BEEF MiM. EKBANK UM. MAANDAG 2 MAART No. SI 52e Jaargang 1914 Dr. D.Bos sn 100 °/0 in. ■anders, Kappen, m foorts. kaarsen licht- ting, digheden. lachels, Haarden rieken van Becht VI. Jayrsma, JAN termen in diverse Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON Ie Strijd 1191 sen Snirag. noden evelend, bapifaa! '5.800. -o- 0. 5.598.64' 1)3.600.- II 931 7. M.SIEGEIS&ZQOH J-Artikelen. 1913. 10 12 14 A 1 4.30 4.41 4,52 5.11 5.30 5.37 5.52 6.04 6.16 6.29 7.20 7.30 7.40 7.59 8.20 8.31 8.42 8.50 9.08 11 13 14 4.40 '4.52 5.05 5.17 5.32 5,40 6.03 6.24 6.35 7.22 7.35 7.51 8.03 8.18 8.31 8.50 9.09 9.19 8.45 9.— 6.45 9.29 L N P 3.04 3.19 5.35 5.50 8 33 8.47 M 0 Q 5.17 5.32 8.16 8.30 8.48 9.03 11A 13A 6.05 6.16 6.28 8.— 8.11 8.23 12A 14A 7.27 7.39 7 50 8.26 8.37 8.48 bij Wmlmng yLISSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent intFin F. Hl Dl HEUS Fr. Kleins Msill St. fcinp. Teliioon Intm. 10 ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 cf. per regel abonnés, in 't bezit eener 'polis, zijn GRATIS verze- 1 k'i 'evens- gulden bij dood OffefJ&gulden bij verlies A I* gulden bij verlies 4 (fï gulden bij veriies F* gulder. bij verlies ■pui,*, -j - Ar 11| lil lange ongeschikt- door j%|g|j van een hand, |r%ll van 18BII van een M*\ van eiken terd tegen ongelukken voor: kivfwv heid tot werken g een ongeluk UUU voet of oog een duim 1UU wijsvinger £j^Ul anderen vinger Deze ultkeeringen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Hol!. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam 'Uii-M.. II-UL ,1. 1111i i I «.iMMnrWTiM, Weesinrich ing te Neerbosch f500, Inw. Zending N.- Brabant en Lim burg f 500, Ned. Zendingsvereeniging Rotterdam f 1000, Chirta-Zendingf 400, Ned. Vereeniging voor Israël f 400, het Evangelie in Spanje f 200. BINNENLAND Een rede van mr. Heemskerk Op een propagandadag van de Lti-revolutionairen te Haarlemmer- neer heeft Vrijdag mr. Th. Heemskerk jesproken. Aan het verslag in „De Siandaard'ontleenen wij het volgende: Uitvoerig besprak mr. Heemskerk He houding van minister Treub, jangenomen tegenover het staatspen sioen; de houding der vrij-iiberaien legenover het algemeen kiesrecht en ie sociale wetgeving, om te censta- «teien, dat toch nog de lijnen van ,-echts het richtsnoer aangeven, al is ie toestand verwarrend. Dit vindt zijn jorzaak in de portefeuille-weigering ier socialisten en het optreden van let extra parlementair kabinet. Spr oordeelde, dat de concentratie toch lad moeten optreden, a! zou zij daar- joor ook in een moeilijk parket ge- ionen zijn. Ais redder trad op mi- lis'er Cort van der Linden, die èn op je linkerzijde èn op de rechterzijde steunen moet. Dit kabinet had zuiver der standpunt ingenomen, indien het gezegd hadWij voeren de sociale «etgeving uit zooals dit is aangeno men. Een bedenkelijk vei schijnsel is el, dat de linkerzijde zich van haar Iverplichting heeft losgemaakt, terwijl Cort het der rechterzijde moeilijk heeft {smaakt door te spreken van den volkswil. Wij vragen wel naar volks invloed, niet naar den volkswil, want wordt men een speelbal der Iplitieke partijen. Kortelijk besprak de heer Heems- iiik nu nog de motieven waaronder links optrad; de z.g. aanslagen op He Herv Kerk, het anti papisme, de gedwongen kerstening van Indië en loe het kiezersvolk ten deze door valsche leuzen is misleid, daar de teer Pleyte, minister geworden, zijn voorden herroepen moest. Uitvoerig stond spr. nog stil bij iet algemeen kiesrecht-vraagstuk, dat li. moet zijn een kiesrecht voor alie menschen die zelfstandig zijn, terwijl ir. het gezinshoofdenkiesrecht ver en het niet kwaad zou vinden de vrouw, hoofd van het gezin, ontving. Toch