2000 DONDERDAG De Strijd an ean Gravenkroon. binnenland feuilleton -No. Firma F. VAN Of VEL8E Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonden! op Zendag en algemeen erkende Christelijke feestdagen 33e Jaargang 1014 VÜSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood A O gulden bij verlies A gulden bij verlies A gulden bij verlies Hgulden bij verlies kërd'tegenongelukken voor:&UUU heid lofwerken OU een ongeluk ullU ^oet'oog*' 1DÖ ee/duim 1UU wijsvinger UW anderen*'vinger Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam H. M. de Koningin. Met den gewonen avondtrein der Staatsspoor is H. M. de Koningin gisteravond ten 10 uur 56 m. van haar bezoek aan den Prins in den Taunus in de residentie teruggekeerd. Per auto begaf H. M. zich naar het Paleis. Ouderdomsrente. Gelijk bekend heelt het bestuur der Rijksverzekeringsbank het vorig jaar besloten, eventueele tweede aanvragen buiten beslissing te laten. Ter nadere toelichting van dit standpunt en mede als antwoord op verschillende vragen dienaangaande tot het bestuur gericht, beeft dit het volgende aan de rente- commissies geschreven: De bedoeling van de gezonden circulaires was om gedurende den beroepstermijn op een door ons ge- gegeven beslissing niet terug te komen zoodat de belanghebbenden geduren de dien termijn niet moeten pogen door een nieuwe aanvrage verandering in onze beslissing te krijgen, maar zich daartoe tot den bevoegden raad van beroep zullen hebben te wenden. Worden bij het instellen van beroep nieuwe gronden aangevoerd en aan nemelijk gemaakt, dan zal de raad van beroep daar rekening mede heb ben te houden bij zijn uitspraak, zoo dat de belanghebbenden niet behoeven te vreezen, dat aan hun latere, bij klaagschrift aangevoerde gronden voor tan techt op rente geen aandacht zal worden geschonken. Nu dóet zich de mogelijkheid voor, lal de belanghebbende zijn beroeps- Iermijn ongebruikt heeft laten voor gaan en daarna tot de meening \omt, dat indien hij nog andere gegevens had verschaft zijn aan vrage wellicht niet zou zijn afgewezen, in die gevallen nu willen wij op een tweede aanvrage beslissen een uitspraak van den rechter uit te lokken. Ten slotte wordt door sommige rentecommissiën het geval veronder steld, dat belanghebbende, nadat zijn aanvrage hetzij dan in een of twee instanties bij onherroepelijk ge worden rechterlijke uitspraak is afge wezen, alsnog nieuwe gronden voor zijn recht op ouderdomsrente zou willen aanvoeren. Wij merken naar aanleiding van deze veronderstelling op, dat waarde behandeling in beroep, zooals reeds gezegd is, gelegenheid geeft, om ook nieuwe gronden onder 's rechters aan- daeht te brengen, het aan klager zal liggen, wanneer hij den rechter niet voldoende inlicht en hij de even tueele gevolgen daarvan zichzelf zal hebben te wijten. Die gevolgen zijn naar onze meening, dat de belang hebbende zich zal hebben neer te Roman van O. H. v. D. (NadroJt Terboden.) 