ZOOiV. icasloopeis >sf MAANDAG 2 FEBRUARI EKBANK binnenland NO. 52e Jaargang 1Q14 IANN menten, ekens. ,inoleums 'ieg 3.60 4.25 2.40 ide iten 5.90 iten 12.90 naf 12.25 29.75 5.90 3.75 3.75 12.90 aar a pCt. ten kan! teVIissingef Verschijnt dagelijks, uilgeitnderd sp Zondag en émm erkende Christelijke feestdagen I Het is een moreele onmogelijkheid Hat een spoorwegmaatschappij, een- paal vrijkaarten aan alle Kamerleden Jerstrekt hebbende, er ooit zou kun- len toe overgaan deze in te trek ken voor één of meer van deze Ka- berieden die haar onwelgevallige foorstellen zouden doen of onaange- lame critiek leveren. De spoorweg- firectie welke dat deed, zou zich joozeer blameeren, dat elke kans op nik een maatregel uitgesloten schijnt. JVelnu, indien dit als zeker mag worden aangenomen, verdwijnt de Jaatste schijn eener bedreiging van He onafhankelijkheid der Kamerleden poor de aanvaarding van zulk een kaart. Die onafhankelijkheid heeft kouwens waarlijk heel wat zwaardere beproevingen van onderscheiden aard te doorstaan dan die aan welke het aannemen van een zoo rationeel hulp middel tot het uitoefenen van zijn ambt als een spoorwegkaart een pu- Sliék man blootstelt. FEUILLETON Hendrikstraat,) ZER, Nieuwendiji; I nfen, TEN, verse kleuren, waliteit. ijzen. bid, Stores. n van riquins, N, GANG- LTTEN, 'TEN. pokmatrassen 9 ft ïangersvak den onder )WNflSTRAftT 9f PIVENHAGE. Inzage, >atronen. urreerend verwerken, ten. dwljnen. USSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTSÉRlJ^tooj^nsstogen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maand* Frcffico door het geheele rijk 1.S0. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unic ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent liUim: lira) F. Hl 01 VtlOt It., time feil 58, tlissimei. liltlw» littiii. 18 ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere rege] meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct.per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel fce abonnés, in't bezit eener <inflftSulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies, lolls zijn GRATIS verze- /IIEIII lange ongeschikt- Hlgdoor <B|g| van een hand, jerd'tegenongelukken voor: hcid tot werken g U%p een ongeluk 4/V* voet of oog Le uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. gulden bij verlies 4 A gulden bij verlies ftrfgulden l»ij verlies van II111 van een van eiken ecu duim lUU wijsvinger tai^M anderen vinger De uitkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam Vrijkaarten voor Kamerleden. J De „Nieuwe Crt." schrijft Dat Kamerleden zich door het Janvaarden van een vrijkaart ook haar eenigszins afhankelijk zouden Jevoelen van de spoorwegmaatschap- Bijen die deze verstrekken, wordt wolkomen uitgesloten lo. doordat bij het verleenen van de vrijkaarten leenerlei onderscheid wordt gemaakt Indien 65 het vragen worden er 100 teschikbaar gesteld); 2o. door de Joiledige openbaarheid van den taalregel. Srondverschaffing aan landarbeiders. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer werden bij het afdee- lingsonderzoek van het wetsontwerp 'tot het verkrijgen door landarbeiders kan tand met woning in eigendom of van los land in pacht, geen prin- pipieele bezwaren ingebracht. Inhissciien werd opgemerkt, dat de bepalingen van het ontwerp in ver schillende opzichten overeenkomen net die der woningwet, maar dat bij fle verbetering det woningtoestanden Öe volksgezondheid betrokken is, ferwijl men hier daarentegen alleen ie doen heeft met de belangen van pen bevolkingsgroep. Enkele leden meenden daarom, dat ten deze van [algemeen nut geen sprake meer is «n dat dus het middel van onteigening buiten toepassing behoort te blijven. Anderen betoogden, dat noch uit het ontwerp, noch uit de Memorie van Toelichting blijkt, dat bij de invoering [der voorgestelde bepalingen op de ■belangen der grondeigenaars zal wor sen gelet. I Door anderen werd aangevoerd, I dat, gelijk in de Memorie van Toe lichting wordt uiteengezet, de verbe- pari. JfcilDÜMMhNÉML Roman van G. H. v. D. (Sadrek verboden.) 