la!?, 3IN6 RILE. uffiouw Os Strijd sn am Eravsnkrion. DDE, MAANDAG 9 FEBRUARI f— No. 33 52e Jaargang I. loskade. p. :del Co, erk NGEN TEN, A. B. C. b«- ant." s en isknscW eisjc, Firma F. 11 DE VELfE Jr., Kleine Marlt 58, Vlissingen. leleFoon Inters. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON VOETBAL. 1 2 O a 1914 an de idpleegd mt men t: CRO. \STEIT- SAU- ANDEL- ERIJ ADRES i allerlei irant. onrferljjk 1* a, StJa- 15, iedere ider rabat, ordt twee- 40. mstreken -aagt ens met hel oeKschrif- Courant. MAVE. en een paar worden. een Winkelwerk, Courant agt te gaan. ein gezin een 1 Maart of k der tegen- DMMERCE", een ar, die g«ed an. DAMAVE VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel jC^nés^ in 't bezit eener polis, zijn gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken 4ïHMiiT|Sulden bij 'evens-gulden bij dood ft 4F| gulden bij verlies A gulden bij verlies A ft ftgulden bij verlies ft r'gulden bij verlies Vu,„ GRATIS verze" /iïilil^np? °"gescl?'ikt" Hl! d0Or,, tfllill van fenfhand' Brill van 11118 vaneen Jb van eiken kerd tegen ongelukken voor: UvvU heid tot werken g een ongeluk IWÜ voet of oog AOW een duim IlpU wijsvinger U%3 anderen vinger Deze nitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, «oorzien san geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Kamer en Pers. De pers heeft in de laatste weken rooveel op de Kamer te zeggen ge- ;ad dat wij niet meenen te mogen nalaten ook eens te vermelden wat er uit de Kamer over de pers wzead wordt. Uit een artikel van B. (dr. Bos) de „Zuid Hollander" over de lang dradige behandeling van de begroo- ing nemen wij het volgende over In de laatste weken berispt de pers kei parlement. Zij heeft meer dan genoeg van de begrootingsdiscussies en het is te begrijpen. Zij dringt aan op kortheid, gispt de herhalingen, tekort vaak haar verslagen en over zichten. Uitstekend. Maar gaat zij zelve vrij uit Wil men de Kamer maken tot een plaats waar voortgang wordt gemaakt {„et de zaken, waar de beteekenis van hetgeen gezegd wordt voor de beoordeeling van 't concrete vraagstuk, dat aan de orde is, de hoofdzaak ja bijnaailes is, niet voor den tribune- bezoeker maar voor de Kamerleden zelf en voor hun werk, dan beoor- deele men ook in de pers steeds de Kamer van dat standpunt. Geschiedt dat? Of ziet men niet vaak veel meer aan den vorm van redevoeringen, de wijze waarop zij uitgesproken worden, den toon, ja zelfs de eigenaardigheden van Kamer leden aandacht geschonken. Soms zou men meenen eer met een verslag m een variëteitentheater bij het op treden van een nieuwen troep, dan wel met een beoordeeling van zake lijke verhandelingen te doen te hebben. Men schatte dat alles niet gering. De invloed van de pers op de Kamer is grooter dan men denkt. En ziet men, zooals vaak wordt waarge nomen, dat aan korte, hoewel belang- rpe opmerkingen in een discussie in de verslagen geen aandacht wordt ge schonken, daarentegen wel aan uit voerige redevoeringen, hoewel deze niet voor de discussie van meer ge wicht bleken, dan werkt men in de hand wat steeds meer het geval wordt, dai steeds minderen zich tot een korte opmerking bepalen maar deze steeds doen uitdijen tot een kleine redevoering. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De minister van oorlog heeft, door hisschenkomst van de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën, de burgemeesters doen uitnoodigen onder de aandacht te krengen van ingeschrevenen, te wier aanzien zij vermoeden, dat zij in de termen zouden kuunen vallen voor vrijstelllivig wegens kostwinnerschap Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 109). _o~ ?Ja, hij heeft ervan gedronken, ter wijl wij spraken." De beambte knikte. „Dan heeft hij het vergif langzamerhand tot zich genomen, zooals de dokter juist ge constateerd heeft", zei Freif, terwijl hij opstond. Maar inplaats van eenige woorden te zeggen, waarmee men gewoonlijk afscheid neemt, ging hij naar de deur, opende deze en liet een klein fluitje klinken, dat hij voor den dag had gehaald, toen keerde hij zich om en riep Harley, die ontsteld en verschrikt had toegezien op vasten, dreigenden toon toe :„Verroer u niet, mijnheer Harley, in naam des Konings, u hent mijn gevangene ten plotselinge schrik greep den verbleekten man aan, die als versuft dar stond, alsof hij zijn zinnen niet ertrouwen kon. „Ik" storterde hij lo. dat, zoo zijn vermeen&n aan spraak te kunnen maken op vrijstel ling wegens kostwinnerschap, zij niet een verzoekschrift daartoe moeten indienen aan de Koningin of aan den minister, doch zich, rechtstreeks tot den burgemeester der gemeente, waar zij zijn ingeschreven of voor welke zij hebben geloot, zullen moeten wenden met een aanvraag tot het opmaken van een staat van inlich tingen ter zake van de door hen ge- we- schte vrijstelling 2o. dat, zoo de redenen voor die vrijstelling aanwezig zijn op 21 Maart van het jaar, waarin het inschrijvings register, waarin hunne namen voor komen, is gesloten, zij die aanvraag hebben in te dienen tusschen 21 en 31 Maart van dat jaar en daarmede niet moeten wachten bijvoorbeeld tot na den afloop der loting enz. 3o. dat de omstandigheid, dat de militieplichtige kostwinner niet be schouwd kan worden als te zijn de eenige kostwinner in den zin van art. 32 der Militiewet, geen beletsel vormt voor zijn vrijstelling wegens kostwinnerschap. De minister wijst er op, dat gemeld artikel voor die vrijstelling denzelfden maatstaf stelt als art. 84 voor ver goeding wegens kostwinnerschap en dat mitsdien ieder, wiens betrekkingen voor toekenning van vergoeding, hoe gering ook, in de termen zouden vallen, ook voor vrijstelling wegens kostwinnerschap in aanmerking wor den gebracht, althans zoo hij die vrijstelling wenscht en de voor in diening van de aanvraag gestelde termijn niet is verstreken. Voorts doet de minister nog op merken, dat in gevallen, waarin de beslissing nopens de vrijstellingaan- vraag niet bij Gedeputeerde Staten doch bij de Kroon berust, er van zijn zijde, ook dan, wanneer bij het doen der aanvraag van den daarvoor ge stelden termijn mocht worden afge weken, in den regei geen overwegend bezwaar tegen zal bestaan, de aan vraag bij uitzondering toch in behan deling te nemen, tenminste indien de op de aanvraag betrekking hebbende staat van inlichtingen zijn departement nog bereikt tegen den tijd der inlij ving van den betrokken militieplich tige of slechts enkele weken nadat hij zijn eerste oefeningen heeft aan gevangen. („N.RCt.") Gtondwettelijke gelijkstelling mannen en vrouwen. Het hoofdbestuur van den Vrijzin nig Democrafischen Bond heeft, naar het weekblad van dien bond, „De Vrijzinnig-Democraat" meldt, aan het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht bericht, dat het zijn partijgenooten en geestverwanten krachtig zal opwekken het petition- „ik waarom „Dat zult u vroeg genoeg hooren", antwoordde Greif. Het volgend oogen- blik verschenen twee politieagenten in burgerkieeding. „Mijnheer