijn GRATIS verze- JBI|||| I.,nn nno-pïf.ïrk-prt vnnr- ZD B a ft 11 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk Vagazljn, gewijd aai, nst, lectuur voor ieder- lillende fonkelnieuw 3600 bladz., in groot ver 2 kolommen, niet chfige platen Ët met ongev. 200 n pl. f 3 60. Jen met ongev. 800 in pl. f14 40. l^en met ongev. 1600 f5.50 in plaats f 28.80 nogelijk is de geheele onbenoemde spetprij- nd te doen, behouden oor om zoodra een ren -zijn verkocht, den e stellen. Wie zijn be- al dit aanbod in geen -fnbijgaan. bij D. BOLLE, Bazaar ie Boeken te Rotfer- oezending na ontvangst 1 ad fO.90, f3, - oil vermeld: De Hulj- t gulden bij verlies A pVf| gulden bij verlies^ fbjf| gulden bij verlies r*gulden bij verlies van een hand, |»*|1J van li 911 vaneen van eiken rTWn ongelukken voor: LUUU held tofwerken (fU een ongeluk UilH voet of oog Itlö een duim 1UU wijsvinger LiU anderen vinger n!» uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank te Schiedam Zij die zich met tPir 1 ftpril op de da- nefiiks verschijnende „VLIS- SsCHE COURANTabon; neeren, ontuangen de Couraru lot dien daturn Q R RT I 5. Vergadering van Donderdag. Juridische bespiegelingen. In cauda venenum, in den staart het vergif, zoo was het ook met de Üenda der Kamer. Rustig boemelde de 'discussie voort en het liet zmh- aanzien, dat om Êén. uur de'leden aar hun-'haardsteden .tondep- ver laken. Maar jawel, "daar werd ter onzaliger ure de knuppel in het ju- risten-hok geworpen en vielen eemge juristen als hongerige wolven op een rm schaap, op het ontwerp aan, dat bedoelt het stoprecht van treinen te Nieuwersluis uitgeoefend door Mr. Doude van Troostwijk'af te koopen. De kwestie is bekend en zeer simpel. In 1842 sloot de toenmalige Rijnspoor met een zekeren heer Doude van Troostwijk deze dwaze overeenkomst, dat alle treinen te Nieuwersluis zou den stoppen. Dat contract gaf al blijk van zeer weinig vooruitziendheid, immers de Rijnspoor slechts er op achteruit kon gaan. Het aantal treinen dat te Nieuwersluis passeerde was toen wellicht een dozijn per dag, thans is dat er ongeveer honderd. Natuurlijk dat de Staatsspoor, die rechten en plichten van de Rijnspoor I overnam, na 70 jaar moet bloeden voor de domheid van 1842. Ieder die alleen maar normaal en niet juri disch voelt, geeft dit toe. Wie sluit nu ook zoo'n idioot-contract? Nu komt echter het juridisch betoog. Wat is het recht op dit oogenblik waard? Natuurlijk niets anders dan wat het de tegenpartij waard is van de verplichting ontheven te worden. Kan de staat zoo'n recht onteigenen op grond van algemeen nut Het recht staat de ontwikkeling van het spoor wegverkeer precies op dezelfde wijze in den weg als een woning, wanneer het algemeen nut eischt de spoor baan over den grond van die woning te leggen. Alweer ieder die alleen normaal en niet juridisch voelt, geeft dit toe. De heer Ter Spill bouwde een filosofisch betoog op, dat, eerlijk bekend, over ons heen ging, om te bewijzen dat het niet zoo was. Maar waar diende al dat wijsgeerig betogen voor De Staatsspoor vond het honderduizend gulden waard om van de last bevrijd te worden, welnu dan is het recht honderdduizend gul den waard. Wij zullen de heeren ju risten niet volgen op hun tochten door de rechtswetenschap en sluiten ons liever aan bij den minister die de zaak commercieel behandelde. Trou wens het ontwerp is afkomstig van den vor gen minister Regout, die be kend was zoowel om zijn juridische als in zijn commercieele eigenschap- Pen. Met een kleine meerderheid werd het ontwerp goedgekeurd. Evenzoo werd tot een goed einde gebracht de discussie over de ver bouwing van het Tweede Kamerge bouw. De heer van Doorn redde de situatie. Afgezien van de vraag of soms te veel onteigend zou worden, stelde hij voorop, dat het gebouw der Tweede Kamer op een vrij terrein dient te staan, niet belend door kleine Particuliere eigendommen. Die opmerking was alleszins juist en sloeg zóo in,dat de heer de Savorrin Lohman er door gewonnen werd. De beer van Doorn verdient den dank van den Haag, want ware dit wets ontwerp verworpen, dan was een enorme verbetering van een stadsge deelte achterwege gebleven. De be slissing die op dezen dag is genomen 's zeer belangrijk. Het zal nu mogelijk zijn een gebouw te krijgen, dat aan ttoderne eischen voldoet, terwijl de Staat nu eindelijk eens eigenaar is geworden van alle perceelen, die