VLISS1NGSCHE URA1NT 2000 RONA Cacao 9i Strijd on otnfirafiÉM. WOENSDAG j* VANliOUTEN'S «-No. 29 52e Jaargang Firma F. VAK Dé VELDE Ir., Heine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inlerc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezGnderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagen BINNENLAND FEUILLETON „clcwtafó dontev.Up SPORT 1©14 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Jgulden bij levens- ^J*{\ gulden bij dood ftftftgulden bij verlies .J P* ft gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft p'gulden bij verlies lange ongeschikt- /ftll door %||l| van een hand, IftflV van |||I| van een van eiken tcërd tegen ongelukken voor: ZUUUIjl heid tot werken g tjf%J een ongeluk ClUv voet of oog 1(IU een duim JLUU wijsvinger LJtJ anderen vinger Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- De Eerste Kamer en de begrooting. Zonder aarzeling kan worden ge tuigd, dat het gansche land door de eindelooze debatten der Tweede Ka mer over de Staatsbegrooting, vooral in de gegeven omstandigheden, een bijzonder onaangenamen indruk ma ken. Men moet er de menschen over hooren spreken. En niet alleen de buitenstanders. Wij vernamen dezer dagen 't oordeel van een (linksch) af gevaardigde. Het is niet voor publi catie geschikt. Maar de termen, waar in hij veroordeelde wat op 't oogen- blik de Kamer doet, zouden wij niet gaarne willen herhalen. Intusschen zouden wij een vraag willen stellen aan de Eerste Kamer. Deze n.l.of het voor dit regeerings-college niet een verstandige daad zou zijn, de Staatsbegrooting in enkele dagen tijds af te doen Of het geen uitnemen de* indruk maken zou, indien ons Hoogerhuis door zoo weinig moge lijk, desnoods in 't geheel niet, te de- batteeren, een zwijgend, maar veel- beteekenend protest uitte tegen wat de Tweede Kamer bezig is te doen Reeds is in de stukken leedwezen betuigd over den achterstand aan de overzijde van 't Binnenhof. Onze Se natoren dienen nog iets verder te gaan. Niet alleen met het woord, ook met de daad moeten zij nu maar eens protesteeren. Wat zin heeft het trou wens nu nog in den breede te gaan redekavelen over crisis en crisis-op- lossing, onderwijs en onderwijs-com- mlssie, kiesrecht en staatspensioen Bovendien wordt straks in de keu ken der departementen de nieuwe be grooting weer gebakken. Het zou voor de Tweede Kamer een beschamend lesje zijn, indien in den Senaat de begrooting er onmid dellijk doorging. („Tel.") Onze Vloot. Volgens het „Nederlandsche Zee wezen" zou de minister van ma rine voornemens zijn, behalve cre- dieten aan te vragen voor den aan bouw van een „dreadnought" voor de defensie, ook een ontwerp van wet in te dienen tot vaststelling ee ner vlootorganlsatie bij de wet. Te bevoegder plaatse vernamen wij, dat desbetreffende plannen bij den minister nog niet vaststaan, ter wijl men er aan herinnerde, dat dit bericht in elk geval strijdig is met de verklaringen in de Troonrede, welke alleen een dreadnought betreffen. Het wetsontwerp betreffende de ouderdomsrente zal binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend. Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 105). -o- Dê justirieraad Kneifel werd aan gediend. Mijnheer Kneifel was een kleine, welgedane man met roode wangen, grooten mond, stevige tanden, sluwe oogen en een bijna kaal hoofd. Hij had steeds iets vergenoegd lachends, zelfvoldaans. «Mijn beste mijnheer Hariey," zei hij, „u ziet er slecht uit, ik zou bijna willen omkeeren, want mijn berich ten zijn ook niet goed. Wie is uw dokter «Dat ben ik zelf. Maar wat kunt u voor berichten hebben De post van New-York kan pas in vier weken hier zijn." Kneifel schudde het hoofd. „Dat is de zaak niet, antwoordde hij, „ik heb ®rSer dingen gehoord, ik dacht het wel dadelijk, dat de grafelpe familie Vrouwen in de magistratuur. Naar men verneemt heeft dezer da gen de eerste vrouw naar het rech- tersambt gesolliciteerd een dame