Harley", ging Greif voort, „u zult deze beide heeren naar het gerecht volgen. Het zal van u afhangen, of dit zonder onaangenaam opzien kan gebeuren of niet. Voor een poging tot vluchten behoef ik u zeker niet te waarschu wing, de heeren hebben wapens." Harley trachtte zich te herstellen. Hij wilde den ongeloovige, den be- leedigde spelen, maar een vreese- lijke druk moest hem neerbuigen, want hij waagde het niet meet de oogen op te heffen. Zijn blik staarde als die van een waanzinnige voor zich uit. „Dat is tegen wet en recht", riep hij, „ik wil weten, waarom men mij in hechtenis neemt. Waar is het rechterlijk bevel Ik protesteerdit is ruw geweld „ik kan verantwoorden, wat ik doe. Schik u, mijnheer Harley. U kunt uw protest indienen bij den rechter van instructie." „Dat zal ik ook," zei Harley tan denknarsend en plotseling hief hij het nement voor grondwettelijke gelijk stelling van mannen en vrouwen te teekenen. Commissaris der Koningin in Utrecht, ln enkele bladen treffen wij het bericht aan, dat mr, F. D. graaf Schimmelpenninck, Commissaris der Koningin in deze provincie, voorne mens zou zijn, zijn ambt neer te leggen. Men heeft gemeend dit in verband te mogen brengen met het bericht dat door de familie Schimmelpenninck een buiten werd gehuurd nabij Elle- com. Ter bevoegder plaatse' is ons ver zekerd, dat van zulk een voornemen van den Commissaris niets bekend is. („U. D.") Munten. Gedurende 1913 zijn aangemunt Voor rekening van bijzondere peiso- nen 400 000 tientjes en 205.464 gou den dukaten. Van regeeringswege voor Nederland: 1.200.000 kwartjes, 5.000.000 dubbel tjes, 6-000.000 stuivertjes, 4.000.000 2Vj centstukken, 5.000.000 centen en voor Ned. Indië: 8.00C.000 halve guldens,6.000.000 kwartjes, 15.000.000 dubbeltjes, 60.000.000 stuivertjes, 2.000.000 25 centstukken en 31.640.000 centen. Van regeeringswege zijn ingetrok ken in Nederland33 tientjes, 11 5- guldenstukken, 5440 rijksdaalders, 10.965 guldens, 41.724 halve guldens, 959.071 kwartjes,3.024.417 dubbeltjes, 3.013.191 stuivers, 4615 2'/i centstuk ken, 402.199 centen en 1540 halve centen. Tezamen tot een nominale waarde van f 742 897.06. Kadernood. Ter voorziening in den kadernood is bepaaldDe opleiding der militie van elk bataljon, ingedeeld bij 3 compagniën, kan gezamenlijk bij 2 compagniën geschieden. Het kader wordt alsdan, evenals alle miliciens over 2 compagniën verdeeld. De werving voor Oost-Indië voor ser geanten is gesloten. Aan reserve-sergeanten zal, onder genot eener premie, worden vergund onder de wapenen te komen, terwijl de sergeanten die bij speciale korpsen zijn gedetacheerd naar de regimenten zullen terugkeeren. Korporaals- en sergeanten-tamboer en administratief personeel van com pagniën, waarbij geen militie onder de wapenen is, zal z. m. worden be last met bijzondere employementen. Rotterdam s gemeenteflnanciën. Uit een door Burg. en Weth. ge publiceerd voorloopig overzicht der hoofd op, trotsch en dreigend. „Ik herhaal het u, maar hier voor getui gen, dat ik ziek ben, zeer ziek. Ik heb ta gezegd, dat mijn geheugen mij in Oen steek kan laten, dat ik zeer opgewonden ben. Heb ik door een woord argwaan gewekt, dan is het zeer hard, mij daarvoor op deze ma nier ter verantwoording te roepen, ik gaf antwoord op vragen, zoo goed ik kon, een verantwoordelijk verhoor had ik bij mijn toestand moeten wei geren." De beambte glimlachte. Deze oogen- schijnlijk handige poging, om een herroeping zijner woorden mogelijk te maken, bewees Greif, dat