f 2500. 0 0 BUITENLAND Staatsloterij. LAATSTE BERICHTEN ADVERTENT1ËN pandbrieven. C.R.C.WlBAUT&Co. 73.647 tons zijn :pen, waarvan na- [s niet bekend zijn, vorden om te ver gaat waren van de 3 van 40.000 tons 60 tot 40 000 tons, po tons, 9 van 15 van 12 tot 15.000 bt 12.000 tons, 24 ton en 49 var. 6 en het buitenland Mber in aanbouw eilschepen,metende I tons. Hiervan in stoomschepen met ischepen met 3056 laten 49 stoomsche- en 17 zeilschepen -rankrijk 31 stoom- 850 tons en 8 zeii- tons, in Nederland J 126.477 tons en 1 ons. in Japan 14 et 47.707 tons, in ijel2 s oomscheperi in Noorwegen 44 |et 41,239 tons, in tons. Alle overige t)00 tons. n mededeeling van het „Woman's Ti- lommittee" is thans gediende ontwerpen leken ter herinnering jmp, dat in Potonac ion zal worden op- erp, door mevrouw /ithney uitgevoerd, ertoont een man van |lte met uitgestrekte >ofd achterover ge- ;n verzinnebeelding jpoffering. ijke dames is reeds )0 pond sterling voor bijeengebracht, plaatsje nabij Or- Iff het „Journal" be- ;rt 27 December een lelaide Robrichon— >n Léon,in hechtenis, an beschuldigd hun falf-zuster Marie Jo- le twintig jaren van ïbben beroofd. Vroe- :ens eenig vermoeden ïn rechterlijk onder- jmaar zonder gevolg, ïval is nu aan het jtt dit vermoeden juist ïandelsreiziger kwam om met haar zaken lij niemand zag liep schuurtje, dat dienst en waar hij de vrouw |t te zullen vinden. Hij iud vrouwtje, geheel ;t een lange ketting |ian een groot blok |g was bevestigd aan van de ongelukkige relgeesten hadden de en, tusschen de scha- ing en de huid lappen it geen litteekens zou- in. iziger maakte dadelijk :tgeen hij gezien had ;lde een onderzoek in. |t, dat het het tweetal jm het geld van hun leen klein erfenisje van Jzat. ispleten rokken thans itatons.Wee de heeren, Ie pantalon al te dunne Jen. De nieuwe mode den dag. Het moest fomen, toen het voor :n meer mode werd ïooi gekleurde sokken. gele, pimpelpaarse ikken te dragen. Wie :zit wil er soms ook iken. De nieuwe mode (ika maar de Londen- verzetten zich er nog rerzet lang duren En, iet lang duren eer deze Pail Mail ook in de loeit De Londensehe in hoofd over de vraag leur in hun broek zul- lan den zijkant of van eilijk probleem. En hoe ten dat het geen mode :k tot aan de knie tel zoo koud, zegt het. te Soerabaja zond aan te Kawang vertoefde, elegram „Lieve schat, je terug?" Tegelijker firma aan een andere dikwijls zaken doet, n beslissing omtrent n order, e echtgenoot ontving} telegram terug: „Kan gedurende de eerste u geen zaken doen. De in spanning verkeerende firma kreeg tot bescheid „Kom je morgen zelf antwoord brengen. Sluit je bij voorbaat in mijn armen." O, die telegraafdienst, roept het „Soêr. Hbld.", waaraan dit ontleend is, uit. Het sterkste station der wereld voor draadlooze telegrafie bezit België en wel dat tegenover het spoorwegstati on te Schaerbeek in het Koninklijke park var. Laeken gelegen. De anten nen zijn 120 meter hoog en vormen de hoogste constructie in België. Se dert twee jaar werkt men aan de in richting. In Mei 1913 was het reeds gelukt, verbinding te krijgen met het Frausche station te Conakry, (West- Afrika), een afstand van 4000 kilo meter en op 30 Maart had men den val van Adrianopel door Marokko en Fransch-Soedan aan de in Kongo wo nende Belgen kunnen mededeelen. Thans is het zelfs gelukt zich met de hoofdstad van Belgisch Kongo, Boma in verbinding te stellen (6000 kilo eter). Het statioen te Laken heeft ook bijna dagelijks gemeenschap met het station van den Glace Bay in Canada (7000 kilometer). De Belgische regee ring heeft besloten te Boma een even sterk station op