niii 2000 25s meisje. DINSDAG 27 JANUARI 52e Jaargang 1914 aes EBRU1K rljgbaar Vlissingen; UNVRA61I kamermeisje! GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT FEUILLETON 5e Strijd en een Uravaim. BINNENLAND «B! NO. 33 soger, aliteit 'faisierdam. .LAROm is^een BON, bons geven S toezending! pjes, een pahl ik Tabletten, enz. 0.25, ieders Zonder rabat uteen wordt twee- PERSOON, in heil van diploma Bom ne nog enkele urai et door liet I boe&en. Brieven reau „Vlissingscbtl en der „VLISSiNGl wordt voor eei| en ERSOON aan te melden ie Markt 58. op van PFAFF-I NAAIMACHll ioliede Agenteil den importeur Fj halve dagen, g oodwagen te rijd® iresCluijverstr. M oor direct, „H0TE1| Middelburg. er-ScheIde-| warl 1914. ,8.43 b eae.85c)fl| 4.10 b) en 7.05 e> 15 a) en 5.05 c). ,i 3.43 en 6.45 e) M na het vertrek va ire n. Neuzen vin.' fflkene ten hoogst* 1 boot des Zmdags t®l loogste w iih tea VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren i.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent Ullgivefirma f. VAH BE VEIB^ Ir, Heine Markt 58, feinp. Telefoon Intere. 18 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel fy F*ft gulden bij dood rtftftgMden bij verlies saSmi,--"P- o---d001' 41111 van een hand, kerd'tegenongelukken voor: LUI/U heid tot werken f tJU een ongeluk HvFU voet of Deze u'rtkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram ne abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken .f r» ft gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ill van IIIII varl een JLlIU een duim JLUU wijsvinger De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Hoil. fllg, bit i el ken van anderen vinger Verzek. Bank" te Schiedam MILITIE. Aangifte ter inschrijving De Burgemeester der gemeente Vlissingen; brengt nogmaals ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1895 geboren mannelijke personen dat de aan gifte ter inschrijving voor de Mi litie in de maand Januari behoort te geschieden. Voor het doen .van de aangifte ter inschrijving bestaat gelegen heid ter Gemeente-Secretarie (Bu reau Militie) eiken werkdag van 9 uur v. m. tot 5 uur n. m. uit gezonderd Zaterdag op welken dag de inschrijving van 9—12 uur v. m. is opengesteld. Zullende belanghebbenden het aan zich zeiven te wijten hebben indien bij veronachtzaming van de op hen rustende verplichtingen op hen de bij art. 102 der Mili- tiewet bedreigde straffen worden toegepast. Vlissingen, 21 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Maandag. Blnnenlandsch Allerlei, De Eiarinebegrooling, waarover in deze vergadering de eindstemming werd gehouden, werd aangenomen met alleen de sociaal-democratische steramen tegen, nadat de minister neg deze tegemoetkoming had be toond, dat de verbeterde salarisrege ling voor het loodspersoneel een half jaar vroeger van kracht zal worden. Over de pensioneering van wedu wen en weezen van het personeel aan inrichtingen bij land- en zee macht werd alleen van gedachten gewisseld over de vraag of nu de nood nog niet meer drong de mini mum-salarissen van het personeel te vethoogen, aangezien de bijdragen voor deze pensioneering er thans ook neg af moeten. Daarna begon de behandeling der begrooting voor binnenlandsche za ken. Uit heel Nederland zijn de Wachten weer bij elkaar gebracht en de Kamerleden beijveren er zich in den minister geheele stapeltjes aan le bieden. Eén belangrijk punt, waarover een uitvoerige discussie dreigde te zullen uitbarsten, heeft de minister handig weten af te weren. Het is de kwestie van de vrije uitoefening der genees- Roman van G. H. v. D. (Btdruk verboden.) 98). _o_ „ik wilde den oudsten zoon van Graaf Wildenfels spreken, maar zijn broeder Georg wachtte mij in diens woning ophij heeft zich gehaast, naar de residentie terug te keeren. De hooggrafelijke familie is toch wel wal bang geworden. Graaf Georg waagde het zelfs, mij de hand te bie den, alsof ik beleedigingen kon ver aten, als hij zoo vriendelijk is, be leefder te worden. Ik heb hem mijn meaning in goed Duitsch gezegd en «ij is er borg voor gebleven, dat zijn broeder en diens kameraden Wally ®et rust zullen laten. Graaf Wolfgang had den moed niet, mij le bekennen, dat hij een ijdel spel had gespeeld, ftaaf Georg moest voor hem biech- 'en. Maar wat is dat Ik voel me weer zoo wonderlijk en wee alsof ik «matig ziek aai WOrden." kunde, een onderwerp dat door het bekende adres van Van Houten