die kantonrechter-plaatsvervangsterin het zuiden des lands wilde worden. Zij is intusschen niet benoemd. Zijn wij wel ingelicht, dan moet tegen benoeming van vrouwen in de magistratuur geen principieel bezwaar bestaan, doch wordt het zeer twijfel achtig geacht of de wet dit thans toelaat. Subsidies (ot bestrijding van de Tuberculose. De minister van binnenlandsche zaken noodigt de besturen van de vereenigingen die zich bestrijding van de tuberculose ten doel stellen en die voor 1914 in aanmerking wen- schen te komen voor toekenning van een rijkssubsidie uit, hun daartoe strekkend, op gezegeld papier ge schreven, verzoek, zoo spoedig mo gelijk, doch in elk geval voor April a.s., tot de Koningin te richten. Verzoekschriften die na 31 Maart 1914 mochten worden ingediend zul len buiten behandeling blijven. Af drukken van de voorschriften, over eenkomstig welke de verzoekschrif ten enz. van de plaatselijke en daar mede gelijkgestelde vereenigingen he- hooren te worden ingericht, zijn kos teloos aan het departement van bin nenlandsche zaken te bekomen. De burgemeester van Amsterdam. „Het Volk" verklaart uit goede bron te hebben vernomen, dat jhr. mr. dr. A. Röell, burgemeester van Amster dam, naar het ambt van burgemeester van Utrecht solliciteert, welk ambt vrijgekomen is door het aftreden van mr. dr. A. F. baron van Lynden. De directe aanleiding tot deze po ging om uit Amsterdam weg te komen, moet, volgens genoemd blad, gelegen zijn in den loop, dien de Paleis- Raadhuiskwestie heeft genomen. Het is bekend, dat er een groote meerderheid in den gemeenteraad is, die het tegenwoordig Koninklijk pa leis op den Dam weer wil maken tot zetel van het bestuur der gemeente. En het is evenzeer bekend, dat de Koningin van die omvorming niet weten wil. Zij is er zeer op gesteld, dat het paleis geheel tot hare be schikking blijft, ook al vertoeft zij in den regel niet meer dan éen week per jaar in de hoofdstad. In dien stillen strijd tusschen de vertegenwoord ging der burgerij en de vorstin staat de burgemeester aan de zijde van de laatste. Hij heeft in de openbare en geheime zittingen van den raad, waarin over deze aangele genheid gesproken werd, steeds ge pleit tegen het denkbeeld om het pa ook bij zuik een proces de kleine hulpmiddelen niet verachten zal, om de tegenstanders een poets te bakken, U herinnert u misschien nog een klerk, die voor jaar en dag bij mij werkte, hij heette Mozes Wolfsohn „Ja, hij was u te nieuwsgierig, te onbescheiden." „Dat was hij, en ik vrees, tot uw schade. De Hemel weet, hoe hij daar toe gekomen is of men hem gezocht heeft of dat hij zich heeft aangeboden, genoeg, hij was in X. om archieven daar te onderzoeken; hij komt op voor de belangen der grafelijke fa milie en hij zal ons een zeer gevaar lijke tegenstander zijn, want hij weet, waaraan het bij ons ontbreekt, dat onze documenten niet voldoende zijn." Harley's gelaat werd nog bleeker dan h t geweest was. „Dat hadt u moeten verhinderen", zei hij. „al had men den kerel ervoor moeten be talen, dat hij ons niet benadeelt." „Dat meent u nietzulk een aan bod zou er hem opmerkzaam op ge maakt hebben, dat hij geld van u kon afpersen en als u er niet genoeg voor boodt, hem een wapen in de hand hebben gegeven, u nog meer verdach w op uandrinym mu/r jovnwtr oXwnmwt Chalk Uktonwn isms leis weer in het bezit van Amsterdam te brengen en met hardnekkigheid den wensch der Koningin verdedigd. Nu er weer pogingen worden ge daan, om de kwestie te brengen van het doode punt, waarop zij sinds eenige maanden staat, zou, naar onze inlichtingen, jhr. Röell liever uit Ara sterdam vertrekken dan mede te wer ken aan maatregelen, die niet stroo- ken met het Koninklijk verlangen. Bij nader onderzoek blijkt de me- dedeeling van „het Volk* over het heengaan van den burgemeester, vol gens diens eigen verklaring, geheel uit de lucht gegrepen! Winkelsluiting op Zondag- In Leiden zijn eenige winkeliers van