te richten, waarvan de oprichting twee jaar zal duren, zoodat een regelmatigradiotelegrafisch verkeer Brussel—Boma eerst van 1915 af kan plaats hebben. Daar in de Belgische kolonie reeds talrijke radio telegraafstations bestaan zal het spoe dig mogelijk zijn, niet alleen den in hef Katanga-gebied vertoevenden Bel gen de nieuwste berichten in 2 tot 3 uur te doen weten, maar het zal ook den kolonialen overheden mogelijk zijn, de Belgische regeering dadelijk van belangrijke gebeurtenissen in kennis te stellen. Te Eiberfeld is |een jeugdig arbeider, die een buitengewone grap pige, zij het af te keuren streek had uitgehaald, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Deze arbeider, Ludwig Dugen, was met een kameraad, Weber, in Octo ber te Rohnsdorf gearresteerd wegens diefstal van een parapluie. Dugen was, omdat hij in Ronhsdorf woonde en de zaak niet veel beteekende, op vrije voeten gesteld, doch Weber had men gehouden. Dugen kwam op den inval zijn kameraad te bevrijden. Hij vroeg in een zaak te mogen telefoneeren en belde het politiebureau op. Toen men daar door de telefoon vroeg, met wie men sprak, lispelde een stem „U moet met Langerfeid spreken." Dadelijk daarop meldde zich door de telefoon „de commissaris van politie te Langerfeid" en er ontspon zich ongveer het volgende gesprek„Heer collega, iK heb zooeven vernomen, dat u den arbeider Weber uit Lan gerfeid hebt gearresteerd omdat hij een diefstal zou hebben begaan. Wij kennen Weber. Hij heeft een goeden naam en ik acht hem tot diefstal niet in staat. Waarschijnlijk is er een misverstand in het spel. In elk geval behoeft men voor vlucht van den man niet bevreesd te zijn en daarom verzoek ik u hem op mijn verantwoording uit de hechtenis te ontslaan. Als hij geen geld meer bij zich heeft, geef hem dan 1 Mark, opdat hij vandaag nog naar Langer feid kan terugkeeren. De gemeente Langerfeid zal u het geld dadelijk overzenden." De dienstdoende politieambtenaar te Rohnsdorf voldeed dadelijk aan den wensch van zijn collega, ontsloeg den arrestant en gaf hem nog 1 Mark utt zijn zak mede. Eerst was Weber zelf verwonderd, maar spoedig over zag hij den toestand, trok een trouw hartig gezicht en was spoedig ver dwenen. Toen den volgenden morgen het politiebureau te Rohnsdorf de politie te Langerfeid opbelde, kwam het bedrog aan het licht en den volgen den dag zaten de beide jonge mannen weder achter slot en grendel. Dugen moest terecht staan. Het bleek, dat hij in de zaak, waar hij telefoneerde, nog eenige postwissels had gestolen. Hij ondergaat nu zijn vijf maanden. Dinsdag is het rijkste meisje van Berlijn, Marianne von Friedlander Fuld, de eenige dochter van den kolenmagnaat von Friedlander-Fufd, in het huwelijk getreden met een Engelschman, John Freeman Mitlord, vierde zoon van Lord Redesdale. De feestelijkheden, die de huwelijksplech tigheden opluisterden, waren meer dan vorstelijk en uit een zeer ruime beurs betaald. Men oordeele Gedu rende het avondeten voerde het Phil- harmonisch orkest onder leiding van den dirigent von Reznicek een om vangrijk programma uit. Daarna had den eenige tooneel voorstellingen plaats, o. a. tooneelen uit Shakespe are's Midsummer Nights Dream door leden van 't Duitsche Theater onder persoonlijke leiding van niemand minder dan prof. Reinhardt, terwijl dansen werden uitgevoerd door de zusjes Wiesenthal. Daarna werd ge zongen door solisten van de Konink lijke Opera en vervolgens werd het bal geopend. Als de overige luister van het feest even kostbaar geweest is als deze „vermakelijkheden", dan heeft de oude heer Friedlander wel diep in zijn beurs