124). -o- öit eiken regel was te zien, hoe hij zijn eigen hart geweld aandeed, de man scheen hem een held. En Martha had Benno lief volgens de toespelingen van den Graaf echter scheen het, alsof Benno evenals vroe ger geantwoord had, dat het voor hem gevaarlijk was, de dame weer te zien, die hij eens door de vlammen had gedragen. Moest zij Martha be hagen - was er in haar eigen hart Mgestoord geluk Kon zij aan Benno denken, zonder een smartelijk wee moedigen blik op Boltenstern te wer pen? Toen kwam haar vader. Zij sidderde een alle leden in bange verwachting, 0' Boltenstern zich niet vergiste, dat haar vader niet vermoed had, wie de beeldhouwer geweest was. Haar oog schitterde van tranen, het bloed leggen bij een rechterlijke beslissing, die niet meer voor beroep vatbaar is. Wanneer hij er echter op staat, om door een nieuwe aanvrage onder aanvoering zoo mogelijk van nieuwe feiten of gronden andermaal onze beslissing uit te lokken, ten einde zich zoo noodig andermaal in beroep te kunnen voorzien, dan zuüen wij hem een nieuwe afwijzende beschik king moeten zenden, waa bij wij ons uitsluitend zullen beroepen op het feit, dat zijn zaak is beslist en de oorspronkelijke afwijzing in staat van gewijsde verkeert. Deze tweede af wijzende beslissing zal hij dan, des- gewenschf, weder aan liet oordeel van den rechter kunnen onderwerpen. Marine. Blijkens het nieuw verschenen jaar boek voor 1914 der Koninklijke Ma rine, bestaat onze zeemacht uitvice admiraal a la suite (Z. K. H. de Prins) 4 vice-admiraals 2 schouten-bij nacht 31 kapiteins ter zee 35 kapitein- luitenants ter zee 120 luitenants ter zee le kl.189 luitenants ter zee 2e kl.59 adelboisten le klasse. De Koninklijke Marine-reserve telt twee buitengewone luitenants ter zee le k).9 luitenants ter zee le kl. 50 luitenants ter zee 2e kl.37 adel borsten lekl.16 buitengewone adel borsten. Het korps Mariniers telt: 1 kolo nel; 3 luitenant-kolonels; 13 kapi teins 3 eerste luitenants2 kapitein kwartiermeesters. Bij den Geneeskundigen dienst zijn: 1 inspecteur; 2 dir. officieren van gezondheid le kl., 3 idem 2e kl.3b off. van gez. le kl.17 idem 2e kl.3 apothekers le kl. De administratie bestaat uit: 1 hoofdinspecteur; 3 inspecteurs 27 off. v. administratie le kl.38 idem 2e kl.7 adjunct-administrateurs. Bij den Marine-Stoomvaartdienst waren1 inspecteur met rang van kapitein ter zee 1 met rang van kapitein-luitenant ter zee; 25 off.- machinist le kl.49 idem 2e kl.36 hoofdmachinisten50 machinisten 31 adjunct-machinisten 2 hoofdma chinisten,geplaatst bij hetLoodswezen; terwij", de KoninküjkeMarine-Reserve- stoomvaartdienst bestaat uit1 hoofd machinist en 33 machinisten. Blijkens het algemeen overzicht der schepen en vaartuigen van oorlog be staat de Kon. Marine uit9 pantser schepen, 4 pantserdekschepen, 3 mo nitors, 3 pantserbooten, 10 kaïon- neerbooten, 4 mijnenleggers, 8 tor- jiedobootjagers, 35 torpedo's, 7 on derzeebooten, 2 schoeners voor po- litietoezicht-zeevisscherij en verder uit een aantal opnemingsvaarfuigen, depot-, instructie-, logement- en wachtschepen. De Indische Militaire Maiine teil9 torpedobooten, 1 on- stroomde haar wild door de aderen. „Vader," riep zij hem tegemoet, „weet u, wie de beeldhouwer was, wien u de deur hebt gewezen?" „Wat scheelt je, Adda Waar heb je dat al gehoord „U weet het, dat hij het is, die mij uit de viammen gered heeft De Graaf staarde zijn dochter aan, hij werd doodsbleek, haar opgewon denheid verschrikte hem, het was hem, alsof zij in koorts sprak! „Hoe kom je er bij slorlterde hij. „Wat zijn dat voor ideeën?" „Gelukkig u hebt het niet ver moed!" juichte zij en wierp zich aan zijn borst. „Vergeef, vergeef mij,vader, ik had een vreeselijke verdenking." „Je bent ziek. Adda, je praat onzin. Waar denk je aan I Benno Wildenfels is onze neef." Adda hoorde hem niet ten einde toe aan. Zij kreeg den brief van graaf Boltenstern voor den dagen gaf hem