livrei ell, lifSCl RONA Cacao -LEERLING Rona WOENSDAG 4 WAART RSMA. EDIN6EN gemeentebestuur buitenland N sje, feuilleton Oe Strijd om m lew!*. Van liouten's Cacao ■No. 53 52e Jaargang 1914 jjlpvefirma F. VAN BE VELDE Jr Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon luiere, 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen 3. NVRAGEN EN EEN 80DE EISJE ODE, DE BESTE VOOR DEN PRI]S„ IVLISSINGSCHE COURANT I Wn^.lW€Èn 7K ém .*Aftéu._ mm M M r>m rcom. No. g ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel :r ons. T. R. 31. >.85, iedere Zonder rabat, wordt twee- DE MUIJNCK De abonnés, int bezit eener G G gulden bij levens- n F gulden bij dood gulden bij verlies .J ^rtgulden bij verlies J GGgulden bij verlies ft V* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /Ml 111 lange ongeschikt- 0 19 door <|IEI| van een hand, van 111| I vaneen /K van eiken :erd tegen ongelukken voor: fa/UUU heid tot werken i U\g een ongeluk UUU voet of oog 1UU een duim 1UU wijsvinger [^3 anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam BEKENDMAKING. Gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend: dat op Vrijdag 6 Maart 1914 en voorts op den eersten Vrijdag van elke maand, des voormiddag tusschen 8V, en 9 uur, de gelegenheid zal beslaan tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden bij den ge meente-geneeskundige, den heer J. BEIJERS, arts, ten zijne huize ingang Palingstraat. Vlissingen, 3 Maart 1914. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. 'EENENBEER. werk. OPENBARE KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter openbare kennis dat de ontwerp-zomerdienstregeling 1914, der Noord—Brabantsch—Duitsche Spoorwegmaatschappij van af heden Ier Secretarie ter visie ligt en dat (ventueele opmerkingen dienaangaan de door belanghebbenden vóór of op 1 Maart a.s. rechtstreeks aan het Departement van Waterstaat behooren worden toegezonden. Vlissingen, 3 Maart 1914. Burg. en Weth. voornoemd, IN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. IEL ALBION" VAN DEN er, Groene- Bureau „Vlis- d in eer. klein n net eden bekend, chgeld. Z. g. IARKMAN. de 51. sterdam. acturen zaak, Opcenten. Bij de Tweede Kamer is gisteren let opcenten ontwerp binnengeko men. Daarbij wordt voorgesteld, te keffen 20 opcenten op de vermogensbe lasting 20 opcenten op de bedrijfsbelas ting, met uitzondering van de aan klagen wegens uitdeelingen door naamlooze vennootschappen, veree- nigingen, enz., waarop 60 opcenten worden gelegd. Hierdoor zullen de middelen over het loopende jaar worden versterkt met f4,170,000. Binnenkort volgt nog een wetsont werp tot verhooging van den accijns op bier. Hieruit wordt een vermeer dering van f 1,200,000 verwacht. De minister rekent, dit ontwerp zoo tij dig in veilige haven te zullen heb ben, dat 6 ton nog aan de middelen van 1914 kunnen ten goede komen. Tweede Kamer. Met het oog op den stand der be- Bureau van er gezin, een 3oerenstand. he Courant." sstraat 9. Roman van O. H. v. D. (Nadruk verboden.) 129). -o- Maar haar blik merkte ook tegelijk dat Martha's oog in bange verwach-, ting op haar rustte, ofschoon Benno met het jonge meisje sprak. „Als ik den beitel kon hanteeren," antwoordde zij, „dan had ik waar schijnlijk reeds lang revanche geno men jegens den kunstenaar en ook zijn beeld in marmer vereeuwigd, «maar het schijnt, dat hij zich nu an dere trekken in het hart grift." „U zegt dat zoo lachend, gravin, alsof u ook daarvoor revanche kondt temen." In plaats van te antwoorden, wenkte ™da Martha tot zich, „je hebt mij ie oordeel over het beeld nog uiet gezegd," zei zij op plagenden toon, „het bevalt je zeker niet,?" Martha's gelaat werd niet een don- heren blos bedekt. grootingswerkzaamheden in de Eerste Kamer, welke, naar zich laat aan zien, niet voor midden Maart kunnen zijn afgedaan, wordt