ingezonden stukken advertentïën" COURANTEN EUWS IHZÖiEÜ HULIHEI. ie heer des huizes, êm voor liet welzijn zijner gasten feezorgd isD Iaat na het diner slechts Koffie ssHa|!S serveeren, 0sz@ caffeïnvrije en ver edelde ijeonenkaffïe smaakt era bekomt het beste. BUITENLAND d. M geb I - W w' ed. W Rtb en de Wed te te Vlissin der »Urg lei. ddelb Mid(j( verant. issingeti arbeids. procesver- "?ent van binnen, waarii, rdiging van litgeoefend fdagent ïari ing irig rentje zoontje haast 'out j - kachelho, getuige g,.. vernomen eren avonds aken 150 ag van tien en dat bosjes en geen uurvrouwen .inderen 'P 8 ezet Dnd zeggen pringen ekomen. agent ïen site ling elde Ie 1 een Januari gezicht, aan het van I pringen van De niet en naar moeder, is, kreeg den agent nog een e verder rechtbank hebben te door den ouderlijke als iater toen ens bezocht dan invloed de kinderen in kleederen eet den bekl, en sprak de nk hem flink 3.M. meende noet worden nt en eischte Vlissingen, et op 4 No- :diende doenl drank van ns de verkla- deskundige I elen bevatte, mogen wor- in een kamer hen met be,! dat hij zijn had die te flesschenin- le leverancier betalen. Bekl. zijn bediende es er op dal heeft school onderzoeken lat. zeide dat de den apolhe- utie aandoen, de zaak om getuige Ie van linder de in- op. Dit volgende. De erskantoor Ie >zer dagen jo' Ie binnenzijde het door he® gelegen jr op vernuftig6 aan het yale- waardoor dit vas te openen de deu1' was n haakje g«' e was een was wede® haakje vast- nbus, zoodaj ioor de hanu rievenbus he- dit haakje ken het 1 i slot! eur van h£' de kantooi' >enstend slot moeiliJK had bemeif1' poiitie. een ultaat, 2n oogje i zeker Y* Op de rivier de Maas te Rot terdam, ter hoogte van de Maaskade Westzijde, heeft Zaterdagavond een aanvaring plaats gehad tusschen de vrachtboot „Batavier II" en de vracht boot „Rotterdam II." De „Batavier II» sloeg om, doch bleef drijvende. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. De poiitie te 's Gravenhage heeft een goeden slag geslagen. Hef is haar nl. naar alle waarschijnlijk heid gelukt de hand te leggen op een der nachtelijke „ruitentikkers" die in den laatsten tijd de schrik zijn van winkeliers in gouden en zilveren voorwerpen. Vrijdagavond iaat werd de winkel ruit van het magazijn op den hoek yan de Paviljoensgracht en Veer kade, waar in de étalagekast gouden en andere sieraden waren uitgestald met een steen ingeslagen. De man, een 35-jarige gewezen zeeman die het deed, zag zich echter spoedig ontdekt, toen hij d or het gat in de ruit een greep deed in de étalage- kast. Hij zette 't op een loopen, doch is later aangehouden. De aangehoudene ontkende alle schuld, maar aan zijn manchet wer den bloedsporen ontdekt en ook aan een doosje met juweelen oorknop pen, dat uit de étalagekast was ont vreemd en later op straat voor den winkel werd teruggevonden, kleefde bloed. Bovendien werd in het bezit van den man nog een voorwerp ge vonden dat bij bedoelde oorknoppen behoort. Er schijnen aanwijzingen te zijn, welke doen veronderstellen dat de aangehoudene, zekere v. D., ook de hand heeft gehad in vroegere nach telijke inbraken. De man is overge bracht riaar het huis van bewaring. Iemand te Arnhem werd dezer dagen verblijd met een kennisgeving dat er voor t em ten postkanfore een aangeteekend stuk uit Amsterdam op afhaling wachtte. De geadresseerde begaf zich naar het kantoor, nam den brief in ontvangst en vond er een schrijven in van