aan haar vader. De oude Graaf ias en herlas den brief, hij zag zijn dochter aan en de tranen kwamen hem in de oogen. „O, mijn hemel," mompelde hij, „nu raad ik alles. De man wilde jou zien, derzeeboot, 3 flottielje-vaartuigen, 2 mijnenleggers, 5 opnemingsvaartuigen en 1 logementschip te Soerabaja. Kunst- en teekenonderwijs. De Nederlandsche vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst heefi in een adres aan den minister van binnenlandsche zaken in overweging gegeven, om het rapport der ministe- rieele commissie inzake kunst en teekenonderwijs zoo spoedig mogelijk te doen publiceeren. Na te hebben herinnerd dat, naar zij vernam, de commissie sedert eenige maanden haar taak geëindigd en een uitvoerig rapport bij den minister ingediend heeft, geeft de vereeniging o.a. nog te kennen, dat haar bestuur overtuigd ir, dat een deugdelijke in richting van het kunst en teekenonder wijs op de ontwikkeling van de am bachts en nijverheidskunsten een goe den invloed kan hebben en omge keerd dat de ontwikkeling der am bachts en nijverheidskunsten, vooral in de laatste twintig jaren, aan het onderwijs ten nutte kan kernen, waar om het gewenscht is thans weer eens vast te stellen in hoever het bestaande kunst en teekenonderwijs zich nog aan de praktijk aansluit en daarop op de juiste manier inwerkt, en dat van dit alles de kennis van het genoemde rapport een voortreffelijk punt van uitgang en voor een deugdelijk re sultaat onmisbaar te achten is. De tabaks-belastingplannen der Nederl. regeering. In de „Süddeutsehe Tabakszeitung" worden de debatten in de Eerste Ka mer besproken, waarbij door den heer Van Kol werd aangedrongen op in voering van een tabaksmonopoiie en door den minister van financiën Bert- ling verklaard werd dat hij practisch geen gunstige resultaten van een monopolie verwacht, doch wel een tabaksbelasting onder zijn financieele plannen heelt opgenomen. Het Duitsche blad vestigt er de aandacht op, dat de invpering van rechten op tabak in Duitschland in 1879 de Duitsche exportindustrie in tabak en den handel in het ruwe product zeer ernstig heeft geschaad, ten voordeele van Nederland, waar vrije handel op dit gebied mogelijk bleef. Het genoemde vakblad is van oordeel dat een beperking van deze handelsvrijheid in Nederland, zooals thans op het program staat, Duitsch land in staat zal stellen om dezen groeten voorsprong van Nederland weder te herwinnen, daar de groote kracht van Nederland op dit terrein niet ligt in eenig verschil in de hoogte van de heffing, doch juist in het feit, dat men er tot dusverre van alle formaliteiten en belemmeringen ten aanzien van den fiscus verschoond niet Harley. En hij zweeg, ofschoon wij hem de deur wezen als een bede laar. Hij is trotsch, zeer trotsch, hij wil geen dank, hij wil geen geld. Je weet nog niet alles, Adda. Hij kon Ge org antwoorden, dat onze bezitting hem toebehoort, dat hij ons tot arme men- schen kan maken, als hij wil. Hij is onze neef, is de kleinzoon van den verdwenen oudoom. O, dat is de wil van den Hemel, om ons deemoed te leeren. Ik was boos op Wolfsohn, ik behandelde een man als een eerlooze, zonder te onderzoeken, alleen omdat een ander mijn vertrouwen had bedrogen, en hoe beschamen deze menschen ons I Ik begrijp niet, hoe je er toe gekomen bent, juist Boltenstern tot je vertrouw de maken, maar het schijnt, dat hij van je afziet, en dat is mij aangenaam. Als hij zelf zegt, dat deze