192). oUU lDll jx. 1UU „gas* Se Stfijd os iel) Sraïetikroon. DINSDAG 20 JANUARI fiemeentebestuur bTnnenlanp feuilleton Iport No. 16 dc abonnés, in 'tjiezii eenei 2000 medische politie. 33e Jaargang 1914 L1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 I 'per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unic ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent fiian: FirmaM K W? F Mrt 58. fciiyiii, lililw Intro. 18 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40: voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Verschijni dagelijks, uilgezonderd sp Zeudsg m algemeen eikende Ghristeiijke feestdagen gulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies J Pfft gulden bij verlies J tffc rf^gulden bij verlies D uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of train. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holt. Alg. Verzek. Bank' te Schiedam gulden bij verlies van eiken anderen vinger De Burgemeester van Vlissingen; brengt ter kennis van belangheb- benden dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht de besmetverklaring van Cherson wegens Aziatische Colera is ingetrokken. Vlissingen, i9 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUPEKERKE. 3ezoek van de Koningin aan de stelling van Amsterdam. K Door slechts heel weinigen opge merkt beeft H. M. de Koningin gis termorgen een oogenblik in de hoofd stad vertoefd. J. Zooals was aangekondigd zou de Koningin een rondrit per auto door de stelling van Amsterdam doen en daartoe per gewonen trein van 9.02 aan het Centraal-Staiion aankomen om vandaar haar tocht te beginnen. Toen de salonwagen stil hield stapte de Koningin, bijna onherkenbaar in haar warm auto-costuum langen grijzen pelsmantel en een glad over het hoofd getrokken kap van zwart bont vlug uit, drukte de op haar vachtende heeren, den stellingscom- jandant generaal Ophorst en diens Jfdjudant kapt. Pare van Linden Tol, de hand en liep toen dadelijk door de wachtkamer naar de buiten wach- ende auto's. Hier stonden wat meer jjienschen, wiet aandacht getrokken vas door de gekroonde W's op de auto-portieren en de chauffeurs in rood-goud-grijze uitmonstering. Vlug werd ingestapt, het gevolg, jiestaande uit slechts een drietal per- onen in de voorste auto, H. M. met en der beide officieren en een hof- ame in de achterste, de kleine Ko ninklijke Standaard kwam op de mo- r. kast te staan, en toen begon de ocht in de half open auto's door den kouden winterdag. in de stad was het komisch om te zien hoe sommige voorbijgangers plotseling de koninklijke auto's be merkten. Velen grepen nog gauw naar hun hoed, maar meestal was de Stoet dan al verre. De verkeersagent op de Munt sprong juist toen de achterste auto voorbij was in de hou ding even later was het een officier, die nog snel van zijn fiets sprong om juist bijtijds zijn eerbiedigen groef aan de landsvorstinne te brengen. Weldra echter hadden de auto's langs de Weesperzijde de stad ver laten om in snelle vaart koers te zet ten naar het Zuiderfront van de stel ling. Vandaar is H. M. een groot ge deelte van de fortenlinie langs gere- Roman van q. h. v. d. (Wadrak verboden.) —O— „Beide zal niet noodig zijn, mijn heer Harley, want mijn broeder heeft mij verklaard, hoezeer hij juffrouw Wildenfels hoogacht en hoe veront waardigd hij er over was, dat zijn kameraden het de juffrouw lastig maakten. Ik zeg u dit," zoo besloot Georg, wien de toon, waarop Harley over Adda had gesproken, een blos "aar het gelaat had gedreven, „om de waarheid te constateeren en mijn vader in bescherming te nemen te gen verdachtmakingen, verder echter staat het u vrij, te doen wat u be lieft. Uw manier van bedreigen draagt den stempel van brutaliteit en erbar- melijkheid in zoo hooge mate, dat het mij spijt, hier niet het huisrecht «e mogen uitoefenen. Ga nu Harley was «iet gekomen, met de bedoeling, zijn verhouding tot de den en heeft 's middags haar tocht beëindigd in Beverwijk vanwaar zij weer per irein vertrokken is naar Den Haag. De groothertogin van Luxemburg. H. M. de Koningin heeft aan de groothertogin van Luxemburg het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw verleend. De versierselen der orde werden aan het Luxemburgsche staatshoofd overhandigd door Hr. Ms. gezant te Brussel, jhr. Van Weede, die tevens