750 MAANDAG 9 MAART •No. 52e Jaargang Firma F. VAK DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON 1^14 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent De abonnés, in 't bezit eener f"| polis, zijn GRATIS verze- /II kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij dood door een ongeluk 1 gulden bij verlies A gulden bij verlies A f*gulden bij verlies f\r*gulden bij verlies van een hand, 1*1 II van 11111 vaneen /K van eiken Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk "bekomen op trel^boot ot tram. De althLlng' wordt gewaarborgd door doom Alg. Verzek. Bank^te Schiedam Eerste Kamer. In de Memorie van beantwoording van den minister van marine wordt gezegd, dat, in zake de verdediging van lndië de meest mogelijke voort varendheid wordt betracht Dit moge blijken uit de door de regeering voor genomen zending van vice admiraal Tydeman naar Nederlandsch-Indië, met de bedoeling om zoo spoedig mogelijk met de Indische regeering tot overeenstemming te geraken. Maatregelen worden voorbereid om bet divisieverband meer dan tot nog toe in den inwendigen dienst op den voorgrond te brengen, waardoor een nauwere aanraking tusschen officieren en schepelingen wordt bevorderd. Voorts zal aan het Koninklijk Insti tuut voor de marine een officier wor den geplaatst, voor de vorming der toekomstige zeeofficieren, om hen in staat te stellen een werkzaam aandeel te nemen in het bijbrengen van ont wikkeling aan hun ondergeschikten. De moeilijkheden, welke zich in den laatsten tijd voordoen om het personeel voltallig te houden, bestaan niet alleen hier te lande, maar ook elders. De oorzaak daarvan is te zoeken in het feit, dat het langdurig dienstverband dat voor degenen die het niet verder brengen en het matroos zijn tot een beroep stempelt, uit den tijd moet worden geacht. Dezen vinden op den duur geen voldoende bevre diging in den matrozenstand. Het fcheppen van een Indische marine met Europeesch personeel zal naar 's minister vaste overtuiging het personeelvraagstuk nimmer tot op lossing kunnen brengen. Hoe zou men meenen geschikt Europeesoh marinepersoneel te kunnen aantrekken voor een gelocaifseerde tropenmarine? En gesteld dat zulks voor veel geld mogelijk ware, hoe zou men een koloniale marine voldoende weerbaar kunnen houden, hoe voorkomen, dat de dienst in den uitgebreiden archipel er belemmering van ondervindt Ten aanzien van den geest onder het personeel en den daarop geoefen- den invloed merkt de minister op, dat hij, waar bewijzen te over ervoor zijn aan te voeren dat de actie van den Bond voor minder marineperso neel en Het Anker den dienst onder mijnt en het vertrouwen in de offi cieren wegneemt, het zijn plicht achtte, maatregelen te treffen tot wering van dien bond van boord. De door hem uitgevaardigde circulaire is daarvan het uitvloeisel. Hiermede is geen vervolging van den bond bedoeld, FLORENCE WARDEN. 1) O(Nadruk verbod») HOOFDSTUK 1. „Bensono Towers" had geen toren en was slechts een aardig, ouderwetsch huis, met een groot grasveld dat naar de Theems afliep, tusschen Tedding- ton en Kingston. Toen Lord Bensington, die oud en rheuntatisch werd,zijn statig huis in de Midlands, „Bensington Towers" ver liet, en zijn betrekkelijk bescheiden landhuis aan den Theemsoever be trok, bracht hij den naam van zijn eigen huis mee en liet de middelste lettergreep weg, zooals hij in 't spre ken ook deed. Dicht aan den oever der rivier zaten twee vanLordBensington's kleinzoons, neven van elkaar, op een zomermiddag in hun schommelstoelen. Zij rookten en keken lui naar het voorbijglijden der booten. Matthew Bensington was de knapste var, de twee. Zes voet lang, met zijn klein, goed gevormd hoofd en donker krulhaar, was Maft met zijn mooie Vijfkleurige huid, zachte, bruine oogen maar wel een terugdringen van zijn werkzaamheid buiten het terrein van den dienst. Wanneer de bond zijn belang be grijpt, is geheime actie thans uitge sloten, omdat van het met geweld onderdrukken door verbod van 't lid maatschap geen sprake is. Hoe dit ook zij, thans zal moeten worden af gewacht, welke invloed van den ge nomen maatregel zal uitgaan. Dat deze alleen tot zijn recht kan komen, wanneer de commandeerende officie ren hun plicht doen en daarin ge steund