750 25 LDOf man POLAK Reparaiie i VORKEN Zeeowscb hemische. er, Ververij aar an 14 MAANDAG i: firma F. Hl DE VEIDE Ir., Kleine Marti 58, Vlissirrgen. Telefoon toe. 10 S3 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen en Incasseeringeii isteleijn, ende prijzen. VOOR NEDERLAND M£ROyER21CS1T. FEUILLETON ~W\NNENLAND zilver e gebruiken, overtreffen^, andere metjj. antie. STRAAT. HARÖING" IN G E N. AD22S in Zeeland, tig voor uitstoomen ïigen laboratorium van onschadelijke en zonderChloor. O. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel n» abonnês, in 't bezit eener v GRATIS verze- QfHïflgulden levens" HEfi §ulden bii do°d A gulden bij verlies A (Th gulden bij verlies A f| tf| gulden bij verlies óolis, zijn UKAiia verze- g| gg 0 lange ongeschikt- door <||l| van een hand, van gSgfg vaneen kerd tegen ongelukken voor: HUW heid tot werken een ongeluk voet of oog een duim lyU wijsvinger pae uHkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „hoil. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij verlies van eiken anderen vinger Igen tegen BRAND, JSPORTEN en op Deposito. |ger van diverse voor de uitgifte (EN en bezorging larkt, K 146, te Mid- RAAT 48. No. 121. |es voor alle voor- Waterleiding, :hellen enz.enz. :S en GLAZEN ver met een der grootste ik in staat alles in ijken tijd te leveren. Ite Amsterdam. an onder Eerste Hy- 1 en geeft 3VS en 4 uit. ^tiën te bekomen bij BEK£R Jxn. MIDDELBURG. Ill \dviezen ■worden verstrekt. s. - Zij die zich met 1 fiprii op de da- Sks uerschijnende „VLIS- SINQSCHE COURANT" abon neren, onfoangen de Courant tot dien datum GRATIS. Eerste Kamer. Vergadering van Zaterdag. Het einde. 't Zij met een zucht van verlichting gezegdhet einde is onderhaald. 't Was op den 11 November van het vorig jaar dat de minister van kolo niën achter de groene tafel zich neer zette om de rij te openen, 't Was op den 21 Maart dat hij de rij sloot, ruim vier maanden lang dus. Een ongehoord langen tijd, vier maal te iang in vergelijking van het belang, dat met de behandeling der begroo ting gemoeid is. Er valt niets te vertellen van de rede van den minister, dat afwijkt van hetgeen hij reeds in de Tweede Kamer heeft gezegd. Sedert 1863, de afschaf fing der slavernij, is het misère in de koloniën. De negers vrijgekocht met regeeringsgeld tien millioen en twee ton zijn sinds dien liever lui danmoe.Zij weigeren te werken en van f dat ooger.blik ligt de arbeid neer. Het arbeidersvraagstuk is het be langrijke vraagstuk, waar ten slotte het leven der kolonie van afhangt. Al het overige zou van zelf komen, wanneer er werd gewerkt, wanneer de landbouw bloeide en de industrie herleefde. Alle ministers hebben voor het vraagstuk gestaan, maar geen heeft de oplossing gevonden. Immigratie Maar van wie De Javanen voelen zich niet iekker in de West, alleen de Britsch-Indiërs zijn er geschikt voor. Met geld is het niet goed te maken. Arbeidskrachten zijn noodig en misschien tevens een afzetgebied voor de producten. Dit laatste nu heeft de aandacht van dezen minister en het is hem gelukt een overeenkomst tot stand te brengen tusschen de Surinaamsche planters en een Rotterdamsche combinatie van handelaren, waardoor het mogelijk zal zijn de bananen aan de markt te brengen. Het brengen van onderwijs, waar door het beschavingspeil van de be volking zal worden verhoogd is de tweede poging, die gewaagd zal worden. De toestand in de koloniën is droe vig de heer van Kol zocht naar den zondebok; de minister wil dat liever maar niet, doch zoekt naar de mid delen om de misère in welvaart te veranderen. Het wosrd van den minister is 11.38 11.52 12.0 Komt de boot later ïtachland, a. en b. 3ch, OberÜansen, naar de D-treinen zonder f? ■t« tijd. FLORENCE WARDEN. 