EEF tier vragen :id 3VX_ JW. DiHGEN SJE VRIJDAG 30 JANUARI Ie Sbqd om e«i Gravenkrean. !-?no. as 52e Jaargang 1914 ODE IMhh iifiM f. M Bt Mi If llliiii Mull 58. Wssinp. Itliloon Ifllm. II Verschijnt Égelijks, uitgezonderd op Zondag en aigwn erkende Christelijkg feestdapn Bij deze Courant behoort KAMEROVERZICHT FEUILLETON BINNENLAND en lijwonden. de huid. doos 0.6O. 'ea&h. wijnSn- Invalid enz, enz, prijzen, W. foon 46. et woonhuis ele bezending ning gezellig Chineesche kleuren, voor nz3 flinke rke Deurslijk- deurde zachte Wandversie- Wie binnen ontvangt dit Stoelkussen, afel looper, 2 Tafelkleed, mbours, Mat- 146 Amster- 35, iedere onder rabat, wordt twee- :trische Druk- E VELDE JR. een Zinkwerker. een flinke or Hotelwerk- GOES. nhage in een en, eenfgs- oken. Loon 0. Br. fr. no. M. COUVÈE, Ke au „Vlissing- VL1SSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingën cn de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40: voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt ftveemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener fk A flj AgÜlden bij levens- P7f*f| gulden bij dood Ojf|ftgulden bij verlies 4 gulden bij verlies A A ft gulden bij verlies f% f* gulden !»ij verlies oolis zijn GRATIS verze- II lange ongeschikt- I door <|||J van een hand, |K|| van 6 fi 181 va" een van eiken kerel 'tegen ongelukken voor: heid tot werken B V? een ongeluk %J voet of oog At/U een duim AUU wijsvinger Uv anderen vinger Deze u'rtkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. ftlg. Verzek. Bank" te Schiedam de 16 jaar. des avonds Ruijter 40. Vergadering van Donderdag. Districts-liefde. Het was vandaag weer een van die merkwaardige dagen, die bij de be- «rooting van Waterstaat en Binnen iandsche Zaken jaarlijks plegen voor te komen, waarop de liefde voor hun districten er bij alle afgevaardigden pleegt uit te slaan. Wij wezen daarop gisteren reeds en op dezen dag werd het, preeken voor eigen parochie voortgezet. Een grappig moment was het toen de Amsterdamsche afgevaar digden van Hamel en Gerhard den minister tot wetsontduiking aanspoor den ten einde toch maar geen con currentie aan te doen aan de Amster damsche universiteit. De zaak is de ze te Leiden bestond een leerstoel voor HoIIandsch-Romeinsch recht, spe ciaal voor de Zuid-Afrikaansche jon gelui. De wet verplicht, dat er aan éen der universiteiten een leerstoel voor dit vak zal zijn. Amsterdam ging concurreeren en richtte een dergel ij ken leerstoel op. Daardoor verliep de Leidsche. Om nu zoo veel mogelijk de concurrentie te vermijden, stelde de minister voor den leerstoel naar Groningen over te brengen, van waar uit tevens een verzoek daartoe was gekomen van 13 Zuid-Afrikaansche jongelui. Dat wilden de Amsterdam- sche afgevaardigden tegengaan. De heer Limburg stond op de bres om de Groningsche belangen te verdedi gen, de minister liet zich niet afschrik ken en Groningen krijgt dus zijn leer stoel. Ook de heer de Savornin Loh- man gaf blijk van zijn liefde voor de Groningsche universiteit. Bij Middelbaar onderwijs doken de verdedigers weer op van de distric ten die vurig verlangen naar een H. B. S., of naar de omzetting van een driejarige in een vijfjarige. Sap- pemeer, Heerenveen vonden dit jaar in de heeren Sannes en Mendels krachtige verdedigers en de heer Smeenge voor Hoogeveen. De heeren Patijn en Roodhuizen stonden in het geweer voor Goeree en Over-Flakkee. Als de minister niet morgen aan den dag daar ter plaatse een H. B. S. sticht, maakt hij zich, mogen wij den heer Patijn gelooven, aan ongelooflijke