150 25 is si Bil- Ml etter HEL. BINGE)! DONDERDAG RMAN. 39 JANUARI IMS, rkvrouW bSfrijd ent eau Ifsvenkroon. 52e Jaargang 1914 Fin F. yu 0! ¥£l0f Ir, Kieins Hl 58, Ïlisïinp. bitton luiere. 18 Herschijnt dagelijks, uitgezonderd sp Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen grove eefd aan- GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT MVRAGfcN |ei(1 zouden zijn de geheele wet te ™iestudeeren, terwijl een overhaast handelen geen raison meer heeft, vaststaat dat de wet met 1 Mei [914 zal kunnen worden ingevoerd. Eigenaardig is dit argument omdat Ie nieuwe ieden voor zeven achtste jan de linkerzijde zitten. rsieriiigen. enz. FEUILLETON JSJE BODE 6ISJ8. BINNENLAND [NOSE dié ngstnlddel. i heeft NO. 24 nog gegeven in hoop reeds iderden, ja iderland dan- inose nieuwe en gees- koriom eene msopgewekt- VLISS1NGSCHE COURAINT door een der verzwakking, toestanden en die men szen zou ijn om het te ariguinose die loipen heeft? ef. Maarzorg nguinose bebt r namaak ordt verkocht 300 gram. 1.50; 6 fl. f8. 6 Co., Den Haag. 7 NAMAAK. iij de meeste de Drogisten. iij A. C. BE- :n S. A. LUIT- traat. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingjfi en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door liet geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel abonnés, in't bezit eener Sllfl f|f|8u,den bij levens- ^f*|^|gnlden bij dood <5gulden bij verlies polis zijn GRATIS verze- #||J||| lange ongeschikt- /Pl|l door <gg|g van een hand, kerd'tegenongelukken voor: uUUU heid tot werken 3 UU een ongeluk CftJU voet of oog Deze uilkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. gulden bij verlies 4 AAguldeu bij verlies van 11111 van een een duim AU Ut wijsvinger De uitkeering wordt gewaarborgd door de „holl. /Mg. gulden l»ii verlies van eiken anderen vinger Verzek. Bank" te Schiedam AELEFOON 461 MI L I T I E. angifte ter inschrijving De Burgemeester der gemeente /lissingen brengt nogmaals ter kennis van ie liet aangaat, inzonderheid van in het jaar 1895 geboren unelijke personen dat de aan gifte ter inschrijving voor deMi- e in de maand Januari behoort je geschieden. Voor het doen van de aangifte .r inschrijving bestaat gelegen heid ter Gemeente-Secretarie I Bu- 'eau Militie) eiken werkdag van uur v. m. tot 5 uur n. m. uit gezonderd Zaterdag op welken dag inschrijving van 9—12 uur v. is opengesteld. Zullende belanghebbenden het an zich zeiven te wijten hebben dien bij veronachtzaming van op hen rustende verplichtingen p hen de bp art. 102 der Mili- iewet bedreigde straffen worden iegepast. Vlissingen, 27 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd, AN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Woensdag. Hooger Onderwijs. Dit weten wij dan nu zeker, dat Ie behandeling dezer begrooling van week niet zal afloopen en het is el vrij zeker dat dit pas aan het linde der volgende week zal zijn. laterdag en Maandag zal niet ver gaderd worden, terwijl de Dinsdag esteed zat worden aan afdeelingson- erzoek van de nota's van wijziging ip de inkomstenbelasting. De beslis ing over dit laatste tokte nogal dis- ussie uit. Uit de rechterzijde open- aarde zich het verlangen dat de »É..m>npiil jieuwe !eden alstl0S in de ge'egen- Na Vrijdag gaat de behandeling lus Woensdag voort. Hoe snel deze ordert blijkt hieruit dat, terwijl |r Maandag 50 leden waren inge dreven op het sprekerslijstje en er die twee dagen achttien het oord hebben gevoerd, er nu toch /g 45 over zijn. De gansche dag werd nog besteed I «.815, iedere Zonder rabat. sn wordt, twee van PFAFF 1AAIMACHI- ede Agenten I en importeur F. ïlectrische Druk- DE VELDE JR- )ven en de 35 jaar. des avonds De Ruijter 40. of 1 Maart een itenshuis. Adres Courant." werkzaamheden 1NSE - DAMAVE. agje Dekenstraa' Roman van G. H. v. D. (Nsctmk verboden.) 