2000 No. 31 1914 Firma f. VA1 OE ÏE10E k, Heine Markt 58, Telefoon Interc. 18 BINNENLAND FEUILLETON 33e Jaargang VLISSIINGSCHE COURANT MAANDAO ABONNEMENTSPRIJS: Voor VHssingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-tinie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent 3© JANUARI ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regei Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Vgrssbijnt dagelijks, isitgezcndsrd op Isséi go algemeen erkende Christelijke leesidap De abonnés, in 't bezit eencr polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens- FTrfft gulden bij dood AD ftguldcn bij verlies pA gulden bij verlies J ft ft gulden bij verlies ft f*gulden bij verlies lange ongeschikt- ft|| door <«1111 van een hand, gftBI van gif II' vaneen van eiken werken 3 een ongeluk voet of oog JL^JU een duim wijsvinger Ëd%3 anderen vinger Dtze urtkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram, Oe uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Hofberichten. De Koningin heeft de vlag- en op- perofficieren In 's Gravenhage in functie, alsmede de adjudanten in buitengewonen dienst, met gelijken rang, aldaar doen uitnoodigen tot een gastmaal op Donderdag a.s. De Koningin zou heden in dien het weer het toelaat,een ijsfeest geven op de vijvers in den tuin van bet water langs het „Huis ten Bosch", met schaatsenrijden voor militairen. Zaterdagmorgen is Prinses Juliana achter het Huis Ten Bosch op schaat sen op het ijs geweest. De kleine Prinses trachtte achter een kleine slede zich op de schaatsen voort te bewegen. H. M' de Koningin Moeder was daarbij aanwezig. H. M. de Ko ningin kwam later en reed een tijd over de ijsbaan. Er was veel belang stelling van de zijde van het publiek. Het Kamerlid Eerdmans. Prof. Eerdmans, het nieuwgekozen lid der Tweede Kamer voor Rotter dam III, heeft den wensch te kennen gegeven, om alvorens zitting te nemen, nog de tot de Paaschvacantie looper,- de college's aan Leiden's universiteit te kunnen geven, tenzij de omstan digheden zijn zitting nemen noodza kelijk mochten maken, in dat geval zal bij onmiddellijk het hoogleeraars- ambt neerleggen. Liberale Unie. In de Zaterdagnamiddag te 's Gra venhage gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Liberale Unie is, naar het „Vad." meldt, tot voorzitter gekozen rar. D. Fock, lid van de Tweede Kamer. Het hoofdbestuur is nu aldus samen gesteld: mr. D. Fock, voorzitter, 's GravenhageJ. C. de Gast, Som- melsdijkmr. J. van Gilse, Steenwijk rar. A. F. van Hall, Amsterdamprof. mr. J. F. Heeres, Leiden; D. J. van Houten, Weesp; E. L. J. E. Breda Kleynenberg, HaarlemD. de Klerk, Rotterdam W. P. Kops, penning meester, Amsterdam mr. P. Rink, 's Gravenhagemr. M. M. Schim van der Loeff, Goudamr. H. Smeen- ge, Amsterdam. Algemeen secretaris is de heer A. Roodhuyzen, te 's Gravenhage. in afwachting van de uitvoering van plannen, de organisatie betref fende, zal aan den secretaris een adjunct-secretaris worden toegevoegd. De flnancieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. De „Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs", onder voorzitter schap van dr. J. Th. de Visser, zal lillijiaiilfiwlfii Roman van G. H. v. D. (Natërttk verbo4ec 97). —o— Men kon zeggen, dat de goede en- gei zegevierend den demon had ge grepen, die Frans had trachten bin nen te sluipen. Frans was er de man niet naar, om de verandering zijner gevoelens graagte laten ziende valsche schaam te hield hem ervan terug, te verra den, wat in zijn binnenste was om gegaan en nog er in woelde. Benno werd onder het eten weg geroepen en moest naar z'n werk plaats. Toen hij terugkeerde zag hij Frans in de halfgeopende deur leu nen, die naar de slaapkamer van den zieke ging. Wally was er nietzij haalde iets uit de keuken. Frans schrikte, toen hij zag, dat hij opgemerkt was. Zijn gelaat werd beurtelings rood en bleekhet was hem, allot Benno uit zijn trekken de in de aanstaande Paaschweek een buitengewone algem< ene vergadering houden fe Amsterdam, ter bespreking van de voordeden van en de be zwaren tegen de financieele gelijk stelling var. openbaar en bijzonder onderwijs. Ds. H. van Eyck van Hes- linga, te Berlictïra, zal de bezwaren, de heer K. Brandts, öistricts-school- opziener te Goes de voordeelen daar van ontwikkelen. Nederland—België. Te Amsterdam is een comité