wreedheid schuldig. Zij kunnen niet wachten, geen dag, geen nacht. Gerustgesteld is de heer Patijnzoodra er een nieuwe H. B. S. wordt gesticht, zal Flakkee het eerst aan de beurt zijn. Was door den heer Patijn een me morie-post voorgesteld, na de toe zegging werd dit amendement weer ingetrokken, te meer nu .de heer No- Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 101). -o- Terzelfder tijd, dat deze man, van wien men alles verwachten kan, zich op uw bezitting bevindt, ontslaat u een meisje plotseling uit den dienst, wier vrijer een berucht sujet is, maar de zoon van een der oudste dienaars van uw huis, van een man, die uw familie-aangelegenheden kent. Deze ïonge man verdwijnt uit de streek, bij gaat met de ontslagen kamenier naar de residentie wie argwaan, keesteren wil, die kan zeggen, dat u en uw zonen het vooruit konden zien, dat Frans Kroneck zijn geliefde zou volgen, die kan echter ook den ken, dat het plotseling ontslag der kamenier slechts het doel had, het verdwijnen van den houtvesterszoon verklaarbaar te maken. Wie dezen een oodracht gaf naar de residentie, kon niet beter doen, als hij wilde, lens zich tegen deze pressie op de regeering had verzet. De ijver voor het district slaat wel eens in te grooten ijver over, wat ook bleek uit het volgende Te Utrecht bestaat het tandheelkundig instituut, dat overvoerd is van studenten. Uit breiding is dringend noodig. Amster dam gaat nu ook zoo'n instituut op richten en nu kwam de heer Van Hamel den minister bezweren het Utrechtsche instituut niet te ver- grooten. Nu en dan wekt de districts-liefde hilariteit. Sommige leden gevoelen zelf wel dat het een beetje mal staat doch de oogen van hun kiezers zijn op hen.gericht en dus moeten zij er aan gelooven. In den laten namiddag entameerde de Kamer de afdeeling vakonderwijs, waarover de heeren Schim v. d. Loeff en Ketelaar 0111 te beginnen het woord voerden de eerste om tegen over drijving te waarschuwen tegen te veel en te eigenmachtige vakscholen de tweede om op meer toezicht aan te dringen. Het Rijk, de Provincie en de Gemeenten geven subsidie, maar par ticulieren drijven de zaak. Bij het geven der subsidies mocht wel wat meer contact met elkaar gehouden worden, terwijl wel wat grooter eischen aan de medewerking, vooral financieel, aan het particulier initiatief gesteld mogen worden. Memoreeren wij nog even dat van verschillende zijden gepleit werd voor de salarisverbetering van de leeraren M. O. en voor de gelijkstelling van alle leeraren. 't Is een oude kwestie of de lee raren in teekenen en in gymnastiek wel voor „vol" moeten worden aan gezien, of zij wel in het zelfde salaris moeten deelen. De minister gevoelt nog niet veel voor de gelijkstelling, omdat de opleiding voor deze vakken niet gelijk te stellen is met die voor de overige. Hij zal het echter nog eerst onderzoeken. Evenzoo zal hij nog eens overwegen of aan het prögramma van de eischen voor het examen gymnastiek M. O. toegevoegd moet worden de eisch van bekwaamheid in het beoefenen der bewegingsspelen. De actie voor ver beteringvan de lichamelijke opvoeding heeft haar uitwerking op de Kamer leden niet gemist. Er zijn verschillende propagandisten voor de goede zaak. Vrijdag beginnen wij aan Lager Onderwijs. Zit vast Brievenbssteller-leeraar. In het orgaan van den Ned. bond van post-, telegraaf- en telefoonper soneel komt het volgende voor „Ons oud-lid en voorzitter A. Spruyt dat het verdwijnen van den jager niet opvallend werd. Als ik u verzoeken mag, wind u niet op, Graaf," ging Greif voort, zichzelf in de rede