VRIJDAG 2 JANUARI 8a Strijd m een Mm. I 1914 =sh NO. S2e Jaargang ll~^rrrrn,ul,,,lrlxMlm,nrr^.n^^n<lrM,,g,,,n..,n,B».ia1^ 1914 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 Sper drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 (oor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent !ina f. VII Bi ME Ir, Kleins Hukt SI, fcinp. Telefoon luiere. II ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt rivcemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De afbnnés, in 't bezit eener ft gulden bij levens- m r* gulden bij dood ft fl|\ gulden bij verlies A J"***gulden bij verlies .f AA gulden bij verlies gulden bij verlies polis, Izijn GRATIS verze- lange ongeschikt- door h| M11 van een hand> I lil va" lllll van een Al van elk€n kerd fgenongelukken voor: fci heid tot werken M VU een ongeluk Ifljv voet of oog IVy een duim JUjV wijsvinger Ld%J anderen vinger Deze t'keerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De uitkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Aig. Verzek. Bank" te Schiedam SBSHÊf"»» Van heden af zijn W*® weder POLISSEN voor cp GRATIS VERZEKE RING op onze Courant ver- Krijgbiar. Zij die hunne Polis ter wtelginé inzonden, Kun nen d«te thans aan ons Bu reau atiaien. KANËRÖVERZ1CMT Eerste Kamer. Vergelding va.i Woensdag. Niet gereed. Wij mr «l jaar in de beide Kamers meer datipift achterop. Nog nimmer is het tbwgckomen dat de Eerste Kamer zéf, Ie Indische begrooting vóór 1 Jattari niet gereed kreeg. Dat geval doe rich thans voor. Slechtstcn anderhalf uur kwam de Kamer bfcen op dezen dag lot af doening vn eenige kleinere wetsont werpen, dt geen nieuws opleverden bij de diiussie, en tot voortzetting van de r^e van den heer Van Kol over de dische tegrooting. Deze laatste zet! zijn reis door onze Ko loniën vooj en stipte slechts hier en daar wat ap. Meer onderwijs, geen opium, Inkidsche groot-industrie, zie daar de dij factoren die de ontwik keling geeelijk eii economisch in Indië behe^chen. Nieuwe jzichtspunten werden niet geopend, wt wij trouwens niet ver wachtten, Woensdaja.s. gaan w.grt eerier. :elfe>i- BINENLANIT Staatsco'missie onderwijs. Bij Kon. ijpluit is ingesteld een staatseommiss. aan welke wordt op gedragen a. Wettelijke maatregelen te ont werpen ten aan^nvan de voorziening in de kosten va iet openbaar en het bijzonder ondevjs, waardoor de deugdelijkheid e ie krachtige voor uitgang van het irderwijs der jeugd wordt verzekerd nier behoud van de opvoedkundige zfféandigheid van het bijzonder onderws b. zoo noodij ene redactie te ontwerpen van ar ©2 der Grondwet, welke met deze virschriften niet in strijd is. 1 De commissie iVemachtigd, zoo dra de hoofdpuntdzijn vastgesteld, desgewenscht een brloopig rapport aan de Kroon uit ibrengen. Bepaald is dat delmmissie nopens alle zaken waaromW zij niet een parig oordeelt, bijleerderheid van stemmen zal besliss, doch dat bet den leden vrijstaat Ai gevoelen van dut der meerderheiqfwijkend tege lijk met het bovenbéeld voorloopig FEUILLEON 77). Roman van G. v. d. (Efoïrnk verbol) —O— Adda nam haar arm voerde het jonge meisje onder eebeuk, waar zij graag op de bank ten te bab belen. Pas nu bemerktef den voch- tigen glans van Martha'sigen, „Wat scheelt je vroeg zij oanks haar verstrooidheid op deelnemden toon. „Ach, Gravin, het heemij zoo'n leed gedaan, dat de Grazoo hard tegen mijnheer Wildenfeis jveest is." „Tegen den kunstena! ik heb er van gehoord. Vertel m Martha, wat is er eigenlijk gebeur „Weet gij dat niet? Ik pof het, anders zou u bij uw vadutyel een goed woordje voor hem >g<an heb ben. De rentmeester bracrijsteren den jongen man, mijn vader u hem als gast opnemen en alles ijbryoor zijn gemak en comfort. Hg;heen hem hier zeer goed fe b<£ >n. 