dinsdag 24 MAART pist jPJONGEN L-tfo. i: Firma Vil DE VE1DE lr„ Kleins Hl 51. Vlissingen. leleletn Inlnc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Herd tegen ongelukken voor: DUUU heid tot werken f UU een ongeluk UUU voet of oog 1UU een duim JLUU wijsvinger lj%J anderen vinger 0lie ultkeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot oV tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam iüBlf® STAANVRA8EI jgfst® Bediende. |m Grootwarker SÏEENTEBESfUUR BINNENLAND FEülLLÊtÖN chiifcNarfing lil 0)1® 1111 itusfbode komaiid liaisje VRAAGD 1^14 VLISSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel I De abonnés, in 't bezit eener •polis. gulden bij dood gulden bij verlies 4 gulden bij verliest ffeft gulden bij verlies pgulden bij verlies idumoi - r ■■■■hg - "lis door lIlIB van een hand, !:Tj van 11111 vaneen /h van eiken zijn GRATIS verze- 2000 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken «er welche sichj s kaput lacht ?L1NER TAGEBLATT,"! I regels f 0.85, iedere IS cent. Zonder rabat. II plaatsen wordt twee- tnd. lachine, vraagt beleefd! 'I werkzaamheden. Bil ls. Brieven onder letters pu „Vlissingsche Cour' stond gevraagd op een lor ?g geschreven brieven! I van leeftijd en genoten. |mder No. 8530, bureauj Courant". ld voor atelierwerk een| hoog loon. H. RABBERS Co.| ld een nette 13 jaar, verplicht uniform ji H. RABBERS Co. p Zij die zich met 1 flpril op de da- i^jks uerschijnende „VLIS SINGSCHE COURANT" abon neren, ontuangen de Courant jfof dien datum GRATIS. BEKENDMAKING. Vaststelling Kiezerlijst. Burgemeestei en Wethouders van IVlissingen maken bekend dat de kiezerslijst over deze ge- Imeente over 1914-1914 en de alpha- Jbetische lijsten der namen en voor- fnamen van hen, die van de kiezers zijn afgevoerd en van hen, die 'Jdaarop zijn aangebracht, door hen (vastgesteld zijn en van heden tot en met den 21 April a.s. ter Secretarie voor een ieder ter inzage liggen en laldaar afdrukken van de nieuwe kie zerslijst tegen betaling van f 4 50 per [exemplaar te bekomen zijn. Ve der vestigen zij er de aandacht |op, dat tot en met den 15 April a.s. een ieder bevoegd is bij hel gemeen tebestuur verbeteringen van de kie zerslijst te vragen, op grond, dat hij jzelf of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt Jof r iet behoorlijk voorkomt. Vlissingen, 23 Maart 1914. Burg. en Weth. voornoemd, (VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De Secretaris, WITTEVEEN. Het Kon. bezoek te Amsterdam. Gisteren heeft H. M. de Koningin [het aangekondigde bezoek gebracht aan het nieuwe Beursgebouw van de vereeniging voor den Effectenhandel |aan het Damrak. Reeds vóór dat de Koningin uit— j reed, hadden zich op den Dam vele i nieuwsgierigen voor het Koninklijk Paleis verzameld, die toen H. M. om elf uur naar de Effectenbeurs vertrok [onze Landsvrouwe luide toejuchten. H. M. de Koningin werd ontvangen Idoor den voorzitter den heer Wen- jdelaar en de leden van het dagelijksch bestuur der vereeniging en vervolgens [door het geheele gebouw rondgeleid. In den namiddag bracht H. M. een bezoek aan de werkinrichting voor hulpbehoevende blinden in de Plan- lage Middenlaan. Oe vrijkaarten voor Kamerlsden. Op het schrijven inzake vrij ver- I voer heeft, naar „de Ned." meldt, het Kamerlid jhr. de Savornin Lobman het volgende geantwoord t bij J. ROELSE, Schel- GKEES, Boulevard Ban- agt een flinke ilden tusschen 7 en 8 uur niet beneden de Hendrikstraat 44. 