in wording tot het brengen van hulde van Nederland aan België ter ge legenheid van de plechtige inwijding van het gewijzigde kanaal van Wil- lebroeck. Zooals men weet zai de opening van het kanaal in de maand Juni plaats hebben. Bij die gelegen heid zullen groote feesten plaats hebben, onder patronaat van den Belgischen Slaat, het provinciaal be stuur van Brabant en het stedelijk bestuur van Brussel. Vreemde oor logsschepen zullen den nieuwen waterweg bezoeken. Zelfs deelt een der bladen mede dat de lord-mayor van Londen de hoofdstad zal bezoe ken. Oefeningen. De minister van oorlog heeft be paald, dat door de najaarsbataljons van alle infanteriebrigades oefeningen op meer uitgebreide schaal zullen worden gehouden. Daartoe zuilen door] de verschil lende najaarsbataljons brigades gewijze tot éen bataljon vereenigd van 3 tot 12 Juni a.s. verschillende legerplaatsen worden betrokken, o.a. te Laren, Ede, enz., onder bevel zan éen der bataljons commandanten van de vereenigde bataljons. Handelswarenwet. De Kamer van koophandel en fabrieken te Delft heeft, naar aan leiding van het haar toegezonden ontwerp Handelswarenwet den mi nister van landbouw, nijverheid en handel verzocht, om, waar het in de bedoeling figt om de benamingen der handelswaren vast te stellen in overeenstemming met het tegenwoor dig gebruik, dien regel niet toe te passen op de benaming „boter". Deze benaming wordt in advertenties en bestelkaarten zoo algemeen mis bruikt voor op boter gelijkende waren (onvervalschte of met boter vervalschte margarine, plantaardige surrogaten, enzdat het noodig is, als men boter bedoelt, er het woord „natuur" aan te doen voorafgaan. Thans geeft dit misbruik aanleiding tot oneerlijke concurrentie, waarvan de Kamer als voorbeeld aanhaalt, het aanbieden van zulke surrogaten als gedachten moest lezen, die hem met demonisch geweld gedreven hadden, den man te zien, van wien Harley ge zegd had, dat hij zijn plannen in den weg stond. „Hij schijnt zeer ziek," fluisterde hij, zich met geweld herstellend. „Ik kan een thee klaarmaken, die krach ten geeft. Schadelijk is het in geen geval. Benno glimlachte om de naïeve,maar goed gemeende gedachte van den jager, dat zijn middel zulk een zwa- ren zieke zou kunnen heipen. „Ik zou u mijn hulp wel aanbie den," zei hij. toen het maal geëin digd was en Frans opstond, oin hem te verlaten, „maar ik heb zelf geld moeten leenan. Als echter een klei nigheid." „Dank u," viel Frans hem in de rede in een aandoening, die Benno we! moest opvallen, „ik dank u van ganscher harte. Ik hoop, dat uw vader zeer spoedig moge genezen. Als ik een betrekking gevonden heb zal ik u schrijven, zoo u het toe staat. ik zal het nooit vergeten, dat u mij zoo vriendel^k hebt opgeno men." „keukenboter", tot prijzen van 50 cent per kilogram lager dan de slecht ste boter is te verkrijgen. De Kamer verzoekt daarom te be palen, dat onder „boter" alleen mag worden aangeboden het product dat voldoet aan de bepalingen der Bo- terwet. De juiste tijd. Bij beschikking van den minister van waterstaat is volgens de Atn- hemsche bladen, vergunning verleend aan eenige horlogemakers daar ter stede voor den aanleg en het gebruik van een Installatie, enkel geschikt voor het ontvangen van radioteiegra- fische seinen. Het ligt in de bedoeling deze installaties te gebruiken voor het opvangen van de tijdseinen, uit gezonden door den Éiffeltoren te Parijs. Daardoor zal het dus mogelijk zijn op de seconde af den juisten tijd aan te geven. „Fortuna." Het hoofdkantoor van „Fortuna", 's Gravelandsche Veer 9 te Amster dam is sedert Donderdag gesloten, de lokaliteiten staan te huur, het kantoorpersoneel is verdwenen en ook de heer j. W. Jansen, de hoofd agent van deze loterij onderneming, heeft Donderdag Amsterdam verlaten. In het hotel pension „Das", Leid- schekade 95, waar de heer Jansen gelogeerd was, heeft hij zijn kamers opgezegd en meegedeeld, naar Brus sel te gaan. De te Amsterdam gevestigde agen ten en houders van „Fortuna"loten maken zich ongerust, omdat reeds enkele prijzen van f 1000 niet zijn uitbetaald. („Tel.") Margarine als voedingsmiddel. In „The Grocer", het in Engeland verschijnend toonaangevend vakblad voor den bandel in consumptie-arti kelen, komt het volgend hoofdartikel voor Een merkwaardig getuigenis over de waarde van margarine als voe dingsmiddel, waard