0), 0— Jk verzoek u, te bedenken.dat de earabte, die het spoor van een mis- aad wil uitvorschen, zich in dezelf- positie bevindt, als een dokter, le naar de oorzaken eener ziekte Rderzoek doet. De dokter stelt zijn ™gen ntar de vermoedens, die het ogenblik hem ingeeft en pas als alles weet, trekt hij zijn besluiten, 'aarnaar hij dan handelt, ik moet het venzoo doen, maar mijn taak is nmder gemakkelijk. Maar mijn vragen behoefden u even- hnte beleedigen als de vragen van e" dokter aan den patient, ik heb de 'Woeling niet, u te na te komen, 'aat den plicht, de waarheid uit te orschen. Ik stel de feiten vast, mijn ehu kan eveng°ed het resultaat noen, dat elke verdenking tegen won weerlegd wordt, als het aan hooger onderwijs, waarbij zeer vele wenSchen werden geuit. De ge leerden zijn het al weer niet eens. Terwijl de heeren van Deventer en Fock aandringen op het verleenen van faciliteiten aan Indische jongelui ten einde hun de toegang tot de uni versiteit gemakkelijker te maken, ver klaart de heer Heeres en de mi nister steunt hem zich daar tegen. Het gaat niet aan een tegemoetko mende houding tegenover de min of meer misdeelde jongelui, doch over de waarborgen voor wetenschappe lijke vorming. In Indië stichte men goede voorbereidende scholen, en geve men zelf de waarborg, die ge- eischt wordt. Een uitvoerig betoog hield de heer van Leeuwen om te bewijzen dat de wetenschap afhankelijk wordt ge maakt van het groot-kapitaal. Zijn voorbeelden waren echter ontleend aan particuliere instellingen en dus ging de minister daarop niet in. Een betere opleiding van onze juristen achtte de heer Ter Spill noodzakelijk en hij wenschte vooral meer practische vorming. De minis ter begreep niet hoe dit in de prak tijk zal moeten geschieden. Dat zoovele hoogleeraren een an dere taal dan de Nederlandsche ais voertaal gebruiken, wekte des heeren Ter Spill's verontwaardiging. Hij ver gat daarbij, d t alle studieboeken in vreemde talen geschreven zijn, dat dank zij de auteurswet zelfs van ver taling wordt afgezien en dat het voor de studenten soms gemakkelijker is een vreemde taal te hooren,* die overeenkomt met de taal van hun boeken. Het euvel ligt dus wellicht elders. De minister wimpelde de meeste eischen afhij zal het een en ander nog eens onderzoeken, doch meer dan hij in zijn schriftelijke beant woording heeft gezegd, valt niel te verwachten. Achtereenvolgens werden de uni versiteiten besproken. Voor de Leid- sche de heer Heeres, die verbetering van het bibliotheekgebouw vroeg, voor de Utrechtsche de heer Van Leeuwen en straks voor de Groning- sche vermoedelijk de heer Limburg. De Kamer begon al weer een half uur over tijd, omdat het vereischte getal niet aanwezig was. Dat is nu al twee dagen achter elkaar het ge val. Waarlijk het verlangen om klaar te komen met de behandeling der be grooting kon krachtiger spreken Een stuk van den middag werd omgebracht met de regeling der werk zaamheden, terwijl precies vier uur de behandeling eindigde, aangezien in de afdeelingen nog eenige wets ontwerpen moesten worden onder zocht. tegendeel het is in uw belang, mij tegemoet te komen, niet mij in mijn plicht te bemoeilijken." Graaf Wiidenfels zag het in, dat de beambte gelijk had, deze kaime