dM. EDINGE IBRUIK, om" e wassghe1 NVRAGEN DINSDAG ÏO MAART binnenland "feuilleton «üü-IVo. SS 52e Jaargang 1914 AROMi. Tabletten, gbaar bij issingen mer De Zoom Zoom. esshilder slaegsfer, aode N- nstbode ISJE, Firma F. VAi DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen rechtszaken. een bon, >ons geven toezending ss, een pa£ nz. JZERES vraagt rkeer in R K. no. 18, bureau often. /orden op aan- rekt bij onder- ROS Co. B.URG, VRIIDAG van 14 (bove.i) O.S5, iedere Zonder rabat, wordt twee- n bij J. ROELSE j in het gasthuis spoedig moge- dienst te tre- met volledige ingewacht door AAS, Badhuis- n. voor een klein bij Mevr. VAN huisstraat 105' Bureau „V'is* Bureau dezer VLISSINGSCHE COURANT i ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel ne abonnés, in 't bezit eener ft A|V polis, zijn GRATIS jerze- /IJ II |gulden bij levens- n r*gulden bij dood Aftf|gulden bij verlies4 r*|tgulden bij verlies,! gulden bij verlies ^gulden bij verlies !ange ongeschikt- »^jj door -Clj|| van een hand, van vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: uvww heid tot werken B een ongeluk voet of oog een duim AwU wijsvinger t^%3 anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDOBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Het nieuwe schip van den Rotterd. Lloyd. Hoog opgericht ligt aan de Lloyd- kade te Rotterdam de „Insulinde", het nieuwe schip, waarmede de Rot- terdamsche Lioyd aan haar vloot een van die moderne zeekasteelen heeft toegevoegd, mededinger in de staag zich vermeerderende groep van trot- sche zeevaarders, die met elkander wedijveren in het bereiken van de meest weelderige, de meest doelma tige inrichting, steeds weer meer tegemoet komen aan de eischen van den meest verfijnden passagier, en waarbij het gaandeweg bezwaarlijker zal worden, de luxe weer steeds grooter, de inrichting alweer vol maakter te doen zijn. \/an het dubbelschroef-mailstoom- schip „Insulinde", tot nu toe het grootste in Nederland gebouwde vaar tuig, dat bestem i is voor het vervoer van passagiers, mail en goederen naar onze Oost Indische bezittingen, is in ons nummer van den eersten Novem ber van het vorige jaar, den dag op welken het schip van de werf der Koninklijke maatschappij „de Schelde" alhier te water is gelaten, een uit voerige, zakelijke beschrijving opge nomen. Zondag is de „Insulinde" voor het publiek te bezichtigen geweest en in spijt van het buitengewoon ongun stige weer, is van die gelegenheid ten druk gebruik gemaakt; een be- zoek aan het nieuwe schip loont de moeite dan ook ten volle, zegt de „N. R. Ct.", waaraan deze beschrij ving is ontleend. Treft den belangstellende in de eerste klasse, in den eetsalon met zijn prachiigen dom, in de conversatiezaal met haar gezellige hoekjes, in de keurige rookkamer, de onberispelijke uitvoering en de artistieke afwerking van al die kleine details van versie ringen en hoekjes en tegels, die den aanblik van het geheel dikwijls zoo zeer verhoogen, in de tweede klasse moge dat alles eenvoudiger en min der kostbaar zijn, ook daar valt het op, hoezeer men er naar heeft ge streefd, den passagiers te geven zoo veel als maar mogelijk wasen dien zelfden indruk ontvangt men bij een bezoek aan de derde klasse evenzeer. De ruime, geriefelijke eerste klasse hutten laten den reiziger wel bijna niets meer te wenschen overdie van de tweede klasse, waaronder zich verscheidene een-persoons-hutten be vinden, doen daarvoor waarlijk niet veel onder, terwijl die van de derde klasse eveneens uitmunten door ruimte en gemakkelijkheid. De gezellige zitjes op de groote promenadedekken zullen menigeen verlokken tot een verblijf aan dek DOOR FLORENCE WARDEN. 