oordeel, dat een verordening op de winkelsluiting niet toepasselijk is op Zondag, omdat art. 2 van de Zon- dagwet den verkoop op Zondag uit drukkelijk toelaat, mits niet met open deuren wordt verkocht. Teneinde nu in deze een rechterlijke beslissing uit te lokken, heeft de politie j.l Zon dagavond tegen 2 winkeliers aldaar proces-verbaal opgemaakt. Zij zal echter totdat in deze een rechterlijke beslissing is genomen, vooreerst geen processen-verbaal opmaken, zoodat voorloopig alle winkeliers in hun winkels 's Zaterdagsavonds na 12 uur en voorts den geheelen Zondag kun nen verkoopen. Posterijen, Telegrafie, Telefonie. Door den algemeenen bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel is naar aanleiding van de te verwachten suppletoire be grootir.g op de staatsbegrooting van dit jaar een verzoek gericht tot de betrokken zuster-organisaties in deze takken van dienst om gezamenlijk te maken. Neen, men moet zulke in terventies opnemen, zooals zij komen, maar ik zal de documenten, die mijn heer Wolfsohn misschien vindt, zeer nauwkeurig onderzoeken of ze ook vervalscht zijn. De zaak is fataal, omdat zij het proces weer uitstelt. Wolfsohn zal geld willen verdienen. Van des te meer gewicht is het, onze bewijsstukken volledig te maken. Wij moeten het uittreksel uit het kerke- boek hebben, waarin, zooals u ver zekert, uitdrukkelijk staat, dat mijn heer Benno Wildeniels bij tweede huwelijk getrouwd is met de groot moeder van den beeldhouwer. Het is een ongeluk, dat u den brief niet bewaard hebt, waarin uw New-Yor ker correspondent ditdocument noemt. Wij konder op grond daarvan met de inleiding van het proces beginnen. Zoo lang wij dat niet kunnen, houd ik alle bemoeiingen, die een vergelijk beoogen, voor een fout." „Ik heb ueze fout begaan", ant woordde Hariey somber, „ik zie het nu in, dat ik mij vergist heb in de beoordeeling van personen. Als ik het vermijden kan, zal ik nooit weer aan een vergelijk denken." van de regeering te vragen over hare voorstellen vooruit het oordeel der organisaties te willen inwinnen, of althans om inzage van het voot-ont- werp der suppletoire met gelegenheid om deze preadvies te mogen uitbren gen. Een en ander ondersteund met eene verwijzing naar Denemarken en Zaandam, waar een dergelijke werk wijze reeds werd toegepast en raet succes, blijkens daarbij aangehaalde uitingen van tevredenheid van de betrokken autoriteiten hierover. RECHTSZAKEN. De vergiftigingszaak te Abenbroek. Voor den Hoogen Raad werd gisteren voor de tweede maal behandeld de zaak van G. Sp-, landbouwer te Abbenbroek, door het gerechtshof te Amsterdam, waarheen zijn zaak door den Hoogen Raad was verwezen, veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf wegens moord op W. H. Westerveld, wien hij een kop koffie, met morfine vermengd, had toegediend, tengevolge waarvan deze op 5 Mei 1912 was overleden. Mr. L. van Gigch Jr., die ook thans als verdediger optrad, ontwikkelde éen cassatiemiddelschending van art. 289 W. v. S., door requirant schuldig te verklaren aan moord, ofschoon hem geen voorbedachte rade is ten laste gelegd. Het moge vreemd zijn zeide pleiter iemand die met vergif een ander van het leven heeft beroofd te veroor- deelen wegens doodslag en niet wegens moord, (och zal dit in casu moeten geschieden. Wat de strafmaat aangaat, pl. gaf toe dat deze beklaagde niet sympa thiek is, maar hij wees erop dat ook het hof aan den beklaagde niet het maximum der straf heeft opgelegd. Pl. vertrouwde dat de Hooge Raad, bij Het oog van den justifieraad richtte zich loerend op Hariey, alsof dit woord hem verraste, alsof hij twijfel de, of het ernstig gemeendJwas.