hij met een geraffineerd misdadiger te doen had. Een onschuldige zou zich anders gedragen hebben. Deze man liet zien, dat hij er zich op beroemen wilde, dat men hem geen schuld bewijzen kon, niet eens uit zijn eigen woorden. Greif wenkte en de beambte namen Harley in hun midden. Zij vergezelden hem naar zijn slaapkamer, waar hij zijn toilet maakte en brachten hem toen op straat, waar zij een huurrijtuig namen, om den gevangene naar het erecht te brengen. uitgaven over 1913 der gemeente Rotterdam, blijkt, dat de met zeker heid te verwachten tekorten op ver schillende uitgaafposten zullen be dragen f 1.092.067, waar tegenover staan vermoedelijke overschotten tot een totaal bedrag van f989.167, zoo dat bij de aanwending van den ge- heelen post onvoorziene uitgaven nog f 52.000 ongedekt blijft. De com missie voor de financiën zegt in haar rapport, dat, al geeft dit nog geen aanleiding tot een ongunstig resul taat van den dienst 1913, het toch niet is uitgesloten, dat men voor een kentering staat en deze voorloopige cijfers dus tot voorzichtigheid moeten manen. Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer" zou aanvankelijk een reis naar de Middellandsche Zee maken. Het is echter teruggeroepen en te Willems oord binnengeloopen om een reis naar West Indië te beginnen. Dit laatste in verband met verklaringen, door de ministers van marine en koloniën in de Tweede Kamer afge legd betreffende een voornemen der regeering om West Indië periodiek dcor oorlogsschepen vauhet Moeder land te laten bezoeken. Uniformen S. S. De uniformen van het personeel der Staatsspoor zuilen een belangrijke wijziging ondergaan, waarbij doel matigheid niet uit 'I oog verloren is. Zoo zullen o. a. de jassen der con ducteurs, thans met dubbele borst- sluiting, voor den zomer vervangen worden door luchtige diiljassen. De duffelsche jassen en broeken der ran- geermeesters en voorlieden arbeiders zullen eveneens van behoorlijke stof worden vervaardigd. Ook de loop jongens zullen van een nette uniform voorzien worden, terwijl aan de la- dingmeesters, werkzaam aan de goe derenloodsen, een stofjas zal verstrekt worden. SpQRT Zuidelijke 2e Klasse A Middelburg: „M.V.V.O"„E.M.M." 3-5. Stand bij de rust: 1—2. Met een compleet elftal en verge zeld van talrijke aanhangers, trokken de rosdwitten gisteren naar Middel burg, om daar „M.V.V.O." op eigen terrein te gaan bekampen. Dank zij vooral de middenlinie en de voorhoede wisten de „E.M.N."'ets met 5—3 te zegevieren en daarmee hun kansen op het kampioenschap te behouden. Ongerekend de uitslagen „Zeeland Vooruit"—„Zeelandia" en „Velocitas Greif riep de hospita, „ik moet de woning van mijnheer Harley sluiten en verzegelen," zei hij. „U bent er verantwoordelijk voor,dat ik de zegels onbeschadigd vind, ais ik terugkom. Spreek niet over het voorval, het is mogelijk, dat het een vergissing is." De hospita knikte toestemmend, zij scheen minder geschrikt, dan Greif verwacht had. „Hebt u den laatsten tijd iets ongewoons van uw huurder gemerkt vroeg hij. „Ach, lieve Hemel", luidde het antwoord, fluisterend gegeven, alsof Harley haar kon hooren. „Mijnheer Greif, toen u mejzei, wien ik moest aandienen, wist ik wel, hoe laat het was. Ik had het wel gedacht, dat mijn heer Harley slechte dingen doet. Dien avond, toen hij ziek naar hnis kwam en mij warm water liet maken, (hij wilde wat innemen, om te transpi- reeren)toen heeft hij den halven nacht omgespookt en aan 't bed was het niet te zien. dat hij getranspireerd