GEMENGD NIEUWS dikwijls geroemde plichtsbetrachting en promptheid. in ieder geval kan men die Vilbelsche vrouwen m dat opzicht alsbaanbreekstersbeschouwen want zeker zal nu in de toekomst op vele plaatsen een vrouwenbrandweer gevormd worden. Tip. Dat zie ik er ook van komen. Toch heb ik een bedenkingAls nu eens de buitensporigheden van de Engelsche vrouwenbeweging ook de Hessische dameswereld aansteken en een suffragette-daad het ingrijpen der brandweer noodzakelijk maakt/.ui len dan de Vilbelsche brandweer- vrouwen ook voldoende harteloos en moedig zijn, om op haar eigen zusters de koude straal te richten Top, Afwachten Tip, maak je met ongerust 1 Apropos, je bebt daar ons gesprek op de vrouwenbeweging ge bracht. Daar doen ze in Japan, in 't land der Opgaande Zon, nog niet veel aan. T i p. Nee, dat is bekend sutfraget- tes zijn daar schaarsch, maar daar wordt toch wel iets gedaan voor de vmuw, is 't niet Top. Dat wou ik juist zeggen. Ik las, dat een Fransch reiziger de naam is mij ontgaan een bezoek heeft gebracht aan de lapansche universiteit voor vrouwen, die in 19UU geopend is. Hij sprak met den stichter en leider, een uitnemend opvoeder, die al 20 jaren ijvert voor een her vorming van het onderwijs aan vrou wen Die man verklaarde wij willen bij onze jonge meisjes het gevoel van verantwoordelijkheid wekken. Zij mogen niet langer de dienaressen van den man zijn, zonder een persoon- lijkheid. van die japa„sche meisjes nu maar geen blauwkousen m Tko Daar is, geloof ik, geen ge vaar voor. De meeste meisjes-stu denten bestudeeren de schoonste kunst der vrouwen, het besturen van een huishouding, enkelen studeeren voor leerares. Allen kleeden zich nog als heur moeders en grootmoeders. T i p. 't Zou ook jammer zijn, als die bekoorlijke Oostersche dracht ver loren ging. Daar kunnen onze mo derne dames, in de Oude en de Nieu- we Wereld, hoe chique ze ook zijn, nog een puntje aan zuigen. Zeg, ik las daar, dat men in vele groote steden van de Vereenigde Staten, vooral te Chicago en te Philadelphia aan de dames het dragen van veeren op hoeden wil beletten. T o p. Dat heeft mijn instemming, want die veerenmode leidt maar tot uitroeiing van de siervogels. T i p. Daar schijnt men nu in Ameri ka minder het oog op te hebben. Men wil daar door een wet het dragen van groote veeren op de hoeden verbie den omdat daardoor in tram en spoor wegcoupé aan de medereizigers over last wordt gedaan. Het Amerikaansche publiek klaagt tegenwoordig steen en been, dat het verblijf in de tuinen van de ondergrondsche spoorwegen door de uitstekende veeren „zeer gevaar- IKV* jg^ Top. Eerst de hoedepennen, nu de hoedeveerenIk beklaag onze lieve schoonen, Tip. T i p. En ik mijn eigen arm vrouwtje, Top, die zonder dienstbode sukkelt, Bonjour, ik moet naar huis. Top. Bonjour, vrind, het beste Keuvelaar. Lezing Doopsgezinde Kerk. Woensdagavond hield ds. Sieme- link, aldus schrijft men ons, zijn derde lezing in de Doopsgezinde Kerk over de geschiedenis van de oude Doopsgezinden, of eigenlijk was het ditmaal meer een bespre king van de opkomst der Hervor ming in de Nederlanden, de eerste stroomingen van 1517—1536, tijden van spanning en dikwijls van over spanning. Spreker weidde in 't kort uit over de onhoudbare toestanden in de toenmalige Katholieke Kerk en over den dikwerf aanstoot gevenden levens wandel van de geestelijkheid. En als als altijd kwam ook nu weer verbe tering en hervorming zoowel voor de latere Protestanten als de latere Katholieken van onderen op, uit het volk. Spreker toonde met voorbeelden aan, wat er in het volk leefde en deelde historische feiten, o. a. uit Zeeland mede, waaruit duidelijk bleek hoe men aan de geestelijkheid de gehoorzaamheid