Co. ens. i, enz. COURAINT 150 olaad BIEDINGEN K- EL. ANVRA6EN VRIJDAG en nu het Alleen echt in onze PatentFlacons. 1914 eisje, FEUILLETON w S;3e Jaargang abrielr (ATE. aat 30. Groet* ftason f 1- balve 60 «int ALSUM ZONEN r flesoh. terflesoh. ohm Rijnwijn, Sa rd Invalid ga enz. enz. orde prijzen, R/VIAN. Telefoon 46. aan het woonhuis f 0.25, iedere Zonder rabat, tsen wordt twee- iERZElL vraagt lt jaar. Zich nan te na 7 uur. RENTEROHEM zoekt tegen 1 BODE. ;etuigen onnoodig h. AnnNNFMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk Ï.SO. Voor België 2.20 Voor Ine maanuc". j - - - overige landen der Posl-Unie 3.3S Afzonderlijke nummers 3 cent Iïï8- Firma f. VAH 01 M )r.. Kkins Mi 58. feingen. leiénii toe. IS 23 3AN (JAR I ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt ftvemiaa! berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 cl. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 et. per regel ïersehijnt dsoeiijks, yiipsiérf op Isséf eo aigeisoen erkende Shrislelijke feestdagen «gulden bij levens- gulden bij dood j lange ongeschikt- door mpus, zij" o^'|u'|.'|Jen vo0r; lieïd tot werken (L?U een ongeluk w w - kjeru tegen c-"- VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeiuk Deze -nn^rlnnan woruen >»->m, m,i.mm»ui n. De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- gulden bij verlies van een hand, voet of oog bekomen op trein, boot of tram. gulden bii verlies 4 tf"5| gulden bii verlies |P% f*gulden bij verlies van 111 II vaneen /H van eiken ecu duim 1.NJU wijsvinger Zd%3 anderen vinger De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" fe Schiedam AMER0VERZ1CHT Vergadering van Donderdag. Marine. I De minister besett ten volle voor welke uiterst moeilijke vraagstuk ken hij gesteld is en hij is er van doordrongen dat dringend afdoende maatregelen genomen moeten worden In het belang van onze weermacht ter zee. Hij heeft het ontwikkelings proces, dat in de laatste jaren op de schepen is afgespeeld van nabij Gadegeslagen, maar wat hij zal "toe fen doen om de kwaliteit zoowel als de kwantiteit van het gevechtswaardig materieel te vei beleren, wat hij zal moe ten aanvangen om den geest onder het personeel te verbeteren, daarvan hebben wij geen duidelijk beeld gekregen. Zijn vrijzinnige beginselen leiden er toe dat hij het verenigingsleven als zoodanig niet vijandig gezind is, maar hij wil waken dat de vereeni- - gingen het karakter van strijdende massa niet zullen krijgen. Als een der oorzaken voor het slechter wor den van den algemeenen geest wijst hij aan de vitterij op allerlei kleinig heden. Het gezag wordt gehandhaafd loor menschen en zij allen struike len in veel, Wanneer nu echter ie- iere fout hier wordt uitgemeten, ekt dat een verhouding, die tot mis- irstand, tot wederzijdsch wantrou- en moet leiden. De schepelingen Stijn individueel gewillig en leidzaam. 'aar er is een collectieve geest, die irbitterend werkt. Onder massale juggestie, onder den druk van het ilassenstrijd-dogma wordt de kijk op ie toestanden verdonkerd, verdwijnt iet gevoel van individueele verant- oordelijkheid, ontstaat een mis- laatst bewustzijn van collectieve acht en wordt een lijdelijk verzet ekweekt dat de krijgstucht onder mijnt. Er gaat van de soriaal-demo- atie een suggestieve werking uit, wat bleek uit een brief dien de mi- lister voorlas, waarin o. a. dat staat te lezen, dat de portretten van de ciaal-democratische Kamerleden raak worden bekek«n. Met zeer vele voorbeelden heeft de inister willen aantoonen, dat de actie van den Bond van minder marine personeel tegen den dienst gericht is. Dit wordt door de