13) -O(Nad'tik verboden) Het was niet, dat miss Bensington aan haar neef twijfelde. Integendeel, zij was zeer ontstemd geweest, toen zij gehoord had, hoe men hem bij het verhoor in het nauw had willen bren gen. Maar haar eenvoudige, vriendelijke Hel, scheen het in de gegeven, on- aangename omstandigheden het beste, zoo spoedig mogelijk de geheeie zaak te vergeten, haar te begraven onder bergen van aristocratischen afteer van al zulk gedoe. En toch kon zij slechts bewon dering gevoelen voor het onbe deesd pleidooi van het jonge Ameri- 'aansche meisje en voor de volhar- ding, waarmede zij voet bij stuk hield. Maar Cora's wenk, dat de zaak "eider onderzocht moest worden, was kloek, zijn energie groot, maar of hij in staat zal zijn de verroeste machine weer aan den gang te brengen, dat zal de toekomst moeten leeren.^ Velen vóór hem deden het en velen na hem zullen nog voor een zware taak staan. Een moederland kan een kolonie veel geven, steun, moreel en financieel, maar energie, lust tot v/erken, vertrouwen in de toekomst, dat alles kan een regeering niet geven. Dat moet opleven uit de bevolking zelf. En de bevolking in Suriname mist de kracht en den lust. Dat is het ergste wat een kolonie kan overkomen. Uit da Staatscourant. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw de kapitein der infanterie van het Ned.-Indische leger (thans met verlof hier te lande) A. Franssen Herderschée, leider van de door het Indische Comité voor wetenschappe lijke onderzoekingen in de tweede helft van 1912 uitgezonden derde wetenschappelijke expeditie naar Zuid Nieuw-Guinea, en b. tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau, de lector aan de Rijks Uni versiteit te Utrecht dr. A Pulle, bo tanicus van voormelde expeditie. Koninklijk bszoak te Amsterdam. H. M. de Koningin en Prinses Juliana arriveerden Zaterdagmiddag om 1.17 te Amsterdam, begroet door autoriteiten. Vervolgens ging het hoog bezoek per rijtuig langs het Damrak naar het Paleis, allerhartelijkst toegejuicht door een groote menigte. Op den Dam stonden eveneens veel nieuwsgierigen. Als gewoonlijk vertoonden H.M. en de Prinses zich op het balcon, van waar de Prinses het publiek toewuifde. De Stead hulde. Omtrent de voorgenomen huldiging van Stead's nagedachtenis verneemt men nog het volgende Vast staat, dat het borstbeeld van Stead in het Vredespaleis te 's Gra- venhage zal worden geplaatstechter weet men nog niet of het een plaats zal krijgen in de Academiezaal tegen over Asser's beeld of in de groote vestibule. De quaestie loopt echter voorna melijk hierover, of de huldiging op zichzelf met de toespraken, die daarbij zullen worden gehouden, plaats zal hebben in dat gedeelte van het Vre despaleis, hetwelk staat onder toe zicht van den „Consei! Administrate", waarvan leden zijn alle gezanten te 's Hage, onder voorzitterschap van den verschrikkelijk voor lord Bensington's dochter. Vooral omdat, als een der neven werd schoongewasschen, dit niet kon gebeuren, zonder het karakter van den ander zwart ie maken. Dit praten over geld, dat men den engelukkigen Ruggles schuldig zou geweest zijn, stuitte haar dus tegen de borst. Zij richtte zich op en maakte een klein gebaar, alsof zij de geheele zaak wilde wegvegen en den mantel der vergetelheid