2000 %JR 3 MAART EN IGEN EID :rman. DINSDAG gemeentebestuur binnenland p feuilleton No. S3 33e Jaargang 1914 Liteit. EBRUIK. L AROMA. ijgbaar bij Vlissingen 1IEDIN6EN SNVRAGEN BODE, Fin F. VU Dt VELDE Ji, Kleine 1MI58. Vlissingen. Telelens Inters. II Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Ï.5J f?- s een BON, bons geven toezending jes, een pak i Tabletten, enz. te Portwijn ad 'rima Advocaat Heerlijke 70 per liter-pot. Rossi (Origi- qualiteit, aan reiend, R.STRAAT 8. zich aan het 4EDENHUIS footen tuin en van en, gelegen a/d jrskensfraat. Bureau „Vliss. VLiSSINGSCHE COURANT vaatlessen in rsatie en corres- (g. L. O. M. TAAT. Leerares M. O. 0.28, iedere - Zonder rabat, wordt twee- jiurger gezin, een tn Boerenstand, ïgsche Courant." ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- gulden bij levens- ff P* tf* gulden bij dood GGDgulden bij verlies^ gulden bij verlies A gulden bij verlies fgulden bij verlies *-,■■■■■■ lan§e on£eschikt- UB door <l|l| van een hand, »*|ll van gllll vaneen /H van eiken kerd tegen ongelukken voor: U VIVI VP beid tot werken t fJ\J een ongeluk UUU voet of oog llfU een duim 1UU wijsvinger £j%3 anderen vinger Oeze (litkeerlngen worden VERDOBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam PUBLICATIE. Oud-Archief. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat het Oud-Archief der gemeente in het perceel Bellamypark no. 19 voortaan voor het publiek zal zijn opengesteld des Donderdags van des voormiddags 101, ure tot des middags 121/,, ure en des Vrijdags van des namiddags 2 tot 4 ure. Vlissingen, 3 Maart 1914. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De secreteris, WITTEVEEN. PUBLICATIE. Landverhu izing. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis: dat vanaf heden ter Gemeente secretarie (Griffie) voor belangheb benden ter inzage is nedergelegd een door den Aspirant-Vice-Consul Mr. F, E. H. Groneman uitgebracht ver slag betreffende de vooruitzichten voor Nederlanders in Canada. Vlissingen, 2 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. J. J. VAN DEN tiilder, Groene- J. DE MUIJNCK beursstraat 9. Staatscommissie Werkloosheid. In de jl. Zaterdag gehouden ver kering van de Staatscommissie voor 'lil vraagstuk der werkloosheid, in den beginne geleid door haar voor zitter, mr. Treub, minister van land bouw, nijverheid en handel, later door dr. De Visser, onder-voorzitter, heeft de kwestie betreffende den invloed van de handelspolitiek op de werk loosheid een onderwerp van breed voerige gedachtewisseling uitge maakt, welke ten slotte geleid heeft lot een compromis tusschen de voor- en tegenstanders eener beschermende tariefwet. Er zal nog een vergadering van commissie noodig zijn tot voort zetting van de werkzaamheden, in verband met de vaststelling van haar eindverslag. Staatsraad Mr. Borret f. Het stoffelijk overschot van Staats raad mr. Borret zal aanstaanden Woensdag op de R. K. begraafplaats e 's Gravenhage in den familiegraf- ietder worden bijgezet, nadat een plechtige lijkdienst zal hebben plaats [ehad in de kerk aan de Elandstraat. Deze lijkdienst zal te 10 uur voor middag aanvang n, waarna te onge veer 11 uur de begrafenisstoet naar de begraafplaats zal vertrekken. 