2) o(Nadruk verboden) „ik dacht wel, dat je een landgoed hier hadt, en ik zei tegen mama, dat wjj je maar eens moesten gaan uit vinden", zei zij. Zij glimlachte tegen Matt, terwijl zij met Randolph sprak. Randolph plaatste zich tusschen haar en Mattmaar na een kort, on beduidend gesprek waarin het meisje verreweg het leeuwenaanneel had, zei zij plotseling „Zou je ons niet aan dien heer voor stellen, Randy? Ik mag zijn uiterlijk welWie is hij „Het is mijn neef." „Je neef! Maar dan wil ik voorge steld worden, dadelijk." .Randolph stelde met een zuur ge acht Matt aan de dames en aan den sjaperigen jongen man vooren Miss b-ora Smidt maakte de sloep met haar e'gen mooie handen vast, nadat zij vindt men al deze inrichtingen be rekend op een verblijf in de tropen, en overgoten met een helder licht, voor de vervanging van dat laatste zorgt een menigte electrische lampen. De verblijven voor den gezagvoer der, van de officieren,den dokter, den administrateur, den restaurateur, van de machinisten, kenmerken zich door eenzelfde zorgvuldige en geriefelijke inrichting. Luchtig en licht is het verblijf voor de detachementen, die het vaderland verlaten voor den dienst in de Oost of van daar terug- keerendaar ontbreekt zelfs het ca chot niet. Doelmatig en in zekeren zin ruim zijn ook de verblijven voor het overige personeel, waarbij alleen dat van de Javaansche bedienden die voorrechten niet deelt en weinig doet vermoeden dat dit het verblijf is van de keurige zwartjes, die zich in hun kraakheldere, blinkend-witte uniformen zoo schilderachtig aanpas sen aan de weelde van een eerste klasse salon. Overigens strekt dit alies zich voor het meerendeel nog niet verder uit dan tot den passagier, die veelal gewoon aan de gemakken van een modern hotel, niet vraagt hoe het mogelijk is, dat hem dit alles gebo den wordt en het als vanzelf spre kend aanvaardt. Maar wanneer men een blik slaat in de keukens, in de bakkerij, de vries- en koeikamers, de zoetwater berging, de vele en velerlei provi andlokalen, en daar de verscheiden heid van moderne werktuigen en in stallaties ziet, wanneer men daar be neden in de machinekamer naast de geweldige machines en ketels en dy namo's, de toestellen en machinerieën ziet, die als oorsprong van alle kracht dit geheele bedrijf in gang zetten en mogelijk maken, dan krijgt men een beteren indruk van al de moeiten en zorgen, die vereischt worden, om dit groote huishouden naar de ei schen van den tegenwoordigen tijd te bedienen. Badkamers overal, closets, wateraf voer en centrale verwarming,telefoon inrichtingen, electrische lampen en electrische schellen allerwege, don kere kamers, linnenkamers, een elec trische wasch- en strijkinrichting, in het kort al hetgeen te brengen is on der het begrip comfort, men vindt het, voor zoover mogelijk, op de In sulinde, waar ook aan de veiligheid van de opvarenden alle aandacht is gewijd en natuurlijk evenmin een in richting voor draadlooze telegrafie ontbreekt. De Rotterdamsche Lloyd kan trolsch zijn op haar nieuwen zeevaarder, de Nederlandsche passagiers- en han delsvloot kan zich verheugen in een belangrijke aanwinst. Zondag a.s. gaat de Insulinde met vlug op het gras was gesprongen en zij bleef in gesprek met den pas geïnlroduceerden Matt, Randolph aan haar moeder en broeder overlatend. „Het is een waar genoegen voor ons allen, mr. Bensington", zei zij, „ken nis te maken met een van Randy's familieleden. Hij scheen