getast. De winter in 't Zuiden van Europa. De koude, die zich in Spanje nijpend doet gevoe len, verspreidt allerwegen nood en ellende. En met lederen dag wordt de lijst langer van hen, die van koude omkomen. Te tsaba kwam een veld wachter in de sneeuw om. Te Oliva zakte de overkapping van het sta tionsterrein door het gewicht van de sneeuw in en doodde en verwondde reizigers en beambten. In Valencia op een plein in de voorstad kon een vrouw met haar twee kinderen van de kou niet verder. Zij dekte haar dochtertjes met haar mantel toe in gezamenlijk vlijden zij zich tegen een kruis aan, dat aan den weg stond, om, zich eenigszins tegen de sneeuwjacht te beschutten. Eenigen tijd daarna vond men alle drie be vroren. Twee jagers, die in het Val d' Aran op wilde zwijnen jaagden, werden door een sneeuwval in een afgrond geslingerd. Het misvormde lijk van den een, den knapsten jager van Val d' Aran, vond men reeds terug. De andere jager is zwaar gekwetst. In de nabijheid der dorpen van Arragon vertoonen zich beren. Er heerscht een koude van 14 graden onder 't vriespunt. Reeds gedurende drie dagen zit een trein met reizigers bij Mataporqueri vast. Honderden rei zigers lijden veel van honger en koude. Op de kusten van Spanje is ae scheepvaart gestremd tengevolge van stormweer. In het Noorden van Italië heerscht een koude als aan de polen, fn het dal van Aosta is de temperatuur 8 gr. Cels. (20 gr. Fahrenheit) en de bewoners lijden veel door ge brek aan water. Twee ski-loopers werden door een sneeuwval gedood, en te Carpi bij Verona woei een mo lenaar met molen en al in de rivier de Etsch en verdronk. Te Florence wees de thermometer 22 gr. Cels. aan en van het plaatselijk observato rium verwacht men nog een lang tijd perk van scherpe koude. De koude wordt ook in het Zuiden van Frankrijk hoe langer hoe vinniger. Daar de electrische seinapparaten van de meeste spoorlijnen bevroren zijn is het verkeer bemoeilijkt. Aan de Boven-Garonne heerscht een tempe ratuur van 7 gr. Celsius en in de Oostel. Pyreneeën van 12 gr. Te Macon zelfs 14 graden bij sterken sneeuwval, hier en daar een meter hoog. In Bourgogne wijst de thermo meter 15 gr. vorst aan en de wolven trekken op de dorpen aan. De bin nenvaart staat stil door 't ijs in alle rivieren. Te St. Catharine, een dorp in de Pyreneeën, kwamen drie per sonen, die in een bosch hout ge sprokkeld hadden, van koude ©m, BELGIË. In de maand Mei zullen er Kamerverkiezingen plaats hebben in de volgende provincies en arron dissementen Oost Vlaanderen ar rondissementen Aalst, Audenaerde, Gent Eecloo, St. Nikolaas en Dender- monde Henegouwen Charleroi, Ber gen, Zinnik, Doornik-Ath en Thuin LuikHoei Borgworm, Luik, Verviers Limburg: Hasselt en Tongeren-Mae- seyek. Er zijn 88 aftredende volksverte genwoordigers, 43 Katholieken en 45 liberalen of socialisten. Men weet, dat in het meerendeel der opgenoem de arrondissementen het kartel ver broken is. Voor den senaat hebben dit jaar geen verkiezingen plaats. De Kamer heeft gisteren gedurende de debatten over het schoolwetsont- werp gestemd over de artikelen en de amendementen, betreffende de on derwijzerssalarissen. Het amendement van de linkerzijde waarbij het aan vangssalaris van de onderwijzers vast gesteld wordt op 1500 francs, werd met 76 tegen 73 stemmen en 3 ont houdingen verworpen. Het voorstel der regeering waarbij dit tractement vastgesteld wordt op 1200 francs voor de onderwijzers en op 1100 francs voor de onderwijzeressen werd aan genomen. Het amendement van de linkerzij de, waarin gezegd wordt, dat de on derwijzeressen hetzelfde salaris moe ten ontvangen als