DONDERDAG JANUARI No. S2e Jaargang 1914 Bitpr lirai I. tin B KID! I'.. Bliim MMl 58, Vlissinsen. Itlelim Inlw. 10 Verselfijnt dagelijks, uitgezonderd op Zsndsg en aiptnsen erksnde Christelijke feestdapn taEtas; 2000 750 KAMEROVERZICHT FEUILLETON le iiji 3M GraiftÉtiii. BINNENLAND ïïiïïïïïl^^ VLISSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ISO. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Vergadering van Woensdag. Eerste Kamer. De Indische fcegrooting is afge handeld. Den laatsten dag hebben de beide voormannen der rechterzijde, dr. Kuyper en dr. Bavinck beroeps- redevoeringen gehouden, die speci aal de onderwijskwestie raakten. Dr. Bavinck schetste de beteekenis van de zending als cultuurbrengende macht, die eenmaal zelf ook onze landen culiiveerde. Een neutrale po litiek is onbestaanbaar meent hij. Men zou allen godsdienst moeten negeeren en dat gaat niet. De zen ding, krachtens de geestelijke supe rioriteit, legt zich zelf aan de bevol king op als haar meerdere. Een zen ding in modernen geest zou de heer Bavinck zelfs accepteeren al Is die hem natuurlijk op zichzelf niet sym pathiek. Allen hebben een gemeen- schappelijken vijand te bestrijden, den godsdienst in het Oosten. Nederland is een cultuur-staat en stelt zichzelf boven de minder gecultiveerde staten. In den Islam schuilt een gevaar, zoo als dr. Kuyper nader aantoonde. De Islam kent geen cultiveerende kracht, zooals wel blijkt uit het feit dat in indië nog steeds niets is gedaan, ter wijl deze godsdienst door eeuwen heen daar heeft bestaan. Er dient een verbond te komen tusschen zen ding en regeering en tevens dient de zending vrij te worden gemaakt van allen politieken strijd hier te lande. Met alle kracht heeft dr. Kuyper aangedrongen op de pubiiceering van de telegrammen die bij het optreden van dezen minister gewisseld zijn tus schen hem en den gouverneur-gene raal. Nu de minister dat weigert is de spraakmakende gemeente geneigd te veronderstellen, dat er iets aan hapert, dat met name de heer Iden- burg iets van zijn overtuiging heeft opgeofferd. De minister heeft intus- schen hierop verder geen antwoord gegeven. In de Tweede Kamer heeft hij uitdrukkelijk zijn standpunt aan gegeven. Een uitvoerige beschouwing heeft dr. Kuyper vervolgens gegeven van de voogdijschap zooals hij meent dat de houding van het moederland tegen over de kolonie dient te zijn. Nadat ïot omstreeks 1870 de exploitatie- politiek is gevolgd, is daarna de ethische politiek op den voorgrond gekomen. Deze dient voortgezet te worden. Waar n j echter de Islam niet cultiveerend kan werken dient de cultuur geimporteeid te worden. Twee stroomingen staan in de wes- iersche cultuur tegenover elkaarde religieuse en de nationalistische. De regeeringonthoude zich éen van dezen le steunen, maar waai ze zelf wil importeerer zij 't de religieuse omdat 82). Roman van q. h. v. d. (Nadruk verboden.) 0— Nu zei Wolfsohn, dat Harley ook de rechtmatige geboorte van een erf genaam uit het eerste huwelijk bewij zen kon. Met één erfgenaam was een billijk vergelijk mogelijk, met twee •was dat al moeilijker en als Harley «er een van was, dan was er zeker •op een vergelijk niet te hopen 1 Een proces om een erfenis heeft altijd voor den betrokkene iets, wat een schaduw werpt op zijn eer, voor- ai wanneer de aanklager arm is, de beschuldigde als rijk man geldt. Hier was dit des te meer het geval, daar graaf Wildenfels moest toegeven, dat het bewuste vermogen den verdwe- nene rechtmatig had toebehoord. „Ik heb," zoo nam graaf Wilden- fels na een lange, pijnlijke pauze het •woord, „de vaste heilige overtuiging, deze alleen in het religieuse Oosten eerbied kan afdwingen. De minister heeft de meeste pun ten onaangeroerd gelaten en slechts herhaald wat hij op de meest belang rijke kwesties in de Tweede Kamer heeft gezegd. Er was ook geen aan leiding nu om lang stil te staan bij de algemeene politiek waar deze reeds uitvoerig is behandeld in de Tweede Kamer. Zonder stemming werd de begroo ting goedgekeurd. Kamerverkiezing Rotterdam lil. Bij de gisteren gehouden slemming voor een lid der Tweede Kamer in district III, vacature Lasonder, zijn siechts 3851 geldige stemmen uitge bracht. Volstrekte meerderheid 1926. Verkregen hebbenprof. B. D. Eerdmans (Unie Liberaal) 1755, H. Stulemeyer (R. K.) 1532 en A. B. de Zeeuw (S. D. A. P.) 527 stemmen. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Eerdmans en Stulemeyer. (Bij de periodieke verkiezing in Juni j. 1. werden uitgebracht op den heer Lasonder 2521, op den heer Stulemeyer 1731 en op den heerjos Loopuit 446 stemmen.) Dezen uitslag hebben wij nog gis terenavond per bulletin bekend ge maakt. Katholieke Sociale Actie. In de avondvergadering, die zeer druk bezocht was, werd het woord gevoerd door de heeren W. H. Bo- gaardt en prof. Aengenent, welke laatste in een aardige toespraak me dedeelde, dat van den Paus bericht was ontvangen, dat Z. H. aan mr. P. J. M. Aalberse den litel van ridder in de orde van St. Qregorius den Grooten had verleend. Een donderend applaus volgde, toen de aartsbisschop eigenhandig den nieuwen ridder het kruis op de borst hechtte. Vervolgens.,sprak, inplaats van den oud-minister Kolkman, die ongesteld was, mr. Aalberse, over de grondge dachte van de Katholieke Sociale Actie. De K. S. A, zoo zeide hij, moet worden de groote sociale organisatie, die alle katholieken in Nederland omvat De tijd kan komen, dat een georganiseerd optreden van ons ge heele katholieke volk dringend noo- dig is. Dankbaar erkende spr. de groote vrijheid der katholieken in ons land en dat hun invloed stijgende is. Maar zij moeten zich aaneensluiten, om gereed te zijn, als eens de on zalige strijd tegen ons mocht uitbreken. dat mijn ouders en grootoudersnaar plicht en geweten gehandeld heb ben ik zelf wil geen goed behou den, dat mij niet toebehoort en ik hoop, dat mijn zoon Wolfgang even zoo denkt. Als het anders was, dan zou hij zich moeten schikken. Ik heb echter ook het vaste vertrouwen op den hemel, dat hij leugen en bedrog niet zal laten zegevieren over de waarheid en over goed recht. Ik blijf daarom bij mijn antwoord ik laat de zaak in handen van mijn ad vocaat. Heeft u bewijzen in handen, dat mijnheer Harley bedriegerijen pleegt, dan is het uw plicht, deze aan het gerecht over te geven, ik zal u beloonen, maar ik duld niet, dat uw diensten gekocht worden." „Zij zijn niet anders gekocht, dan die van uw advocaat, Graaf", ant woordde Wolfsohn, „een andere ver onderstelling zou een beleediging voor me zijn. Uw zoon heeft mij trouwens dezelfde grondbeginselen ontwikkeld, alleen, dat hij nog ver der gaat. Ik heb gisteravond gehoord dat hij de zuster van den beeldhou wer Wildenfels openlijk als bloed verwante erkend heeft. Ik betreur, De wijze, waarop in het afgeloopen jaar de strijd tegen ons gevoerd is, geeft waarlijk wel reden tot bezorgd heid. Voorkomen is beter dan genezen. Had men in Duitschland en Frankrijk zich tijdig krachtig georganiseerd, dan ware wellicht in Duitschland de kui tuurkamp niet uitgebroken en was Frankrijk niet de treurende dochter der kerk. Voor den groei der K. S. A. is het, zoo zeide spr. ten slotte, noodig, dat de K. S. A. doordringe op het plat teland en er een hartelijke samen werking kome tusschen priesters en leeken. Hierna sprak pater Borramaeus de Greeve, O. F. M. over het onderwerp „Steunt de K. S. A." „Steunt de K. S. A. 1" zei spr. Luid moeten deze woorden weerklinken en deze dag als een nieuwe reveille zijn. Ten slotle dankte Mgr. v. d. We tering, namens de Katholieken van Nederland, voor alles wat de K. S. A. voor ons land gedaan heeft. Na het zingen van „Aan u Koning der eeuwen," ging de vergadering uiteen. Marine begrooting. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de nota van wij zigingen in de marine begrooting deelt de minister omtrent de voorgestelde verhooging mede, dat het ontwerp, zooals hij het bij zijn optreden vond, aanvankelijk door hem met 3.65 ton verminderd werd en dat de critieke toestand, -waarin ccr deel van het zeegaande materieel zich op dat oogenblik bevond, nader beraad vor derde om te komen tot de meest ra- tioneele oplossing ter voorziening in den dienst. De minister vindt geene aanleiding om ten aanzien van de binnenloodsen te Maassluis onderscheid te maken in het bedrag van de voor alle loodsen voorgestelde verhooging. Mocht de vaart op Rotterdam nog toenemen en de onlangs gegeven uit breiding aan het aantal loodsen van de standplaats Maassluis blijken niet voldoende te zijn, dan zullen nog meer loodsen worden aangesteld. Vaarplan „Heèmskerck." Vaarplan van Hr.Ms. „Heemskerck" gisteren vertrokken naar de Middel- landsche Zee voor een oefe.iings- lochtVertrek van Nieuwediep 7 Jan. aankomst te Malaga 13 of 14 Jan.; Vertrek van Malaga 19 Jan.aankomst te Gibraltar 19 Jan.vertrek van Gi braltar 22 Jan.; aankomst te Tunis 26 of 27 Jan.; vertrek van Tunis2 Febr.aankomst te Genua 9 Febr. vertrek van Genua 10 Febr.aan komst te Livorno 11 Febr.; vertrek van Livorno 17 Febr.aankomst te dat in uw eigen belang als een voor- barigen stap, want ik weet, dat de familie Wildenfels gemeene zaak maakt met Harley." „Ha, dat is bewezenriep Ge- org, terwijl zijn vader een oogenblik sprakeloos was van verrassing. „Dat is iets nieuws," zei hij ein delijk, diep ademhalend, „mijn zoon Wolfgang schijnt in slechte handen gekomen te zijn." „Ik heb er geen schuld aan," zei Wolfsohn, wien de smartelijk som bere blik van den ouden heer toch scheen te treffen. „Ik heb den Graaf er bizonder voor gewaarschuwd, de ze menschen niet te veel te vertrou wen. Ik heb hem gezegd, dat mijn heer Harley reeds vroeger moeite heeft gedaan, een contract te sluiten met den ouden Wildenfels, dat hij onderzoek gedaan heeft naar diens papieren. Ik sla Harley en de Wil denfels reeds langen tijd gade. Het scheen eerst, alsof de oude Wilden fels Harley niet vertrouwde, vandaag echter zag ik den beeldhouwer aan het station in zeer vertrouwelijk ge- sprek met Harley. Zijn zuster is een mooi meisje; zij heeft de kunst ver- Villefranche 20 of 21 Febr.vertrek van Villefransche 2 Maartaankomst te Gibraltar 5 of 6 Maart; vertrek van Gibraltar 6 of 7 Maart aan komst te Nieuwediep 13 of 14 Maart. Insulaire Hypotheekbank te Zierfkzee. Uit den staat der bank per 31 De cember 1913 blijkt, dat in 1913 werd verkocht voor f 595150 pandbrieven, terwijl f334650 werd teruggekocht, gevende dus eene vermeerdering van f250500. In 1913 werd gesloten aan hypo theken voor f 529550 en f 296827 afgelost, gevende dus een vermeer dering van f 232723. Op 31 December 1913 stond aan hypotheken uit voor f 4.193958 terwijl voor f 4.102450 aan pandbrieven in omloop was. In 1913 hebben twee executies plaats gehad in beide gevallen kon de bank hare vordering aan hoofdsom, met renten en kosten ten volle uit de opbrengst verhalen. Op 31 December j.l. was er geener lei achterstand van rente of aflossing. Ten einde in den kadernood, die zich vooral zal doen gelden na 15 januari a.s., te voorzien, heeft de minister van oorlog bepaald dat mili cien sergeanten, die genegen zijn tot 15 Juni a.s. vrijwillig onder de wa penen te blijven, een premie zullen ontvangen van f150 of f200, naar mate die sergeanten geschikt worden geoordeeld voor het vervullen van een emplooi of wel voor het geven van instructie. Zitting van Woensdag 7 januari, des avonds 8 uur. Tegenwoordig alle leden. De vergadering werd door den heer Jos van Raalte als oudste lid in jaren geopend. Het eerst was aan de orde het on- derzoek van den geloofsbrief van het nieuw gekozen lid, den heer M. Laernoes. De heer Jos van Raalte wenschte den heer Laernoes met zijn benoe ming geluk en met het vertrouwen der kiezers en hoopte dat hij vele jaren zijn groote werkkracht mag aanwen den in het belang der Kamer en dat hij de verschillende zaken welke voorgelegd zullen worden a-met zijn gewaardeerde adviezen zal steunen. Hiermede verklaarde de heer Van Raalte den heer Laernoes als lid der Kamer geïnstalleerd. Daarna werd overgegaan tot de verkiezing van een voorzitter en een vice-voorzitter. De heeren Van Raalte en Van Nif- tiik werden resp. als zoodanig her kozen met 8 en 7 stemmen. staan, uw zoon zoo in haar strik ken te vangen, dat deze, juist ge boeid door haar preutsche manie ren, haar in een modezaak opzocht. En toen zij de beleedigde speelde, verklaarde hij voor het