VRIJDAG 13 FEBRUARI la Strijd an sen Graïenkroin. ssNo. 37 52e Jaargang 1914=- iavefirma F. VAK DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd np Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR 'BINNENLAND FEUILLETON VAK DEK HAK Of BEK TAK. in diverse n de 16 jaar. -Fastenau. den 16 jaar> met kinderen VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzenderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken tod tegen ongelukken voor: gUÜU heid tot werken UU een ongeluk UUU voet of oog 1JU een duim 1UU wijsvinger Lil anderen vfnger Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geld.g plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, bo.t ol tram. De uitkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, ter voldoening aan een verzoek van Bestuurders van het Hettema- Heere- ma- leen te Bolswa d, brengen ter openbare kennis: dat de collatoren van gemeld leen worden uitgenoodigd om in persoon 01 bij behoorlijk gevolmachtigde te compareeren op Vrijdag den 15den Mei 1914, des voormiddags van tien tot twaalf uur, in de bovenzaal van het Hotel Wiebes" bij L. Hettema te Bolsward, ten einde over te gaan lot de begeving van eene studiebeurs uit dit leen, zulks uit de linie van Hettema dat de op zegel geschreven pro- curatien waarvan men zich zal wen- schen te bedienen, zullen moeten zijn gelegaliseerd en geregistreerd dat de voorwaarden van de bege ving gedurende acht daaraan vooraf gaande dagen voor de collatoren ter inzage liggen ten huize van L. Hette ma voornoemd. Vlissingen, 12 Februari 1914. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, De Secretaris, W1TTEVEEN. HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde 3e suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1913. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat het 4e suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag voor het jaar 1910, na door Gedeputeerde Sta len van Zeeland bij hun besluit van 6 Februari 1914 No 54, te zijn goed gekeurd, op heden in afschrift gedu rende den tijd van vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedei gelegd. Er is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18 Feb. 1914. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, De Secretaris, W1TTEVEEN. Herhalingsoefeningen bij de Infanterie. Bij de regimenten grenadiers en ja gers, zoomede bij het 2e, 3e, 4e, 6e, 10e, 13e, 14e, 15e, 17e en 21 reg. inf. (allen regimenten der le en 3e divi sie) komen de miliciens der lichtin gen 1907 en 1908 van 24 Augustus t#t en met 3 September voor herha lingsoefeningen onder de wapenen. Voorts komen de miliciens dtr lich- 1909 en 1910 voor herhalings- Roman van G. H. v. D. (ïfedruk verboden.) 113). -O- «Gravin, uw vraag brengt mij in verlegenheid, daar u gezegd hebt, dat u den man hadt willen spreken. Uw broeder heeft hem echter onbe leefd behandeld, omdat hij wel aan nemen moest, dat hij gemeene zaak maakte met Hailey, lk weet van dien heer niets anders, dan dat hij van uw vader de opdracht had gekregen, beeldwerken te vervaardigen, dat uw vader na de eerste ontmoeting met hem zeer gunstig over hem sprak en vertelde, dat hij hem voor een na komeling hield van zijn verdwenen oudoom. De meening veranderde pas, 'oen wij ontdekten, dat hij heimelijke samenkomsten had met Harley. Deze had gewenscht, dat men hem niet het slot zou laten komen. U zult •nzien, dat ook tegen hem de ver denking moest ontstaan dat hij mis oefaningen onder de wapenen als volgtdie van de regimenten grena diers en jagers, 2e, 3e, 4e, 6e. 10e, 13e, 14e, 15e, 17e en 21e reg. inf. van 4 tot 29 Septemberdie van het le, 5e, 7e, 8e, 11e, 12e, 16e, 18e, 19e, 20e en 22e reg. inf. (allen regi menten der 2e en 4e divisie) van 21 Augustus tot en met 15 September. De Israëlieten der lichtingen van 1909 en van 1910 van alle regimen ten van het wapen der infanterie, worden van 24 Augustus tot en met 18 September onder de wapenen ge roepen. Oud minister Colijn, De oud-minister Colijn, die 15 de zer te Genua hoopt te arriveeren, zal daarna nog eenigen tijd in Zwitser land doorbrengen en eerst tegen be gin Maart in ons land terugkeeren, Heldringgestichten. Dr. J. Lammerts van Bueren, pred, bij de Ned. Herv. Gemeente te Am sterdam, heeft bedankt voor de be noeming tot directeur der Heldring gestichten te Zetten, in de plaats van den afgetreden directeur, ds. H. C. Pierson. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf &Co.'s bureaux voor den handel, zijn over de afgeloopen week in Ne derland uitgesproken 54 faillissemen ten, tegen 32 in dezelfde week van het vorige jaar. Andere tijden, andere zeden I De wereld verandert telkens in allerlei opzichten. Wat vroeger goed, deug delijk en fatsoenlijk heette, wordt thans afgekeurd. Dat is in 't groote zoo, maar ook met kleine dingen. Vroeger bijv,, in onze kinderjaren, werd ons geleerd, dat geeuwen on fatsoenlijk was, althans in gezelschap, op zijn hoogst mocht men dat doen «achter de hand." Maar nu komen de dokters met een gansch anderen raad. Een Engelsch geneeskundig blad zegtSchroom nooit uw mond flink open te doen en te geeuwen en te rekken, als ge er lust in hebt. Gij kunt ook slaperig wezenmaar dat is niet de ware oorzaak van uw geeu wen. Gij zijt slaperig omdat gij ver moeid zijt, en gij geeuwt, omdat ge vermoeid zijt. Als ge lust tot geeuwen hebt, geeuw dan. Tracht het niet in te houden, omdat ge meent, dat het op- beleefd is te geeuwen. Leg de hand op den mond, als ge er behoefte aan hebt, maar laat den geeuw komen. En als ge kunt, rek u dan uit onder het geeuwen. Dat is de natuurlijke bruik maakte van het vertrouwen van uw vader." «Weet u verder niets vroeg Adda met bevende stem en haar vlammend oog richtte zich vast op den Graal. «Graaf, ik zou u niet meer kunnen achten, als u mij iets verzweeg. Heeft men u niets anders gezegd Waarom zou men u dan gedrongen hebben, juist toen uw aanzoek te doen om mijn hand «Gravin, dat heeft niemand gedaan, op mijn woord van eer O, nu be grijp ik het, dat u binnen vieren twintig uur mij hoop kon geven en ze ook weer vernietigen. Als zulk een argwaan uw hart is binnengeslopen, dan zeker was uw belofte zeer zwak en ik heb haar als een evangelie aangenomen. Maar dan, Gravin, hebt u mijn karakter beoordeeld op een wijze, die mij den moed beneemt, ook werkelijk uw vriend te kunnen worden, laat staan, meer. U hebt mij het antwoord gegeven, dat u mij eerst wilde leeren kennen. Ik vertrouwde deze woorden en was vol vroolijke hoop, want wie eerlijk denkt en voelt, heeft geen proeftijd te schuwen en deze hoop heb ik manier om de spieren te strekken en te ontspannen. En dan zegt het blad nog verder Als ge u zeer vermoeid gevoelt en geen aandrang tot geeuwen hebt, is er niets, waardoor ge zoo spoedig uitgerust zult zijn als door te gaan zitten op een stoel met rechten rug, uw voeten van den vloer te lichten, de beenen recht vooruit te steken, zoover ge kunt, de armen uit te strek ken, en het hoofd achterover, den mond wijd te openen, totdat gij gaat geeuwen. Zoo worden uwe zenuwen en spie ren ontspannen en uw geheele lichaam komt tot rust. Als ge dit twee of driemaal doet, wanneer ge vermoeid zijt, zult gij zien hoe goed het u helpt. Het raadzaamst is het zeker toch deze oefeningen te houden als men alleen is Dat laatste is terecht opgemerkt. Verbeeld u zoo'n geeuwende oefe naar in een gezelschap. Dat kon me een geeuwpartij worden, een recht lollige boelIntusschen, we zien het de meeningen kunnen verkeeren. Dat ondervindt ook de Duitsche genees heer dr. Friedmann te New-York, die sedert geruimen tijd dong naar een prijs wegens het uitvinden van een geneesmiddel tegen de tubercu lose en de klierachtigheid, Hij werd in 't begin uitgelachen, gewantrouwd, bespot, gescholden zelfs voor kwak zalver. Maar dit is anders geworden. Enkele professoren uit Berlijn heb ben er geestdriftig verslag over ge daan naar aanleidinf van de behan deling daarmee onlangs van een aan tal patiënten in een hospitaal in die Volgens de overeenstemmende berichten dezer betrouwbare getui gen zijn ernstige gevallen van long tering en chirurgische tuberculose dikwijls na slechts enkele inspuitin gen genezen of zoo sterk verbeterd, dat men de volstrekte genezing in uitzicht kon stellen. Al moet toege geven worden, dat bij de demonstra ties, die daarmee gepaard gingen, de beste uitslagen der aanwending van het beste middel