ilden BIEDINGEN Dagmeisje De Strijd om een Gravankioon, Fiefs INIST. sfbode. AGD WOENSDAG 7 JANUARI gemeentebestuur binnenland No. iANVRAGEN Qwenkiesrecht. KROMST op JANUARI r in ,,De Oude INNEMA ilea avond wordt /OORDRACHT 32e Jaargang vAéÖb téaicixi I tLCtur Le Kleine ïlburg. Harzburg. ureau „Vlis- vertoon van N. R. V. 1 0.35, iedere Zonder rabat, sen wordt twee- or de avonduren rur een bekwaam lekend met cleclrt- dresbureau dezer komende NAAI- r,loon f 2 of 12.50 er letter X. Bureau rant." gd een beneden 18 jaar. USEKOM, Clijver- ik< AN BOVEN, Nieu- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor jVlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door liet geheele rijk i 50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzsnderlijke nummers 3 cent Jiljin: firma i. Hü Bi VfLBE Ir, Kitini Markt 59. Vüssiiiieis. iehiopii luiere. IC ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 cl. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 c.t. per regel Verschijnt dagelijks, uitgezenderd op Zsndsg en slgemeeji erkende Christelijke fesstdegen De abonnés, in't bezit eener ^|f|{f|ljfègulden bij levens- Pf P'fl gulden bij dood fltfl gulden bij verlies 4 gulden bij verliesJ Afleiden bij vei lies gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- #6ggggg lange ongeschikt- door van een hand, |»^|8 van I S111 van een A Hl van eiken kerd'tegenongelukken voor: heid tot werken B een ongeluk voet of oog J.4fU een duim JLlJw wijsvinger anderen vinger Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „holl. Alg. Verzek. Bank'' te Schiedam OPENBARE KENNISGEVING. Kantoor van den Gemeente-Ontvanger. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat met ingang van 12Januari a. s. het kantoor van den Gemeente- Ontvanger iedere week zal zijn geopend a. des Maandags tot en met des Vrijdags van 's v. m. ten 9 ure tot 'sn. m. ten 1' e ure, voor het betalen van' den aanslag in den Hoofdelijken Omslag b. des Maandags tot en met des Vrijdags van 's v. m. ten 9 ure tot 'sn.rn. ten ll'j ure en van des na middags van 3 tot 5 uur en voorts des Zaterdags van 's v. m. ten 9 ure tot 'sn. m. ten lVa ure, voor het betalen van den accijns op het ge distilleerd c. des Maandags tot en met des Zaterdags van 's v. m. ten 9 ure tot 'sn. m. ten P/a ure voor het doen van overige betalingen. Vlissingen, 5 Januari 1914. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Eerste Kamer. De voorzitter stelde in de gister avond gehouden korte openbare ver gadering namens de centrale seciie voor om de algemeene beschouwingen over de Sfaatsbegrooting voor 1914 eerst aan de orde te stellen na het afdeelingsonderzoek van de afzonder lijke hoofdstukken der begrooting. Nadat verschillende leden hierover hun meening hadden gezegd werd met 18 tegen 13 stemmen aangenomen een voorstel} van den heer Van den Biesen om niet af te wijken van de tot nu toe gevolgde gewoonte en dus de algemeene beschouwingen bij het aanstaand afdeelingsonderzoek aan dat van de hoofdstukken der begroo ting te doen voorafgaan. Raad van State. Z. K. H. de Prins als lid van den Raad van State en de overige leden van dit Hooge Staatscollege boden gisteravond den vicepresident van den Raad, jhr. mr. J. Röeli, in hotel „den Ouden Doelen", een gastmaal aan, waaraan mede werd deelgenomen door den secretaris, de referendaris' sen en de commiezen van Staat, voor zoover zij niet verhinderd waren. FEUILLETON Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) '81). -0- „Misschien een met Harley afge sproken streek van den ouden Wil- denfeis Deze Wolfsohn wil zich waarschijnlijk als raadgever opdrin gen en hooren wat wij besluiten." „Ik geef den raad, hem aan te ho ren," zoo nam Boltenstern het woord, „en hem in elk geval met het antwoord af te schepen, dat de zaak reeds in handen van een anderen advocaat is." Graaf Wildenfels gaf bevel, mijn heer Wolfsohn te laten binnenkomen en spoedig daarna verscheen de aangediende. Wolfsohn maakte op elk der drie heeren