werpen over het onge lukkig schandaal. „Wij wenschen niet, dat er iets bewezen of tegengesproken wordt," zei zij ernstig. „Het beste, wat voor ons gedaan kan worden, is alles te vergeten." Cora, die thee schonk, wierp een blik naar de vriendelijke oude dame en keek toen voor zich, met een grap pige uitdrukking van protest om de hoeken van haar mooie mondje. De opgewondenheid had aan haar wan gen juist het kleurtje gegeven, dat haar zoo goed stond, terwijl haar hartstochtelijk pleidooi voor den en- gelukkigen Matthew haar groote grijze oogen nog schitterender had gemaakt min. van Buitenl. Zaken, of in het andere gedeelte van het Vredespaleis, dat staat onder het beheer van het bestuur der „Carnegie-s ichting". On der dit gedeelte behoort de zooge naamde Academiezaal. Het beeld wordt, gelijk men weet, overgedragen aan d,1 „Carnegie-stich- ting", die bereidwillig haar lokalen ter beschikking heeft gesteld. Door de overgroote deelneming aan de hule'e, is echter de vrees ontstaan, dat de Academiezaal niet groot genoeg zal zijn om alle belangstellenden, ook de pers, te bevatten. Daar komt bij, dat men plan heeft de plechtigheid te doen opluisteren door de medewerking van een En- gelsch koor, onder begeleiding van kopermuziek en men in verband met de kleine afmetingen der Academie zaal er bang voor is, dat deze in strumenten te sterk zullen klinken. Vandaar, dat de huldigingscommis sie verlof heeft gevraagd, de plechtig heid te doen plaats hebben in de hall ot de groote sechtzaal, die onder beheer van den „Conseil Adininistraiit" staan. Of dit verlof zal worden ver leend, moet worden afgewacht, maar men hoopt, de gevraagde toestemming te zullen verkrijgen. Men heeft plan, de plechtigheid te doen aanvangen met door 't koor „Nader mijn God, bij U" te laten aanheffen, Mevro v w Wijnae ndts Franc- ken—Dyserinck uit Leiden, is uitge- noodigd, het voortreft dijk gelijkend, door den beeldhouwer Jeltsema ver vaardigde beeld, onder dezen zang, te onthullen. Daar zullen dan in ver schillende talen toespraken worden gehouden en de plechtigheid zal wor den besloten met een koorzang van éen van Stead's lievelingsliederen. in rood Zaandam. Het „Hbld." vertelt hoe een onder wijzersvacature te Zaandam aan de school voor M. U L. O. aldaar, hoofd de heer Vreeken, onder afwij king van de door dezen opgemaakte voordracht vervuld schijnt te zullen worden door den heer P. K. Peerl- kamp, onderwijzer te Middelburg en hoofdbestuurder van den Bond v. Ned. Ond. De heer Duys, wethouder van onderwijs zou hier achter zitten. Op aandrang van dezen is de heer Vreeken nog naar Middelburg ge weest om den heer Peerikamp re hooren, maar zonder dat hij hem op 't drietal plaatste. Het enthousiasme van den heer Duys voor den sollicitant Peerikamp bleek echter nog geenszins verflauwd. Bij het overleg met den arrondisse- ments-schoolopziener, mr. J. N. van der Ley, werd zijl. candidatuur ijve rig naar voren gebracht. De heer Vreeken bleef echter op zijn stuk staan en mr. Van der Ley, dan gewoonlijk. „Het is niei fair", zei zij onwillig, „dat het vergeten zou worden, zooals het nu is, met de blaam op den ver keerden man." Na dit kleine protest, ging Cora hartstochtelijk en druk voort met theeschenken, tot haar moeder tus schen beiden kwam en beschuit en aardbeien buiten het bereik van den theepot bracht. En de twee andere dames begon nen heel gezellig te praten over het aantal wespennesten, dat in den om trek verstoord was, terwijl Randolph met opgetrokken knieën