opzeide en voortaan liever zijn eigen priester wilde zijn. Het was een tijd van geestelijke omwenteling, van geestelijke en noodwendig daaruit voortvloeiende staatkundige beroering, en niet het minst in de Nederlanden, waarover Karei V Keizer was. Het is niet gemakkelijk zich goed te verplaatsen in den toestand van het toen levende geslacht. Het was een geweldige, een mooie maar ook een gevaarlijke tijd en 't was niet alles goud, wat blonk. Spreker teekende verder het karak ter van een Melchior Hofmann, een bontwerker uit Zuid-Duitschland, die in Emden naast vele anderen tot de wederdoopers toetrad en een tijd lang veel invloed gehad heeft. Hei gevoel en de verbeelding had bij hem de overhand boven het verstand en gaarne verdiepte hij zich in boeken ais Daniël en de Openbaring, maar bovenal was zeer groot zijn zedelijke ernst en met dezen was een innige mystiek verbonden. Melchior is jammer genoeg den weg van velen gegaan, dien van dwe perij. Eigenlijk dweepte de heele we reld. Ware het maar de dweepzucht van Melchior gebleven, welke tot het einde een vreedzaam karakter bleef dragen. Men verwachtte algemeen de weder komst van Christus en nu het bloed der martelaren onder Kareis bestuur ten hemel schreeuwde, meende men, dat het niet lang meer kon duren. Wij weten, dat zelfs Luther dit een tijdlang stellig geloofde en het juiste tijdstip precies aangaf. Ook Melchior volgde dezen weg en gaf zich uit voor den eersten voorbode, de Elia, en leerde, dat spoedig de Henoch volgen zou. Voor Henoch gaf zich later uit een Jan Matthijsen, de toe komstige Koning van Munster. Spreker beschrijft in 't kort het drama van Munster, het einde en hoogtepunt van de daar heerschende woelingen tusschen 1525—1535. Alle partijen hebben elkander van de daar plaats gehad hebbende uit spattingen de schuld willen geven en velen vereenzelvigen nu nog de schoo- ne beweging der wederdoopers, de weerloozen in den lande, met de be doelingen van dweepzieke oproer lingen in Munster, die dit met de eigenlijke wederdoopers gemeen had den, dat ook zij volwassenen doopten en mitsdien met de vreedzame weder doopers over éen kam werden ge schoren. Munster en andere plaatsen van oproer, zooals de inneming van Olde- klooster bij Bolsward vullen donkere bladzijden in de geschiedenis der Hervorming. Die uitspattingen vormen die geschiedenis niet, maar ze hangen er mee samen. De evangelische beweging weid in de Nederlanden zooveel mogelijk tegengegaan, doch bleef smeulen en kwam na 1535 vooral tot bloei. Meer en meer verschijnen de wederdoopers in ons land en groot werd hun aan hang, groot het aantal martelaren. De oude hervormers van Nederland waren oude doopsgezinden, wier groote kracht en origineel christendom (weer loosheid) intusschen hun politieke zwakheid werd. Het volk meende dat weerloozen het op den duur verliezen zouden. Geloofsvrijheid moest men met wapenen veroveren en daarvoor was het Calvinisme noodig, dat van 1560—1570 van uit het Zuiden in Nederland kwam. VllssiDge»., 15 Jaouarl. De afdeeling der S. D. A. P. hield gisterenavond een openbare vergade ring, waarin de sociaal-democratische raadsleden verslag zouden uitbren gen van hun werken in den raad. Na opening door den voorzitter was het woord het eerst aan den heer Van Hal die in hoofdzaak sprak over de behandeling der onderwijs zaken in den raad. Spreker herinnert aan het adres van de afdeeling van den Bond van Ned. onderwijzers in zake kleinere klassen, en reeds in 1912 verzonden, waarop ondanks het herhaalde verzoek der soc. dein. raadsleden, nog steeds geen voorstel is ingediend. Steeds hebben de soc. dem. gestreden voor verhooging van het bedrag dat jaarlijks voor schoei sel aan behoeftige