worden, spreekt infusschen vanzelf. Evenmin als de minister intusschen zijn oogen sluiten wil voor het goede, dat door den Bond van minder ma rinepersoneel is verricht, wil hij dit doen voor gebreken, welke de m#er- deren aankleven. Juist omdat hij overtuigd is, dat op dit gebied nog veel kan worden gedaan om het wederzijdseh vertrouwen te doen op leven, worden maatregelen voorbereid, om het divisieverband meer dan lot nog toe in den inwendigen dienst op den voorgrond te brengen, waardoor eene nauwere aanraking tusschen of ficieren en schepelingen wordt be vorderd Daarnaast zal getracht wor den, de officieren de gelegenheid te geven, zich meer in het gedachten- leven der schepelingen te verplaatsen, door hen een werkzaam aandeel te doen nemen in het bijbrengen van ontwikkelingaan hun ondergeschikten. Waar het voorts voor den toekom- stigen zee-officier van groot belang wordt geacht om reeds in het tijd perk van zijn opleiding tot dit doel te worden voorbereid, zal bij het Ko ninklijk Instituut voor de marine een officier worden geplaatst aan wien die vorming speciaal zal worden op gedragen. De enkele leden, die beweerden, dat de bond niets dan goed deed, dat het niet bewezen was, dat hij tegen den dienst optrad en dat Het Anker geen opruiend geschrift was, zullen, waar deze waardeering voort spruit uit het bijzondere standpunt, dat zij ten opzichte van bond en Anker innemen, door bewijzen van het tegendeel nimmer kunnen worden overtuigd. In verschillende gevallen blijken de voordeelen aan de toepassing van turbines verbonden ruimschoots op te wegen tegen het grooter kolenver- bruik bij dienstvaart. Inbinden. In eeï| „Standaard"-driestar schrijft dr. Kuyper: en innemenden glimlach, waardoor twee rijen schitterend witte tanden te voorschijn kwamen, een prachtexem plaar van een flinken wel-opgevoeden jongen Engeischman. Zijn neef, Randolph Bensington, was door de natuur minder goed be deeld. Hij was ook donker en had donkere oogen. Maar zijn gestalte was lang zoo imposant nieten zijn hoofd met bet massieve voorhoofd en dieplig gende donkere oogen was oneven redig groot. De uitdrukking van zijn gelaat was intelligent en hij had te Oxford met glans zijn graad behaald, terwijl zijn minder begaafde, maar sympathieker neef er met moeite ge komen was. Dit trok Matt zich echter niet bijzonder aan; hij nam het leven gemakkelijk op en zorgde op vijf-en- twintigjarigen leeftijd geheel voor zich zelf door beoefening der journalistiek. Randolph was een paar jaar ouder en was aan de rechtbank, waar men verwachtte dat hij carrière zou maken. Malt was, als gewoonlijk, goed ge humeurd. Als gewoonlijk was Rudolph dit niet. „Kom, oude jongen, kijk wat vroo- lijkerzei Matt, die met de handen achter het hoofd en een sigaar tus schen de lippen, heel tevreden de wereld inkeek en lachte om de me- lankolie van zijn neef. „Het kon nog erger voor ons zijn, ofschoon ik moet Links vertelt de pers aan haar le zers, dat de „Stand." inzake Treub's proeve nu reeds inbond Dit betwis ten we. Het zou juist zijn, indien onze scherpe, maar toch loyale critiek, van meet af de Eerste Kamer had gegol den. Doch hiervan was geen sprake. Als een nieuw wetsontwerp inkomt, gaat 't eerst naar de Tweede Kamer, en is 't derhalve ook onze roeping, ons af te vragen, welke critiek op zulk een proeve we van onze club in de Tweede Kamer verwachten. D e critiek hopen we dan ook, dat in scherpte niets onder zal doen voor wat wij ons veroorloofden, ten laste van deze proeve op te merken. We kunnen ons haast niet voor stellen, hoe éen lid van onze club in de Tweede Kamer er zijn stem aan zou geven. Doch gesteld een:dat het misae- boren vruchtje metterdaad de Eerste Kamer bereikte, dan natuurlijk zou 't te beoordeeien zijn naar den maat staf, die in de Eerste Kamer moet worden aangelegd. En het zou een constitutioneele fout zijn, te beweren, dat deze maat staf voor de Tweedeen voorde Eer- Kamer steeds dezelfde is. Opleiding officieren. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor zoover het afnemen van exa mens noodig is ter bepaling van de toelating van jongelieden als cadet bij de Kon. Mil. Academie deze in Juli en Aug. en, zoo noodig, in de eerste dagen van September zullen worden gehouden. Opengesteld worden 106 plaatsen en wel: A. Ten behoeve van de Ca dettenschool. 