Tweede Blad KAMEROVERZICHT Land= en Tuinbouw GEMENGD NIEUWS VAN DE Vergadering van Vrijdag. Suriname. In onze kolonie Suriname is het een zeer miserabele toestand, over welks onhoudbaarheid men het roe rend eens is. Jaar in ]aar mt is erbij de behandeling der begrooting ge weeklaagd en gejammerd: heete tranen 7iin er geweend over zooveel ellende en misère, felle verwijten zijn allen ministers van koloniën naar het hoofd geslingerd, handenvol geld zijn naar de kolonie gezonden, maar het eind was altijd de mededeeiing dat het er even miserabei bleef. Ettelijke com missies van onderzoek zijn op de kolonie losgelaten, de adviseurs zijn bij dozijnen te tellen, doch de patient blijft de patient: de diagnose is ge steld, maar de geneeswijze en de geneesmiddelen zijn niet te vinden. De bevolking lijdt aan een ziekte, waartegen geen kruiden zijn gewassen, aan luiheidZij weet niets en ze wil niets weten, zij kan niets en is te lui om iets te leeren, zij is iui en vadsig en dus arm en slecht. Misschien vindt die luiheid haar oorzaak hierin dat na de afschaffing van de slavernij, de reactie van niet te willen nu de dwang uitbreekt, nog niet is overwon nen Hoe het zij, het is een feit en Nederlandsche regeering, die de voogdij wenscht te voeren over dit volkje, staat voor de moeilijkheid hoe zij de energie zal prikkelen en de lust tot ontwikkeling zal weten op te wekken. De jeugdige afgevaardigde van Amsterdam VIII heeft een inderdaad guitige rede gehouden, waarin hij een schets gaf van de kolonie, zooals die zich uit de studie en de lectuur over liet volk in zijn geest had ge vormd. Een miniatuur-staatje, met leiders die al te dik en te groot doen. Net een vlooien-theater onder het vergrootglas gezien. Een cbterietje van op de baantjes be luste heeren, een familiektiekje zwaait den scepter in de rechtspraak, waarin dan ook alle vertrouwen ten eenen- male ontbreekt. De bevolking wordt verdeeld door rassen-tegenstellingen en staat vijandig tegenover het gezag. Het is duidelijk dat er niet veel valt aan te vangen met dit stelletje menschen lui, dom, arm, vechtlustig, wantrouwend, enz. En daaraan heeft Nederland al jaren lang der burgers zuurverdiende be lastingpenningen heen gezonden. Eén glimpje hoop heeft menindien de bananenmarkt te Rotterdam mocht opnemen, is er misschien een afvoer kanaal voor het eenige product, dat uit de West geëxporteerd kan wor den. De cultuur is indertijd mislukt de Panamaziekte bracht ze te gronde. Toen een tegen deze ziekte minimum soort was gevonden, werd een bedrag van vier en een half millioen gulden gevraagd om het zaakje aan te vangen. Het advies der zooveelste commissie was ongunstig en dus liet het vorige ministerie af van het plan. Verleden jaar werd het voorstel om een cul- tuurbank op te richten, verworpen. En dus zijn wij' net zoover ais voorheen. Zooals wij reeds zeiden de patiënt blijft kwakkelen en de doktoren staan verslagen aan de spondewel een cultuurbank zegt de heer Bosniet doen zegt de heer van Vuuren, die van liefde voor deze kolonie gloeitbacovencultuur, zegt de heer Fockneen zegt de Suriname- commiss ie. Wij zijn benieuwd wat de minister ervan zegt. Zou hij het levenselixer hebben uitgevonden 't ls te hopen Ooft en hoenderteelt. In verschillende bladen in het Noor den van ons land, en voorts ook in de V. P. N., het orgaan van de Ver- eeniging tot bevordering der Pluim veehouderij, in Nederland, is den laatsten tijd de wenschelijkheid uit gesproken, dat aan de pluimveehou derij de ooftteelt zou worden verbon den, opdat de bodem nog meer benut zou worden. De V. P. N. zou hiervoor propaganda moeten maken, de leiding moeten nemen. Dit denkbeeld lacht ons toe. Een combinatie van ooftteelt en kippen- houderij is zeer wel mogelijk en kan een goed en zelfs ruim bestaan geven, waar dit met één van beide niet mo gelijk is. Op die wijze kan werkelijk menig stuk grond intensief benut worden. Voor een vrij groot aantal hoenders is ruimte noodig, vooral bij vrijen uitloop, welke om meer dan één reden zeer gewenscht