achtte spr. dit vraagstuk voor oplossing nog niet rijp. Breedvoerig zette spreker daarna de ouderdoms- en invaliditeitswet van minister Talma uiteen, ook de finan- cieele gevolgen besprekende, en aan- loonende, hoe de meerdere uitgaaf van 7'/s millioen niet de schuld van minister Talma is, terwijl de bereke ning van minister Cort dat er 20 millioen noodig is, z. i. een verreke ning is. Het ontwerp-Treub noemde spreker een verknoeide bedeeling. Is iemand behoeftig, dan zijn daarvoor de armbesturen, terwijl dit ontwerp een wig slaat in de Armenweteen Roman van .G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 127j. o- „Giaaf Boltenstern had aanzoek ge daan om Adda's hand, had een blauw tje geloopen zeggen, dat Adda er niet aan gedacht had, zich te verloven. Nu verklaarde Adda, dat zij be sloten was den Graaf haar hand te reiken, zij deed dit op een manier, die uitdrukkelijk le kennen gaf, dat het haar slechfs onaangenaam kon zijn, als Benno haar met hoop naderde. Maar wat zou Benno van Boltenstern denken, als hij hoorde dat deze tóch de uitverkorene van Adda was Moest bij dan niet gelooven, dat men een zeer onkiesch spel met hem gedreven had, moest hij niet denken, dat men hem met opzet belogen had, om hem gunstig te stemmen voor een vergelijk in de erfeniskwestie en kon men wel ooit weer vertrouwen van hem ver- Wachten uitkeering is van Rijkswege aan be- hoeftigen. De financieele plannen van Bertling hebben spr.'s sympathie niet. Blijkoaar is de minister op zijn zetel gaan ziften zonder te weten van waar het geld te halen. Spr. vreest dan ook, dat de kosten niet gedekt zullen wor den. Verhoogingen van belastingen moeten komen en indien dit niet gebeurt, dan treedt het kabinet af en zal rechts weer op moeten treden. Wat het onderwijsvraagstuk betref., zal dit ministerie een verzoening tot stand brengen, dan is een ideaa'. uit de jeugd van minister Cort vervuld, maar zoo ver is bet nog niet. In de Staatscommissie zijn verschillende leden en de vraag is gewettigd of deze allen wel verzoeniningsgezind zijn, gezien sommiger uitlatingen van den laatsten tijd. Spreker's oordeel ismaak geen politieke berekeningensteun het kabinet als het op Oen goeden weg is, maar bestrijd het waar het afwijkt. Blijf waakzaam, blijf bijeen. Eendracht maakt macht. Laat dan de a.r. partij eendrachtig zijn. Zij wenschi volks invloed en voldoening aan Gods recht, maar daarvoor zullen wij nog vele jaren heboen te strijden. Mr. Th L. M. H. Borret. f De Staatsraad mr. „Th. L. M. H. Borret wiens gezondheidstoestand se dert gcruimen tijd te wenschen over liet, is Zaterdagnamiddag in den leef tijd van ruim 67 jaren te 's Graven- Itage overleden. De heer Borret werd den 12 No vember 1846 te Maastricht geboren. Hij was gedurende vele jaren te 's- Oravenhage gevestigd, waar hij vroe ger de functie van notaris heeft be kleed. Vóórdat hij benoemd was tot lid van den Raad van State, verte genwoordigde hij geruimen tijd het kiesdistrict Oosterhout in de Tweede Kamer. In den Raad van State, waarin hij sedert 1897 zitting had, maakte hij deel uil van de afdeelingen justitie (waarvan hij den laatsten tijd voor zitter was) en landbouw, nijverheid en handel. Hij was bij zijn medele den van dit Hooge Staatscollege zeer bemind om zijn hartelijken omgang en zijn aangenaam karakter. Zijn heen gaan wordt dan ook door de leden van den Raad van State zeer be treurd. Behalve in zijn ambtelijke betrek king, was de heer Borret ook ijverig werkzaam in den arbeid van ver schillende instellingen van weldadig heid en dergelijke. Zoo was hij vroe ger 0. a. president van den hoofd- raad van de St. Vinceiitius-vereeni- ging