sociaal-democraten ten stelligste ontkend. Naast elkaar werden gelegd het rapport van een officier over de vaart van de Evertsen in de Noorsche fjordeii en het ver- daarvan in het orgaan van den irinebond Het Anker. Daaruit bleek hoe de manschappen individueel geen reden tot klagen hadden, maar tevens hoe de geest collectief werd verbitterd. Dit alles is te zeer bekend en in de Kamer zoowel ais daarbuiten te Se Strijd m m hnlm 95). Roman van G. h. v. D. (N&dnUr verboden.) O— nkomende ID Van Dishoeck- egenwoordige ter- jtesd uit den boeren- !en per maand, bij mbrechtstraat 35. ;N ZIEKE verlangt bode. vaak herhaald dan dat wij thans in breede bespreking daarvan behoeven te treden. Wat de minister dan thans wenscht te doen Hij zal trachten te gemoet te komen aan de vele bezwaren; de kwestie van de regeling der rechtspositie zal hij onder het oog zien; bij het af wijzen van verzoeken zullen zooveel mogelijk de redenen van de afwijzing worden vermeld. Een dienstverband van korten termijn zal hij voorstellen. Daarbij zal de gelegenheid bestaan door flinke premies f 120 per jaar een bedrag te vormen dat op een spaarbankboekje wordt geplaatst en bij de terugkeer in de burgermaat schappij een sommetje vormt waar mee iets kan worden aangevangen. Aanmoediging van vrijwilligen militie dienst zal een poging moeten zijn om langs dien weg wat mannetjes te krijgen. Hoe dat alles verder geregeld zal worden, weet de minister zelf nog niet. Maar er wordt aan gewerkt. Met het materieel staat het al niet veel beter dan met het personeel. De Evertsen" is alleen geschikt voor afbraak. Eigenlijk stond de „Holland" op de nominatie, maar aangezien deze nog iets beter was te repareeren heeft men getracht daarvan weer iets ordentelijks te maken. Dat repareeren zal alleen 190.000 gld. voor het sch p en 45.000 gld. voor de machines kosten. De „Heemskerck" doet al zes aar dienst zonder groote herstellin gen te hebben ondergaan. Die zullen echter in 1915 moeten plaats hebben. En als dan het schip weer op orde is zal de „Kortenaer" worden afgedankt. Veel schiet er dan niet over. Eén schip moet naar West-lndië, éér» naar Oast-Indië, twee of drie doen dienst als opleidings schip en de rest, voor zoover aan wezig, voert dan den illustren naam van „vloot." Over de wegneming van de „Zeeland" uit de Caraïbische zee is nog al wat te doen geweest bij de behandeling van de begrooting van Suriname. De minister wil wel een schip in de West laten, doch afwis selend nu eens het eene een tijdje, dan weer het andere. Zoo heeft de minister tusschen al lerlei klippen door te zeilen. Er zal heel wat stuurmanskunst noodig zijn om niet op de een of andere klip vast te loopen. Want dit is zeker, al klaart de minister het met zijn personeel en zijn materieel, de Staten- Generaal vormen vaak voor den mi nister van marine ook een gevaarlij ke klip. Misschien wel de gevaar lijkste. Minister Rambonnet staat nu op de brug. Hij moge flink uit de oogen zien, want de oceaan, dien hij thans bevaart, den politieken, is vol gevaar. Hij had dikwijls deze wending van zijn lot verwachttoen zij nu echter zoo plotseling kwam, trof zij hem toch minder voorbereid, dan dit het geval had kunnen zijn. Frans had ziek steeds getroost met de gedach te, dat hij overal een betrekking zou vinden, waar hij niet meer te doen ha.d dan bij zijn vader, maar meer vrijheid en betere behandeling zou mo- gen eischen, nu kon hij de proef ne men. De hoop op Harley's hulp werd hem door Kathi's twijfel in zooverre vernietigd, daar de geliefden vrees den, dat Harley zijn aanspraken kon overschatten of zelf bedrogen kon uitkomen, maar hij