is; zeer velen kunnen er echter niet toe komen om ten behoeve der hoenders een teirein van eenige uitgestrektheid af te staan. Men acht dit „zonde" en voelt de kippenhouderij te veel als nevenzaak, als een bijbedrijf, waar voor men zich ongaarne moeite en offers getroost. Dat zou anders wor den, wanneer de kippenhouder tevens ooftteler werd en zich aan beide kon wijden. Menig stuk grond, voor wei- of hooiland niet zeer geschikt, kan tot een goeden boomgaard worden gemaakt. Daartoe is echter voorlich ting noodig. En dan, in de tweede plaats, dient men te weten, waar men met zijn vruchten blijven kan. Een en ander vereischt voorberei ding en organisatie. De Rijkstuin- bouwleeraren zijn de aangewezen personen om advies te verleenen, voorlichting te schenken, denoodige kennis aan te brengen. Kennis om trent den aanleg van den oofttuin of boomgaardbewerking en bemesting van den grond, en dan vooral ook omtrent de aanplant, de soortenkeus. Deze laatste is een zaak van gewicht niet ieder planle wat hij wil, maar kieze bepaalde soorten, welke door den handel het meest worden begeerd. En voorts kan de Rijkstuinbouwleeraar met raad en daad bijstaan in het zoeken naar voldoend afzetgebied. Hiertoe zal hij zeker, naar zijn krach ten, bereid worden bevonden. Maar wie zal hier de leiding, de organisatie nemen Ook wij zijn van raeening, dat de V. P. N., met haar reeds bestaande organisatie, zich uit strekkende over het geheele land, de koe bij de horens moet vatten. Zeer zeker geen gemakkelijke taak, maar o. i., goed aangepakt, met zaakkundig beleid, een dankbare zaak. De heer L. zegt in de „Leeuwarder Courant", in Friesland vele kleine landbouwers te kennen, die overtuigd zijn van 't financiëele voordeel, dat een boomgaard met betrekkelijk wei nig moeite oplevert, en die slechts op een organisatie wachten. Zoo zijn er ongetwijfeld ook in andere pro vinciën menschen, die er gaarne loe zouden overgaan aan te planten, in dien zij maar verzekerd konden zijn van den afzet van hun vruchten. Hier is voor de V. P. N. een mooi en groot arbeidsveld ooft- en hoen derteelt kunnen zoo goed samengaan, omdat de vruchten komen juist in een tijd, dat de eieraanvoer gering isde noodige gebouwen zijn er of zullen er komen. Er is nog een derde bedrijf, dat er aan gepaard kon gaan, dat er niet alleen gevoeglijk aan ver bonden kan worden, maar uiteraard bij de ooftteelt behoortde bijenteelt. In Duitschland heeft men sedert jaren geijverd voor een vereeniging van hoender- en bijenteelt, die dan te zanten een bestaan zouden kunnen geven. Maar mét ooftteelt zal dit ze ker heel wat gewisser zijn, meer loonend, minder wisselvallig. De bijenteelt geeft in vele jaren geen of slechts een gering reciitstreeksch ge win, in honigjaren evenwel kan het een zoete winst opleveren. Maar de hoofdzaak isdat de bijen een voor name rol spelen bij de bevruchting, en daardoor zeer veel kunnen bijdra gen tot verhooging der opbrengsten der kwaliteit van de vruchten. Ooft-, hoender- en bijenteelt kun nen, gecombineerd, o. i. in de toe komst voor menigeen een mooie bron van inkomsten worden. Moge het de V. P. N. gelukken, dit ie verwerke lijken. De Koffie in den GrleKsch- TurKschen oorlog door een Grieksch officier. Toen in Athene het bevel tot mo bilisatie van het leger gegeven werd, was ons, officieren, slechts een zeer korte tijd gegeven, om ons van het noodigste te voorzien. De winkels deden goede zaken en er werden in die dagen ook wel zeer vele onnoo- dige en overbodige dingen gekocht, welke dan later op marsch verloren gingen. Onze voornaamste zorg ech ter maakten de levensmiddelen uit. Wanneer men weet, met welke moei lijkheden de verpleging vooral in den oorlog en in het bijzonder in den Balkan, te kampen heeft, zal men begrijpen, dat we inkoopen deden, als gold het een hotel in te richten. Onder deze omstandigheden maakte ik voor heteersf kennis met de Koffie „Hag." Een koopman beval ze mij en mijne kameraden aan, door een heel relaas op te sommen over de voordeelen van de caffeïnvrije Koffie, waarvoor