de onderwijzers, werd verworpen wegens staking der stemmen 74 tegen 74 en 3 onthou dingen DUiTSCHLAND. Bij de voortge zette behandeling van het proces tegen kolonel Von Reuter eischte de auditeur vrijspraak voor den kolonel, voor wat de aanklacht betreft zich de uitvoerende macht te Zabern aan gematigd te hebben. Hij zou nl. niet het bewustzijn gehad hebben van de onrechtmatigheid van hetgeen hij deed. Wegens vrijheidsberooving het gevangen zetten van de 28 Zaberners in den Pandoerenkeider, eischte de auditeur 7 dagen gevangenisstraf. Nerder tegen luiienant Schadt 3 da gen gevangenisstraf, omdat hij getuige Kormann in het gelaat geslagen heeft en vrijspraak van de| aanklacht van vrijheidsberooving en huisvrede breuk. De uitspraak zal wegens de moeilijke juridische vraagpunten eerst Zaterdagochtend 10 uur plaats heb ben. De troonrede tot opening van den Pruisischen Landdag, gisteren door den minister-president Bettmann Hollweg zegt dat de rijksfinanciën zich op den weg van volledige be terschap bevinden, ondanks de on langs merkbare vermindering vermin dering van de staatsinkomsten. De gewenschte versterking van de indu strie en de arbeidsmarkt is door rijksbestellingen mogelijk gemaakt. De troonrede kondigt traktements- verhooging voor de lagere beambten aan, voorts een woningwet tot verbe tering van woningtoestanden der minder bemiddelde klassen, verhoo ging der uitgaven voor jeugdverzor- ging, uitgebreide wet tot hervorming van het besuurswezen, herziening der rechten van families met fidercom- mis (onvervreemdbaar eifgoed). Voorts een wetsontwerp op de grondverdeeling, om versnippering van gebied te voorkomen en ander zijds de binnenlandsche kolonisatie te bevorderen. Het siot van de troonrede wijst er op dat, dank de gemeenschappelijke pogingen van de mogendheden, de wereldvrede, waarvan verstoring onze nationale welvaart zwaar zou hebben getroffen, behouden en verzekerd bleef. FRANKRIJK. Caillaux zal, onmid dellijk nadat de Kamer weer bijeen gekomen is, het door hem aange kondigd ontwerp, eener vermogens belasting indienen. De opbrengst dezer belasting zal dienen voor de dekking der meerdere kosten voor het leger, welke voortvloeien uit de aanneming der wet op den drieja rigen diensttijd. Zondag had de heer Peret, onder staatssecretaris voor binnenlandsche zaken, in een rede te Lorien gezin speeld op een spoedige indiening door de regeering van een belasting op het „geconsolideerde fortuin." Iemand van de Matin is bij hem ge weest om hem naar de beteekenis van deze uitdrukking te vragen. Ik heb er mij slechts toe bepaald antwoordde hij, om algemeene be ginselen van regeeringsbeleid te ont wikkelen. Ik had daarbij geen andere bedoeling dan om de menschen ge rust te stellen, die zich angstig maak ten over de financieele piannen der regeering. En toen ik over het thans in studie zijnde ontwerp eener kapi taaibelasting kwam te spreken, heb ik de meening ontwikkeld, dat het verkieslijker was om het geconsoli deerde fortuin te belasten in het be zit van hen, die met voortbrengen hebben opgehouden, dan de inkom sten uit den landbouw, den handel en de nijverheid. Ook in Frankrijk zal dus een ver mogensbelasting aan de invoering van de daar zoozeer bestreden rijks- inkomstenbelasting voorafgaan. BALKAN-STATEN. De Hongaar sche „Pesti Hirlap," bevat den tekst van een geheim verdrag dat op 10 Juni jl. te Boekarest is aangegaan tus schen Roemenië en Servië voor den tijd van tien jaren. Het verdrag bevat dertien artikelen. Beide staten waar borgen daarin hun tegenwoordig en toekomstig bezit. Zoo een der belde staten door een derde wordt