verklaring werkte beslissend op zijn stemmingin de plaats der veront waardiging kwam de bezorgdheid, dat 't hem moeilijk genoeg kon vallen, Wolfgang's eer voor elke verdenking te redden. „Ik vraag u vergeving voor mijn heftigheid," zei hij, „maar ik moet er bij blijven, dat het een groote laat ons zeggen, vermetelheid van u is, ook slechts de mogelijkheid aan te nemen, dat mijn zoon, de majo- raaisheer van Wiidenfels, een officier en edelman, iets te doen kan hebben met een gemeene misdaad. U zult mij moeten toegeven, dat reeds het uitspreken van zulk een verdenking een zware beleediging is." „Graaf," antwoordde Greif lachend, „het is bijna mijn beroep, dagelijks zulke beleedigingen toe te voegen. Geen stand beschermt tegen de ver denking, wij hebben misdadigers in alle standen. Het spijt mij, u te moe ten zeggen, dat de verdenking, die Zoo was deze dag kort en tevens onbelangrijk. Centrale commissie voor de Statistiek. Bij Kon. besluit zijn benoemd: lo tot lid en onder-voorzifter van de Centrale Commissie voor de Statistiek, mr. H. B. Greven, hoogleeraar te Leiden 2o. tot leden dier commissie mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Leiden; G. j. K. van Aalst, president directeur der Nedi rlandscheHandelmaatschappij te Amsterdam mr. J. baron d' Aulnis de Bourouill, hoogleeraar te Utrecht; mr. J, G. van Blom, administrateur bij het departement van justitie, te 's Gravenhagemr. D. P. D. Fabius hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdammr. Fokker, voor zitter van den Centralen Raad van Beroep, te Utrechtmr. J. P. A. Laman de Vries, hoofddirecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, te 's Gravenhagemr. Th. H. de Meester, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te 's Gra venhage H. Polak, voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Dia- mantbewerkersbond te Amsterdam W. F. Pop, generaal-majoor comman dant der lie divisie te Arnhemmr. dr. J. L. A. Salverda de Grave, se cretaris-generaal van het depart, van waterstaat te 's GravenhageC F. Stork, directeur der machinefabriek Gebroeders Stork Co., te Hengelo (Overijsel)mr. J. W. S. A. Versteeg, secretaris-generaal van het departe ment van landbouw, nijverheid en handel te 's GravenhageJ, H. de Waal Malefijt, oud-minister van ko loniën, te 's-Gravenhage. Eerste Kamer. in de afdeelingen der Eerste Kamer werd bij het onderzoek der water- staatsbegrooting bij de regeering aan gedrongen op een veelzijdig en streng onderzoeknaar de oorzaken der spoor wegramp bij Beiien en naar middelen tot voorkoming, liefst door een des kundige commissie, staande buiten het spoorwegbeheer. Als maatregel werd gevraagd een sneller opruiming van verouderd materieel, vooral op het neordernet. Debat. Onze weinige ingenomenheid met het debat, gelijk zich dat op onze politieke vergaderingen ontwikkelt hebben wij reeds meermalen kenbaar gemaakt, zegt de anti.-rev. „Rotter dammer." Te midden van den teilen verkie zingsstrijd moet het haast wel, en de inteilectueeie oorzaak der misdaad te zijn, zoo zwaar op uw zoon rust, dat het moeilijk zal wezen, hem daarvan gehee! te bevrijden, ik moet zeifs verder gaan, om u al den ernst van den toestand te doen gevoelen. Kwam het tot een beschuldiging, dan zou u niet als getuige worden toe gelaten. Ik zeg dit, ging Greif voort, toen hij zag, hoe deze toespeling den Graaf het bloed door de aderen dreef, „opdat u alles in het werk zult stellen, mij bij het navorschen der feiten te helpen, opdat u niemand en niets ontzien zult, en