wij toen echter weinig be langstelling gevoelden. Een kame raad viel hem daarom snel in de rede: „Geef eens hier, caffeïne of geen caffeïne, de kogel zal daarnaar niet vragenZoo namen wij dan een flinke hoeveelheid pakjes in de bekende karakterestieke verpakking met ons mee. De beteekenis van de Koftie voor den oorlog is een zeer groote; deze is een beiangrij'k deel van de voe- dingsquaestie. Bij lange marschen en bij vermoeienissen heeft de sol daat een middel noodig, dat het lichaam en de zenuwen sterkt en een buitengewone werkkracht verleent. Het gebruik van alcohol is, zooals bekend, op den duur zonder storing der gezondheid niet mogelijk. Dus blijft alleen een veelvuldig gebruik van Koffie over. De trein vervoerde daarom ook groote hoeveelheden van een buitengewoon sterk gebrande Grieksch-Turksche Koftie. Eind September trokken wij in drie groepen van uit Athene naar de grens. Mijne vrienden en ik, als officieren |S3SEaS55ë52SÏ5®5J5aS5H5ÏEffiffi5a5J5255StS552ïï0 jj Men vergelijke onze jjj Gratis-verzekerings-voorwaar- jjj 3 den met die van andere a S couranten dan zal iedereen ffl g overtuigd worden van de bij- jg Ij zonder gunstige conditiën dj [S waaronder de abonnó's der a „VI i ssingsclie Üourant"jjj [jj GRATIS zijn verzekerd. Bj De „Vlissingsche Courant"' kost slechts 10 cent per week 8 of ongeveer 1% cent per num- jjj jjj nier en verschijnt lederen Bj ra werkdag. 3 BjSH5!SffiE525H5H5H55SHSc5ïSHS!SffiffiHS55H52S552S5iB5l3 van het 8ste regiment behoorende tot de 4de divisie, hadden gelukkig goede wegen door vlak land tot aan de dicht bij de Turksche grens lig gende stad Larissa. Pas 2 uren ver der hielden wij voor het eerst halt. Vermoeid en dorstig klopten wij ver geefs aan de deuren van de boeren huizen. In den oorlog van 1897 had den echter, juist hier in Thessalië, de Turken als barbaren huisgehouden; in herinnering aan den droeven af loop van dezen orrlog sloten de boe ren voor ons hun deur. Zoo bivak keerden wij in de open lucht en ge bruikten het heldere water van de in de nabijheid sfroomende klassieke rivier Penaios om daarmede onze Koffie te zetten. Niet zonder nieuws gierigheid brachten wij voor den eersten keer de bekers met de ons onbekende caffeïnvrije Koffie „Hag" aan de lippen. Maar zij onder scheidde zich in niets van andere Koffie, was aangenaam van smaak en verschafte ons de bekende typische verkwikking, welke het gebruik van Koffie steeds teweeg brengt. Hier kampeerden wij eenige dagen. Men vergat bijna, dat het oorlog was. Een boer uit Larissa, die verstand had van zaken, vestigde zich in een houten tent als caféhouder, en de sol daten zelf vermaakten zich dagelijks op een spoedig opgeslagen tooneel met zingen en de bekende schaduw spelen, waaraan de Amerikanen den spotnaam van „Creek moving pictu res" gegeven hebben. De gezellig heid was enorm groot. Jammer, dat ze in den nacht van den 16en op den 17en October zoo plotseling en totaal verstoord werd. Om 3 uur 's morgens gewekt marcheerden wij den geheelen nacht langs Tirnovo naar de grens. Spoedig waren de eerste Turksche strijdkrachten over wonnen. Elassona was ons. In snellen marsch ging het verder langs de verwaarloosde Turksche wegen; ons eenigste voedsel was koffie en brood. Ten gevolge van fouten in de verzorging bleef het vleesch bijna geheel weg, en we leerden de be teekenis van de Koffie op haar volle waarde schatten. Zoo sloegen wij ons door een aantal kleine gevech ten heen tot den onvergetelijken slag aan de Engte van Sarantaporon, waarin onze dappere manschappen tegen een met kanonnen formeel be zaaiden berg opstormden en den vij and uit zijne sterke stellingen wier pen. Met de overwinning stijgt de moeddat bleek kort daarop in den beroemden slag aan de Ijzeren Poort, die op den geheelen oorlog zeer veel invloed had en waar onze beide vleu gels den vijand omsingelden en in sloten. Het was een groot succes en de weg naar Salonlki kwam eenigszins vrij. Nog eens verzamelde zich in de Wardarvlakte de geheele Turksche krijgsmacht tot verzet. Er werd 