rekende er toch vast op tenminste een schadevergoe a'ng te krijgen. Zoo had dan de eerste teleurstel stelling hem getroffen. De meest ver schillende gevoelens streden in zijn borst met elkaar. Het gesprek dat hij in het woud met Adda had ge had, was niet zonder indruk op hem gebleven het vriendelijk vermanen de woord der Gravin, dat hij een fatsoenlijk mensch moest worden, het vertrouwen, dat zij hem geschom ken bad, had edeler kiemen in zijn borst weer gewekt en nu, terwijl hij uit het ouderlijk huis was gevlucht, zei hij tot zichzelf, dat zijn vader het toch wel goed met hem gemeend had, al had hij hem ook door zijn wantrouwen en zijn hardheid de lust benomen, naar zijn tevredenheid te dingen. Maar de gedachte was toch le vendig in hem,oin zijn vader te bewij zen,dat hij wel tot iets nut was, dat hi op een andere plaats zijn brood en ook de tevredenheid van zijn patroon kon verdienen. Met deze gedachten vermengden zich weliswaar ook andere, die hem in de war brachten. Toen spon zijn fantasie de schitterende beloften van Harley uit en hij zag zich bijna zonder moeite reeds in een gemakkelijke be trekking. Toen vlamde de haat tegen den Graaf in hem op, wiens schuld Avondvergadering. Binnenlandsche Zaken. Drie belangrijke kwesties kwamen uit het debat van Dinsdagavond naar vorende gemeentewet, de drank wet en de tooneelcensuur. In zake wijziging der gemeentewet verklaarde de minister geen plannen te hebben. Het belastinggebied der gemeenten eischt weliswaar dringend uitbreiding en de financleeie nood is uitermate hoog gestegen, doch hij weet niet hoe hij dit thans moet aan pakken. Met de drankwet staat het anders een ontwerp is in den maak en het zal zoodra het gereed is aan de be langhebbenden worden toegezonden. Plaatselijke keuze komt daarin niet voor. De minister stelt zich op het standpunt van den heer Rinkze is in strijd met de grondwet, die het bestuur der gemeenten in handen van de gemeenleraden stelt. En daar aan kan niet getornd worden. Indien men éen element van bestuurswezen uitschakelt, zou de voet worden gezet op een zeer gevaarlijk pad. Bovendien damt de plaatselijke keuze eventueel niet alleen het misbruik maar ook het gebruik van den sterken drank in,, een aantasting van de individueele vrijheid, die niet toelaatbaar is. Een uiterst moeilijke en netelige kwestie is de tooneelcensuur. Dat er ten slotte een macht moet zijn die kan ingrijpen waar het buiten de perken zal gaan, wie zal er tegen zijn Maar waar zijn de perken En wie zal de macht hebben De be- oordeeiing, de appreciatie van wat de openbare orde en zedelijkheid aantast, Dlijft iets subjectiefs behou den. Maatstaf voor objectief oordeel is niet aan te leggen. De beperking van de individueele vrpeid in het openbaar belang is gevaarlijk. Abso lute vrijheid mag niet in bandeloos heid overslaan, terwijl iedere beper king tot ongewenschte beperking kan leiden. De minister weet zelf Riet uit de moeilijkheid te komen en daarom wil hij de toepassing van het bewuste artikel 188 2e lid der gemeentewet laten zooals die is. De burgemeester is ten slotte de eenige persoon aan wien de vervulling van de moeilijke taak kan worden opgedragen. Hij zal hekben te beoordeelen in welk milieu een bepaald stuk wordt opgevoerd. Met hem is het eens de heer Van Hamel, tegenover zich vindt hij den heer Limburg, die zelfs de indiening van een initiatief voorstel tot schrap ping van het bewuste artikel der ge meentewet in uitzicht stelde. De minister bleef dus zijn standpunt handhaven. het was, dat zijn vader steeds har der tegen hem was geworden, die hem van Kathi had willen verre hou den, die