een hem onbekend persoon, die hem verzocht een zekere som gelds te sturen. Hoewel in den brief geen bepaalde feiten genoemd werden, gaf de schrijver toch te ver staan, dat hij op de hoogte was van zekere voorvallen tusschen den ge adresseerde en een minderjarig meisje. Daar de geadresseerde zich van gei n schuld bewust was, begaf hij zich met den brief naar de politie, die thans de zaak in handen heeft. Naar men verneemt is er op het traject Maastricht—Amsterdam een postpakket ter waarde van f 100,000 aan bankpapier vermist. Het pakket moet met den trein van 9,18 's av. uit Maastricht verzonden zijn. Een nauwkeurig onderzoek is in gesteld. Nader bericht ontbreekt nog. De koopman van G., te 's Gra venhage, die onlangs voor het ge rechtshof aldaar tot 2l/3 jaar is ver oordeeld wegens zedenmisdrijf, heeft zich door middel van de vlucht aan de voltrekking dier straf onttrokken. Hij was tegen deze veroordeeling bij den Hoogen Raad in cassatie gekomen, doch dit cassatieberoep werd ver worpen. Op grond, dat »p het door van G. gepleegde misdrijf een straf maximum van minder dan vier jaar is gesteld, had toen de Hooge Raad zijn invrijheidstelling bevolen. Een 5 jarig meisje te 's Graven hage dat alleen thuis was is met haar kleeren in aanraking gekomen met de brandende, kachel. Toen de moeder, die even uit was gegaan om in de buurt een boodschap te doen, thuis kwam, vond zij haar kind in deerniswekkenden toestand. De kleine werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, maar is daar aan de beko men brandwonden overleden. Te Terwispel (Fr.) is een man in een wijk verdronken. Aan de Wijzend gem. Hoogcarspel, is een driejarig kind verdronken. Een 2 jarig meisje te Overasselt had het ongeluk een pot met kokend water omver te trek ken, waardoor het zulke ernstige brandwonden bekwam, dat het aan de gevolgen is overleden. De familie var. B. te Arnemuiden heeft bericht ontvangen, dat hun zoon op een zee reis voor Lissabon overboord is ge vallen en verdronken. Een man te Loon op Zand die 14 dagen geleden onder een tram geraakte, is in het ziekenhuis te Kaatsheuvel overleden. Te Apeldoorn kwam een geval yan bloedvergiftiging voor bij een 19 jarig jongmensch, en wel met doode- lijken afloop. Bij het schaatsenrijden had hij de kleine teen gewond, sloeg daar aanvankelijk geen acht op, tot in het begin dér week de pijn zoo hevig werd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Helaas, net was reeds te laatVrijdagmorgen is de oppassende jongeling aan de gevolgen overleden. Onder Hal steren zijn drie knaapjes Vrijdag nog op het zwakke ijs schaatsen gaan rijden. Zij zijn er door gezakt waarbij een knaapje van 11 jaar is verdron ken. Te Oude Nudorp is het lijk gevonden van een 38 jarigen jongen die sinds eenige dagen werd vermist. Te Blijham geraakte een arbeider bij het vervoer eener stoommachine, met het hoofd tusschen een wiel en den ketel. Hij was onmiddellijk dood. Te Breslau heeft men Donder dagmorgen een banklooper, Görlich geheeten zwaar gewond in zijn tuin gevonden. Naast hem lag zijn vriendin Anna Dziallas, eveneens ernstig ge kwetst. Het meisje had eenige schot wonden in het hoofterwijl haar polsaderen doorgesneden waren. Gör lich had een diepe snede in den hals en eveneens wonden aan de polsen. Blijkbaar heeft Görlich het meisje willen vermoorden en daarna een poging tot zelfmoord gedaan. Hij stond reeds geruimen tijd in betrekking tot Anna Dziallas, maar zijn