1. in een Burger gezin> fijke DIENSTBOD*] reau der „Vliss. Court FLORENCE WARDEN. I 14) O(%d uk verboden) Maar het was geen vriendelijke 'lik; eer boos dan welwillend. „Het schijnt, dat je slechts de zoon bent van lord Bensington's derden pon, terwijl je neef de zoon is van ban tweeden zoon." Randolph's donker gelaat werd bloedrood. „Dat is zoo. Ik geloof niet, dat ik I i6 ooit iets anders verteld heb. En had ik dat gedaan, dan kon je de I waarheid hebben uit gev. nden uit e'k boek over het Pairschap." Cora wierp het hoofd nog wat meer achtero\er. Zij was niet in een ver lenende stemming. .0 ja, natuurlijk. Maar men ver- «Wht niet dat men zijn bibliotheek 'loet raadplegen, om de verkeerde teven van zijn vrienden te ver beteren." De ondergeteekende, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, is zeer gevoelig voor het geschenk, hem aan geboden, namens de Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen, de Nederlandsche Centraal en Noord- Brabanisch-Duitsche Spoorweg Maat schappijen. Doch, niet behoorende tot de groote meerderheid der leden van de Tweede Kamer, die om een bewijs van vrijdom over de Neder!. Spoorwegen heeft gevraagd omdat hij van oordeel is, dat Kamerleden als zoodanig geen diensten bewijzen aan de Spoorwegmaatschappijen, dus geen aanspraak op personeelen vrij dom kunnen doen geldendat hun vergoeding van reiskosten en verdere schadeloosstelling behoort te worden bekostigd uit de rijkskas, zonder dat daartoe door particuliere maatschap pijen indirect wordt bijgedragen dat dit vooral daar geldt waar, in dezelfde qualiteit waarin zij vrijdom hebben aangevraagd zij kunnen geroepen worden over die maatschappijen cri- tiek uit te oefenen, acht hij zich, hoezeer de goede bedoeling waar- deerende, bezwaard van den aange boden vrijdom gebruik te maken, weshalve hij zich verplicht ziet de hem toegezonden kaart hierbij terug te zenden. De Ned. verneemt nog, dat ook de heeren De Beaufort en Van Bylandt op ongeveer gelijke gronden een dergelijk schrijven hebben verzonden. Treub's ouderdomsrente. Naar het „Ctr." verneemt, is het ontwerp van minister Treub in de afdeelingen der Tweede Kamer zeer slecht ontvangen. Zoowel de uitsluiting der bedeelden als de wijze waarop de gemeenten in de zaak worden betrokken, werd al gemeen afgekeurd. De Standaard over de vrij-liberalen. Bij de Haagsche Gemeenteraads stembus kwamen de vrij-liberalen van een kwade markt thuis, zegt „de Standaard", die aanteekent, dat de uiterlijke winst dier fractie in Juni alleen te danken was aan 't gelijk opdeelen voor de vacaturen met de unie-liberalen en vrijzinnig-democra ten. Dit onloochenbare feit niet in het recht licht beziende, hadden nu de achtbare leiders van deze groep zich metterdaad ingebeeld, dat eerst ver borgen krachten, uit allerlei schuil hoek, waren opgedaagd. Vandaar dat ze er bijna stellig op rekenden, in den Haag met hun op zichzelf uit- nemenden candidaat succes te zullen hebben. Toch bleek dit een pure illusie. Ze brachten den man, die hun vaandel deed wapperen, zelf niet in herstemming. Nog erger liep het voor de vrijzinnig-democraten. Die was raak. „Ik vrees, dat ik het doe! van dit alles niet inzie," zei hij met kwalijk verborgen woede. „Welk verschil maakt het, of ik de zoon ben van grootvaders tweeden of derden zoon Cora haaide de schouders op. „Niet veel, dit moet ik erkennen. Maar toch wel wat. Ik houd er van, dat men mij de waarheid vertelt." „Nu dan, ik zal je de waarheid vertellen," hernam Randolph met toenemende woede. „Het