2000 750 100 25 RONA Cacao WOENSDAG 14 JANUARI kameroverzicht feuilleton Se Sliijd m a hnÉw. VAN HOUTEN S niiNüwr No. II 33e Jaargang Uitgil!: firma 1. M UI WK It. Mm SHI SU. ïfesingm. Mém Interc. Ill Verschijnt dagelijks, uiigezsnderd op Zendag en algemeen erkende Christelijks feestdagen EEN LEPEL IS GENOEG OM EEN KOP HEERLIJKE CHOCOLADE TE BEREIDEN 1914 VL.ISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken dood gulden bij door een ongeluk ftftn«uldcn b'jverliesl ET£F1 'vBlSI va!I een hand, l1*)!! U voet of oog IwU De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voot Deze uiikeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam gulden bij verlies, van een duim gulden bij vei lies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen Vinger Vergadering van Dinsdag. Oorlog. Het was of wij niet weg geweest waren, zoo zonder eenigen overgang zetten wij op dezen dag voort waar wij op den dag voor Kerstmis waren blijven steken. Het was de stemming over de motie-Ter Laan om de derde herhalingsoefening af te schaffen. Met 33 tegen 31 stemmen werd daarop echter niet ingegaan. De stemming was noga! zonderling; acht vrijzin nigen stemden tegen en de heer Oos- terbaan slemde voor van rechts. Nadat wij deze klip, waarop in December de discussie strandde, voorbij waren, ging de behandeling in een tergend traag tempo voort De heeren Ter Laan en Duymaer var. Twist wisselden elkaar afals de een ging zitten, verrees de ander. De heeren Eland en Helsdingen deden om de beurt een duit in het zakje. Zeer vele werklieden en beambten bij de magazijnen, bij den corvée dienst en nog tientallen meer, hebben drin gend positie verbetering noodig. De buiten kleermakers moeten rijks werklieden worden enz. enz. De minister zal overwegen en on derzoeken. Het volgend jaar herhalen zich de klachten, de wenschen en de pleidooien. De proef, die met een verkorten diensttijd bij de bereden artillerie te Amersfoort is genomen, heeft tot resultaat gehad een lijvig rapport, dat de minister echter niet wenschtcver te leggen, ondanks het dringend ver zoek van den heer Ter Laan. Met de sociaal-democraten wen schen de heeren Heeres, Otto, de Jong en Schim v.d. Loef publiceering van den zakelijken inhoud van het rap port. Over de manoeuvres is weinig ge zegd. in verband daarmede werd steen en been gek)a3gd over het te kort aan officieren en onderofticieren. Het loopt spaak zeide de heer Ter Laan. De manoeuvres die de prak tische toepassing moeten brengen van hetgeen de recruten hebben ge leerd, zullen geen resultaat afwer pen, wanneer de opleiding en de voorbereiding onvoldoende zijn ge weest. En dit zal het geval zijn in dien er een tekort aan kader be slaat. Hoe de minister zich de voor ziening in het tekort denkt, wilde hij niet zeggen. Het was niet zoo groot als de heeren we! meenden, al ontkende hij niet dat het groot was. Een poging van den heer Ter Laan om de luchtvaart afdeeling niet verder uit te breiden, faalde. Voor een kleine mogendheid acht de minister juist een luchtvaart-afdeeling van groote beteekenis voor verkenning. iihim—HMMi Roman van Q. h. v. D. (Nadrok verboden.) o— 86). Zijn beeld van vroeger zweeft je voor er. je dweperij houdt het vast, maakt je blind voor de voorrechten van andere mannen. Je denkt, dat je eeuwig jong blijft, maar ik zeg je, de tijd kan komen, dat je zoudt wil len kiezen, maar de vrijers ontbre ken. Je denkt, dat ik een rijk man ben, je hebt nooit het gemis gekend van gezellig comfort, laat staan de zorgen der armoede. Het kon gebeu ren, dat je plotseling ophoudt, voor welgesteld meisje door te gaan, het ook te zijn, dan ontwaakt plotseling de argwaan tegen je, dat je een rijk man zoekt, en menigeen, die je an ders zou naderen, aarzelt je vertrou wen te schenken. Boltenstern