val lend, „ik verzoek u, in het oog te houden, dat ik slechts de vermoedens uwer vijanden uitspreek. Deze zijn wel op vaststaande en opvallende feiten gegrond. U hebt plotseling een meisje uit uw dienst ontslagen, dat vele jaren in uw huis geweest was en in 't getuigschrift, slechts als reden ervoor opgegeven „om te veranderen". Het meisje echter beweert, dat het gebeurd is, omdat u de wenschen hebt vervuld van uw gast, mijnheer Harley, dien u nu plotseling als een misdadiger behandeld hebt. Graaf Wolfgang heeft zoo wel door zijn op treden in de zaak van den heer Hirsch—Wolfsokn en ook verder in vereeniging met zijn kameraden den goeden naam van juffrouw Wildenfels in gevaai gebracht. De vader der jonge dame is uit verdriet daarover zwaar ziek geworden. Volgens het zeggen van mijnheer Harley, die uw oudsten zoon wilde spreken, maar door graaf Georg ontvangen werd, heeft deze laatste geantwoord op een brievenbesteller te Rotterdam, slaagde dezer dagen voor het examen Staat huishoudkunde en Statistiek. Een lange en energieke studie werd hier mede ten slotte gelukkig bekroond. Een woord van bewondering onzer zijds worde hier daarom met graagte neergeschreven. Er dringen zich echter thans een paar vragen naar voren, die wij eveneens niet ongeschreven willen laten. Drie jaren geleden, toen S. wist te voldoen aan het examen voor middelbaar Staatsinrichting, wisten de heeren Pop en Regout deze bui tengewone praestatie niet beter te beloonen, dan met een ijskoude ne geering van S.'s verdiensten. Onze collega kon brievenbesteller blijven. Zijn meer dan gewone intellectualiteit was juist gred genoeg om hem brie ven te laten sorteeren en rondbtengen. Zelfs leek het vermoeden, dat hier andere factoren dan benale bureau cratische achteloosheid in 't spel waren, niet geheel ongegrond Het gebaar van den huidigen di recteur-generaal en van den thans aan 't roer zijnden minister is breeder, nobeler dan dat van hun voorgangers. Zal dat ook blijken ten opzichte van dit talent onder ons Wij kunnen niet nalaten, hier onze ernstige hoop op eindelijke en afdoende bewijzen van waardeering voor onzen vroegeren medestrijder uit te spreken." In een noot schrijft het blad nog nader „Nadien vernamen wij uit de dienst orders, dat Spruijt 1st hoofdbesteller is benoemd. Wanneer dit moet wor den beschouwd als een uitvloeisel van den wensch Spruijt's kennis tot zijn recht te doen komen, dan betwij felen wij of hier de juiste manier is gekozen. Ook de hoofdbestellerspo- sitie is geen werkkring voor iemand, die volledig bevoegd is in de Staats wetenschappen." Ontslag bij huwelijk. In 1907 sprak de gemeenteraad te Rotterdam bij motie de meening uit, dat het als regel niet gewenscht is, dat onderwijzeressen nahaar huwelijk bij het onderwijs werkzaam blijven en sedert dien komt af en toe op 's Raads agenda een voorstel van B. en W. voor om aan een in het hu welijk getreden onderwijzeres eervol ontslag te verleenen, Een dergelijk voorstel op de agenda van gisteren middag gaf den heer Van Aalten aan leiding die motie van 1907 die hij kenschetste als een „revolutionair bedrijf", omdat ze het middel was om te bereiken wat om wettige be zwaren niet met een raadsbesluit te bereiken viel nader ter sprake te brengen. De heer Van Aalten wees op het feit, dat een door den minister wijze, die op mijnheer Harley den indruk heeft gemaakt, alsof men spotte met zijn rechtsgeldige documenten, alsof men er zeker van was hem met andere wapens te overwinnen. Frans Kroneck zocht hem denzelfden dag op en verzoch om een ondersteuning. Mijnheer