103). -o- „Het zijn uw tegenstanders, die men [dit den weg wilde ruimen en van I ue beide verdachten heeft de een uw volmacht, bewijzen voor uw rechten te verschaffen, de ander is de zoon van een ouden, trouwen dienaar. Als u beweert, dat u door uw strengheid u eer den haat van den jager op den hals hebt gehaald, dan is daardoor toch de mogelijkheid niet buitenge sloten, dat de jonge man zich ver beeld heeft, door u in de toekomst anders behandeld te worden en elk loon te kunnen vorderen, als hij u van uw vijanden bevrijdt." «Mijnheer Greif", antwoordde de Graaf, „u gaal uit van een geheel verkeerde veronderstelling. Ik heb net zoowel mijnheer Harley als den Beeldhouwer Wildenfels persoonlijk klaard, dat ik rechtmatige aan tering van de positie der landarbei ders als een zaak van algemeen belang is te beschouwen en dat daarom tegen onteigening, is deze ter bereiking van het in hel ontwerp beoogde doel noodig, geen principieel bezwaar kan bestaan. Aan de grief, dat bij de voorgestelde regeling niet geheel rekening is gehouden met de belan gen der grondeigenaars, kan zoo noodig door wijziging van de bepa lingen omtrent onteigening worden tegemoet gekomen. Verscheidene leden betoogden, dat het op voordeelige voorwaarden ver strekken van grond in huur, ook we gens de opdrijving der pachten, waarover zooveel geklaagd wordt, een uitstekend middel is tot verbetering van het lot der landarbeiders, maar dat het niet wenschelijk is het ver krijgen van grond in eigendom op den in het ontwerp voorgestelden voet te bevorderen. Tegen de wijze, waarop de grond- verschaffing in het «wetsontwerp 's georganiseerd, werden verschillende bezwaren ingebracht. Zeer vele leden konden zicb niet vereenigen met het voorstel tot instelling van landarbei derscommissies. Wordt het voorste aangenomen, dan zullen weder hon derden personen geioepen worden tot het geven van adviezen en het houden van toezicht, die uit 's Rijks kas belooningen en vergoedingen wegens reis-,verblijf- en bureaukosten zullen ontvangen. Met klem kwam men op tegen het scheppen van allerlei baantjes, die wel grooten omslag, maar geen werkelijk nut opleveren en alleen geld kosten.Zonder bezwaar konden, naar men meende deze commissies vervallen. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit van 31 Januari is, met ingang van 1 Maartlo. opzijn aanvrage, eervol ontheven uit zijn betrekking als directeur van den hoofdcursus, de majoor J. M. Mazel van den staf der infanterie, en zulks onder gelijktijdige overplaatsing bij het 10de regiment infanterie2o. benoemd, tot directeur van den hoofdcursus, de kapitein N.J. Kooi man, adjudant van de 1ste infante riebrigade en zulks onder gelijktij dige overplaatsing bij den staf van het wapen. Politieke zeeziekte. Naar aanleiding van de polemiek lusschen den oud-minister mr. Heems kerk en „De Standaard" schrijft „de Tijd": Ter toelichting van het dispuut is het misschien goed te doen op merken, dat „de Standaard" met angstvallige zorg er tegen schijnt te willen waken, dat aan de huidige regeering een einde kome voor er spraken zal doen geiden, leder, die mij kent, ook de oude Kronecic, weet, dat ik geen komedie speel, dat ik daarom, toen ik onderzoek heb ge daan naar personen, die 2ich nako melingen noemen van mijn oudoom, dat niet gedaan