„Waar- de mijnheer Hariey", antwoordde hij, „het zou mij een steen van het hart zijn, als ik het in zoover met u eens kon zijn, dat wij zeggengeen ver gelijk, waarbij wij niet de voorwaar den stellen. De zwarigheden, die de overleden Walter Wildenfels gemaakt heeft, hebben in mij reeds ernstige bedenkingen gewekt, of zijn papieren de waarde hebben, die u veronder stelt. De omstandigheden, dat zijn zoon nu dezelfde terughouding toont, verontrust mij nog meer. Een oud man mag de gevaren van een proces schuwen en de hoop nietmeer vertro- - wen. Bij een jongen man is het nauwelijks te begrijpen, dat hij schit terende vooruitzichten afwijst, zonder bijzondere reden te hebben Wij kun nen niet weten, wat de vader zijn zoon heeft verteld en egenovereen3de verzwegen. Wij kunnen niet weten, of mijnheer Walter Wildenfels uw aanbiedingen niet heeft afgewezen om de eenvoudige reden, dat hij precies weet, geen aanspraken te het bepalen van de strafmaat wegens doodslag, hiermede rekening zou houden en niet het maximum van 15 jaar zou opleggen. Conclusie Ó.M. 16 Februari. Een vrij talrijk publiek woonde de behandeling dezer zaak bij. Voetbal. Op Zondag 15 dezer wordt te Antwerpen de jaarlijksche wedstrijd tusschen de vertegenwoor digende militaire elftallen van België en Nederland gespeeld. In afwijking met de bepaling omtrent de samen stelling van be der elftallen, zooals deze met Engeland overeengekomen is, staat men er van Belgische zijde op, dat militairen na den len Sept. 1.1. in dienst dan wel in dienst ge weest, gerechtigd zijn om voor het militair elftal uit te bomen. In het Belgisch Militair elftal vindt men dan ook spelers als Fischlin, Baes. Nizot, Gans en anderen. Vliegen. Uit New-York wordt gemeld dat de Aëroclub een wedstrijd voor vliegmachines rondom de wereld zal organiseeren. De deel nemers moeten in Mei 1915 uit San Francisco vertrekken en er na 90 dagen terugkeeren. De eerste prijs bedraagt 100.000 dollar. De wedstrijd heeft plaats volgens het reglement van de Féderation aëronautique in ternationale. De route is als voigtSan Fran cisco, New-York, Belle Isle, Groen land, IJsland, de Hebriden Edinburg. Londen, Parijs, Berlijn, St. Petersburg, Moskou, Mantsjoerije, Korea, Japan, Kamsjatka, de Behringstraat, Van Couver en San Francisco. Vlissingen, 4 Februari. Onder zeer groote belangstelling had hedenmorgen de begrafenis plaats van den Vrijdagavond verongelukten bankwerker-monteur Kramer, die het leven liet bij het ongeluk met de onderzeeboot K. V. Op het kerkhof sloten zich bij den stoet aan de beide directeuren der Kon. Maatsch. „de Schelde," de in genieurs, bazen en een vijftigtal werk lieden en van de marine de zeeoffi cieren, jhr. Schorer, Van Nijmegen Schoonegevel en De Boer, benevens de bemanning van het bergingsvaar tuig, alsook het aan de werf gede tacheerde marinepersoneel. Nadat het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, trad uit den breeden kring autoriteiten en belang stellenden de heer Jos van Raalte, directeur der Mij. „de Schelde" naar voren ensprakongeveer het volgende Met weemoed staan wij hier aan het graf van Kramer, wiens stoffelijke hebben op een erfenis en ze niette kunnen bevechten. Hoe zou het nu zijn, als die papieren alleen het doel hadden, hem bij het New-Yorker handelshuis te legitimeeren, maar hij wist, dat zij niet voldoende zijn, hem voor een Duitsch gerecht te erkennen als rechtmatige erfgenaam van graaf Benno Wildenfels? Ik denk, dat hij de papieren, als zij echt en voldoende waren geweest niet in Nevv-Yorkzou gelaten hebben en het is zeer goed mogetijk dat hij uit natuurlijkeschaam- te u verzwegen heeft, dat hij geen wettige zoon is van den verdwenen Graaf. Uw correspondent kan zeer goed het uittreksel uit een kerkeboek gezien hebben, waarin Walter Wil denfels als zoon uit het tweede hu- welijk zijns vadtrs genoemd is maar wie zegt ons, dat dit voor het gerecht geldig is? Ik blijf er bij, het is, een zeer verdacht teeken voor de waarde der papieren, dat de overleden Walter Wildenfels ze toen niet inet zich heeft meegenomen naar Europa en zijn tegenzin, zich met een proces in te laten, zou dan op de natuurlijkste wijze verklaard zijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1