c. s. onverwacht aan de orde is gekomen. Alvoren daarover te spreken wil de minister advies inwinnen van den Centralen Gezondheidsraad. Daar mede is den leden, waarvan er velen gereed stonden er op los te rennen, het zwijgen wel opgelegd. Dat appeltje wordt tot het volgende jaar bewaard! De heer van Hamel heeft al een op lossing aan de hand gedaan. Straf baar moet zijn, evenals in de Motor en Rijwielwet, het opleveren van ge vaar voor menschenlevens. Zijn maidenspeech heeft de heer Roodenburg gehouden over de voor schotten voor verbetering der volks huisvesting. Hij drong op nog meer toeschietelijkheid der regeering aan. Speciaal de coöperatieve vereeni- gingen moeten meer gesteund worden en de moeilijkheden die haar ont wikkeling in den weg staan moeten zoovee! mogelijk worden opgeheven, waarbij vooral niet op zoodanige wijze gegeneraliseerd moet worden, dat de steden en het platteland op gelijken voet worden behandeld. Het lot der verpleegsters vond in de heeren Roodenburg en Schaper diep medelijden. Een wettelijke rege ling, een staatsdiploma, rechtspositie en alle schoone zaken werden ge vraagd, die voorshands nog tot de vroomste wenschen zullen blijven beboeren. Over de lijkverbranding zette de heer van Hamel zijn rede voort, die hij bij de begrooting van justitie aanving. Ware de voorzitter hem niet in de rede gevallen, dan had hij stellig nog een half uurtje voortgepraat. Wij hebben nu vernomen, dat de vereeniging voor facultatieve lijkver branding het voornemen heeft een crematie in haar crematorium te Wes- terveld te doen plaats vinden ten einde daarmede een procedure uitte lokken. Zoeals men weet, meent de minister dat de Nederlandsche wet verbranding niet toelaat. Een interes sant juridisch geval zal dus aan de otde komen. In verband met de lijkverbranding werd de verkoop van vergiften be handeld. Het geval te Abbebroek heeft, naar velen meenen, bewezen, dat lijkverbranding het opsporen van misdrijf zou belemmeren. De heer van Hamel rescontreert dat argument met een betoog dat een betere regeling van den verkoop van vergiften de mogelijkheid van vergiftigingen zeer zal verminderen. Door den afgevaardigde van En schedé werd gewezen op een leemte van de bepalingen tot bestrijding der besmettelijke ziekten. De interneering van verdachte lijders «f bacillendra gers eischt, aangezien zij in het rechtstieeksch belang is van de ge- Harley nam een klein fleschje uit den zak en nam eenige druppels op suiker. Benno bracht hem naar de woning zijns vaders. Harley begroette Wally zoo vertrouwelijk en vriendelijk mo gelijk. „je beeld heeft mij vannacht in den droom voor oogen gezweefd", zei hij galant. Men liet hem de ziekenkamer bin nengaan, daar de oude Wildenfels, zooals Wally zei, opgewekt was en reeds naar hem gevraagd had. Harley overtrof de verwachtingen, die Benno van hem gehad had, hij begroette den zieke als bloedverwant, zeide echter, dat hij dit slechts waagde, omdat hij nader wilde kennismaken met zijn familie. Hij respecteerde den wil van den zieke en als deze over het verleden niets wilde hooren, dan zou hij zich hiernaar schikken. „Ik haak ook niet naar geld," ging hij voort, „ik ben een geleerde en streef naar anderen roem, maat beleedigin gen hebben mij ertoe gebracht, mijn goed recht te bewijzen." Benno en Wally trokken zich op een wenk van hun vader terugdeze wilde een vraag richten tot Harley meenschap, een schadevergoeding. Een preventieve zoowel als repres sieve bestrijding van de besmettelijke ziekten, zooals die door den heer Albarda werd verdedigd, gaf den heer de Savornin Lohman geree- de aanleiding even tegen de gedwon gen vaccinatie te velde te trekken en aan te toonen dat de rede van den heer Albarda hem uit het hart ge grepen was. Zonderlinge combinaties kunnen toch ontstaan Nog veertig sprekers zijn inge schreven voor deze begrooting. De voorzitter heeft er op gewezen, dat er veertien dagen noodig zouden zijn wanneer ieder lid het maximum van den geoorloofden tijd noodig heeft. En dat moet in vier dagen af Wij moeten het eerst nog zien voor wij het gelooven. Aan den minister ligt het niet want hij is zeer kort. Indien de leden eens nalieten te praten over wat vijf minuten geleden al door een ander lid goed is be handeld Dat nooit, zal men zeggen, dan liever maar een uur langer verga derd. IJsfeest te 's Gravenhage. Niettegenstaande de ingevallen dooi en den hevigen regen zijn de wed