om onder de aandacht gebracht te worden van allen die den verkoop van dit voortreffelijk botersurrogaat wederstaan, werd on langs door den Local Government Board gegeven in eene Missive, welke werd voorgelezen in een vergadering van het College van Regenten over de Gast-, Wees-, Armenhuizen en verdere gestichten le Bermondsey en welke aan dit College aanleiding gaf een besluit, eenige weken fe voren genomen, om in hun Ziekenhuis en Werkinrichtingen ten koste van een extra uitgave van 1500 (f 18000) per jaar de margarine door natuur boter te vervangen, weder te her roepen, en tot het gebruik van mar garine terug te keeren. Dat was niet meer de weerspan nige knaap, die Benno naar de rots kloof had geleid. De verandering, die met hem had plaats gevonden, was te groet, dan dat zij op Benno geen opvallenden indruk had moe ten maken, vooral daar hij bij Frans nooit wisseling van stemming had opgemerkt. Een uur iater kwam Harley in de werkplaats. Benno zei hem, dat de wil van den zieke hem gedwongen had, zoo te handelen, als hij hem had meegedeeld. „Mijn vader," voeg de h§ er bij, „wil je dat zelf zeg gen, hij wil je zien, ik bezweer je, spreek hem niet tegen. Hij is zoo prikkelbaar, misschien verandert hij zijn besluiten iater, als zijn toestand zoo is, dat men met hem praten kan, Harley glimlachte. „Je miskent mij geheel", zei hij, „ik voor mij heb er niet het minste belang bij, uw aan spraken te doen gelden en ik zou de laatste zijn, die een zieke iets zegt, wat hem niet aangenaam aan doet. Ik weet het nog van mijn va der, die ook dokter was, dat een op gewekte gemoedsstemming de beste medicijn is voor een zieke. Ik zai In hare belangrijke Missive geeft de Local Government Board eenige in teressante technische delails over de voedingswaarde van boter, margarine en eenige andere voedings stoffen van gelijken aard, doch het zwaartepunt van de geheeie missive ligt wel in deze verklaring „Weliswaar worden tegenwoordig bij de bereiding van margarine meer plantaardige oliën en vetten gebruikt dan voorheen, doch het blijkt niet, dat deze minder voedzaam zijn dan dierlijke vetten. Wat bij proefneming blijkt, leidt er toe om aan te toonen, dat er in dit opzicht weinig of geen verschil bestaat tusschen vetten en oliën van dierlijke of plantaardige herkomst. Alle vetlen bij de marga rine-bereiding in gebruik, hetzij zij van dierlijken of plantaardiger, oorsprong zijn, moeten in werkelijkheid reuk en smakeloos zijn. Dit waarborgt in hooge mate de zuiverheid en rein heid. De voorrang van boter op margarine heeft meer een aestetisch dan een dietisch karakter en het ver schil in prijs tusschen die twee arti kelen staat gelijk met hetgeen de ge bruiker bereid is te betalen voor een artikel van weelde." Op snelle wijze groeit het getal verbruikers van margarine, welke er van afzien geld uit te geven voor de „luxe" ora boter te gebruiken, ge- gestadig aan. De ondervinding heeft hun geleerd, dat zij bui tengewoon goede waar voor hun geld kunnen bekomen, ais zij margarine koopen, welk artikel hun een sma kelijke, gezor.de en aantrekkelijke voedingsstof verschaft. En nu wij de onverdachte uitspraak bezitten van een zoo hoogstaand College als den Local Governement Board, welke ver klaart, dat de voorrang van boter op margarine meer dan een aestetisch dan een dietisch karakter draagt en dat't verschil in prijs tusschen deze 2 artikelen slechts is een kwestie van luxe, welke de verbruiker wil ten loon spreiden, nu mag met reden worden verwacht, dat, als het publiek de feiten in de missive uiteengezet goed onder de oogen krijgt, het ge bruik van margarine, hetwelk de laatste jaren toch reeds op inderdaad verrassende wijze is toegenomen, thans met nog snelleren pas zal blij ven vooruitgaan. Het spreekt van zelf, dat de enorme uitbreiding van den verkoop van mar garine den boterproducenten niet naar den zin is, daar de prijs van hun product groolelijks den invloed onder vindt van de toenemende vraag naar het surrogaat. Zonder de concurrentie van het surrogaat zou boter weliicht een weelde artikel worden, waarvan de arbeidsklassen hoogst zelden zou den kunnen genieten. En neemt men daarbij nog in aanmerking de markt- spreken, zooals hij het hoorea wil tegenover een zieke mag men ook tegen zijn overtaiging in spreken. Maar moet ik dan naar hem toe Als hij het niet volstrekt