1. Voor het leger hier te lande7 voor de inf.1 voor de cav.3 voor de art. en 1 voor de genie 2. Voor hef leger in Ned. Indië6 voor de inf.1 voor de cav. 2 voor de art. en 1 voor de genie. B. Ten behoeve van de andere adspiranten. i Voor het leger hier Ie lande 33 voor de inf5 voor de cav.20 voor de art. en 4 voor de genie. 2. Voor het leger in Ned.- Indië 13 voor de inf.1 voor de cav., 5 voor de art. en 3 voor de genie. Voor het in Juli en Augustus te houden examen voor toelating tot den Hoofdcurcus, ter opleiding voor 2e-luit. der inf. en 2e-luit.-kwartier- meester, hier te lande en voor Ned.- Indië, worden opengesteld voor het leger hier te landeinf. 22, admi nistratie 6 voor het leger in Ned.- Indië: inf. 5; administratie 2. toegeven, dat het ook beter kon. De autocraat is in elk geval niet zoo hard voor jou als voor mij." De autocraat was Lord Bensington, die de onaangename gewoonte had, te pruttelen over zijn familieleden, dat zij hem verwaarloosden als ze weg bleven en hen den heeien tijd ie be vitten, zoolang hun plichtvisites bij hem duurden. Rudolph fronste de wenkbrauwen. „Hij haat ons allen even erg, geloof ik," z i hij zacht, terwijl hij rondkeek, om z ch te overtuigen, dat ze niet beluisterd werden. „Of, als hij eenig beminnelijk onderscheid maakt, dan haat hij ons naar evenredigheid of we dichter of verder van zijn nalatenschap zijn. Daar ik er één stap verder af ben dan jij, baat hij mij één graad minder dan jeu." „Zoo is het ongeveer," zei Matt lachend. „Ofschoon ik niet weet waar om hij de moeite zou nemen, jou en mij te haten, daat wij geen van beiden de geringste kans hebben in zijn voet stappen te treden." Rudolph tuurde over de rivier in de verte. „Men kan nooit weten", zei hij. „Wel, dit weet men tenminste, dat oom Cyril en zijn twee zoons staan tusschen ons en eenige kans, die jij en ik ooit zouden hebben. „Ja. En een aardig paar jongens In Juli en Augustus zal een exa men worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Daarvoor zijn opengesteld 30 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande11 plaatsen voor jongelie den met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Ned.- Indië. Het conflict in den Onderwijzersbond. De sociaal-dfmocratische leiding van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft een gevoeligen klap gekregen. De motie-Amsterdam, die op de jongste algemeene verga dering met ongeveer 100 stemmen meerderheid was aangenomen, en waarin over de houding van 't hoofd bestuurslid, den heer A. Hart, „ern stige afkeuring" werd uitgesproken, omdat hij heeft geijverd voor de ver kiezing van den heer Otto tot Kamer lid, is bij referendum met 2030 tegen 1192 stemmen verworpen. Een besliste uitspraak dus. De „Tel." zegt naar aanleiding hiervan Men weet, wat aan deze zaak vast zet. De niet socialistische leden van het hoofdbestuur hadden verklaard eenparig hun mandaat te zullen ne- derleggen, indien de motie werd aan genomen. Een scheuring zou onver mijdelijk zijn geweest. Maar de aan voerders der beweging, politiek met vak-actie verwarrend, zetten hun strijd door. Zelfs mr. Troelstra heeft in „Het Volk" met kenmerkende be slistheid de motie afgekeurd. Dit zal op de stemming ook niet zonder invloed zijn gebleven. In 't alge meen zijn 't voor de socialistische leiders van den Bond kwade tijden, niet het minst voor den voorzitter. De critiek, door mr. Troelstra op de leiding geoefend in een serie „Volk"- artikelen, was in meer dan één op zicht vernietigend, en veroordeelde fel de wijze, waarop deze groote vak bond in belangrijke momenten is be stuurd. En nu komt de met zoo groote meerderheid verworpen motie- Amsterdam als een kreet van besliste afkeuring uit den Bond zelf. Heldringsgestichten. Naar de „Stichtsche Ct." verneemt, is dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Uirecht als opvolger van ds. Pierson, benoemd tot president-directeur der Heldringsgestichten te Zetten. Dr. Slotemaker de Bruine heeft deze benoe ning aangenomen. zijn het, die twee i" Maar Matt antwoordde hierop niet. Hij sloeg met groote belangstelling de bewegingen gade van een slank en bekoorlijk meisje in een sloep, die stroomafwaarts kwam