25 Van Houten's EOINGEII WOENSDAG TIuELeton EN. IS MAART le uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Aig. Verzek. Bank" te Schiedam 'gemeentebestuur binnenland v aapkamer VRAGEN JD Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Lis, zijn GRATIS verze- S11111 g lange ongeschikt- g door «118 I van een hand. |*l|| van 111B I vaneen KAMEROVERZICHT. ,]Vo- 65 52e Jaargang 1914 ELBURG. GskL en en. DAME wordt ision. Br. fr. ourant. 25, iedere mder rabat, rordt twee- :LSE, Schel- Strand-Stoe- einde Mei njens de Directie r. n die belang an als zoo- en in het beneden de >ode on, Zich te dIC", Nieu- LISSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent firma F. VIN 01 VElfif Jr„ Kleine Mt SS. Vlissingen. Teleleen Inlerc. Ill ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij verlies van eiken Ue abonnés, in 't bezit eener f|gulden biJ levens- gulden bii dood gulden bij verlies A r* gulden bij verlies A iPfegulden bij verliesi lerd tegen ongelukken voor: iUUvv heid tot werken f UU een ongeluk voet of oog JlvU een duim J.UU wijsvinger UU anderen vinger Zij die zich met 1 April op de da- pjks oerschijnende „VLIS- SiNQSCHE COURANT" abon- neeren, onfuangen de Courant |öt disn datum GRATIS. PENSIOENWET GEMEENTE-AMBTENAREN. Burgemeester en Wethouders van (Vlissingen vestigen de aandacht van belang hebbenden op de navolgende bepa lingen van. artikel 62 der pensioen- Li gemeenteambtenaren Hij die op 1 October 1913 eene Gemeentelijke betrekking bekleedt koet vóór 1 April 1914 en hij die na leeistgenoemden datum in zulk eene betrekking wordt herplaatst, moet binnen zes maanden na den dag vari ingang zijner herplaatsing de navol gende stukken aan den pensioenraad voor de gemeenteambtenaren zenden a. de aanstelling in elke der ge- Bmeentelijke betrekkingen, waarin hij vóór 1 October 1913 werkzaam is (geweest b. gegevens, waaruit blijkt van den Jdiiiir van den in elke dier betrekkin gen doorgebrachten tijd c. gegevens waaruit blijkt van het lotaal dei in elke dier betrekkingen Ijenoten beioorringen d. een stuk, waarbij hij verklaart i gen egen mede te nemen, dat het fa het eerste lid van art. 65 genoemde der daar bedoelde bijdrage |sventueei op hem wordt verhaald. Aangezien inzending van al deze Istukken noodzakelijk is om vroegere \iienstjaren eventueel te doen gelden writ met nadruk op de voldoening w deze voorwaarden aangedrongen. inlichtingen en formulieren zijn ier [gemeentesecretarie te verkrijgen, ter- I zij die reeds in het bezit zijn een akte van aanstelling, worden (verzocht daarvan kennis te geven en jdeze ten spoedigste in te dienen. Vlissingen, 17 Maart 1914. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. dat zij die op zoodanige vrijstel ling aanspraak maken, op gemelden tijd ten raadhuize zullen moeten ver schijnen, vergezeld van twee bij den burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen en zullen moeten mede brengen de bewijzen van geboorte van hen zeiven en van de nog in leven zijnde broeders, benevens hef paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamb; ek, of een bewijs \an werkelijken dienst van den broeder of broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Vlissingen, 17 Maart 1914. De burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE VRljSTELLlNQ BROEDERDIENST. Lichting 1915. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden, dat vanaf heden dagelijks lusschen 10 uur v.m. tot 2 uur n.m., uitgezonderd des Zondags, ten raad- huize bureau Militie, zitting zal wor tel gehouden tot het doen opmaken i van de getuigschriften ter bekoming »an vrijstelling wegens broederdienst; rrger gezin, STBOOE' ss. Court." DOOS FLORENCE WARDEN. j 9) O('Vadruk verboden „De zaak is, dat er geen zweem van liefde tusschen jullie schijnt te zijn. Miss Schmidt wil in de Engel- sche aristocratie geïntroduceerd wor den en jou wensch is, onder de Amerikaansche dollars terecht te ko nten. Als ik tegenover een van jullie onbillijk ben, spijt het me." Dit was te oprecht gesproken, om bij een der toehoorders in den smaak ie vaiien. Miss Bensington was ge shockeerd; en lord Bensington, die genoeg hoorde, om de hoofdzaak van bet gesprek te kunnen volgen, was beleedigd. Hij wilde, dat er meer conventioneel over zulke zaken gesproken zou worden en beschouw de deze cynische oprechtheid ais in decent. Daarom brak hij het onderwerp af door als zijn wensch te kennen te Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag. Financiën-Marine. De Eerste Kamer zal de resteerende vijf hoofdstukken van de staalsbe- grooting wei zeer spoedig afdoen. Vandaag werd financiën in een paar kwartier afgedaan. Nieuws valt er niets van te vertellen, dan dat eene, dat de minister ernstig overweegt of hij zijn toevlucht niet zal nemen tot het zgn. suikerpotje om de uitgaven voor de ouderdomsrente te bestrijden. In dat potje zit op het oogenblik tien millioen. Het is aan den eenen kant te begrijpen dat de minister van fi nanciën onder de huidige omstandig heden begeerige blikken slaat op de zen vetten spaarpot. Zeer verbazend werkte de mede- deeling van een der leden, den heer Verheijen, die het gebruik van suiker een luxe noemde. Overigens werd wat geboomd over de grondbelasting, die de minister o. a. als maatstaf wil nemen bij de be rekening van het vermogen. Daarover zijn de heeren het niet eens, maar aangezien feitelijk die kwestie niet aan de orde is, kunnen wij ze laten rusten. De begrooting van marine bracht ons twee speeches van de beide so ciaal-democraten. De heer van Kol bestreed het bezit van een vloot, omdat ons dat zal dwingen ook in derdaad, indien het noodig is, daar mede te werken. Het schrikbeeld van Indië, dat Japan belust zou zijn op onze kolon ën, heeft hij van zijn schrikwekkend karakter willen ont doen. In Japan zelf bestaat een krach tige, actie tegen vlootuitbreidingait jaar werd 57 millioen van de marine- begrooting geschrapt. Maar bovendien is de vloot van Japan zoo enorm groot, dat Nederland daartegen nim nier zal zijn opgewassen. Krachtig protesteerde de heer van Kol er tegen, dat men den armen inlander wil laten bijdragen in de geven, dat zijn dochter mevrouw Schmidt een visite zou makenen de twee jongelui, die er schik in hadden, dat de wenschen van hun grootvader zoo in overeenstemming waren met die van Randolph, ofschoon hij er niet voor uit wilde komen, wisten, dat de Amerikaansche dames en de Amerikaansche sfeer, die zij zouden meebrengen, te Bensington Towers zeer welkom zouden zijn. Den volgenden dag werd het on aangenaam incident, dat den vrede van lord Bensington's huishouden verstoord had, nog weer versterkt door de noodzakelijkheid van een verhoor en door het verschijnen van verscheidene leden van het gezin als getuigen voor den rechter van in structie. Het bleek, zelf vóór het verhoor begon, uit de opgewonden blikken en het gefluister der groote menigie, die zich voor de deuren van het ge bouw verdrong, dat er geruchten gin gen, alsof de tragedie met Bensing ton Towers in verband werd ge bracht. Tevergeefs trachtte de familie deze teekenen te negeeren, tevergeefs kosten van de vloot voor Indië. Hij noemde dat een immoreeie finaricieële politiek. Voor onze kustverdediging hebben wij geen vloot noodig. Bovendien is al het geld dat aan marine-doeleinden is gegeven, weggegooid geld geweest. In de jaren 1904—1913 zijn 70 mil lioen uitgegeven voor materiaal en nu verklaren de deskundigen dat de gevechtswaarde van onze vloot vrijwel nihil is. Door den heer Polak werd de bond van minder marinepersoneel verdedigd. Deze bond deed veel jtoeds voor de schepelingen, wat zelfs door vele deskundigen wordt erkend. Door den bond is het intel- lectueele peil der schepelingen ge stegen. Dit hebben de autoriteiten nimmer ingezien