2000' ms m. Os Ijl n een firavenkroDn. Hoop IEDINGEH TTER VRIJDAG 6 FEBRUARI 52e Jaargang ïikamer. erk ISTEH, bode» hu: Fin F. Vit DE VEtOE Jr.. Kleine Markt 51. Vlissingen. Fililioi Inltrt. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT FEUILLETON BINNENLAND VAN m HAK OP DEN TAK. reenigmg No. 31 1914 DOMMISSE, 99 jjedrijven. 3ruan 191^ uuf, )UW,Emmastr, FEBRUARI, ilf 8. ;n in het Con- leden. rijdag 6 Febr. ZAND te koop levard Banker! *D. lift fiesoh. aerdmerk, v t se wijn, Sa- Sm vat id enz. enz, ie prijzen, jelefoon 46. het woonhuis ton) be Juffrouw TE een nette, zin- terlïanoer, f 1 „Vlissingsche 15.25, iedere Zonder rabat, wordt twee- vraagt tevens met het rzoekschrlf- br Courant. frasgt ten te gaan. 22. iWIJK, Stoomdr. n flink 7KKER, P. G. 1 Maart een >r dag en nacht en bij P. MAAS, VLISSING ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel jgulden bij levens- py gulden bij dood ft gulden bij verlies A F* gulden bij verlies 4 gulden bij verlies F*gulden bij verlies lange ongeschikt- HO Bi door IBI van een hand, van |1B|| van een van eiken kerd tegen ongelukken voor: £iUUU heid tot werken fl (JU een ongeluk voet of oog 1(JU een duim wijsvinger anderen vinger Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- PUBLICATIE. Tramwege n. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gezien een schrijven van Gedepu teerde Staten van Zeeland d. d. 30 Januari 1914 no. Ill, 2deafdeeling brengen ter kennis van belangheb benden dat door de Naamlooze Vennootschap„Stoomtram Walcheren" aldaar, aan het college van Gedepu teerde Staten vergunning is gevraagd voor het leggen van spoorstaven in de Paul Krugerstraat dat de daartoe betrekkelijke stukken veertien dagen na heden ter inzage voor belanghebbenden ter Gemeente- Secretarie zijn nedergelegd dat de onderhoudsplichtigen van daarbij betrokken wegen of voetpaden gedurende den tijd der nederlegging van de betrekkelijke stukken, in de gelegenheid worden gesteld om even- tueele bezwaren tegen het verleenen der gevraagde vergunning schriftelijk in te brengen. Vlissingen, 5 Februari 1914. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Vergadering van Donderdag. De motie-Ter Laan. Het moet voor den heer Ter Laan een dubbelgeiukkige dag in zijn leven geweest zijn, deze Donderdag, want terwijl hij op den avond van dien dag zich de ambtsketen als burge meester omwerpt, is m den middag een motie van hem aangenomen, die een denkbeeld belichaamt, waarvoor hij jaren en jaren heeft gestreden. De linkerzijde heeft haar liefdes verklaring aan het adres van de Ne- derlandsche Onderwijzers afgelegd de wenscheiijkheid van salarisver- hooging is uitgesproken. Maar daar blijft het dan ook bijin klinkenden munt zal die schoone verklaring voor- loopig niet worden omgezet. Zoo is de motie dan eigenlijk niets anders dan, wat de heer De Geer zoo gees tig noemde, een diepe zucht uit de Kamer. Maar een zucht is dan toch ge slaakt en de Nederlandsche Onder wijzer moet zich tevreden stellen met deze platonische liefdesverkla ring dat de regeering wel zijn sala ris zou willen verhoogen, als ze maar kon. Het moet, zegt de heer Van Raalte, het mag niet zegt de minister, omdat het niet kan. Maar de motie is aangenomen met 40 tegen 31 stemmen 1 Een houten ham, aldus noemde de Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 107). -o- De beambte knikte toestemmend. „Mijnheer Harley," zoo begon hij, toen de justitieraad zich verwijderd had, „ik kom tot u, om h een gang te besparen, ik hoor, dat u altijd nog l|dend bent." „Dat ben ik." .„U kunt den Hemel voor uw red ding danken. Het was een geluk voor u, dat u dadelijk het heste tegengif genomen hebt. U hebt zeker in de medicijnen gestudeerd „Neen, maar ik heb steeds op mijn hchaam gelet en mij met huismidde len gecureerd. Mijn vader was scheeps dokter, hij leerde mij reeds vroeg op zekere kenteekenen letten en vooral dij maagverschijnselen kleine hulp middel en gebruiken. Ik nam een braakmiddel en dronk limonade °m te transpireeren en de dekter heer Ketelaar het amendement-Van Raalte, dat een memoriepost op de begrooting wilde plaatsen, een uiting van liefde die zoo mogelijk nog meer onreëel is als de motie-Ter Laan. Wat is een memoriepost De heer De Gear heeft het ons verteld. Primo is het een dwaasheid, 2o een schijn vertooning, 