strijden in hard- en schoonrijden, uit geschreven door H. M. de Koningin op de ijsbaan achter bet Huis ten Bosch, voor rijders van het Haagscbe garnizoen, gisteren toch doorgegaan. Vroeg in den ochtend was de baan nog in vrij goede conditie en heersehte in het park van het Huis ten Bosch yroolijke bedrijvigheid, terwijl de deelnemers in flinken getale waren opgekomen en er vele toeschouwers waren. Met den gouverneur der resi dentie iwaren onderscheidene hoofd en verdere officieren aanwezig. Eerst 's middags zon de officierenwedstrijd aanvangen. Tijdens de hardrijderij voor kor poraals en manschappen van de ver schillende wapens stond de baan al spoedig onder water, maar de moed bleef erin. Omstreeks half elf kwamen de Ko ningin en Prinses Juliana door de Ja gerkapel begroet met het Wilhelmus. Telkens na afloop van een wed strijd reikte de Koningin met een woord van gelukwensch zelf de prijzen uit. Hare Majesteit maakte zelf nog een tochtje op den vijver in het 'park. 'De manschappen werden onthaald, terwijl er een déjeuner was in de Witte zaal voor de hoofdof ficieren en buffetten waren aangericht in de Oranjezaal voor de verdere of ficieren. Tijdens de wedstrijden kwam H.M. die zij niet hooren mochten. Toen Harley eenige minuten later den zieke en het huis verlaten had, zei de oude Wildenfels, dat hij den man toch onrecht had gedaan. Harley dacht ais eerlijk man en als hijWaiter Wildenfels, gezond was geworden, zou hij met Harley het verdere bespreken en hem met vol vertrouwen ook de beharti ging zijner belangen opdragen. HOOFDSTUK XXIX Wij hebben boven aangetoond, hoe de brief van Harley de stemming van Wolfgang jegens Trost en zijn kameraden verbitterd had op weg naar de Rohnerheide bevestigde ba ron Von Trost iiet Wolfgang, dat men in het officierskorps over het mooie meisje gesproken had, dat eenige heeren pogingen hadden ge daan, haar voor het raam te zien. Hij wilde het als iets heel onschuldigs voorstellen, maar Wolfgang zag uit alles slechts, dat het de schuld was van Trost, als Benno en Wally hem zoo verkeerd beoordeelden. Hij wees op de strijdplaats elke poging tot verzoening af, en toen het de Koningin Moeder langs het Be- zuidenhout rijden. De heer Talma te Tilburg. De oud-minister Talma, Zaterdag avond in de stampvolle zaal van den R.-K. Gildenbond te Tilburg met muziek en zang en een welkomstrede van den voorzitter der Handeisreizi- gersvereeniging, den heer Th. de Vrieze, ontvangen, hield daar een rede, waarvoor hij een onderwerp buiten de politiek, de bestrijding der oneerlijke concurrentie, had gekozen. Na hulde te hebben gebracht aan den te vroeg gestorven minister Re- gout, die zich aan het te bespreken onderwerp zeer gelegen had laten liggen en de oplossing er van een eind verder had gebracht, besprak de heer Talma achtereenvolgens de vrije mededinging in 't algemeen, daarna de oneerlijke mededinging en ten slotte de bestrijding door de wet en de plaats welke de maatschappelijke krachten in den strijd moeten innemen. De rede werd zeer toegejuicht, waarna met muziek en zang en een dankwoord van den voorzitter de ver gadering gesloten werd. De onderwijs-commissie. De „Standaard" komt met alle kracht op tegen den voorslag die gedaan wordt, om de bijzondere scholen in drie soorten in te deeien, de Neutrale, de Roomsch katholieke en de Profestantsche. Het motief, dat tot dezen voorslag bracht, verstaan we. De geachte schrijver is beducht, dat de protes- tantsche bijzondere scholen zich te veel in allerlei soort van scholen splitsen zullen. Met name heeft hij hierbij het oog op het onderscheid tusschen de scholen van hervormde en gereformeerde zijde opgericht; een verschil dal zeer zeker meetelt. Doch wat hiervan ook zij, heel het uitgangspunt dat tot deze indeeling verlokte is onjuist gekozen. Het blad doet dan uitkomen, dat de bijzondere school niet wortelt in velerlei soort kerken, maar in het verschil van paedagogisch inzicht der ouders, en besluit: Natuurlijk kan niet voor elk groepje van tien, twaalf kinderen een aparte school gesticht worden, mits voor de openbare schooi geheel 't zelfde gelde. Deze moeilijkheid echter is zeer we! op andere wijze te onder vangen. Daarover later. Nu zij slechts wel verstaan, dat de driedeeling van den geachten schrij ver in geen geval door de aotirevo- lutionnaire partij zou kunnen aanvaard worden. Vereeniging van soc.