aange vallen, is de andere verplicht den bondgenoot militaire hulp te verlee- nen, en wel moet Roemenië Servië met 20.000 man te hulp komen zoo Servië door een sterkere mogendheid wordt aangevallen. Geschiedt de aan val door een mogendheid van dezelfde sterkte, dan verplicht de bondgenoot zich tot gewapende neutraliteit. De koning van Servië verklaart, alle noor delijk van den Donau en de Zeven burgsche Barpathen gelegen en door Roemeniërs bewoonde streken als in de Roemcensche belangensfeer gele gen te beschouwen. Zoo in den löop van een oorlog door een der con tractanten een gebied wordt bezet. dat in de belangensfeer van den an deren contractant gelegen is, wordt dit na den strijd onmiddellijk ten gunste van den ander ontruimd. In geval van misverstand tusschen de beide contractanten, of in geval Rus land een van beiden militaire of di plomatieke hulp verleent, wordt de finale beslissing aan den Russischen Tsaar opgedragen. Hef verdrag is voor Roemenië on- derfeekend door den minister presi dent Majorescu, den chef van den generalen staf Averescu en den lui tenant kolonel Christescu voor Ser vië door den minister president Pas- jitfj en den chef van den generalen staf Putnik. In Hongaarsche regeeringskrin^en acht men het bestaan van ztdk een verdrag onmogelijk. Tijdens de zit tingen der delegaties had graaf Karolyi, op grond eener mededeeling van de „Nowoje Wremija," die over het be staan van zulk eer. verdrag gesproken had, inlichtingen gevraagd aan den minister graat Berchtold doch deze noemde toen het bestaan van zulk een verdrag zeer ongeloofwaardig. In Hongarije meent men dat de publicatie van het verdrag op dit oogenblik, in een Hongaarsch bDd, een manoeuvre der oppositie, om de onderhandelingen tusschen Tisza en de Roemeensche bewoners van Hon garije te bemoeilijken. Maar de mogelijkheid, dat zulk een verdrag is afgesloten, bestaat, al kan graaf Julius Andrassy niet aan de echtheid ervan gelooven hij zegt er bestaat wel eenige ontstemming tusschen tusschen de monarchie en Roemenië, maar die is niet zoo groot,- dat Roemenië zulk een tegen Oos tenrijk gericht verdrag zou af sluiten. SPANJE. Met de ontbinding van de Tweede Kamer is de verkiezings strijd ingezet.. De verkiezingen zullen plaats hebben op 8 Maart. En al dadelijk komen berichten, die melding maken van een belang rijke reorganisatie van de partijen.Vol gens die berichten vormen zich drie groote dynastieke partijen. De eerste, onder den naam van katholiek-conser vatieve partij, bestaat uit de conserva tieven, die trouw blijven aan Maura en bij wie de Carlisten zich zouden aan sluiten. Deze verzoening moet het gevolg zijn van een door den Paus kenbaar gemaakten wensch, dat een groote katholieke partij in Spanje zal worden gevormd. De liberale partij zal worden gevormd door de aanhangersvan Dato en Roma- nones, terwijl ter linkerzijde de de mocratische partij komt te staan, be staande uit de vrienden van Garcia, Prieto en de reformistische rupubli- keinen, die onlangs de zijde van de dynastie gekozen hebben. Het laat zich dus aanzien, dat in Maart de groote strijd gestreden zal worden tusschen eenerzijds de vol- bloed-Mauristen de reactionnaire coa litie en anderzijds de conservaiief- liberale Datisten en vrijzinnigen, aan wier zijde dat is den laatsten tijd duideiijk genoeg gebleken, de ko ning staat. De premier, wiens positie weer versterkt heet, heeft aan journalisten een uiteenzetting gegeven van het program van de conserva ief-liberale partij, dat hoofdzakelijk gericht is op sociale hervormingen. ZWEDEN. De begrafenis van de koningin-weduwe Sophie had