tegen het Binnenhof in den loop der tijden zijn aangebouwd. Dat het een zeer groote oppervlakte is, die bij het ge bouw zal worden getrokken, volgt reeds hieruit dat op dat terrein plaats is voor een ruime vergaderzaal. De Kamer is thans naar huis en zal op zijn vroegst 15 April, op zijn laatst 21 April weer terugkomen. Een Christelijke Volkspartij. j In een dezer dagen te Utrecht ge- houden- vergadering van personen tot ii dusver behoorende tot de anti-revo- lutionnaire en Christelijk-Historische I partijen, is, na zeer ernstige bespre- Icing,, besloten tot de oprichting van een Volkspartij voor Nederland. Deze partij wenscht als hervormings partij veel verder te gaan dan eerst genoemde partijen, doch zich tevens te stellen tegenover het Christelijk socialisme. Ook zal zij, krachtens hare Protestantsche beginselen, geen com promis kunnen aangaan met de Katholieke staatspartij. In haar program van actie is duidelijk omschreven, dat zij, met erkenning van den Bijbel als richtsnoer voor geestelijk, zedelijk en maatschappelijk leven, met eerbiediging van het Ko ningschap, den bestaanden regeerings- vorm en den persoonlijken eigendom, wenscht te ijveren voor zoodanige maatschappelijke hervormingen, die de nooden der minder bedeelden kunnen wegnemen, hun geestelijk, zedelijk en stoffelijk welzijn bevorde ren. Voorts zijn in haar program van actie opgenomen het algemeen kies recht met evenredige vertegenwoordi ging, een staatspensioen voor alle 65jarigen, beschermende maatregelen in het belang van de arbeidende klassen, kantoorpersoneel, landbou wers enz.,een volksleger en algemeene dienstplicht, verzekering tegen werke loosheid, verbetering van het lot der inlandsche bevolking in onze koloniën, en strevennaarautonomie(zelfbestuur). De Christelijke Volkspartij wil voorts door het ruim beschikbaar stellen van staatssubsidie aan hooge, middelbare en vakscholen, de kinderen der maat schappelijk minder bedeelden in de gelegenheid stellen zich voor ambten en bedieningen te bekwamen,waarvan zij thans uitgesloten zijn. Begin April zal het manifest met beginselverklaring der nieuwe partij verschijnen, terwijl tevens besloten is tot de spoedige uitgave van een eigen orgaan, Vrijkaarfen. In een „Standaard"-driestar wordt over de spoorwegkaarten voor de Kamerleden gezegd Het stelsel, om, door welke maat schappij ook, vrijkaarten aan Kamer leden te doen uitreiken, konden we nooit toejuichen. Het deed ons daarom in zekeren zin leed, dat een meerderheid van Kamerleden er toch aanzoek om deed, en uit gelijken hoofde zagen we met sympathie, dat de heer De Savornin Lohman 't aanbod afwees op o. i. zeer juiste gronden. Onder die gronden trok ons vooral aan, dat z. i. het Rijk in deze behoefte aan vrijkaarten behoorde te voorzien. Men vergete toch niet, dat niet alle Kamerleden hier voor gelijk geval staan. Het laat zich toch denken, dat er Kamerleden zijn, voor wie de bijdrage van f 2000 's jaars zoo luttel is, dat zij, over geen eigen middelen beschikkend, schier behoefte hebben aan een middel, om 't land te kunnen verkennen. Niet elk Kamerlid bevindt zich in zoo onafhankelijke positie, dat, wat hem aangeboden wordt,door hem even gemakkelijk kan worden afgewezen. Geheel de zaak eischt regeling. Ook voor de Provinciale Staten en voor de gemeenteraden. Pensioenwat Gsm.-Ambtenaren. Naar men verneemt, is weldra de indiening te verwachten van een wets ontwerp tot verlenging van den ter mijn van 1 April a.s. in de pensi oenwet voor gemeenteambtenaren ge steld voor de inzending van stukken tot inkoop van vroegere diensten. Het zou de strekking, geen bepaalden termijn meer in de wet te noemen,maar vrijheid geven dien bij Kon. Besluit vast te stellen. De gezamenlijke oefeningen van de j zeemacht zuilen in dit jaar worden gehouden in het tijdvak van 1 tot 15 j September in de stelling van Helder, j waaraan ook zal worden deelgenomen door de torpedobooten voor alge- meenen dienst en door de onderzee booten. Gecombineerde oefeningen van zee- en landmacht vinden dit jaar niet plaats. Aan de schietoefeningen in de leger plaats bij Harskamp zal in Augustus door een detachement van de marine worden deelgenomen, sterk ongeveer 130 man. Ex. hulptelegrafist of kantoorbediende. In het laatst van Augustus of be gin van September e. k. zal te Am sterdam een examen worden gehouden van candidaten, dingende naar de betrekking van hulptelegrafist of kan- toorbediende.Dit examen strekt om het noodige personeel van dien rang te leiden voor den dienst der posterijen en telegraphie te Amsterdam, Rotter dam en 's Gravenhage. Van de 1-50 daarvoor opengestelde plaatsen kunnen 30 door vrouwelijke candidaten worden ingenomen. De candidaten moeten op 1 Septem ber e.k. tenminste 16 jaar oud zijn en hun 23ste nog niet zijn ingetreden. Aanmelding vóór 1 Juli bij den directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam. Voor bijzonderheden zie „St.