is dat je beter denkt over een verwaanden papagaai, die zich te knap vindt, om beleefd te zijn tegen een vrouw, dan over een man, die zijn leven voor je zou geven." De een of andere emotie, hetzij liefde of iets anders, gaf volheid aan Randolph's stem, terwijl hij deze woorden uitsprak. Maar Cora schudde het hoofd. „je neef ziet er goed uit, dat is zeker," zei zij; „hij heeft de mooiste oogen, die ik ooit gezien heb." „Bahriep Randolph. „Maar het is r.iet zoozeer als de lieve uitdrukking van zijn gelaat, waar ik zco van houd," ging zij voort, De eenigen, die links ook au weer met tamelijk goede kans er uitkwamen zijn de socialisten. Het proces gaat door. De vrij liberalen, hoe goed gewapend ze ook in het veld verschijnen, sterven uit. De vrijzinnig-democraten geven vrijen doorloop over hun erf naar het so cialisme. Alleen de unie-liberalen blijven door het amalgama van hun groep sterk staan. De slotsom van het blad luidtEr zit visch en er is te vanges Patrimomum. Gisterenmorgen is onder voorzitter schap van den heer P. van Vliet, de 33e algemeer.e vergadering van het Nederiandsch Werklieden-Verbond Patrimonium"te Amsterdam geopend. De voorzitter heette in zijn openings woord de aanwezigen weikom en besprak den stembusstrijd. Aan het verslag van den secretaris, den heer F. Noordhof" uit Arnhem, is het volgende ontleend: Herinnerd wordt aan de ten vorigen jare te Rotterdam gehouden vergade ring, welke voor een belangrijk deel was gewijd aan de behandeling van het verkiezingsprogram. Het Verbond heeft, hoewel het als zoodanig geen deel neemt aan de actueele politiek, in de verkiezingsdagen in samenwer king met andere chr. soc. organisaties een actie gevoerd voor het behoud van het toen zittend kabinet. Hel vei slag maakt voorts met dank baarheid melding van hetgeen deze minister voor de ouden van dagen deed. O.m, werd door hetVerbonds- bestuur het initiatief genomen tot een actie ter verkrijging van den vrijen Zaterdagmiddag en verkorting van den arbeidsduur, wat tengevolge heeft gehad, dat voor deze zaak een per manent comité,bestaande uit vertegen woordigers van verschillende chr. werklieden vakbonden in het leven werd geroepen. Een commissie werd benoemd om een herziening van het sociaal program te ontwerpen. Deze commissie kwam nog niet geheel met haar arbeid gereed. In het afgeloopen jaar werden 7 nieuwe afdeelingen opgericht, doch ook weder een zestal opgeheven. Omtrent den arbeid van hetCentr. Bureau van het Verbond werd ge meld, dat in dit jaar ongeveer 190 adviezen werden verstrekt, ook van rechtskundigen aard, betrekking heb bende op zaken, rakende het Burgl. Wetb. (in het bijzonder de wet op het Arbeidscontract) de Woningwet, de Invaliditeitswet enz. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. De voorzitter heette den oud minister, ds. A. S. Talma welkom. Hij constateerde met groote ingeno- haar hoofd op zij houdend met een kleinen glimlach. „Hij ziet er zoo vriendelijk uit." „En ik niet, veronderstel ik brom de Randolph. „Op dit oogenblik zeker niet." „Hoe kan ik vriendelijk en bemin nelijk zijn, ais jij mij over boord wilt gooien voor den eersten den besten man, dien je ontmoet en die niet scheel kijkt," bromde Randolph. „O, zoo ver zijn vrij nog niet ge komen, d«t weet je welje kunt niet spreken van over boord gooien, voor ik u aan boord heb genomen. Wij zijn nog in het voorbereidend stadium van onderhandeling." Randolph naderde haar dichter. Zij was een heel mooi meisje, maar zij