vrouw wilde zich niet van hem laten scheiden. Hij moet toen besloten hebben, zijn vrouw uit den weg te ruimen en Woensdag avond heeft hij een poging gedaan om haar te dooden. Hij vertoefde met haar in den tuin tot het begon te schemeren en wierp haar onverhoeds een strik om den hals, met de be doeling haar te wurgen. Maar de vrouw verweerde zich. Er ontstond een ver bitterd gevecht en de aangevallene zag kans zich uit den strik los te maken en de vlucht te nemen. Toen Görlich zag dat zijn vrouw zich om hulp tot een gemeenteambte naar wendde, die toevallig voorbij kwam, maakte hij zich uit de voeten en den geheelen avond zoekt men te vergeefs naar hem. Wat nu daarna tusschen Görlich en zijn minnares geschied is, heeft men nog niet kunnen vaststellen. Hij is met het meisje blijkbaar den geheelen nacht in het tuinhuisje geweest en heeft daar op haar geschoten. Vermoedelijk heeft hij haar daarna nog de polsaderen opengesneden en toen de hand aan zichzelf geslagen. De toestand van beide gewo*den is hopeloos. Te Sheffield is Woensdag een muur op een voetbalveld ingestort, waardoor meer dan 100 personen ge kwetst zijn. Er had een match plaats tusschen de „Sheffield Club" en de „Wolverhampton Wanderers" en ae toeloop van het publiek was onrust barend groot. Meer dan veertigduizend menschen hadden zich op het terrein begeven, de tribunes waren stampvol en vooral op de goedkoope rangen was de druk tegen de balustrade een muurtje angstwekkend. Toen de mannen van Sheffield een doelpunt maakten en de menigte' begon te juichen en met hoeden en petten zwaaide, bezweek het muurtje en viel mitsgaders de menschen, die er tegen leunden, op de toeschouwers, die er onder stonden. Een vreeselijk gegil en geschreeuw weerklonk over het terrein, zoo erg, dat de aandacht van het publiek van het spel werd afge leid en zelfs de voetballers den kamp staakten. Duizenden hulpvaardigen snelden ovex het veld naar de plaats van het ongeval en de gekwetsten en gekneusden waren spoedig onder het puin vandaan gehaald en bloedend naar de kleedkamers gedragen. De aanblik werd menige juffrouw te gruwelijk. Vele dames vielen flauw. De kleedkamers werden in een tij delijk hospitaal herschapen. De talrijke artsen, die op het terrein waren, leg den nood-verbanden. Daarna werden 80 personen, die er Ieelijk aan toe schenen te zijn, naar het ziekenhuis vervoerd. De meesfen zijn daar even wel niet iang gebleven en dadelijk weer naar huis gezonden. Niettemin heeft het ongeluk ernstige gevolgen gehad voor 3 menschen, die zwaar gewond zijn, 8 mannen van 21, 35 en 57 jaar, die inwendige kneuzin gen hebben opgeloopen. Dezer dagen is de Fransche stoomboot „Lutetia" van de compag nie de Navigation Sud-Atlantique tusschen kaap Riro en kaap Roca in botsing gekomen met de Grieksche vrachtboot „Dimitrios". De bemanning der „Lutetia" st-ide onmiddellijk pogingen in herwerk om al de matrozen van de „Dimitrios" te redden. Thans blijkt, dat negen man vermist worden, namelijk vijf man der „Lutetia" en vier man van de „Dimitrios". Vermoedelijk zijn allen om het leven gekomen. De „Asquitania" van de Cu- nard-liin zal van den zomer in de vaart op Amerika komen, maar een Engelsch blad geeft alvast eenige bij zonderheden. Als het klaar is zal het schip twee millioen pond kosten, bijna zooveel als een dreadnought van het nieuwe lype. Maar de „Aquitania" is aanmerke lijk grooter zij heeft een waterver plaatsing van 49.000 ton. De nieuwe