-Ct." No. 70. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 38 faillis sementen, tegen 28 in dezelfde week van het vorige jaar. Zitting van Vrijdag 27 Maart, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudf kerke. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren Staverman en Van de Pulle met kennisgeving en verder de heeren Vermaas en Merckens De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden nog aangehouden. Mededeeling werd gedaan van de goedkeuring door Ged. Stalen van genomen raadsbesluiten. Onder de mededeelingen was een Kon. besluit, houdende goedkeuring van het raadsbesluit waarbij het maxi mum te heffen bedrag aan hoofde- lijken omslag wordt gebracht van f 150.000 op f200.000. Verder werd nog medegedeeld dat de heer Van Sandick te 'sGraven- hage is bene emd tot regeerings-com missaris voor de havenexploiiatie. Door den heer Vermaas wordt voorgesteld in art. 6 der Verordening op het geneeskundig onderzoek van gemeente-ambtenaren een 5e alinea in te lasschen en wel „Wanneer een gemeente-ambtenaar langer dan 3 maanden achtereen niet in staat is geweest zijn betrekking waar te nemen, wordt hij vóór zijn weder indiensttreding geneeskundig onderzocht door de 2 geneeskundigen in art. 2 dezer verordening genoemd. Op den uitslag van dit onderzoek bestaat hooger beroep. Debetrokken ambtenaar zal dan worden onderzocht door 3 geneeskundigen, waarvan één wordt aangewezen door Burg. en Weth., één door den betrokken amb tenaar en één door de twee meer genoemde geneeskundigen." Gesteld in handen va» Burg. en Weih. om advies. Het hoofdbestuur der vereemging Nosokomos" heeft een adres inge zonden, waarin verzocht wordt met de gediplomeerde verpleegsters(ers) en leerlingen bij indiensttreding een schriftelijk contract aan te gaan, waarbij wederzijdsche plichten en rechten geregeld zijn. Eveneens in handen gesteld van Burg. en Weth. cm advies. Ingekomen was het verslag van het Burgerlijk Armbestuur, hetwelk in het jaarverslag zal worden opge nomen en de rekening en verant woording over 1913 van de gezord- heidseommissie. Van den heer H. Dommisse is een adres ingekomen, waarin hij met 1 Juni a.s. eervol ontslag verzoekt als secretaris-rentmeester van het gasthuis. Werd gesteld in handen van re genten van het gasthuis. Tot leeraar in het werktuigkun dig vakteekenen aan de Avondschool voor Handwerkslieden werd benoemd de heer A. Th. Elants, zulks met ingang van 1 September a.s. en voor het tijdvak van 1 September 1914 tot 31 Augustus 1915 tot tijdelijk leeraar in het lijn- en vakteekenen aan de Burger Avondschool de heer W. Bos, wiens tijdelijke benoeming aan dé Avondschool voor Handwerks lieden den 31 Augustus a s. eindigt. In de raadsvergadering van 30 Januari werden vastgesteld verorde ningen op de heffing en invordering van kaai- en liggelden, kraangelden en rechten voor het gebruik van grond, inrichtingen en materieel op de haventerreinen. De kennisneming dezer verorde ningen heeft Ged. Staten aanleiding gegeven tot het maken van eemge bezwaren, die behalve eenige punten van ondergeschikten aard vooreerst betreffen de vaststelling van speciale tarieven door B. en W. en vervol gens het opnemen in de belasting verordening van verschillende be palingen van regelenden aard. Hoe wel B en W. van oordeel zijn, dat de praktijk zal aangeven dat eene goede exploitatie der haven met mogelijk is, zonder hel toepassen van uitzonderingstarieven, moeten B. en W. erkennen dat met het oog op de strenge formuleering van artikel 232 der gemeentewet het handhaven dezer bepalingen een bezwaar zal opleveren tegen de vereischte Konink lijke goedkeuring der belastingver- ordening, zoodat zij den raad in overweging geven deze uit de ver ordening te schrappen. Mocht de praktijk moeilijkheden opleveren dan zal door B en W. worden overwogen