38 uur aan éen stuk door om Jenidje gevochten. Toen de volke- i men uitgeputte tegenstanders hier eindelijk vluchtten, konden wij over tuigd zijn, dat de bittere krijg voor ons vaderland een zegevierend einde genomen heeft. Gedurende deze geheele harde maand, rijk aan gebeurtenissen, is voor ons, officieren van het Griek- sche leger, evenals voor den gemee- nen soldaat de Koffie de beste en trouwste vriend geweest. De praktijk heeft meer waarde dan alle theorie. Ik kan we! met een goed geweten zeggen, dat de buitengewone presta- tie's van het Qneksche leger zonder een voortdurend en systematisch ge bruik van Koffie niet in zoo'n hooge mate mogelijk geweest waren. De voortdurends verkwikking, de voort durende opwekking overwonnen af matting en slapheid. Een heel bij zondere ervaring deden wij met onzen nieuwen, nu duurzanien vriend, dc Koffie „Hag" op. Wij konden met genoegen consta- teeren, dat de verkwikking door haar een aanhoudende en blijvende is, terwij! na het gebruik van gewone Koffie zeer snel weer slapheid volgt. De vaklui verklaren dit verschijnsel hiermede, dat aan de Koffie Hag een afmattend en schadeiijk vergif, de caffeïne, kunstmatig onttrokken werd. Ons regimentscommando heeft onze ervaringen aan de afdeeling verple ging medegedeeld en de algemeene invoering van de caffeïnvrije Koffie „Hag" in het leger voorgestaan. Vlissingen, 17 Januari. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissingen van den Bond van Ned. Ondeiwijzers een huishoudelijke ver gadering. Er werd o. a. besloten de Utrechtsche Onderwijzers Tooneel - vereeniging uit te noodigen in de maand Februari een uitvoering te komen geven. Deze vereeniging heeft het vorige jaar hier ter stede een groot succes gehad met de opvoering van „Mijn heer de Senator." De staatscommissie ingesteld bij Kon. besluit van 12 December 1910, arriveerde heden alhier ten einde zich van enkele militaire aangelegenheden op de hoogte te stellen. De peer van den Sr. Jacobstoren welke groen was geschilderd wordt van deze verflaag ontdaan. Wij vernemen dat vanwege den ingenieur van het rijksbouwtoezicht, die deze week een bezoek aan onze gemeente bracht, tegen het schilderen in deze kleur bezwaar was gemaakt. Door een misverstand is in het Predtkbeurtenblad vermeld, dat de dienst in de Engelsche kerk alhier te 9.30 aanvangt. Wij verwijzen echter voor den juisten tijd (10.30) naar achterstaande advertentie. De afdeeling Vlissingen van de Ned. Vereeniging Eerste hulp bij On gelukken, zal Woensdagavond in het lokaal Noordstraat 34, een vergadering houden, welke ook toegankelijk is voor hen die nog lid wenschen te worden. De afdeeling telt thans reeds 23 leden, waaronder enkele dames. Bin nen enkele weken zal deze afdeeling beginnen met 1 maai per week oefe ningen te houden in het aanbrengen van verbanden, en het vervoeren van gewonden en zwaar gekwetsten. Hoe deze afdeelingen werken is weer gebleken bij 't ongeluk deze week te Rotterdam. De afdeeling Rotterdam zond direct al haar beschikbaar ma teriaal naar de plaats des onheils. Kort geleden gaven wij nog in ons Zondagsblad een kiek uit Rotterdam waar een winkeljuffrouw die ernstig ziek was en naar een der ziekenhui zen gebracht moest worden door tus- schenkomst der vereeniging E. H. B O. vervoerd werd. Van hoeveel nut is het niet bij groote rampen direct een korps mannen en vrouwen bij de hand te hebben die handelend op kunnen treden, zoowel op straat als in fabrieken. Als medicus en adviseur vindt deze jonge afdeeling in dr. A. van Maanen een leider die zeker deze afdeeling op hoog peil zal trachten te brengen. Wij willen hierbij nog een beroep doen op onze ingezetenen, steunt deze afdeeling financieel opdat zij in staat is verband- en reddingsmiddelen aan te schaffen. Aan den eervol ontslagen zeeloods J. Heeres is een pensioen toegekend van f910 's jaars, en aan de weduwe van den overleden loodsschipper der le klasse N. Stofkoper, een pensioen van f 508 's jaars. Lijst van de aan het postkantoor alhier, gedurende de eerste helft der i maand Januari ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbedendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. A. H. van den Berg, Amsterdam; Mej. Wiener, Boxtelde Kals, Som- melsdijk C. j. Everts, Terneuzen ;J. van den Bergen en Mej. M. Struik, beiden te Vlissingen; A. de Blij, ArnhemJ. Struijk, 's BoschC. Bather, RotterdamWed. Timans, Anv.E. Harris, GillinghamR. Ruimer, HaiieS. Reder, Lodse P. Duineck, Paris. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de stukken te vermel den, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. De aanbeveling voor controleur der gemeentelijke belasting te Middel burg bestaat uit de heeren A. A. Olthof, rijksklerk 2e klasse der directe belastingen enz. te AmsterdamA. H. Munnik, rijksklerk ter inspectie inspectie der registratie en domeinen te Middelburg; J. van der Hage, rijksklerk 2e klasse der directe belas tingen, invoerrechten, enz. te Breda. („Midd. Ct.") KERK- EU*? SCKOOLKfEO». Ger. Kerken. Beroepen te Drie- wegen-Borsele, de heer P. Nomes, cand. te Zaandam. Oud Ger. Kerk. Aangenomen te Meliskerke ds.A. Verhagen te Westzaan, Kantonerecht ie Middelburg, Hef was juist tegen het aangaan van de scholen dat de motorwielrij- dcr J. C. R. te Vlissingen van uit de Noordstraat de Coosjebuskenstraaf inreed en met een groote bocht naar de Badhuisstraat ging, terwijl daar meerdere schoolkinderen aanwezig waren. Volgens den agent van politie Goedhart gaf R. daarbij geen sig naal met den hoorn en ontstond er gevaar voor de kinderen, daarom volgde proces verbaal. Voor het kan tongerecht verklaarde R. heden dat hij zich niet herinnerd of hij al of niet getoeterd heeft, maar indien dit niet het geval is, dan was het zeker niet noodig. De agent verklaarde, dat R. zulk een groote bocht nam, dat hij op de Badhuisstraat vlak bij het trottoir kwam. Een getuige a de charge, de rijwielhandelaar Botting verklaarde dat de motor niet hard kon rijden daar slechts een cylinder gebruikt kon worden. Eisch f 5 of 2 dagen. L. R. te Koudekerke heeft de gewoonte met hagel naar mussen te schieten en deed dit ook op 24 No vember 1913, toen dwaalde echter tot tweemaal toe de hagel af en raakte een maal de werkplaats van Maas en de tweede maal de woning van Jacobse. L. R. beweerde nu dat hij in de lucht schoot en de hagel te rugviel op de genoemde gebouwen. De beide genoemde personen en ook de veldwachter Plantsoen verkla.-rden echter dat dit niet kon. Het geluid van het schot was geheel anders, Bekl. zeide nooit meer te zullen schieten. Eisch f 5 of 3 dagen. Een tweede zaak uit Koudekerke betrof die tegen den nieuwen eigenaar van het café Centraal aldaar, J. Sch. die toen hij nog geen vergunning of verlof had, trachtte te verkoopen met een bewijs van den vorigen eigenaar dat Hij diens zetbaas was. Hij werd echter bekeurd op 16 November, wegens het verkoopen van sterken drank en van bier. De ambteaar van het O.M. meende dat waar de vorige eigenaar failliet was en bekl. het café gekocht had er geen sprake meer kon zijn van een zetbaas, ter wijl bekl. erkende dat hij toch voor eigen rekening zaken dreef. Eisch twee maal 4 gulden of twee maal 2 dagen. Wegens het schieten op patrij zen op 4 November nadat op 3 No vember reeds de jacht daarop geslo ten was, stond terecht J. J. B. uit Vlissingen. Bekl. betoogde dat het onmogelijk was dat de verbalisan ten hem gezien hebben, zij waren achter een dijk. Bekl. zeide ook vroeger reeds onschuldig te zijn ver oordeeld. De ambtenaar wees er hem op, dat hij nog een verbaal van hem heeft liggen. Daar de beidé verbali- seerende rijksveldwachters in den Haag vertoeven werd de verdere behandeling tot later uitgesteld. ln de woning van de alleen wonende bejaarde A. B. te Woerden, die eenige weken geleden is overle den, na jaren lang door de diaconie der N'ed. Herv. Kerk en het burgerlijk armbestuur te zijn onderhouden, en van wie reeds werd gemeld, dat men in haar huisje een bedrag van ruim f380 vond, heeft thans de vodden-

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 5