Wildenfels het hoogste geluk waard is, dan be grijp ik, dat je het droombeeld van je kindsheid zoo hebt vastgehouden, dan zou je in elke andere verbintenis ongelukkig gewerden zijn. Vreemd, wat Harley als bedreiging uitsprak, wordt op ongeloofelijk gelukkige wijze vervuld." is gebleven. Vervalt deze voorsprong, dan is daarmede ook aan de gunstige strategische positie van Nederland ten aanzien van het Brilsche achter land een einde gemaakt en zal de Duitsche handel zich weder op kosten vaden Nederlandschen kunnen gaan ontwikkelen. Gemeentebelasting, en kiesrecht. Een gelukkige gemeente, ja, één uit nonderden, is de gemeente Horst, in Limburg. Daar betaalt men heelemaal geen gemeentebelasting I Nu doet zich daar in verband met de Kieswet, de volgende eigenaardig heid voor Blijkens een bericht in de „N. Venl. Ct", wordt nl. aan de ingezetenen van Horst het volgende bekend ge maakt „Ook dit jaar vestigen wij, met het oog op 't doen van vergeefsche moeite om gemeenteraadskiezer te worden, er de aandacht op, dat zij, die niet wegens het betalen van Rijks belasting op de kiezerslijst voorkomen door aangifte te doen als spaarbank-, grootboek-, huur-, loon- en examen kiezer niet het kiesrecht deelachtig worden voor het kiezen van gemeente raadsleden, omdat het betalen van gemeente-belasting voor deze catego rieën als eisch is gesteld en deze gemeente geen belastingen heft." Milicien-sergeanten. Ten opzichte van het vrijwillig ender de wapenen blijven van mili cien-sergeanten. is thans bepaald, dat de premie van f 100 voor een twee jarig verblijf in werkelijken dienst is te beschouwen als een voorschot op een nader toe te kennen premie voor een 5 jarig verblijf onder de wapenen. Wenscht een zoodanig milicien sergeant een vrijwillige verbintenis aan te gaan vóór het einde der twee jaar, dan zal restitutie van de genoten premie moeten geschieden. Wenscht hij de genoten premie niet terug te betalen dan zal de vrijwillige verbin tenis eerst kunnen worden gesloten na het einde van het 2 jarig verblijf in werkelijken dienst. De Cadettenschool. De minister van oorlog is voorne mens, het aantal open te stellen plaat sen aan de Cadettenschool reeds dit jaar belangrijk uit te brei Jen. Volgens „het Volk" zou hit voor nemen bestaan den sociaal-democra tischen brievenbesteller Spruyt, die het examen staathuishoudkunde heeft afgelegd, te plaatsen als adjunct commies aan het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie. Adda antwoordde niet, zij hield den blik op den grond gericht, zij raadde, wat haar vader reeds als zeker aan nam, maar het zou haar onmogelijk geweest zijn, hem haar twijfel te be kennen. En nu kwam ook de gedachte er bij, dat Benno haar ouders tot arme menschen kon maken. De man, die toen reeds eiken dank had veracht, was in staat, haar familie te schenken, wat hem behoorde, in trotsche armoe de te zeggenzoo antwoord ik er op, dat men mij miskent. HOOFDSTUK XXXVIII. „Het karakter", zegt de dichter, „vormt zich in den stroom der we reld". Maar diepere indrukken dan de stormen des levens maken dik wijls die gevoelens, welke in ons hart een zwaren strijd te voorschijn roepen van tegen elkaar strijdende elementen. De indrukken, die geluk of ongeluk op den mensch maken, zijn volgens hun natuur zeer ver schillend. den een verbittert het on geluk, maakt hem moedeloos, wan hopend, menschenschuw, wantrou wend, anderen weer deemoedig, sommigen staalt het tot nieuwe in- Het weer in Januari. Aan het algemeen overzicht van het Kon. Met. Instituut te de Bildt is het volgende ontleend betreffende het weer in de maand Januari Gedurende de eerste dekade van Januari werd een belangrijk gebied van hooge drukking boven de golf van Biscaye aangetroffen. Een nieuw gebied, den 9 in N.