en slechts eenige meters van het grasperk ver wijderd was. „Wat een mooi meisjs 1" riep hij op bedempten toon. Rudolph wendde het hoofd om en keek ook. Het meisje was in het wit gekleed en had geen hoed op; het donkere haar viel in eenige wanorde om een gelaat en hals, waarop de zon geen invloed had gehad. Zij had een fijn gezichtje, groote, grijze oogen, en een uitdrukking van schalksheid die haar bekoorlijkheid nog grooter maakte. Bovendien was zij zeer gracieus in haar bewegingen en Malt dacht aan ivoren snijwerk, toen hij naar de slanke handen en mooi gevormde armen keek, terwijl zij den riem heen en weer bewoog. Er zaten nog twee personen in de boot, een kleine, magere dame van middelbaren leeftijd met een zorgelijke uitdrukking op 't gelaat en een onin teressante massieve jonge man. Maar Matt nam van niemand notitie dan van het meisje. „Zij ziet er niet Engelsch uit", sprak hij tot zichzelf en toen hij zich om Rijksinkomstenbelasting. Het bestuur van de pensioenver- eeniging voor burgerlijke ambtenaren heeft een adres gericht aan den mi nister van financiën, waarin het ver zoekt in het ontwerp van wet tot in voering eener algemeene inkomsten belasting alsnog op te nemen een bepaling, als voorkomt in de wet regelende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, dat voor de eerste f 1000 pensioen slechts de helft in rekening wordt gebracht. Adressant voert voor dit verzoek aan, dat alle gepensionneerden door hoegere belasting onevenredig zwaar worden gedrukt, daar zij in den regel niet meer in staat zijn hun inkomsten op eenigerlei wijze te vergrooten dat velen hunner reeds thans slechts met groote moeite en zorg van hun pensioen kunnen rondkomen en dat de gronden, die tot het opnemen van de bedoelde bepaling in de genoemde wet hebben geleid, zeer zeker thans in niet minder mate geldig zijn. Jubileum-frankeerzegels. De directeur der posterijen en te legrafie vestigt in de „Staatsct." de aandacht van belangstellenden erop, dat de oplaag der jubileum-frankeer zegels nog niet is uiigeput, en ook die beneden f 1 op eenigt kantoren nog voorhanden zijn. Zij die zich alsnog hoeveelheden dezer zegels zouden willen aanschaf fen, doch daarin aan het postkantoor hunner woonplaats niet kunnen sla gen, kunnen hun aanvragen richten tot het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, aan welke aanvragen, zooveel mogelijk, zal worden voldaan. Verzorging van kranken en van krankzinnigen. Naar de „Standaard" verneemt, zijn de besturen van onderscheidene, gereformeerde vereenigingen vcor verzorging van kranken en van krankzinnigen, dezer dagen opnieuw vergaderd geweest, met het doel, sa menwerking van den arbeid der Christelijke barmhartigheid te bever deren. In de vergidering van 26 Februari is een voorstel tot regeling van een gemeenschappelijk examen en diplo ma voor gemeenschappelijke ver- eischten van de opleiding na breede besprekking vastgesteld, waarvan de aanneming door de betrokken be sturen spoedig wordt verwacht. Voor de vergadering in April staan andere gemeenschappelijke belangen, o. a. wendde naar zijn neef, zag hij, dat Randolph van zijn stoel was opgestaan en vlug naar het grintpad onder de boomen liep. Op hetzelfde oogenblik riep een vrouwelijke slem, uit de boot, wellui dend, misschien iets te schril. „Wel, het is Mijnheer Bensington I" Rand >lph keerde zich om en hield zich heel verwonderd. Toen snelde hij naar den oever en schudde niet alleen het meisje, maar ook den bei den anderen de hand. Matt had een klein gedeelte van het geheim betreffende de vreemde lingen reeds opgelost. Het waren Amerikanen. Het meisje was een typi sche New-Yorksche schoonheid, slank, fijn, bekoorlijk, met levendigheid en temperament in stem en manieren. Haar moeder, wier accent n»g veel sterker was, wier huid droog was en die alle kunstjes, die bekoren, reeds lang achter zich had, was minder hartelijk dan haar dochter in haar begroeting. Terwijl de zwaargebouwde norsche jonge man, die de zoon van de éene en de broeder van de andere dame scheen te zijn, nog minder hartelijk deed. Op haar riem leunend, praatte de jonge dame met Randolph, wiens hou ding tegenover haar bepaald die van een aanbidder was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1