i MAANDAG mmmi KB ANK. 3 feuilleton Se lifl em een interim. *LDOF I* fir!Sia Jf, Kleine Marti 58, VKssinpn. Teieiocn Interc. 10 19 JANUARI Verschijni degelijks, Épzöiért! op Zondag en algemeen eikende Ohristglijke feestdagen tBSTRAAT. BODEN: ir a pari. >Cf ten kan te Vlissingen mpany adlrt ckink, mcas Bols, )otz, Zoon lijn. Beertje, BINNENLAND 52e Jaargang jL r^o.13 ----- 1U-' S2e Jaargang^m—imu. muui. 1914 ÉïMISSlNGSCHE COURANT nVORKEN te gebruiken, ïovertreffend. andere meta. rantie. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2,20 Voor overige landen der Post-Unie 3.3S Afzonderlijke nummers 3 cent J 't hP7it ppner «fhgulden bij levens- Ff gulden bii c ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés in 'tbezit eener fïfl£li^gulclen Dl] levens" HF C[ ffl gulclcn bi) dooci Ofl j"|eu,clen bij verlies A ff rtgulden bij verliesJ F|(f| gulden bij verlies f|r*gulden hij verlies nnlis ziin GRATIS verze- lange ongeschikt- nj 11 door «ggigg van een hand, |»1|l| van 11111 vaneen J*\ van eiken Rrd 'tegen ongelukken voor: UVvP heid tot werken f een ongeluk CfcJU voet of oog lUU een duim l.lJ'ü' wijsvinger EaüJ anderen vinger Deze uttkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam VNflSTRflAT 97, 'ENHftGE. - lieerde ZIT- en GEMEENTEBESTUUR -R, met of zonder Nieuwslraat 29. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe Leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. K Burg, en Weth. van Vlissingen 1 brengen ter kennis van belangheb benden, dat op MAANDAG 16 FE BRUARI a. s. als leerlingen tot oe Scholen A (Coosje Buskenstraat,) B (Hendrkstr.) en F (Joost de Moor straat) kunnen worden toegelaten kinderen van On- en Minvermogen den, die op het tijdstip der toelating zes jaren oud zijn. De aangifte der nieuwe leerlingen kan geschieden van Maandag 19 Ja nuari tot en met Maandag 26 Januari e. k., des voormiddags van 9—12 uren, ter Gemeente-Secretarie, (Grif fie-) Bij de aangifte wordt men verzocht eenTrouwboeKjemede te brengen. Vlissingen, 15 Januari 1914. I Burgem. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTE VEEN. MEDISCHE POLITIE. K De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden E dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht de besmet verklaring van Smyrna wegens Aziatische Cho lera is ingetrokken. I Vlissingen, 17 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. terika per 4ERIKA, esloten hutten. ial-Agenten laak. andel Teleph. 92. f 4 0. essy Co. Martell, ade Jeneier, km mier dam. De begrootingen in de Tweede Kamer. De avondvergaderingen der Tweede Kamer zijn noodig geacht om persé voor einde Januari met den Degroo- tlngsarbeid gereed te komen. Daarna zou de Kamer tot in den loop van ,rt op reces gaan in de hoop dat lan de sociale wetten van minister Treub zullen zijn ingediend. Burgemeester Ter Laan. J Aan een interview, dat de heer K. ter Laan toestond aan een verslag gever van „Het Volk" is het volgende ontleend „ik heb, alvorens te solliciteeren, alle mogelijkheden overwogen. Voorop staat, d at ik sociaal-democraat ben en blijf, volledig en zonder eenige concessie. Onze beginselen en onze idealen zullen morgen evenais van- aag heel mijn hart hebben. Sterker nog: Ik ben als sociaal democraat benoemd. Dat is riet alleen nijn meening, maar ik heb er mij van overtuigd, dat ook minister Cort van der Linden er zoo over denkt. Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) [91). -o- Men heeft mij op het slot Wil- denfels de deur gewezen op een wijze, die zeer duidelijk verried, hoe onaangenaam het uw families, mij gelegenheid gegeven te hebben, uw familiepapieren in te zien. en toch heb ik daardoor geen bewijzen ge kregen voor mijn aanspraken deze bezit ik reeds lang maar enkel de bevestiging gevonden hiervoor, dat uw gnotouders den plichtt om de erfgenamen van Benno op te zoe ken, slechts zeer oppervlakkig zijn nagekomen. Ik ben in staat, de aanspraken van mij en van de familie Wildenfels voor 't gerecht geldend te maken. Twee redenen hielden mij er van terug. Vooreerst zou ik het bewijs willen leveren, dat ik volstrekt geen vijandige maar slechts verzoenende In