gezant voor Luxemburg is. Volksonderwijs. Het hoofdbestuur van Volksonder wijs heeft in een adres aan den mi nister van binneniandsche zaken zijn groote instemming te kennen gegeven met het besluit der regeering tot in stelling van een staatscommissie aan welke wordt opgedragen Wettelijke maatregelen te ontwerpen ten aanzien van de voorziening in de kosten van het openbaar en bijzonder onderwijs, waardoor de deugdelijkheid en de krachtige vooruitgang van het onderwijs der jeugd wordt verzekerd onder behoud van de opvoedkundige zelfstandigheid van het bijzonder onderwijs. Met groote instemming, omdat het streven onzer vereeniging, ook blijkens haar statuten zich gedurende de bijna vijftig jaren van haar bestaan heeft gericht op de bevordering en verbe tering van het volksonderwijs in al zijn geledingen. Niets toch heeft onze vereeniging in haar opbouwenden arbeid meer tegengewerkt en in de tenuitvoerleg ging van haar program meer opge houden dan de in ons land bestaande onzalige politieke schoolstrijd, die op het terrein van het volksonderwijs en der volksopvoeding steenen gaf voor brood. Een krachtig streven tot ver betering van het onderwijs heeft daar door in ons volk niet kunnen opko men van een opbloeiende belang stelling in de hoogst belangrijke vragen betreffende de innerlijke be- teekenis van het volksonderwijs in zijn geheelen omvang, kon daardoor geen sprake zijn. De ernstige poging, door de hui dige regeering thans door de instel ling van de bovengenoemde Staats commissie ter beëindiging van dien strijd gedaan, wordt door het hoofd bestuur dan ook niet alleen om de zaak zelve, maar ook in verband met het streven van Volksonderwijs ten zeerste op prijs gesteld. Het meent zich dan ook de vrijheid te mogen veroorloven den minister in kennis te stellen met de wijze, waarop de vereeniging bedacht als zij is geweest op het zooveel mogelijk steun verleenen aan elke krachtige poging, die van de zijde ieden der grafelijke familie nog meer gespannen en vijandig te maken, dit bewees reeds den brief, dien hij aan Wolfgang geschreven had. Zoo was hij dan ook met kalme ophelderin gen begonnen, had zich meer ge rechtvaardigd dan aangevallen, maar hij had een heftiger tegenstand ver wacht van de zijde van Georg. Het tegendeel had plaats en Georg's ge heele houding bewees hem, dat deze slechts al te geneigd was, in te gaan op een verzoening, dat men hem dus vreesde, dat men misschien reeds berouw had, hem zoo lomp en be- leedigend te hebben behandeld. Deze verrassende ontdekking was het, die Harley verleid had, plotse ling een anderen toon aan te slaan en Georg te doen gevoelen, hoe de behandeling hem verbitterd had. in den waan, dat men een verzoening met hem zocht, meende hij een kleine wraak te kunnen nemen voor alles, wat hem beleedigd had en de opge wondenheid, waarmee Georg hierop antwoordde, bewees hem te laat, dat hij te ver was gegaan. Weer wees Georg hem de deur, ditmaal echter met zulk een diepe van een vrijzinnige regeering tot een verzoening der strijdende partijen op schoolgebied eenmaal zou kunnen leiden zich een oplossing dezer voor land en volk zoo hoogst belang rijke quaesiie denkt. Evenals Volksonderwijs na jaren van propaganda in het land voor het beginsel van den leerplicht, zich des tijds tot de regeering richite meteen „conceptwet op den leerplicht", waar in zij haar meeningen en .wenschen ten aanzien van de toenmaals in uit zicht gestelde wetgeving kenbaar maakte, heeft zij in de jaren van 1907—1911 haar afdeelingen geraad pleegd en is in verband daarmee door een daartoe benoemde commissie eert „conceptwet tot regeling van het lager onderwijs" ontworpen, waarin zij naast haar wenschen betreffende de reorga nisatie van het voorbereidend, lager en voortgezet onderwijs, ook haar verlangens op het gebied der verhou ding van het openbaar en het bijzon der onderwijs tot den staat heeft aan gegeven. Met alle bescheidenheid vestigt het hoofdbestuur de aandacht thans op dezen arbeid, in het volle vertrouwen, dat de minister kennis zal willen nemen van den inhoud van genoemde conceptwet, speciaal van de op deze materie betrekking hebbende titels II en ill, handelende respectievelijk over het openbaar en het bijzonder onder wijs, niet minder ook van de toelich ting tot de daarin voorkomende arti