had, maar bij de waterleiding is hij geweest en heeft daar iets uitgespoeld en toen het fonteintje schoon gewas- schen. Hij heeft ook dingen in den oven verbrand. Ik wilde er hem den II—„N.A.C." is thans de stand dezer aideeling Êl s 1. e. M. M. 2. Zeelaudia 7 3. N. A. C. 8 4. M. V. V. O. 8 5. Velocitas ii 8 6. Zeel.Vooruit 7 o o 5 3 2 4 4 O I 4 0 1 0 13 25 -9 1 10 18—3 2 8 10—7 4 8 11—19 3 6 12—18 6 1 4—24 a 1,63 1,42 1,— 0,75 0,14 Onder leiding van den heer Van Bel trapten de Vlissingers tegen den wind af. Toch waren zij overwegend sterker en moest de „Olympia"-ach- terhoede alle zeilen bijzetten, om scoren te voorkomen. Op gelukkige wijze, geholpen door den paal zelfs, hield de doelman zijn heiligdom schoon. Toen echter „E.M.M." een strafschop kreeg te nemen, wist de rechfsmidden met een onhoudbaar schot het eerste punt te maken 0—1. Kort ;óor d« rust doelpuntte de „E. M.M."middenvoor op prachtige wijze 0-2. Door een grove fout der Vlissing- sche achterhoede maakte de „Olym- pia" middenvoor een fraai tegenpunt 1 —2. Met dezen stand brak ook de pauze aan. Daarna pakten de roodwitter, kalmp jes aan, waarvan de vijandelijke voorhoede dankbaar profiteerde, om telkens gevaarlijk door te breken. Toen er ook wat meer vuur in de „e.M.M." voorhoede kwam, wisten onze stadgenooten met een zuiver schot van hun linksbuiten voor den 3en keer te scoren 1—3. Door een onhandigheid van den „E.M M." rechfsmidden maakte„OIyro- pia" een 2e legenpunt2—3. Al heel kort daarop maakte hij echter zijn fout goed door uit een vrijen schop voor de 4e maal te netten2—4. Een oogenblik later liet de Middelburg- sche doelman een ver schot van den zelfden speler glippen en „E.M. M." leidde met 2—5. Nog vóór het einde daar was, verminderden de gastheeren den achterstand tot 3—5, met welke cijfers de roodwiften dus wisten te winnen. We hebben reeds in den aanvang gezegd, dat als linie de middenlinie de beste was. Inzonderheid blonk uit de linksmidden. De beide achterspe lers waren ditmaal niet zoo op dreef als we van hen gewend zijn. Daar door had de doelman een zeer on dankbare taak. In de voorhoede werd te veel naar links gespeeld. Dit is o.i. zeer verkeerd, al erkennen wij gaarne, dat de linkervleugel de beste is. De linksbuiten, binnen en mid denvoor waren best op dreef. De rechtsbinnen was met zijn schieten zeer ongelukkig. Van „M.V.V.O." wa ren de achterspelers over het geheel erg onzeker. De doelman was al zeer onhandig. De voorhoede zat echter goed in elkaar. Vooral de rechter- volgenden dag naar vragen, maar tegen den morgen heeft hij zul ke verschrikkelijke dingen in zijn slaap gezegd, dat ik anstig en bang werd. ik heb ook kleine glasscherven in het bekken der waterleiding ge vonden. Ziet u, mijnheer Greif, ik heb hem nooit zoo recht vertrouwd. Maar ik dacht, de geleerden zijn altijd komieke luisedert hij echter van zijn reis teruggekeerd is, kon ik geen nacht slapen. Mijn bed staat wand aan wand met het zijne, ik hoor elk geluid bij hem. Ik heb helaas een onrustigen slaap, sedert de jicht mij plaagt „Wat heeft hij dan voor dingen ir, den slaap gesproken vroeg de beambte. „Ach, mijnheer Greif, het is om te griezelen. Eens stiet hij angstkre ten uit, alsof men hem naar het leven stond, dan weer vloekte hij verschrik kelijk. Ik wilde, dat ik hem den eer sten de kamers had opgezegd." „Hoort u soms ook toevallig, wat mijnheer Harley met de menschen spreekt, die hem bezoeken (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1