wil, laat ik mij liever in 't geheel niet zien „Hij wenscht het. Hij wil de ze kerheid hebben, dat je niets tegen zijn wil zult doen." „Als het zijn moet, doe ik het ter wille van hem. Eerlijk gezegd, ik voel mijzelf zeer onwel, en dan be treedt men niet graag een ziekenka mer. Apropos, is die houtvcsterszoon bij je geweest, die Frans Toen Benno de vraag bevestigend beantwoordde, ging Harley voort „Ik heb hem wat geld gegeven ik deed het ongaarne, want men raakt zulke menschen niet meer kwijt als men eenmaal iets geeft. De jongen ziet er uit, of hij kwaad in 't zin heeft, het is een echte vagebond." Benno weersprak hem hij schil derde, hoe Frans zich gedragen bad, hoe vreemd opgewonden hij geweest was. „Ik geloof," zoo besloot hij, „dat hij tot nu to« verkeerd behan deld is, hij is eigenlijk niet slecht, maar als nu het ongeluk hem ver positie van spek en andere voedings- ariikelen, zooals deze is uiteengezet in de meeting over „De Nationale voedingsmiddelen'" i.i. Donderdag te Londen gehouden, zooals medege deeld op pag. 1552— 4 van dit num mer, dan zou men een toestand van zaken krijgen, welke niet licht te tellen zou zijn. Boterproducenten hier en over zee hebben in den laatsten tijd eene ont zaggelijke activiteit aan den dag ge legd in het bestrijden van den mar- garinehandel onder de bestaande wet geving, niettegenstaande deze wetge ving nog slechts eenige jaren geleden herzien en, voor zooverre noodig en practisch bleek, door een speciale commissie uit 't Lagerhuis gewijzigd is. Vooral de vertegenwoordigers van koloniale boterproducten zijn bijzonder heftig geweest in hun agitatie en zij voeren een hevige campagne tegen het gebruik van kleurstof in de mar garine. Deze campagne blijkt, voor zoover de ondervinding meetelt, wei nig kans van slagen te hebben. Toch moet zij niet over het hoofd gezien worden door hen, die van meening zijn, dat de margariehandel, zooals hij tegenwoordig gedreven wordt, op wettigen grondslag rust en overtuigd zijn, dat het artikel voorziet in eene werkelijke behoefle van de niet rijke klassen der samenleving. Zooals Sir William George Watson beweert in een bijdrage over „Mar garine contra Boter", opgenomen in de „Correspondentie"-koiommen van dit nummer, moest het Koloniaal Bestuur er vrede mede nemen het vervaardigen van Engelsche Marga- rinewetten over te laten aan de regeering in het Moederland. Want mochten de Beterproducenten in Australië al eenige aanleiding hebben om te zijn vóór wijziging der mar garinewetgeving in Engeland en voor Sirafbepalingen tegen margarine met het doel in het moederland voor hunne boter een hoogeren prijs te kunnen bedingen, dan zou, zooals Sir William aantoont, van den anderen kant toch ook weer rekening moeten gehouden worden met de andere Britsche Ko loniën, welke de noten voortbrengen waaruit de margarine tegenwoordig op ruime schaal wordt vervaardigd. Het zou geen zin hebben aan te voeren, dat margarine nimmer frau duleus ais boter verkocht wordt, maar toch gelooven wij, dat dit slechts zelden geschiedt door den gevestig- den winkelstand en dat zich integen deel hoofdzakelijk hieraan schuldig de zoogenaamde rondventers voor wie de invoering van een patent en controlesysteem beslist noodig Is. In elk geval behoort met het oog op het overtuigend bewijs, hetwelk de missive over de voedingswaarde van margarine heeft opgeleverd, de volgt, is alles te vree zen." „Je kent de menschen niei", ant woordde Harley. „Mij heeft de knaap een ander gezicht getoond. Ik had hem, weliswaar op het slot eenige beloften gedaan, om mij zijn dien sten ie verzekeren, maar ik vermoed de niet, wat hij zich in hef hoofd zou zetten. Hij zag mij aan als een woedende kat, toen ik zei, dat ik eerst een proces moest voeren, vóór ik in staat was, iets voor hem te kunnen doen. De jongen kent alle feestanden, overal heeft hij geluis terd en hij verbeeldt zich, dat het slechts aan mij ligt, om toe te tas ten, om den Graaf zijn vermogen te ontnemen, en hem te beloonen, hem rijk te maken. Hij is een gevaarlijk mensch, neem je voor hem in acht." Benno antwoordde ontwijkend toen vroeg hij, of Harley reeds stap pen had gedaan betreffende de be lastering van Wally. „Dat was het eerste", riep Harley, „ik hoop vriendelijker dank verdiend te hebben van mijn schoone nicht." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1