overwogen de bijeenroeping der Tweede Kamer, aanvankelijk voorgenomen tegen 10 Maart, te verdagen tot 17 Maart. De Ouderdomswet. Onder de 95.000 rentetrekkers van art. 369 der Invaliditeitswet bevinden zich naar aangenomen wordt, onge veer 38.000 bedeelden, die niet voor een ouderdomsrente van de wet- Treub in aanmerking komen.Bovendieu zijn er, naar de memorie van toe lichting bij 't wetsontwerp wil, pl.m. 5000 belasüngbetalenden en nog eeni- ge niet behoeftigen onder: „Perio" betwijfelt (in „de Voorzorg") die raming van den minister. Ziet hier waarom 1. De eigenaardige wijze, waarop de „tusschenpersonen" zijn beloond geworden, heeft gemaakt, dat tal van 70 jarigen en ouderen, die er anders geen oogenblik aan gedacht zouden hebben de rente uit art. 369 en 370 Invaliditeitswet aan te vragen, dit toch, en met succes, hebben gedaan. Zoo is bijv. van de 9 rentetrekkers, die ik persoonlijk ken, en waarvan ik enkelen door bijzondere omstan digheden zéér goed ken, slechts éen behoeftig. De 8 anderen zouden zeer zeker niet in de termen vallen der Ouderdomswet-T reub. 2. Er zijn gemeenten (bijv. Hulst) waar geen enkele aanvrager of aan vraagster volgens art. 369 is afge wezen. Deze beide feiten leveren mij grond van waarschijnlijkheid voor de mee ning, dat er al zéér ruim wordt ge rekend, als men aanneemt, dat de helft der rentetrekkers-Talma belas ting betalend, behoeftig of bedeeld zijn. Die meening wordt door den schrij ver nog waarschijnlijker gemaakt door een vergelijkende becijfering op grond van de onderstelling, dat de econo mische toestand der ouden van da gen in Groot Brittanië en in Dene marken nagenueg niet verschilt met dien in Nederland. Volgens die becijfering kwamen in Engeland onder de „Old Age Pensi ons Act 1908"(voerdat de bedeelden daaronder vielen) 1.55 pCt. van de geheele bevolking in aanmerking voor het ouderdomspensioen, en in Dene marken, waar de bedeelden óok zijn buitengesloten, 1.38 pCt. van de ge heele bevolking. De schrijver concludeert: Nu mo gen wij van de 1.55 pCt. in Groot- Brittanië iets aftrekken, omdat in Ier land (de oorzaken laten we rusten) zoo abnormaal veel ouden zijn. En bij de 1.28 pCt. van Denemar ken mogen we iets optellen, omdat „Ik hoor," ging Adda voort, „dat mijn broeder Wolfgang het beeld heeft willen koopen. Ik gun het hem niet. Ik wilde, dat als je eenmaal trouwt, Matha, ik je deze figuur als een aandenken aan mij mocht overhandi gen." De blik van Adda ontmoette bij deze woorden dien van Bennozij zag, hoe zijn oogen schitterden, hoe het bloed hem naar het gelaat schoot en het was, alsof zij haar woorden als een vraag tot hem richtte. „Ik zal dit beeld," antwoordde Benno, en hij zag nu eens Adda, dan Martha aan, „nooit verkoopen, ik zal het geven aan haar, die mij de hand reikt voor 't leven." Adda trok Martha, die haar geheim niet langer verbergen kon aan het hart en lang hielden beide vriendinnen elkaar omvat. Toen Adda opzag, had zij de tranen in de ougen. Zij stond op en nam Boltenstern's arm. Terwijl dit tooneel plaats vond in het atelier van den beeldhouwer, werd een ander somber tooneel afgespeeld in een gevangeniscel in het rechtsge- bouw der residentie. Uitstekende, gezonde, dageiijksche drank. Verre te verkiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Uit een K.G. van 1.50 maakt men 200 koppen. VAN HOUTEN S ZUIVER OPLOSBAAR er niet evenveel vrouwen als mannen, maar meer vrouwen dan mannen zijn. Wordt de correctie voor elk land 0.05 pCt., dan vinden we dat in Groot Brittannië 1.5 pCt, en in De nemarken 1.43 pCt. der bevolking een ouderdomsrente geniet. Wanneer we nu het ongunstige cijfer, n.l. 1 5 pCt. nemen voor de zeg 6'/2 millioen Nederlanders, dan zien we als candiduten voor de ou derdomsrenten Treub (gesteld dat die onmiddellijk werden verleend en de renten Talma ingetrokken) een