7.14 t .50 s1 PU 1 je 3" PU 138 10.52 8.67 8.20 9.47 8.64 11.02 11.62 de boot later a. en b. brhansen, naar [treinen zonder tijd 12.0 Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 128). -o- Hij stond nu vrijer tegenover haar hij behoefde niet meer bang te zijn, dat men elk zijner blikken, elk zijner woorden wantrouwend zou onder deken, of hij de grenzen niet zou vergeten, die Adda van hem scheidden, hij had bewezen dat hij haar niet met ijdele hoop wilde naderen, dat zij Reen aanmatiging van hem te vreezen had. De Graaf had gewenscht, ook Wally 'e mogen mee nemenhet beschei den, lieve meisje had op hem een zeer sympathieken indruk gemaakt, ®aar Benno zei, dat een van hen te huis moest blijven, er konden klanten tomen. Hij toonde den Graaf, dat zij z'ch over hun armoede niet schaam- "to. dat zij niet rekenden op een Plotselinge verbetering van hun toe- s'and. De vader van den jongen man, De Prins, lid van den Raad van State, zal door zijn adjudant, kapitein Ruys, vertegenwoordigd! worden bij de begrafeni; Het Kamerlid Roodhuyzen. De heer Roodhuyzen, lid der Tweede Kamer voor het district Brielle, is Zaterdag plotseling vrij ernstig ongesteld geworden, zoodat hij de eerstvolgende dagen zijne werkzaamheden niet zal kunnen ver richten. De toestand van den heer Rood huizen, die veorloopig te bed moet blijven, was gisteren bevredigend. Zijn plotselinge ongesteldheid is een gevolg van overspanning door arbeid. Den patiënt is een tijd van rast voorgeschreven, althans gedurende de eerste weken Verbetering pensioenen van militairen beneden den officiersrang bij Zee en Landmacht. Ingediend zijn een tweetal ontwer pen van wet, houdende nadere wij ziging en aanvulling van le de Pen sioenwet voor de Landmacht 1902 en 2e de Pensioenwet voor de Zee macht 1902. Bij eerstgenoemd wetsontwerp wor den de pensioenen vastgesteld als volgt weduwen Rangen en betrekkingen en militairen kinderen hoofdopz. v. fortific. f850 f350 opzichter, id. le kl. f750 f300 opzichter, id. 2e kl. f700 f275 opzichter, id. 3e kl. f 650 f 250 adjudant-onderoff. f 600 f 250 serg.maj (opp. wachtm.) f 500 f 225 sergeant (w'achtm.) f400 f200 korporaal f300 f150 hospitaaibediende f280 f J25 soldaat f240 f 110 Wapen der marechaussee: adj.-onderofficier f 675 f 300 opp. wachtm. f 600 f 250 wachtm. f 500 f 225 marech. le en 2e kl. f450 f200 marech. 3e kl. f250 f 110 Wanneer een militair wordt ontsla gen op denzelfden dag, of den dag onmiddellijk voorafgaande aan dien waarop hij een burgerlijke Rijksbe trekking aanvaardt, kan hij bij dat ontslag niet in het genot treden van militair pensioen. Blijkt hij bij ontslag uit de bur gerlijke betrekking aanspraak te heb ben op burgerlijk pensioen, dan ko men de in militairen dienst doorge brachte jaren bij de vaststelling van zijn diensttijd mede in aanmerking. Wat den datum van ingang der voorgestelde pensioenverhoogingen betreft, heeft de minister gemeend, terugwerkende kracht te moeten voort stellen, te rekenen van 8 Mei 1913. Wat betreft de financieele gevol- van wien Boltenstern gezegd had, dat hij Waiiy in eere lief had, zou zien, dat van hun kant geen stap ge daan werd, om zich bij Wolfgang's familie in te dringen. Nu stonden Benno en Adda tegen over elkaar. Hij keek in het gloeiende gelaat der jonge dame, die hij uit het brandende huis had gedragenen die nu in het zijden gewaad, om geven door alle pracht eener schitterende positie, hem hartelijk de witte handen toestak zij echter zag den man in het gelaat, die met alle bitterheid van het leven had kennis gemaakt en haar eenvoudig de rechterhand bood. Hij hield de hand der gravin vast als een breekbaar kleinood, alsof hij vreesde, dat