mij niets verzwijgen, wat tot opheldering der zaak kan dienen. Ik verzoek u, Graaf schenk mij uw vertrouwen, ik ben toch ook de vriend van den onschul dige." „ik wi! u vertrouwen, omdat u be ambte is, begrijpen kan ik het niet, dat u een man, die in eere grijs is geworden, zulke dingen zegt." „Graaf, ik verzoek u mij zoo mo gelijk, zonder vooroordeel aan te hooren en de gevolgen der feiten te overwegen. U is in het bezit der nalatenschap van een verdwenen lid uwer familieten rechte of ten 011- dan kunnen de spaanders er lust!g afvliegen. Zedelijke waarde heeft echter naar onze meening een dergelijk politiek hanengevecht luttel weinig. Het rekt zoo vervolgt „de Rot terdammer" de vergaderingen bui tensporig lang, stoot de meer kalme en bezadigde menschen af, prikkelt bij spreker en hoorders allerhande min-gewenschte hartstochten, maakt warme hoofden en koude harten. Vergaderingen zonder debat, waarin rustig de meening wordt uiteengezet, moeten op den duur veel meer vrucht afwerpen. Echter leeft bij niet weinigen de gedachte alsof eigenlijk dergelijke samenkomsten iets minderwaardigs zijn. Vooral in soeialistischen kring, waar men in een „vrij debat" een voort- treffelijk middel ziet om zonder veel kosten eigen denkbeelden te pro- pageeren, pleegt men niet ongaarne op dergelijke „reactionaire" praktijken te schimpen en hoog op te geven van de zegenrijke gevolgen van het debat. Het is daarom goed, de aandacht te vestigen, zooals de „Rotterdam mer" doet op hetgeen omtrent de waarde van het debat dezer dagen werd opgemerkt door het sociaal democratisch Kamerlid A. H. Gerhard. Hij hield een openbaar debat met dr. de Hartog van Haarlem over „Mul- tatuli" en sprak toen „Ik waarschuw tegen al te groote verwachtingen van het debat. Ver- moedelijkis men gekomen, o.mdat men bij gebrek aan hanengevechten wel gaarne een mondgevecht bijwoont. Maar een eigenlijk „debat" is slechts mogelijk... tusschen geestverwanten. Menschen, die tot elkaar staan als duellanten, die met de ruggen tegen elkaar staan, zij zullen nu en dan roepen „touché" .naar geen van beiden zal het winnen en geen van beiden zal het verliezen". Juiste woorden, die der overweging alleszins waard zijn, aldus besluit het Rotterdamsche blad. Vrijkaarten. Onder de leden van de Tweede Kamer circuleert weer een iijst waarop men tracht 65 handteekeningen te verkrijgen, het aantal, dat de spoor wegmaatschappijen eischen om aan alle leden vrijkaarten toe te zenden. Het aantal handteekeningen schijnt thans de 50 reeds te hebben over schreden. in dit verband zij vermeld dat da leden van hef Kabinet-Cort van der Linden de vrijkaarten hebben gewei gerd, welke de leden van het Kabinet- Heemskerk voor het eerst hadden aanvaard. rechte, dat is hief onverschillig, nu maken twee mannen er aanspraak op, u en uw familie dreigt een pro ces, dat, ais het verloren wordt, u ruï neeren kan, u dwingen, de inkomsten van uw majoraat voor lange jaren te verpanden. Uw oudste zoon is er ook bij geïnteresseerd. Terwijl uw tweede zoon mijnheer Harley naar het slot Wiidenfels uitnoodigt, ver zoekt uw eerstgeborene deneenigen zoon van den rentenier Walter Wii denfels. ook daarheen te reizen, hij tracht de dochter van den rentenier te naderen, met haar, zonder mee- weten haars vaders, een liaison aan te knoopen. Mijnheer Harley geeft te kennen, dat men hem op de belee- digendste wijze op het slot Wilden- fels behandeld heeft, toen men ge merkt had, dat hij in de bibliotheek documenten had gevonden, waarvan u verzekerd had, dat