kinderen wordt verstrekt, tot ten slotte allen de nood zakelijkheid hiervan inzagen. Nog werd herinnerd aan de salarisrege ling der onderwijzers, waarbij de soc. dem. verdergaande voorstellen de den dan B. en W., waardoor ten slotte alle onderwijzers in de salaris-ver betering deelden. Nadat de heer Van Hal nog enkele andere onderwerpen had besproken, Kwam de heer Lin- deijer aan het woord. Deze wees er op dat de gemeente als werkgeefster niet steeds even voorbeeldig optreedt- Bewijs is dat men 10 jaren de bestekbepalingen in het belang der arbeiders niet had veranderd, en dit ten slotte gebeurde na het adviseeren door denbestuur- dersbond en het herhaalde aandrin gen der soc. dem. raadsleden. Op het gebied der volkshuisves ting Is ook verbetering dringend noo dig, doch de raadsmeerderheid was er niet voor te vinden aan de veree niging „Gemeenschappelijk Belang" op billijke voorwaarden bouwgrond te verschaffen. Ook geeft ons armbestuur weinig blijk van nieuwere en betere denk beelden te zijn dooidrongen. Zoo is er voor de soc. dem. op velerlei ge bied goed werk te doen in het be lang der arbeidende klasse. Dat bleek weer bij de begrooting. Toen werd loonsverhooging voor de gemeeme-werklieden en de arbei ders der reiniging verkregen, bene vens 10 verlofdagen per jaar. Aller lei eischen waar juist wij voor ge streden hebben. Nog werden veie andere wenschen bij de behandeling der begrootnig kenbaar gemaakt. En nu de laatste maal bij de voor stellen in zake de pensionneerii.g gemeente ambtenaren, hebben wij door onze amendementen getracht het voor de ambtenaren en werklie den zoo gunstig mogelijk te maken. Van de gelegenheid tot debat werd door enkelen" gebruik gemaakt tot het doen van enkele vragen, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. De „St. Ct." no. 11 bevat de voor waarden van oprichting van de coö peratieve volksspaar- en voorschot bank alhier, opgericht voor den tijd van 30 jaren, door de heeren ds. H. C. Hogerzeil, L. v. d. Velde, J. H. v. Dijk, W. de Ridder, J. Janse, C. J. Mommaas, J. A. Siager, G. Germing, C. Feij, C. Polderman, M. J. Krug, A. van Sparrentak, M. Naaktgeboren, P. Sturm en J. A. Joziasse, allen al hier. Het doel der vereeniging is de bevordering van de stoffelijke be langen der leden doora. aan ieder gelegenheid te geven, zoowel per sonen als corporatiën, spaarpennin gen te storten en rentegevend en veilig te beleggen; b. het verleer.en van voorschotten aan hare leden, en c. het vormen van een oprichtings- en reservefonds. Op den Spuibo -zem werd heden reeds vrij druk schaatsen gereden, hoewel het ijs nog niet is goedgekeurd Daarom is nog geen toestemming verleend tot het plaatsen van tentjes of om de baan te vegen. Op de plassen rondom de stad wordt door vele kinderen van de ijssport genoten. Te Middelburg was het zeer druk op de ijsbaan aan den Seisweg; op de vesten aldaar wordt ook wel ge reden, doch het ijs is daar nog niet betrouwbaar. Aan de 180 bewoners der woningen der vereeniging tot verbetering van de volkshuisvesting te Vlissingen heeft het bestuur der Vereeniging „Neha- lennia" een circulaire gezonden om deel te nemen aan de versiering der voortuintjes. In de tweede helft van Juni a.s. zal het bestuur van boven genoemde vereeniging zelf, of door haar aangewezen personen als scheids rechter in dezen wedstrijd optreden. Men kan zijn tuintje zelf versieren met planten, bloemen, klimplanten, met geschoren grasveldjes, mozaïk van steentjes enz. alles telt mede. Wanneer alle bewoners deelnemen zullen de prijzen bestaar. uit2 prijzen van f 10, 20 prijzen van f5 en 24 prijzen van f 2.50. Indien slechts een gedeelte deel neemt wordt het aantal prijzen ver minderd. De mailboot „Insulinde" op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier in aanbouw voor de Rotter- damsche Lloyd, zal binnenkort naar Rotterdam vertrekken, om daar te dokken en de schade te herstellen welke bij het te water laten op 1 November ontstond. Daarna zal de proeftocht worden gehouden. De bark „Anne Sophia" is aan de electro tinfabriek aangekomen om een lading ijzer in te nemen. Het Engelsche stoomschip „Nym phaea" is 9 dezer van Cienfue^os (Cuba) naar hier vertrokken met een lading melasse. Het stoomschip „Adolf Woerman" der Deutsche Ost Afrika Linie arri veerde gisterenavond alhier ter reede, komende van Durban en vertrok na ontscheping van passagiers naar Ham- burg. Tot directeur der zangvereeniging „Spoorwegmannenkoor Vlissingen S.S." is benoemd de heer H. M. Hui- bregtsen, in de plaats van den heer W. C. Visser, die op 1 Februari a.s. het directeurschap dezer zangvereeni ging neerlegt. De heer Visser is tegen 1 Februati als werkmeester der S.S. overgeplaatst naar Zwolle. Het bestuur der vereeniging „Onder Ons" heeft beslaten op Dinsdag 27 januari a.s. des avonds van 7—10 uur een gecostumeerd kinderbal te orga- niseeren, het eeiste van dien aard te dezer stede, waarvoor fraaie kinder prijzen beschikbaar gesteld. Ais leider van dit bal zal optreden de heer Ch. F. Haaze. Onder leiding van den heer S. M, Barkelau heeft den daarop volgenden avond een gemaskerd bal plaats voor leden en geintroduceerden. Op de werf der Kon. Maatsch, „de Schelde"kreeg hedenmorgen de werk man W. een stukje ijzer in het rechter oog. De man moest zich onmiddellijk onder behandeling stellen van een oogarts. Door den sluisknecht F. j. D. Launsbach, werkzaam aan de buiten haven, is na 40jarigen dienst bij den waterstaat, tegen 1 April a.s. eervol ontslag aangevraagd. KERK- EH SCHOOLN1EUWS. Ned. Herv. Kerk. Door vrienden van wijlen ds. Postma, in leven pre dikant der Ned. Herv. gemeente te Voorburg, is een comité gevormd tot het bijeenzamelen van gelden voor 't stichten van een monument op zijn graf. Ger. Kerken. Aangenomen het be roep te Werkendam door ds. J. Boeijinga te Arnemuiden. RECHTSZAKEN. Mej. Helder, anders gezegd An nie Pascal, die door aherlei trucs en oplichterijen nogal van zich heeft doen spreken, was in hooger beroep geko men van een vonnis der Amsterdam- sche rechtbank, waarbij zij op 30 Sept. 1912 was ontslagen van rechts vervolging, maar met het oog op haar geestestoestand, voor den proeftijd van een jaar was geplaatst in een krankzinnigengesticht. Gisteren verscheen zij voor het Gerechtshof te Amsterdam, waar de tegen haar aanhangige strafzaak in hooger beroep werd behandeld. Het Hof heeft, na in raadkamer de hebben beraadslaagd, dadelijk arrest gewezen. Overeenkomstig den eisch van den advocaat-generaal vernietigde het Hof het beroepen vonnis, omdat daarbij niet was uitgesproken, bekl. uit de preventieve hechtenis ie ont slaan. Het Hof achtte van de twee ten laste gelegde feiten van oplichting het tweede niet strafbaar, zoodat bekl. ten opzichte daarvan behoort te wor den ontslagen van rechts\ervoIging. Het eerste feit werd wel bewezen geacht, maar bekl. niet toerekenbaar geacht, weshalve het Hof eveneens besliste tot plaatsing in een gesticht voor een proeftijd van een jaar. Omtrent de ontploffing te Rotter dam, waarvan wij gisteren onder „Laatste Berichten" de voornaamste bijzonderheden reeds in het kort hebben medegedeeld, wordt nog na der het volgende gemeld Gisterenmorgen omstreeks 10 mi nuten voor acht werden de bewoners van de omgeving van de Maaskade opgeschrikt door een hevige ontplof fing, die bij nader onderzoek bleek ontstaan te zijn door het springen door onbekende oorzaak van één of twee zuurstofcylinders