Harley had een aangebroken flesch spuitwater op tafel staan. Hij dronk, toen het bezoek zich verwij derd had, de rest ervan niet geheel uiter bleef iets in het glas achter. Hij voelde zich na het drinken van het water onlekker en gebruikte een geneesmiddel. Dat heeft hem gered. Toen hij na een uitgang naar huis terugkeerde, vond hij, dat het spuit water in het glas een vreemden smaak had. Hij liet er iets van in de apotheek chemisch onderzoeken en men vond er vergif in. Hetzelfde vergif, dat de chemicus in het spuitwater van mijnheer Harley heeft gevonden, heeft het gerechtelijk onderzoek ontdekt in de maag van den ouden heer Wildenfels, die er ook aan gestorven is. Frans Kroneck is ook in het huis van dezen mijnheer Wildenfels geweest, heeft eerst ge spróken over een thee, die hij kon Heemskerk ingediend wetsontwerp inzake getrouwde vrouwelijke ambte naren en onderwijzeressen, dat van hetzelfde beginsel uitging als de motie door den tegenwoordigen minister van binneniandsche zaken is inge trokken, en wilde met het oog daarop door B. en W. doen praeadviseeren over- de vraag, of de motie van 1907 nog gehandhaafd diende te blijven. Inmiddels zou het op de agenda ge plaatste voorstel tot ontslag opge schort blijven. Na bestrijding van dit voorstel door wethouder Van der Molen werd het met 17 tegen 16 stemmen aangenomen. Democratie in 't leger. Men meldt aan de „Asser Ct." De democratie, die reeds in alle kringen der maatschappij is doorge drongen, schijnt langzamerhand haar weg ook in het leger te vinden. Met veel verouderde begrippen wordt ge broken en aan personen, op wier oordeel tot heden weinig prijs werd gesteld, wordt thans ook een weinig medezeggingschap toegekend. Bij het le regt inf. te Assen is thans een commissie benoemd tot het ontwerpen van voorstellen tot wijzi ging van het regiement op den In- wendigen dienst der infanterie, in deze commissie zijn naast 2 kapiteins en 1 luitenant ook benoemd 2 serg.~ maj.-adm. en 1 serg.-maj.-instr. De nieuwe ideeën winnen dus wel veld. Marine en Leger. De duur van de eerste oefening voor de ingeiijfden bij de militie te land, die in 1914 bij de onderschei dene korpsen van het leger die oefening aanvangen bedraagt le. bij de onbereden korpsen; a. voor hen, die het in art. 70 eerste lid der Militiewet bedoeld bewijs niet hebben verworven, acht en een halve maandb. voor hen, die het in art. 70 eerste lid, der Militiewet bedoeld bewijs hebben verworven, zes en een halve maand; 2o. bij de pantserfort-artillerie en de torpedisten vijftien maanden. 3o. voor hen, die bestemd zijn voor opleiding tot milicien telegrafist, acht en een halve maand; 4o. voor hen, die tot administratie troepen behooren, acht en een hai- ven maand, welke duur voor dege nen, die zich vrijwillig voor den dienst bij die troepen hebben aan gemeld, met zes maanden "wordt verlengd 5o. bij de bereden korpsen twee jaar 6o. voor hen, die bij de infanterie en vestingartillerie tot officier worden opgeleid, twaalf maanden. Visch in de Kazerne. Naar aanleiding van een in den verschaffen en die den zieke zeker helpen moest. Toen men er echter niet op inging, geneesmiddelen van hem aan te nemen, heeft hij andere gelegenheid gevonden, zijn vergif aan den man te brengen. Hij is toen in de omgeving van P., dus tien mijlen van hier, gevat, wel een bewijs, dat een ander doel hem hierheen heeft ge voerd dan dat, om zijn geliefde niet te verlaten, want de laatste heeft hier een dienst gezocht. Hij ontkent alle schuld maar zijn schrik verried hem, toen men hem op den man