getal van 97.500 menschen. Nemen we het gunstiger cijfer van Denemarken, n.l. 1.43 pCt. dan vinden we 92.950 men schen. De veilige middenweg is 95.000. Welnu, 95 000 menschen zul len einde 1914 reeds trekkers zijn der rente Talma. Daaronder zijn tienduizenden, die de rente niet noodig hebben. Even- zooveel anderen hebben een rente noodig, maar ontvangen die niet. Het is deze grove onbillijkheid, die de wet Treub noodzakelijk maakt. En van misrekening der kostenbediagen zal ditmaal, al kan niemand die kos ten tot op een duizend gulden na precies berekenen, ueen sprake zijn. Zij zullen m.i. eer mee- dan tegen vallen. De gemeenten kunnen gerust zijn. Grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw. Het „Centraal Comité voor het volkspetitionnement voor grondwette lijke gelijkstelling van man en vrouw" deelt mede, dat er op dit oogenblik reeds een 50-tal plaatselijke comité's werkzaaam zijn voor het inzamelen der handteekeningen. Deze comité's bestaan uit personen uit verschillende Men had bij een verhoer Frans Kroneck met Harley geconfronteerd, en het was Harley niet gelukt, met driest voorhoofd de woorden van een wanhopige, die den stempel droegen van overtuigende waarheid, te looche nen. Zijn gelaat deed den rechter zien, dat hij toch niet zoo'n doortrapt misdadiger was, om de stea van het geweten geheel tot zwijgen te kunnen brengen. Maar het verhoor had hem klein gemaakt en hij had moeten in zien, dat hij onvoorzichtig en onver standig geweest was. Toen echter brak zijn trots, hem ontbrak de brutaliteit van den ruwen misdadiger, te denken, dat de rechter het onmogelijke ge- looven zou. De getuigenis zijner hospita, dat zij gehoord had, hoe hij Frans naar den beeldhouwer had gezonden, logen strafte Harley en bevestigde de woor den van den jager Het was zeer compromitteerend voor hem, dat zijn hospita zijn nachielijk rumoer had beluisterd. Hij vond er geen passende verontschuldiging voor, dat hij glazen gebroken en den inhoud had wegge spoeld. Het meest bezwarend echter was voor hem het feit, dat hij had kringen, vereenigingen en partijen. Overal krijgen de huisbezoeker (sters) lijsten mede, waarop plaats is voor 25 namen. Zij vragen allen Neder landers boven 18 jaar oud daarop te teekenen. Loodswezen. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 April benoemd tot commissaris der loodsen tevens ontvanger der loodsgelden te Rotterdam K. Raap, thans idem te Willemsoord te Wil lemsoord J. S. Genet, thans idem te Delfzijlte Delfzijl R. Dobbenga,thans idem te Zaandam en te Zaandam de adjunct-commissaris der loodsen te Hcllevoetsluis H. Vruggink. De 14e algemeens vergadering van den Bond voor Staatspensioneering zal plaats hebben te 'sGravenhage op den 7en Juli e.k. De beschrijvingsbrief vermeldt o. a. een voorstel van de aldeeling Utrecht om ait. 1 der statuten te le zen als volgtDe Bond voor Staats pensioneering beoogt het tot stand ko men eener wet, waarbij aan alle Ne derlanders van een door de wet te bepalen leeftijd en wier inkomsten blijven beneden een door die wet te bepalen bedrag, recht wordt toege kend op een staatspensioen, zonder premiebetaling, de kosten te vinden uit bestaande of nog te heffen be lastingen. De minister vau marine brengt ter kendis van belanghebbenden, dat in dit jaar bij de Marinemachinisten- school te Hellevoetsluis, na verge lijkend examen, twintig jongelingen kunnen worden geplaatst als adspirant- machinist. voorgegeven, spoedig na het bezoek van den jager zich onwel gevoeld te hebben en dat hij tegen dit onweizijn gestreden had, ofschoon hij 'n genees middel had ingenomen, dat volgens de getuigenis van den dokter het tegengif bevatte. Had 't in geringe hoeveelheid door hem ingenomen vergif zoo gewerkt, dan moest het vreemd schijnen, dat de zieke Wildenfels nog niet geklaagd had toen Harley zijn huis had