werden getoond, toch staat het vast, dat geen enkel ander middel tegen tuberculose ook maar bij benadering iets dergelijks vermag voort te brengen. Een of an dere schadelijke uitwerking is daarbij niet waargenomen. Dr. Friedmann, er op wijzend, dat het middel tot nog toe in ongeveer 5000 gevallen is toegepast, waar schuwt ervoor, zijn preparaat zonder kritiek aan te wenden, Hij verlangt, dat het slechts wordt gebruikt door zulke artsen, die de uitwerking daar van in bijzondere leergangen geleerd hebben en aldus over voldoende er varing beschikken om de voor de tegenover uw vader en broeder uit gesproken om hun te bewijzen, dat ik het recht had, in ernstige uren als vriend des huizes beschouwd te wor den. Uw familie d<ukte mij de hand. Wie u iets anders gezegd heeft, heeft u bedrogen, en als u zich de moeite had gegeven, mijn denkwijze te leeren kennen, zoudt u mij nooit van zooiets verdacht hebben." De Qraaf sprak dit alles op een toon van smartelijk, maar diep en ernstig gevoel. Het was Adda, alsof hij haar met dit bittere verwijt haar woord teruggaf, alsof hij haar wilde doen gevoelen, dat hij ook het ver trouwen in haar had verloren. En zij voelde het nu, hoe diep beleedigend zij hem benadeeld had, hoe kwetsend haar argwaan was geweest. Aan den anderen kant echter was zjj bang, zich aan dezen indruk over te geven zij had dan ook haar ouders in ge dachten het bitterste onrecht gedaan, zij had aangenomen, dat men haar wilde verkoopen, dat haar vader op de snoodste wijze den plicht van dankbaarheid jegens den redder van haar leven bad verwaarloosd. Zij was niet meer in staat, een behandeling in de termen vallende zieken uit te zoeken. Misschien dus, dat dr. Friedmann den prijs, waarnaar hij dingt, nog eens verkrijgt. Met een vernuftig idee, een gelukkig denkbeeld, een mooie, praktische vinding is tegen woordig nog wel geld te verdienen. Daarvoor zijn nog heel wat te be geven prijzen. Ja, lezer, spits uw ooren en open uw oogen, ge hebt misschien nog kans om rijk te worden of althans in 't bezit te komen van een niet te versmaden fortuintje. Men kan nauwelijks vermoeden, hoeveel prijzen er zijn uitgeloofd voor belangrijke wetenschappelijke ontdek kingen, die nog altijd op een geluk kigen winnaar wachten. De grootste som. 240.000 gulden, is voor den ontdekker van een vervangstof van gasoline. De gestelde eischen zijn dat ze voor motoren van hedendaag- sche constructie met inwendige ver branding is, en dat geen trust zich van het monopolie kan meester ma ken. Een extra prijs van 24.000 gul den, 10 pCt. dus, ontvangt de ont dekker, wanneer de grondstoffen voor deze warmtestof in Engeland zelf wor den voortgebracht. De hoogste prijs, die in Amerika te begeven is, bedraagt 24.000 gulden en is bestemd voor den samensteller van een machine, die suikerbieten automatisch uit der. grond haalt en in stukken snijdt. In Frankrijk is nog geld te ver dienen voor een handig kwakzalver. Hij behoeft alleen maar een manier te vinden cm de meest voorkomende ziekten op natuurlijke wijze te genezen. Inderdaad, een peulschilletje, niet waar? Minder veeleischend is het Roode Kruis in Amerika, dat 7000— 12.000 gulden over heeft voor mid delen ter verzachting van het lijden gedurende den oorlog. Een der belangrijkste prijzen, die ten doel hebben het menschenleven te beschermen, is uitgeloofd voor de uitvinding van een electrische mijn werkerslamp, die tegelijkertijd een inrichting bevat, waardoor voeling wordt gehouden met de weersgesteld heid op aardeeen waarschuwings dienst bij onweer hoopt men zoo tot stand te brengen. De mijneigenaars te Dortmund ioven den prijs uit. Er is dus nog wel wat geld te verdienen, maar in deze richting niet voor de dommen. Het oude spreekwoord zegt: Die niet sterk is moet slim wezen. En die aan een behoorlijke dosis slimheid paart een groot vertrouwen in de domheid van velen zijner medemen- schen, en het oorbaar acht daarvan gebruik te maken, die kan werkelijk tegenwoordig nog wel een centje ver dienen. De bewijzen zijn er. Ik vertel u iets dienaangaande uit het land der enkele heldere gedachte te hebben, zich af te vragen, op welke gronden zij haar verdenking gesteund had. Zij voelde, dat haar