had andere en machtiger bekoring voor hem. Hij had schulden en zij was rijk en zij wist het. „Bij mij is het geen handelszaak, Cora", zei hij. „Het is leven of dood." Plotseling veranderde het gelaat van het meisje en zij werd ernstig. „is het dat vroeg zij. „ja bij den Hemel, dat is hef." „Goed dan. Als het dan uw innigste wensch is, mij te behagen, op goeden menheid, dat de heer Talma thans weer een werkzaam aandeel neemt in hel streven van Patrimonium en sprak den wensch uit, dat het ver bond hem in langen tijd niet meer moge missen of het zoude moeten zijn, dat hij weer geroepen wordt tot den zelfden hoogen post, waarvoor hij 5 jaar lang zijn aangename be trekking met het verbond heeit moeten afbreken. Hiertoe zou Patrimonium zeker van harte willen medewerken. Een geschenk aan de natie? in financieele en handelskringen loopen geruchten omtrent de redenen voor het bezoek, dat Zaterdag ver scheidene personen uit de „haute finance" ten paleize te Amsterdam hebben gebracht, waar zij door H. M. de Koningin aan den maaltijd werden genoodigd. Hare Majesteit zou met de heeren geconfereerd hebben over het denk beeld, dat de groote lichamen op handels- en scheepvaartgebied en de voornaamste financieele instellingen aan de regeering de gelden tot den bouw van een slagschip (dreadnought) zouden aanbieden, tenzij hetnoodige bedrag langs anderen weg wordt gevonden. Ook het bezoek, dezer dagen door H. M. aan Rotterdam gebracht, zou met zulk een plan in verband staan. (,N. v. d. D.") „Onder socialistisch bewind." Naar „de Tel." verneemt, heeft de heer J. E. W. Duijs, wethouder van Zaandam, bij de justitie een aanklacht ingediend tegen het „Algemeen Han delsblad" en „De Tijd" in zake het in die bladen vermelde onder den titel: „Onder socialistisch bewind", waardoor de heer Duijs zich in eer en goeden naam voelt aangerand. De heer J. E. W. Duijs, wethouder van onderwijs te Zaandam, heeft in „de Tei." een breedvoerige uiteen zetting gegeven het stuk beslaat niet minder dan 6 kolom van de redenen waarin ook de heer Peerl- kamp op de voordracht voor onder wijzer is geplaatst. Uit deze uiteen zetting blijkt dat de prachtige aan bevelingen van dezen sollicitant ge geven door den directeur der rijks kweekschool te Middelburg, het hoofd der rijksleerschooi, het oud-hoofd der rijksleerschool en den arr. schoolop- ziene>, hem, wethouder van onderwijs, hebben geleid den heer Peerlkamp op deze voordracht te plaatsen. De redenen waarom het hoofd der betrokken school, de heer Vreeken, den heer Peerlkamp niet wenscht waren zeer gezocht, zooais de heer Duijs nader breedvoerig betoogt. Cursussen Normaal Schietschool. De minister van oorlog heeft be- voet met mij te zijn" zij wierp hem een harstochtelijken blik toe uit haar grijze oogen helder de zaak dan op voor uw neefzuiver hem, volstrekt en algeheel, in de oogen van iedereen van de blaam eenig dee! te hebben aan deze vreeselijke zaak op „Benston Towers". Het was geen wonder, dat Ran dolph zich terugtrok, alsof hij ge stoken was door een wesp. „Hem zuiveren, hem zuiveren van de blaam" stamelde hij. „Hoe kan ik dat Ik weet er niets van." Maar Cora hield voi. „Ja, dat doe je wel," zei zij kalm. „Als je v/ildet, zoudt u hem in zijn eer kunnen herstellen. En zoolang je dat niet doet, mr. Randolph, zal ik ook nooit meer aardig voor u zijn." „Watstamelde hij. Zij ging kalm voort. „Aan den anderen kant, om u te bewijzen dat mijn gevoelens niets te maken hebben met zijn oogen, of zelfs met