en boos ge zicht zat te kijken naar da vrachtboo ten, die door een flinke sleepboot stroomopwaarts getrokken werden. Langzamerhand zocht hij een ge legenheid voor een têteatête met Cora, toen zij naar het water stond te zien, de handen op den rug, terwijl haar fijn profiel en massa's donker haar, haar slank figuurtje in het wit bekoorlijk afstaken tegen de scha keeringen van groen in den tuin aan de rivier. „Waarom ben je vandaag zoo on aardig tegen mij vroeg hij op een hoewel erkennende, dat de inlichtin gen, omtrent den heer Peerikamp waren verkregen, het plaatsen van zijn naam op de voordracht recht vaardigden, bleef er bij, dat, aangel- zier, aan het schoolhoofd was opge dragen een vergelijking te maken, men zich aan ae conclusie die ver gelijking, zooals zij was vervat in het gezonden- „bericht" had te houden. Volgens mr. Van der Ley zou alleen een nieuw onderzoek, b.v. door een proefles, daar verandering in mogen brengen. Is het blad wel ingelicht, dan heeft de arrondissements-schoolopziener bij dezen stand van zaken nog ge tracht een oplossing le vinden, door voor te stellen het door den heer Vreeken aanbevolen drietal te hand haven en den naam van den heer Peerikamp aan de voordracht toe te voegen. Ten stadhuize heeft men dit ech ter niet gedaan. Een van de door het schoolhoofd aanbevolen sollici tanten is van de voordracht weg gelaten en daarvoor in de plaats is de naam van den heer Peerikamp geplaatst. Bovendien is de voordracht voor het eerst a.phabetisch opge maakt in tegenstelling met vroeger toen de aanbevelingen altijd naar rangorde geschiedden. Een bijkomende omstandigheid werpt nog een zonderlinger licht op de voordracht. De heer Peerikamp werd n.l. eerst door den gemeente- geneeskundige afgekeurd. De solli citant beweerde echter, met een be roep op zijn huisdokler, dat hem niets mankeerde en, niettegenstaande de verordening geen herkeuring kent werd de heer Peerikamp opnieuw onder zocht, met het gevolg, dat de symptonen van de al dan niet be staande kwaal nu niet werden ge vonden. In de onderwijzerskringen is men zeer nieuwsgierig naar den afloop der benoeming, echter de meesten ver wachten dat een benoeming van den heer Peerikamp met behulp van de socialistische meerderheid verzekerd is De burgemeester van Zaandam, de heer K. ter Laan, machtigt de „Tel." ie verklaren, dat dit stuK een zeer leugenachtige voorstelling omtrent het gebeurde geeft. Ook de heer Duys, de wethouder, tot wien het biad zich om inlich tingen gewend heeft, noemde het ar tikel letterlijk geheel gelogen en een voudig belachelijk^ Uniform-wijzigingen. Bij Kon. besluit zijn eenige wijzi gingen aangebracht in de uniformen der landmacht. Het personeel van den staf eener inf.-brigade zal voortaan in plaats van het arabisch regiment- nummer van het korps, waarvan het toon van feeder verwijt, terwijl hij haar in het gelaat trachtte te zien en te maken, dat zij hem aankeek. Maar Cora had daar geen pian op. Haar geestesoog was nog vol van de figuur van zijn neef, Matthew, zooais zij hem dien morgen in het gerechtshof gezien had, lang, rechtop en flink in de getuigenisbankzijn klein hoofd met hel donkere kriph-ar stak zoo gunstig af onder de mussa gewone mannen en vrouwen, door wie hij omringd was. Cora haalde de schouders op, hief haar kin wat op en antwoordde, zonder om te zien. „Ben ik onaardig?" vroeg zij op onverschilligen toon. „Nu dan, ik veronderstel, dat het is, omdat ik niets anders kan." „Als je maar wilde, zou je wel anders