en zij hebben hun houding niet veranderd Hieruit is de botsing voortgekomen, die zooveel onaangenaamheden met zich sleepte. Indien de regeering het karakter van den bond naar juistheid wist te schatten en de autoriteiten zich wis ten aan te passen aan den gewij- zigden toestand, dan zou naar de heer Polak meende, de toestand aan boord onzer schepen veel verbeteren. Morgen is de minister aan het woord. Tweede Kamer. De Tweede Kamer installeerde den heer Eerdmans, besloot in de afdee- lingen etn reeks wetsontwerpen te behandelen, waaronder zijn de nadere wijziging van de woningwet, het op centen—wetje en het wetje—Treub voor de ouderdomsrente, en ging vervolgens weer if; de afdeelingen, nadat de heer Troelstra verlof had gevraagd om aan den minister van marine eenige vragi n te stellen aan gaande maatregelen door dezen ge nomen ter verbetering van den geest op de vloot. Dit laatste staat natuurlijk in ver band met het bericht dat hoofdstuk ken uit prof. Treub's boek tegen het Marxisme aan de officieren zijn ter hand gesteld. Dat kan nog eens een leuk debatje geven. De Ouderdomsrente. Aar. de Tweede Kamer is een adres gezonden door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, waarbij ook Vlissingen is aangesloten, waarin adressante o.m. opmerkt dat in de Memorie van Toelichting op het Ontwerp-Ouderdomsrente, op grond van gemaakte berekeningen, wordt becijferd, dat de door het Rijk te betalen vergoeding vermoedelijk de kosten der renten ruimschoots zaï dekken trachtten Randolph en Matt, bijeenge bracht daor een gemeenschappelijk gevoel van ergernis, te praten, alsof zij niets merkten van de stemming, die er in de menigte heerschte. Het kon niet over het hoofd wor den gezien. Er werd gefluisterd, er werd gewezen en men vroeg, wat voor zaken Joe Rugeles te Bensingtm To wers gehad had en met wien. Onder de eerste getuigen, die wor den opgeroepen, waren menschen, die Joe Ruggles vroeger op den dag gezien hadden en die in een kroeg in den omtrek met hem gesproken hadden. Hij was niet zeer mededeelzaam geweest omtrent de zaken, die hij hier had, maar éen getuige constateerde, dat hij gezegd had, gekomen te zijn, om eenig geld te innen, dat men schuldig was en dat hij zich niet gun stig had uitgelaten omtrent zijn onbe kenden schuldenaar. Aan den anderen kant zei een tweede getuige, die Ruggles later op den dag ontmoet had, dat de man niets over zaken had gesproken, maar wel over zijn plan, ora iemand in den omtrek, die hem slecht behandeld had, te moVnu Mwnam& J/ri vw&njjA vo/ri Rqna cacao hjckmkmid XKWIÓJI /juUMmvisbbm,* likUmvcmdm xmojtr^lhru^m Mmy J-7nsck,doüomxm lewrdm. dat adressante evenwel meent te mogen opmerken, dat, wanneer de uitkomsten dit vermoeden bij een meer of minder groot aantal ge meenten niet zouden bevestigen, die gemeenten daarvan, althans gedurende 5 jaren, de nadeelige gevolgen zullen dragen dat toch de gemeenten met een groote arbeidersbevolking, alwaar weinig welgestelden zijn gevestigd, den druk zeer zwaar zuilen voelen, terwijl andere gemeenten met veel welgestelden en weinig arbeiders on- noodig zuilen worden bevoordeeld dat, weliswaar, volgens art. 19, aan gemeenten, wier kosten voor de uit voering der Wet uit de volgens art. 17 te verkrijgen vergoeding niet zouden worden gedekt, een toelage uit 's Rijks schatkist kan worden toe gelegd, indien daartoe in verband met haren geidelijken toestand reden bestaat, doch dat de gemeenten, door het facultatieve dezer bepaling, waarvan geen beroep openstaat, de kans loopen die vergoeding niet te zullen verkrijgen dat toch de vraag of de geldelijke toestand eener gemeente reden zal zijn om haar de toelage te verschaf fen, verschillend kan worden be antwoord dat, bovendien, voor de uitvoering der W(t tal van omvangrijke werk zaamheden aan de gemeenten worden opgelegd, zooals o a. blijkt uit de artikelen 7, 8, 10, 12. 