kelen. Het hoofdbestuur wenscht aan het bovenstaande ook nog"ls zijn meening toe te voegen, dat voor de totstand koming van de in deze conceptwet aangegeven regeling zeer ingrijpende wijzigingen van de huidige wet op het lager onderwijs noodzakelijk zijn zonder dat deze wijzigingen in strijd geacht kunnen worden te zijn met ari. 192 van de Grondwet. Visch als volksvoedsel. In de vergadering van de Tweede Kamer op 30 December j.l. heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel opgemerkt, dat hij niet kan toezeggen, dat het rapport van de visscherij-inspectie over de quaestie van het gebruik van visch als volks voedsel reeds in Januari zal kunnen worden gepubliceerd, maar dat zou worden nagegaan wat in deze zal zijn te doen. Blijkens een mededeeling van den hoofdinspecteur der Visscherïjen kan het bedoelde rapport thans nog niet verschijnen. Door dien hoofdinspec teur is intusschen een korte samen vatting van den inhoud van het rap port samengesteld, waarvan de minis ter vier afschriften aan de Kamer heeft toegezonden, die ter inzage voor de leden ter griffie zijn nedergelegd. verachting, dat Harley de tanden op eenklemde, om niet door een hart stochtelijk antwoord den jongen man tot handtastelijkheden te provoceeren. Maar hij kon zich niet weerhouden, de opmerking te maken, dat de Graaf zijn gegeven woord, om den neutra len grond te respecteeren vergat. „Verdraai mijn woorden niet", ant woordde Georg en zijn oog vlamde, „op geen plaats ter wereld en ook niet op uw kamer zou ik het dulden, dat u over mijn broer en zuster spreekt, zooals u dat gewaagd hebt te doen. En al waart u in staat, ons tot be delaars te maken, dan zou mijn zus ter uw persoon niet eens haar haat waard achten." Hariey sprak geen woord, maar in den blik, waarmee hij antwoordde, vóór hij de kamer verliet, lag de uit drukking eener beestachtige woede, al het gif van een doodelijken haat was in dezen blik saamgevat. De hand balde zich krampachtig zoo vast, dat de nagels der vingers diep in het vleesch snedenhij was in zulk een opgewondenheid, dat hij de menschen, die hem op straat tegen kwamen niet zag en pas tot bezinning Burgemeester Ter Laan. De nieuwbenoemde burgemeester van Zaandam, de heer K. Ter Laan, zal in de eerste helft van Februari worden geïnstalleerd en zijn ambt aanvaarden. Pensioenwet-gemeenteambtenaren. De Ne'ierlandsche federatieve bond van gemeentewerklieden heeft zich tot de Tweede Kamer gewend, waar in hij te kennen geeft in de pensioen wei voor gemeenteambtenaren 1913 tot zijn leedwezen de bepaling te missen, welkede gemeenteambtenaren op 55jarigen leeftijd in de gelegen heid stelt een maximumpensioen van 2 pet. van hun loon te verkrijgen. Adr. verzoekt een zoodanige wijzi ging in artikel 8 te brengen, dal de hierbedoeide ambtenaren voor ieder jaar diensttijd 7« 'n plaats van 1/K van hun loon als pensioen zullen ge nieten. Begrafenis kapitein van Erp. Op de katholieke begraafplaats te Utrecht is gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van F. C. van Erp, kapitein der infanterie te Bergen op Zoom, te Utrecht in het militair hospitaal overleden. De begrafenis had op verzoek der familie zonder militaire eer plaats. De baar was gedekt met kransen van de familie, van den vroegeren chef van den overledene, van de officieren van het derde regiment infanterie, van de onderofficieren der vierde com pagnie en van de vereeniging „Ons Leger" te Bergen op Zoom. Op de begraafplaats volgden behalve de familie, majoor Vogel, kapitein Wiers- ma en luitenant Brinkman uit Bergen op Zoom, de luitenant-kolonel plaat selijke commandant te Utrecht en talrijke officieren en andere militairen den stoet. Plebaan Starink vervulde de kerkelijke plechtigheden. Een fa milielid dankte voor de groote be langstelling. Bevorderingskansen der onderoffi cierenvan de zeemacht. in een artikel, voorkomende in „Ons Belang", orgaan van den Alg. Bond van Onderofficieren der marine, wordt geklaagd over den tragen gang der bevordering tot en in den onder- officiersrang en gezocht naar midde len om daarin verbetering te brengen. Verschillende oplossingen, zooals o.a. het uitbreiden der hoogere ran gen, werden reeds aan de hand ge daan, doch vonden geen ingang of bleken van slechts tijdelijk voordeel te zullen zijn. Daarom wordt thans de aandacht