te 'sGravenhage.Zijn wankele ge zondheidstoestand noopte evenwel herhaaldelijk tot rust nemen. Om die De Graaf had zijn dochter mee te deelen, dat graaf Boltenstern zich ongeloovig en ontstemd had getoond, toen hij hem haar besluit had meege deeld. „Ik heb Boltenstern niet gezegd", zei hij, „waardoor je je opinie over hem veranderd hebt. Het scheen mij toe, alsof zulk een toespeling hem nog meer moest onstemmen. Hij houdt je in elk geval voor ontzettend grdlig en dat is bij zulke ernstige dingen een zwaar verwijt, een verwijt, waar door je zijn achting kunt verliezen. Bedenk daarom, wat je doet. Ik geloof niet, dat Boltenstern er de mjnnaar is, om zijn aanzoek te herhalen waar men hem eerst onverschillig heeft afgewezen en toen een aarzeling heeft getoond in de ernstigste gevoelens. Het heeft hem zeker een zware strijd gekost, je op te geven, maar nu dit eenmaal gebeurd was, moest het hem we', als spot toeschijnen, toen hij hoorde, dat deze strijd overbodig is geweest, dat je slechts met hem ge speeld hebt" „Vader „Je hebt met hem gespeeld Je moest je hart ernstig onderzoeken, reden was hem ook als lid van den Raad van State al eenige malen ver lof verleend. Middenstandswenschen. Het bestuur van de Arnhemsche vereeniging veor Handel en Nijverheid heeft aan de aigemeene vergadering een rapport overgelegd over boven staand onderwerp naar aanleiding van een daarover door een speciale com missie uitgebracht advies. De daarin geformuleerde wenschen zijn dat op nieuw zal worden aangedrongen op een wet op de oneerlijke concurren tie. Verder moet worden bevorderd, dat bij het stellen van candidaten voor publiekrechterlijke lichamen, die candidaten worden gesteld en aanbe volen, welke er voor willen waken dat bij de invoering van een nieuwe of wijziging van een bestaande be lastingswet of verordening, deze in hoofdzaak moeten berusten op de financieele draagkracht der ingezete nen. Hoewel erkennende het bestaans recht van rctributiën rn Jgen deze nimmer worden verhoogd of ingevoerd met het doel, daardoor een verhooging van het percentage van plaatselijke belastingen te ontgaan. Bij de regeering en de Tweede Kamer behoort te worden aangedron gen op spoedige afdoening van het ontwerp strekkende tot wijziging van art. 1401 B W. Ook wordt als wensch te kennen gegeven dat in de toekomst vaker dan tot dusverre bij faillisse menten een koopman tot mede-curator zal warden benoemd. Eeuwfeest Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Zaterdag is het eeuwfeest der Kweekschool voor de Zeevaart ter herdenking van de heropening der school, nadat deze gedurende.de Fransche overheerschir.g gesloten was geweest met een feestelijke bijeenkomst in het gebouw der schooi aan de Prins Hendrikkade, ingezet. De reünisten, ten getale van ongeveer honderdvijftig, waren om 1 uur in het gebouw „Zeemanshoop" samengekomen, om zich vandaar per extra-trams naar het gebouw aan de Prins Hendrikkade te begeven. On der de talrijke belangstellenden hier aanwezig bevonden zich de minister van marine, de heer J. J. Rambonnet, van koloniën, mr. Th. B. Pleyte, van landbouw, nijverheid en handel, mr. M. W. F. Treub, terwijl de minister van binnenlandsche zaken zich had aten vertegenwoordigen door den nspecteur van het M. O., den heer M. J. van Alphen de Veer, uit 's Gra- venhage. Voorts waren aanwezig jhr. mr. dr. A. Röell, burgemeester van Amsterdam, en eenige wethouders, vice-admiraal G. F. Tydeman, direc- vóor je hem verzocht, tot Benno te gaan, hij moest weten, of hij als afge wezen pretendent of als medemin naar den man opzocht. Ik vrees, dat graaf Boltenstern zijn aanzoek niet herhalen zal." „Dan