3o een wetsverkrachting, 4o het is genoeg. Een memorie post is een aide memoire, zegt de minister. Misschien ware hij voor een concentratie-minister een nachtmerrie geweest. Op drie manieren kan men den noodstand, die bij de salarieering van de onderwijzers bestaat en door alle Kamerleden wordt afgekeurd, verbe teren. Het minimum verhoogen, de ver- hoogingstermijnen versnellen en ten slotte de Kroon de vrijheid laten, waar noodig steun te verleenen. Het laatste middel is het moeilijk ste, het tweede onberekenbaar duur, dus rest het eerste. Maar het bezwaar aan dit eerste middel verbonden, is ditlangza merhand zal de verdere salarisrege ling zich aanpassen aan het verhoogde minimum en het ligt voor de hand, dat gemeentebesturen, die voornemens waren het, minimum te verhoogen, het nu niet zullen doen, omdat het Rijk strak* het zal gaan doen. De gemeente-besturen en de be sturen der scholen die reeds een hooger minimum geven dan het wet telijke, zullen er van profiteeren. Het staat allerminst vast, dat een verhooging van het minimum zal ko men ten bate van de onderwijzers. En toch nam de Kamer de mo tie Ter Laan aan, waarvoor de wen scheiijkheid daarvan werd uitgespro ken, zij det dan met de toevoeging, dat waarborgen gegeven zullen wor den,dat de verbeteringen ten goede van de onderwijzers zullen komen. Waarin die waarborgen zullen moeten bestaan, weten wij niet. Laten wij niet te veel den inhoud van de motie uitpluizen, merkte de heer Bos zeer ter snede op, doch alleen in het oog vatten, wat de be doeling ervan is, zooals die bleek bij de discussies. Zeer juist, de motie is dus niets anders dan een diepe zucht, een exclamatie,een luidklinkende stem die tot de kiezers, subsidiair de on derwijzers zal doordringen en zal zeggen wij komen u te hulp, wij komen spoedig, wij komen straks als wij geld hebben. Een oogenblik liep de discussie warm, toen n. 1. de heer Troelstra de zweep over de rechterzijde legde en ze tartte nu eens te willen, omdat zij niet durfde toen er een rechtsch ka binet achter de groene tafel zat. Maar het incidentje verliep ten slotte kalm. Als dat nu het beeld zei mij pas, dat ik in ernstig gevaar verkeerd had, ik heb mij slechts wat onlekker gevoeld. „U hebt onlangs, toen ik de eer had, u te verhooren, de mogelijkheid, dat de houtvesterszoon, Frans Konecx u vergif in het spuitwater had ge daan, slechts met tegenzin toegegeven Dat is zeer achtenswaardig van u u wilt geen verdenking uitspreken tegen een misschien onschuldig jong- mensch. U wordt het ook zeer ge waagd van mij, dat de jonge man in het belang van derden naar uw leven heeft gestaan. Uw terughouding in dit opzicht heelt mijn achting voor uw karakter nog vermeerderd, want ik wist, welke gegronde reden u hebt, tegen degrafeijjke familie Wildenfels verbitterd te zijn. Ik heb echter din gen gehoord, die zoo bezwarend voor graaf Wolfgang Wildenfels en ook voor diens vader zijn, dat ik u verzoeken moet, elke bedenking, die uw edel karakter u ingeeft, te laten vallen en aan den dwang van een hoogeren plicht te gehoorzamen. Het is de plicht van eiken man van eer, de politie te ondersteunen bij de enthulling van misdaden, en vooral moet zijn van wat ons in de pa cificatie c Dmmissie wacht, merkte de heer Nolens droogjes op, dan ziet het er goed uit. in den loop van den dag wijzigden zich het amendement-van Raalte zoo wel als de motie-Ter Laan. Het eerste verdween van het tooneei om plaats te maken voor een motie, die uitsprak dat er een noodmaatregel moest worden getroffen de motie-Ter Laan, welke eerst wenschie een verhooging van het minimum van 500 tot 600 gld., vroeg ten slotte de verhooging van de minima van alle onderwij zers met tenminste 100 gld. Dat was dus de houten ham. De minister ziet geen vijandelijken dood in de aanneming van deze motie na de uitdrukkelijke verklaring van den heer Bos, dat zulks niet het geval was. De minister is dus vrijgebleven en de verbintenis, die de Kamer zich zelf oplegde, blijft geheel voor reke ning van de Kamer. Zij toch heeft het willen uitspreken, dat het haar vurig verlangen is te voldoen aan den door haar zooveel jaren gekoes terde wensch, dat de salarissen van de Nederlandsche onderwijzers ver beterd zouden worden. Over het Kabinet heen, gaat haar verklaring uit tot de onderwijzers, die nu in een