betreden, ofschoon de jager reeds eenigen tijd weg was. Volgens Benno's bewering hadden de symptomen der vergiftiging zich pas vertoond eenigen tijd, nadat Harley het huis had verlaten. Het was gemakkelijk te raden ais men alle feiten met eikaar in verband bracht, dat Harley het plan had gehad, Walter Wildenfels te vermoorden, toen deze de volmacht van zijn zoon had ingetrokken, dat hij misschien gedacht had, dat de vergiftiging niet ontdekt zou worden, daar de zieke, zooals de dokter had verklaard, in voortdurend doodsgevaar zweefde, en da! hij nu voor alle gevallen de tamelijk onhan dige voorbereidingen had getroffen, om de verdenking op den jager te Het examen, dat te 's-Gravenhage zal plaats hebben in de maanden juli en Augustus, wordt geplitst in een schriftelijk en een mondeling gedeelte te houden op verschillende tijdstippen. De aandacht van belanghebbenden w >rdt gevestigd op de mogelijkheid, dat de driejarige opleiding wordt ge wijzigd in eene vierjarige. (Voor bij zonderheden zie men de St.ct no. 53.) Een legaat aan de Adelsvereeniging Mejonkvrouwe A. M. C. van An- dringa de Kempenaer, dezer dagen te 'sGravenhage overleden, heeft, naar men verneemt, tot eenige erfge name van haar aanzienlijk vermogen, onder den last vari uitkeering van verschillende legaten, aangewezen de Nederlandsche Adelsvereeniging die ten doel heeft hulpbehoevende leden ven den Nederlandschen adel te on dersteunen. Vervroegde Winkelsluiting. De Rotterdamsche Winkeliersver- eeniging heeft dezer dagen onder hare leden eene enquête gehouden over de vraag, of een wettelijk geregeld slui tingsuur gewenscht was. De uitslag dezer enquête was, dat 90 pet. leden zich voor en 6 pet. der leden zich tegen een wettelijk geregeld sluitingsuur verklaarden. 4 pet. der leden wenschten hun meening daar over niet te uiten. Pensioenen gemeente ambtenaren. De leiddraad voor de uitbetaling der pensioenen, ten laste van het Rijkspensioenfonds voor de ge meente-ambtenaren met de daarbij behoorende pensioenboekjes en staten is thai s verschenen. Door dat nieuwe stelsel van pensioenbetalen vervallen de attestatiën de vita, waaraan zoo wel voor de gemeentebesturen als voor de gepensionneerden, veel last verbonden was. Alleen bij de beta ling aan een gemachtigde moet der gelijke attestatie van den gepension neerde nog worden overgelegd. De directeur van het fonds voor de gemeenteambtenaren, de heer J. C. Mulder, heeft aan de gemeen tebesturen voornoemde bescheiden toegezonden. De keurig vervaardigde pensioenbockjes bevatten een stel coupons, tevens quitantiën, in ver schillende kleur, naar gelang van de pensioencategorie waartoe de houder behoort. Het geheel ziet er uit ais een chèque-boekje. Herstellingsoord voor onderwijzers te Lunteren. Aan het verslag over 1913 is het volgende ontleend Na de vergrooting van het gebouw behoefden tot dit jaar toe geen patiën ten wegens gebrek aan plaatsruimte brengen. Harley had daarom, toen het onderzoek begon, met den onvoor- zichtigen ijver van een schuldbewuste zijn best gedaan, de verdenking tegen Frans Kroneck geloofwaardig te ma ken en tot dit doel ais aanzetter tot de misdaad verdacht gemaakt. Harley legde geen bekentenis af toen hij echter voelde, dat niets hem meer voor schande en straf kon red den, opende hij het deksel van een ring, waarin hij doodelijk vergif be waarde, en vóór men hem nog gezegd had, dat Frans Kroneck in vrijheid was gesteld en dat nu op hem alleen de aanklacht wegens moord rustte, had hij zich aan de aardsche gerech tigheid onttrokken. HOOFDSTUK XL Wij deelen den lezer nu de gebeur tenissen mede, die pas later uittwa nten, nadat de papieren, die zoo lang in bewaring waren geweest bij het New-Yorker handelshuis eindelijk ge komen waren, In het kort zullen wij ze schilderen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1