de warme, hartelijke druk zijner hand haar pijn kon doen, en voor haar had het iets eigenaar digs, iemand zoo te kunnen begroeten, die er in het minst niet voor een salon uitzag. En nu bevestigde zich, wat Georg op het slot Wildenfels Adda had gezegd. De werkelijkheid toonde ieder van hen een ander beeld dan dat,wat hen in hun droomen had beziggehouden. De gelaatstrek gen van de voorgestelde verhooging der standpensioenen in het algemeen, volgens eene globale berekening is de vermeerdering, welke de pensioen last er door zal ondergaan, voor de landmacht te schatten op gemiddeld ongeveer f28.000 per jaar. Voorzitter en Secretarissen van Kamers van Arbeid. Gisteren werd te 's Gravenhage de algemeene vergadering gehouden van voorzitters en secretarissen van Ka mers' van Arbeid in Nederland, onder voorzitterschap van den heerjos.de Sterke van Rotterdam, die in zijn openingsrede als zijne meening uit sprak, dat minister Treub nog meer waardeering heeft voor de Kamers van Arbeid dan zijn ambtsvoorganger. In dit verband wees spreker op eenige door minister Treub genomen maat regelen en gedane toezeggingea. waarvoor spreker den minister op rechten dank bracht. Besloten werd de zomervergadering te Zutphen te houden. Na eenige discussie werd met 39 tegen 4 stemmen verworpen een voor stel om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de oprichting van een Bond van Kamers van Arbeid en de bestaande vereeniging te ontbinden. Een uitvoerige besprekinghad plaats over het onderwerp oprichting van bureau's van voorlichting inzake be roepskeuze. Het bestuur stelde voor, de wenschelijkheid uit te spreken, dat de Kamers van Arbeid trachten de oprichting van dergelijke bureau's van gemeentewege te bevorderen. Mocht een gemeente niet bereid zijn tot de oprichting over te gaan, dan zouden de K. v. A. ter plaatse kunnen trachten al dan niet met steun der gemeente tot de oprichting te geraken. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd met al gemeene stemmen een motie aange nomen, waarin de vergadering zich uitsprak voor de bevordering der op richting van gemeentelijke bureau's voor voorlichting inzake beroepskeuze of,waar de onmogelijkheid hiervan ge bleken is, althans van particuliere zijde. Het bestuur werd opgedragen zooveel mogelijk gegevens te verza melen om de verschillende K. v. A. bij hun pogingen tot oprichting van dergelijke bureau's van advies te dienen. Een voorstel, dat de K. v. A., waar zulke comité's niet bestaan, van voor lichting zulle* dienen, vond van ver schillende zijden bestrijding, werd niet ondersteund en verviel dus. Winkelsluiting. De verleden jaar te Arnhem inge voerde verordening op de winkelslui ken, de uitdrukking, de gestalten wa ren slechts weinig veranderd, de oogen zagen elkaar geheel aan ais vroeger, vol nieuwsgierigheid en be langstelling, maar uit het kind was een dame, uit den droomenden kun stenaar een denkend, zorgend man geworden. Beiden voelden, dat slechts een oude herinnering hen uit zeer verschillende sferen bijeenbracht. In weinige minuten voelden beiden zich vrij van een betoovering, het ge sprek werd ongedwongen, toen graaf Wildenfels het kiesche onderwerp de erfeniskwestie ter sprake bracht en Benno verklaarde, dat hij tevreden was, als de toekomst zijner zuster verzekerd was aan hem zou het niet liggen, als een vergelijk ook maar eenige moeite veroorzaakte. Adda moest Martha dreigen, dat zij mijnheer Wildenfels te