zal het mij spijten, dat ik zijn karakter te laat heb leeren waardec- ren", antwoordde Adda na kort na denken met vastheid, maar (och ver- b'.eekend. „Wat hij doet, ligt in zijn hand. Dit kan echter aan zijn besluit niets veranderen. Ik zal Benno Wil denfels altijd dankbaar zijn, zal hem met vreugde een zuster, maar nooit meer wezen. En ik zal hem, als ik eenigszins kan, zelfs zeggen, hoeveel strijd mijn besluit mij gekost heeft; in geen geval zal Boltenstern de dupe zijn, of verkeerd beoordeeld worden. Ik sta er h borg voor, vader dat Benno Wildenfels de waarheid hoort, dat u en Boltenstern het goed gemeend hebt, hierover behoeft u geen zorg te hebben. En nu ga naar hem toe. Hij is de- redder van mijn leven, hij is onze bloedverwant, hij is een man wien u onrecht hebt ge daan, dus hebt u duizendvoud reden, hem de hand fe drukken. Ikvyasgis- tecieur en commandant der marine te Amsterdam, alle directies van stoomvaartlijnen en voorts vele an dere autoriteiten. Door den heer L, Roosenburg, voorzitter van het eomité der reu- nisten, werd een feestrede uitge sproken. Aan het eind dezer bijeenk mst, waarin een afternoon-tea werd ge houden, maakten de aanwezigen een rondgang door het gebouw, waarvan het nieuw aangebouwde gedeelte werd ingewijd. Kerkgenootschap en Zakboekjes. Namens het hoofdbestuur van „De Dageraad," vereeniging tot bevorde ring van de vrije gedachte, gingen de neeren W. Havers en J. Götze op audiëntie bij den minister van marine, om te verzoeken de noodige maatregelen te nemen, dat ue marine soldaten voor het vervolg geen moei- lijxheden zullen ondervinden,wanneer zij verzoeken het kerkgenootschap uit hun zakboekje te doen verwij deren. Nadat de heer Havers de quaestie had toegelicht, rapporteert men, dat de minister zonder eenig voorbehoud verklaarde te staan op net standpunt dat zoowel den militair als den bur ger in deze volledige vrijheid be hoort te zijn gewaarborgd, indien hij meerderjaug is. Echter oordeelde de minister, dat hy een speciale propaganda ten gun ste van afscheiding van de kerk aan boord van oorlogsbodems niet zou kunnen toestaan. Ten slotte verklaarde de minister er prijs op te stellen met alle bij zonderheden hem medegedeeld nader te worden in kennis gesteld in een speciaal aan hem gericht adres, opdat hij gelegenheid zou hebben een volledig onderzoek in te stellen. Militaire berichten. De minister van oorlog heeft thans ter kennis van de korpsen gebracht, dat ook milicien-sergeanten van ou dere lichtingen dan de lichting 1913 voor 2 jaar onder de wapenen kun nen komen of blijven, onder genot eener premie van 1100. Het worot thans ernstig overwogen om over te gaan tot het plaatsen van pensioengerechtigde adjudant-onder officieren in hun rang bij de land weer met behoud van hun activi- teits tractement. Legaten. Door wijlen den heer Kr. Munters te Klundert overleden, werden de volgendej legaten, vrij van succes sierechten, vermaaktdiaconie der Ned. Herv. Gem. f 1500, kerkvoogdij f 1500, Neü. Herv. Chr. School f 3000. teren niet zeker van mijn gevoelens, vandaag verzoek ik u, niet te aarze len, hem een warmen groet van mij te brengen, den groet eener zuster 1" Graat Wildenfels moest zich wel schikken, doch het pijnlijk gevoel verliet hem niet. HOOFDSTUK XXXIX. „Hij brengt hem meel" jubelde Adda, toen het rijtuig haars vaders eenigen tijd later voor het huis van gravin Hochstraten Voorreed en twee heeren er uit stapten. Zij had vol ver wachting met Martha voor het raam gezeten, nu vluchtte de laatste en Adda snelde de heeren tegemoet. Het was graaf Wildenfels niet al te moeilijk gevallen, Benno over te halen, hem naar Adda te vergezellen. Benno