om de heffingen niet als belasting verordening te rege len, doch als tarief, zooals door andere gemeentelijke bedrijven geschiedt. Evenmin bestaat bij B. en W. be zwaar om te voldoen aan den tweeden wenk van Ged. Staten om alle be palingen die rechtstreeks met de hef fing op de hvordenmg der belasting in verband staan uit de verordening te hchten en deze over te brengen in eene speciale verordening omtrent het gebruik van de kranen en andere benoodlgdheden van de havenexploi- tatie Het ontwerp eener dergelijke ver ordening zullen B. en W. ffl een volgende vergadering ter vaststelling aanbieden. De verdere gewenschte wijzigingen zijn volgens meening van B en W. van zoo ondergeschikten aard, dat zij geene toelichting behoe- Vev'oorts stellen B. en W. voor aan Ged. Staten in antwoord op een algemeene vraag aan het slot van hun schrijven mede te deelen dat de Raad het overleggen van een opgave der vermoedelijke ontvangsten en uitgaven niet mogelijk acht, omdat de gemeente nu zij de exploitatie der havens nog moet aanvangen, daaromtrent geenerlei ondervinding heeft opgedaan. B. en W. stelien ten slotte voor de verordeningen opnieuw gewijzigd vast te stellen, met welk voorstel de commissie voor de financiën zich vereenigt. De heer Laernoes vroeg of het niet wenschelijk was het direct in tarief om fe zetten in plaats van belastingen. De heer Tichelman zeide dat het eigenlijk te laat is aan het verzoek van den heer Laernoes te voldoen. Hij achtte het ook beter voorloopig het tarief te laten bestaan om ie zien hoe het in de practijk zal werken en kan hiermede bijv. een half jaar ge werkt worden. De gewijzigde verordening, werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. (De heer Vermaas kwam ter ver gadering.) Volgens artikel 77 der Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913, moeten de besturen van gemeenten, waar op 1 October 1913 pensioen bepalingen gelden, die hoogere pen sioenaanspraken geven dan genoemde wet, die bepalingen vóór 1 April herzien, zooveel mogelijk met eer biediging van verkregen aanspraken. De uitvoering van dit voorschrift is niet gemakkelijk, vooreerst omdat de Pensioenwet zich uiimunt door dui delijkheid, maar vervolgens omdat hel in vele gevallen niet gemakkelijk is uit te maken of de bepaling van de verordening al dan niet gunstiger kan zijn voor de belanghebbende ambtenaren dan die van de wet. De groot gemeenten, hebben, zooals uit de dagbladen is gebleken, dan ook zoo lang mogelijk gewacht met de indiening hunner wijzigings-ver ordening. Pas in de vorige week is zulks in Rotterdam, Amsterdam, Arnhem en elders geschied. Ook het college van Burg. en Weth. heeft voor de moeilijke vraag gestaan welke vorm deze wijzigings-verorde- ning moest hebben en welke begroo tingen daarbij gehandhaafd moesten worden. Het denkbeeld van een al gemeene formuleering hebben Burg. en Weth. laten varen, doch zijn er toe overgegaan om artikels-gewijze de oude verordening te herzien en daaruit die artikelen te schrappen die zonder eenigen twijfel konden worden gemist, omdat zij niet meer vatbaar waren voor toepassing. Hetgeen Burg en Weth. eenigszins toescheen nog in het belang der op 1 October in dienst zijnde ambte naren te kunnen zijn, hebben zij onvoorwaardelijk gehandhaafd. Zooals de wet zegt, zal de gewij zigde verordening uitsluitend van toe passing zijn op de ambtenaren die op 1 October in dienst van de gemeente waren. Burg. en Weth. stellen derhalve voor, aan de desbetreffende verorde ning goedkeuring te verleenen. Alzoo werd besloten. Tijdens de langdurige ziekte en ook na het ontslag van den vroege- ren commissaris van politie alhier, is diens betrekking nevens zijn eiger werkkring tijdelijk waargenomen door den inspecteur van politie, den heer W. F. van .Meerendonk. Volgens verklaring van den bur gemeester is deze waarneming tot diens volte ievredenheid geschied niet alleen, doch heeft genoemde ti tularis door zijn groote toewijding en ijver bet onnoodig gemaakt dat een tijdelijke hulpkracht ten laste van de gemeente is gekomen. Naar de meening van het geheele college van Burg. en Weth. heeft de voortreffelijke ambtenaar, die gedu rende zoo geruimen tijd een zware taak uitstekend heeft vervuld, alles zins aanspraak op een bijzonder blijk van waardeering van de zijde der gemeente.

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1