dreadnoughts naderen ut g maar de 30.000. Hef schip zal 23 mijlen loo pen en is ingericht op 3250 reizigers en een bemanning van duizend koppen Om het „onzinkbaai" te maken, heeft het twee wanden, met eentus- schenruimte vaneen 4/12 meter, welke ruimte door schotten in ettelijke wa terdichte vakken zijn verdeeld Ook de binnenwand is voor het water ondoordringbaar. De inrichting ken merkt zich door groote weelde. In een dorp bij Berlijn doodde de koopman Engl zijn vrouw en 13 jarige dochter doer messteken de löjarige zoon werd gewond. De moordenaar hing zich d amaop. De reden van de daad is niet opgehel derd, maar men onderstelt dat de moord in godsdienstwaanzin is be dreven. Om de staking der onderwijzers in het Engelsche graafschap Hereford te fnuiken, heeft de overheid aan de leerlingn vijftien cent per week beloofd, wanneer zij geregeld op schooi komen, waar nieuwe onder wijzers zijn aangesteld. Maar of dit helpen zal Er zijn 300 stakers en tof dus er slechts 25 „werkwilligen", die de plaatsen der stakende onder wijzers willen innemen. De overheid weigert met den onderwijzersbond te onderhandelen en wi! van bemidde ling ook niets weten. De stakers krijgen hun vol traktement van den bond uitbetaald, die dit zelfs vijf jaren zou willen volhouden, 't Kan dus een langdurige staking worden. Bulten verantwoordelijkheid der redactie Do cople wordt nimmer teruggejeves Mijnheer de Redacteur Verandering van spijs doet eten zegt het spreekwoord en zoo gaat het met de lectuur ook. We hebben in eenige nummers van uw blad onder de rubriek „ingezonden stukken" al zoo gesmuld aan een en hetzelfde gerecht, dat onze maag er van streek van zou raken en dan is het misschien heel nuttig, om voor afwisseling eens wat anders op te disschen. In het jongste nummer van het maandblad „Victoria", waaruit ik U ook onlangs een episteltje toezond,komt een aardig stukje voor ever kunst dat ge uwen lezers en lezeressen wellicht wel eens wilt voorzetten. Waarvoor bij voorbaat den dank van Uw Dr., H. L. Sen praa'je over Kunst, warer,Kennis, Staat-zorg en vervroegde wi»Kelsluiting. We leven in den tijd der kunst. We hebben bouwkunst, tooneelkunst, schilderkunst, zangkunst, vliegkunst enz. Dit zijn alle verheven, schoone kun sten Er is echter ook een ander soort van kunst, namelijk kunst in voedings middelen, zooals kunstboter, kunst- honig, kunstkoffie, kunstsuiker, kunst jam, kunstsoep, bouillon in blokjes, kunstmelk, melk in poeder, kunsteie ren, kunstlimonade, kunstbenzine. Zoo is er kunstzijde, kunstzeep, kunstlicht en kunsttanden. Hoe jam mer is het dat er nog geen kunst magen te koop zijn om al die kunsten met kunst te gebruiken, de uitvinder daarvan kwam beslist een standbeeld toe. Is het wonder, dat de wetenschap, „de ware kunst" machteloos staat, wanneer het lichaam vanaf de ge boorte bedorven wordt door zooveel kunst. In de meesten gevallen kan alleen de ware kunst de natuur helpen. Daarvoor is beslist noodig onver- valschte ware voeding, geen hooge et geen belasting op voedingsmidde len, zooals suiker, die nu met 27 gulden per 100 kilo belast is en waardoor het gebruik van kunstsuiker in de hand wordt gewerkt, en vooral een Rijkswet op levensmiddelen. Nu ik toch over kunst spreek, brengt het kunstlicht me op een gedachte. Onvervalscht licht is daglicht. Hoe is het nu toch mogelijk, dat er nog zoo veel menschen en voornamelijk win keliers zijn, die zoo graag bij kunst licht werken, Het