ben er mij echter ten volle van bewust, dat ik niet kom te staan aan het hoofd der socialistische arbeiders van Zaandam, maar aan het hoofd der gansche gemeente. En in dat be wustzijn zal ik recht doen zonder aanzien des persoons en ik zal mij beijveren het algemeen belang te dienen. Ik voel behoefte hier dadelijk aan toe te voegen, dat ik een andere op- vat'ing heb van het begrip „algemeen beiang" dan het gros mijner burger lijke ambtgenooten. Zij achten het algemeen belang reeds voldoende gediend, als de belangen der bezit tende klasse alleszins behoorlijk zijn verzorgd, terwijl de arbeidersklasse met een minimum wordt afgescheept. Van den sociaal democratischen burgemeester mag men echter ver wachten, dat hij binnen de gren zen der rijkswetten, der gemeente- financlën en zijner bevoegdheden in samenwerking met den gemeenteraad zich zal beijveren, om ook voor de arbeidersklasse tot stand te brengen, wat zij voor haar weizijn en vooruit gang behoeft." „De burgemeester is aldus de verslaggever ook hoofd der politie en als zoodanig belast met de hand having der openbare orde. In den regel zal dat geen groote bezwaren opleveren. Maar acht gij het niet mogelijk vroeg hij dat zich gevallen kunnen voordoen, waarin een sociaal-democratische burgemees ter komt te staan voor de moeilijke keuze tusschen zijn ambtsplicht en zijn beginselen, b.v. bij een arbeids conflict „Ik heb er geen bezwaar tegen ook die vraag te beantwoo den. Het is natuurlijk niet mogelijk om te zeggen, hoe men in een bepaald geval zal handelen, zoolang men dat geval niet in alle bijzonderheden kent. Maar er is, in het algemeen, dit van te zeggen Wij, sociaal-democraten, eischen steeds, dat de overheid zich in den strijd tusschen arbeiders en werkgevers strikt onpartijdig zal hou den. Wij eischen van de overheid niet, dat zij haar macht zal stellen aan de zijde der arbeiders en zal richten tegen de patroons, doch wij dulden evenmin het omgekeerde. Ziehier de gedragslijn ook voor den sociaal de mocratischen burgemeester. Waar de openbare orde wordt ver stoord, zal zij moeten worden hersteld. Natuurlijk ook de sociaal-democraat kan er niet naar verlangen, dat het vuistrecht weer in eere komt. En wij zijn er allen van overtuigd, dat de economische strijd niet te winnen is „met de wapenen der barbaren". Maar aan den anderen kant kan de sociaal democratische burgemeester er voor zorgen, dat de arbeiders niet worden geprovoceerd en geprikkeld, bedoelingen heb gehad, toen ik den titei van vriend aannam, die uw broeder mij aanbood. Ik ben ook nu nog bereid tot een vergelijk, als u in plaats van uw vader met mij on derhandelen wilt. Ten tweede heeft mijnheer Benno Wildenfels mij op gedragen opheldering hierover te vragen dat u zijn zuster openlijk uw nicht hebt genoemd. De onaange naamheden, die zij door u en door officieren van uw regiment gehad heeft, hebben den ouden heer Wil denfels zoo opgewonden, dat hij zwaar ziek geworden is. De manier waarop u gehandeld hebt, bedreigen den goeden naam eener jonge dame, die werkelijk uw bloedverwante, maar daarvan afgezien een zeer eerbaar meisje is. Ik zal vandaag tusschen elf en twaalf uur de eer hebben, u een be zoek te brengen. Word ik toegelaten dan reken ik er op, dat u met mij in onderhandeling wilt treden, zoo niet dan moet het gerecht tesschen ons beslissen en zal ik de noodige maatregelen treffen, om mijn nicht, Wally Wildenfels voor beleedigin- gen te beschermen. De GRATIS-VERZEKERING van de „VL1SSINGSCHE COURANT" geldt voor alle g abonné's, dus ook voor Zeevarenden, Loodsen, Schippers, Visschers, enz. Iedere abonné's van de „Vlissingsche Courant", in het bezit van een polis, weike GRATIS wordt verstrekt, is zoowel In- <^j als buiten beroep tegen ongelukken verzekerd. De dagelijKs, met uitzondering van Zon- en feestdagen, veischijnende „VLISSINGSCHE COURANT", kost slechts 10 cent per week of ongeveer \]4 cent per nummer. Sgl De verzekerings-voorwaarden van de „VLISSINGSCHE COU- RANT" zijn bijzonder gunstig. Men vergelijke ze met die van andere couranten dan komt het gunstig verschil des te beter uit. b.v. door fonnoodig