heeft je lief, hij is een man van eer, ik smeek je, ik wensch, dat je de zaak ernstig overlegt. Ik heb hem mijn Wij zullen dus ook heil in de vlucht moeten zien. Zóo sjokte de discussie voort en morgen onderstellen wij het einde wel. Dan is de begrooting van financiën aan de beurt. Eerst echter duymaerterlanen wij nog een dagje voort. Het Kamerlid van Oostburg. Onlangs werd gemeld dat het Twee de Kamerlid voor Oostburg, de heer de Muralt, wederom tot herstel van gezondheid twee maanden rust moest nemen. Deze mededeeling is in zoo- vei re onjuist, dat de heer de Murait wel de Kamerzittingen kan bijwonen gelijk hij dan ook gister deed doch dat hij nog in het eerste half jaar geen spreekbeurten in vergade ringen zal kunnen vervullen. B. H. Heldt f. In het Diaeonessenhuis te Arnhem is gister in den ouderdom van 72 jaar overleden het oud-lid der Tweede Kamer, de heer B. H. Heldt. Bernardus Hermanus,Heldt„werd 1 September 1841 te Amsterdam ge boren. Van 1863 tot 1877 was hij meubelmakersknecht. Hij behoorde tot de oprichters van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, dat in 1870 gesticht was. Tsen hij in 1877 tot redacteur van de „Werk mansbode", het orgaan van het Ver bond benoemd werd, gaf hij het schrijnwerkersvak er aan en wijdde hij zich geheel aan de politiek en de vakbeweging, welke toen nog in het begin was. In 1885 werd Heldt tot lid der Tweede Kamer gekozen voor Sneek.De afgevaardigde schaarde zich onder de toestemming gegeven, menig vader beveelt een dochter, die dwaze ge dachten koestert, zich naar zijn wil te schikken, ik smeek je. Je zoudt mij in zware zorgen een vriend ont nemen, als je dien man uit mijn huis drijft." Het zou moeilijk zijn, den storm van gevoelens te beschrijven, dien deze woorden van den Graaf in Ad da's borst opwekten, daar bijna elke zin aan de golven dier gevoelens een andere richting gaf. De opmerking haars vaders, dat zij den kunstenaar wel niet zou weer zien, scheen haar als bittere spot op de toestemming, dat zij zich zijner in dankbaarheid gedenken moest. En de toespeling, dat hij in elk geval intusschen zeer veranderd zou zijn en misschien al vrouw en kind had, scheen haar een zonderlinge ver draaiing der waarheid, alleen gedaan, om aan haar droom de poëzie te ont nemen. Niets echter had haar bitter heid hooger kunnen doen stijgen, dan dat haar vader op dit oogenblik er over spreken kon, dat zij het ge mis van. comfort nog niet had lee- ren kennen L vooruitstrevend liberalen van die da gen. In 1888 werd hij te Amsterdam opnieuw gesteld door „Burgerplicht" en werd gekozen. Ook bij de ver kiezingen van 1891 en 1894 werd zijn mandaat vernieuwd. Tot 1901 maakte hij deel uit der volksvertegen woordiging. Geen Kamerlid meer zijnde, werd hij 's lands vergaderzaal toch niet ontrouw, want sedert 1901 trad hij nog eenigen tijd op als ver slaggever van de Kamerzittingen voor „Het Nieuwsblad voor Nederland." Voor de „Werkmansbode" kon hij geen journalistieken arbeid meer ver richten, want de uitgave van dit orgaan was in 1900 gestaakt. Kort na de inwerkingtreding van de Ongevallenwet werd Heldt ambte naar in dienst van het rijk en trad hij geheel uit de politiek. Hij was n. I. agent der Rijks-Verzekeringsbank ter standplaats Winterswijk geworden. Heldt is in ons land een der eerste geweest, die krachtig heeft geijverd voor de invoering van het algemeen stemrecht, waarvoor hij zich aansloot bij de zoogen. katheder-socialisten, de groep jonge mannen, die in de 70er jaren ijverden voor radicale her vormingen op sociaal en politiek ge bied en hun denkbeelden uitten in het door hen gestichte maandblad de „Vragen des Tijds." Het XXe wereldcongres voor den Vrede. Maandagnamiddag had in hotel „De Witte Brug" te 's Gravenhage in besloten kring een afscheids-tea