heb, om hun aan spraken te bestrijden, maar om ze te onderzoeken en naar de wetten van recht en billijkheid te bevredi gen. Die personen zijn dus nooit mijn vijanden geweest, en slechts de houding, die zij tegenover mij hebben aangenomen, heeft mij reden gegeven mijn zaak een advocaat in handen te stellen. Vijandige gezind heden zijn dus niet door mij, maar door de tegenpartij getoond. Ik kan verder bewijzen, dat de dood van Harley en van den ouden Wildenfels voor mijn belangen in het geheel geen beteekenis zou hebben, zoo lang de kinderen van den heer Wilden fels leven, op deze gaan de aanspra ken over. Ik kan geen onderzoek instellen, of mijnheer Wolfsohn den houtves- terszoon gesproken heeft hoe zou ik ookMaar ik begrijp ook niet, wat er Frans Kroneck toe gebracht een volledige zekerheid is op een overname door de rechterzijde en dat hij geen repetitie wil van een rechtsch ministerie met een linksche meerderheid in de Tweede Kamer. Of daarom telkens moet worden af gegeven op het ministerie-Heems kerk, betwijfelen wij zeer sterk. Er zijn betere argumenten voor aan te halen. Dat gekibbel zal de antirevo- lutionnaire partij nog eens een po litieke zeeziekte op den hals halen. Militaire betichten. Het moet in de bedoeling liggen van den minister van oorlog om, in verband met het tekort aan luite nants de verschillende plaatsen voor kapitein bij het wapen der infanterie vooreerst niet aan te vullen, maar deze open te houden voor kapiteins, die boven de formatie gevoerd wor den, door werkzaamheden onder de beveien van den chef van den ge- neralen staf, de hoogere krijgsschool, de Kon. Mil. Academie en den hoofd cursus en die in de maanden Octo ber en November weder in de sterkte zullen worden gebracht. In het boek werk „Vredesorganisaties" staat aan gegeven, dat kapiteins die langer dan 6 maanden achtereen het commando over de compagnie niet kunnen voe ren, boven de sterkte zuilen worden gebracht. Daar de afwezigheid nog langer dan 6 maanden duurt zou een dergelijke maatregel groot financieel nadeel berokkenen aan hen, die thans in aanmerking komen voor bevorde ring tot kapitein. De minister van ocaog heeft be paald, dat miliciens, die zich vrij willig aanmelden voor den dienst bij de administratietroepen en wier dienst tijd tot 141/, maand vrijwillig wordt verlengd, gedurende de laatste 6 maanden van hun verblijf onder de wapenen niet in aanmerking behoeven te worden gebracht voor een soldij- verhooging van f0.03 per dag. Miliciens, die echter na tot den dienst bij de administratietroepen ie zijn aangewezen hun eerste oefening vrijwillig verlengen tot 14'/s maand, zullen gedurende de laatste 6 maan den wel voor een zoodanige soldij- verhooging in aanmerking komen. Ontslag wegens huwelijk. Onder dagteekening van 30 Jan. heeft het bestuur der Nationale Ver- eeniging voor Vrouwenarbeid aan den Rotterdamschen gemeenteraad een adres doen toekomen, naar aanleiding van het voorstel van B. en W. dier gemeente om mevrouw A. M. Strank- Öliemans met ingang van 1 April wegens huwelijk eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres Adressante, de mogelijkheid ziende dat de meerderheid van den Rotter damschen raad in zijn tegenwoordige zou hebben, den moord te begaan, waarvan ze hem beschuldigenik zal, ofschoon ik alle slechts van het jongemensch kan denken, aan zijn schuld twijfelen, totdat het tegendeel bewezen is. Hoe zou hij ook aan het vergif zijn gekomen Dan echter houd ik het voor bijna ongelooflijk, dat hij het, als hij 't van zijn vader bad weten te ontvreemden, vooralle gevallen van hier zou meegenomen hebben een jager vertrouwt op zijn buks, op zijn jachtmes. Hij was de vertrouwde van