af zei, dat hij den ouden Wildenfels vermoord had Het maakte echter een zonderlingen in druk, dat hij, zoodra hij zich wat her steld had, de verdenking der daad op mijnheer Harley trachtte te schui ven. Deze omstandigheid wierp een donkere schaduw op de personen, die er belang bij hebben, dat die beide mannen, Harley en Wildenfels, geen proces kunnen beginnen. „Vraag de verpleegster van uw zoon", zoo besloot de beambte, „tegen wien hij in zijn koorsffantasiën hevige ver- wenschingen heeft uitgestooten, en u zult het begrijpelijk vinden, dat ik zomer van 1913 gehouden congres, waar gesproken is over visch als volksvoeding, wordt heden op ver zoek van den dirig. off. van gezond heid le kl. A. Butner te 's-Graven- hage, in de kazerne van de brigade grenadiers en jagers een proef gehou den met het verstrekken van visch in plaats van vieesch aan de soldaten. Daar visch goedkooper is dan vieesch, is per man een grooter ge wicht aan visch ingekocht, zoodat in het geheel voor het middagmaal noodig was 600 kg. kabeljauw, geheel schoon en ontdaan van de koppen. In verband met het weinige servies, dat vooral in den tegenwoordigen tijd in de kazernes aanwezig is, za! de visch ontdaan van de graten door de aardappelen worden gestampt. Het Nederl. werkliedenverbond Pa trimonium houdt zijn jaarlijksche bondsvergadering op 23 en 24Maart a.s. in Amsterdam. Getracht zal worden een of meer sprekers te krijgen over het Woning vraagstuk, terwijl den tweeden dag een bezoek gebracht zal worden aan de Woningstichting van Patrimoniufn te Amsterdam. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Vat? der Graaf <&Co.fs bureaux voor den handel, zijn over de afgeloopen week in Ne derland uitgesproken 37 faillissemen ten, 40 in dezelfde week van het vo rige jaar. Viissiiïgen, 30 Januari. In de hedenmiddag gehouden zit ting van den gemeenteraad werd door den burgemeester de volgende ge ruststellende mededeeling gedaan: Naar aanleiding van berichten in de bladen van gisterenavond, die nog eens terugkomen op een mogelijke verplaatsing van het Belgisch loods wezen van hier naar België, meen ik goed te doen met u er nog eens aan te herinneren, dat B. en W. op 24 Juli 1913 deswege een schrijven hebben gericht tot den minister van Binneniandsche Zaken, waarop 13 Augustus daaraanvolgende een zeer bevredigend antwoord werd ontvangen dat echter als van vertrouwelijken aard u in de geheime zitting van 22 Augustus daaraanvolgend werd voor gelezen. op grond hiervan niet te ver ga, als ik eerst slechts de verdenking uit spreek, dat mijnheer Wolfsohn de volmacht van uw zoon op misdadige wijze volvoerd heeft. Zijn inhechte nisneming heeft misschien in dit oogenblik plaats gehad, zijn verdachte houding aan 't station Wildstein, waar hij zich opvallend onttrokken had aan de blikken der menschen, geeft bij een man van zijn verleden te denken. Maar het zal geheel van zijn getuigenis afhangen, of op zijn inhechtenisneming een andere volgen moet, als ik er geen bewijzen voor krijg, dat hij op uw gaed niet in aanraking is geweest met Frans Kro neck. Was dat het geval, dan heeft iemand hem op dezen man opmerk zaam gemaakt, want hij zelf kon daar niet genoegzaam georiënteerd zijn, om zelf op deze persoonlijkheid te komen als werktuig tot uitvoering van zekere plannen." Er ontstond een pauze, toen de de beambte geëindigd had. De Graaf had hem verscheidene malen in de rede willen vallen, maar het vreeselijk gewicht der Ontzettende aanklacht werkte eindelijk toch over weldigd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1