plaats, door het uitvoerend comité van het jongste wereldcongres voor den Vrede aangeboden aan hen die tot het houden van dat congres in de een of andere functie hadden medegewerkt. Alles, wat de Graaf zei, leverde haar het bewijs, dat hij haar verbin tenis met Boltenstern wenschte, om dat deze een rijk man was. Het be vestigde de verdenking, die zij ge koesterd had, dat men den beeld houwer op de brutaalste wijze ver wijderd had, opdat hij de plannen van den Graaf niet zou storen Zij had eerst getwijfeld, of haar vader werkelijk wist, dat hij de red der van haar leven was nu meen de zij, dat deze twijfel weerlegd was. Hoe zou anders de Graaf er op ge komen zijn, de herinnering op te frisschen, hoe had hij juist hierop de klemtoon gelegd. Adda meende nu alles duidelijk te zien de beeldhou wer had gehoord, dat hij aan haar familie verwant was, dit had hem den moed geschonken, haar te nade ren en juist dit feit had haar vader aanleiding gegeven, de schuld der dankbaarheid aan zijn belangen ie offeren. Van den eenvoudigen kun stenaar had hij niet gevreesd, dat hij den blik tot Adda zou opheffen de man echter, die erfenisaanspraken maakte, wees hij met meedoogenlooze 1 hardheid terug. Er waren ongeveer tachtig dames en heeren aanwezig, onder wie de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Goeman Borgesiusde leden van dat Staatslichaam Van Asch van Wijck en Knobel. De genoodigden werden ontvan gen door den heer Van Asch van Wijck, als waarnemend voorzitter van het uitvoerend comité, en door den heer van der Mandere, secreta ris-generaal van het congres. De heer mr. M M. de Pinto, voor zitter van het uitvoerend comité, eenigen tijd later op de tea geko men, sn"ak de aanwezigen toe en wees daarbij op de financiëele moei lijkheden met betrekking tot het congres ondervonden in verband met het feit, dat men geen subsidie van de regeering mocht erlangen. Intusschen kon hij er aan toevoegen dat, dank zij de bijdragen van par ticulieren, voorstanders van den vrede, de. noodige middelen tot dek king der kosten aanwezig waren. Voorts deelde spreker mede, dat het voor het uitvoerend comité een behoefte was de medewerkers hier nog eens te ontvangen en dat de buitenlanders ten congresse de ver zekering hebben gegeven, dat hun nog nooit in een ander land op een congres een zoo vriendelijke en zoo hartelijke ontvangst was bereid als hier te lande. Loterij wet. Bij de op last der justitie gedane beslagleggingen op de administratieve bescheiden van verboden loterij-on dernemingen, hebben de politie-be- ambten de aanwezige geldswaarden onaangeroerd gelaten. Het geld is dus In het bezit van den kantoor houder gebleven, vermoedelijk om hem in de gelegenheid te stellen aan de houders van premiebewijzen, on der wie meerendeels kleine luyden, het hun in vorige trekkingsklassen der Staatsloterij të beurt gevallen prijsje uit te betalen. Van daar ook dat de premiebewij zen van de afgeloopen 4e trekkings klasse niet in het beslag begrepen zijn wel daarentegen in het geval dat het 4e klasse bewijs nog samen gevoegd was met het premiebewijs voor de 5e klasse, waarin de trek king nog moet plaats hebben. Verder zijn alle zoogenaamde door gefourneerde loten, nl. die geldig voor alle klassen, meegenomen. Dat dezelfde justitieeie handeling zich niet uitstrekte tot het hoofdkan toor van Lotisico, gevestigd aan de Juliana van Sto'berglaan te 's-Gra- venhage, is omdat het Centraal bu reau der Maatschappij zich niet be last met den verkoop en het debiet der certificaten, waarvan de omzet De Graaf zei het immers openlijk, hoe hij wenschte, dat Adda een rijke partij zou doenhij maakte zelfs zinspelingen, dat hij de vaderlijke macht kon doen gevoelen, en een ijzige koude kroop haar om het hart haar vader, wien het