tijdens het los sen van deze cylinders uit het stoom schip D. A. Verschure, liggende aan de Nassaukade. Deze boot is van den vrachtdienst op Amsterdam. De 43jarige los werk man Y. Bedee uit Rotterdam was onmiddelijkdood. Vreeselijk verminkt werd het lijk van den ongelukkige naar het ziekenhuis overgebracht. Door de ontploffing werden nog ern stig verwond de 47jarige S. De Ruiter aan hoofd en beide beenen. Deze on gelukkige werd naar zijn huis over gebracht. De machinist van het na bijliggend stoomschip „Cieef", die juist aan dek kwam, werd door de ontploffing neergesmakt en bleef be wusteloos liggen. Later bijgebracht bleek hij gelukkig geen letsel te heb ben bekomen. De schipper R. Vlietstra aan boord van hel stoomschip „Koop handel" werd ernstig aan den linker bovenarm verwond.Per brancard werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. De beide werklieden Van Dam en J. Vogel zijn er eveneens ernstig aan toe. De ontploffing was zoo hevig, dat bij alle panden van no 9 toten met 65 aan de Maaskade Oostzijde de ruiten nagenoeg alle verbrijzeld werden. Aan den overkant Oostkade werden ook bij eenige panden de ruiten vernield. De stukken van een der koolzuurcylinders vlogen over de daken heen, waarbij een stuk terecht kwam op het dak van een pand aan de De Ruyterstraat 9 en afvallende twee werklieden van een smederij niet ernstig verwondde. De burge meester mr. Zimmerman was even als de waarnemende hoofdcommissa ris van politie onmiddellijk ter plaatse, De politie zette de Maaskade gedeeU telijk af. De consternatie, door de ontploffing veroorzaakt was groot. Het onderzoek van den arbeidsin specteur heeft uitgemaakt, dat de drie cylinders, inhoudende waterstofgas elk van drie meter lengte, op elkaar zijn gevallen en dat hierdoor de drie cylinders barstten. De 39jarige machinist Tjerk Kloos- stra was beneden in het ruim aan den arbeid, toen hij door de enorme lucht druk tegen den grond werd geslagen, Hij herinnerde zich een oogenblik vuur te hebben gezien. Hierop viel hij flauw. Later kwam hij bij en bleek hij geheel ongekwetst. De ledige hulzen werden door de justitie in beslag genomen ter schou wing voor een technissh onderzoek. De bootwerker J. Vogel een van de mannen, die bij de ontploffing ge wond werd, is gisteravond aan de gevolgen overleden. Nader is gebleken, dat de vracht boot D. B. Verschuren 15 ijzeren flesschen met waterstof uit Amsterdam aanbracht. Een aantal van deze fles schen was al op den wal gelost, toen, volgens verklaring van den in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen bootwerker J. H. van Dam uit de De Ruijterstraat, een dezer flesschen, die hij met den onmiddellijk gedooden IJsbrand Bedee op de schouders droeg, uiteensloeg bij het werpen "W"ie iederen avond op de hoogte wil blijven van hetgeen er op de wereld voorvalt, leest een dag-blad. Voor Vlissingen en om streken voorziet de „Vlis- singsche Courant'' in de be hoeften van hen, die deze eischen bevredigd willen zien. .A_lle avo>i den, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, wordt de „Vlissingsche Courant" thuis bezorgd tegen betaling van ÏO cent per week ol on geveer iys cent per nummer, De abonné's van de „Vlis singsche Gorman t" zijn gratis tegen ongelukken verzekerd. van de schouders op de reeds op den wal geloste flesschen. Bedee liep bij het dragen onder het voorste gedeelte bij de monding. Met zekerheid is thans ook bekend, dat vier van de flesschen met water stof zijn gesprongen dit is vastgesteld kunnen worden door het vinden van vier ijzeren bodems. Twee gevulde flesschen, nog aan boord van de D. A, Verschuren, zijn voor het gerechtelijk onderzoek in beslaggenomen. Andere, die na de ontploffing op den wal werden aangetroffen, heeft men onder deskundig toezicht leeg laten loopen, een paar zijn er van den walkant in het water gevallen. Zooals men weet, wacht het verschijnen van het rapport betref fende het onderzoek van het spoor wegongeluk nabij Beilen, op hel hooren van mej. De Boer. Eenige spoorwegautoriteiten hebben mej. De Boer te dien einde reeds in het R.