hem behandeld had als een wilddief of nog erger. En dit gevoel van haat had Har ley nu aangewakkerd, toen hij zijn verwachtingen had teleurgesteld. Maar dit was geschied op een wijze, die niet veel teweegbracht. Als Harley gezegd had, dat de dood van den Graaf of van een zijner beide zoons hem noodig was geweest tot bereiking van zijn doel, dan had mis schien de demon der verzoeking ge makkelijker spel gehad dan nu het iemand betrof, dien Frans nooit ge zien had en voor wien de jonge man eer sympathie dan afkeer kon ge voelen, daar de zoon van dien zie ken man Frans niet verraden had, toen hij hem bij het luisteren had betrapt. Toch werkte het vergifFrans kon de gedachte niet uit zijn hart ban nen, dat, ais de oude man stierf, Harley den Graaf kon deemoedigen en hem tot houtvester inaken op Wil- denfels. Wat Harley wenschte, dat had hij geraden, maar Frans had BINNENLAND Het bezoek van de Groothertogin van Luxemburg. De Koningin met de groothertogin van Luxemburg maakten gisteren ochtend een rijtoer naar Schevenin- gen en bezochten daarna het Vredes paleis, alwaar de vorstelijke, bezoek sters werden ontvangen en in het gebouw rondgeleid door jhr. mr. Roëll, secretaris van het Hof van Arbitrage. Bij het bezoek waren ook tegen woordig de minister van buitenland- sche zaken en jhr. mr. van Karne- beek, minister van Staat en president der Carnegiesiichting. Het bezoek duurde ruim drie kwartier. Ten half 4 uur vertrok de groot hertogin, uitgeleid door de Koningin en namens de Koningin-Moeder door jhr. de Ranitz aan het slation, onder aanbieding van bloemen, gecompli menteerd. Ditmaal werd de eere- wacht gegeven door een compagnie jagers. Hofbericht. H. M. de Koningin heeft gister avond de opvoering van „Agneti" in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen vanwege de Neder- Jandsche Opera Vereeniging van het begin tot het einde bijgewoond. H. M. werd ontvangen door den secretaris van het hoofdbestuur der Ned. Opera-vereeniging, den heer Henri Völlmar, wiens dochter H. M. een bouquet aanbood. De heer Völl mar stelde volgens de overige aan wezige leden van het hoofdbestuur aan H. M. voor. Na afloop der opvoering heeft. H. M. den componist Julius Röntgen bij zich doen komen en hem in zeer vleiende bewoordingen gecomplimen teerd. De Koningin vroeg ook met belangstelling naar de schrijfster van het dramatisch gedicht, mevrouw O. van Uildriks, die verhinderd was de opvoering bij te wonen. Beiasting-opcenten. Naar „de Tijd" uit goede bron verneemt, is het de bedoeling van minisier van financiën om de tien opcenten op de Vermogens- en Be drijfsbelasting te vergen tot vijf-en- twintig en om op de Personeele- en Grondbelasting vijftien opcenten te heffen. Dit alles als noodmaatregel en bij wijze van overgang tot de Rijksinkomstenbelasting. De legercommandant. Bij Kon. besluit is de luitenant- generaal, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Ned.-Indië G. C. E. van Daalen, op zijn verzoek, met ingang niet eens het voldoende vertrouwen in Harley, dat hij hem het beloofde loon werkelijk zou geven, als Frans zijn werktuig weid bij een daad die hijzelf niet waagde. Het is, of de geest van den booze bij eiken mensch voor de deur staat en wacht op de gelegenheid, bij hein te kunnen binnensluipen. De gedachte tot een booze daad wordt niet altijd van buiten af aangebracht, zij ont staat ook soms plotseling in ons, zoo onvoorbereid, dat wij ervan schrikken, het komt voor, dat onze ziel zich plotseling bezighoudt met de gedachte eener daad, waartoe wij niet in staat zijn, waarvoor wij bij nader overleg gruwen. Het is gevaarlijk, zich