had gehoord van de inhech tenisneming van Harley en dit bericht had hem bizonder opgewonden. Stond de man bij menschen, die hem verder niet kenden, in verdenking, Benno's vader vermoord te hebben, dan was het vermoeden van Benno, dat Harley geen eerlijk spel met hem gedreven had, slechts al te juist was geweest. Had hij na de verklaringen van Bol - Het Hoefijzer Verbond. In de sociëteit „St Joris" te Mid delburg is Zaterdagmiddag een ver gadering belegd van belangstellenden uit geheel de provincie in het streven en werken van het Hoefijzer verbond. Ongeveer 30 dames en heeren waren opgekomen onder wie afgevaardigden van de afdeeLng Middelburg van het centraal genootschap voor kinder va- cantie- en herstellingskolonies, af- deelingen Middelburg, Vlissingen en Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen van het NederlandschOnderwijzersgsnoot- schad, afdeelingen Bond van Neder- landsche onderwijzers te Middelburg en Goes, afdeeling Middelburg Volks onderwijs, onderwijzersgenootschap Walcherenterwijl verder personen uit Middelburg, Domburg, Vlissingen, Ooes, Waarde en Ierseke aanwezig waren. De heer A.C Bos uit Egmond aan Zee, de bekende propagandist van het genootschap en thans ook van het Hoefijzerverbond, zette uiteen wat de bedoeling van het verbond is. Toen twee jaar geleden op voorstel van de afdeeling Amsterdam van het genootschap een commissie benoemd werd, die een onderzoek zou instellen naar de wenschelijkheid van een lan ger verblijf in een herstellingsoord dan de vier weken, die thans aan de kinderen konden worden gegeven, kwam deze commissie tot de over tuiging, dat voor een groot aantal kinderen vier weken verpleging vol doende is, maar voor een beduidend aantal totaal onvoldoende. Voor velen is zelfs het geld aan een korte ver pleging besteed als weggegooid te beschouwen. Voor sommige zijn drie, vier, vijf maanden en nog langer noodig. Ook de wenschelijkheid van huizen voor kinderen met open tu berculose werd in het uitgebrachte rapport betoogd. Direct na het uitbrengen van dat rapport werd voor enkelen met een langere verpleging begonnen, en dit met over het algemeen uitstekende resultaten. Ook de praktijk is een prikkel om voort te gaan. Door de kolonie-artsen werd voor 400 van de 2000 kinderen een langer verblijf hoogst gewenscht acht. Prof. Scheltema ziet in de kolonies een goed strijdmiddel tegen tubercu lose, welke ziekte hij onder voorbe houd van ongeschonden lichaams kracht een betrekkelijk goedaardige ziekte noemt. Tegenwoordig springt tenstern Harley nog niet in alle op zicht. n kunnen veroordeelen, hij was nu overtuigd, dat deze als huichelaar in zijn huis was gekomen en hij mocht dan aan den moord van Ben no's vader werkelijk schuldig zijn of niet toch den dood van den zieken man gewenscht had. Zag Benno echter in Harley iemand, die hem huichelachtig genaderd was, hem voor zijn intriges misbruikt had, dan koH hij er volgens de verklaringen van Boltenstern ook niet meer aan twijfelen, dat het alleen Harley's schuld was, als graaf Wildenfels, die hem op het jachthuis zoo hartelijk was tegemoet gekomen, zijn meening je gens hem veranderd had. Met den doods zijns vaders stonden Benno en Wally alleen op de wereld, menschen, die hun naam droegen, boden hun hartelijk de hand moest Benno dan den beleedigde spelen En nu, terwijl men in hein iemand zag, die aanspraak mocht maken op een deel van het grafelijk vermogen, nu viel het hem gemakkelijker, de mooie, jonge dame tegemoet te treden, voor wier dankbaarheid hij eens ge vlucht was, omdat zij rijken voornaam, hij arm en burgelijk was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1