denzelfden on- sympathieken indruk. Het scheen hem ook volstrekt niet te verwonderen, dat men hem, ondanks den aanbeve lingsbrief, zeer koel en terughoudend «ontving. De bevrediglngscommlssie. Het „Handelsblad" wijs op den uitgesproken wensch om niet te tor nen aan de opvoedkundige zelfstan digheid der bijzondere scholen. Maar het blad maakt naar aanleiding hier van deze opmerking Dat is een eisch van rechts, en links wil die opvoedkundige zelfstan digheid intact laten. Maar reeds dade lijk bij dit punt, zal blijken dat men ook rechts dat principe zoo mee- doogenloos sterk niet wii handhaven In scholen, die willen opvoeden tot andere dan christelijke deugden, in schoten waarjb.v. geleerd zou worden met andere godsdiensten te spotten, waar den staat vijandige denkbeelden worden gepredikt zal ook de rech terzijde de opvoedkundige zelfstan digheid niet intact willen laten. Maar men moet met de practijk rekening houden Zulke scholen bestaan niet, meent men Doch wat zal de prak tijk zijn als met zeer groot staats subsidie bijzondere scholen zonder opofferingen van particulieren ge sticht kunnen worden Wil men de zaak grondig regel en, dan moet ook met deze mogelijkheden rekening ge houden worden, moet ook rekening gehouden worden met de mogelijkheid dat eenige politieke of godsdienstige secte op staatskosten anti-sociale of anti-nationate denkbeelden aan de landskinderen zou willen inprenten. Een tweede vraag wordt door het „Hbl." gedaan in de volgende bewoor dingen Onze eisch is niet alleen dat elk Nederlandsch kind naar school zal kunnen gaan, zonder dat het daar een geloof wordt opgedrongen, dat niet het geloof zijner ouders is, zonder dat het bij het onderwijs sectarische leeringen worden verkondigd in lijn rechten strijd met de Ieeringen, die thuis verkondigd worden maar te „Zooals ik hoor," zei hij, „is mijn heer Harley reeds vertrokken, ik kom dus te laat, om mij nog te kunnen kwijten van de opdracht, voor hem te waarschuwen." „Dat is een treurig geval," ant woordde graaf Wildenfels, „als u mijn oudsten zoon vroeger had op gezocht, dan zou er veel onaange naams vermeden zijn." „Ik waagde dit pas, toen ik hoor de, dat mijnheer Hariey door den jongen Graaf uitgenoodigd was, hem hierheen te vergezellen. Ik had niet gedacht, dat mijnheer Harley zooveel wagen zou, maar misschien heeft hij daarmee voor zichzelf den put ge graven. Hij heeft zeker wel een po ging gedaan uw familie-archieven te doorsnuffelen, Graaf?" „Mijnheer Wolfsohn, de zaak is in handen van een vertrouwd advocaat, ik houd het daarom voor verkeerd, een derde kennis te geven van de ge beurtenissen. Een toevallige indiscre' tie van uw zijde kon onaangename verwikkelingen gevenhet spijt me daarom, u geen uitsluitsel te kunnen verstrekken." Wolfsohn bloosde licht. „Graaf," vens, dat de economie van het onder wijs niet geheel wordt verwaarloosd, dat elke school in zoo wijd mogelijken kring nut en leering sticht. Aan den eisch werd in beperkte mate voldaan door een aanvullend bijzonder onderwijs, dat, bij den be perkten staatssteun, slechts mogelijk was door de offervaardigheid van hen, die het wenschten, slechts gegeven werd waar er behoefte aan was. Maar hoe zal dat gaan als de bijzondere scholen overal verrijzen kunnen, waar een klein aantal leerlingen bijeen gekregen kan worden? Wat moeten de financieele gevolgen zijn van een verdwijnen van opeeAer.e scholen om plaats te maken voor verschillende sectescholen alle op staatskosten te onderhouden En wat zal de toe stand zijn van iemand, die gedwongen is zijn kinderen de school van een secte, die niet de zijne is, te doen bezoekenhoe zal het dan staan met den gewetensdwang? Militaire berichten. De minister van oorlog heeft de voorschriften betreffende het aanhou den van straflijsten aangevuld in dier voege, dat, wanneer een opgelegde straf door den militairen rechter of door de hoogere militaire autoriteit dan de strafoplegger is opgeheven, deze geacht moet worden nooit te zijn opgelegd. Die