Harley ea van den beeldhouwer, beiden hebben mijn landgoed in toorn tegen mij verlaten, hij had dus eer reden dankbaarheid en hulp van hen te verwachten, dan dat hij naar de residentie zou gegaan zijn, mi hem te dooden. Werden zijn verwachtingen teleurgesteld, vond hij de dankbaarheid niet, die hij ver wachtte dan acht ik hem in staat tot een uitbarsting van ruwen hartstocht, maar niet tot een vooraf beraamden moord De beambte stond op. De verkla ring van den Graaf scheen een die pen indruk op hem gemaakt te heb ben, die zijn gedachten levendig bezig samenstelling tegenover de gehuwde onderwijzeres op een ander standpunt staat dan de raadsvergadering, die indertijd de motie-De Jong aannam, waarin de wenscheüjkheid van ont slag bij huwelijk werd uitgesproken en omgekeerd hopende, dat de meer derheid van den raad thans de mee ning deelt van den minister van bin- nenlandsche zaken, die het wetsont werp van zijn ambtsvoorganger, ter regeling van deze materie, heeft in getrokken en van zoovelen in den lande particuliere zoowel als corpo raties, die van oordeel zijn, dat on gevraagd ontslag bij huwelijk even nadeelig voor den dienst, ais onrecht vaardig tegenover de getroffen vrou welijke ambtenaren moet worden ge acht, dringt er met klem op aan, het voorgesteld ontslag aan mevrouw Strank-Oliemans niet te verleenen, en geeft tevens, in aansluiting aan het desbetreffend adres van de afdeeling Rotterdam van het Ned. Onderwij zers-Genootschap, in overweging om mocht inderdaad het standpunt van de meerderheid van den raad blijken veranderd te zijn, onver wijld de noodige stappen te doen ten einde bovengenoemde motie-De Jong voor den vervolge haren invloed te ontnemen. Gendarmerie-officieren voor Albanië. Door den minister van oorlog zijn voorloopig de voorwaarden vastge steld, waarop officieren van het Ne- derlandsche en van het Nederl. Indi sche leger voor twee jaar kunnen overgaan in Albaneeschen krijgsdienst met bestemming om dienst te doen bij de gendarmerie. Deze voorwaar den zijn toegezonden aan den chef van den generalen staf en aan de: commandanten van korpsen enhoofden van Inrichtingen, teneinde de ©f- ficieren, die zich voorloopig bereid hebben verklaard in Albaneeschen dienst over te gaan, met het bepaalde in kennis te stellen en hen af te vra gen of ze onder die voorwaarden hunne toezegging gestand doen. Voor loopig zullen echter voor uitzending alleen ongehuwde officieren in aan merking komen. Een nieuwe postzegel. De nieuwe Nederlandsche post zegel van I1/, cent is thans in het verkeer gebracht. Het verschil tusschen dezen nieu wen zegel en het oude type bestaat uitsluitend in de kleur, welke don kerblauw is bij den ouden was ze lichtblauw. Naar wij vernemen kan de minis ter van oorlog zich niet vereenigen met het tijdstip van opkomst der lichtingen van de landweer, hetwelk door zijn ambtsvoorganger was be paald in de maand Juli a.s. hield. Hij boog diep. „Ik zal mijn best doen", zei hij, teen hij heenging „u verder niet meer lastig te vallen." Hiermede had hij bijna uitgespro ken, dat hij het spoor, dat hij met zooveelmoeite gevolgd had, misschien geheei had opgegeven. HOOFDSTUK XXXI. Moritz Harley zit in zijn studeerka mer, maar de geleerde studiën, waar op hg zich vroeger met zooveel ijver heeft toegelegd, ruster. sedert gerui- men tijd. Andere gedachten en zorgen houden hem bezig. Het is alsof hij in een week jaren ouder is geworden zijn uiterlijk getuigt het, dat een ver teerend vergif zijn gezondheid ver woest, of het dan een chemisch pre paraat is, of het even gevaarlijk ver gif van innerlijken angst, kwellende onrust, martelende zorgen. De oogen liggen hol, de wangen zijn bleek, de