motie de mededeeling hebben gekregen, dat ze voorloopigniets krijgen. De heer van Raalte zoowel als de heer Ter Laan hebben zich geducht geweerd. Vermelden wij ten slotte nog even, dat de stemming aldus wasvóór de motie de linkerzijde, behalve de vrij liberalen en den heer van Raalte tegen de motie de rechterzijde be halve de heeren Juten, van Nispen (Rheden), Arts, Janssen en van de vrij-liberalen de heer Visser van l|zer- doorn. Eerste Kamer. Mr. E. Pelinck, benoemd tot pre sident van de rechtbank te Assen, wenscht voor een herbenoeming tot lid van de Eerste Kamer niet in aan merking te komen. De heer Pelinck (lib.) had in de Eerste Kamer zitting voor Drente en zou in 1919 aan de beurt van aftreding zijn geweest. Het Tweede Kamerlid J oost van Vollenhoven. De ongesteldheid, welke den heer J. van Vollenhoven, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam IV, belet de vergaderingen bij te wonen, is van vrij ernstigen aard. De heer Van Vollenhoven, die te 's Gravenhage woont, behoort tot hen die aldaar tengevolge van het gebruik ook geen vermoedens te verzwijgen, die men onder andere omstandigheden niet uitspreekt. Er is mij zeer veel gelegen aan uw meening. Ik kan u meedeelen, dat graaf Wolfgang Wil denfels den vroegeren secretaris van uw advocaat volmacht heeft gegeven, voor zijn belangen op te komen. Mijn heer Wolfsohn, zoo heet hij, heeft geen goeden naam. Hij heeft zich juist naar het slot Wildenfels begeven op den dag, dat de jager Kroneck van daar verdween. De verdenking ligt voor de hand, dat hij eigenmachtig, of er toe aangezet, met den jager over de gevolgen heeft gesproken van een plotseling overlijden der personen, die de familie Wildenfels met een gevaarlijk proces bedreigen. Op deze wijze zou de misdaad van den jager te verklaren zijn, maar wordt er ook een zware verdenking uitgesproken tegen de grafelijke fa milie. Ik zou zulk een verdenking niet durven uitspreken, als het niet zeer opvallend was, dat zulke voor name personen als graaf Wildenfels en zijn oudste zoon, die den besten jurist kunnen betalen, de behartiging hunner belangen in handen van een van oesters aan typhus zijn gaan lij den. Gisteren was zijn toestand wat beter. Installatie burgemeester Ter Laan. Gisterenavond is de heer K. Ier Laan als burgemeester van Zaandam geïnstalleerd. De nieuwe burgervader werd door den waarnemenden burge meester, wethouder Donia, aan het station verwelkomd en vervolgens naar het stadhuis geleid, waarvoor een groote menigte was samenge stroomd. Hier stond ook het muziek korps der vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer opge steld, dat het „Wien Neerlandsch Bloed" inzette, toen de heer Ter Laan de trappen van het raadhuis beklom. Te half acht werd de voltallige raadszitting geopend; een overtalrijk publiek had de tribune bezet. Na door de wethouders, de heeren Kamphuis en Van den Laan, en den secretaris, den heer Kraan, te zijn binnengeleid, werd de nieuwe burgemeester door wethouder Donia namens de ingeze tenen, de wethouders en den raad verwelkomd. Na zich met den ambtsketen te heb ben omhangen, nam de nieuwe bur gemeester het woord. Het burge meestersambt aanvaardend, brengt hij dank aan den minister van binnen- iandsche zaken die de voordracht voor zijne benoeming heeft gdaan en aan H. M. de Koningin, die door de benoeming recht heeft laten weder varen aan de sterkste partij in deze gemeente, terwijl aan zijn persoon een bewijs van groot vertrouwen werd gegeven, dat hij zich met de medewerking van den raad hoopt waardig te maken. Spr. zal er naar streven om zoo goed mogelijk sociaal democratisch burgemeester te zijn. Wat er van onze denkbeelden te verwezenlijken is, aldus spr., dat zal gebeuren. Tevens zal ik er naar streven een burgemeester te zijn gelijk ik wenschte dat een bur gemeester der meerderheid was toen ik tot de minderheid behoorde. Spr. aanvaardt dus zijn ambt in de hoop dat het goed zal gaan. Zal dit mogelijk zijn met behoud van mijn Kamerzetel Het zal spr. spoedig blijken. Gaat het niet, dan hecht spr. niet meer aan dien zetel dan aan zijn plicht. (Applaus in den raad en op de tribune.) Als oudste raadslid verzekerde de heer A. Baas (a. r.) den burgemeester hierop de loyale medewerking van den raad en sprak de hoop uit dat Gods zegen op zijn arbeid mocht