machtsvertoon, door ruw politie optreden of door beknotting hunner rechten. Met tact, bezadigdheid, gezond verstand, en vooral met stipte eèr- biedigingvan ieders wettelijk recht, is hier veel te bereiken." In „de Standaard" schrijft dr. Kuyper naar aanleiding der benoe ming van den heer Ter Laan tot burgemeester van Zaandam het vol gende De benoeming tot burgemeester van Zaandam van een sociaal-de mocraat weipt twee vragen op. De eerste raakt het zich richten van de burgemeesterskeuze naar den geest der bevolking. Dit is van anti- revolutionnaire zijde steeds als eisch van gezonde politiek gesteld, en in de periode van 1901—1905 heeft de toenmalige minister van binneniand- sche zaken zich niet alleen naar dezen regel gedragen, maar openlijk in het parlement verklaard, dat alzoo de regel was, dien hij bij een voor dracht voor het burgemeestersambt volgde. Hem is dat destijds van liberale zijde in hooge mate euvel geduid. Dal thans desniettemin een liberaal opvolger in zijn spoor treedt, kan ons niet anders dan welkom zijn. Het rechtvaardigt het onzerzijds ge kozen standpunt. Slechts mag niet ontkend, dat onze vreugde ten deze niet onver mengd is. Nu 't te moeten aanzien, dat waar deze regel den sociaal-democraat in 't ambt kan brengen, de minister zich er aan houdt, en dat hij daaren tegen reeds meer dan eens ten op zichte van den anti-revolationnairen gemeenteraad dezen regei verzaakt heeft, hindert. En nu het tweede punt, dat bij deze benoeming aan de orde komt, is de vraag, of de minister een so- Met bizondere hoogachting, Moritz Harley Wildenfels." Georg moest zich geweld aan doen, bij deze woorden niet dadelijk toe te geven en zijn onrecht te be kennen. „Waarom wilde u het ver hinderen," vroeg hij, „dat de beeld houwer op het slot kwam, waarom zocht u hem dan heimelijk op „Graaf, ik bezit zooals ik zei bewijzen voor mijn aanspraken, de familie van den beeldhouwer kan dezelfde aanspraken doen gelden, als ik, had echter de dokumenten nog niet, die zij noodig heeft, om die aanspraken voor het gerecht gel dend te maken. Het ligt voor de hand dat de zaak slechts geregeld kan worden, ais ook die dokumenten on derzocht zijn. De oude Watter Wil denfels is een angstige natuur, hij heeft treurige ervaringen opgedaan en wil zich niet met een proces in laten, dat hem op onkosten kan ja gen. Zijn zoon denkt evenzoo. Bei den vertrouwden mij niet, toen ia hun aanbood, voor hun rechten op te komen. U moet inzien, dat ik on der zulke omstandigheden den beeld houwer in het slot niet eerder wensch- ciaal-democrafisch candidaat voor het burgemeesterschap mag voordra gen, zoolang deze in de belijdenis van zijn staatsomverwerpende begin selen volhardt. Op deze vraag nu mag o.i niet anders dan in ontkennenden zin ge antwoord wordenen is uit Art. 5 van de Grondwet nimmer het te gendeel at te leiden. Zeker, daar staat, „dat ieder Ne derlander tot elke landsbediening benoembaar is", maar wie ter wereld zal hier ooit uit afleiden, dat een stomme tot het ambt van rechter benoembaar zou zijn Voor elk ambt zijn eischen te stellen van geschiktheiden hoe zou nu ooit het gezag en de macht om de politieke orde te handhaven, ge legd kunnen worden in de handen van iemand die openlijk belijdt, dat bij krachtens zijn beginselen er op uit is, de bestaande orde van zaken geheel onderstboven te keeren Heeft nu de heer Ter Laan in handen van den minister van bin- nenlandsche zaken deze beginselen afgezworen, dan vervalt onze be denking natuurlijk. Maar heeft bij integendeel den minister verklaard, dat hij nog steeds de beginselen der sociaal-democratie voor de eenig ware houdt, dan is deze benoeming een aantasting van het gezagsver- band van den staat. De grijs-groene uniform. De minister van oorlog heeft be paald dat bij éen der compagniëen van het le reg. inf. reeds nu de grijs-groene uniform definitief wordt ingevoerd. Het personeel en de thans daar onder de wapenen komende miliciens der lichting 1914 zullen reeds dadelijk van die kleeding worden voorzien. Vermits deze invoering van de grijs-groene uniform bij die compag- te te ontmoeten, voor ik precies wist op welke bewijzen