's rapport, dan wel met het eindrapport der commissie aan de Kroon te doen kennen. Aan de commissie is de bevoegd heid verleend zich door deskundigen te doen voorlichten en dezen als adviseerend lid tot hare vergaderingen toe te laten. Bepaald is dat de com missie haar vergaderingen zal houden te 's Graverhage ter plaatse door den voorzitter aan te wijzen. Benoemd zijn tot lid en vooratter dr. D. Bos, Tweede-Kamerlid, tot lid en onder-voorzitter, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, minister van Staat, Tweede-Kameriid, tot leden, mr. W. H. de Beanfort, Th. M, Ke telaar, K- Ter Laan, mr. Th. H. de Meester, van der Molen Tzn., dr. W. H. Nolens, A, Roodhuijzen, mr. P. J. Troelstra, mr. M. Tydeman Jr., mr. R. van Veen, C. van der Voort van Zijp en mr. A. I. M.J. baron van Wijnbergen, allen Tweede-kamerlid, tot secretaris jhr. mr. C. Feith, admi nistrateur bij het departement van binnenlandsche zaken, tot adjunct- secretaris jhr. mr. dr. W. D. dejonghe commies bij het departement van bin nenlandsche zaken. Tegen oneerlijke concurrentie. Het lid van de Tweede Kamer mr. Aalberse zal een welsontwerp indie nen tot strafbaarstelling van de on eerlijke concurenlie. Hij hoopt er in Januari mee gereed te komen. Het wetsontwerp komt, zoo heeft de heer Aalberse meegedeeld, neer op éen algemeen, scherp gedefinieerd ariiKei, waarin de «Heerlijke -concur rentie als zoodanig wordt strafbaar gesteld. Hij wenscht van deze zaak geen klachtdelict te maken. Meent de benadeelde, zoo heeft de heer Aalbere gezegd, dat de oneerlij ke concurrent tot het betalen van schadevergoeding in staat is, dan kan hij hem op grond van art. 1401 burgerlijk wetboek dagvaarden tot schadevergoeding.Wordtmijnontwerp wet, dan snijdt, om het zoo eens uit te drukken, het mes van twee kanten. Strafwetboek. Het ontwerp van een nieuw wet boek van strafvordering is van den Raad van State ontvangen en gereed om aan de Staten-Generaal te worden ingediend. Er moet rekening zijn gehouden met den herhaaldelijk geuiten wensch naar regeling van de vergoeding aan de verdedigers voor den tot dusver kosteloozen rechtsbijstand in straf zaken naar een tarief gebaseerd op de voorstellen der Staatscommissie. Uitvoering Invaliditeitswet. Het bestuur der Rpsverzekerings- Middags kwam de Graaf en had een gesprek met hem en was zeker ook zeer tevreden over hem, want hij drukte hem zoo vriendelijk de hand, voor hij wegreed. Hij zei tot mijn vader, dat hij moest zorgen, dat het den kunstenaar aan niets ontbrak. „Mijnheer Wildenfeis," ging Mar tha voort, „was ook zeer opgewekt. De Graaf had hem werk opgedra gen, dat hem met trotsche hoop ver vulde. Ik geloof, dat hij er in ge dachte reeds aan bezig was, want hij begon dadelijk de steenblokken te bezichtigen. Toen heeft hij zeker iets met mijn broer gehad wat weet ik niet, maar vader kreeg argwaan, dat Frans weer den een of anderen streek in 'tzin had en waarschuwde den jongen man voor mijn broer. Het beviel mij zeer van mijnheer Wildenfeis, dat hij Frans veront schuldigde, toen hij zag, dat mijn va der zoo boos was, en ik geloof het vast, dat het niets verkeerds betrof mijnheer Wildenfeis zon er anders zeker niet op ingegaan zijn. Vanmor gen is mijnheer Wildenfeis nu zeer vroeg weggegaan toen hij terug kwam, zei hij, dat graaf Georg hem bank heeft aan de secretarissen be richt, dat zijn besluit, om eventueete tweede aanvragen buiten beslissing te laten, slechts geldt tot dat de be roepstermijn verstreken is. Het is, volgens de „N. R. Ct.", de bedoeling van het bestuur, daarna over de vraag, of op een eenmaal ge nomen beslissing kan worden terugge komen, een rechterlijke beslissing uit te lokken. Met het oog daarop beeft het ver zocht. eventueele nieuwe aanvragen, die inkomen als de beroepstermijn verstreken is, door te zenden. Het besfuur is voornemens, dan aan de aanvragers opnieuw een beslissing te zenden, waarvan zij in hooger beroep kunnen gaan. Brand in kazemss. De minister van oorlog heeft, vol gens „de Tel." naar aanleiding van verschillende branden, die hebben plaatsgevonden in militaire gebouwen —waarbij deminister ernstige vermoe dens van boos opzet heeft aan de bevelhebbers in de militaire afdee- lingen een schrijven gericht, waarin dezen autoriteiten verzocht wordt hun onderhoorige garni roens-commandan- ten op te dragen, maatregelen te nemen, teneinde de uitvoering van zoodanigen toeleg zooveel mogelijk te voorkomen en eventueele nadee- lige gevolgen daarvan tot een minimum te beperken. Ais een der te nemen maatregelen geeft de minister aari, om op onge regelde