er wat ver legen mee, ons te introduceeren, en mama stelde voor, dat wij hier zouden komen en den leeuw in zijn eigen hol opzoeken om er ons eens voor al van te overtuigen, of hij zich schaamde over zijn vrienden." „ik zou niet weten, waarom hij zich over ons zou schamen", zei Matt. „Over u, o, neen Hij schaamt zich misschien over ons." „Ik weet zeker dat dat niet mogelijk kan zijn," zei Matt lachend. Cora schudde ernstig haar mooie hoofdje. „O, men moet niet te zeker zijn van iets in deze slechte wereld, en ik heb wel gehoord, dat enkelen van uw aristocratische Engelsche families niet al te vriendelijk neerzien op ons handeldrijvende Amerikanen", zei Cora met een ondeugende glimlach. „Na- haar eerste gasten proefvaren, in het laatst van den deze maand zal het schip zijn eerste reis naar de Oost aanvaarden. Wij voegen hieraan toe dat de Kon. Maatsch. „de Schelde" zeker trotsch kan zijn op de vervaardiging van zulk een modern zeekasteel. Buitenlanders In Indischen Staatsdienst. Er werden in de laatste jaren héél wat buitenlanders in indischen Staats dienst genomen. 'tLiep zelfs zóo'n vaart, dat men onlangs uit Indië een ingenieur naar Holland zond, om namens de Indische ingenieurs te protesteeren tegen dat opnemen van vele vreemden in Staatsdienst. Is dat prefereeren, althans ruimelijk toelaten van den vreemde, op zichzelf al een bezwaarerger wordt 't als waarop een brief uit Indië, door het verbondNeerlandia"ontvangen,doelt. „Het is al zoover gekomen, lezen we in dat schrijven, dat aan het groote Militaire Hospitaal te Soerabaja vóór ongeveer 17a maand, behalve de chef, nog slechts éen Hollandsch officier van gezondheid was verbon den Alle andere waren buitenlanders. Eén van mijn patiënten, die er was verpleegd, zei spottend: „Met Hol landsch kom je er niet meer terecht." En waar dit evenzoo gaat met inge nieurs .houtvesters,militaireapothekers enz., moet men wel ziende blind zijn, oin het gevaar van den toestand niet in te zien. Met het bjweren dat het wel zoo erg niet zal zijndat de buitenlanders vjug Hollandsch leeren, enz., komt men niet uit. Dat was vroeger zoo, toen ik in 1909 in dienst kwam De p'us minus 12 aanwezige Denen spraken allen Hol landsch, en voegden zich naar ons. Maar de in 1911 en 1912 aangenomen Oostenrijkers (Polen) en Duitschers voegen zich niet naar ons. Ze vinden dat wij maar Duitsch moeten spreken. Ze weigeren positief onze taal te leeren, wetend dat onze regeering ze toch niet ontslaat. En de invloed van de onderhebbenden moet u niet onder schatten. Ik weet dat in Tjimahi examens voor gediplomeerd soldaat ziekenverpleger (in 't leger) in het Duitsch zijn afgenomen. Verschillende officieren van gezondheid kenden geen Hollandsch." Tot zóo ver 't schrijven. En daarbij slechs éen vraagzou zoo iets nu ergens elders dan juist in Holland en zijn bezittingen, kunnen voorkomen Dat 't er wemelt van vreemden met staatsbaantjes, en die uit pure waar deering voor het land, dat hun aan een bestaan helpt, eenvoudig weigeren onze taal te spreken 't Is goed dat „Neeriandia" er eens de aandacht op heeft gevestigd. tuurlijk laten wij den handel schieten als wij hier komen, maar ik moet u eerlijk bekennen, dat zoodra wij terug- keeren, wij er weer tot over de ooren in zitten Matt lachte hartelijk. „Is handel zooiets vreeselijks „Neen, voor ons is het natuurlijk niet vreeselijk. Maar als handel ge noemd wordt bij zijn leeiijker naam en wij „kooplui" worden, dan wor den de aristocratische neuzen opge trokken." „Dat mag vroeger het geval geweest zijn. Nu niet meer. Wij