straf mag niet, op welke wijze ook, op de straflijst blijven voorkomen. H. M. de Koningin heeft goedge keurd, dat het verguld, vijfarmig kruis, het zilveren kroontje aan be doeld kruis gehecht, zoomede het zilveren geëmailleerd kruis, welke door het hoofdbestuur van den Ne- derlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding zijn toegekend aan de militairen beneden den rang van of ficier, tot de landmacht behoorende, antwoordde hij, „uw zoon heeft u misschien meegedeeld, dat hij mij vereerd heeft met de volmacht, voor zijn belangen op te komen. Ik ben bereid, met uw advocaat gemeen schappelijke stappen te overwegen maar ik verzoek om uw vertrouwen." „Volmacht van mijn zoon riep de Graaf. „Wat beteekent dat?" „ik heb de schriftelijke, rechtsgel dige volmacht, in deze zaak voorde rechten van uw zoon te pleiten," Het gelaat van den Graaf kleurde zich purper. „De volmacht is on geldig, die is op slinksehe manier verkregen. Zoo lang ik leef, behar tig ik alleen mijn belangen en die mijner kinderen." „De Graaf moet me niet kwalijk nemen, maar in het geva! van ma joraatszaken heeft de eerste erfge naam, als hij meerderjarig is, het wettige recht zoodra zijn belangen bedreigd worden, deze zelfs tegen over den vader in bescherming te ne men. Uw zoon denkt er zeker niet aan, zich vijandig tegenover u te plaatsen, maar in het vooruitzicht van een dreigend gevaar heeft fii mij de volmacht gegeven en ik zal zijn die met volledige bepakking aan de i door dien Bond in 1913 uitgeschre ven aistandsmarschen deelnamen, ook in dienst kan worden gedragen. Het in 1914 te houden schriftelijk examen voor toelating tot het le i studiejaar van den cursus bij het wapen der infanterie zal aanvangen op 26 Mei a s. Voor toelating tol het le studie jaar van den cursus worden 45 plaatsen opengesteld. Voor rechtstreeksche toelating tot het 2e studiejaar worden 5 plaatsen beschikbaar gesteld, met dien ver stande, dat, wanneer een of meer der laatstbedoelde plaatsen onver vuld mochten blijven deze ten goede zullen komen aan adspiranten voor het le studiejaar. Katholieke Sociale Actie. Gisteren vieide de Katholieke So ciale Actie in Nederland haar lOjarig bestaan op feestelijke wijze in de groote zaal van het Park „Tivoii," te Utrecht. Des morgens werd in de caihedraal aan de Lange Nleuwstraat een pon tificale H. Mis door den aartsbis schop van Utrecht opgedragen. De feestvergadering in Tivol'a was zeer druk bezocht. Onder de aanwe zigen waren tal van katholieke Ka merleden, burgemeesters, benevens tal van katholieke geestelijken. Mgr. A. F. Diepen, dr. A. G. Cou- wenbergh, eerw. heer A. van Dam en prof. J. M. L. Keuier vertegen woordigden respectievelijk de bis schoppen van 's Bosch, Breda, Haar lem en de Vic. Capitularis van het bisdom Roermond, terwijl de aarts bisschop alleen de avondvergadering zou bijwonen. De vergadering werd geopend met het zingen van het gedeelte van het gedicht van dr. Schaepman. „God van arbeid", waarna de heer W. H. Bogaardt, voorzitter van den Centra- len Raad voor de K.S.A. in Neder land een rede hield over het ontstaan vm de Katholieke Sociale Actie in Nederland. Na een welkomstwoord tot de ver tegenwoordigers der bisschoppen w( es spr. er op, dat de K.S A. trots de tegenstand, gegroeid is en van een weinig beteekenende organisatie in 10 jaar een organisatie 'geworden is van bijna 100.000 leden, van allerlei stand. Haar actie is geworden een machtige beweging op sociaal en economisch terrein. Het groote mo- reele succes behaald, danken wij in de eers'e plaats aan God. Spreker gaf vervolgens een uitvoe rige schets van het ontslaan der K.S.A. op 8 Januari 1904 te Ulrecht opgericht, werd op 16 October 1905 het centraal bureau gesticht. In ver band hiermede brengt spr. hulde aan belangen verdedigen." De Graaf zag Georg en Boltem stern vragend aan, hij las in bun blikken dezelfde verontwaardiging, denzelfden twijfel. „Waar is de vol macht vroeg hij met een stem, die beefde van woede. „Hier