-K. Ziekenhuis te Groningen bezocht. Van dr. Van den Berg hooren wij, dat die bezoeken slechts eenige minuten heb ben mogen duren. Mej. De Boer biijft vooruitgaan en haar geneesheer is vol goeden moed. Evenwel mag er juist nu niet te veel van haai worden gevergd. De patiënte mag nog geen bezoek ontvangen. Van de zijde der Staatsspoor hooren wij dan ook, dat er slechts eenige voorloopige vragen aan mej. De Boer zijn gedaan. Men is echter lang niet voldoende te weten gekomen voor het desbetref- te de rapport. („N. Ct.") Gisterenmorgen is de trein uit den Bosch, die te 9.28 te Arnhem moet aankomen, doch een kwartier vertraging had, even vóór het station Arnhem op een stilstaanden trein ge- loopen. De machine van den Bos- schen trein werd zwaar beschadigd, eveaals een post-, een goederen- en een personenrijtuig van den stilstaan- den trein. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De lijn was spoedig vrijgemaakt, zoodat de treinenloop weinig ver traging ondervond. Gistermiddag 3 uur zijn op de particuliere ijsbaan in den Arnhem- sche Broek 40 personen door het ijs gezakt. Voor zoover bekend, is nie mand verdronken. Di nolitie ontruimd. p Door den sne vier in de laatste i ter te Nijmsgen zoo lagere gedeelte der overstroomd is all ger gelegen stoepen gangers hun wandel nog voortzetten. H laadverkeer heeft hoogerop gelegen L Aan de kadei 1 Boedapest, werd M gevonden, waarin z heel ontkleede l'l vrouw bevond. ingesteld onderzoe Jicht, dat de venr variété-zangeres wa genaamd, terwijl te dat niemand and broeder der zanger pleegd kon hebber ook gearresteerd dervragmg egdeh kentenis af. rin zijn zuster vermoor bezit harer juwee hospita van Else 1 bij zijn afschuwebjl in bet kleirl Falkenau is een I door een kat ge plaagde de kat ge« staande de moed waarschuwde, ten met haar speelkair zette zij hem eer. den staart. De kat en vloog het kina de oogen uit het neus en wangen ook in de keel. 0[ ljjk gegil van di moeder toesnellenJ laat. Het kind lag op den grond te kort daarna. Door een ongek van omstandighedt een tweede slachtc anderhalfjarig broe zat met een knikk wieg en de jongt van het gegil var den knikker inslikt Een astronoo heeft op de zon e mnn, die_ den i maakt. Zijn ds 1 dan heeft men hie vlekje van 409 it mijl. Dit is een vl oppervlakte van zooals men wee zeeën en oceanen Eng. mijl groot maal zou kunnen Ten opzichte vt niet zoo kolossaal deelte van dit h er door gedekt. De New-Yoi Maandag te ken: plan te zijn „de d.w.z. dat zij wil te bevrijden van eenigingen, die ha onveilig maken, proces beter te heeft men de p< oorloofd van hur sommige gevallei volvers gebruik t Tengevolge vorst komen uit strooming geteiste Pontmeren meer richten binnen..O •stiger geworden sterker geworden «kower meer 't wa maken de inwoni in hun netelige p men. Intusschen is zoek ingesteld n, de overstrooming is gebleken, dat zienlijk is als de berichten algemt Er is geconstat mensehenleven t dat bijna nergens gaan. Wel is nog aan voorraden vc delen. De strandwerk ook veel te lijdei badinrichtingen. Gelukkig is e hulp voor de si stroeming gekoti duizend Mark wi aan den regeerin toegezonden. Het stoomsc de Royal Mail SU as tijdens een li op de kust van strand. Het Eng weg was van Wi heeft een beman aan boord en tientallen passa

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 2