uw vader zijn meening steunt, dat de verdwenen graaf Benno geen wettige erfgena men heeft nagelaten. Ik kon Benno Wildenfels pas opzoeken, nadat ik er zekerheid over gekregen had, dat uw dokumenten waardeloos zijn, dat ons proces gewonnen moet worden. De behandeling, die wij beiden on dervonden hebben, heeft hem nu bewogen, mij op te dragen, voor zijn aanspraken op te komen." „Laat mijnjjvader de^bewijzen voor uw aanspraken zien," riep Georg, „en hij zal de eerste zijn, die recht vaardig is jegens u en de Wildenfels." „Ik onderhandel niet meer met uw vader," antwoordde Harley met vast heid, „met uw broeder ook slechts zooverre, als het de aanspraken der familie Wildenfels betreft. Hij heeft de dochter van mijnheer Wildenfels zeer gecompromiteerd, maar haar tegelijkertijd als zijn bloedverwante erkend. Hierover wensch ik inlich tingen van hem, voor ik in naam der familie Wildenfels het proces begin." De koelheid van Harley had iels afstootends voor Georg, wiens hart nie ten doel heelt, de ervaring, daar bij op te doen, te gebruiken voor de aanmaak dier kleeding in het groot, wordt een uitvoerig verslag na een half iaar gebruik ingewacht bij den hoofdintendant van het leger. De woningwet. Het heeft de aandacht getrokken, dat bij de uitvoering van bouwplan nen. waarvoor voorschotten uit 's Rijks kas ingevolge de Woningwet zijn verleend, nu eens in mindere, dan in meerdere mate wordt afge weken van de teekeningen, die bij de aanvrage om het voorschot wa ren overgelegd en waaromtrent der halve het staatstoezicht op de volks gezondheid aan de regeering zijne meening had doen kennen. Zulke afwijkingen moeten naar de meening van den minister van bin- nenlandsche zaken niet plaats heb ben zonder voorkennis van de re geering. Teneinde in het vervolg op de uitvoering van bouwplannen als bo venbedoeld de noodige controle te kunnen doen uitoefenen, heeft de minister daarom aan de Ged. Staten der provinciën verzocht de gemeen tebesturen in hun gewest uit te noodigen le. om bij het aanvragen van voorschotten uit 's Rijks kas, inge volge art. 33 der Woningwet, twee stel teekeningen over te leggen, op dat éen stel in handen kan blijven van den inspecteur, die omtrent de aanvrage advies heeft uitgebracht, e-n 2e. dezen inspecteur, alvorens tot aanbesteding van den bouw of de verbouwing van de woningen wordt overgegaan, een stel bestekteekenin- gen toe te zenden. Geen premie aan mil. onderofficieren, De minister van oorlog heeft geen gevolg gegeven aan de gedane voor stellen, om aan militie-onderofficieren, die gedurende 5 maanden Vrijwillig onder de wapenen blijven, een premie toe te kennen van f 160 tot f 200. Van de korpsen zijn de milicien sergeanten op 15 Januari j.l. met groot verlof vertrokken. Slechts hier en daar zijn enkelen, dus zonder premie onder de wapenen gebleven, hoofdzakelijk om behoorlijk en goedkoop te kunnen „overwinteren". Extra-opeenten. De gemeenteraad van Sappemeer heeft besloten, een adres te zenden aan de Tweede Kamer, waarbij wordt verzocht dat ten behoeve der gemeente 100 opcenten zullen worden geheven en aan de gemeente onder bepaalde voorwaarden de bevoegdheid wordt verleend 60 extra-opcenlen te heffen op de aanslagen in de belasting op reeds warmer voor zijn ex-vriend begon te worden. „Mijnheer Harley," zei hij, „u wilt tusschen ons geen verzoening? Be grijp ik u goed „Ik vergeet nooit een beleediging. Uw zuster was de eerste, die mij deed gevoelen, waarvoor ik in uw huis doorging. Zij moet het weten, dat ik met goede bedoeling slechts de waarheid heb gesproken. U zult ook te trotsch zijn, verzoening van iemand te verwachten, wien u de deur hebt gewezen." „Zeker," zei Georg verbleekend, „daarvoor zou ik bedanken." „De beeldhouwer Benno Wilden fels, die zijn zieken vader vervangt, eischt een verklaring over de hou ding van uw broeder jegens zijn zuster. Hij is te trotsch, om te dui den, dat uw broeder en zijn kamera den haar hinderlijke attenties bewij zen. Krijg ik geen verklaring, die mij bevredigt, dan moet ik mij wenden tot den regimentscommandant van uw broeder." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1