hebben tegen woordig Graven als onze melkboeren, gravinnen als onze modiste5." Cora schudde weer langzaam het hoofd. „Ik geloof niet, dat het feit, dat de een of andere Graaf zijn naam Iaat drukken aan het hoofd der melkreke- ningen iets verandert aan het hoofd principe", zei zij. „Mijn ondervinding is, dat het zeer moeilijk is, in aanraking te komen met uw aristocratie, tenzij men den Oceaan oversteekt met een grooter reputatie voor dollars, dan wij hebben." „U meet wel denken, dat onze beste Vrouwendag. Zondagmiddag is in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam door de Federatie Amsterdam der S. D. A. P. een 'groote meeting belegd ter gele genheid van den Vrouwendag, die thans voor het eerst werd gehouden ingevolge het besluit van het Interna tionaal Congres te Kopenhagen in 1910. De volgende motie werd daarin aangenomen „De vergadering, enz.;overwegende, dat de politieke rechteloosheid der vrouw in steeds scherper wordende tegenstelling komt te staan met de maatschappelijke ontwikkeling, die de vrouw in snel toenemende mate in het maatschappelijke arbeidsproces betrekt overwegende, dat de politieke ontvoogding voor de vrouwen der arbeidersklasse bovendien een nood zakelijke voorwaarde is om ten volle te kunnen deelnemen aan den strijd voor de bevrijding van het proletari aat eischt zonder verder uitstel de toekenning van het vrouwenkiesrecht niet verzwakt door eiscten van maat- schappelijken welstand in directen of indirecten vormen roept de arbei dersklasse, die de eenige macht is, welke het groote beginsel van het algemeene vrouwenkiesrecht kan ver wezenlijken, op om den strijd voor het algemeene vrouwenkiesrecht ge waarborgd in de Grondwet, met alle kracht en geestdrift te voeren. Van Kol Regeeringscommissaris. Naar „Het Volk" verneemt heeft de Regeering den heer Van Kol opdracht gegeven voor een reis naar Japan om daar de groot-industrie te bestu- deeren. Natuurboter en surrogaten. De Kamer van Koophandel te Delft heeft aan den minister van landbouw, nijverheid en handel verzocht, naar aanleiding van het haar toegezonden ontwerp Handelswarenwet, om waar het in de bedoeling ligt om de be namingen van de handelswaren vast te stellen in overeenstemming met het tegenwoordig gebruik, dezen regel niet toe te passen op de benaming „boter". De benaming wordt in ad- vertentiën en bestelkaarten zoo alge meen misbruik voor op boter gelij kende waren (onvervalschte of met boter vervalschte margarine, plantaar dige surrogaten enz.) dat het noodig is, als men boter bedoelt, er het woerd „natuur" aan doen voorafgaan. Dit misbruik geeft tot veel oneer lijke concurrentie aanleiding, waarvan de Kamer als voorbeeld aanhaalt, dat thans zulke surrogaten als „keuken- boter" worden aangeboden tot prijzen van 50 cents per K.G. lager dan de slechtste boter is te verkrijgen. De families zeer berekend zijn." „Ik veronderstel, dat ze dat wel moeten zijn. Het is zoo moeilijk, om met zijn tijd mee te gaan, en hoe oud een familie ook zijn mag, men moet tegen de anderen op kunnen, om niet op zij geschoven te worden," zei miss Smidt heel verstandig. „Zie nu ons eens. Wij zijn degelijke, soliede lui mijn vader heeft goede zaken gemaakt, ik geloof niet, dat ik u vertellen zal, waarmee, en waarschijnlijk zult u niet den Oceaan oversteken, om het uit te vinden. Maar, voegde zij er bij, met een schittering in haar mooie grijze oogen, „hoe dan ook, hij maakte zijn stapeltje vroeg genoeg, om ons te voeden, en ons alles te geven, wal wij graag hadden, behalve één ding. Ik zou b. v. graag