gisteren middag in de Hofkapel fe Stockholm plaats. Een schitterend gezelschap was bijeen, om haar de laatste eer te bewijzen. Behalve de Zweedsche en de Deensche koninklijke familiën, zooveel mogelijk voltallig aanwezig, bevonden er zich buitengewone ver tegenwoordigers van den Duitschen keizer, den koning van Engeland, de koningin der Nederlanden, hetNoor- weegsche koninklijk echtpaar, de groothertogin van Baden, de groot hertogin van Luxemburg en de her togin van Albany. Na de kerkelijke plechtigheid werd de baar op den lijkwagen gedragen. De stoet zette zich vervolgens in beweging naar de Riddarholmkerk. Onmiddellijk achter den lijkwagen kwamen te voet de koningen van Zweden en Denemar ken, de kroonprins van Zweden, de erfprinsen uit het huis Bernadotte en de vreemde koninklijke en vorstelijke gasten. Niettegenstaande een ontzag lijken sneeuwval en een koude van 15 graden, was een reusachtige men- schenmassa op de been. in de Rid darholmkerk werd de baar in het graf der Bernadotte's bijgezet. singsche Nutsspaarbank toevertrouwd een bedrag van f 194.626,21 en in f2007 posten terug ontvangen f201.168,735. Aan rente werd door de bank vergoed een bedrag van f 12.611,506, waarvan f 319,10 in den loop van het jaar werd uitbetaald en het overige aan het tegoed der inleg gers toegevoegd. Hei aantal spaarders steeg in dat jaar tot 2720 en hun tegoed tot f 435.429,14- De bezittingen der Spaarbank be droegen op 31 December 1913 f 517.978 37, waaruit volgt de bank over een reserve groot f 82 549,23 beschikt. Met de spaarbusjes werdf 4696,53 bespaard in 547 ledigingen. Ingele verd werden 18668 spaarzegeis ten bedrage van f 672,78 welk bedrag op de spaarboekjes werd bijgeschreven. Een vergelijk met voorgaande jaren toont aan dat in 1913 weder in alle onderdeden vooruitgang is te con- stateeren en dat de spaarbank in een bloeienden toestand verkeert. Trekking van Donderdag 8 Januari 1914. 4e klasse. 4e lijst. No. 17899, i 5000. No. 302, f 200. No. 8930, f 100. Prijzen van f Po. Vllssingsche Nutsspaarbank. In het jaar 1913 werd door de in leggers in 6390 posten aan de Vlis 129 1218 2303 3974 5418 7217 8438 9516 10971 12799 14348 17702 19380 234 1265 2412 3934 5635 7312 8560 9798 11288 12810 14604 17691 19480 20445 432 1762 2791 4544 6236 7318 8679 10319 11332 12826 16951 1S191 19548 503 1783 2359 4662 6300 7605 8734 10342 11686 13235 16149 18360 19740 20676 501 1915 2865 5S22 6721 7735 8797 10463 11819 13260 16243 18370 20005 738 815 2018 2078 3147, 3854 5203 5381 7761 9020 10809 12394 13436 16677 18490 20199 20789 8193 9490 10887 12720 14251 17221 18830 20235 WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 10 Januari. Matige Noord westelïjketot Noorde lijke wind. Afnemende bewolking, Waarschijnlijk nog regen- of sneeuw buien. Kouder. Hoogwater te Vlissingen. Jan Zaterdag 10 Zondag 11 Maandag 12 Dinsdag 13 Woensdag 14 Donderdag 15 Vrijdag 16 v.m. 12.— 12.23 1.06 1.50 2 32 3.10 3.54 n.m. 12.01 12.47 1.30 2.15 2.56 3.40 4.27 MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 9 januari 1914. Geen aanvoer van boter en eieren. VOORDRACHT op Dinsdag den 13 Januari 1914, 's avonds 8 uur, lokaal Zeevaartschool. SprekerProf. Dr. WINKEL, te Amsterdam. Onderwerp HET ZIEN. De Secretaris, VAN DE VOLKERE. a 5°/0 met jaariijksche aflossing ter leen gevraagd van Particulieren. Waarborg verzekerd. Br. letter A. Z. Bureau dezer Courant. 's-GRAVENHAGE. Verkrijgbaar Koers van uitgifte 100V. pCf. Koers van ulfloflnj 1007» pCf. Verkrijgbaar bij d*" Heeren te Vlissinirenl i ui>1—1 mi liiii ii iiii&ai

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1