wang bloosde van schaamte onder de blikke.n van den Graaf, toen viel haar oog op Martha, die als een stomme getuige bij het gesprek zat en zij herinnerde zich, wat zij deze beloofd had. „Graaf," antwoordde zij, „uw ver wijt is billijk, maar u vermoedt niet, hoe vreeselijke twijfelingen mijn hart gefolterd hebben. Ik zal u een bewijs geven, ik zal u mijn handelwijze ver klaren, al zal dat mij ook in uw achting doen dalen, Is het u bekend, dat ik eens in dreigend levensgevaar was „ja, gravin," antwoordde Guido verrast opziend, en zijn gelaat had elk opmerkzaam beschouwer moeten verraden, dat Adda hem onrecht had gedaan, want hij begreep niet, hoe zij juist nu aan deze vraag kwam. „Een jong kunstenaar heeft u uit brandgevaar gered, maar zich toen onttrokken aan u dankbaarheid en die van uw familie." „Dan heeft men u zeker ook ge zegd," ging Adda met een smartelijk onbegrensde mogelijkheden. Een Duitscher in Amerika, wilde eens onderzoeken hoe ver de «hum bug" en de reclame gingen. Hij of ferde daarvoor acht dollar, en schreef op eenige advertenties, die iederen avond opnieuw in de courant ver schenen. De eerste advertentie luidde „Voor één dollar genees ik drank zuchtigen. Te bevragen enz„Ant woord „Zweer het drinken af en word niet meineedig". Nummer twee beloofde voor één dollar een recept om met goed gevolg koolrapen zelfs uit onvruchtbaren grond te halen. „Pak de koolrapen van boven beet en haal ze er uit", luidde het ant woord. De derde annonce speculeerde op de menschelijke ijdelheid: „Op welke wijze maak ik een diepen in druk Na inzending van het verlangde bedrag kwam het antwoord„Ga in een tobbe met klei zilten1'. Naar aan leiding der advertentie„Hoe verdub bel ik in korten tijd mijn kapitaal kreeg hij tot bescheid „Zorg, dat ge slechts banknoten in uw bezit hebt en vouw ze dan dubbel". De vol gende advertentie beloofde voor één dollar twaalf nuttige voorwerpen. Het bleken naalden te zijn. Al heel ver lokkend klonk de v.aag: „Hoe kan men in korten tqd rijk worden Na wederom een dollar geofferd te heb ben, kreeg hij den goeden raad Ver dien veel geld en geef nooit een cent uit „Hoe kan men zonder pen en inkt schrijven?" „Neem een pot lood", luidde het antwoord. Maar de Iaaiste advertentie overtrof alle andere. „Hoe kan men leven zonder ie wer ken En voor één dollar kon hij lezen„Tracht, zoo als ik, domme menschen te bedotten Nietwaar, dat klinkt oprecht en ge tuigt ook van zelfkennis, hoewel de schrijver voor „bedotten" wel hei minder zachte woord „bedriegei" of „oplichter" mocht gebruiken. Is zulk een man een boosdoener, die vermaak schept in zijn „vak" of is hij wellicht slachtoffer Keuvelaar. Christendom en Socialisme. Gisterenavond trad in de geheel met belangstellende mannen en vrou wen gevulde zaal Buning voor de afdeeling Vlissingen der S. D. A. P. als spreekster op, mej. A. van der Vlies (Enka) met bovengenoemd on derwerp. De afdeelingsvoorzitter, de heer J. van der Peijl, zag in de drukke op- komst een blijk van belangstelling in het onderwerp, en deelde mede, dat de heer ds. Hogerzeil bericht had gezonden door het vervullen van een spreekbeurt le Groningen verhinderd ie zijn om te komen debatteeren van den eveneens uitgenoodigden Chris- telijken Nationabn Werkmansbond kwam geen bericht in. lachje voort, „dat het beeld van dien man zich met den onvergetelijken in druk van dat vreeselijk uur in mijn herinnering heeft gegrifd „Ja, gravin," antwoordde Guido. die nu meende te raden, waar zij heen wilde, „en ik begrijp het vol komen, dat nog altijd de gedachte u voorzweeft, dezen man de schuld der dankbaarheid te kunnen betalen, lk heb mij dit gezegd, toen ik den blik tot u had opgeheven en de twijfel heeft mij beziggehouden, of uw hart geheel vrij kan worden, vóór u dien man hebt weergezien, om met uzelf in het reine te komen, welk karakter de gevoelens uwer dankbaarheid hebben. Er zijn echter nu vele jaren na dien tijd verstreken, zonder dat de man moeite heeft gedaan, u weer te zien. Het is zeer waarschijnlijk, dat de man reeds lang een eigen huishouden heeft opgericht, als hij tenminste nog leeft. Van deae mee ning is ook uw familie. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1