-dem. gemeenteraadsleden. Zondag is te Utrecht, onder leiding eerste treffen geen beslissing bracht, eischte hij een tweede, ofschoon de getuigen veklaarden, dat aan de wet ten der eer was voldaan. Trost lachte spottendgraaf Wil denfels zocht een bloedigen afloop van den strijd. Hij was echter ook tamelijk zeker van zijn overwinning, want Wolfgang beefde van opge wondenheid. Toen het commando nogmaals klonk, schoot graaf Wil- denteis, do ar het spottend gelaat van zijn tegenstander tot woede geprik keld, bijna oogenblikkelijk. Trost liep tot aan de barrière, mikte kalm en schoot. Zijn tegenstander liet het wa pen vallen en viel Trost's kogel had hem den arm doorboord. „Het was noodweer", zei Trost tot de getuigen, „hij wilde bloed zien, hij mikte op mijn borst." De gewonde werd in bewusteloo- zen toestand naar huis gebracht. Hg had zware koorts en sprak er in zijn koortsfantasieën over, dat men naar zijn erfenis haakte, dat hij een bede laar zou worden. Hij noemde de na men Harley en Wildenfels met alle uitdrukking van haat. Georg had gezorgd voor een ver van den heer W. H. Vliegen, de jaarvergadering gehouden van de ver eeniging voor sociaal-democratische gemeenteraadsleden. De voorzitter deelde in zijn openings woord mede, dat er in 1912 72 ge meenteradenwaren, waarin 182 soci aal-democraten zitting hadden, terwijl deze getallen voor 1913 zijn gestegen tot 91 gemeenteraden met 250 leden der S.D.A P. Friesland heeft 63 soc. dem. raads leden, Groningen 28, Drente 6, Over- ijsei 37, Gelderland 15, Utrecht 7, Noord-Holland 59, Zuid-Holland 29 en Zeeland 7, Noord Brabant en Lim burg geen. Besloten werd in het jaar, waarin gemeenteraadsverkiezingen plaats vin den, in plaats van de gewone jaar vergadering in het voorjaar drie of meer vergaderingen te beleggen ih verschillende deelen des lands. in de middagvergadering werdén besprekingen gevoerd over de onder? werpen: „De Pensioenwet" en „Bê taak der gemeente inzake Kinderbe scherming". Boter en margarine. De „Local Government Board", een college, door de Engelsche re geering ingesteld om controle uit te oefenen over alie plaatselijke aange legenheden en aan wiens uitspraken groot gezag wordt toegekend, publi ceerde dezer dagen de volgendé missive Van tijd tot tijd zijn onderzoekin gen ingesteld met het doel een ver gelijking te krijgen tusschen de voe dingswaarde van margarine en boter. De uitkomst, waartoe men algemeen gekomen is, heeft bewezen, dat er tusschen deze vetproducten geen noemenswaardigverschil in voedings waarde bestaat. Andeie onderzoekin gen hebben aangetoond, dat marga rine, fcoter, spek en coeosnootolie ais voedingsstoffen in gelijke mate verteerbaar zijn. Van deze vetten blijkt bij gebruik gewoonlijk eene hoeveelheid van 95 tot 98 procent in het lichaam verteerd te worden. Bo venstaande uitkomsten voldoen ten volle aan de verwachtingen, welke men met het oog op haar physiscb en chemisch barakter aan vetstoffen stelien kan. De daadwerkelijke waar de van de voedingskracht der vet stoffen verschilt naar gelang van hare samenstelling. Zoo zal de waar de der voedingskracht van onverza digd vet natuurlijk verschil opleveren met die van verzadigd vet. Men heeft onderzoekingen ingesteld naar de verwarmingswaarde van verschillen de oliën en vetten in het lichaam en men vond tusschen 9.100 tot 9.900 calorieën per gram, naar gelang de voedingsstof, welke men onder zocht. Deze cijfers geven de uiterste pleegster, die Wolfgang oppastehij had zijn vader in kennis gesteld van het voorval en deze was met Adda gekomen, om den zieke te bezoeken. Adda nam met Martha, die haar ver gezeld had haar intrek bij haar tante, gravin Hochstraten. De oude graaf Wildenfels maakte zich weer gereed tot de terugreis, daar de dokter den toestand van Wolfgang voor niet meer gevaarlijk verklaarde; toen er waren drie dagen na het duel ver- loopen verscheen een beambte der politie in de woning van graaf Wolfgang en verlangde den vader van den zieke te spreken. Graaf Wildenfels liet den beambte een kabinet binnentreden; zijn verwon dering over het zeldzame bezoek werd echter nog grooter, toen de commis saris Greif, zoo heette deze, hem allerlei vragen deed over zijn be trekkingen tot mijnheer Waiter Wil denfels, en toen plotseling vroeg, wat mijnheer Mozes Wolfsohn op het slot had gewild en of deze met den zoon van zijn houtvester in aan raking was gekomen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1