ze verloren ge gaan waren. Hij trekt daaruit de con clusie, dat het vinden der documen ten u zeer onaangenaam geweest is, ofschoon u hem verzocht hebt, er naar te zoeken. In elk geval is geconsta teerd, dat men hem met een of andere bedoeling naar het slot Wiidenfels j Winkelsluiting te Hilversum. De gemeenteraad van Hilversum heeft met il tegen 7 stemmen ver worpen een voorstel om de verorde ning op de winkelsluiting terug te nemen. Zij wordt dus 30 Januari afgekondigd. Vlissin|en, 29 Januari. Zeebruége of Vlissingen. Dat de quaeslie van een eventueels verplaatsing van het Belgisch loods wezen nog niet van de baan is, blijkt uit wat af en toe in Belgische bladen daarover wordt gemeld. Thans vinden wij in het „Hbi. van Antwerpen" weer een correspondentie nit Ostende, welke deze overplaatsing behandelt. Op den voorgrond zij evenwel gesield dat hetgeen deze correspondent schrijft louter zijn per soonlijke meening weergeeft. Genoemde correspondent dan schrijft h et volgende Zooais men weet, bestaat hetpian em de standplaats voor Belgische loodsen over te brengen van Vlis- singen naar Zeebrugge. Behalve dat in alle geval een klein getal loodsen te Vlissingen zouden moeten behou den worden, zoo verzekert men dat die verandering geen stoornis kon brengen in den dienst, terwijl integen deel het Staatsbestuur des te gemak kelijker in voeling zou blijven met zijne ambtenaren op eigen bodem. Blijft de vraag: wat de loodsen zelve denken van het ontwerp, en het is slechts billijk dat van hun per soonlijk belang rekening worde ge houden. Zijn zij er aanhanger van of verliezen zij het behoud van hun statu quo Wij hebben het dus nuttig geacht hierover de meening in te winnen van de belanghebbenden en uit de bekomen inlichtingen blijkt dat de overgroote meerderheid de verplaat sing genegen is. Behalve enkele lood sen die door jaren lang verblijf en om een of ander reden aan Vlissingen verkleefd zijn, zouden de meesle loodsen zonder leedwezen eene stad verlaten waar het leven duurder en de belastingen hooger zijn dan in gelijk welke gemeente in België. Er wordt wel eens bij ons geklaagd over de belastingen, maar wat men in 't algemeen niet schijnt te weten, is dat die in de meeste andere landen veel hooger beloopen. Mij werden de aanslagsbiljetten vaii een loodsleerling, te Vlissingen ver blijvend, getoond, waaruit bleek dat deze, die bijgevolg tot eene der laatste klassen van het personeel behoort en slechts een paar boven kamers bewoont, jaarlijks 10 gulden aan staafs- en 56 gulden aan ge- geiokt heeft. Dit is inisgeloopen en daardan heeft hij de onbeschofte be- handeiing te danken." „Mijnheer Harleywilde de Graaf met hartstochtelijke bitterheid zeg gen, maar de beambte viel hem in de rede. „Ik verzoek u," zei hij, „mij ten einde toe aan de hooren. Ik geef de feiten weer, zooals men ze mij ver teld heeft. Den beeldhouwer Wii denfels is het evenzoo gegaan. Hij werd naar Wiidenfels ontboden en teruggezonden op een wijze, die dui delijk te kennen geeft, dat men be doelingen heeft gehad, waarvoor het bestellen van werk slechts een voor wendsel is geweest. Ook tegenover hem werd met beleedigende ruwheid te werk gegaan, toen men zich be drogen zag in zijn bedoelingen. Graaf Wolfgang Wiidenfels geeft terzelfder tijd een man van zeer twijfelachtig karakter volmacht zijn belangen in de erfeniskwestie voor te staan. De man vindt toegang bij u, Graaf, u keurt de voimacht goed, ofschoon u een knap advocaat hebt. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1