tijden de verschillende loka liteiten te doen bezoetói door daar toe aan te wijzen officieren en onder officieren. Op grond van het vorenstaande, is door genoemden bevelhebber bepaald, dat voorschriften zullen moeten wor den gemaakt in ieder garnizoen of bestaande voorschriften aan een grondige herziening moeten worden onderworpen waarbij bepaaldelijk de volgende gevallen zullen worden behandeld. Welke voorzorgsmaatre gelen moeten worden genomen bij brand Ie in een militair gebouw 2e inde onmiddellijke nabijheid van zulk gebouw 3e op zoodanigen afstand van zulk gebouw dat daardoor geen gevaar is te duchten. Tevens moet in die brand voor schriften uitdrukkelijk worden om schreven, dat ieder, die brand ontdekt, alarm maakt en met alle ten dienste staande middelen zal trachten den brand te blusschen of te beperken. De Nieuwe Waterweg. Gedurende December 1913 kwa men den Nieuwen Waterweg bin nen 888 schepen, metende 1.077.751 beleedigd had, hij wilde weg zon der o ntbijt. Vader sprak hem kalmee rend toe, toen kwam er een bode van 't slot. Martha zweeg een oogenbllk. Zij kon slechts onder tranen het verdere vertellen, hoe diep gekrenkt de schil der zich gevoeld had, hoe hij zijn onschuld betuigd, maar toen ver klaard had, dat hij er onderzoek naar zou doen, of hij erfenisaanspraken had, maar zich nooit op onedele wijze zou wreken. „Vader," zoo besloot Martha, „zegt dat hij het mijnheer dadelijk had aangezien, dat hij een afstammeling van uw familie ismaar men heelt hem zeker onrecht aangedaan. Hij zei het met zulk een trots, dat hij nooit naar geld gehaakt heeft, dat hij arm was, maar een eerlijk man. Hij wierp het geld, dat uw vader hem zond, van zich af, alsof hij vreesde, er zich mee te bezoedelen." „Je hebt in zeer korten tijd een groot vertrouwen en levendige be langstelling voor dien heer opgevat" zei Adda, „het afscheid van hem heeft je tranen gekost zie ik." „Ik kan het niet zien, dat iemand netio reg. ton, waarvan 8 zeilsche pen, met 7323 netto reg. ton, 8 zee lichters, met 5541 netto reg. ton, 15 vreemde sleepbooten, 18 bijleggers, 4 marinevaartuigen, 1 slooper, 3 stuks baggermareriaal en waaronder ook 31 stoomschepen die aan de Vondelingenplaat, en 2 stoomschepen die te Rotterdam hebben gebunkerd. Voor Rotterdam waren hiervan be stemd 790 schepen, met 991,135 netio reg. ton. Van Poortershaven vertrokken naar Rotterdam 2 stoom schepen. Bovendien legden 19 inko mende en 36 uitgaande schepen aan den Hoek van Holland aan. In December 1912 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 947 sche pen, metende 1,125,739 netto reg. ton, w>arvan 5 zeilschepen, met 2149 netto reg. ton, en 12 zeelich ters, met 7561 netto reg. ton, waar onder Ook 22 stoomschepen die aan de Vondelingenpiaat hebben gebun kerd. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 871 schepen, met 1,049,397 netto reg, ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen N. Waterweg in 1913 11,443 sche pen 13,915,543 ton, in 1912 11,317 schepen 13,473,605 ton. Rotterdam in 1913 10,459 schepen 13,036,194 ton, in 1912 10,268 schepen 12,250,303 ton. Da Dam-bebouwing. De commissie, die de bebouwing van het middenterrein op den Dam te Amsterdam op zich heeft genomen, heeft ten stadhuize de waarborgsom van 50,000 gulden en de 22.000 gul den voor de erfpachtsom gestort. Hiermede is dus de zekerheid verkregen, dat op het middenterrein van den Dam een groot hotel-res taurant verrijzen zal. Een nieuw droogdok. De directie van Wilton's machine fabriek en scheepswerf te Rotterdam heeft aan de Nederlandsche Scheeps- bouw-Maatschappij te Amsterdam een drijvend droogdok van 13,000 ton hefvermogen besteld. Hel dok, dat een lengte heeft van 500 voet, moet in het midden van 1915 opge leverd worden en zal dan worden geplaatst op een terrein aan den Wesikousdijk. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graat Co.'s bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 24 faillismen- ten, tegen 20 in dezelfde week van het vorige jaar. VMssingen, 2 Januari. Aan het rijkstelegraafkantoor alhier werden in 1913 behandeld: verzon onrecht geschiedt," zei Martha hoog blozend, maar mei vastheid en op hartstochtelijken toon, „ja, ik heb vertrouwen in zijn onschuld aan wat de Graaf hem verwijt, en mijn va der ook. Mijn moeder heeft ook ge schreid. Het is zeet hard voor ie mand, die werk moet hebben, om zich en de zijnen te onderhouden, als men hem uit zijn werkplaats weghaalt en hem hoop geeft, dan echter hem plotseling de deur wijst en nog wel met valsche beschuldi gingen. Dat verdient hij niet en u zou evenzoo denken. Gravin als u hem gezien had, toen hij zei, dat hij uw vader daarom geen haat zou na dragen, maar uw vader zai het een. maal weten, dat hij een man van eer onschuldig beleedigd heeft. „Wat wilde hij vanmorgen in het rotsdal „De heer, die op het slot gelo geerd is, heeft hem daarheen ontbo den. Hij wilde er niets van zeggen, om Frans niet te verraden, maar zij meende, dat hij geen gevangene was, men had hem immers niet verboden te gaan wandelen, naar het slot had hij niet gewild." den 41866 telegrammen en ontvangen 32267 telegrammen,diensttelegrammen 1567, meteorologische telegrammem 2116, opgenomen en verder geseinde telegrammen 10341, opgenomen en verder geseinde diensttelegrammen 230, totaal 88387. Telefoon Interlocaie gesprekken: Uitgaande 13805, inkomende 13786 internationaleuitgaande 369 en in komende 918,ransiteerende gesprek ken: interlocaie 864 en internationale 27, oproepsberichfen 300, totaal 30069 gesprekken per telefoon aangeboden en afgeleverde telegrammen 7807. Gedurende 1913 zijn alhier bin nengekomen 28 stoomschepen me tende 12,326 ton en 18 zeilschepen, metende 7057 ton. Er zijn vertrokken 29 stoomschepen metende 13,575 ton en 18 zeilsshepen metende 7057 ton. In 1912 zijn binnengekomen 85 stoomschepen metende 19,741 ton en 3 zeilschepen metende 424 ton, Vertrokken 34 stoomschepen metende 18,492 ton en 3 zeilschepen metende 424 ton. Hieronder zijn niet begrepen de mailbooten der Maatschappij „Zee land", noch de loodsschoeners van de beide loodswezens. Gedurende 1913 zijn le Middelburg binnengekomen 7 stoomschepen me tende 6726 ton en 6 zeilschepen metende 1922 ton er zijn vertrokken 7 stoomschepen metende 6726 ton en 5 zeilschepen metende 1572 ton. In 1912 zijn binnengekomen 7 stoomschepen metende 3638 ton en 5 zejlscjippen..melende 1754 ton. Fr zijn vertrokken 7 stoomschepen me tende 3638 ton en 5 zeilschepen me tende 1754 ton. Met de mailbooten der maatschappij „Zeeland" werden gedurende de maand December 1913 vervoerd 11045 passagiers tegen 10330 in dezelfde maand van 1912, Gedurende het jaar 1913 werden vervoerd 169046 reizi gers tegen 157469 in 1912. in de heden alhier gehouden ver gadering van leden van de Eerste NederlandscheOnderlinge Maatschap pij tot verzekering tegen huurverlies is overeenkomstig het bestuursvoor stel besloten tot ontbinding der Maatschappij en tot omzetting daar van in een naamlooze vennootschap, zonder dat de rechten en verplich tingen der tegenwoordige verzeker den daardoor worden getroffen. De torpedobootjager „Panter" zai de volgende week naar Middelburg vertrekken om te dokken. Na het dok ken zullen de officieele proeftochten beginnen. De heer ff. G. van Grol, gemeente archivaris alhier, is in de vergadering „Heeft hij over mij gesproken vroeg Adda op fluisterenden toon. „Neen zoover ik weet, niet gis teren werd er over u gespreken, maar dat was slechts gebabbel van Frans. „Hoe zag hij er eigenlijk uit Leek hij op mijn vader?" „Neen, ik kan het niet beschrijven maar als men hem aanzag, begreep men, dat hij tot uw familie moest behooren. En denk eens aan maar dat mag ik u slechts in vertrouwen vertellen in zijn schetsboek, dat ik heimelijk bekeken heb, was een biddende figuur. Het gelaat leek zoe op u, alsof u er voor gezeten had." Adda's stem beefde zeer, toen zij vroeg, of mijnheer Wildenfeis ook schilder was „Ik weet niet," antwoordde Mar tha, „maar hij teekent wondermooi, hij is ook in Italië geweest. Er wa ren in het boek wel meestal slechts afzonderlijke lichaamsdeelen, handen, armen, beenen, ruggen, maar ook geheele figuren in de omtrekken en die waren zoo sprekend, alsof ze in kleuren geschilderd waren." (Wordt vervolgd.) v k.

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1