zijn aardige krulleboi, zal ik u dit zeggenik houd van je, en als je je een eerlijk man wildet be- toonen met dit te doen en dan komt ragen„Cora, is het „ja" of „neen" paald, dat jaarlijks aan de Normaal Schietschool te 's Gravenhage de na volgende cursussen zullen worden ge houden. I. Schietcursus van 16 April—15 [uni. Deelnemershoogsten 10 offi cieren (bij voorkeur luitenants) en hoogstens 20 onderofficieren van het leger in Ned. Indië, zoo mogelijk van de cavalerie, artillerie en genie. II. Schietcursus van 16 Mei—16 Juni. Deelnemers: 4 luit. der cav., 1 van het reg. genietroepen, desge- wenscht I luit. van het korps pon tonniers, voorts 8 onderofficieren der cavalerie, 2 onderofficieren van het regiment genietroepen, 1 onderof ficier van het korps pontonniers. Schietcursus van 16 Juni—14 Au gustus. Deelnemers éen luit. van elk reg. inf. desgewenscht I luit. der mariniers, van het Ir.str.-bataljon, de comp. en wielrijders en van de mi- trailleurafdeelingen, zooveel officieren van het leger in Ned.-Indië (bij voor keur van de infanterie), dat als 't aan tal officieren-deelnemers aan cursus I van het ioopende jaar daarbij wordt geteld, het getal twintig niet wordt overschreden. Voorts: één onderof ficier van elk regiment infanterie en desgewenscht één onderofficier der mariniers, instructiebataljon, wielrij ders en mitrailleur afdeelingen, hoog stens twintig officieren van het leger in Ned.-Indië. Aan dezen cursus is 'n schietserie met de N.S.S. in de le gerplaats bij Harskamp in de eerste helft van Augustus verbonden. IV. Ballistische en technische cur sus van 1 Nov.—15 Febr. d.a.v. Deel nemers 7 luit. der cav. of inf. van wie drie van het leger in Ned.-Indië die in den loop van het jaar bij een schietcursus door kennis en ijver hebben uitgeblonkenc. q. boven dien I luitenant de mariniers. Cursus IV wordt voor de deelne mers onmiddellijk voorafgegaan door een wapencursus van I Oct.—I Nov. aan de Hembrug. De „Tijd" deelt mede, dat de be kende orkestdirecteur en componist M. H. van 't Kruijstot den Katholie ken godsdienst is overgegaan. RSCHTSXAKCH. Loterijwet, De Hooge Raad deed gisteren uit spraak in het cassatieberoep van W. S., lotendebitant te Leeuwarden door de rechtbank aldaar veroordeeld tot twee boeten van f 5 of 3 dagen hech tenis voor elke boete wegens over treding der Loterijwet met betrekking tot 2/40 Tijdgeestloteu. Dit cassatieberoep werd verworpen, daar het aangevoerde cassatiemiddel, volgens heiwelk men te doen had met een geoorloofd boetebeding waar bepaald was dat geen restitutie zou wel, dan geloof ik, dat ik „ja" zou zeggen." Randolph scheen slechts half-vol- daan. Dat de gunst dezer dame zou afhangen van het herstel in eer van zijn medeminnaar, was natuurlijk iets heel onaangenaams. Maar hij kon haar niet tot andere gedachten bren gen en toen hij dien middag met zijn tante terugging, was hij in niet zeer opgeruimde stemming. Mrs. Schmidt en haar dochter ver loren geen tijd, om het bezoek, dat zij als zulk een groote eer beschouw den, terug te brengen. Toen zij naar Bensington Towers reden in het huurrijuig, waarin mrs. Schmidt per sé wilde gaan, om niet stoffig en warm aan te komen, vonden zij het huishouden vermeerderd door de aankomst van lord Bensington's oudsten zoon. De Honouiable Cyril Bensington was een magere man met ongezond uiterlijk en ofschoon hij niet vee! ouder was dan vijftig jaar, was hij meer gebogen dan zijn vader. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1