hulp zo* roepen, als zij zich niet wilde laten zienslechts op deze wijze gelukte het haar, de houtvestersdochter, die naar de andere kamer was gevlucht, naar het salon te brengen. Men be hoefde geen bizondere menschenken- ner te zijn, om uit Benno's trekken, toen hij jMartha weerzag, te lezen, ting maakt in kringen van belang hebbenden nog steeds een onderwerp van bespreking uit. Comités voor en tegen de verordening vergaderen en voeren nog steeds een actie voor het behoud of de afschaffing. De Arnhem- sche vereeniging voor handel en nij verheid heeft in haar vergadering van 30 October een commissie benoemd uit voor- en tegenstanders bestaande, die een lapport heeft uitgebracht over deze zaak. De commissie komt een stemmig tot de conclusie, dat er geen termen zijn aan den Raad te verzoe ken de verordening in tetrekken, maar wel acht zij enkele wijzigingen ge wenscht. Zij zou de dagen op welke vrijstelling is verleend van de bepa ling dat de winkels om 9 uur geslo ten moetem zijn (van 29 November tot en met 6 December en van 17 tot en met 24 December) uitgebreid willen zien met drie dagen voor Paschenen31 Dec. en verder bepaald willen hebben, dat van 15 Juni tot en met 15 September de winkels ge opend mogen zijn tot 10 uur 's avonds. Dan wenscht zij onder de winkels waarvoor vrijstelling is verleend ook opgenomen te zien water- en vuur- neringen, verder toestaan dat bestel lingen ook na het sluitingsuur mogen worden bezorgd en dat het personeel een half uur na sluiting arbeid in den winkel mag verrichten. in een vergadering van de genoem de vereeniging is dit rapport behan deld. Na zeer langdurige discussie werden deze conclusies aangenomen, met uitzondering dat de vergadering wenschte bepaald te zien, dat op uitzonderingsdagen de winkels geo pend mogen zijn totll.uur 's avonds en dus niet naar het oordeel van den bedrijfsleider. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lndië, gedagteekend 28 Februari, betreffende pestgevallen op Java gedurende het 14-daagsche tijd vak van 11 tot en met 24 Februari. Afdeeling Malang 341 nieuwe pest gevallen, 318 dooden, onder wie 4 EuropeanenToeloengagoeng 14, Bangil 30 en Pasoeroean 4 doode- lijke gevallenMidioen 46 nieuwe gevallen, 39 doodenKediri 33 nieuwe gevallen, 32 dooden Soera- baja 26 nieuwe gevallen, 17 dooden Paree 55 nieuwe gevallen, 51 doo den Magetan 28 nieuwe gevallen, 25 doodenMaiang en Mageian in de vorige periode elk nog 11 en Pasoeroean nog 2 doodelijke ge vallen. Sterfte aan tering. Volgens de jaarcijfers voor het Ko ninkrijk der Nederlanden, bewerkt hoe innig zijn hart aan dit meisje gehecht was, welke vreugde hethem schonk, haar betreffende haar broer te kunnen geruststellen. Benno was er op voorbereid ge weest, Martha bij de gravin te vinden. Het was daarom verklaarbaar, dat Adda er niet zeker van was, of zijn hart bij het weerzien sneller geklopt had, maar het ontging haar niet, dat Benno in den loop van het gesprek herhaaldelijk zijn blikken heimelijk naar Martha richtte, die het nauwe lijks waagde, de oogen op te slaan, nog veel minder aan het gesprek deel te nemen. Georg en graaf Boltenstern, wien de Gfaaf de boodschap had gezonden, dat zij den beeldhouwer bij zijn doch ter konden ontmoeten, verschenen na eenigen tijd, en terwijl enkele woor den voldoende waren, om het geschil tusschen Georgen Benno bij te leggen, kreeg graaf Boltenstern zeer spoedig de overtuiging, dat hij in Benno nooit een