gevestigd op het ver minderen van het aantal dienstjaren, recht gevende op vol pensioen, maat regel, waaraan niet ten onrechte de verwachting van tijdlger verloop en kwam, toen hij tegen een heer aanliep. Hij stotterde een verontschuldiging. De menschen zagen hem na, alsof zij aarzelden, of zij hem voor een be- schonkene moesten houdenzijn hospita schrikte van zijn uiterlijk, toen hij zijn woning bereikte en zij hem de deur opende. De geleerde, die anders steeds zijn uiterlijke kalmte hewaarde, ja, ermee coquetteerde, dat niets in staat was, hem zijn zelfbeheersching te ontne men, voelde, dat zijn geheele zijn in de war was. „Ik ben ziek", zei hij tot zijn hospita, „breng mij een paar flesschen spuitwater." „Zou ik niet liever een dokter ha len, mijnheer Harley? U ziet er niet goed uit." „Neen", antwoordde hij kortaf en trad zijn kamer binnen. „Er is ook een jongmessch hier geweest, die naar u gevraagd heeft, mijnheer Harley"' zei de hospita. „Hij wil terugkomen." „Wie is het Wat wil hij „Dat wilde hij niet zeggen. Hij zag er uit als een jager of houtvester." Harley's oogen openden zich wijd, zijn blik had werkelijk iets veront- viuggere opschuiving werd vastge knoopt. Men zou het evenwel eerst wen schen te zien toegepast na herziening der nu nog van kracht zijnde pensi- oenswet, hetgeen zeer verklaarbaar mag he eten, omdat de pensioenen nog in een onwaardige verhouding staan tot de traktementen en nog altijd ontbreekt de billijke verhooging voor tusschen de keerkringen doorgebrach te dienstjaren. Tekort aan luitenants In verband met het tekort aan luitenants bij de verschillende regi menten zijn de le luitenants P. T. C. de Bruyr. van het 8ste reg. inf. en J. P. Briëtt van het 19e reg. inf. zoomede de 2e luitenants J. B. C. van Meir van het 6e reg. inf. en J, T. van Oosten van het 10 reg. inf. ontheven van hun detacheering bij degymnastiekschoo! te Utrecht,alwaar zij tot 31 Dec. 1914 zouden blijven( en naar hun korpsen teruggekeerd, Administratietroepen. Naar aanleiding van een desbetref fende vraag, heeft de minister van oorlog bepaald, dat miliciens, die bij de korpsen zijn aangewezen voer de administratietroepen (z. g. „wer kers"), ook nè hun overgang bij de eompagnie-administratietroepen te Utrecht waarvoor uitsluitend en kele vaklieden in aanmerking kunnen komen blijven behooren tot de categorie van z.g. werkers. Wanneer dusdanige militairen in het genot zijn van een geldelijke ver goeding, bedoeld in art. 83 der Mi- litiewet, zullen zij, bij vrijwilllige aanmelding, voor den dienst der ad- mistratie-troepen, in het genot dier vergoeding blijven, ook wanneer zij, onder vrijstelling; van herhalingsoefe ningen, geneigd zijn om hun eerste oefening te verlengen tot 14'/, maand. Miliciens, die voor dezen dienst wor den aangewezen en daarna, onder dezelfde voorwaarden van vrijstelling van herhalingsoefeningen, ook hun eerste oefening wenschen te verlengen tot 147a maand, kumien gedurende de laatste 6 maanden van hun verblijf onder de wapenen, dus gedurende den tijd na hun verplichte eerste oefe ning, niet in het genot blijven of ko men van een geldelijke vergoeding als boven bedoeld. Schaatsenrijden. Zon dag werden te Davos de internatio- nationale schaatsenwedstrijden voort gezet. De uitslag was de volgende 1500 Meter. Oscar Mathiesen (Noor wegen) in 2 m. 17 2/5 sec., waar mede het wereldrecord veibeterd is 2. Frang (Noorwegen) in 2 m. 24 4/5 rustends. Het was het eerste oogen blik, alsof hij niet begreep, wat een jager van hem zou kunnen wenschen toen scheen hij zich te bezinnen en een boosaardige trek verscheen er op zijn gelaat. „Er is ook een brief voor u afge geven". ging zijn hospita voort, „maar lees hem niet, sta mij toe, dat ik het jongmensch afwijs, u moet naar bed gaan, mijnheer Harley, en volstrekte rust hebben". „Waar is de brief?" „Hij ltgt op de schrijftafel." Harley wenkte de vrouw, hem al leen te laten. Dit beteekende zoo veel, alsof hij haar waarschuwingen in den wind sloeg en hoofdschuddend verliet de oude vrouw de kamer. Harley opende den briei en zijn gelaat vertrok zich reeds bij de eerste regels. Hij stiet een ruwen lach uit en verfrommelde het papier. „Ook dat nog", zei hij tandenknar send. De brief was van Benno Wilden- fels. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1