blik donker. Er is een hards, sombere trek in zijn gelaat gegroefd en soms gaat er een kramp achtige trilling langs zijn gewoonlijk opeengeklemde lippen. De uitdruk king van zelfgenoegzame ijdelheid, beiiagelijk gevoel van eigenwaarde De opkomst zal nu bepaald wor den in de maand October. Scheepvaartbeweging. Gedurende Januari 1914 kwa men den Nieuwen Waterweg binnen 872 schepen, metende 1.068,917 netto reg. ton, waarvan 11 zeilschepen, met 3447 netto reg. ton en 6 zeelichters, met. 4130 netto reg. ton, 12 vreem de sleepbooten, 7 bijiegeers, 1 proef- stoomer, 2 sioopers, 4 marinevaar tuigen en waaronder ook 14 stoom schepen die aan de Vondelingeaplaat hebben gebunkerd. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 793 schepen met. 1.000,063 netto reg. ton. Van Poortershaven, Vondelingenplaat, Vlaardingen en Pernis vertrokken 8 stoomschepen naar Rotterdam. Boven dien legden 23 inkomende ea 34 uit gaande schepen aan den Hoek var. Holland aan. In januari 1913 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 887 schepen, metende 1.039.305 netto reg. ton. waarvan 5 zeilschepen, met. 6595 netto reg. ton, en 6 zeelichters, met 3695 netto reg. ton, 1 marinevaartuig, 1 stoomjacht, 14 vreemde sleepboo ten, 1 bijlegger en waaronder oek 17 stoomschepen die aan de Vonde lingenplaat hebben gebunkerd. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 823 schepen, met. 973.503 reg. ton. In Augustus zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden vóór de betrekking van adsp.-opzichter der telegraphic, waarvoor 5 plaatsen wor den opengesteld. Aanmelding v«or 16 juli bij den directeur generaal der posterijen en telegraphie met een ep zegel gesteld verzoekschrift. Voor bijzonderheden zie men de „St.-Ct."No. 27. Droogmaking der Zuiderzee. Ingevolge een besluit der aige- nieene. vergadering van de visscherij bereepsvereeniging „Onze Toekomst" welke de vereeniging op enkele vis- schers na, de geheele vloot in zich sluit, zal hei bestuur iich per adres wenden tot den minister van water staat, met het dringend verzoek af te zien van de plannen tot drooglegging der Zuiderzee, aangezien vanaf het oogenbiik, dat daartoe de eerste daad werkelijke stap wordt gedaan, de gansche visscherijbevoiking aan den Oostwal met algeheele broodeloes- heid bedreigd wordt, omdat niet te verwachten is, dat den visschers be halve een vergoeding voor het dan waardeloos geworden materiaal, een behoorlijke toekomst zal worden ver zekerd. Van het adres zullen afschriften gezonden worden aan alle leden der Tweede Kamer, en aan de zuster- vereenigingen in alle plaatsen aan de Zuiderzee is geheel uit dit geiaat verdwenen. Harley heeft in weinig dagen zeer bittere teleurstellingen ondervonden. Hij had gehoopt in het sterfhuis ais helper en vriend den nagelaten be trekkingen van Walter zeer na te staan. Maar zonderling, de mededee- ling, dat men ook hem had trachten te vergiftigen, de verklaring, dat hij den moordenaar zou ontmaskeren en aan het gerecht overleveren, had niet den gewenschten Indruk gemaakt. Benno had somber gezwegen, toen Harley moeite had gedaan, 'de grafe lijke familie van de aanleiding tot den «noord verdacht te maken, toen hij op geraffineerde wijze verklaard had, hoe men misschien van te voren Frans Kroneck zijn rol had gedicteerd, hem had aangezet om zich in te drin gen in het vertrouwen van Harley en Benno, om hen uit te hooren en te verraden. Het karakter van Benno was niet in staat, het slechte van anderen te gelooven en inplaats van door Harley's woorden overtuigd te worden, boezemde een man, die zoo- Iets denken kon, hem afschuw en tegenzin in. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1