komt mij voor, dat die personen, door al die kunst in maag en hersens zóo verblind en verzwakt zijn, dat het een groote kunst zal zijn om hen op te wekken om ware kunst en warenkennis te leeren. We moeten niet met dit soort kunst gevoed en opgevoed worden. Dikwijls worden de kindertjes al met kunst gevoed, doordat vee! moeders te zwak zijn door al die kunsten om haar kinderen de onvervalschte moe dermelk te geven. Door al die kunsten zijn wij verzwakt. Wie vroeg opstaat geniet van de natuur, het ware licht en is gemakkelijker in s'aat zijn geest te verrijken en daardoor opgewekter den strijd om het bestaan aan te binden. Dit is zoowaar kunst..! Ook voor stoere arbeiders in fabriek of werk plaats is het zoo hoogst nuttig meer daglicht, minder kunstlicht voor vak kunst. Met de kunsten zijn we van den goeden weg afgeraakt. De groot ste kunst is nu om tot de ware groote kunst „de Natuur" terug te gaan. Daarvoor is noodig: Daglicht, min der kunstlcht, vroeger opslaan, 's avonds vroeger klaar zijn, overdag vlugger opschieten, waardoor men minder kunstlicht noodig beeft. Tot nu hebben wij een Rijksmerk voor boter en volvette kaas. Ook is er een Rijkskeur, voor goud en zilver. Wij kunnen echter niet alleen be staan van goud, zilver, boter en kaas. Door de kunsten met boter was de Hcllandsche door de Deensche van de markt verdrongen. Landbouw en veeteelt kwijnden, het kapitaal kwam in gevaar. De boeren konden geen hooge pacht opbrengengelukkig toen kwam er een wet op boterver- valsching. Hoe jammer is het dat er zoo weinig koffie van Java komt. Mis schien hadden wij allang een wet op koffievervalsching gehad. Zijn hoofd boven water houden is voor den kleinen koopman, op een eerlijke manier, een waar kunststuk in onzen tijd. Daarom is hoog noodig „de ware kennis en ook de waren kennis". Die twee kennissen geven levenskennis. Ons mooi, klein land is zoo kunstig beschermd voor water, dat vaak zoo valsch zijn kan, dat nu ook de be woners eens spoedig beschermd mogen worden, door kunstenaars wettenma- kers, om een warenwet kunstig te maken. Geen kunstenmaker. (xr« r* «CA/ 't-'i üüi ENGELAND. De leider der Iersche partij John Redmond heeft Vrijdag in de liberale club te Londen over Home Rule gesproken, wat te meer de aandacht trekt met het oog op de berichten, die in den laatsten tijd over de tegemoetkomingen der regee ring, aan te nemen in de Home Rule quaestie, hebben geioopen. Red mond verklaarde zich overtuigd dat de afkeer der conservatieven van Home Rule veel minder met Ierfand te maken had, dan met de bedoeling om de Vetowet buiten werking te stellen en zoodoende den vooruitgang der democratie in Engeland zelf een valstrik te spannen. Redmond zeide namens de Iersche partij, dat deze bereid is elke door deze conserva tieven gewenschte wijziging te aan vaarden, mits deze niet de verant woordelijkheid van de aanstaande regeering tegenover het Parlement aanroert en niet de integriteit van Ierland raakt. Daarmede wordt natuur lijk bedoeld, dat van Iersche zijde niet kan gedacht worden aan een stellen van Ulster buiten den lerschen staat Tegen inwilliging van de ge wenschte veranderingen konden de conservatieven toch niet anders doen dan zich naar het ontwerp schikken. En indien zij geen compromis zullen aanvaarden, dan zou er niet anders op overschieten, dan geheel onge wijzigd het ontwerp door te voeren. Macht het geval zich voordoen, aldus meende Redmond, dat het ontwerp door