kunnen. Al den tijd, dat ik hier was, heb ik niet meer gezien dan je profiel," „Wat scheelt er aan mijn profiel vroeg Cora kalm. „Niets, natuurlijk. Het is even lief als je gezicht en face, en dat zegt veel. Wat ik bedoel is, dat je nau welijks tot mij gesproken hebt." herkomstig is, het romeinsch brigade nummer dragen op de schouderbe dekkingen enz. De brigade staf grenadiers en jagers draagt de grenadiersuniform daarbij geplaatste militairen van het reg. jagers behouden echter de jagers uniform. De landweerpiichtigen herkomstig van het reg.grenadiers dragen in plaats van de granaat op de schako's het cijfer van het Iandweerbafaljon, waar toe zij behooren, dus 3 of 32; die herkomstig van het reg. jagers ir. plaats van de hoorn het cijfer van het landweerbataljon jagers, dus 36 of 47, terwijl de officieren en adju dant-onderofficieren der landweer- bataljons grenadiers en jagers ter vervanging van de granaat of hoorn op den kraag van de kortejas een geborduurde „L. W." dragen. Hei personeel van de luchtvaart- afdeeling draagt de uniform van den staf van het wapen of dienstvak, waarvan de betrokken militair af komstig is, doch op den kraag van de kortejas (veldjas) of van de attila, c.q. fer vervanging van het daarop aanwezige embleem, een rotatiemotor met schuin daarover geplaatste lucht- schr ref. Oranje Nassau's Oord. In het ons toegezonden jaarverslag van het sanatorium Oranje Nassau's Oord, bij Renkum, over het jaar 1913 lezen wij, dat er geen groote veran deringen in de gebouwen en in de omgeving voorkwamen. Verpleegd werden 311 patiënten met 32553 verpleegdagen, tegen 261 patiënten met 27183 verpleegdagen in 1912. Op 1 Jan. 19)3 waren er 39 man nen en 32 vrouwen, totaal 71 patiën ten op 31 December 1913 bedroeg dit aantal 42 irannen en 42 vrouwen, totaal 84 patiënten. Evenals vorige jaren kwamen de patiënten uit alle deelen van het land en voornamelijk uit die provincies, die de meeste groote steden hebben daar er dit jaar betrekkelijk veel uit 's Gravenhage kwamen, wint Zuid- Holland het belangrijk in aantal. Van de 210 patiënten, die in 1913 werden opgenomen, waren er 60 erfelijk belast, met dien verstande, dat van 3! patiënten de vader, van 21 de moeder en van 8 paliënten beide ouders aan tuberculose waren overleden. Een tweetal mannelijke patiënten stiervenéen vertoonde verschijnse len van hartzwakte, de ander werd met hooge temperatuur opgenomen en bezweek aan pneumonie. Het Rönfgenapparaat bleek een welkom hulpmiddel bij het onderzoek te zijn. Een woord van dank wordt in het „Wel, ik moest met je tante praten. Tantes zijn in de groote wereld van meer belang dan neven, is 't niet „O, onzin Zij is nog maar een half uur hier geweest, en ik ben meer dan tweemaal zoo iang geweest." „Je waart aan 't spreken met mama. En het is zeer onbeleefd, iemand in de rede te vallen." Randolph keerde zich boos om, liep de geheele lengte van den tuin af en kwam toen weer terug. Cora had zich in dien tijd niet bewogen. „Ik weet wat het is," zei hij boos, plotseling weer naast haar blijvende staan. „Het is die neef van me, die Matthew, die tusschen ons is geko men. Hij is een vervloekte spelbreker en altijd een onhandige, bemoeizieke bedilal geweest." „En toch een zeer nuttige bemoei al," zei Cora heel zacht. „Wat bedoelt u met nuttig?" „Hij vertelt iemand dingen, die men blij is te weten," zei Cora droog. „Welke dingen Cora knikte even en eindelijk ver eerde zij hem met een blik. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1