13, 14,16, 18, 20, 33, 23, 25, 27, 28, 39 en 48 dat adressante daarom met niet geringe verbazing in de Memorie van Toelichting leest: „Waar de ge meenten van haar bestaande bureaux en amblenaren zullen gebruik maken, is een toelage voor administratie kosten niet noodzakelijk" dar toch de meeste gemeente- bureaux meer en meer o. a. door de uitvoering van Rijkswetten met werk zaamheden zijn overladen en het krijgen. Door meer dan éen persoon werd bevestigd dat Ruggles dien dag veel gedronken had en dat hij, toen hij de laatste kroeg verliet, niet volkomen nuchter was. De laatste getuigen, die werden op geroepen, waren de leden van lord Bensington's huishouden. Eerst werd een der dienstmeisjes geroepen die in antwoord op drin gende vragen getuigde, dat zij vrotg in den morgen van den dag der tra gedie een vreemden man op het ter rein had zien rondslenteren, dat zij hem gehouden had voor iemand, die in de stallen moest zijn, en dat, toen hij haar voor een der ramen zag, hij spoedig tusschen de struiken ver dwenen was, alsof hij bang was gezien te worden. Zij had later het lijk van den ver dronken man gezien en geioofde wel dat het was van den man, dien zij gezien had. Dezelfde getuigenis werd gegeven door een paar der andere bedienden en toen werd Hammond, de bottelier, geroepen en men verwachtte iets be- angrijkers te hooren, want er was dus in verreweg de meeste gemeen ten van eenige beteekenis onmogelijk zal zijn de goede uitvoering der Wet te waarborgen zonder de aanstelling van nieuwe ambtenaren en in de groote gemeenten zonder de oprich ting var. speciaal daarvoor ingerichte bureaux redenen waarom adressante eer biedig de vrijheid neemt, der Kamer te verzoeken zoodanige wijzigingen in meergenoemd Wetsontwerp te willen aanbrengen, dat met vaststel ling van regelen, welke door de ge meenten moeten worden in acht ge nomen voor het toekennen der ou derdomsrente, lo. door het Rijk aan de gemeen ten zal worden uitgekeerd het volle bedrag, dat de gemeenten aan de gerechtigden zullen hebben uit te betalen 2o. door het Rijk aan de gemeen ten zullen worden vergoed alle door haar te maken kosten, aan de uit voering der Wet verbonden. Invaliditeitswet. Met de werkzaamheden voor de Invaliditeitswet is men thans zoover gevorderd, dat tegen 1 April a. s. het avondwerk op de Rijksverzekerings bank bijna geheel zal worden gestaakt. Van de diensten van een dertigtal gemeente ambtenaren, die gedurende eenige maanden 's avonds op de bank werkzaam waren, zal te beginnen met deze week reeds geen gebruik meer worden gemaakt. De tabaksbelasting. Naar de „'s Hert. Crt." verneemt, zijn Maandag naar Den Haag ver trokken de voorzitter, de heer Chr. Houtman te 's Hertegenbosch en de vice voorzitter, de heer J. de Vlam, Eindhoven, van den R. K. Zuidelijken Patroonsbond van Tabak- en Siga renfabrikanten, teneinde op uitnoodi- gemompeld, dat er in het park een ontmoeting had plaa s gehad tusschen Joe Ruggles en een van Lord Ben sington's kleinzoons. Hammond echter was de beschei denheid zelf en hij kon er niet toe gebracht worden, iets te zeggen, wat iemand der „familie" zou kunnen compromitteerm, al was het nog zoo weinig. Toen men hem ondervroeg, of hij 's morgens niets van den man gezien had stemde hij toe, dat hij gehooid had, dat er een man rondzwierf, maar hij hield vol, dat hij hem zelf niet gezien had. Verder ondervraagd omtrent de gebeurtenissen van den nacht, zei hij dat hij in het parterre geslapen had, aan de wegzijde van het huis, het verst van den rivieroever verwijderd. Hij had den geheelen nacht geslapen en had geen leven gehoord. Het eerste, wat hij van het ongeluk ver nomen had, was, toen de politie 's morgens kwam, daar men haar ver wittigd had. dat er een lijk in de rivier gevonden was en dat er teekenen waren van een worsteling aan den rivieroever. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1