niet te voorziene parlementaire omstandigheden van de baan zou gaan, dan vreesde hij de meest ern stige gevolgen. Ierland wenschte thans het Home Rule en kwam het er dezen keer niet dan zou Ierland niet meer te regeeren zijn. Opgemerkt wordt, dat beteekenis aan deze laatste zinsnede niet mag worden ontzegd. Van den andoren kant vindt de „Frankfurter Zeitung" het wei eenigszins grappig dit drei gen met een burgeroorlog in het gevai, dat men de invoering van een wet uitstelt juist om een burgeroorlog te voorkomen De „Times" niaakt melding van nieuwe activiteit in het hoofdkwartier te Ulster. Men schijnt zich daar van de naderende pariemenfszitting niet veel voor te stellen. De Engelsche kiesrechivrouwf n- beweging schijnt zich in «twee rich tingen te zullen deelen. Het is na melijk tusschen twee der meest be kende leidsters Sylvia en Christable Pankhurst tot een breuk gekomen. Christable Pankhurst verklaarde zich er voor en zulks in overeenstemming met hare moeder, om te breken met de tot nu toe gevolgde methode van het plegen van gewelddadigheden. Zij wenscht dat de beweging den wettelijken weg zai inslaan. Haar zuster Sylvia echter verzette zich krachtig tegen deze verandering van tactiek. Als doodsvijandinr.en zijn beide zusters gescheiden. Hoogst waarschijnlijk zal dit verschii van meening en de verdeeldheid van twee bekende leidsters tot een scheiding in de geheele vrouwen kiesrechtbeweging leiden, daar de beide genoemde kiesrechtvrouwen elk grooten aanhang bezitten. MEXICO. Naar een telegram uit Juarez meldt, heeft de rooverhoofd- man Castillo de Cumbra-tunnel bij Cassas-Grandes in brand gestoken. Een trein, die 's morgens vroeg uit Juarez vertrokken was, reed de bran dende tunne! binnen en ligt nu als een hoop smeulend puin aan den uitgang. Zeven Amerikaansche spoor wegbeambten zouden omgekomen zijn. Deze brandstichting is waarschijn lijk een daad van wraak van Castil lo, wijl Villa eenige dagen te voren 22 mannen van Castillo had doen doodschieten. Generaal Villa heeft nu bevei ge geven, dat alle personen, die in den omtrek van Casas-Giar.des gevangen genomen, en voor hun aanwezigheid aldaar geen bevredigenden grond kunnen geven, zuilen gefusileerd worden. Deze maatregel van den aan voerder der constitutionalisten wijst er wel op, dat deze alle tegenstand wil breken om zijn piannen door te voeren. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 768 6 te Miinchen. Laagste barometerstand 738.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 10 Februari. Meest maüge Z. wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. Hoogwater te Vlissingen. Febr. v.m. n.m. Dinsdag 10 12.54 1.21 Woensdag 11 1.35 2 03 Donderdag 12 2.12 2.43 Vrijdag 13 2.54 3.22 Zaterdag 14 3.37 4.05 Zondag 15 4.21 4.49 Maand'g 16 5.04 5.31 Verloofd GERARDUS JOHANNES MOEREL 3 e officier Koninklijke Pakety. Mij. Katwijn a/Zee en HELENA ELIZABETH VAN DEN ELSHOUT Vlissingen. Vlissingen, 9 Februari 1914. Heden overleed te Middelburg in den ouderdom van 87 jaar,onze waarde Oom, Mr. A. P. SNOUCK HURGRONJE, j j Officier in de orde van Oranje- I Nassau. Jhr. Mr. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. E. S. T. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE— schüssler. Vlissingen, 9 Februari 1914. j Rouwbezoek kan niet worden afgewacht. SCHOONE ONGELEZEN te beKomen a 10 ct. per kilo, aan het bureau dezer Courant.

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 3