geld nader aan het hart lag dan al het andere, kon zij niet meer in kinderlijke lief de vertrouwen, zooals tot nu toe. Bedroog haar vader haar, dan moest zij voorzichtig zijn, dan mocht zij hem niet laten vermoeden, dat zij het met haar gedreven spel door zag." „Vader," antwoordde zij, „de He mel geve, dat het er tusschen ons nooit toe komt, dat u beveelt, waar ik uw wenschen weerstaan moet. Wat ik vandaag Graaf Boltenstern heb gezegd, kon ik het volgend uur niet herroepen.en hij zou geen achtenswaar dig man zijn, als hij het jawoord aannam eener vrouw, dat niet uit vrijen wil, maar uit overreding en dwang is voortgekomen. Gun mij dus tijd tot overlegging, misschien ben ik in staat, over eenige weker, den Graaf vriendelijker te kunnen ant woorden. Maar ik wil hem in dien uilsluitend is opgedragen aan hare agentschappen. Tegen iederen vertegenwoordiger in wiens kantoor, of winkel of wo ning beslag gelegd is op loterij papieren, werd tevens proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de loterijwet. Inwisseling Pasmunt. De minister van financiën brengt ter algemeene kennis als kantoren waar de Nederland- sche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens, zijn aangewezen de navolgende kantoren der directe belastingen en der direcre belastingen, invoerrechten en accijnzen In de provincie Zeeland Axel, Goes, Hansweert, Heinkenszand, Hontenisse, Hulst, Sas van Gent, Vlissingen (di recte belastingen en accijnzen), Vlis singen (invoerrechten en accijnzen) IJzendijke, Zierikzee en voorts in de provincie Zeeland nog het kantoor der registratie en domeinen te Oost burg. VHssingeo, 14 Januari. Middenstands-VoorlichtlnjL In de groote zaal van den heer Buning, had gisterenavond een ver gadering plaats, uitgaande van de vereeniging „Gemeenschappelijk Be lang", waarin de heer dr. A. Lam, directeur van den gemeentelijken Keuringsdienst te Rotterdam, een lezing hield over „Vervalschingen". De heer T, Manse, voorzitter van „Gemeenschappelijk Belang", opende de vergadering met de mededeeling dat men gemeend heeft autoriteiten uit te moeten noodigen, omdat men meende dat het wenschelijk is dat hier een keuringsdienst wordt in gevoerd. De heer dr. Lam, het woord ver krijgende, zeide zich voornamelijk te zullen bezig houden met de verval sching der voedingsmiddelen. Deze voedingsmiddelen worden ge taxeerd naar de voedingswaarde, en men verdeelt ze in drie groepen, die van vethoudende, eiwithoudende en koolhydraat houdende. Van ieder dezer groepen noemde spr. voor beelden. Het eerste geval van vervalsching is, dat de voedingswaarde wordt ver minderd, bijv. door water bij melk te voegenhet percentage vet, eiwit of koolhydraat wordt dan minder. Ook de wet bedoelt bij vervalsching het eerst het bijvoegen van een vreemd bestanddeel, waardoor de waar in voedingswaarde achteruitgaat. tusschentijd niet zien. Mijn tante heeft mij al lang verwacht, sta mij toe, haar voor eenige weken te be zoeken." Graaf Wildenfels knikte toestem mend. Adda's besluit scheen niet ai- leen op zichzelf zeer verstandig, de Graaf zag het ook graag, dat Adda naar een dame ging, die haar invloed kon gebruiken, om zijn wenschen door te zetten. Gravin Hochstraten, de gemalin van den broeder van Ad da's moeder, die in de residentie woonde, was een streng aristocra tisch denkende dame, die zeker, zoo dra zij een wenk kreeg van den Graaf, in den geest zijner wenschen op Ad- da zou inwerken. „U zult mij zeker ook mijn ver zoek niet inwilligen," ging Adda voort, „dat ik Martha Kroneck met mij mee mag nemen, nadat uKathi uit den dienst ontslagen hebt?" De Graaf zag verrast op. „De dochter van den houtvester vroeg hij. Dat is een zonderlinge wensch. Als wat zou zij je vergezellen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1