geheele per soneel om haar eer te redden, dat zij zijn bloedverwante was. U ziet, Graaf, dat ik in uw belang zelfs een indiscretie bega, die uw zoon mij misschien kwalijk zal nemen. Maar ik ben een eerlijk man, ik zal dien Harley het spel bederven, al kostte het mij de vriendschap van uw zoon. Later zal hij mij toch nog dankbaar zijn, dat ik u de zaak heb verteld." De Graaf knikte toestemmendbij scheen zijn oordeel over Wolfsohn te veranderen en zijn blik rustte vragend op Georg en Boltenstern, alsof zij hem moesten raden. „Deze heer is zoozeer in de om standigheden ingewijd," zei Bolten stern, „dat het volgens mijn idéé niets hinderen kan, als hij hoort, wat Harley heeft durven doen." Georg was van hetzelfde gevoelen en de Graaf liet Wolfsohn den brief van Harley zien. „Dat is zeer, zeer erg, mompelde Zij verklaarden zich bereid deze benoeming te aanvaarden. De heer Van Raalte fungeerde daar na weer als voorzitter der Kamer en hield als zoodanig de volgende toe spraak Bij het werpen van een terugblik op het afgeloopen jaar moet ik con- stateeren dat het zich niet gekenmerkt heeft door voor handel en nijverheid belangrijke gebeurtenissen. De toe stand daarvan bleef vrijwel station- nair, terwijl de groot-industrie van de Kon. Maatsch. „de Schelde" in al hare afdeelingen volop werk had en belangrijke uitbreidingen van hare fabrieksgebouwen in uitvoering zijn. Het besluit van den gemeenteraad om de haven-exploitatie over te ne men van de Kon. Maatsch. „de Schel de" zal, nu ik verwacht dat de wet tot bekrachtiging van de betrekkelijke overeenkomsten weldra in het Staats blad zal verschijnen, spoedig wor den uitgevoerd en het begin zijn van een nieuw tijdperk in de geschiede nis van onze havens. Ik spreek hier den wensch uit dat dit belangrijk besluit den bloei van handel en nij verheid in onze gemeente zal mogen bevorderen. Van de door onze Kamer behan delde zaken breng ik de volgende in herinnering Advies werd uitgebracht aan Burg, en Weth. omtrent adressen aan den gemeenteraad, houdende verzoek tot vaststelling eencr verordening op de verplichte winkelsluiting. Onze Kamer meende te moeten adviseeren daar toe niet over te gaan, doch besloot zich te wenden tot den minister van landbouw met verzoek om bepalin gen te willen vaslstelien tot regeling van den arbeidsduur van winkelbe dienden. Aan dit adres, hetwelk aan alle Kamers werd toegezonden, heb ben meerdere Kamers in ons land adhaesie betuigd. Ter kennis van het publiek werd gebracht dat aan het postkantoor gelegenheid bestaat tot het veikijgen van identiteitskaarten. Onze Kamer steunde adressen van de Kamer te Dordrecht betreffende uitgifte van overzichtelijke tarieven van het goe derenvervoer en van die te Deventer omtrent beleediging van rechtsperso nen. Ook richtten wij een schrijven aan de commissie van advies voor spoor wegdienstregelingen omtrent verbe tering in het spoorwegverkeer naar Zeeland, zulks naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van den heer J. A. van Rompu. Van den directeur van het post kantoor werd bericht ontvangen dat voorloopig niet tot een wijziging van den dienst aan de loketten kan wor den overgegaan. Aan de Maatschappij tot exploitatie Wolfsohn, den brief telkens weer doorlezend. „U had hem niet mogen laten gaan, zonder hem te visiteeren. Het is te iaat, om hem nog in hech tenis te laten nemen." „ik heb het dadelijk gezegd. Hij heeft ons bestolenriep Georg. „Hij heeft, hij kan niets gevonden hebben, wat in tegenspraak is met de opgaven mijner ouders," zei de Graaf heftig. „Zij hebben niets te verheimelijken gehad. Benno werd voor dood gehouden. Is hij in leven gebleven, heeft hij werkelijk een hu welijk gesloten, dan zijn de kinde ren ervan zijn erfgenamen, met wie wij moeten afrekenen. Maar de be wering, dat uit het eerste huwelijk ook een erfgenaam zou zijn, maakt het idéé van een tweede huwelijk verdacht. Benno's bruid is als Elisa beth Fuller gestorven en begraven de consul, die den grafsteen heeft gezien, heeft het ons geschreven." „Hebt u dezen brief vroeg Wolf sohn haastig. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1