-Scandinavië ver schenen, breidde zich spoedig in be- teekenis toenemende Z.W.-waarts uit en hield tot den 22 boven het N.-lijk deel der Noordzee stand. Daarna verplaatste het zich naar Z.-Duitsch- land en trok den 26 verder Z.O.- waarts weg. Een nieuw gebied, den 28 in Z.-Duitschland verschenen werd aldaar tot ver in Februari aangetrof fen. Gedurende de geheele maand waren IJsland en N.-Scandir.avië beur telings onder den invloed van depres sies, waarvan enkele naar de Oostzee trokken. In verband hiermede waren h. 1.1. in de eerste dekade W.-lijke en Zw.- lijke en in de derde ZW. lijke en Z.- lijke winden talrijker dan gewoonlijk en kwamen in de tweede dekade winden uit deze richtingen nagenoeg niet voor, terwijl NO. lijke winden sterk overheerschten. In de eerste dekade viel er h. 1.1. veel neerslagin de Z. lijke helft was de regenhoeveelheid gemiddeld zelfs evengroot als de normale maandsom. De temperatuur was toen ongeveer lo boven normaalde bewolking vrij zwaar. De vorstperiode van 10 tot 25 kenmerkte zich door nagenoeg geen neerslag en geringe bewolking vooral in het Z.de temperatuur was gemiddeld 5o beneden de normale in verband met de depressies en de geringe vorst in Scandinavië brachten de NO.-winden in het N. van het land veel minder vorst; bedroeg de afwijking in Maastricht 7o, in Gro ningen was in deze dekade de tem peratuur slechts 2o beneden normaal. De laagste temperatuur —11.6o kwam den 24 te de Bilt voor. Vlissingen, 26 Februari Naar wij vernemen Is de levering en het installeeren der eiectro-moto- ren, benoodigd voor het carillon en uurwerk van den St. Jacobstoren, alsmede de verlichting der cijfer platen, torenkamers en trappen, op gedragen aan het Electrotech.sch en Technisch Installatiebureau van den heer G. C. de Roo, voorheen J. H. Stoutjesdijk alhier. Zaterdagavond zal de heropening plaats hebben der Bellamy Bioscoop alhier. Na verschillende proeven is het de nieuwe directie gelukt de projectie zoodanig te verbeteren, dat ze nu hoogsLcorrect is. Ter gelegen- spanning met beteren ijver, tot nieuwe studie, nieuw werk. Het geluk maakt den een hoogmoedig, zorgeloos, den ander overmoedig, aanmatigend, de zen tot verkwister, op anderen werkt het veredelend, maakt hem dank baar jegens den Hemel, wekt het streven, het geluk waard te zijn, be drukten te helpen. Adda zou zeker niet zoo dwepend zijn blijven denken aan den redder van haar leven, als dat leven rijker was geweest aan diepere, geweldige indrukken. Uiterlijk rustig vlood het daarheen, het waren slechts kleine, aliedaagsche, onbeteekenende voor vallen, die een wisseling van stem mingen brachten en zoo bleef haar altijd hetzelfde beeld voor het spel harer gedachten en droomen. Zij verwachtte van de personen, die zij leerde kennen, niets bijzonders, om dat allen haar op dezelfde manier in het aliedaagsche leven voorgesteld werden. Zij vond bij niemand iets, wat haar de moeite waard scheen, omdat zij er niet naar zocht eri door haar houding niemand aanmoedigde, zich meer bij haar aan te sluiten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1