eenige van uw eerste families hier leeren kennen en uw rustig, kalm, gemakkelijk Engelsch leven te leiden. Nu, ik ondervind, dat het gemakkelijker is, iets te wenschen, dan het te bereiken. Ik ben bijna een jaar met mama hier aan de overzijde van den Oceaan geweest en wij zijn nog met geen enkel lid der aristocratie in aanraking geweest, behalve met uw neef Randolph." Kamer verzoekt daarom te bepalen, dat onder „boter" alleen mag worden aangeboden het product dat voldoet aan de bepalingen der „boterwel". De Haagsche Schouwburg. Na een langdurige middag en avondzitting besloot de Haagsche gemeenteraad de exploitatie van den Haagschen Schouwburg voor 2 jaren op te dragen aan den heer L. Roosen te Parijs. Mede werd aan den benoemde een subsidie verleend van f 30.000 voor exploitatie van de Fransche Opera. Groot Rotterdam. B. en W. van Rotterdam stellen den Raad den aankoop voor van 13.4070 H.A. grond in den polder NieuwMathenesse.bezuidenSchieiands Hoogen Zeedijk, tegen f 2.50 per c.A De perceelen sluiten aan de ten vorigen jare tusschen den Haven spoorweg en de bebouwde kom van Schiedam aangekochte gronden. Zaterdagnamiddag werd onder leiding van den inspecteur der Zuid Hoilandsche Reddingmaatschappij,den heer Gordon uit Rotterdam, een goed geslaagde oefening gehouden met de na de „Berlin"-ramp op de Noorder- pier te Hoek van Holland geplaatste reddingtoestellen. Overtreding Loterljwet. Het Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad heeft gisteren conclusie genomen in zake het cassatieberoep van een sigarenhandelaar te Middel burg, door de rechtbank aldaar wegens het ten verkoop in voorraad hebben en aanbieden van aandeeien in eene loterij (Tijdgeestioten), tot het aan leggen en houden waarvan de bij de wet vereischte toestemming niet is verleend, veroordeeld tot twee boeten van f500, of tweemaal 14 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en bevel tot vernietiging der in beslag genomen stukken. Aangevoerd was lo. dat de recht bank het begrip „premieleening" had miskend, waar zij de leening als accessoir beschouwde op grond dat hier reeds premiën getrokken worden voordat rente wordt betaald2o. dat de kooper van het stuk daarop het recht heeft al heeft hij den vollen koopprijs nog niet betaald en dat de Rechtbank ten onrechte heeft aange nomen dat die transactie van aard verandert door den kooper reeds recht op premies te geven zoolang nog niet alle termijnen zijn afbetaald. Adv.-gen. mr. Tak achtte deze mid delen ongegrond, doch concludeerde ambtshalve op grond van vormge- „Het verwondert mij, dat hij niet over u gesproken heeft." „Heeft gij dat niet Hij zei mij, dat ik nooit uit zijn gedachten was." „Misschien heeft gij zooveel over u gedacht, dat hij niet durfde spreken. Misschien wiide hij niet, dat wij u kenden, omdat hij jaloersch is." Cora zag hem van terzijde aan met haar mooie grijze oogen. „Misschien is hij wel jaloersch," stemde zij toe met een stemmig, ondeugend gezichtje. „Laten wij eens naar de paarden gaan zien," zei Matt, terwijl hij haar onder de hoornen naar de stallen geleidde, en Randolph hem woedende blikken toewierp. Lachend keken zij om en trokken zich van die woedende blikken niet aan. „En dus heeft Randolph u al lang gekend," zei Matt, zoodra zij onder de boomen uit het gezicht waren. „Al heel lang. Gisteren voor een week was het de vier keer, dat hij mij vroeg, met hem te trouwen." „O, is hij al zoo gekomen Cora knikte. „En wat hebt u gezegd (Wordt vervolgd.) si!'

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1