is het afschritt," zei Wolf sohn, hem een papier overhandigend. „Percenten van het betreffende vermogen," riep hij bij het lezen spotachtig lachend, „dat zou een goede zaak voor u zijn, maar het vermogen, waarvan sprake is, gaat Wolfgang niets aan, dat behoort niet tot het majoraat. Gelukkig. De on- geloovige dwaasheid, waartoe u hem verleid hebt, heeft geen gevolgen Het zal u niets inbrengen, u hebt u zeer misrekend." „Graaf, het vermogen behoort niet aan het majoraat; als u het echter moet uitbetalen, dan is het misschien noodig, dat u de inkomsten van het majoraat moet verpanden, en dat dit ook voor uw erfgenamen een eere schuld wordt. Waarom wijst u mijn d eesten af U weet niet, wie en wat mijnheer, Harley is. Uw advo- 1 caat mag de beste jurist ter wereld mr. Aalberse, den directeur van dit bureau, voor diens groote werkkracht. Vervolgens voerde baron Van Wijn bergen, lid der Tweede Kamer, het woord, om te iaten zien, wat de K.S.A. in de 10 jaren van haar be staan deed. Daarna was het woord aan den heer Math. Lommen, waarnemend voorzitter Van den Bond ,,|ong Lim burg", die mededeelde, dat door hen een inzameling gehouden werd voor een geschenk ten dienste van het centraal bu-eau. Daar de inzameling nog niet afgeiocpen was, kan de aanbieding eerst later plaats vinden. Mr. Aalberse dankic voor dezê toezegging vooral daar het centraai- bureau dikwijls onder moeilijke financieele omstandigheden werken moet. Ten slotte hield prof. mgi. dr. V. de Groot O. P. een rede over de Katholiek Sociale Actie, beschouwd uit een godsdienstig en apologetisch oogpunt. Spr- bracht hulde aan mr, Aalberse, die de grondslagen legde voor de K.S.A, in ons land. Indie's eerste onderzeeër. Naar het „Bat. Nb!," uit Nieuwe- diep verneemt, is er in zoover ver andering gekomen in de uitzending van de eerste voor de koloniën be stemde ondetzeesche torpedoboot, dat het vertrek uit Nederland niet, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag, in het bpgin Februari, maar in den aan vang van Juli zal plaats grijpen. En de mogelijkheid is niet uitge sloten, dat die termijn nog verder in het jaar zal verlengd worden. Allerlei technische en practische zaken moe ten nog geregeld worden en doen zich voor, naarmate het tijdstip van vertrek nadert. Ook de heeren, die bij den ondc» zeedienst in Indië zullen worden werk zaam gesteld, hebben de aanschrijving ontvangen, hun koffers voorloopig nog ongepakt te laten. Lichamelijke opvoeding. De minister van binnenlandsehe zaken heeft in het belang der licha melijke opvoeding aan alle gemeente besturen het verzoek gericht om aan turnverenigingen zooveel mogelijk gratis het gebruik van gemeentelijke gymnastieklokalen en speelterreinen toe te staan. Organisatie der gendarmerie In Albamë. Thans is ook voor officieren van het Nederiandsch-Indisch ieger tot een aan al van hoogstens acht, aan hef departement van koloniën de ge legenheid opengesteld om mede te dingen naar een plaatsing bij het korps gendarmerie in Albanië. zijn, hg heeft niet zoeals ik, de mid delen in handen, Harley als bedrie ger te ontmaskeren. Ik zeg u, zon der mijn hulp verliest u uw proces, dan zal mijnheer Harley aan het ge recht bewijzen, dat hij de wettige zoon is van den eerstgeboren wetti gen zoon van Benno Wildenfels en u moet betalen." Nu keek graaf Wildenfels toch wel wat bedenkelijk het zekere optre den van den man maakte nog meer indruk op hem dan zijn woorden en de tijding, dat Harley zelf als erfge naam optrad, werkte verschrikkend. Harley had zich in zijn brief slechts de advocaat van den erfgenaam ge noemd, maar aangeduid, dat hij het recht had gehad, de documenten door te zien. Hij had over een zoon van den verdwenene uit het eerste huwelijk gesproken en de Graaf had er zich over uitgelaten dat zijn ou ders verzekerd hadden, dat Benno met Elisabeth Fuller niet getrouwd was geweest. Het woord „eerste" huwelijk had echter op een tweede gewezen. I (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1