rusten. Ranglijsten onderofficieren. De inspecteur der infanterie heeft als zijn zienswijze aan de korps-com berucht advocaat kunnen leggen. Deze is trouwens in hechtenis genomen." Harley had den jubel van leedver maak nauwelijks kunnen verbergen, en al trachtte hij ook verrassing, schrik en ontsteltenis te huichelen, zoo gelukte hem dit slecht. Hij voelde het zeker, dat hij de komedie tegenover den beambte niet langer zou kunnen doorvoerenhij deed dus, alsof de woorden van Greif hem van een grooten dwang hadden bevrijd. „Commissaris", zei hij, „ik kan niet ontkennen, dat ik de belee- digende behandeling die ik op het slot Wildenfels ondervonden heb, smartelijk gevoeld hebik zou ech ter nooit een beleediging hiermee vergelden, dat ik iemand verdacht zou maken. Waar het echter 'n hooge ren plicht betreft, mag ik de waarheid niet verbergen. U wilt mijn meening hooren Nu dan, ik heb aan het sterfbed van mijn bloedverwant het gevoel gehad, dat de Hemel mij voor hetzelfde lot had bewaard, dat de booze streek ®ok mij had gegolden. Ja, nog meer. Ik heb het op het slot Wildenfels wel bemerkt, dat men naar mijn leven stond. Graaf Georg, mandanten medegedeeld, dat aan gezien de aigemeene eischen voor bevordering tot adjudant-onderofficier (instructeur en -administrateur) gelijk zijn, een sergt.-majoor-instr., die voorkomt op de wapenlijst voor be vordering tot adj.-ond.-off.-instr. en overgaat in den rang van serg(.-maj.- admook behoort te worden over gebracht op de bevorderingslijst voor adj.-ond.-off.-administrateur. (Avp.) Een merkwaardige beslissing. In de gisternamiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Schoonhoven zijn aan de orde gesteld adressen van de kerkeraden der Ge- refoimeerden kerken A. en B. aldaar, verzoekende afschaffing van de ker mis. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente had aan deze adressen ad- haesie betuigd. Met 6 tegen 4 stemmen is afwij zend op de adressen beschikt. Het merkwaardige van deze be slissing is, dat zij is genomen door een raad, die naast rechtsche leden slechts één vrijzinnig lid telt. Met dat vrijzinnig lid stemden voor het advies van B. en W. tot afwijzing twee katholieken, twee christelijk-histori- schen en een antirevolutionair. Een andere antirevolutionair verliet vóór de stemming de vergadering. Top. O ijdelheid der ijdelheden, niets dan ijdelheid T i p. Over welke ijdelheid lees je daar, Top Top. Wel, waarover anders dan over de tango, waar alle hoofden en harten den laatsten tijd vol van schijnen te zijn. Die „heidensche dans" schijnt de hartstochten bijzonder op te wekken. T i p. Heidensche dans, zeg je Is dat een woord van jou, of is dat het oordeel van anderen Top .De tango wordt zoo genoemd, mijn waarde, omdat het een kind is van zwarte ouders in onze blanke samenleving, zij moet afkomstig zijn van de negers uit de oerwouden van Amerika. T i p. Ah, 't is dus een vreemde eend in de bijt, maar toch een gewilde eend, naar het schijnt, want zij moet bij de Parijsche en andere schoonen wel geliefd zijn. Top. Och ja, daartoe is weinig noodig in onzen tijd, Tip, als iets maar bizar en fantastisch is en dat moet die vreemde negerdans zijn dan valt het ook in den smaak, vooral bij de dames. T i p. Nou, die opmerking blijft voor jouw rekening. Maar wat is die tango nou eigenlijk voor dans, wat valt er aan af te keuren, is ze ook die vriendschap voor mij gehuicheld heeft, die mij daarheen heeft gelokt, stelde alles in het werk, mij tot een duel uit te dagen. Ik zou niet ge vlucht zijn, zooals ik gedaan heb, als een voorgevoel mij niet had gezegd, dat ik den houtvesterszoon, die mij zoo dringend zijn diensten aanbood, ook niet vertrouwen mocht. Ik paste wel op, met hem niet door het woud naar de houtvesterij te gaan, waartoe hij mij wilde overhalen. Ik bestelde Benno Wildenfels, den beeldhouwer in de nabijheid van het slot en wel tegen zonsopgang als alles, zooals ik dacht, nog in rust was. Maar Graaf Georg met zijn vriend sloop mij na, hij prikkelde mij tot het uiterste, maar ik was voorzichtig en een directen moord waagde hij toch niet. Ja", zoo besloot Harley steeds brutaler, toen de beambte hem bemoedigend toeknikte, „ik geloof, dat Frans Kroneck, door beloften verleid, tot moordenaar is geworden. i 1 (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1