medeminnaar zou hebben. De volkomen onbevangenheid, waarmee Adda en de beeldhouwer elkaar reeds neef en nicht noemden, de manier, waarop zij met elkaar babbelden, ver door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, bedroeg de tuberculosesterfte in 1912: aan longlu^erculose 11.03 (voor mannen 10.70, voor vrouwen 11.36); aan hersentuberculose 1.67 (voor mannen 1.71, voor vrouwen 1.64)aan andere vormen van tu berculose 1.68 (voor mannen 1.60, voor vrouwen 1.77) per 10000 der gemiddelde bevolking. Aan alle vormen van tuberculose te zamen overleden derhalve 14,39 per 1000 inwoners, zoodat in het ge heel aan tuberculose zijn overleden 8732 personen, of 654 minder dan ir. 1911, niettegenstaande de bevolking mei 84389 personen toenam. Wan neer men denkt, dat in 1911 het aan tal sterfgevallen 19.38 op 10000 in woners bedroeg, dan mag met dank baarheid worden vastgesteld, dat in een tijdveiloop van 13 jaren de sterfte aan tering met meer dan 7« is ge daald. Begrijpelijker wordt de betee- kenis van deze cijfers, als men na gaat, dat deze winst aan menschen- levens van 5 op 1000 inwoners voor een bevolking van 6.068.389 betee- kent, dat in één jaar tijds ruim 3000 personen minder aan tuberculose sterven dan het geval was voor ruim tien jaren. Staatsloterij. Als gevolg van het optreden der justitie tegen de particuliere loterij ondernemingen, was er gisteren, schrijft het „Hbl." bij alle kantoren der collecteurs van de Staatsloterij te Amsterdam een sterke toeloop van liefhebbers. In verband met onlangs uitgevaardigde strenge voorschriften van de directie der Staatsloterij, mocht aan de aanvragen van de groote be dragen niet worden voldaan, opdat zoo min mogelijk het publiek zou worden teleurgesteld. In minder dan geen tijd was dan ook bij vele col lecteurs de voorraad uitverkocht en kon aan de aanvragen niet meer worden voldaan. Hamburg. Antwerpen, Nieuwe Waterweg. In de haven van Hamburg zijn in Febr. binnengekomen 993 schepen metende 937,953 ton, tegen 979 sche pen, metende 1,000,256 ton in Febr. 1913, zijnde een vermeerdering met 23 schepen en een vermindering met 61,303 ton. In de haven van Antwerpen zijn in Febr. binnengekomen 509 schepen, metende 846,921 ton (herleid), tegen 537 schepen, metende 905,497 ton (herleid) in Febr. 1913. Er is dus een vermindering met 28 schepen en met 58,576 ton. De cijfers van de haven beweging over de twee eerste maanden van 1914 en 1913 zijn (met herleiding ried een vriendschappelijke verhou ding, maar niets, dat op teedere ge voelens wees. Het geheele gezelschap besloot, Benno naar huis te vergezellen en zijn atelier te bezichtigen. Graaf Bol tenstern had Adda nieuwsgierig ge maakt, em het beeld te zien, dat zoo op haar geleek, en zij was evenais Georg niet minder verlangend, de zuster van Benno te leertn kennen, die het hart van Wolfgang had ver overd. Adda duldde niet, dat Martha, die bescheiden achter wilde blijven, zichzelf buitensloot. Men reed in twee rijtuigen naar het huisje in de voorstad, dat zulk een elegant gezelschap nog nooit binnen zijn muren had gezien. „Dat schiep iemand, die uw beeld in het hart droeg," fluisterde Guido Adda toe, toen zij geroerd door de schoonheid van het beeld, in droomen verzonken voor het beeldhouwwerk stond. Adda zag op, het woord deed haar pijnlijk aan, het scheen haar zeer on- kiesch, dat de Graaf haar daarmee ook aan haar droom herinnerde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1