aan zulke gedach ten over te geven, want dan ver dwijnt de afschuw meer en meer, de verzoeking wordt grooter. Dan valt het den demon gemakkelijk, ons te over rompelen. Op deze wijze verklaren wij het ons dat iemand tot moordenaar kan worden, die niet de geheele trap der misdaad heeft doorgemaakt, of die niet geleid wordt door beestachtigen l hartstocht. Het een of ander doel van 2 April, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. De bouw van Nederiandsche oorlogsschepen. Aan het departement van marine deelde men een vertegenwoordiger van een persbureau mede, dat de Nederiandsche regeering binnen kor ten tijd inlichtingen zai inwinnen bij verschillende scheepsbouwwervenom- trent den bouw van een oorlogsschip van goede grootte. Het verzoek tot het verstrekken van gegevens en het doen van prijsopgaven zal niet uit» sluitend worden gericht tot Engel» sche scheepsbouwers, doch ook Fran' sche en Duitsche ondernemërs zullen worden uifgenoodigd. Naam- en ranglijst der .officieren. Blijkens de naam- en ranglijst der officieren van het Nederiandsche le ger en van dat in Ned. Oost-Indië, alsmede van de landmacht in West- lndië, 1914, telt ons leger het vol gende aantal officieren; Z. K. H. de Prins der Nederlanden luitenant-generaal a la suite. Generale staf1 luit.-gen., 1 ko lonel, 7 luit.-kols., 2 majoors, 22 ka piteins, 2 res.-luit.-kois., 2 res.-maj., 1 res.-kapt. Inlanterie1 luit.-gen., commandant van het veHieger; 4 gen.-maj., 1 gen.-maj.-titul., 13 kolonels, 36 luit. kols., 78 majoors, 386 kapiteins, 417 le-fuits., 127 2e-luifs.reserve-offi cieren 3 majoors, 11 kapts., 183 le» luits., 447 2e luits.militie-officieren 99 le-luits., 33 2e-luits. Cavalerie: 2 gen.-maj., 5 kolonels, 5 luit. kols5 majoors, 33 ritmee sters, 52 le-Juits., 31 2e-luits.re serve-officieren met onbepaald ver lof: 6 ritmeesters, 20 le luits., 25 2e-luiis. Artillerie 6 gen.-majoors, 12 ko lonels, 18 luit.-kols., 30 majoors, 157 kapiteins, 187 le-luits., 67 2e-luits. reserve-officieren met onbepaald ver lof 2 luit.-kols,, 4 majoors, 9 ka piteins, 28 le-luits., 93 2e-luits.rai- liiie-officieren met onbepaald verlof 21 le-luits., 4 2e luits. Magazijnmeesters der artillerie 7 majoors, 5 kapts., 5 le-luits., 2 2e- luits. Genie1 luit.-gen. (chef gen. staf), 4 kolonels, 7 luit.-kols., 7 majoors, 42 kapiteins, 24 le-luits., 11 2e-!uits. reserve-officieren met onbepaald ver lof 1 luit.-kol1 majoor, 7 kapi teins, 18 le-luits., 10 2e-luits. Kon. Marechaussee1 kolonel, 2 luit.-kols., 2 majoors, 13 kapiteins, 2 le-luits. Militaire administratiea. inten danten 1 hoofdintendant (generaal- majoor), 1 kolonel, 4 luit.-kols., 5 zweeft hem voor; hij overlegt, hoe de hinderpalen ie overwinnen zijn. Heeft hij de gedachte een misdaad te begaan, dan overweegt hij het voordeel, dat deze misdaad brengt. De mogelijkheid, zich voor ontdek king te vrijwaren, de afschuw ver dwijnt. Er blijft niets over dan de besluiteloosheid der vrees en in het beslissend oogenblik is de daad ge schied. Frans had in uren van bitterheid en haat reeds dikwijls de gedachte gehad, dat hij zijn buks slechts op den Graaf behoefde te richten en deze kon hem dan niet meer drei gen, hem als een hond van het goed te jagen. Nu had men hem te ver staan gegeven, dat, als de rentenier Wildenfels de oogen sloot, niet ai- leen graaf Wildenfels, maar ook zijn zoons door Harley diep vernederd konden worden, dat dan Harley op het slot Wildenfels te bevelen had. Frans had nu de verklaring voor het gesprek, dat de Graaf met den beeld houwer in het jachthuis gevoerd had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1